MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




2010 Girls Indoor Track Leaderboard

Girls 55m Dash Automatic Timing Only

AthleteSchoolMeetDateResult
Olivia Ekpone Northwest 4A State Championship 2010-02-23 6.97
Katie Wolf Winston Churchill Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 7.14
Simi Olamide James H. Blake Around the Town Invite Day 1 2009-12-15 7.29
Rachel Watkins Magruder Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 7.30
Le'quisha Parker Northwood 3A State Championship 2010-02-23 7.34
Casey Dowling Thomas S. Wootton Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 7.42
Simone Harris Gaithersburg Montgomery Invitational 2010-01-09 7.50
Jasmine Jones Paint Branch Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 7.53
Yamundow Sarr Northwood Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 7.53
Gwen Shaw Thomas S. Wootton Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 7.56
Girls 200m Dash

AthleteSchoolMeetDateResult
Olivia Ekpone Northwest Nike Indoor Nationals 2010-03-12 24.50
Rachel Watkins Magruder Nike Indoor Nationals 2010-03-12 26.44
Teju Adewole Our Lady of Good Counsel Mid-Atlantic Track Classic 2010-02-27 26.45
Ale Martinez Winston Churchill Howard County Winterfest 2009-12-12 27.62
Cassie Clayborne Damascus Delaware Invitational 2009-12-05 28.33
Taylor Caulk Winston Churchill Howard County Winterfest 2009-12-12 28.50
Adrienne Crutchfield Our Lady of Good Counsel Jesuit Indoor Championship 2010-02-20 28.64
Jordyn Brock Our Lady of Good Counsel Jesuit Indoor Championship 2010-02-20 29.19
Channel Richmond Our Lady of Good Counsel Jesuit Indoor Championship 2010-02-20 29.97
Whitley Bowman Our Lady of Good Counsel Jesuit Indoor Championship 2010-02-20 30.98
Girls 300m Dash

AthleteSchoolMeetDateResult
Olivia Ekpone Northwest 4A State Championship 2010-02-23 39.05
Katie Wolf Winston Churchill Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 40.61
Le'quisha Parker Northwood 3A State Championship 2010-02-23 41.53
Casey Dowling Thomas S. Wootton Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 41.78
Cassie Clayborne Damascus 3A State Championship 2010-02-23 42.22
India Knight Northwest Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 42.57
Gwen Shaw Thomas S. Wootton Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 42.62
Ale Martinez Winston Churchill Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 43.16
Jade Whitaker Our Lady Of Good Counsel Private School Invitational 2010-02-13 43.38
Yamundow Sarr Northwood 3A West Regional 2010-02-17 43.52
Girls 400m Dash

AthleteSchoolMeetDateResult
Olivia Ekpone Northwest Montgomery Invitational 2010-01-09 57.10
India Knight Northwest Mid-Atlantic Track Classic 2010-02-27 58.75
Katie Wolf Winston Churchill Montgomery Invitational 2010-01-09 59.50
Madina Diao Paint Branch Montgomery Invitational 2010-01-09 61.40
Udeme Akpaete Springbrook Montgomery Invitational 2010-01-09 62.08
Le'Quisha Parker Northwood Montgomery Invitational 2010-01-09 62.13
Brittanie Morris John F. Kennedy Montgomery Invitational 2010-01-09 62.28
Grace Corbett Thomas S. Wootton Montgomery Invitational 2010-01-09 62.68
Yamundow Sarr Northwood Montgomery Invitational 2010-01-09 63.66
Maggie Boyd Our Lady of Good Counsel Mid-Atlantic Track Classic 2010-02-27 63.77
Girls 500m Dash

AthleteSchoolMeetDateResult
Britt Eckerstrom Northwest Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 01:17.07
Udeme Akpaete Springbrook 4A State Championship 2010-02-23 01:17.73
Grace Corbett Thomas S. Wootton 4A State Championship 2010-02-23 01:19.61
Alex Carroll Damascus 3A State Championship 2010-02-23 01:20.13
Teresa Russell Sherwood Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 01:20.34
Madina Diao Paint Branch Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 01:21.34
Brittanie Morris John F. Kennedy Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 01:22.35
Tessa Morrison Walt Whitman Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 01:22.89
Shannon Dwyer Quince Orchard Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 01:23.28
Evelyn Putman Sherwood Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 01:23.41
Girls 800m Run

AthleteSchoolMeetDateResult
Maryam Fikri Winston Churchill 4A State Championship 2010-02-23 02:19.99
Grace Corbett Thomas S. Wootton 4A State Championship 2010-02-23 02:21.75
Lauren Sumner Clarksburg 3A State Championship 2010-02-23 02:24.42
Teresa Russell Sherwood 4A State Championship 2010-02-23 02:24.81
Alex Carroll Damascus 3A State Championship 2010-02-23 02:25.29
Jenna Willett Walter Johnson Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 02:25.43
Emily McIlvried Damascus 3A West Regional 2010-02-17 02:27.73
Udeme Akpaete Springbrook Montgomery Invitational 2010-01-09 02:29.15
Isabelle Latour Quince Orchard 3A West Regional 2010-02-17 02:29.34
Alyssa Henshaw Northwest Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 02:30.12
Girls 1000m Run

AthleteSchoolMeetDateResult
Molly Shawhan Our Lady Of Good Counsel Private School Invitational 2010-02-13 03:28.44
Celine Antwi Magruder FIT Invitational 2009-12-30 03:40.67
Celine Rosenwald Our Lady of Good Counsel Coach O Invitational 2009-12-12 03:44.28
Gabriela Arrazola Magruder PR Holiday Invitational 2009-12-26 03:45.63
Natalie Dagher Damascus DCIAA Invitational 2010-01-13 03:46.17
Allison Marella Damascus DCIAA Invitational 2010-01-13 03:52.81
Leandra Gicalone Magruder FIT Invitational 2009-12-30 03:59.98
Maria Matan Our Lady of Good Counsel Coach O Invitational 2009-12-12 04:08.89
Wendy Cordon James H. Blake Around the Town Invite Day 1 2009-12-15 04:16.60
Girls 1600m/Mile Run

AthleteSchoolMeetDateResult
Maryam Fikri Winston Churchill 4A State Championship 2010-02-23 05:15.49
Alyssa Henshaw Northwest Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 05:16.93
Emily McIlvried Damascus Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 05:28.14
Abbey Daley Clarksburg 3A State Championship 2010-02-23 05:28.43
Camille Bouvet Walter Johnson Montgomery Invitational 2010-01-09 05:28.93
Hallie Jester Bethesda Chevy Chase Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 05:29.60
Isabelle Latour Quince Orchard 3A State Championship 2010-02-23 05:31.03
Stephanie Joson Quince Orchard 3A West Regional 2010-02-17 05:31.40
Paige Donnelly Bethesda Chevy Chase Montgomery Invitational 2010-01-09 05:32.75
Jenna Willett Walter Johnson Montgomery Invitational 2010-01-09 05:32.80
Girls 3200m Run

AthleteSchoolMeetDateResult
Alexandra Giedd Winston Churchill Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 11:32.86
Camille Bouvet Walter Johnson 4A State Championship 2010-02-23 11:39.18
Abbey Daley Clarksburg Montgomery Invitational 2010-01-09 11:45.94
Stephanie Joson Quince Orchard 3A State Championship 2010-02-23 11:50.56
Ava Farrell Bethesda Chevy Chase Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 11:52.56
Jennifer Spencer Walter Johnson 4A State Championship 2010-02-23 11:57.86
Zoe Maslen Winston Churchill Howard County Winterfest 2009-12-12 11:58.50
Paige Donnelly Bethesda Chevy Chase Last Track to Philly 2010-01-30 12:02.68
Kathryn Nagiel Rockville 2A State Championship 2010-02-22 12:11.18
Courtney Mason Damascus 3A State Championship 2010-02-23 12:14.33
Girls 55m Hurdles Automatic Timing Only

AthleteSchoolMeetDateResult
Teju Adewole Our Lady of Good Counsel Mid-Atlantic Track Classic 2010-02-27 08.26
Thea LaFond John F. Kennedy 3A West Regional 2010-02-17 08.51
Leah Lang Quince Orchard 3A West Regional 2010-02-17 08.70
Gwen Shaw Thomas S. Wootton 4A State Championship 2010-02-23 08.76
Serenah Polite Winston Churchill Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 08.87
Ale Martinez Winston Churchill Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 08.96
Samantha Smith Richard Montgomery Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 09.09
Madeleine Entwistle Walt Whitman 4A State Championship 2010-02-23 09.13
Evelyn Putman Sherwood Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 09.19
Simone Harris Gaithersburg Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 09.28
Girls 4x200m Relay

AthleteSchoolMeetDateResult
2010 NW_Relays Northwest Nike Indoor Nationals 2010-03-12 01:42.43
2010 GC_Relays Our Lady of Good Counsel Nike Indoor Nationals 2010-03-12 01:46.30
2010 PB_Relays Paint Branch Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 01:47.35
2010 Damascus_Relays Damascus 3A State Championship 2010-02-23 01:47.52
2010 Churchill_Relays Winston Churchill Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 01:48.44
2010 Northwood_Relays Northwood 3A State Championship 2010-02-23 01:48.77
2010 Magruder_Relays Magruder Mid-Atlantic Track Classic 2010-02-27 01:49.46
2010 Wootton_Relays Thomas S. Wootton HoCo MoCo Challenge 2009-12-05 01:50.05
2010 JFK_Relays John F. Kennedy Delaware Invitational 2009-12-05 01:50.64
2010 Blake_Relays James H. Blake 3A West Regional 2010-02-17 01:51.03
Girls 4x400m Relay

AthleteSchoolMeetDateResult
2010 NW_Relays Northwest 4A State Championship 2010-02-23 04:00.17
2010 Churchill_Relays Winston Churchill 4A State Championship 2010-02-23 04:08.68
2010 Damascus_Relays Damascus 3A State Championship 2010-02-23 04:09.40
2010 Einstein_Relays Albert Einstein 3A State Championship 2010-02-23 04:14.71
2010 PB_Relays Paint Branch Last Track to Philly 2010-01-30 04:15.01
2010 GC_Relays Our Lady Of Good Counsel Private School Invitational 2010-02-13 04:17.95
2010 Clarksburg_Relays Clarksburg 3A State Championship 2010-02-23 04:18.53
2010 Sherwood_Relays Sherwood Montgomery Invitational 2010-01-09 04:19.13
2010 WJ_Relays Walter Johnson Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 04:21.96
2010 Magruder_Relays Magruder Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 04:22.02
Girls 4x800m Relay

AthleteSchoolMeetDateResult
2010 NW_Relays Northwest Nike Indoor Nationals 2010-03-12 09:24.96
2010 WJ_Relays Walter Johnson 4A State Championship 2010-02-23 09:38.06
2010 Damascus_Relays Damascus 3A West Regional 2010-02-17 09:50.00
2010 BCC_Relays Bethesda Chevy Chase 4A State Championship 2010-02-23 09:52.40
2010 Churchill_Relays Winston Churchill Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 09:59.49
2010 Clarksburg_Relays Clarksburg 3A State Championship 2010-02-23 10:00.83
2010 QO_Relays Quince Orchard 3A State Championship 2010-02-23 10:10.76
2010 GC_Relays Our Lady Of Good Counsel Private School Invitational 2010-02-13 10:36.40
2010 Sherwood_Relays Sherwood Montgomery Invitational 2010-01-09 10:37.48
2010 PB_Relays Paint Branch Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 10:41.56
Girls 1600m Sprint Medley Relay

AthleteSchoolMeetDateResult
2010 Sherwood_Relays Sherwood Last Track to Philly 2010-01-30 04:28.78
2010 BCC_Relays Bethesda Chevy Chase Last Track to Philly 2010-01-30 04:34.60
2010 GC_Relays Our Lady of Good Counsel Mid-Atlantic Track Classic 2010-02-27 04:36.14
2010 Magruder_Relays Magruder Last Track to Philly 2010-01-30 04:37.91
2010 Whitman_Relays Walt Whitman Last Track to Philly 2010-01-30 04:41.07
2010 PB_Relays Paint Branch Last Track to Philly 2010-01-30 04:55.44
2010 Andrews_Relays St. Andrews Episcopal Maroon & Black Relays 2010-01-15 05:04.40
2010 HA_Relays Holton Arms Last Track to Philly 2010-01-30 05:08.88
2010 JFK_Relays John F. Kennedy Last Track to Philly 2010-01-30 05:12.57
Girls 4000m Distance Medley Relay

AthleteSchoolMeetDateResult
2010 QO_Relays Quince Orchard Last Track to Philly 2010-01-30 13:12.99
2010 BCC_Relays Bethesda Chevy Chase Last Track to Philly 2010-01-30 13:13.25
2010 WJ_Relays Walter Johnson Montgomery Invitational 2010-01-09 13:15.31
2010 Clarksburg_Relays Clarksburg HoCo MoCo Challenge 2009-12-05 13:23.78
2010 Damascus_Relays Damascus Montgomery Invitational 2010-01-09 13:23.82
2010 NW_Relays Northwest HoCo MoCo Challenge 2009-12-05 13:37.76
2010 RM_Relays Richard Montgomery Sportsplex Relays 2009-12-14 13:56.82
2010 PB_Relays Paint Branch Sportsplex Relays 2009-12-14 14:00.72
2010 Whitman_Relays Walt Whitman Montgomery Invitational 2010-01-09 14:01.49
2010 Churchill_Relays Winston Churchill Montgomery Invitational 2010-01-09 14:01.98
Girls High Jump

AthleteSchoolMeetDateResult
Rachel Osnos Walt Whitman Montgomery Invitational 2010-01-09 5-02.00
Thea LaFond John F. Kennedy 3A State Championship 2010-02-23 5-02.00
Sarah Leaman Clarksburg 3A West Regional 2010-02-17 5-00.00
Jordan Pitchford Damascus 3A West Regional 2010-02-17 5-00.00
Ann Marie Munro Thomas S. Wootton Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 5-00.00
Samantha Smith Richard Montgomery 4A West Regional 2010-02-17 4-10.00
Erin Burke Damascus Montgomery Invitational 2010-01-09 4-10.00
Hayley Henshaw Northwest Montgomery Invitational 2010-01-09 4-10.00
Jordine Joseph Paint Branch 4A West Regional 2010-02-17 4-08.00
Celine Rosenwald Our Lady of Good Counsel Jesuit Indoor Championship 2010-02-20 4-08.00
Girls Long Jump

AthleteSchoolMeetDateResult
Thea LaFond John F. Kennedy Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 17-03.75
Casey Dowling Thomas S. Wootton HoCo MoCo Challenge 2009-12-05 17-02.00
Evelyn Putman Sherwood HoCo MoCo Challenge 2009-12-05 16-07.00
Taylor Caulk Winston Churchill Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 16-00.50
Katy Rebois Albert Einstein Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 15-09.00
Elaine Chen Thomas S. Wootton HoCo MoCo Challenge 2009-12-05 15-02.00
Bryeanna Rhodes Quince Orchard Last Track to Philly 2010-01-30 15-02.00
Jordan Pitchford Damascus Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 15-01.00
Bola Adebesin Paint Branch Montgomery Invitational 2010-01-09 15-00.25
Rachel Williams Holton Arms Last Track to Philly 2010-01-30 14-11.00
Girls Triple Jump

AthleteSchoolMeetDateResult
Thea LaFond John F. Kennedy Last Track to Philly 2010-01-30 39-06.25
Jordan Pitchford Damascus DCIAA Invitational 2010-01-13 36-00.50
Grace Oxley James H. Blake Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 35-04.50
Serenah Polite Winston Churchill Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 34-05.00
Laura Dally Walter Johnson HoCo MoCo Challenge 2009-12-05 34-03.50
anna ucheomumu John F. Kennedy Montgomery Invitational 2010-01-09 33-05.50
Samantha Smith Richard Montgomery Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 33-00.25
Briana Redd Holton Arms Last Track to Philly 2010-01-30 32-01.75
Carolyn Connor Walt Whitman Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 32-01.75
Achankeng Acha-Morfaw Northwest HoCo MoCo Challenge 2009-12-05 31-10.00
Girls Shot Put

AthleteSchoolMeetDateResult
Leah Lang Quince Orchard 3A State Championship 2010-02-23 34-04.50
Rachel Porzel James H. Blake 3A West Regional 2010-02-17 34-02.50
Virginia Owusu-Mainoo Seneca Valley 3A West Regional 2010-02-17 32-03.50
Natalia Morrison Clarksburg Holiday Invitational 2009-12-12 32-03.00
Shahirah Johnson Damascus Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 29-02.00
Morgan Stephens Our Lady Of Good Counsel Private School Invitational 2010-02-13 28-05.00
Jennifer Ukegbu Paint Branch Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 27-09.00
Ali Captain Damascus Warrior Invitational 2009-12-11 27-08.00
Anna Ucheomumu John F. Kennedy Montgomery Co. TF Championship 2010-01-25 27-06.75
Jasmin Haggins Damascus Delaware Invitational 2009-12-05 25-10.00
Girls Pole Vault

AthleteSchoolMeetDateResult
Naami Wagner Northwood 3A West Regional 2010-02-17 09-06.00
Laura Chitty Quince Orchard 3A West Regional 2010-02-17 08-06.00
Erin Parker Damascus 3A State Championship 2010-02-23 08-06.00


Email | About