MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




4A West Live Updates
By: Kevin Milsted
webmaster@mocorunning.com
2009-02-11


These are the live updates from the time of the meet. Some results may have been changed before the end of the meet.

Boys Final Team Rankings: Gaithersburg 1st 59, Thomas Johnson 2nd 55, Whitman 3rd 47, Northwest 4th 43, Churchill-Sherwood 5th 30, Quince Orchard 7th 28, Blair 8th 26, Walter Johnson 9th 23, Linganore-Magruder 10th 21

Boys 4x4 Most Exciting Race of the Day!
Thomas Johnson edges out Northwest at the line! (3:28.35 to 3:28.37)
RM and Blair also qualify for states.

Boys Pole Vault Qualifiers: Artusio Thomas Johnson 14-06, Lord Thomas Johnson 10-06, Wilkinson Linganore 9-06

Girls Final Team Rankings: Churchill 1st 83, Thomas Johnson 2nd 61, Wootton 3rd 44, Linganore 4th 37, Whitman 4th 37, WJ 6th 26, Sherwood-Northwest-Gaithersburg 7th 24, Blair 10th 18

Girls 4x4 Qualifiers: Churchill 4:11.44; Northwest 4:13.14; Blair 4:13.89; Walter Johnson 4:18.76

Boys Team Rankings After 12 Events Scored (after 800): Gaithersburg 1st 59, Whitman 2nd 46, Thomas Johnson 3rd, 45, Northwest 4th 35, Sherwood 5th 30

Bartholomew gets double win 500/800
Boys 800 Qualifiers: Bartholomew 1:58.54; King Churchill 1:59.16; Palmer Gaithersburg 1:59.85; Gregorski Magruder 2:00.35; Draffin Churchill 2:01.53; O'Leary WJ 2:02.27

Girls 800 Qualifiers: Fikri Churchill 2:26.11; Morrison Whitman 2:28.50; Willett WJ 2:28.73; Newsham Whitman 2:29.05

Boys 4x2 Qualifiers: Thomas Johnson 1:32.06, Northwest 1:34.35, Blair 1:34.82, Whitman 1:35.30

Girls Pole Vault Qualifiers: Rose Gaithersburg 9-01; Cahill Thomas Johnson 8-07; Gula Linganore 8-07; Nolan Linganore 8-01; Igo Thomas Johnson 7-07

Olivia Ekpone wins her third event of the day with team 4x2 win
Girls 4x2 Qualifiers: Wootton 1:47.43; Magruder 1:48.66; Gaithersburg 1:48.86; Churchill 1:49.29

Boys Shot Put Qualifiers: Stanley Gaithersburg 57-00; Brown QO 52-06.75; Wang Blair 48-01.25; Gannon Linganore 44-09.75

Boys 3200 Qualifiers: Haile Sherwood 9:26.00; Palmer Whitman 9:52.54; Balderson Sherwood 9:54.99; Dey Walter Johnson 9:55.39; Silver-Korn Whitman 9:57.89; Miller Northwest 9:58.16
Additional Times: Escobar Magruder 10:03.66; Teich WJ 10:04.46; Bernstein Churchill 10:08.26; Stepek Gaithersburg 10:17.99

Boys High Jump Qualifiers (8): Cain Gaithersburg 6-02; Drammeh Thomas Johnson 6-02; Young-Wisman Whitman 6-02; Moultrie Magruder 6-00; Graham Linganore 6-00; Kline Thomas Johnson 6-00; Adedeji Quince Orchard 6-00; Carson Whitman 6-00

Girls Shot Put Qualifiers: Vannoy Thomas Johnson 46-03.25; King Blake 33-10.50; Mayne Linganore 33-05.50; Smith Thomas Johnson 32-10.25

Girls 3200 Qualifiers: Bryan Thomas Johnson 11:44.13; Giedd Churchill 11:51.65; Joson QO 12:21.32; Maslen Churchill 12:30.37

Girls High Jump Qualifiers: Osnos Whitman 5-00; Lederer Sherwood 4-10; Reardon Sherwood 4-10; Fry Linganore 4-08

Dixon Northwest gets double win 300/55
Boys 55 Qualifiers: Dixon Northwest 6.58; Wilson WJ 6.63; Balderson Linganore 6.70; Kallay Gaithersburg 6.70

Girls 55m Dash Qualifiers: Ekpone Wootton 7.12; Wolf Churchill 7.21; Washington Gaithersburg 7.38; McMillian Blair 7.48
Additional Times: Peterson Gaithersburg 7.51; Dowling Wootton 7.52; Watkins Magruder 7.54; Scott Magruder 7.60

55 Hurdles Qualifiers: Salke Sherwood 8.51; Jackson Thomas Johnson 8.54; Polite Churchill 8.69; Walsh Walter Johnson 9.05

55 Hurdles Qualifiers: Cain Gaithersburg 7.80; Hale Whitman 8.01; Kallay Gaithersburg 8.09; Carson Whitman 8.18

Boys 500m Qualifiers: Bartholomew QO 1:05.76; Palmer Gaithersburg 1:06.21; Woodyard Thomas Johnson 1:06.76; Harris Churchill 1:06.86

Girls 500 Qualifiers: Corbett Wootton 1:19.45; Morrisson Whitman 1:20.01; Quinn Linganore 1:20.42; Cantor Churchill 1:20.49

Boys 1600 Qualifiers: Haile Sherwood 4:17.86; Palmer Whitman 4:19.75; Escobar Magruder 4:29.28; Masuoka Churchill 4:34.54; O'Leary Walter Johnson 4:34.72; Pandya Blair 4:35.49
Additional Times: Vogel Blair 4:38.44; McShea Thomas Johnson 4:38.74; DiNardo Northwest 4:44.63; Katz Whitman 4:45.60; Goetzel Churchill 4:47.85; Willett WJ 4:49.30; Ebert-Zavos Thomas Johnson 4:49.35

Girls 1600 Qualifiers: Bryan Thomas Johnson 5:22.36; Fikri Churchill 5:25.16; Nolan Linganore 5:25.31; Henshaw Northwest 5:28.34

Boys 300 Qualifiers: Dixon Northwest 35.83; Haughton Blair 35.94; Young Wiseman Whitman 36.19; Palmer Gaithersburg 36.19

Girls 300 Qualifiers: Ekpone Wootton 39.34; Wolf Churchill 41.18; McMillian Blair 41.96; Jackson Thomas Johnson 42.08

Boys 4x800 Qualifiers: Churchill 8:14.62; Magruder 8:21.08; Walter Johnson 8:21.42; Northwest 8:21.58; Richard Montgomery 8:24.75

Girls 4x800 Qualifiers: Churchill 9:46.48; Northwest 9:48.98; Walter Johnson 9:49.28; Whitman 9:56.51






Article Comments - Add A Comment

NameComment

Email | About