MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




February Alumni Report
By: Kevin Milsted
webmaster@mocorunning.com
2007-02-27


Event Pl Last First High School College Date Meet Result
55 31 Akpandak Ini Magruder Maryland 16-Feb Vtech Challenge 7.49
55h 27 Moen Hilary Walter Johnson Virginia 16-Feb Vtech Challenge 8.72
55h 29 Rogus Katie Good Counsel Maryland 16-Feb Vtech Challenge 8.74
60h 5 Adam Durham Paint Branch Maryland 24-Feb ACC Championship 8.12
60h 5 Robinson Joey Gaithersburg VMI 17-Feb Big South Championship 8.55
60h 6 Robinson Joey Gaithersburg VMI 18-Feb Big South Championship 8.57
200 7 Campbell Edwin Paint Branch CONNECTICUT 17-Feb Big East Championship 21.77
200 27 Wyche Marcus Paint Branch George Mason 17-Feb Vtech Challenge 22.55
200 17 Kutu-Akoi Phobay Kennedy ST. JOHN'S 17-Feb Big East Championship 25.31
200 16 Clay Sarah Damascus Bowie State 17-Feb Vtech Challenge 25.45
200 36 Akpandak Ini Magruder Maryland 17-Feb Vtech Challenge 26.65
300 5 Wyche Marcus Paint Branch George Mason 16-Feb Vtech Challenge 35.09
400 26 Anderson Candice Gaithersburg UMES 17-Feb MEAC Championship 01:00.5
400 3 Campbell Edwin Paint Branch Connecticut 18-Feb Big East Championship 47.96
400 5 Campbell Edwin Paint Branch CONNECTICUT 17-Feb Big East Championship 48.25
400 14 Campbell Edwin Paint Branch Connecticut 10-Feb St. Valentines Invite 48.6
400 7 Campbell Edwin Paint Branch Connecticut 24-Feb NE Championship 49.03
400 30 Wyche Marcus Paint Branch George Mason 10-Feb St. Valentines Invite 49.4
500 1 Rhea William Good Counsel La Salle 17-Feb A-10 Championship 01:05.2
500 4 McFarlane Janel Barry Long Island 24-Feb NY Fastrack Invite 01:16.7
500 4 McFarlane Janel Barry Long Island 11-Feb NEC Championship 01:17.2
500 2 Aherne Karen           Northwest Princeton 17-Feb Princeton Invitational 01:20.7
800 3 Schiefelbein Nicholas Einstein Frostburg State 18-Feb Mason Dixon Championship 01:58.5
800 11 Aherne Karen Northwest Princeton 24-Feb Heptagonal Championship 02:15.0
MILE 5 Jesien Andrew Walter Johnson Virginia 17-Feb Vtech Challenge 04:07.8
MILE 4 Yohannes Awit Magruder American 18-Feb Patriot League Championship 04:10.5
MILE 5 Jesien Andrew Walter Johnson Virginia 24-Feb ACC Championship 04:11.7
MILE 21 Martinez Zach Gaithersburg Maryland 17-Feb Vtech Challenge 04:18.0
MILE 23 Bell William Springbrook Amherst College 24-Feb NE Championship 04:22.7
MILE 2 Vaslow Zach B-CC Haverford 5-Feb Haverford Quad 04:23.1
MILE 9 Bell William Springbrook Amherst 17-Feb New Englands 04:23.9
MILE 68 Bell Will Springbrook Amherst 10-Feb St. Valentines Invite 04:24.8
MILE 2 Flynn Ricky Damascus Lynchburg 24-Feb ODAC Championship 04:25.1
MILE 33 Flynn Ricky Damascus Lynchburg 17-Feb Vtech Challenge 04:25.8
MILE 75 Perlis Jeff Sidwell Friends Williams 10-Feb St. Valentines Invite 04:26.3
MILE 1 Watson Andy Damascus Frostburg State 18-Feb Mason Dixon Championship 04:29.0
MILE 47 Abernathy Drew Georgetown Prep Maryland 17-Feb Vtech Challenge 04:35.2
MILE 19 George Danny Walter Johnson ITHACA 24-Feb NYSTC Championship 04:35.2
3000 14 Perlis Jeff Sidwell Friends Williams College 24-Feb NE Championship 08:43.9
3000 29 Zach Martinez Gaithersburg Maryland 24-Feb ACC Championship 08:47.6
3000 20 Black Alden St. Albans Wash U 16-Feb Hoosier Hills Invite 08:54.8
3000 10 Perlis Jeff Sidwell Friends Williams 17-Feb New Englands 08:59.9
3000 3 Duffin Amber Magruder BYU 24-Feb MWC Championship 10:00.2
5000 3 Vaslow Zach B-CC Haverford 24-Feb Cent. Conf. Championship 15:08.8
5000 2 Logie Matthew Northwest Mt.St.Mary's 11-Feb NEC Championship 15:17.1
5000 1 Flynn Ricky Damascus Lynchburg 24-Feb ODAC Championship 15:20.3
5000 14 Logie Matthew Northwest Mt.St.Mary's 17-Feb Vtech Challenge 15:21.6
5000 33 Abernathy Drew Georgetown Prep Maryland 24-Feb ACC Championship 16:25.1
5000 7 Parker Andrew Springbrook Frostburg State 18-Feb Mason Dixon Championship 16:33.6
5000 9 Duffin Amber Magruder BYU 10-Feb Huskey Classic 16:40.4
5000 3 Duffin Amber Magruder BYU 24-Feb MWC Championship 17:13.6
5000 11 McHenry Suzie Damascus Saint Joseph's 17-Feb A-10 Championship 18:13.2
5000 19 Bell Maddie Northwest Saint Joseph's 17-Feb A-10 Championship 18:57.4
HJ 3 Rhea William Good Counsel La Salle 17-Feb A-10 Championship 6-05.00
HJ 3 Aluko Toni Paint Branch Maryland 24-Feb ACC Championship 5-08.00
LJ 8 Robinson Joey Gaithersburg VMI 17-Feb Big South Championship 21-09.00
LJ 7 Jolly DeWayne Gaithersburg Long Island 11-Feb NEC Championship 21-03.50
LJ 5 Aluko Toni Paint Branch Maryland 24-Feb ACC Championship 19-03.25
LJ 18 Aluko Toni Paint Branch Maryland 16-Feb Vtech Challenge 17-01.50
LJ 26 Rogus Katie Good Counsel Maryland 16-Feb Vtech Challenge 16-05.25
TJ 7 Jolly DeWayne Gaithersburg Long Island 11-Feb NEC Championship 44-08.00
TJ 5 Aluko Toni Paint Branch Maryland 17-Feb Vtech Challenge 39-11.50
TJ 11 Aluko Toni Paint Branch Maryland 24-Feb ACC Championship 38-00.00
PV 3 Begley Matthew Sherwood New Hampshire 10-Feb St. Valentines Invite 14-07.25
SP 5 Wasser Jared           Wootton Delaware 17-Feb Princeton Invitational 51-06.25
SP 1 Fauntleroy Ashley      Paint Branch UMBC              17-Feb America East Championship 46-08.00
WT 1 Fauntleroy Ashley Paint Branch UMBC 16-Feb America East Championship 51-07.00
Pent 14 Rogus Katie Good Counsel Maryland 24-Feb ACC Championship 3297





Article Comments - Add A Comment

NameComment

Email | About