MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Bullis Scrimmage
Bullis HS Home TF Meets History
Hosted By: Bullis
Potomac, Maryland
2009-03-18

Boys 100 Meter Dash Varsity
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Grant, Justin                Bullis                 11.84      11.00   2   6
  2 Middleton, Kyle              Bullis                 12.14      11.20   2   4
  3 Speight, James               Landon                            11.50   2   1.50
  3 Walsh, Patrick               The Field School                  11.50   1   1.50
  5 Sharp, Johnny                Landon                 12.74      12.00   1
  6 Bouknight, Wynston           Landon                            12.20   2
  7 Rome, Jesse                  Edmund Burke                      12.40   1
  7 Martinez, Tyler              Bullis                 13.24      12.40   2
  9 White, Rico                  The Field School                  12.70   1
 10 Gatling, Brandon             The Field School                  12.90   1
 11 Saxberg, Haak                Edmund Burke                      13.30   1
 12 Keefe, Ryan                  Edmund Burke                      13.60   2
Boys 200 Meter Dash Varsity
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Pittman, Leland              Landon                            22.80   1   6
  2 Grant, Justin                Bullis                 25.14      23.00   2   4
  3 Middleton, Kyle              Bullis                 22.34      23.50   2   2
  4 Speight, James               Landon                            24.20   1   1
  5 Moses, Jmaw                  Edmund Burke                      24.50   1
  6 Walsh, Patrick               The Field School                  25.70   2
  7 Gatling, Brandon             The Field School                  26.60   1
  8 Tapparo, Robert              Landon                 25.24      27.10   2
  9 White, Rico                  The Field School                  27.50   1
  9 Keefe, Ryan                  Edmund Burke                      27.50   2
 11 Lewis, Adam                  Edmund Burke                      29.20   1
 -- Fatheree, Evan               Bullis                 27.34        DNF   2
Boys 400 Meter Dash Varsity
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Howard, Zack                 Bullis                 56.14      56.00   2   6
  2 Moses, Jmaw                  Edmund Burke                      56.10   2   4
  3 Green, Aaron                 Bullis                 55.14      59.90   2   2
  4 Grady, Blake                 Bullis               1:01.14    1:01.00   1   1
  5 Kelleher-Brozost, Tucker     The Field School                1:03.00   1
Boys 800 Meter Run Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Mlyniec, Casey               Edmund Burke                    2:13.00    6
  2 Harvey, Duncan               Landon                          2:14.00    4
  3 Hepburn, Colin               Edmund Burke                    2:16.00    2
  4 Sener, Chris                 The Field School                2:22.00    1
  5 Chu, Steven                  Bullis               2:27.00    2:26.00
  6 Bruno, Ethan                 The Field School                2:27.00
  7 Fatheree, Jack               Bullis                          2:28.00
  8 Barrera, Jay                 Bullis               2:25.00    2:31.00
 
....Boys 800 Meter Run Varsity
  9 Craver, Joe                  The Field School                2:34.00
Boys 1600 Meter Run Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Funger, Teddy                Bullis               5:15.00    4:56.00    6
  2 Messinger, Conor             Edmund Burke                    4:57.00    4
  3 Mlyniec, Casey               Edmund Burke                    4:58.00    2
  4 Hernandez, Chris             Bullis               5:14.00    4:59.00    1
  5 Conrad, Simon                Edmund Burke                    5:05.00
  6 Hepburn, Colin               Edmund Burke                    5:11.00
  7 Allen, Nick                  The Field School                5:20.00
  8 Young, Brendan               The Field School                5:21.00
  9 David, CJ                    Landon                          5:38.00
 10 Baldacci, Stefan             Landon                          5:54.00
Boys 3200 Meter Run Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Messinger, Conor             Edmund Burke                   10:47.00    6
  2 Funger, Teddy                Bullis              11:36.00   11:04.00    4
  3 Hernandez, Chris             Bullis              11:39.00   11:38.00    2
  4 Dougherty, Ryan              Landon              11:55.00   12:04.00    1
  5 Snyder, Logan                Bullis              12:40.00   12:16.00
  6 Modarres, Ceena              Landon                         12:35.00
  7 Phillips, Greg               The Field School               12:47.00
  8 Isaacson, Nick               The Field School               12:52.00
  9 Barkats, Nikolai             The Field School               13:28.00
Boys 110 Meter Hurdles Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Little, Kaquan               Bullis                 17.74      16.00    6
  2 Gray, Ezra                   Edmund Burke                      18.70    4
  3 Kelleher-Brozost, Tucker     The Field School                  22.80    2
Boys 300 Meter Hurdles Varsity
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Little, Kaquan               Bullis                 46.54      45.70   2   6
  2 Curtis, Ernie                Edmund Burke                      46.60   2   4
  3 Cooper, Arran                Edmund Burke                      49.50   1   2
  4 Chao, Thomas                 Bullis                            50.10   2   1
  5 Jorgensen, Sean              Bullis                            50.50   1
  6 Kelleher-Brozost, Tucker     The Field School                  50.70   1
  7 Cohen, Theo                  The Field School                  50.80   2
  8 Gould, Paul                  The Field School                  52.80   2
  9 Gray, Ezra                   Edmund Burke                      54.00   2
 
Boys 4x100 Meter Relay Varsity
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Bullis  'A'                                         48.04      46.00    6
     1) Martinez, Tyler                 2) Little, Kaquan
     3) Middleton, Kyle                 4) Grant, Justin
  2 Landon  'A'                                                    47.50    4
     1) Sharp, Johnny                   2) Bouknight, Wynston
     3) Speight, James                  4) Tapparo, Robert
  3 The Field School  'A'                               47.14      50.20    2
     1) Gatling, Brandon                2) Reyes, Gian-Carlo
     3) White, Rico                     4) Walsh, Patrick
 -- Edmund Burke  'A'                                                 DQ
     1) Cooper, Arran                   2) Moses, Jmaw
     3) Lewis, Adam                     4) Saxberg, Haak
Boys 4x400 Meter Relay Varsity
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Landon  'A'                                                  3:36.80    6
     1) Pittman, Leland                 2) Hightower, Mac
     3) Donelan, John                   4) Gleklen, Brandon
  2 Bullis  'A'                                                  3:52.20    4
     1) Grant, Justin                   2) Little, Kaquan
     3) Green, Aaron                    4) Howard, Zack
  3 The Field School  'A'                                        4:18.00    2
     1) Young, Brendan                  2) Fallon, Harrison
     3) Winkelman, Jay                  4) Allen, Nick
Boys 4x800 Meter Relay Varsity
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Landon  'A'                                                  9:03.00    6
     1) Hightower, Mac                  2) David, CJ
     3) Harvey, Duncan                  4) Donelan, John
  2 Bullis  'A'                                       9:21.00    9:35.00    4
     1) Howard, Zack                    2) Bass, Jeff
     3) Snyder, Logan                   4) Chu, Steven
  3 The Field School  'A'                             9:30.00    9:37.00    2
     1) Allen, Nick                     2) Winkelman, Jay
     3) Fallon, Harrison                4) Young, Brendan
Boys High Jump Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Czerwiec, Jason              Bullis                          4-08.00    6
  2 Wright, Ryan                 Bullis                          4-06.00    4
Boys Triple Jump Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hunter, Mike                 Landon              36-09.50   36-11.00    6
 
....Boys Triple Jump Varsity
  2 McDaniel, John               Edmund Burke                   36-03.00    4
  3 Curtis, Ernie                Edmund Burke                   35-11.00    2
  4 Messinger, Kevin             Edmund Burke                   32-05.00    1
  5 Wright, Ryan                 Bullis                         29-09.00
Boys Shot Put Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Flood, Warren                Bullis                         37-00.00    6
  2 Argain, Coby                 Landon                         35-03.00    4
  3 Craig, James                 Landon              34-06.50   34-06.00    2
  4 Fullum, Terrence             Landon              34-03.50   34-02.00    1
  5 Armington, Elliot            The Field School               32-08.00
  6 Hunter, Mike                 Landon                         31-04.00
  7 Colella, Mario               Edmund Burke        30-11.00   30-11.00
  8 DeLeon, Niko                 The Field School               30-03.00
  9 Tucker-Green, Bryant         Bullis                         28-06.00
 10 Nadeau-Rifkin, Tim           Edmund Burke                   27-10.00
 11 Selowsky, Alexander          Landon                         25-01.00
 12 Staines, Luke                Bullis                         25-00.00
 13 Pleasant, Austen             Edmund Burke                   19-08.00
Boys Discus Throw Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 DeLeon, Niko                 The Field School                 103-08    6
  2 Armington, Elliot            The Field School                  88-07    4
  3 Green, Aaron                 Bullis                            87-06    2
  4 Colella, Mario               Edmund Burke           74-10      82-10    1
  5 Selowsky, Alexander          Landon                            81-02
  6 Nadeau-Rifkin, Tim           Edmund Burke                      80-10
  7 Hunter, Mike                 Landon                            80-08
  8 Craig, James                 Landon                            78-04
  9 Fullum, Terrence             Landon                            78-01
 10 Flood, Warren                Bullis                            65-08
 11 Gatling, Brandon             The Field School                  63-05
 12 Pleasant, Austen             Edmund Burke                      55-00
 13 Fabizewski, Max              Bullis                            39-08
 -- Argain, Coby                 Landon                               DQ
=========================================================================================
                    Men - Varsity - Team Rankings - 15 Events Scored
=========================================================================================
    1) Bullis                      83        2) Landon                     42.50
    3) Edmund Burke                42        4) The Field School           20.50


Girls 100 Meter Dash Varsity
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Tillman, Kelsey              Georgetown V           13.74      12.30   3   6
  2 Johnson, Bria                Holton-Arms                       12.90   2   4
  3 Due Mogensen, Nicolina       Holton-Arms                       13.10   2   2.50
  3 Burke, Ariel                 Bullis                 13.84      13.10   3   2.50
  5 Williams, Rachel             Holton-Arms                       13.40   2   1
  6 Wiegand, Darby               Georgetown V           14.04      13.60   3
  6 Issac, Deborah               Georgetown V           14.04      13.60   3
  8 Booker, Asia                 Bullis                 15.04      14.10   3
  9 Kasasa, Sharon               Bullis                 14.34      14.20   3
 10 Dunning, Lucy                The Field School                  14.60   1
 11 Hyde, Sidney                 The Field School                  14.70   2
 12 Lewis, Phoebe                Edmund Burke                      14.80   2
Girls 200 Meter Dash Varsity
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Bullock, Terri               Georgetown V           27.74      25.60   3   6
  2 Tillman, Kelsey              Georgetown V           28.24      26.30   3   4
  3 Sears, Darien                Bullis                 31.24      27.50   3   3
  4 Johnson, Bria                Holton-Arms                       27.60   2   2
  5 Burke, Ariel                 Bullis                 31.24      27.70   3   1
  6 Berkman, Natalie             Holton-Arms                       27.80   2
  7 Burke, Moriah                Bullis                 32.24      29.06   1
  8 Williams, Alex               Georgetown V           29.74      29.10   3
  9 Schear, Mollie               The Field School                  29.20   2
 10 Hyde, Sidney                 The Field School                  30.80   1
 10 White, Chelsea               Edmund Burke                      30.80   1
 12 D'Amico, Lise Courtney       Holton-Arms                       31.60   1
 13 Lewis, Phoebe                Edmund Burke                      35.20   1
Girls 400 Meter Dash Varsity
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Wilde, Emily                 Holton-Arms                     1:05.00   1   6
  2 Bobbitt, Toria               Bullis               1:11.14    1:06.00   3   3.50
  2 Burke, Moriah                Bullis                          1:06.00   2   3.50
  4 Leonard, Haley               Georgetown V         1:08.14    1:06.90   3   2
  5 Schear, Mollie               The Field School                1:09.00   2   1
  6 Caron, Olivia                Georgetown V         1:10.14    1:10.00   3
  6 Smith, Maddie                Holton-Arms                     1:10.00   1
  8 Gittleson, Becca             Bullis                          1:18.00   1
  9 Cohen, Ariel                 Holton-Arms                     1:21.00   2
Girls 800 Meter Run Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Jones, Stephanie             Georgetown V         2:26.00    2:28.00    6
  2 Connelly, Bridget            Georgetown V         2:32.00    2:30.00    4
  3 Pohl, Katie                  Georgetown V         2:32.50    2:33.00    3
 
....Girls 800 Meter Run Varsity
  4 Sullivan, Courtney           Bullis               2:42.00    2:35.00    2
  5 Sanguinetti, Mariah          Holton-Arms                     2:43.00    1
  6 Thompson, Jamie              Holton-Arms                     2:46.00
  6 Ramlogan, Nalini             Holton-Arms                     2:46.00
  8 Mitchell, Arin               Bullis               2:58.00    2:52.00
  9 Arandia, Mathilde            Edmund Burke                    2:55.00
 10 Kniff, Raelena               Bullis               3:01.00    2:58.00
 11 Robb, Ellie                  Edmund Burke                    3:12.00
Girls 1600 Meter Run Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Sullivan, Courtney           Bullis               5:54.00    5:52.00    6
  2 McCarthy, Ciara              Georgetown V         5:50.00    5:54.00    4
  3 Morrissey, Megan             Georgetown V         5:50.00    5:55.00    3
  4 Tigani, Elise                Georgetown V         6:00.00    5:57.00    2
  5 Ottenstein, Melanie          The Field School               J5:57.00    1
  6 Scherer, Lindsey             The Field School                6:06.00
  7 Timbers, Emma                Edmund Burke                    6:18.00
  8 Arandia, Mathilde            Edmund Burke                    6:24.00
  9 Walks, Emani                 Holton-Arms                     6:30.00
  9 Kniff, Raelena               Bullis               6:36.00    6:30.00
 11 Unger, Rachel                Holton-Arms                     6:33.00
 11 Hinsch, Julia                Holton-Arms                     6:33.00
 13 Randazzo, Nina               Bullis                          7:10.00
 -- McCabe, Molly                Edmund Burke                        DNF
Girls 3200 Meter Run Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Atabek, Natalie              Georgetown V        11:41.90   11:48.00    6
  2 Scully, Kathryn              Holton-Arms                    12:52.00    4
  3 Putterman, Sara              Holton-Arms                    13:13.00    3
  4 Ottenstein, Melanie          The Field School               13:30.00    2
  5 Scherer, Lindsey             The Field School               13:54.00    1
 -- Mitchell, Arin               Bullis                              DNF
 -- Ryan, Moira                  Georgetown V        11:50.00        DNF
Girls 100 Meter Hurdles Varsity
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Tillman, Jordan              Georgetown V           19.24      18.10   1   6
  2 Ceja, Hannah                 Edmund Burke                     J18.10   1   4
  3 Carras, Abby                 Holton-Arms                       18.50   2   3
  4 Khan, Sameena                Bullis                            19.30   1   2
  5 Schmitz, Katie               Georgetown V           18.94      19.50   2   1
  6 Allen, Destiny               Georgetown V           18.74      20.20   2
 
Girls 300 Meter Hurdles Varsity
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Wilde, Emily                 Holton-Arms                       51.20   2   6
  2 Jenkins, Taylor              Bullis                 54.74      52.20   3   3.50
  2 Allen, Destiny               Georgetown V           53.64      52.20   3   3.50
  4 Carras, Abby                 Holton-Arms                       53.20   2   2
  5 Ceja, Hannah                 Edmund Burke                      53.30   1   1
  6 Schmitz, Katie               Georgetown V           51.64      53.80   3
  7 Gillepsie, Catherine         Bullis                            56.60   1
  8 Tillman, Jordan              Georgetown V           54.64      56.80   3
  9 Windham, Savannah            Edmund Burke                    1:05.00   2
Girls 4x100 Meter Relay Varsity
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Georgetown Visitation Prep  'A'                     52.64      52.00    6
     1) Allen, Destiny                  2) Bullock, Terri
     3) Schmitz, Katie                  4) Tillman, Kelsey
  2 Holton-Arms  'A'                                               53.00    4
     1) Berkman, Natalie                2) Due Mogensen, Nicolina
     3) Williams, Rachel                4) Johnson, Bria
  3 Bullis  'A'                                                    54.20    2
     1) Kasasa, Sharon                  2) Sears, Darien
     3) Burke, Ariel                    4) Burke, Moriah
  4 Edmund Burke  'A'                                 1:00.14      57.80    1
     1) Appel, Bella                    2) Jentoft-Herr, Kate
     3) White, Chelsea                  4) Marcus, Tani
 -- Holton-Arms  'B'                                              X55.40
Girls 4x400 Meter Relay Varsity
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Georgetown Visitation Prep  'A'                   3:25.00    4:17.00    6
     1) Connelly, Bridget               2) Smith, Meghan
     3) Pohl, Katie                     4) Jones, Stephanie
  2 Bullis  'A'                                                  4:32.00    4
     1) Jenkins, Taylor                 2) Burke, Ariel
     3) Sears, Darien                   4) Bobbitt, Toria
  3 Holton-Arms  'A'                                             4:33.00    2
     1) Berkman, Natalie                2) Carras, Abby
     3) Redd, Briana                    4) Thompson, Jamie
  4 Holton-Arms  'B'                                             4:50.00    1
Girls 4x800 Meter Relay Varsity
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Georgetown Visitation Prep  'A'                             10:07.00    6
     1) Jones, Stephanie                2) Pohl, Katie
     3) Ryan, Moira                     4) Connelly, Bridget
  2 Holton-Arms  'A'                                            10:58.00    4
     1) Meyerhoff, Sarah                2) Putterman, Sara
     3) Scully, Kathryn                 4) Inglesby, Caroline
 
Girls High Jump Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Tak, Mishta                  Holton-Arms                     4-08.00    6
  2 Allen, Destiny               Georgetown V         4-06.00    4-04.00    4
  3 Sanguinetti, Mariah          Holton-Arms                     4-02.00    2
  3 Tillman, Jordan              Georgetown V         4-06.00    4-02.00    2
  3 Jenkins, Taylor              Bullis                          4-02.00    2
Girls Long Jump Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Due Mogensen, Nicolina       Holton-Arms                    15-07.00    6
  2 Redd, Briana                 Holton-Arms                    14-00.00    4
  3 Dunning, Lucy                The Field School               13-09.00    3
  4 Kasasa, Sharon               Bullis              13-07.50   13-04.00    2
  5 Marsten, Tia                 Holton-Arms                   J13-04.00    1
  6 Azarbarzin, Aundya           Georgetown V        13-00.00   12-11.00
  7 Rappaport-Gow, Mimi          Edmund Burke        14-04.00  J12-11.00
  8 Booker, Asia                 Bullis              12-07.50   12-09.00
  9 Jenkins, Taylor              Bullis              13-08.25   12-08.00
 10 Brozost-Kelleher, Dana       Edmund Burke                   10-09.00
 11 Lewis, Phoebe                Edmund Burke                   10-04.50
Girls Triple Jump Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Redd, Briana                 Holton-Arms                    30-06.50    6
  2 Schmitz, Katie               Georgetown V        30-00.00   29-09.00    4
  3 Booker, Asia                 Bullis                         29-06.00    3
  4 Azarbarzin, Aundya           Georgetown V        27-07.00   28-08.00    2
  5 Due Mogensen, Nicolina       Holton-Arms                    27-06.50    1
Girls Shot Put Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Obioha, Juju                 Holton-Arms                    28-00.00    6
  2 Hyde, Montana                The Field School               25-10.00    4
  3 Brozost-Kelleher, Dana       Edmund Burke                   23-03.00    3
  4 Williams, Tatyana            Holton-Arms                    22-04.00    2
  5 Chung, Tyra                  Bullis                         21-03.50    1
  6 Mitchell, Arin               Bullis                         19-05.00
  7 McNeil, Johlize              Georgetown V        25-00.00   18-11.00
  8 Pence, Emily                 Holton-Arms                    16-09.00
  9 Walker, Lena                 Edmund Burke                   15-04.00
Girls Discus Throw Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Obioha, Juju                 Holton-Arms                       82-02    6
  2 Marsten, Tia                 Holton-Arms                       72-00    4
  3 Hyde, Montana                The Field School                  52-01    3
 
....Girls Discus Throw Varsity
  4 Pence, Emily                 Holton-Arms                       51-04    2
  5 Brozost-Kelleher, Dana       Edmund Burke                      51-01    1
  6 Chung, Tyra                  Bullis                            44-09
  7 McNeil, Johlize              Georgetown V           65-00      44-05
  8 Walker, Lena                 Edmund Burke                      31-00
=========================================================================================
                    Women - Varsity - Team Rankings - 16 Events Scored
=========================================================================================
    1) Holton-Arms                 91.50     2) Georgetown Visitation Pre  86.50
    3) Bullis                      41        4) The Field School           15
    5) Edmund Burke                10




Return to Top

Email | About