MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Montgomery County Girls Indoor Track Leaderboard

Switch to Montgomery County Public Schools

Girls 55m Dash Automatic Timing Only

AthleteSchoolMeetDateResult
Olivia Ekpone Northwest 4A State Championship 2010-02-23 6.97
Katie Wolf Winston Churchill Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 7.14
Simi Olamide James H. Blake Around the Town Invite Day 1 2009-12-15 7.29
Rachel Watkins Magruder Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 7.30
Le'quisha Parker Northwood 3A State Championship 2010-02-23 7.34
Casey Dowling Thomas S. Wootton Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 7.42
Simone Harris Gaithersburg Montgomery Invitational 2010-01-09 7.50
Jasmine Jones Paint Branch Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 7.53
Yamundow Sarr Northwood Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 7.53
Gwen Shaw Thomas S. Wootton Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 7.56
Girls 200m Dash

AthleteSchoolMeetDateResult
Olivia Ekpone Northwest Nike Indoor Nationals 2010-03-12 24.50
Rachel Watkins Magruder Nike Indoor Nationals 2010-03-12 26.44
Teju Adewole Our Lady of Good Counsel Mid-Atlantic Track Classic 2010-02-27 26.45
Ale Martinez Winston Churchill Howard County Winterfest 2009-12-12 27.62
Cassie Clayborne Damascus Delaware Invitational 2009-12-05 28.33
Taylor Caulk Winston Churchill Howard County Winterfest 2009-12-12 28.50
Adrienne Crutchfield Our Lady of Good Counsel Jesuit Indoor Championship 2010-02-20 28.64
Jordyn Brock Our Lady of Good Counsel Jesuit Indoor Championship 2010-02-20 29.19
Channel Richmond Our Lady of Good Counsel Jesuit Indoor Championship 2010-02-20 29.97
Whitley Bowman Our Lady of Good Counsel Jesuit Indoor Championship 2010-02-20 30.98
Girls 300m Dash

AthleteSchoolMeetDateResult
Olivia Ekpone Northwest 4A State Championship 2010-02-23 39.05
Katie Wolf Winston Churchill Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 40.61
Le'quisha Parker Northwood 3A State Championship 2010-02-23 41.53
Casey Dowling Thomas S. Wootton Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 41.78
Cassie Clayborne Damascus 3A State Championship 2010-02-23 42.22
India Knight Northwest Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 42.57
Gwen Shaw Thomas S. Wootton Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 42.62
Ale Martinez Winston Churchill Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 43.16
Jade Whitaker Our Lady Of Good Counsel Private School Invitational 2010-02-13 43.38
Yamundow Sarr Northwood 3A West Regional 2010-02-17 43.52
Girls 400m Dash

AthleteSchoolMeetDateResult
Olivia Ekpone Northwest Montgomery Invitational 2010-01-09 57.10
India Knight Northwest Mid-Atlantic Track Classic 2010-02-27 58.75
Katie Wolf Winston Churchill Montgomery Invitational 2010-01-09 59.50
Madina Diao Paint Branch Montgomery Invitational 2010-01-09 61.40
Udeme Akpaete Springbrook Montgomery Invitational 2010-01-09 62.08
Le'Quisha Parker Northwood Montgomery Invitational 2010-01-09 62.13
Brittanie Morris John F. Kennedy Montgomery Invitational 2010-01-09 62.28
Grace Corbett Thomas S. Wootton Montgomery Invitational 2010-01-09 62.68
Yamundow Sarr Northwood Montgomery Invitational 2010-01-09 63.66
Maggie Boyd Our Lady of Good Counsel Mid-Atlantic Track Classic 2010-02-27 63.77
Girls 500m Dash

AthleteSchoolMeetDateResult
Britt Eckerstrom Northwest Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 01:17.07
Udeme Akpaete Springbrook 4A State Championship 2010-02-23 01:17.73
Grace Corbett Thomas S. Wootton 4A State Championship 2010-02-23 01:19.61
Alex Carroll Damascus 3A State Championship 2010-02-23 01:20.13
Teresa Russell Sherwood Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 01:20.34
Madina Diao Paint Branch Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 01:21.34
Brittanie Morris John F. Kennedy Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 01:22.35
Tessa Morrison Walt Whitman Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 01:22.89
Shannon Dwyer Quince Orchard Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 01:23.28
Evelyn Putman Sherwood Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 01:23.41
Girls 800m Run

AthleteSchoolMeetDateResult
Maryam Fikri Winston Churchill 4A State Championship 2010-02-23 02:19.99
Grace Corbett Thomas S. Wootton 4A State Championship 2010-02-23 02:21.75
Lauren Sumner Clarksburg 3A State Championship 2010-02-23 02:24.42
Teresa Russell Sherwood 4A State Championship 2010-02-23 02:24.81
Alex Carroll Damascus 3A State Championship 2010-02-23 02:25.29
Jenna Willett Walter Johnson Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 02:25.43
Emily McIlvried Damascus 3A West Regional 2010-02-17 02:27.73
Udeme Akpaete Springbrook Montgomery Invitational 2010-01-09 02:29.15
Isabelle Latour Quince Orchard 3A West Regional 2010-02-17 02:29.34
Alyssa Henshaw Northwest Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 02:30.12
Girls 1000m Run

AthleteSchoolMeetDateResult
Molly Shawhan Our Lady Of Good Counsel Private School Invitational 2010-02-13 03:28.44
Celine Antwi Magruder FIT Invitational 2009-12-30 03:40.67
Celine Rosenwald Our Lady of Good Counsel Coach O Invitational 2009-12-12 03:44.28
Gabriela Arrazola Magruder PR Holiday Invitational 2009-12-26 03:45.63
Natalie Dagher Damascus DCIAA Invitational 2010-01-13 03:46.17
Allison Marella Damascus DCIAA Invitational 2010-01-13 03:52.81
Leandra Gicalone Magruder FIT Invitational 2009-12-30 03:59.98
Maria Matan Our Lady of Good Counsel Coach O Invitational 2009-12-12 04:08.89
Wendy Cordon James H. Blake Around the Town Invite Day 1 2009-12-15 04:16.60
Girls 1600m/Mile Run

AthleteSchoolMeetDateResult
Maryam Fikri Winston Churchill 4A State Championship 2010-02-23 05:15.49
Alyssa Henshaw Northwest Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 05:16.93
Emily McIlvried Damascus Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 05:28.14
Abbey Daley Clarksburg 3A State Championship 2010-02-23 05:28.43
Camille Bouvet Walter Johnson Montgomery Invitational 2010-01-09 05:28.93
Hallie Jester Bethesda Chevy Chase Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 05:29.60
Isabelle Latour Quince Orchard 3A State Championship 2010-02-23 05:31.03
Stephanie Joson Quince Orchard 3A West Regional 2010-02-17 05:31.40
Paige Donnelly Bethesda Chevy Chase Montgomery Invitational 2010-01-09 05:32.75
Jenna Willett Walter Johnson Montgomery Invitational 2010-01-09 05:32.80
Girls 3200m Run

AthleteSchoolMeetDateResult
Alexandra Giedd Winston Churchill Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 11:32.86
Camille Bouvet Walter Johnson 4A State Championship 2010-02-23 11:39.18
Abbey Daley Clarksburg Montgomery Invitational 2010-01-09 11:45.94
Stephanie Joson Quince Orchard 3A State Championship 2010-02-23 11:50.56
Ava Farrell Bethesda Chevy Chase Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 11:52.56
Jennifer Spencer Walter Johnson 4A State Championship 2010-02-23 11:57.86
Zoe Maslen Winston Churchill Howard County Winterfest 2009-12-12 11:58.50
Paige Donnelly Bethesda Chevy Chase Last Track to Philly 2010-01-30 12:02.68
Kathryn Nagiel Rockville 2A State Championship 2010-02-22 12:11.18
Courtney Mason Damascus 3A State Championship 2010-02-23 12:14.33
Girls 55m Hurdles Automatic Timing Only

AthleteSchoolMeetDateResult
Teju Adewole Our Lady of Good Counsel Mid-Atlantic Track Classic 2010-02-27 08.26
Thea LaFond John F. Kennedy 3A West Regional 2010-02-17 08.51
Leah Lang Quince Orchard 3A West Regional 2010-02-17 08.70
Gwen Shaw Thomas S. Wootton 4A State Championship 2010-02-23 08.76
Serenah Polite Winston Churchill Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 08.87
Ale Martinez Winston Churchill Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 08.96
Samantha Smith Richard Montgomery Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 09.09
Madeleine Entwistle Walt Whitman 4A State Championship 2010-02-23 09.13
Evelyn Putman Sherwood Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 09.19
Simone Harris Gaithersburg Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 09.28
Girls 4x200m Relay

AthleteSchoolMeetDateResult
2010 NW_Relays Northwest Nike Indoor Nationals 2010-03-12 01:42.43
2010 GC_Relays Our Lady of Good Counsel Nike Indoor Nationals 2010-03-12 01:46.30
2010 PB_Relays Paint Branch Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 01:47.35
2010 Damascus_Relays Damascus 3A State Championship 2010-02-23 01:47.52
2010 Churchill_Relays Winston Churchill Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 01:48.44
2010 Northwood_Relays Northwood 3A State Championship 2010-02-23 01:48.77
2010 Magruder_Relays Magruder Mid-Atlantic Track Classic 2010-02-27 01:49.46
2010 Wootton_Relays Thomas S. Wootton HoCo MoCo Challenge 2009-12-05 01:50.05
2010 JFK_Relays John F. Kennedy Delaware Invitational 2009-12-05 01:50.64
2010 Blake_Relays James H. Blake 3A West Regional 2010-02-17 01:51.03
Girls 4x400m Relay

AthleteSchoolMeetDateResult
2010 NW_Relays Northwest 4A State Championship 2010-02-23 04:00.17
2010 Churchill_Relays Winston Churchill 4A State Championship 2010-02-23 04:08.68
2010 Damascus_Relays Damascus 3A State Championship 2010-02-23 04:09.40
2010 Einstein_Relays Albert Einstein 3A State Championship 2010-02-23 04:14.71
2010 PB_Relays Paint Branch Last Track to Philly 2010-01-30 04:15.01
2010 GC_Relays Our Lady Of Good Counsel Private School Invitational 2010-02-13 04:17.95
2010 Clarksburg_Relays Clarksburg 3A State Championship 2010-02-23 04:18.53
2010 Sherwood_Relays Sherwood Montgomery Invitational 2010-01-09 04:19.13
2010 WJ_Relays Walter Johnson Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 04:21.96
2010 Magruder_Relays Magruder Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 04:22.02
Girls 4x800m Relay

AthleteSchoolMeetDateResult
2010 NW_Relays Northwest Nike Indoor Nationals 2010-03-12 09:24.96
2010 WJ_Relays Walter Johnson 4A State Championship 2010-02-23 09:38.06
2010 Damascus_Relays Damascus 3A West Regional 2010-02-17 09:50.00
2010 BCC_Relays Bethesda Chevy Chase 4A State Championship 2010-02-23 09:52.40
2010 Churchill_Relays Winston Churchill Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 09:59.49
2010 Clarksburg_Relays Clarksburg 3A State Championship 2010-02-23 10:00.83
2010 QO_Relays Quince Orchard 3A State Championship 2010-02-23 10:10.76
2010 GC_Relays Our Lady Of Good Counsel Private School Invitational 2010-02-13 10:36.40
2010 Sherwood_Relays Sherwood Montgomery Invitational 2010-01-09 10:37.48
2010 PB_Relays Paint Branch Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 10:41.56
Girls 1600m Sprint Medley Relay

AthleteSchoolMeetDateResult
2010 Sherwood_Relays Sherwood Last Track to Philly 2010-01-30 04:28.78
2010 BCC_Relays Bethesda Chevy Chase Last Track to Philly 2010-01-30 04:34.60
2010 GC_Relays Our Lady of Good Counsel Mid-Atlantic Track Classic 2010-02-27 04:36.14
2010 Magruder_Relays Magruder Last Track to Philly 2010-01-30 04:37.91
2010 Whitman_Relays Walt Whitman Last Track to Philly 2010-01-30 04:41.07
2010 PB_Relays Paint Branch Last Track to Philly 2010-01-30 04:55.44
2010 Andrews_Relays St. Andrews Episcopal Maroon & Black Relays 2010-01-15 05:04.40
2010 HA_Relays Holton Arms Last Track to Philly 2010-01-30 05:08.88
2010 JFK_Relays John F. Kennedy Last Track to Philly 2010-01-30 05:12.57
Girls 4000m Distance Medley Relay

AthleteSchoolMeetDateResult
2010 QO_Relays Quince Orchard Last Track to Philly 2010-01-30 13:12.99
2010 BCC_Relays Bethesda Chevy Chase Last Track to Philly 2010-01-30 13:13.25
2010 WJ_Relays Walter Johnson Montgomery Invitational 2010-01-09 13:15.31
2010 Clarksburg_Relays Clarksburg HoCo MoCo Challenge 2009-12-05 13:23.78
2010 Damascus_Relays Damascus Montgomery Invitational 2010-01-09 13:23.82
2010 NW_Relays Northwest HoCo MoCo Challenge 2009-12-05 13:37.76
2010 RM_Relays Richard Montgomery Sportsplex Relays 2009-12-14 13:56.82
2010 PB_Relays Paint Branch Sportsplex Relays 2009-12-14 14:00.72
2010 Whitman_Relays Walt Whitman Montgomery Invitational 2010-01-09 14:01.49
2010 Churchill_Relays Winston Churchill Montgomery Invitational 2010-01-09 14:01.98
Girls High Jump

AthleteSchoolMeetDateResult
Rachel Osnos Walt Whitman Montgomery Invitational 2010-01-09 5-02.00
Thea LaFond John F. Kennedy 3A State Championship 2010-02-23 5-02.00
Sarah Leaman Clarksburg 3A West Regional 2010-02-17 5-00.00
Jordan Pitchford Damascus 3A West Regional 2010-02-17 5-00.00
Ann Marie Munro Thomas S. Wootton Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 5-00.00
Samantha Smith Richard Montgomery 4A West Regional 2010-02-17 4-10.00
Erin Burke Damascus Montgomery Invitational 2010-01-09 4-10.00
Hayley Henshaw Northwest Montgomery Invitational 2010-01-09 4-10.00
Jordine Joseph Paint Branch 4A West Regional 2010-02-17 4-08.00
Celine Rosenwald Our Lady of Good Counsel Jesuit Indoor Championship 2010-02-20 4-08.00
Girls Long Jump

AthleteSchoolMeetDateResult
Thea LaFond John F. Kennedy Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 17-03.75
Casey Dowling Thomas S. Wootton HoCo MoCo Challenge 2009-12-05 17-02.00
Evelyn Putman Sherwood HoCo MoCo Challenge 2009-12-05 16-07.00
Taylor Caulk Winston Churchill Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 16-00.50
Katy Rebois Albert Einstein Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 15-09.00
Elaine Chen Thomas S. Wootton HoCo MoCo Challenge 2009-12-05 15-02.00
Bryeanna Rhodes Quince Orchard Last Track to Philly 2010-01-30 15-02.00
Jordan Pitchford Damascus Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 15-01.00
Bola Adebesin Paint Branch Montgomery Invitational 2010-01-09 15-00.25
Rachel Williams Holton Arms Last Track to Philly 2010-01-30 14-11.00
Girls Triple Jump

AthleteSchoolMeetDateResult
Thea LaFond John F. Kennedy Last Track to Philly 2010-01-30 39-06.25
Jordan Pitchford Damascus DCIAA Invitational 2010-01-13 36-00.50
Grace Oxley James H. Blake Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 35-04.50
Serenah Polite Winston Churchill Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 34-05.00
Laura Dally Walter Johnson HoCo MoCo Challenge 2009-12-05 34-03.50
anna ucheomumu John F. Kennedy Montgomery Invitational 2010-01-09 33-05.50
Samantha Smith Richard Montgomery Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 33-00.25
Briana Redd Holton Arms Last Track to Philly 2010-01-30 32-01.75
Carolyn Connor Walt Whitman Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 32-01.75
Achankeng Acha-Morfaw Northwest HoCo MoCo Challenge 2009-12-05 31-10.00
Girls Shot Put

AthleteSchoolMeetDateResult
Leah Lang Quince Orchard 3A State Championship 2010-02-23 34-04.50
Rachel Porzel James H. Blake 3A West Regional 2010-02-17 34-02.50
Virginia Owusu-Mainoo Seneca Valley 3A West Regional 2010-02-17 32-03.50
Natalia Morrison Clarksburg Holiday Invitational 2009-12-12 32-03.00
Shahirah Johnson Damascus Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 29-02.00
Morgan Stephens Our Lady Of Good Counsel Private School Invitational 2010-02-13 28-05.00
Jennifer Ukegbu Paint Branch Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 27-09.00
Ali Captain Damascus Warrior Invitational 2009-12-11 27-08.00
Anna Ucheomumu John F. Kennedy Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 27-06.75
Jasmin Haggins Damascus Delaware Invitational 2009-12-05 25-10.00
Girls Pole Vault

AthleteSchoolMeetDateResult
Naami Wagner Northwood 3A West Regional 2010-02-17 09-06.00
Laura Chitty Quince Orchard 3A West Regional 2010-02-17 08-06.00
Erin Parker Damascus 3A State Championship 2010-02-23 08-06.00


Email | About