MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Landon Meet
Landon HS Home TF Meets History
Hosted By: Landon
Bethesda, Maryland
2009-04-21

Licensed to Landon School              HY-TEK's Meet Manager 4/23/2009 09:07 AM
             National Cathedral, Maderia, Stone Ridge - 4/21/2009              
                            St. Alban's and Landon                             
                               The Landon School                               
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls High Jump Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Donaway, Chantay             Stone Ridge            4-06.00    4   
  1 Omenitsch, Liz               Stone Ridge            4-06.00    4   
 
Event 2  Boys High Jump Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Guobadia, Efosa              St Albans Fo           5-06.00    5   
  2 McDonald, Joe                Landon                 5-02.00    2   
  2 Jagun, Alex                  St Albans Fo           5-02.00    2   
 -- Koomson, Koby                St Albans Fo                NH  
 
Event 3  Girls Long Jump Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Donaway, Chantay             Stone Ridge           14-09.00    5   
  2 Clancy, Camille              Stone Ridge           14-07.50    3   
  3 Ulman, Libby                 National Cat          12-02.00    2   
  4 Leidl, Bethany               National Cat          11-07.50    1   
  5 Core, Tabitha                Stone Ridge           10-03.00  
  6 Zhu, Vicky                   Stone Ridge           x9-06.00  
 
Event 4  Boys Long Jump Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 McDonald, Joe                Landon                16-06.00    5   
  2 Nixon, Timothy               Landon                15-11.00    3   
  3 Hosten, Akeda                St Albans Fo          15-08.00    1   
  4 Peters, Sope                 St Albans Fo          15-06.00  
 
Event 5  Girls Triple Jump Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Clancy, Camille              Stone Ridge           28-04.00    5   
 
Event 6  Boys Triple Jump Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jagun, Alex                  St Albans Fo          34-11.00    5   
  2 Tucker, Dominique            St Albans Fo          34-05.00    3   
  3 Pittman, Martin              St Albans Fo          33-08.00    1   
  4 Hosten, Akeda                St Albans Fo         x33-02.50  
  5 Koomson, Koby                St Albans Fo         x32-01.00  
 
Event 7  Girls Discus Throw Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Burdett, Elizabeth           Stone Ridge              67-01    5   
  2 Davenport, Justine           The Madeira              64-09    3   
  3 Schreiner, June              The Madeira              54-03    2   
  4 Ours, Madeline               Stone Ridge              52-09    1   
  5 Allelign, Hanna              Stone Ridge              48-10  
  6 Nelson, Julia                The Madeira              47-02  
  7 Baker, Elizabeth             The Madeira             x46-11  
  8 Laryea, Rachel               The Madeira             x45-10  
  9 Andersen, Brett              National Cat             44-09  
 10 Anane, Danielle              Stone Ridge             x33-05  
 11 Feller, Mia                  Stone Ridge             x33-02  
 12 Hai, Alicia                  Stone Ridge             x25-08  
 
Event 8  Boys Discus Throw Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Shelley, Nick                St Albans Fo         102-00.50    5   
  2 Lehrman, Max                 Landon                   96-05    3   
  3 Kallan, Jeremy               St Albans Fo          95-06.50    1   
  4 Pittman, Martin              St Albans Fo          91-02.50  
  5 Garry, JP                    St Albans Fo         x86-05.50  
  6 Laird, Connor                Landon                   84-02  
  6 Selowsky, Alexander          Landon                   84-02  
  8 Hunter, Mike                 Landon                  x82-05  
  9 Omorogieva, William          St Albans Fo            x81-07  
 10 Craig, James                 Landon               x81-00.50  
 11 Fullum, Terrence             Landon               x75-08.50  
 12 Denison, James               St Albans Fo            x71-00  
 13 Patterson, Sam               St Albans Fo         x70-04.50  
 14 Argain, Coby                 Landon                  x66-00  
 14 Flint, Josh                  St Albans Fo            x66-00  
 16 Foster, Chick                St Albans Fo            x63-09  
 17 Alman, Scott                 St Albans Fo            x58-08  
 18 Toma, Karamanolev            St Albans Fo            x56-01  
 
Event 9  Girls Shot Put Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Davenport, Justine           The Madeira           27-09.00    5   
  2 Burdett, Elizabeth           Stone Ridge           26-02.00    3   
  3 Ours, Madeline               Stone Ridge           21-01.00    2   
  4 Andersen, Brett              National Cat          20-10.00    1   
  5 Laryea, Rachel               The Madeira           20-07.00  
  6 Anane, Danielle              Stone Ridge           20-03.00  
  7 Allelign, Hanna              Stone Ridge          x20-02.00  
  8 Baker, Elizabeth             The Madeira           19-10.00  
  9 Schreiner, June              The Madeira          x19-09.00  
 10 Nelson, Julia                The Madeira          x19-01.00  
 11 Feller, Mia                  Stone Ridge          x14-06.50  
 12 Osei, Josephine              The Madeira          x12-08.00  
 13 Hai, Alicia                  Stone Ridge          x12-00.00  
 
Event 10  Boys Shot Put Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Thomas, Glen                 St Albans Fo          44-06.00    5   
  2 Lehrman, Max                 Landon                37-02.50    3   
  3 Fullum, Terrence             Landon                35-04.00    1   
  4 Craig, James                 Landon                34-01.00  
  5 Shelley, Nick                St Albans Fo          32-08.00  
  6 Hunter, Mike                 Landon               x32-03.50  
  7 Argain, Coby                 Landon               x30-10.00  
  8 Selowsky, Alexander          Landon               x27-10.00  
  9 Laird, Connor                Landon               x27-04.50  
 10 Kallan, Jeremy               St Albans Fo          27-04.00  
 10 Patterson, Sam               St Albans Fo         x27-04.00  
 12 Foster, Chick                St Albans Fo         x27-01.00  
 13 Green, Taylor                Landon               x26-10.00  
 14 Denison, James               St Albans Fo         x26-08.00  
 15 Alman, Scott                 St Albans Fo         x26-06.50  
 16 Clancy, Peter                St Albans Fo         x25-11.50  
 17 Flint, Josh                  St Albans Fo         x25-07.00  
 18 Toma, Karamanolev            St Albans Fo         x23-08.00  
 
Event 11  Boys Pole Vault Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Thomsen, William             Landon                 8-00.00    5   
  2 Klein, Andrei                St Albans Fo          J8-00.00    3   
  3 Adams, JB                    St Albans Fo           7-06.00    1   
  4 Lukas, Beau                  St Albans Fo           7-00.00  
 -- Pappas, Alexander            Landon                      NH  
 -- Gillis, Brennan              St Albans Fo                NH  
 
Event 14  Girls 100 Meter Hurdles Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Bates, Naomi                 National Cat             18.00    5   
  2 Belayneh, Lauren             The Madeira              25.60    3   
  3 Sobhani, Ashley              Stone Ridge              36.60    2   
 
Event 15  Boys 110 Meter Hurdles Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Thomas, Wes                  St Albans Fo             23.20    5   
 
Event 16  Girls 4x100 Meter Relay Varsity
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 National Cathedral Sch for Gir  'A'                   53.40    5   
  2 Stone Ridge Sch Of Sacred Hear  'A'                   54.10    3   
  3 The Madeira  'A'                                      56.10  
  4 Stone Ridge Sch Of Sacred Hear  'B'                  x59.00  
  5 Stone Ridge Sch Of Sacred Hear  'C'                x1:04.70  
 
Event 17  Boys 4x100 Meter Relay Varsity
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Landon  'A'                                           47.70    5   
 -- St Albans For Boys  'A'                                  DQ   Outside 3rd Exchange
 
Event 18  Girls 1600 Meter Run Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Nickens, Chloe               Stone Ridge            5:50.00    5   
  2 Farrell, Joanna              Stone Ridge            5:59.70    3   
  3 Dussault, Jen                The Madeira            6:34.00    2   
  4 Creel, Mary                  Stone Ridge            7:04.00    1   
 
Event 19  Boys 1600 Meter Run Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Gillis, Brennan              St Albans Fo           5:11.60    5   
  2 Palmer, Austin               St Albans Fo           5:11.80    3   
  3 Heartfield, Robbie           St Albans Fo           5:30.90    1   
  4 Downie, Alec                 St Albans Fo          x5:31.90  
  5 Pasco, Kieran                St Albans Fo          x5:32.50  
  6 Palmer, Brian                St Albans Fo          x5:32.80  
  7 Campbell, Austin             St Albans Fo          x5:35.20  
  8 Modarres, Ceena              Landon                 5:37.60  
 
Event 20  Girls 400 Meter Dash Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Nickens, Chloe               Stone Ridge            1:03.30    5   
  2 Farrell, Joanna              Stone Ridge            1:04.70    3   
  3 Paoletta, Tess               National Cat           1:06.80    2   
  4 Schell, Emily                National Cat           1:17.50    1   
 
Event 21  Boys 400 Meter Dash Varsity
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Gleklen, Brandon             Landon                   53.20   2   5   
  2 Dee, Michael                 St Albans Fo             55.00   2   3   
  3 Clark, Jordan                St Albans Fo             55.70   1   1   
  4 Hightower, Mac               Landon                   56.60   2 
  4 Washington, Kaleem           St Albans Fo             56.60   1 
  6 Moorhead, Will               St Albans Fo            x57.70   2 
  7 Hammer, Ben                  St Albans Fo            x58.30   2 
  8 Buras, Eric                  St Albans Fo            x58.70   2 
  9 Peters, Sope                 St Albans Fo            x59.30   1 
 10 Johnson, Mulindi             St Albans Fo          x1:00.60   2 
 
Event 22  Girls 100 Meter Dash Varsity
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Gill, Alyssa                 Stone Ridge              13.50   3   5   
  2 Lawrence, Darnee             The Madeira              14.50   3   3   
  3 Flanagan, Milan              National Cat             14.90   2   2   
  4 Notaro, Cami                 National Cat             15.10   2   1   
  5 Clancy, Camille              Stone Ridge              15.60   3 
  6 Choi, Minju                  The Madeira              16.40   3 
  7 Leahy, Wynne                 Stone Ridge              16.70   1 
  8 Devine, Sarah                Stone Ridge             x17.00   1 
  8 Chmura, Liz                  Stone Ridge             x17.00   1 
 10 Shim, Jaimee                 Stone Ridge             x17.60   2 
 11 Tucker, Brielle              The Madeira              18.70   2 
 
Event 23  Boys 100 Meter Dash Varsity
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Speight, James               Landon                   12.10   2   5   
  2 Tapparo, Robert              Landon                   12.20   2   2   
  2 Sharp, Johnny                Landon                   12.20   2   2   
  4 Adams, Michael               St Albans Fo             12.50   1 
  4 Johnson, Mulindi             St Albans Fo             12.50   1 
  6 Jones, Andrew                St Albans Fo             12.60   1 
  7 Nixon, Timothy               Landon                  x12.70   1 
  8 Li, Percy                    St Albans Fo            x13.00   1 
  9 Kim, Nathan                  Landon                  x13.30   2 
  9 Chung, Peter                 St Albans Fo            x13.30   1 
  9 Beresford, Erik              St Albans Fo            x13.30   2 
 12 Heo, David                   Landon                  x13.90   2 
 
Event 24  Girls 800 Meter Run Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Baskin, Taylor               National Cat           2:30.90    5   
  2 Pressel, Diana               Stone Ridge            2:33.40    3   
  3 Stadnick, Sam                Stone Ridge            2:46.50    2   
  4 McKoy, Megan                 National Cat           2:49.10    1   
  5 Keane, Gaby                  Stone Ridge            2:51.40  
  6 Roy, Emily                   Stone Ridge           x2:53.40  
  7 Lew, Sunny                   The Madeira            2:54.30  
  8 Taylor, Adiya                The Madeira            2:56.00  
  9 Thayer, Emma                 Stone Ridge           x2:58.30  
 10 Reinke, Kira                 National Cat           3:00.20  
 11 Jones, Margaret              Stone Ridge           x3:00.60  
 12 Gasaway, Anna                Stone Ridge           x3:01.60  
 13 Millett, Emily               Stone Ridge           x3:03.00  
 14 DiBari, Grace                Stone Ridge           x3:15.20  
 
Event 25  Boys 800 Meter Run Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Pittman, Leland              Landon                 2:03.40    5   
  2 Donelan, John                Landon                 2:06.20    3   
  3 Zhu, Henry                   Landon                 2:11.10    1   
  4 Nasseri, Cyrus               St Albans Fo           2:22.60  
  5 Jalota, Alexander            St Albans Fo           2:30.30  
  6 Klieforth, Peyton            St Albans Fo           2:41.00  
  7 Kellogg, Martin              St Albans Fo          x2:49.30  
  8 Gladstone, Nicko             St Albans Fo          x2:52.30  
  9 Ink, Nick                    St Albans Fo          x2:54.60  
 10 Swagart, Colin               St Albans Fo          x2:55.90  
 11 Mahaffey, Edward             St Albans Fo          x2:58.00  
 
Event 26  Girls 300 Meter Hurdles Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Omenitsch, Liz               Stone Ridge              54.30    5   
  2 Lapeyre, Athenais            Stone Ridge              59.50    3   
  3 Skeete, Anike                Stone Ridge            1:02.10    2   
 
Event 27  Boys 300 Meter Hurdles Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Thomas, Wes                  St Albans Fo           1:00.00    5   
 
Event 28  Girls 200 Meter Dash Varsity
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Gill, Alyssa                 Stone Ridge              28.10   3   5   
  2 Donaway, Chantay             Stone Ridge              29.40   3   3   
  3 Flanagan, Milan              National Cat             30.20   3   2   
  4 Lawrence, Darnee             The Madeira              30.70   2   1   
  5 Skeete, Anike                Stone Ridge              31.20   3 
  6 Hilliard, Julia              Stone Ridge             x31.40   3 
  7 Deausen, Kim                 Stone Ridge             x31.60   2 
  8 Parks, Micah                 The Madeira              32.40   1 
  9 Leahy, Wynne                 Stone Ridge             x34.50   2 
 10 Shim, Jaimee                 Stone Ridge             x37.10   2 
 11 Tucker, Brielle              The Madeira              42.30   1 
 
Event 29  Boys 200 Meter Dash Varsity
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Guobadia, Efosa              St Albans Fo             24.30   2   5   
  2 Washington, Kaleem           St Albans Fo             24.40   1   3   
  3 Bradley, Carter              St Albans Fo             24.60   1   1   
  4 Gordon, Noah                 St Albans Fo            x25.10   2 
  5 Adams, Michael               St Albans Fo            x26.10   2 
  6 McDonald, Joe                Landon                   26.20   2 
  7 Jones, Andrew                St Albans Fo            x26.60   2 
  8 Beresford, Erik              St Albans Fo            x26.70   2 
  9 Chung, Peter                 St Albans Fo            x27.20   2 
 10 Li, Percy                    St Albans Fo            x29.80   1 
 
Event 30  Girls 3200 Meter Run Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Gasaway, Anna                Stone Ridge           15:29.10    5   
  2 Creel, Mary                  Stone Ridge           15:31.30    3   
 
Event 31  Boys 3200 Meter Run Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Lamson, Dalton               Landon                11:40.00    5   
  2 Dougherty, Ryan              Landon                11:42.80    3   
  3 Modarres, Ceena              Landon                12:22.00    1   
  4 David, CJ                    Landon               x13:06.60  
 
Event 32  Girls 4x400 Meter Relay Varsity
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Stone Ridge Sch Of Sacred Hear  'A'                 4:31.90    5   
  2 National Cathedral Sch for Gir  'A'                 4:38.20    3   
  3 The Madeira  'A'                                    5:08.10  
 
Event 33  Boys 4x400 Meter Relay Varsity
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Landon  'A'                                         3:38.00    5   
  2 St Albans For Boys  'A'                             3:59.00  
  3 St Albans For Boys  'B'                            x3:59.20  
  4 Landon  'B'                                        x4:20.00  
 
              Women - Varsity - Team Rankings - 15 Events Scored
===============================================================================
    1) Stone Ridge Sch Of Sacred   95        2) National Cathedral Sch fo  31   
    3) The Madeira                 19                                           
 
                Men - Varsity - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Landon                      64        1) St Albans For Boys         64   



Return to Top

Email | About