MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Hall of Fame Invitational
Hall of Fame Invitational History
Hosted By: Lake Braddock
Burke, Virginia
2009-04-17

Licensed to Westfield High School   HY-TEK's Meet Manager 4/18/2009 09:50 PM
       Lake Braddock Hall of Fame Invitational - 4/17/2009 to 4/18/2009        
                           Lake Braddock High School                           
                          Results - from Milestat.com                                    
 
Girls 100 Meter Dash
============================================================================
 Meet Record: # 12.12  2000        Alyssa Aikin, Chantilly                     
   AAA State: @ 12.67                                                          
 Nor. Region: ! 13.01                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
Finals
  1   560 Wallace, Lachelle   12 South Lakes            12.40      12.30@  1 
  2   465 Walker, Breanna      9 Osbourn Park           12.61      12.55@  1 
  3   462 Nocera, Amanda      11 Osbourn Park           12.81      12.73!  1 
  4    80 Manley, Genevieve   11 Chantilly              12.80      12.82!  1 
  5   671 Grant, Kim Sue      12 Washington-L           12.74      12.92!  1 
  6   367 Roberts, Ericka     11 Lake Braddoc           13.16      12.95!  3 
  7   258 Palmer, Emily       12 Herndon                13.00      13.11   2 
  8   552 Coe, Shalynn        11 South Lakes            13.15      13.29   2 
  9   144 Maxwell, Kayla      11 Fairfax                14.33      13.33   6 
 10   641 Reed, Tiffany       10 W.T. Woodson           13.60      13.34   3 
 11   309 Kulbaski, Molly      9 James Robins           13.94      13.37   4 
 12   773 Thomas, Khyra        9 Westfield              14.53      13.42   6 
 13   636 Park, Sam           10 W.T. Woodson           13.70      13.58   4 
 14   406 Woodford, Sarah     10 Langley                13.54      13.59   3 
 15    83 Mitchell, Tiffany   10 Chantilly              13.05      13.71   2 
 16   298 Deegan, Kristin        James Robins           13.94      13.72   4 
 17    50 Merritt, Presha     -- Brooke Point           13.10      13.72   2 
 18   690 Kinston, Lisa       10 West Potomac           13.80      13.80   4 
 19   489 Bartlett, Mary      12 Our Lady of            12.65      13.80   1 
 20    51 Mundo, Jessica      -- Brooke Point           13.20      13.87   3 
 21   495 Gambril, Ashley     12 Our Lady of            13.00      13.95   2 
 22     5 Henric, Margot      10 Annandale              14.25      13.98   5 
 23   363 Martin, Erin        11 Lake Braddoc           14.05      14.04   5 
 24   407 Yoon, Eunice        11 Langley                14.24      14.07   5 
 25   678 Anderson, Kaitlyn   12 West Potomac           13.65      14.09   3 
 26   196 Sakyi, Ivy          -- Gar-Field              14.23      14.12   5 
 27   429 Haynes, Miranda      9 Mount Vernon           14.24      14.13   5 
 28   299 Dempsey, Katherine  10 James Robins           13.94      14.19   4 
 29   762 Jackson, Timya      11 Westfield                         14.23   6 
 30   731 Phelan, Kait        10 West Springf           13.92      14.24   4 
 31   188 Flores, Brittany    -- Gar-Field                         14.28   7 
 32   772 Taylor, Kimise      JR Westfield              14.00      14.42   5 
 33   766 Morgan, Justice     -- Westfield              14.94      14.65   7 
 34     6 Jones, Shanice       9 Annandale              14.35      14.67   6 
 35   423 Burns, Simonique    -- Mount Vernon           15.14      15.09   7 
 36   528 Cowden, Alyson      11 Paul VI Cath           13.05      17.84   2 
 
Girls 200 Meter Dash
============================================================================
 Meet Record: # 24.27  1999        Alyssa Aikin, Chantilly                     
   AAA State: @ 25.67                                                          
 Nor. Region: ! 26.58                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1   259 Peter, Carina        9 Herndon                26.44      25.38@  1 
  2   465 Walker, Breanna      9 Osbourn Park           26.14      25.45@  1 
  3   560 Wallace, Lachelle   12 South Lakes            25.54      25.55@  1 
  4   462 Nocera, Amanda      11 Osbourn Park           27.01      26.13!  2 
  5   433 McCray, Candice     12 Mount Vernon           26.54      26.30!  1 
  6   489 Bartlett, Mary      12 Our Lady of            24.90      26.63   1 
  7   146 Nguyen, Elizabeth    9 Fairfax                27.02      26.72   3 
  8   723 Fish, Melanie       12 West Springf           27.00      26.84   2 
  9    80 Manley, Genevieve   11 Chantilly              26.77      26.85   2 
 10   367 Roberts, Ericka     11 Lake Braddoc           27.03      27.05   3 
 11   404 Steffy, Amanda      12 Langley                26.67      27.14   2 
 12    87 Ullom, Nina         10 Chantilly              27.44      27.24   3 
 13   490 Crutchfield, Adrie  11 Our Lady of            25.90      27.31   1 
 14   679 Artis, Kiara        11 West Potomac           29.00      27.42   5 
 15   639 Pritchard, Carrie   12 W.T. Woodson           26.94      27.56   2 
 16   406 Woodford, Sarah     10 Langley                27.99      27.77   3 
 17   193 Orsted, Jasmine     -- Gar-Field              29.19      27.94   6 
 18   185 Allen, Symone       11 Gar-Field              26.81      28.02   2 
 19   255 Kidder-Goshorn, Mi  12 Herndon                29.24      28.14   6 
 20   311 O'Donnell, Erin     10 James Robins           28.64      28.26   4 
 20   636 Park, Sam           10 W.T. Woodson           28.19      28.26   4 
 22   298 Deegan, Kristin        James Robins           28.64      28.32   4 
 23   597 Ryon, Breanna       10 Thomas Ediso           28.50      28.41   4 
 24   698 White, Ashleigh     11 West Potomac           28.61      28.72   4 
 25     5 Henric, Margot      10 Annandale              29.21      28.85   6 
 26   299 Dempsey, Katherine  10 James Robins           28.64      29.02   5 
 27   731 Phelan, Kait        10 West Springf           28.41      29.06   4 
 28   534 Morrison, Gabby     10 Paul VI Cath           30.70      29.11   7 
 29   429 Haynes, Miranda      9 Mount Vernon           29.64      29.14   6 
 30   765 Lynn, Heather       FR Westfield              29.00      29.42   6 
 31   553 Coleman, Naimah      9 South Lakes            28.88      29.52   5 
 32   760 Hohman, Rachel      11 Westfield              28.70      29.62   5 
 33     4 Hausmann, Celine    11 Annandale              31.40      29.76   7 
 34   764 Lazor, Elizabeth    10 Westfield              28.74      29.99   5 
 35   774 Thomas, Lindsay     11 Westfield              29.00      30.37   5 
 36   753 Barron, Cathy       FR Westfield              30.00      30.71   7 
 37   769 Schulte, Emily      JR Westfield              29.20      31.59   6 
 
Girls 400 Meter Dash
============================================================================
 Meet Record: #   55.89  1999        Alyssa Aikin, Chantilly                   
   AAA State: @   58.38                                                        
 Nor. Region: ! 1:00.89                                                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1   310 McCant, Genamarie    9 James Robins           56.50      56.36@  1 
  2   433 McCray, Candice     12 Mount Vernon           59.56      59.55!  1 
  3   465 Walker, Breanna      9 Osbourn Park         1:02.54      59.57!  3 
  4   314 Roberson, Elizabet   9 James Robins           59.50    1:00.33!  1 
  5   590 Duvall, Toni        10 Thomas Ediso         1:00.00    1:00.48!  2 
  6   640 Pritchard, Jaime    12 W.T. Woodson           58.00    1:01.01   1 
  7   404 Steffy, Amanda      12 Langley                59.42    1:02.21   1 
  8   145 Murray, Jade        10 Fairfax                59.45    1:02.28   1 
  9   691 Lescher, Dale        9 West Potomac         1:01.24    1:02.46   2 
 10   194 Owusu-Mensah, Pris  11 Gar-Field            1:00.06    1:03.15   2 
 11   727 Lewis, Kara         12 West Springf         1:02.74    1:03.23   3 
 12   402 Shaw, Carolyn       12 Langley              1:02.44    1:03.50   3 
 13   723 Fish, Melanie       12 West Springf         1:00.84    1:03.50   2 
 14    87 Ullom, Nina         10 Chantilly            1:01.19    1:03.57   2 
 15   758 Garrett, Bianca     12 Westfield            1:02.90    1:04.36   3 
 15    48 Hughes, Tiana       10 Brooke Point         1:04.00    1:04.36   4 
 17   698 White, Ashleigh     11 West Potomac         1:02.84    1:04.66   3 
 18   534 Morrison, Gabby     10 Paul VI Cath         1:03.00    1:05.04   4 
 19   502 Sten, Tessa         11 Our Lady of          1:03.54    1:05.28   4 
 20   141 Dawkins, Reyna      -- Fairfax              1:08.34    1:05.40   5 
 21   256 Kole, Jenna         -- Herndon              1:07.00    1:05.93   5 
 22   760 Hohman, Rachel      11 Westfield            1:03.00    1:06.20   3 
 23   498 Nwaba, Adaure        9 Our Lady of          1:05.00    1:06.22   4 
 24   355 Hicks, Ashleigh     10 Lake Braddoc         1:02.00    1:06.39   2 
 25   551 Barlow, Morgan      10 South Lakes          1:05.55    1:06.92   5 
 26   588 Brown, Kristina      9 Thomas Ediso         1:06.10    1:07.16   5 
 27   187 Brunson, Monica     10 Gar-Field            1:09.12    1:07.50   6 
 28   249 Green, Chelsea      11 Herndon              1:11.09    1:08.17   6 
 29    75 Donovan, Casey      11 Chantilly            1:05.18    1:09.25   4 
 30   752 Barnes, Tyler       11 Westfield            1:07.88    1:09.58   5 
 31     7 Kane, Caroline      11 Annandale            1:10.62    1:11.91   6 
 32     8 Kennedy, Gwendolyn  11 Annandale            1:09.22    1:13.05   6 
 
Girls 800 Meter Run
=========================================================================
 Meet Record: # 2:16.04  4/21/2007   Kerry Hartman, Westfield                  
   AAA State: @ 2:19.30                                                        
 Nor. Region: ! 2:19.57                                                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   592 Hicks, Myah         10 Thomas Ediso         2:19.54    2:16.78@ 
  2   640 Pritchard, Jaime    12 W.T. Woodson         2:20.00    2:19.33! 
  3   308 Kavanaugh, Kelly    12 James Robins         2:18.00    2:19.96  
  4   354 Hagan, Kelly        11 Lake Braddoc         2:22.00    2:20.34  
  5   459 Karabinus, Ariel    11 Osbourn Park         2:21.50    2:20.37  
  6   695 Rosenberg, Kelsey   11 West Potomac         2:23.21    2:21.40  
  7   759 Hartman, Jessie     12 Westfield            2:22.92    2:22.09  
  8   366 Moore, Taylor       12 Lake Braddoc         2:22.00    2:22.80  
  9   697 Underwood, Sarah J   9 West Potomac         2:20.24    2:24.79  
 10   719 Barber, Anna        11 West Springf         2:23.24    2:25.37  
 11   402 Shaw, Carolyn       12 Langley              2:24.70    2:27.09  
 12   755 Carroll, Leah       11 Westfield            2:27.09    2:28.57  
 13   601 Yosef, Betel        12 Thomas Ediso         2:24.00    2:29.42  
 14   467 Wybersky, Brandy     9 Osbourn Park         2:25.00    2:29.43  
 15    86 Strub, Hannah       10 Chantilly            2:34.55    2:30.31  
 16   347 Becker, Madeline     9 Lake Braddoc         2:26.00    2:31.42  
 17   501 Salvail, Megan      10 Our Lady of          2:27.00    2:31.49  
 18   669 Carson, Cynthia     11 Washington-L         2:42.44    2:31.97  
 19   558 Moyer, Valerie      11 South Lakes          2:29.51    2:32.26  
 20   530 Grant, Meaghan      11 Paul VI Cath         2:27.98    2:32.75  
 21   496 Kahwaty, Margaret   11 Our Lady of          2:27.35    2:32.87  
 22   726 Lepley, Sarah        9 West Springf         2:22.24    2:34.71  
 23   303 Fontanez, Diana     11 James Robins         2:33.00    2:35.67  
 24   427 Evans, Corinthia    11 Mount Vernon         2:39.95    2:35.97  
 25   261 Skinner, Sarah      11 Herndon              2:29.00    2:36.59  
 26   630 Kelley, Alanna       9 W.T. Woodson         2:30.00    2:37.48  
 27   534 Morrison, Gabby     10 Paul VI Cath         2:38.00    2:43.13  
 28    81 Marlette, Jenna     11 Chantilly            2:32.91    2:44.02  
 29   405 Stinger, Brittany   10 Langley              2:40.50    2:44.76  
 30   192 Montgomery, Allyso  11 Gar-Field                       2:47.90  
 31    74 Cohen, Jennifer     10 Chantilly            2:34.00    2:49.66  
 32   559 Scoggin, Sierra      9 South Lakes          2:41.74    2:51.91  
 33   143 Hurd, Kristina      10 Fairfax              2:44.77    2:54.61  
 34   151 Vayur, Kritika      -- Fairfax              2:49.63    2:58.12  
 
Girls 1600 Meter Run
=========================================================================
 Meet Record: # 4:57.85  1999        Kelley Otstott, Jefferson S&T             
   AAA State: @ 5:11.32                                                        
 Nor. Region: ! 5:14.76                                                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   351 Epstein, Liana      11 Lake Braddoc         4:57.46    5:00.83@ 
  2   263 Wijayaratne, Hirun  12 Herndon              5:10.00    5:07.14@ 
  3   359 Lardner, Casey      10 Lake Braddoc         5:18.62    5:10.36@ 
  4   142 Dowd, Frances       12 Fairfax              5:17.35    5:11.67! 
  5   601 Yosef, Betel        12 Thomas Ediso         5:17.00    5:12.29! 
  6   697 Underwood, Sarah J   9 West Potomac         5:14.91    5:12.53! 
  7    44 Whitesell, Claire   12 O'Connell            5:15.00    5:14.77  
  8    41 Fitzpatrick, Megan  12 O'Connell            5:06.23    5:14.85  
  9   724 Kvartunas, Paige    11 West Springf         5:09.24    5:18.28  
 10   726 Lepley, Sarah        9 West Springf         5:27.24    5:25.24  
 11   466 Wybersky, Ashley    11 Osbourn Park         5:26.00    5:25.78  
 12   757 DiVecchia, Melissa  12 Westfield            5:12.55    5:26.25  
 13    47 Hall, Kellie        11 Brooke Point         5:10.60    5:27.14  
 14   558 Moyer, Valerie      11 South Lakes          5:33.57    5:28.22  
 15   669 Carson, Cynthia     11 Washington-L         5:26.39    5:29.61  
 16   186 Arrington, Lindsi   11 Gar-Field            5:06.96    5:29.64  
 17    86 Strub, Hannah       10 Chantilly            5:29.29    5:30.33  
 18   296 Bray, Stephanie     12 James Robins         5:24.00    5:31.29  
 19   629 Haight, Sarah       12 W.T. Woodson         5:30.00    5:31.79  
 20   770 Senior, Maddie      11 Westfield            5:36.46    5:34.27  
 21   497 Koenig, Katie       11 Our Lady of          5:20.50    5:34.46  
 22   733 Watt, Alex             West Springf         5:30.00    5:34.90  
 23   599 Swain, Emily        12 Thomas Ediso         5:29.00    5:35.57  
 24   257 Kulik, Carly        10 Herndon              5:35.00    5:37.65  
 25     9 Ko, Olivia          10 Annandale            5:36.45    5:38.10  
 26   457 Geleta, Natalie     10 Osbourn Park         5:26.90    5:40.21  
 27   112 Harrison, Catherin  12 Episcopal            5:40.00    5:40.24  
 28   687 Corcoran, Caitlin   11 West Potomac         5:28.74    5:40.99  
 29   198 Tweedie, Theresa    11 Gar-Field            5:39.13    5:41.07  
 30   353 Giri, Alisha           Lake Braddoc         5:48.00    5:44.16  
 31   427 Evans, Corinthia    11 Mount Vernon         5:48.76    5:46.94  
 32   626 Allen, Shannon      11 W.T. Woodson         5:50.00    5:48.25  
 33   589 Burtz, Ashlen          Thomas Ediso         5:55.00    5:48.30  
 34    10 Ko, Victoria        10 Annandale            5:41.38    5:49.04  
 35   304 Fox, Kristin        11 James Robins         5:50.00    5:54.38  
 36   176 Yang, Suh           11 Falls Church         5:58.31    5:55.35  
 37   375 Williams, Gloria       Lake Braddoc         6:10.00    6:00.80  
 38   405 Stinger, Brittany   10 Langley              6:02.90    6:04.32  
 39   559 Scoggin, Sierra      9 South Lakes          6:01.64    6:10.75  
 40    52 Paterson, Amanda    -- Brooke Point         5:45.14    6:11.62  
 41   350 Crow, Erin             Lake Braddoc         6:10.00    6:12.33  
 42   117 Olsson, Lanier      -- Episcopal            6:00.00    6:12.77  
 43   148 Schaeffer, Lauren   12 Fairfax              6:11.91    6:21.73  
 44    79 Knippler, Elizabet   9 Chantilly            5:58.22    6:27.37  
 
Girls 3200 Meter Run
=========================================================================
 Meet Record: # 10:52.71  1999        Erin Swain, Lake Braddock                
   AAA State: @ 11:25.60                                                       
 Nor. Region: ! 11:30.74                                                       
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   459 Karabinus, Ariel    11 Osbourn Park        11:19.00   11:03.10@ 
  2   680 Bigler, Julianne    11 West Potomac        11:30.29   11:03.39@ 
  3   724 Kvartunas, Paige    11 West Springf        11:16.26   11:23.29@ 
  4    57 Walker, Katherine   11 Brooke Point        11:35.00   11:31.57  
  5   186 Arrington, Lindsi   11 Gar-Field           11:08.15   11:36.94  
  6   637 Payne, Carrie       11 W.T. Woodson        11:30.00   11:37.12  
  7   719 Barber, Anna        11 West Springf        11:48.24   11:43.44  
  8   297 Crosson, Taylor     11 James Robins        11:58.00   11:45.04  
  9   497 Koenig, Katie       11 Our Lady of         11:40.43   11:54.37  
 10   531 Greene, Lizzie      11 Paul VI Cath        12:00.07   11:55.86  
 11   356 Khoury, Nadeen      12 Lake Braddoc        11:57.94   11:56.54  
 12   358 Landy, Tara         10 Lake Braddoc                   12:00.54  
 13   361 Markowitz, Anna     10 Lake Braddoc        11:54.25   12:08.59  
 14   295 Bray, Amanda         9 James Robins        12:00.00   12:09.26  
 15   686 Cooksey, Amelia     12 West Potomac        12:05.55   12:11.83  
 16    43 Van Horn, Michelle  10 O'Connell           12:22.97   12:22.45  
 17   631 Martins, Hannah     12 W.T. Woodson        12:30.00   12:23.03  
 18   527 Blackstone, Meagha   9 Paul VI Cath        12:40.56   12:26.33  
 19   460 Maimon, Courtney    10 Osbourn Park        12:15.00   12:31.49  
 20   360 Lawson, Courtney     9 Lake Braddoc        12:30.00   12:31.63  
 21    42 Steindam, Claire    12 O'Connell           12:43.22   12:35.85  
 22   754 Berling, Briann     10 Westfield           12:11.71   12:36.13  
 23   198 Tweedie, Theresa    11 Gar-Field           12:46.63   12:36.26  
 24   253 Jensen, Ashley      12 Herndon             12:31.91   12:37.74  
 25   244 Pursifull, Anne      9 Herndon             12:31.92   12:37.81  
 26   176 Yang, Suh           11 Falls Church        12:54.96   12:50.23  
 27   118 Raney, Whitley      12 Episcopal           12:45.00   13:16.99  
 28    14 Vegrel Dios, Carri  12 Annandale           13:44.87   13:46.09  
 
Girls 100 Meter Hurdles
============================================================================
 Meet Record: # 13.71  2000        Sheena Johnson, Gar-Field                   
   AAA State: @ 15.51                                                          
 Nor. Region: ! 16.20                                                          
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1   430 Hill, Amira         10 Mount Vernon           15.84    ! 15.82q  3 
  2   464 Waikiki, Tialei     12 Osbourn Park           16.10      16.22q  5 
  3   488 Adewole, Tejumade   10 Our Lady of            15.00      16.35q  1 
  4   756 Dillon, Rachel      11 Westfield              16.68      16.85q  6 
  5   251 Hassan, Tania       10 Herndon                17.00      17.23q  2 
  6   593 Hughell, Cynthya    10 Thomas Ediso           17.00      17.37q  4 
  7    88 Weinberg, Kim       SR Chantilly              17.10      17.39   1 
  8   594 Kunkel, Rebecca     11 Thomas Ediso           16.50      17.46   6 
  9   372 Sinichko, Becca     10 Lake Braddoc           15.50      17.52   2 
 10   439 Stevenson, Shaniec  11 Mount Vernon           17.92      17.84   5 
 11   732 Scolese, Lauren     10 West Springf           17.47      17.86   3 
 12   400 Ledesma, Aisa       12 Langley                17.72      17.89   4 
 13   260 Roethel, Sarah      -- Herndon                18.51      18.22   3 
 14   463 Szklennik, Brooke   10 Osbourn Park           18.27      18.28   4 
 15   696 Sikander, Heba      12 West Potomac           18.15      18.42   6 
 16    56 Starks, Jasmine     12 Brooke Point           17.24      18.57   2 
 17   306 Holtzman, Rebecca   11 James Robins           16.94      18.67   5 
 18   399 Day, Anneka         11 Langley                19.04      19.06   1 
 19    73 Calvert, Jessica    10 Chantilly              19.62      19.29   5 
 20   694 Pierce, Taylor      11 West Potomac           18.24      19.38   5 
 21   751 Arkorful, Abena     11 Westfield              19.40      19.65   3 
 22   761 Hollen, Haley        9 Westfield              19.84      19.87   6 
 23   371 Shoemaker, Rebecca  12 Lake Braddoc           19.00      20.22   1 
 24   368 Roche, Colleen      10 Lake Braddoc           19.25      20.27   2 
 25   373 Supko, Megan        11 Lake Braddoc           19.50      20.40   4 
 26   302 Douglass, Alex      11 James Robins           17.94      20.95   6 
 27   369 Roller, Krsitina       Lake Braddoc           20.00      21.14   5 
 
Girls 100 Meter Hurdles
=========================================================================
 Meet Record: # 13.71  2000        Sheena Johnson, Gar-Field                   
   AAA State: @ 15.51                                                          
 Nor. Region: ! 16.20                                                          
    Name                    Year School               Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1   430 Hill, Amira         10 Mount Vernon           15.82      15.39@ 
  2   488 Adewole, Tejumade   10 Our Lady of            16.35      15.86! 
  3   464 Waikiki, Tialei     12 Osbourn Park           16.22      16.16! 
  4   756 Dillon, Rachel      11 Westfield              16.85      16.93  
  5   251 Hassan, Tania       10 Herndon                17.23      17.18  
  6   593 Hughell, Cynthya    10 Thomas Ediso           17.37      17.25  
 
Girls 300 Meter Hurdles
============================================================================
 Meet Record: # 42.46  2000        Sheena Johnson, Gar-Field                   
   AAA State: @ 47.28                                                          
 Nor. Region: ! 48.27                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1   430 Hill, Amira         10 Mount Vernon           50.54      47.49!  2 
  2   372 Sinichko, Becca     10 Lake Braddoc           47.84      47.78!  1 
  3   464 Waikiki, Tialei     12 Osbourn Park           47.43      48.02!  1 
  4   593 Hughell, Cynthya    10 Thomas Ediso           49.00      48.77   1 
  5   693 O'Boyle, Toni       10 West Potomac           51.62      50.07   2 
  6   439 Stevenson, Shaniec  11 Mount Vernon           52.04      50.22   3 
  7   594 Kunkel, Rebecca     11 Thomas Ediso           49.50      50.34   1 
  8   399 Day, Anneka         11 Langley                49.99      50.61   1 
  9   243 Banks, Ashley       12 Herndon                50.00      51.01   2 
 10   251 Hassan, Tania       10 Herndon                51.00      51.12   2 
 11   306 Holtzman, Rebecca   11 James Robins           49.00      51.17   1 
 12   771 Serroka, Leigh      11 Westfield              52.00      51.92   3 
 13   721 Boeckmann, Kim      10 West Springf           52.24      52.03   3 
 14   756 Dillon, Rachel      11 Westfield              52.24      52.14   3 
 15    88 Weinberg, Kim       SR Chantilly              51.58      52.50   2 
 16   463 Szklennik, Brooke   10 Osbourn Park           52.00      53.30   2 
 17   368 Roche, Colleen      10 Lake Braddoc           52.54      53.72   3 
 18   189 Flowers, Jacquelin   9 Gar-Field              55.09      54.18   4 
 19   678 Anderson, Kaitlyn   12 West Potomac           53.00      54.33   3 
 20   195 Ross, Adriana       -- Gar-Field              55.84      55.14   4 
 21   369 Roller, Krsitina       Lake Braddoc           56.00      55.59   5 
 22   761 Hollen, Haley        9 Westfield              56.00      55.61   5 
 23   302 Douglass, Alex      11 James Robins           54.00      57.84   4 
 24   804 Fisher, Jessica        Lake Braddoc           58.00      58.83   5 
 25   407 Yoon, Eunice        11 Langley                54.78      59.69   4 
 
Girls 4x100 Meter Relay
============================================================================
 Meet Record: # 48.74  2005        Manchester High School, Manchester          
   AAA State: @ 49.17                                                          
 Nor. Region: ! 51.02                                                          
    School                                               Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Our Lady of Good Counsel  'A'                       49.90      49.97!  1 
  2 James Robinson  'A'                                 49.74      50.05!  1 
  3 Washington-Lee  'A'                                 51.07      50.47!  1 
  4 Herndon  'A'                                        52.00      50.58!  2 
  5 Lake Braddock  'A'                                  49.00      50.82!  1 
  6 W.T. Woodson  'A'                                   53.00      51.37   2 
  7 Episcopal  'A'                                      50.96      51.63   1 
  8 Gar-Field  'A'                                      52.00      51.88   2 
  9 Chantilly  'A'                                      53.54      51.98   2 
 10 Fairfax  'A'                                        54.25      52.25   3 
 11 West Potomac  'A'                                   51.51      52.69   1 
 12 Langley  'A'                                        54.50      52.95   3 
 13 South Lakes  'A'                                    54.45      53.27   3 
 14 Annandale  'A'                                      54.23      54.23   3 
 15 Lake Braddock  'B'                                  57.00      55.37   3 
 -- Westfield  'A'                                      53.00         DQ   2 
 
Girls 4x400 Meter Relay
============================================================================
 Meet Record: # 3:54.29  4/21/2007   Osbourn Park, Osbourn Park                
                         B Hyter, B Hyter, K Trizna, C Gonzales            
   AAA State: @ 4:00.84                                                        
 Nor. Region: ! 4:07.01                                                        
    School                                               Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 James Robinson  'A'                               4:00.00    4:08.87   1 
  2 Lake Braddock  'A'                                4:12.00    4:09.29   1 
  3 West Springfield  'A'                             4:09.24    4:11.68   1 
  4 W.T. Woodson  'A'                                 4:03.20    4:12.52   1 
  5 Herndon  'A'                                      4:20.00    4:16.62   2 
  6 Our Lady of Good Counsel  'A'                     4:15.00    4:17.59   2 
  7 Fairfax  'A'                                      4:06.24    4:17.71   1 
  8 Gar-Field  'A'                                    4:10.00    4:19.94   2 
  9 Thomas Edison  'A'                                4:10.00    4:21.98   1 
 10 Episcopal  'A'                                    4:17.00    4:22.35   2 
 11 West Potomac  'A'                                 4:25.05    4:25.55   3 
 12 Westfield  'A'                                    4:20.00    4:30.51   2 
 13 Osbourn Park  'A'                                 4:25.00    4:32.52   3 
 14 South Lakes  'A'                                  4:28.69    4:39.93   3 
 15 Chantilly  'A'                                    4:20.04    4:40.46   2 
 
Girls 4x800 Meter Relay
=========================================================================
 Meet Record: # 9:26.63  2003        Robinson Secondary, Robinson              
   AAA State: @ 9:36.11                                                        
 Nor. Region: ! 9:49.35                                                        
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Thomas Edison  'A'                                9:45.00    9:53.51  
  2 West Potomac  'A'                                10:08.74   10:01.54  
  3 Osbourn Park  'A'                                 9:58.00   10:02.81  
  4 Our Lady of Good Counsel  'A'                    10:10.19   10:05.28  
  5 Lake Braddock  'A'                               10:20.00   10:10.18  
  6 West Springfield  'A'                            10:19.24   10:17.95  
  7 Episcopal  'A'                                   10:45.00   10:24.20  
  8 South Lakes  'A'                                 10:39.50   10:33.57  
  9 Herndon  'A'                                      9:55.00   10:36.25  
 10 Chantilly  'A'                                   11:00.00   10:45.73  
 11 W.T. Woodson  'A'                                11:00.00   10:52.52  
 
Girls High Jump
=========================================================================
 Meet Record: #  5-09  2001        Bonnie Meekins, Oakton                      
   AAA State: @  5-02                                                          
 Nor. Region: !  5-01                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   301 Dougherty, Marian   12 James Robins         5-00.00    5-01.00! 
  2   313 Reist, Caroline     12 James Robins         5-00.00    4-11.00  
  3   195 Ross, Adriana       -- Gar-Field            4-10.00    4-09.00  
  4   751 Arkorful, Abena     11 Westfield            4-06.00   J4-09.00  
  5   260 Roethel, Sarah      -- Herndon              4-08.00   J4-09.00  
  6    72 Abisogun, Olabisi   11 Chantilly            4-08.00    4-07.00  
  6   145 Murray, Jade        10 Fairfax              5-00.00    4-07.00  
  7   349 Bumgarner, Megan    11 Lake Braddoc         5-00.00   J4-07.00  
  8   558 Moyer, Valerie      11 South Lakes          5-00.00   J4-07.00  
 10   593 Hughell, Cynthya    10 Thomas Ediso         4-08.00    4-05.00  
 10   693 O'Boyle, Toni       10 West Potomac         4-04.00    4-05.00  
 10   641 Reed, Tiffany       10 W.T. Woodson         4-04.00    4-05.00  
 10   503 Tumos, Briana        9 Our Lady of          5-00.00    4-05.00  
 --   721 Boeckmann, Kim      10 West Springf         4-08.00         NH  
 --    13 Reinertson, Anna    12 Annandale            4-02.00         NH  
 --   689 Kingston, Tiffany   12 West Potomac         4-02.00         NH  
 --    87 Ullom, Nina         10 Chantilly            4-06.00         NH  
 
Girls Pole Vault
=========================================================================
 Meet Record: # 11-00  1999        Kira Simms, Gar-Field                       
   AAA State: @  9-09                                                          
 Nor. Region: !  9-03                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1    49 McGlade, Colleen    12 Brooke Point        11-06.00   10-03.00@ 
  2   685 Connor, Meghan      12 West Potomac         9-06.00   10-00.00@ 
  3   371 Shoemaker, Rebecca  12 Lake Braddoc        10-00.00  J10-00.00@ 
  4   175 Louden, Riley       11 Falls Church         8-09.00    9-03.00! 
  4   199 Venegas, Celina     12 Gar-Field            9-06.00    9-03.00! 
  4   678 Anderson, Kaitlyn   12 West Potomac         9-09.00    9-03.00! 
  4    88 Weinberg, Kim       SR Chantilly            9-04.00    9-03.00! 
  8   584 Christy, Maddie     10 T.C. William         8-06.00    8-09.00  
  8   251 Hassan, Tania       10 Herndon              8-06.00    8-09.00  
  8    87 Ullom, Nina         10 Chantilly            8-00.00    8-09.00  
 11   585 Kenimer, Eleanor    10 T.C. William         8-00.00    8-03.00  
 11   771 Serroka, Leigh      11 Westfield            8-00.00    8-03.00  
 11   373 Supko, Megan        11 Lake Braddoc         9-00.00    8-03.00  
 14   363 Martin, Erin        11 Lake Braddoc                    7-09.00  
 15   768 Reilly, Elizabeth   11 Westfield            9-00.00    7-00.00  
 15   803 Reilly, Meghan         Westfield                       7-00.00  
 15   317 Silverman, Camille  10 James Robins         7-00.00    7-00.00  
 
Girls Long Jump
=========================================================================
 Meet Record: # 19-02.25  4/21/2007   Brittni Finch, Centreville               
   AAA State: @ 17-05.75                                                       
 Nor. Region: ! 16-11.75                                                       
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   372 Sinichko, Becca     10 Lake Braddoc        16-06.00   16-04.00  
  2   193 Orsted, Jasmine     -- Gar-Field           15-05.00   16-00.00  
  2   722 Clayton, Amalya     12 West Springf        15-11.25   16-00.00  
  4   258 Palmer, Emily       12 Herndon             17-01.00   15-11.50  
  5   758 Garrett, Bianca     12 Westfield           16-02.00   15-04.50  
  6   407 Yoon, Eunice        11 Langley             14-03.00   15-03.50  
  7   191 McClaude, Francesc  12 Gar-Field           16-07.25   15-03.00  
  8   560 Wallace, Lachelle   12 South Lakes         15-09.50   15-02.00  
  9   636 Park, Sam           10 W.T. Woodson        14-10.00   15-01.50  
 10   111 Hadjis, Eliza       12 Episcopal           14-06.00   14-07.00  
 11   698 White, Ashleigh     11 West Potomac        15-03.75   14-05.50  
 12   490 Crutchfield, Adrie  11 Our Lady of         14-04.50   14-05.00  
 13   401 McManus, Meigan      9 Langley             14-11.00   14-04.00  
 14   348 Bourneuf, Jesse        Lake Braddoc                   13-10.50  
 14    50 Merritt, Presha     -- Brooke Point        15-05.00   13-10.50  
 14   371 Shoemaker, Rebecca  12 Lake Braddoc        14-09.75   13-10.50  
 17   116 Mitrikeviciute, Ug  11 Episcopal           15-00.00   13-09.00  
 18   488 Adewole, Tejumade   10 Our Lady of         14-11.50   13-07.50  
 19   682 Cate, Audrey        12 West Potomac        14-01.00   13-07.00  
 20   751 Arkorful, Abena     11 Westfield           13-00.00   13-03.50  
 21    78 Jarrett, Tyeisha    11 Chantilly           13-05.00   13-03.00  
 22   316 Schuler, Avalon     11 James Robins        13-06.00   13-02.50  
 23   373 Supko, Megan        11 Lake Braddoc        15-00.00   12-11.00  
 24   307 Inaba, Nicole       11 James Robins        13-06.00   12-09.00  
 25   772 Taylor, Kimise      JR Westfield           13-00.00   12-08.00  
 26   538 Wright, Kathryn     -- Paul VI Cath        11-09.00   12-05.50  
 27   529 Goldstein, Jill     11 Paul VI Cath        15-04.75   12-05.00  
 27    75 Donovan, Casey      11 Chantilly           12-02.50   12-05.00  
 29   596 Rhodes, Madelyn     11 Thomas Ediso        14-02.00   12-03.00  
 30    12 Larme, MC           11 Annandale           12-09.50   12-02.00  
 --   259 Peter, Carina        9 Herndon             14-00.00       FOUL  
 
Girls Triple Jump
=========================================================================
 Meet Record: # 40-07.50  1998        Yolanda Thompson, West Potomac           
   AAA State: @ 36-11.75                                                       
 Nor. Region: ! 35-08.50                                                       
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   258 Palmer, Emily       12 Herndon             36-03.00   34-10.50  
  2   588 Brown, Kristina      9 Thomas Ediso        33-00.00   32-09.50  
  3   756 Dillon, Rachel      11 Westfield           31-09.25   32-04.50  
  4   641 Reed, Tiffany       10 W.T. Woodson        32-04.25   32-02.50  
  5   373 Supko, Megan        11 Lake Braddoc        31-00.75   32-00.50  
  6   371 Shoemaker, Rebecca  12 Lake Braddoc        34-00.00   31-11.75  
  7   116 Mitrikeviciute, Ug  11 Episcopal           32-04.50   31-01.00  
  8   199 Venegas, Celina     12 Gar-Field           35-01.50   31-00.00  
  9   313 Reist, Caroline     12 James Robins        30-06.00   30-02.50  
 10   696 Sikander, Heba      12 West Potomac        30-02.25   30-02.00  
 11   401 McManus, Meigan      9 Langley             31-02.50   29-10.50  
 12   191 McClaude, Francesc  12 Gar-Field           34-01.00   29-09.50  
 13   111 Hadjis, Eliza       12 Episcopal           32-03.00   29-06.00  
 14   316 Schuler, Avalon     11 James Robins        30-00.00   29-04.50  
 15   348 Bourneuf, Jesse        Lake Braddoc                   29-04.00  
 16   732 Scolese, Lauren     10 West Springf                   28-10.00  
 17   249 Green, Chelsea      11 Herndon             29-03.75   28-03.50  
 18   149 Spiridanova, M       9 Fairfax             27-02.50   28-02.00  
 19   682 Cate, Audrey        12 West Potomac        30-00.50   28-01.00  
 
Girls Shot Put
=========================================================================
 Meet Record: #    44-05  2003        Tiffany Evans, Gar-Field                 
   AAA State: @ 37-04.25                                                       
 Nor. Region: ! 34-08.50                                                       
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   109 Dillard, Sarah      11 Episcopal           37-02.00   37-04.75@ 
  2    11 Koppelman, Emily    12 Annandale           39-04.25   37-02.75! 
  3    46 Ball, Elizabeth     12 Brooke Point        37-09.00   36-03.25! 
  4   767 Newman, Kaylin      11 Westfield           37-04.00   33-06.75  
  5   365 Menye, Madeline     10 Lake Braddoc        30-04.50   32-10.50  
  6    53 Pina, Lynee         12 Brooke Point                   32-08.50  
  7    54 Sajous, Soraya      12 Brooke Point        35-03.00   32-02.00  
  8   422 Bailey, Candace     12 Mount Vernon        33-03.00   32-01.00  
  9    82 Meier, Sarah        11 Chantilly           33-06.50   31-09.50  
 10   345 Baity, Kendra       12 Lake Braddoc        35-10.25   30-01.50  
 11   344 Ampomah, Sheila        Lake Braddoc        26-00.00   29-10.25  
 12   690 Kinston, Lisa       10 West Potomac        29-05.00   29-03.00  
 13   636 Park, Sam           10 W.T. Woodson        32-05.25   29-02.50  
 14   587 Brockenborough, Co  12 Thomas Ediso        28-10.50   29-01.50  
 15   315 Rodriquez, Jen      12 James Robins        30-11.00   28-08.75  
 16   640 Pritchard, Jaime    12 W.T. Woodson        27-09.25   28-01.50  
 17   461 Majors, Jasmine     11 Osbourn Park        30-01.25   28-00.50  
 18   552 Coe, Shalynn        11 South Lakes         27-03.00   27-09.75  
 19   200 White, Dasya        -- Gar-Field           29-00.00   27-01.75  
 20   352 Fialkow, Tara          Lake Braddoc        30-00.00   26-09.25  
 21   260 Roethel, Sarah      -- Herndon             27-01.00   26-06.00  
 22   400 Ledesma, Aisa       12 Langley             26-09.00   26-05.00  
 23   294 Allassan, Naid      12 James Robins        28-01.00   26-03.00  
 24   254 Jones, Emily        12 Herndon             27-06.25   25-05.00  
 25   426 Edmonds, Courtney   12 Mount Vernon        29-02.00   24-11.00  
 26   154 Williams, Ashlee    -- Fairfax             19-04.00   24-07.00  
 27   730 Miron, Sarah         9 West Springf        25-09.50   24-06.00  
 
Girls Discus Throw
=========================================================================
 Meet Record: # 142-08  1998        Inhar Chong, Fairfax                       
   AAA State: @ 110-03                                                         
 Nor. Region: ! 101-04                                                         
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1    11 Koppelman, Emily    12 Annandale             118-11     109-03! 
  2    54 Sajous, Soraya      12 Brooke Point          105-04     101-08! 
  3    53 Pina, Lynee         12 Brooke Point          114-05      96-08  
  4   767 Newman, Kaylin      11 Westfield              97-02      92-04  
  5   109 Dillard, Sarah      11 Episcopal             108-04      89-08  
  6   461 Majors, Jasmine     11 Osbourn Park           87-09      89-03  
  7    46 Ball, Elizabeth     12 Brooke Point                      87-05  
  8   345 Baity, Kendra       12 Lake Braddoc           89-02      80-03  
  9   636 Park, Sam           10 W.T. Woodson           84-11      77-08  
 10   200 White, Dasya        -- Gar-Field              75-00      76-09  
 11   690 Kinston, Lisa       10 West Potomac           54-06      73-00  
 12   591 Herrera, Calasia     9 Thomas Ediso           80-00      72-01  
 13   241 Amonett, Lauren     12 Herndon                76-00      71-03  
 14   426 Edmonds, Courtney   12 Mount Vernon           72-01      66-08  
 15   344 Ampomah, Sheila        Lake Braddoc           60-00      66-07  
 16   365 Menye, Madeline     10 Lake Braddoc           80-00      65-10  
 17   642 Scholl, Eva         10 W.T. Woodson           75-00      62-02  
 18   315 Rodriquez, Jen      12 James Robins           66-11      61-02  
 19   597 Ryon, Breanna       10 Thomas Ediso           75-00      61-01  
 20   305 Frost, Kelly         9 James Robins           69-08      60-10  
 21    82 Meier, Sarah        11 Chantilly              80-05      60-01  
 22   400 Ledesma, Aisa       12 Langley                65-02      59-06  
 23   154 Williams, Ashlee    -- Fairfax                57-04      59-01  
 24   685 Connor, Meghan      12 West Potomac           60-07      51-06  
 25   730 Miron, Sarah         9 West Springf           54-00      48-08  
 26   143 Hurd, Kristina      10 Fairfax                39-04      47-09  
 27   561 Williams, Ashley    11 South Lakes            68-00      46-05  
 28   364 Martinelli, Jennif     Lake Braddoc           55-00      44-01  
 
Boys 100 Meter Dash
============================================================================
 Meet Record: # 10.74  2006        Sean Holston, Lee                           
   AAA State: @ 11.19                                                          
 Nor. Region: ! 11.38                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1   579 Vaughn, Adrian      11 South Lakes            11.02      10.97@  1 
  2   707 McCants, Jonathan   12 West Potomac           11.20      11.18@  1 
  3    61 Gray, Roderque      10 Brooke Point           11.20      11.25!  1 
  4   229 McLaughlin, Leo     11 Gonzaga Coll           11.12      11.30!  1 
  5   487 Terrell, Dominique  10 Osbourn Park           11.67      11.32!  3 
  6   172 Prescott, Darryl    12 Fairfax                11.34      11.36!  2 
  7   477 Edwards, Devin      12 Osbourn Park           11.35      11.38!  2 
  8   336 Ro, John            11 James Robins           11.54      11.40   3 
  9   547 Naylor, James       11 Paul VI Cath           11.21      11.48   1 
 10   443 Cannon, Queshon     12 Mount Vernon           11.64      11.50   3 
 11   341 Shim, Jaeseon       12 James Robins           11.54      11.52   3 
 12   571 Harrell, Mike       12 South Lakes            11.25      11.61   2 
 13   419 Maybury, Alex       11 Langley                11.97      11.64   6 
 14   659 Lewis, Kirk         12 W.T. Woodson           11.70      11.68   4 
 15   416 Jaffe, Matt         12 Langley                11.72      11.74   4 
 16   608 Epps, Donnell       12 Thomas Ediso           11.50      11.76   2 
 17   105 Tran, Son           11 Chantilly              11.94      11.79   5 
 18   612 Cooper, Tarick      11 Thomas Ediso           11.50      11.87   3 
 19   202 Amankwah, Nana      -- Gar-Field              12.14      11.89   6 
 20   780 Evans, Matthew      10 Westfield              12.34      11.94   7 
 21   509 Jefferson, Mike     10 Our Lady of            11.50      12.00   2 
 22   103 Sun, Curtis         12 Chantilly              11.96      12.01   5 
 23   284 Schow, Josh         -- Herndon                11.85      12.02   5 
 24    32 Kargbo, Alusine     12 Annandale              11.81      12.02   5 
 25   658 Kim, Tae Sun        11 W.T. Woodson           11.90      12.02   5 
 26   272 Hernandez, Jesus    11 Herndon                11.80      12.05   4 
 27   235 Roberts, Sam        11 Gonzaga Coll           11.81      12.09   4 
 28   322 Borhauer, Ansel      9 James Robins           11.99      12.10   6 
 29   453 Smith, Jamal         9 Mount Vernon           12.04      12.11   6 
 30   513 Outland, David      12 Our Lady of            11.65      12.11   3 
 31   567 Gilmore, Corey       9 South Lakes            11.68      12.12   4 
 32   712 Rodriguez, Kristia  12 West Potomac           11.25      12.14   1 
 33   807 Long, Bill             Paul VI Cath           11.71      12.22   4 
 34    21 Cullen, Jimmy       10 Annandale              11.96      12.34   5 
 35   383 Fosu, Adonis         9 Lake Braddoc           12.34      12.35   7 
 36   795 Thompkins, Arrion   SR Westfield              12.20      12.56   6 
 37   380 Cook, Michael       10 Lake Braddoc           13.00      12.77   7 
 38   381 Daugherty, Sean        Lake Braddoc           12.00      12.77   6 
 39   206 Harris, Anthony     -- Gar-Field                         12.81   7 
 40   783 Francis, Branden    SR Westfield              12.40      13.41   7 
 
Boys 200 Meter Dash
============================================================================
 Meet Record: # 21.07  4/21/2007   Sean Holston, Lee, R. E. (Spr)              
   AAA State: @ 22.75                                                          
 Nor. Region: ! 23.08                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1   707 McCants, Jonathan   12 West Potomac           22.11      22.04@  1 
  2   563 Brown, Vincent      12 South Lakes            22.22      22.31@  1 
  3   519 Sutton, Sean        10 Our Lady of            22.01      22.37@  1 
  4   507 Harris, Cortland    11 Our Lady of            22.50      22.50@  1 
  5    61 Gray, Roderque      10 Brooke Point           22.60      22.73@  2 
  6   622 Tucker, Domincio    12 Thomas Ediso           22.50      22.91!  2 
  7   223 Henderson, Marcus   11 Gonzaga Coll           23.12      23.03!  2 
  8   414 Evans, Matthew      12 Langley                23.14      23.15   3 
  9   416 Jaffe, Matt         12 Langley                23.51      23.25   3 
 10   126 Keels, Allante      12 Episcopal              22.20      23.45   1 
 11   168 Mezher, Nabil       10 Fairfax                23.00      23.46   2 
 12   548 Powell, Joe         11 Paul VI Cath           24.00      23.47   5 
 13   443 Cannon, Queshon     12 Mount Vernon           23.68      23.53   4 
 14   172 Prescott, Darryl    12 Fairfax                23.35      23.56   3 
 15   547 Naylor, James       11 Paul VI Cath           23.82      23.59   4 
 16   572 Lewis, Bobby        11 South Lakes            23.45      23.64   3 
 17   786 Lehman, Jordan      11 Westfield              23.90      23.75   5 
 18   800 Yang, Seungmo       11 Westfield              24.61      23.77   7 
 19   471 Black, Rashard      11 Osbourn Park           24.24      23.77   6 
 20   105 Tran, Son           11 Chantilly              24.59      23.80   7 
 21    37 Scales, Wesley      11 Annandale              23.21      23.84   3 
 22   487 Terrell, Dominique  10 Osbourn Park           23.44      23.85   3 
 23   706 Holden, Julian      12 West Potomac           23.85      23.99   5 
 24    32 Kargbo, Alusine     12 Annandale              24.03      24.12   5 
 25   746 McClellan, Connor    9 West Springf           24.24      24.17   6 
 26   442 Butler, Keith       -- Mount Vernon           24.24      24.21   6 
 27   649 Bosh, Alex          10 W.T. Woodson           25.30      24.27   7 
 28   103 Sun, Curtis         12 Chantilly              25.14      24.34   7 
 29   611 Hart, Jamison       10 Thomas Ediso           23.10      24.45   2 
 30   343 Zanellato, Matt     10 James Robins           23.64      24.52   4 
 31   235 Roberts, Sam        11 Gonzaga Coll           23.81      24.59   4 
 32   655 Geisel-Phillips, W  10 W.T. Woodson           24.20      24.63   5 
 33   202 Amankwah, Nana      -- Gar-Field              24.30      24.71   6 
 34   277 Martin, Ian         11 Herndon                24.50      24.74   6 
 35   205 Halman, Arthur      -- Gar-Field                         24.91   8 
 36   383 Fosu, Adonis         9 Lake Braddoc           26.82      25.60   8 
 37   380 Cook, Michael       10 Lake Braddoc           26.25      26.06   8 
 38   396 Um, Justin          -- Lake Braddoc           26.24      26.79   8 
 39   377 Chickery, Justin       Lake Braddoc           26.00      27.12   7 
 40   273 Joyner, Marco       10 Herndon                23.84      27.70   5 
 
Boys 400 Meter Dash
============================================================================
 Meet Record: # 46.55  4/21/2007   Sean Holston, Lee, R. E. (Spr)              
   AAA State: @ 50.44                                                          
 Nor. Region: ! 51.26                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1   707 McCants, Jonathan   12 West Potomac           49.10      49.54@  1 
  2   126 Keels, Allante      12 Episcopal              48.50      49.77@  1 
  3   508 Harris, Courtland   11 Our Lady of            49.00      50.38@  1 
  4   740 Gonzalez, Cory      -- West Springf           50.74      50.43@  2 
  5   708 Montgomery, Christ  12 West Potomac           51.00      50.76!  2 
  6   548 Powell, Joe         11 Paul VI Cath           52.23      51.27   3 
  7   506 Hamilton, Mark      12 Our Lady of            50.50      51.36   1 
  8    97 Labor-Koroma, Moha  10 Chantilly              51.78      51.46   2 
  9   448 Mcmillon, John      12 Mount Vernon           53.54      51.50   5 
 10   342 Tarpey, Ryan        11 James Robins           50.54      51.55   2 
 11   414 Evans, Matthew      12 Langley                52.07      51.81   3 
 12   224 Jones, Devin        11 Gonzaga Coll           52.07      52.06   3 
 13   341 Shim, Jaeseon       12 James Robins           52.54      52.20   3 
 14    17 Blasser, Daniel     11 Annandale              51.88      52.43   2 
 15    34 Lee, Ki             12 Annandale              51.75      52.46   2 
 16   203 Anderson, Dev'von   11 Gar-Field              53.47      52.47   5 
 17   168 Mezher, Nabil       10 Fairfax                53.00      52.79   4 
 18   516 Sessoms, Jemell     11 Our Lady of            50.50      52.98   1 
 19   611 Hart, Jamison       10 Thomas Ediso           52.80      53.48   4 
 20   788 McGough, Taylor     11 Westfield              53.88      53.50   5 
 21   647 Basil, Charles      11 W.T. Woodson           54.00      53.57   5 
 22   335 Ridenour, Matt      10 James Robins           52.54      53.95   3 
 23   582 Yasin, Mohamed      11 South Lakes            54.95      54.19   6 
 24   614 Jeter, Justin       11 Thomas Ediso           53.00      54.31   4 
 25   379 Clark, Anthony      12 Lake Braddoc           54.00      54.43   6 
 26   474 Carolina, Justin     9 Osbourn Park           56.00      54.85   7 
 27   775 Allen, Michael      10 Westfield              55.47      55.21   7 
 28   565 Fortes, Quintin     12 South Lakes            53.05      55.32   4 
 29   289 Wong, Steve         12 Herndon                54.50      55.42   6 
 30   417 Kim, Hyun- Jun      11 Langley                54.80      55.47   6 
 31   745 McCartin, Daniel    11 West Springf           55.24      55.62   7 
 32   610 Hart, Harrison         Thomas Ediso           54.90      56.21   6 
 33   618 Pennie, Jackson     11 Thomas Ediso           54.90      56.27   6 
 34   101 Rasheed, Mustafa    11 Chantilly                         56.86   5 
 35   544 Long, Billy         11 Paul VI Cath           57.19      58.88   8 
 36    65 Taylor, Nelson       9 Brooke Point           53.10      58.97   4 
 37   271 Fisher, Erick       11 Herndon                55.50    1:00.97   7 
 38   157 Bailey, Marcus      -- Fairfax                59.59    1:02.29   8 
 
Boys 800 Meter Run
=========================================================================
 Meet Record: # 1:53.76  1999        James Small, McLean                       
   AAA State: @ 1:57.79                                                        
 Nor. Region: ! 1:58.77                                                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   226 Ledder, Billy       11 Gonzaga Coll         1:57.50    1:51.89# 
  2   607 Degfae, Tihut       12 Thomas Ediso         1:55.99    1:53.17# 
  3    68 Grimm, Dan          12 Centreville          1:59.05    1:58.87  
  4   750 Tobin, Daniel       12 West Springf         1:59.24    1:59.45  
  5    17 Blasser, Daniel     11 Annandale            1:59.84    2:00.05  
  6   543 Johnson, Blaize     11 Paul VI Cath         1:59.55    2:00.35  
  7   700 Bradley, Joe        12 West Potomac         2:00.89    2:00.76  
  8   221 Hamilton, Earl      11 Gonzaga Coll         2:00.06    2:01.02  
  9   211 Pittman, Justin     10 Gar-Field            2:01.20    2:01.45  
 10   734 Appiah-Knudsen, Al  12 West Springf         2:00.24    2:02.23  
 11    34 Lee, Ki             12 Annandale            2:03.66    2:02.26  
 12   702 Comfort, Brandon    12 West Potomac         1:59.21    2:03.07  
 13   160 Dowd, Kevin         11 Fairfax              2:02.03    2:03.59  
 14   660 Miller, Alex        12 W.T. Woodson         2:02.00    2:03.78  
 15   674 Malley, Luke        12 Washington-L         2:05.52    2:05.33  
 16   504 Czujko, Stephen     12 Our Lady of          2:00.76    2:05.92  
 17   517 Shokumbi, Fola      10 Our Lady of          2:00.36    2:06.00  
 18   328 Gonzales, Jared     12 James Robins         2:06.00    2:07.41  
 19    69 Heiner, Mattson     11 Centreville          1:57.30    2:08.05  
 20    67 Waters, Cory         9 Brooke Point         2:08.00    2:08.09  
 21   569 Grundahl, Morten     9 South Lakes          2:07.56    2:09.00  
 22   648 Baxter, Jimmy       12 W.T. Woodson         2:09.00    2:09.10  
 23   392 Sands, Daniel       11 Lake Braddoc         2:04.00    2:09.84  
 24   391 Rubenking, Sam      10 Lake Braddoc         2:08.00    2:10.62  
 25   288 Van Luling, Todd    12 Herndon              2:02.00    2:11.09  
 26   275 Kloosterboer, Mich  10 Herndon              2:09.00    2:11.40  
 27   549 Stohlman, James     11 Paul VI Cath         2:06.00    2:11.53  
 28   420 Ong, Jonathan       11 Langley              2:17.32    2:11.83  
 29   121 Chalkley, Shepard   -- Episcopal            2:15.00    2:13.20  
 30   387 Martin, Daniel         Lake Braddoc         2:12.00    2:13.39  
 31   789 Pfluger, Mark       11 Westfield            2:15.70    2:14.59  
 32   620 Samoy, Tyler        11 Thomas Ediso         2:16.00    2:15.26  
 33   485 Reece, Matt         12 Osbourn Park         2:14.44    2:15.58  
 34   170 Perenesenko, Danii  12 Fairfax              2:12.00    2:15.82  
 35   456 Zeitler, Edward     -- Mount Vernon         2:24.24    2:15.88  
 36   583 Zaboji, Steven      11 South Lakes          2:09.10    2:17.15  
 37   408 Bohlen, Taylor      -- Langley              2:23.34    2:18.37  
 38   102 Roberts, Patrick    12 Chantilly            2:17.00    2:18.76  
 39   473 Brezina, Richard    12 Osbourn Park         2:15.00    2:18.89  
 40    92 Dockins, Harold     11 Chantilly            2:14.00    2:19.21  
 41   782 Feehan, Justin      12 Westfield            2:13.76    2:19.70  
 42   568 Grundahl, Jacob     -- South Lakes          2:10.90    2:21.58  
 43   213 Vanegas, Javier     -- Gar-Field            2:11.00    2:22.74  
 
Boys 1600 Meter Run
=========================================================================
 Meet Record: # 4:12.51  2004        Christo Landry, Jefferson S&T             
   AAA State: @ 4:23.87                                                        
 Nor. Region: ! 4:25.79                                                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1    68 Grimm, Dan          12 Centreville          4:27.54    4:16.28@ 
  2   606 Degfae, Leoule      12 Thomas Ediso         4:22.00    4:19.11@ 
  3   160 Dowd, Kevin         11 Fairfax              4:23.70    4:21.12@ 
  4    71 Zouaimia, Yazid     11 Centreville          4:24.93    4:26.13  
  5   128 Nickle, Reid        10 Episcopal            4:29.00    4:27.00  
  6   288 Van Luling, Todd    12 Herndon              4:30.18    4:28.09  
  7   321 Berman, Jared       12 James Robins         4:22.00    4:29.28  
  8   704 Hammond, Ben        12 West Potomac         4:32.24    4:31.48  
  9    25 Ejigu, Michael      11 Annandale            4:29.94    4:33.57  
 10   713 Stebbins, Peter     11 West Potomac         4:33.24    4:33.90  
 11   657 Keys, Cameron       12 W.T. Woodson         4:35.00    4:35.30  
 12   239 Zeiss, Ben          11 Gonzaga Coll         4:28.35    4:37.47  
 13   219 Fleury, Will        11 Gonzaga Coll         4:28.84    4:39.95  
 14   778 Canatsey, Jack      12 Westfield            4:36.72    4:40.35  
 15   569 Grundahl, Morten     9 South Lakes          4:45.63    4:40.36  
 16   674 Malley, Luke        12 Washington-L         4:35.60    4:41.43  
 17   651 Chartier, Joshua    11 W.T. Woodson         4:35.00    4:41.44  
 18   391 Rubenking, Sam      10 Lake Braddoc         4:49.26    4:42.30  
 19   505 Graves, Kyle        11 Our Lady of          4:33.36    4:42.95  
 20   276 Luehrs, Jimmy       10 Herndon              4:50.00    4:43.71  
 21   123 Hutcheson, Beirne   11 Episcopal            4:53.83    4:44.38  
 22    45 Holleran, Andrew    12 O'Connell            4:49.46    4:44.39  
 23   738 Dolan, Joe          12 West Springf         4:43.24    4:44.67  
 24   210 Owusu-Mensah, Prin  10 Gar-Field            4:41.95    4:44.71  
 25   291 Khol, Curtis        11 James Madiso         4:51.71    4:46.11  
 26    95 Harsh, David        12 Chantilly            4:46.07    4:48.84  
 27   182 Reyes, Jesus        11 Falls Church         5:04.24    4:49.12  
 28   573 Muir, Kevin         10 South Lakes          4:57.00    4:49.83  
 29   797 Valverde, David     11 Westfield            4:51.23    4:50.17  
 30   520 Tallerico, Thoma    10 Our Lady of          4:43.39    4:51.23  
 31   102 Roberts, Patrick    12 Chantilly            4:52.00    4:52.22  
 32   180 Nur, Abdi           10 Falls Church         5:02.18    4:53.10  
 33   483 Naldrett, Dean      11 Osbourn Park         4:45.00    4:54.34  
 34   449 Medrano, Angel      11 Mount Vernon         5:21.97    4:54.38  
 35    36 Mohamud, Sahnun     10 Annandale            4:56.84    4:54.68  
 36   676 Ricker, Jordan       9 Washington-L         4:57.74    4:56.47  
 37   549 Stohlman, James     11 Paul VI Cath         4:57.17    4:57.83  
 38   604 Bulir, David        10 Thomas Ediso         5:00.00    4:58.23  
 39   169 Paster, Ethan       12 Fairfax              4:40.00    4:58.92  
 40   420 Ong, Jonathan       11 Langley              4:58.44    5:00.08  
 41   581 Williams, Sean      11 South Lakes          4:55.10    5:05.73  
 42   384 Greenwood, William   9 Lake Braddoc         5:00.00    5:06.94  
 43   616 McAlister, Jack        Thomas Ediso         5:05.00    5:08.65  
 44   479 Hoak, Alex          11 Osbourn Park         4:49.00    5:09.92  
 45   410 Callahan, Andrew    10 Langley              5:18.74    5:16.53  
 
Boys 3200 Meter Run
=========================================================================
 Meet Record: # 9:09.87  4/21/2007   Mike Spooner, West Springfield            
   AAA State: @ 9:38.99                                                        
 Nor. Region: ! 9:41.78                                                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1    71 Zouaimia, Yazid     11 Centreville          9:40.17    9:25.66@ 
  2    94 Foley, Christopher  11 Chantilly            9:29.68    9:33.04@ 
  3   128 Nickle, Reid        10 Episcopal           10:00.00    9:37.29@ 
  4   475 Compton, Nolan      12 Osbourn Park         9:55.00    9:44.17  
  5   749 Taylor, Colin       10 West Springf         9:50.24    9:46.89  
  6   378 Clark, Alex         11 Lake Braddoc         9:53.19    9:50.57  
  7   394 Sohl, Luke          10 Lake Braddoc        10:00.00    9:50.83  
  8   293 Sollinger, Matthew  10 James Madiso         9:55.70    9:53.46  
  9    25 Ejigu, Michael      11 Annandale            9:44.20    9:54.20  
 10   656 Katz, Ethan         12 W.T. Woodson        10:00.00    9:54.45  
 11   227 Leibold, Colin      10 Gonzaga Coll         9:58.22    9:55.98  
 12   699 Bernier, Khoki      10 West Potomac        10:05.63    9:56.73  
 13   505 Graves, Kyle        11 Our Lady of          9:55.72   10:00.84  
 14   218 Crozier, Mike        9 Gonzaga Coll        10:10.98   10:06.76  
 15    91 Cumpian, Matthew    11 Chantilly           10:22.34   10:08.06  
 16   701 Coffey, Peter       11 West Potomac        10:05.54   10:08.35  
 17   334 Reed, Nick          10 James Robins        10:01.00   10:09.10  
 18   677 San Miguel, Steve   11 Washington-L        10:12.46   10:12.40  
 19   327 Flanagan, Eric      12 James Robins        10:00.00   10:14.10  
 20    19 Calcuttawalla, Yoh  11 Annandale           10:30.60   10:15.09  
 21   675 McGrail, Brian      11 Washington-L        10:17.94   10:20.71  
 22   469 Arena, Richard      12 Osbourn Park        10:00.00   10:20.74  
 23   411 Dethier, Peter      11 Langley             10:55.90   10:21.02  
 24   570 Guarnaccia, Nichol  10 South Lakes         10:31.60   10:23.25  
 25   743 Locke, John         11 West Springf        10:18.24   10:32.42  
 26   131 Peabody, Tom        11 Episcopal           10:15.00   10:35.03  
 27   174 Vanderveer, Holden  11 Fairfax             10:32.14   10:36.39  
 28   619 Rangel, Alex        11 Thomas Ediso        10:49.00   10:38.65  
 29   264 Anthony, Alex       11 Herndon             10:29.00   10:40.86  
 30   292 Schmidt, Quincy     12 James Madiso        10:45.66   10:42.37  
 31   270 DeFord, Sean        12 Herndon             10:20.00   10:42.39  
 32   266 Belo, Jack          10 Herndon                        10:47.07  
 33   179 Matan, Said         10 Falls Church        10:51.11   10:49.12  
 34   665 Shutler, Phil       10 W.T. Woodson        10:55.00   10:49.82  
 35   180 Nur, Abdi           10 Falls Church        10:50.24   10:50.56  
 36   578 Reinhold, Andy      10 South Lakes         10:42.39   10:53.26  
 37   779 DeRobertis, Nick    11 Westfield           10:44.58   10:54.48  
 38   388 Mattimoe, Ryan         Lake Braddoc        10:35.00   10:56.78  
 39   410 Callahan, Andrew    10 Langley             11:26.50   11:28.07  
 40   790 Pilcher, Luke       11 Westfield           11:00.00   11:31.92  
 --   541 Horne, Charles      12 Paul VI Cath        10:13.09        DNF  
 
Boys 110 Meter Hurdles
============================================================================
 Meet Record: # 13.71  2000        Rickey Harris, Centreville                  
   AAA State: @ 15.20                                                          
 Nor. Region: ! 15.76                                                          
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1   238 Shepperd, Aaron     11 Gonzaga Coll           14.49    @ 14.86q  1 
  2   563 Brown, Vincent      12 South Lakes            14.55    @ 14.96q  3 
  3   393 Santano, Michael    12 Lake Braddoc           14.54    @ 15.00q  2 
  4   444 Clive, Cameron      11 Mount Vernon           15.16    @ 15.19q  6 
  5   236 Robinson, Stacey    11 Gonzaga Coll           14.92    ! 15.23q  5 
  6   234 Pittman, Eric       10 Gonzaga Coll           15.56    ! 15.37q  4 
  7   415 Friel, Joe          12 Langley                15.61    ! 15.46   3 
  8   614 Jeter, Justin       11 Thomas Ediso           15.48    ! 15.53   5 
  9   776 Bellamy, Julian     12 Westfield              16.30    ! 15.58   4 
 10    16 Bah, Alihaji        11 Annandale              16.07      15.95   2 
 11   207 Knight, Derrick     12 Gar-Field              16.10      16.07   3 
 12    28 Griffin, Jack       11 Annandale              15.89      16.17   1 
 13   480 Jackson, Tyller     10 Osbourn Park           16.38      16.32   5 
 14   712 Rodriguez, Kristia  12 West Potomac           15.24      16.43   6 
 15   654 Echard, Dalton      12 W.T. Woodson           20.56      16.47   3 
 16   511 Martin, Kyle         9 Our Lady of            16.50      16.90   6 
 17   100 Menzel, Chris       11 Chantilly              17.54      17.04   1 
 18   340 Seo, JW             11 James Robins           15.84      17.04   2 
 19   572 Lewis, Bobby        11 South Lakes            17.30      17.15   2 
 20   287 Truong, Kevin       10 Herndon                16.00      17.20   1 
 21   468 Akanni, Jairus       9 Osbourn Park           16.56      17.23   5 
 22   325 Christian, David    11 James Robins           16.60      17.32   4 
 23   156 Allen, Chad         -- Fairfax                17.86      17.52   1 
 24   158 Chirachaturaphak,   11 Fairfax                18.34      17.72   5 
 25    96 Ichord, Kevin       10 Chantilly              18.14      18.34   4 
 26   744 Ma, Andrew          10 West Springf           18.54      18.55   6 
 27   798 Wang, Jon           SR Westfield              19.00      18.82   5 
 28   667 Sues, Joel          10 W.T. Woodson           19.13      19.12   4 
 29   711 Owusu, Robert       11 West Potomac           18.55      19.69   6 
 30   280 Nawaz, Maaz         11 Herndon                18.00      19.93   3 
 31   204 Burrell, Clinton    12 Gar-Field              14.89      20.53   4 
 
Boys 110 Meter Hurdles
=========================================================================
 Meet Record: # 13.71  2000        Rickey Harris, Centreville                  
   AAA State: @ 15.20                                                          
 Nor. Region: ! 15.76                                                          
    Name                    Year School               Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1   563 Brown, Vincent      12 South Lakes            14.96      14.31@ 
  2   238 Shepperd, Aaron     11 Gonzaga Coll           14.86      14.51@ 
  3   393 Santano, Michael    12 Lake Braddoc           15.00      14.80@ 
  4   236 Robinson, Stacey    11 Gonzaga Coll           15.23      14.95@ 
  5   444 Clive, Cameron      11 Mount Vernon           15.19      14.98@ 
  6   234 Pittman, Eric       10 Gonzaga Coll           15.37      15.57! 
 
Boys 300 Meter Hurdles
============================================================================
 Meet Record: # 37.38  1999        Rickey Harris, Centreville                  
   AAA State: @ 40.77                                                          
 Nor. Region: ! 41.28                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1   444 Clive, Cameron      11 Mount Vernon           39.94      38.92@  1 
  2   236 Robinson, Stacey    11 Gonzaga Coll           39.46      38.96@  1 
  3   609 Grooms, Robert      12 Thomas Ediso           40.48      39.96@  1 
  4   571 Harrell, Mike       12 South Lakes            40.84      41.29   2 
  5   419 Maybury, Alex       11 Langley                40.94      41.63   2 
  6   415 Friel, Joe          12 Langley                41.81      41.93   2 
  7   476 DeVito, Brian       10 Osbourn Park           43.68      42.38   3 
  8    16 Bah, Alihaji        11 Annandale              40.79      42.50   1 
  9    28 Griffin, Jack       11 Annandale              43.22      42.61   3 
 10   238 Shepperd, Aaron     11 Gonzaga Coll           41.01      43.27   2 
 11   468 Akanni, Jairus       9 Osbourn Park           43.70      43.36   3 
 12    96 Ichord, Kevin       10 Chantilly              45.14      43.49   4 
 13   325 Christian, David    11 James Robins           43.94      43.68   3 
 14   100 Menzel, Chris       11 Chantilly              44.54      43.74   3 
 15   285 Sequeira, Sancho    12 Herndon                           43.99   5 
 16   654 Echard, Dalton      12 W.T. Woodson           45.26      44.56   4 
 16   667 Sues, Joel          10 W.T. Woodson           47.67      44.56   6 
 18   156 Allen, Chad         -- Fairfax                45.37      44.80   4 
 19   613 Holmes, Teddy       11 Thomas Ediso           46.33      45.13   5 
 20   207 Knight, Derrick     12 Gar-Field              45.28      45.19   4 
 21   744 Ma, Andrew          10 West Springf           45.24      45.65   4 
 22   386 Hoogland, Matt      11 Lake Braddoc           42.70      46.32   2 
 23   711 Owusu, Robert       11 West Potomac           44.63      46.58   4 
 24    99 McWeeney, Ryan         Chantilly              48.00      46.72   6 
 25   204 Burrell, Clinton    12 Gar-Field              40.09      46.73   1 
 26   511 Martin, Kyle         9 Our Lady of            43.00      47.20   3 
 27   319 Allen, Jeff         12 James Robins           45.94      47.52   5 
 28   279 McGowan, Kyle       11 Herndon                47.23      48.94   5 
 29   791 Rodriguez, Andres      Westfield              48.00      50.64   6 
 --   393 Santano, Michael    12 Lake Braddoc           39.41        DNF   1 
 
Boys 4x100 Meter Relay
============================================================================
 Meet Record: # 42.42  2002        Hayfield Secondary, Hayfield                
   AAA State: @ 43.11                                                          
 Nor. Region: ! 44.24                                                          
    School                                               Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Our Lady of Good Counsel  'A'                       42.45      43.73!  1 
  2 Gonzaga College High School  'A'                    44.02      43.87!  2 
  3 Fairfax  'A'                                        44.30      43.96!  2 
  4 Osbourn Park  'A'                                   44.54      44.03!  3 
  5 James Robinson  'A'                                 43.44      44.24!  1 
  6 Thomas Edison  'A'                                  44.60      44.54   3 
  7 West Potomac  'A'                                   44.35      44.56   2 
  8 Episcopal  'A'                                      43.32      44.64   1 
  9 James Robinson  'B'                                 45.00      44.65   3 
 10 Westfield  'A'                                      44.50      45.13   2 
 11 Langley  'A'                                        44.29      45.15   2 
 12 Paul VI Catholic  'A'                               44.43      45.65   2 
 13 Gar-Field  'A'                                      42.92      45.91   1 
 14 Herndon  'A'                                        43.32      45.97   1 
 15 Mount Vernon  'A'                                              46.17   4 
 16 Annandale  'A'                                      45.68      46.27   3 
 17 Lake Braddock  'A'                                  47.00      48.62   3 
 -- W.T. Woodson  'A'                                   48.00        DNF   4 
 -- Chantilly  'A'                                      48.04         DQ   4 
 
Boys 4x400 Meter Relay
============================================================================
 Meet Record: # 3:20.23  2000        TC Williams High School, TC Williams      
   AAA State: @ 3:23.64                                                        
 Nor. Region: ! 3:28.22                                                        
    School                                               Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Thomas Edison  'A'                                3:27.00    3:25.05!  1 
  2 Gonzaga College High School  'A'                  3:27.39    3:27.56!  1 
  3 Our Lady of Good Counsel  'A'                     3:23.00    3:28.56   1 
  4 Westfield  'A'                                    3:34.00    3:28.96   2 
  5 Annandale  'A'                                    3:31.13    3:29.55   2 
  6 Gar-Field  'A'                                    3:33.00    3:33.72   2 
  7 James Robinson  'A'                               3:29.00    3:33.83   1 
  8 Episcopal  'A'                                    3:24.04    3:33.93   1 
  9 South Lakes  'A'                                  3:38.29    3:36.34   3 
 10 James Robinson  'B'                               3:36.00    3:36.59   2 
 11 West Potomac  'A'                                 3:30.50    3:38.19   1 
 12 Thomas Edison  'B'                                3:37.00    3:38.32   3 
 13 Osbourn Park  'A'                                 3:36.00    3:38.49   2 
 14 Paul VI Catholic  'A'                             3:40.29    3:40.41   4 
 15 Lake Braddock  'A'                                3:35.00    3:40.62   2 
 16 Mount Vernon  'A'                                 3:41.24    3:42.55   4 
 17 West Springfield  'A'                             3:42.24    3:44.42   4 
 18 Herndon  'A'                                      3:40.00    3:46.41   3 
 19 Chantilly  'A'                                    3:40.06    3:53.01   3 
 
Boys 4x800 Meter Relay
=========================================================================
 Meet Record: # 7:53.36  1999        TC Williams High School, TC Williams      
   AAA State: @ 8:04.59                                                        
 Nor. Region: ! 8:10.25                                                        
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Our Lady of Good Counsel  'A'                     8:05.43    8:08.42! 
  2 Lake Braddock  'A'                                8:15.00    8:20.18  
  3 West Potomac  'A'                                 8:10.00    8:22.14  
  4 Gonzaga College High School  'A'                  8:15.00    8:22.22  
  5 West Springfield  'A'                             8:28.24    8:25.96  
  6 Episcopal  'A'                                    8:32.00    8:26.03  
  7 Osbourn Park  'A'                                 8:50.00    8:29.76  
  8 Annandale  'A'                                    8:36.22    8:34.13  
  9 Thomas Edison  'A'                                8:38.00    8:34.48  
 10 Chantilly  'A'                                    8:35.00    8:39.57  
 11 South Lakes  'A'                                  8:42.33    8:40.72  
 12 Herndon  'A'                                      8:40.00    8:43.37  
 13 Fairfax  'A'                                      8:58.65    8:52.57  
 14 Westfield  'A'                                    9:00.00    8:56.33  
 15 W.T. Woodson  'A'                                 8:40.00    9:11.10  
 
Boys High Jump
=========================================================================
 Meet Record: # 6-06.25  2005        David Jones, Lake Braddock                
   AAA State: @    6-02                                                        
 Nor. Region: !    6-00                                                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   283 Roethel, Rich       12 Herndon              6-07.00    6-02.00@ 
  2   333 Muzzio, Joey        10 James Robins         6-05.00   J6-02.00@ 
  3   207 Knight, Derrick     12 Gar-Field            6-02.00    6-00.00! 
  4   393 Santano, Michael    12 Lake Braddoc         6-05.00   J6-00.00! 
  5   178 Long, Reece         12 Falls Church         5-10.00    5-10.00  
  6    97 Labor-Koroma, Moha  10 Chantilly            5-08.00    5-08.00  
  7   454 Thomas, Shaquille   12 Mount Vernon         5-10.00   J5-08.00  
  7   513 Outland, David      12 Our Lady of          5-10.00   J5-08.00  
  9   319 Allen, Jeff         12 James Robins         5-06.00    5-06.00  
  9   103 Sun, Curtis         12 Chantilly            5-02.00    5-06.00  
  9   740 Gonzalez, Cory      -- West Springf         5-10.00    5-06.00  
  9   233 Pinkney, Azani      11 Gonzaga Coll         5-08.00    5-06.00  
 13   654 Echard, Dalton      12 W.T. Woodson         5-10.00    5-04.00  
 13   608 Epps, Donnell       12 Thomas Ediso         5-06.00    5-04.00  
 13   618 Pennie, Jackson     11 Thomas Ediso         5-04.00    5-04.00  
 13   421 Scott, Maurice      11 Langley              5-03.00    5-04.00  
 13   661 Montgomery, Kevin   11 W.T. Woodson         5-04.00    5-04.00  
 13   217 Berman, Jacob       10 Gonzaga Coll         5-08.00    5-04.00  
 --   735 Barth, Nathan       12 West Springf         5-06.00         NH  
 --    39 Van Balen, Dylan     9 Annandale            5-06.00         NH  
 --    31 Jenkins, JP         10 Annandale            5-06.00         NH  
 --   268 Carroll, Ben        -- Herndon              5-00.00         NH  
 --   566 Gibreel, Ahmed       9 South Lakes          5-04.00         NH  
 --   576 Price, Sean         10 South Lakes          5-08.00         NH  
 --   521 Thompson, Chris     11 Our Lady of          5-06.00         NH  
 
Boys Pole Vault
=========================================================================
 Meet Record: # 15-04  2004        David Lewis, Centreville                    
   AAA State: @ 13-00                                                          
 Nor. Region: ! 12-06                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   104 Sun, Wesley         SR Chantilly           15-00.00   14-07.00@ 
  2   386 Hoogland, Matt      11 Lake Braddoc        14-00.00   13-06.00@ 
  3   103 Sun, Curtis         12 Chantilly           13-00.00  J13-06.00@ 
  4   106 Trikakis, Joshua    12 Chantilly           12-08.00   13-00.00@ 
  5   382 Fishman, David      12 Lake Braddoc        13-03.00  J13-00.00@ 
  6   389 McVicker, Matt         Lake Braddoc        13-00.00   12-06.00! 
  7   799 Wever, Corey        12 Westfield           12-00.00   12-00.00  
  8   409 Browne, Stephen     11 Langley             11-06.00   11-06.00  
  9   586 Caine, Thomas       11 T.C. William        10-00.00   11-00.00  
  9   100 Menzel, Chris       11 Chantilly           10-06.00   11-00.00  
  9   184 Taylor, Peter       12 Falls Church        10-06.00   11-00.00  
 12    22 Dang, Jake          10 Annandale            9-00.00   10-06.00  
 12   336 Ro, John            11 James Robins         9-06.00   10-06.00  
 12   412 Dobbs, Robert       -- Langley             10-06.00   10-06.00  
 12   331 Merrill, Jeffrey    12 James Robins        10-00.00   10-06.00  
 16   785 Krall, Alex            Westfield            9-06.00   10-00.00  
 16   778 Canatsey, Jack      12 Westfield           10-00.00   10-00.00  
 16   178 Long, Reece         12 Falls Church        10-06.00   10-00.00  
 16   330 Lohr, Michael       10 James Robins         9-06.00   10-00.00  
 --   205 Halman, Arthur      -- Gar-Field            8-00.00         NH  
 --    23 Dezort, John        10 Annandale            8-06.00         NH  
 --   381 Daugherty, Sean        Lake Braddoc        10-00.00         NH  
 --   737 Dahl, Steven        -- West Springf         9-03.00         NH  
 --   741 Hall, Austin        12 West Springf         9-03.00         NH  
 --   267 Caballero, Nathan   -- Herndon              8-06.00         NH  
 --   282 Pechler, Dustin     -- Herndon              9-00.00         NH  
 
Boys Long Jump
=========================================================================
 Meet Record: # 22-11.50  4/21/2007   Alex Owah, Harrisonburg                  
   AAA State: @ 22-04.75                                                       
 Nor. Region: ! 21-01.25                                                       
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   563 Brown, Vincent      12 South Lakes         22-01.00   21-01.00  
  2   125 Kalipinde, Given    12 Episcopal           17-00.00   20-02.50  
  3   448 Mcmillon, John      12 Mount Vernon        19-06.75   19-10.00  
  4   776 Bellamy, Julian     12 Westfield                      19-07.50  
  5   222 Hargrove, Zachary   12 Gonzaga Coll        19-06.50  J19-07.50  
  6   129 Odenyo, Archie      -- Episcopal           17-04.00   19-06.75  
  7   419 Maybury, Alex       11 Langley             20-04.50   19-06.50  
  8   547 Naylor, James       11 Paul VI Cath        19-06.50   19-06.25  
  9   747 Saint-Preux, Natha  12 West Springf        19-06.75   19-06.00  
 10   320 Bailey, Fabian      12 James Robins        21-00.00   19-03.75  
 11    33 Lee, Desmond        11 Annandale           19-02.50   19-01.00  
 12   106 Trikakis, Joshua    12 Chantilly           19-07.50   19-00.50  
 13   278 Mazlan, Shariff     11 Herndon             19-00.00   18-11.75  
 14   382 Fishman, David      12 Lake Braddoc        18-10.25   18-11.25  
 14   712 Rodriguez, Kristia  12 West Potomac        21-01.50   18-11.25  
 16   207 Knight, Derrick     12 Gar-Field           19-02.50   18-10.25  
 17   454 Thomas, Shaquille   12 Mount Vernon        19-06.00   18-08.50  
 18   513 Outland, David      12 Our Lady of         19-06.75   18-07.25  
 19    16 Bah, Alihaji        11 Annandale           18-06.00   18-06.50  
 19   324 Cha, Enoch          11 James Robins        20-00.00   18-06.50  
 21   654 Echard, Dalton      12 W.T. Woodson        18-09.50   18-05.75  
 22   512 Martin, Terrance    12 Our Lady of         19-09.25   18-04.50  
 23    61 Gray, Roderque      10 Brooke Point        19-08.00   18-01.50  
 24   544 Long, Billy         11 Paul VI Cath        17-00.50   18-00.75  
 25   787 Little, Justin       9 Westfield           17-01.00   17-09.50  
 26    98 McDuffy, Arthur      9 Chantilly           17-11.00   17-08.25  
 26    60 Gordan, L J         10 Brooke Point        18-09.00   17-08.25  
 28   658 Kim, Tae Sun        11 W.T. Woodson        17-06.00   17-05.50  
 29   481 Lehn, Ishmail       10 Osbourn Park        18-09.00   16-10.50  
 30   233 Pinkney, Azani      11 Gonzaga Coll        18-01.50   16-10.25  
 31   608 Epps, Donnell       12 Thomas Ediso        20-05.00   16-08.75  
 32   472 Boadu, Kenneth      10 Osbourn Park                   16-08.25  
 33   159 Condah, Musa        11 Fairfax             17-09.00   16-06.25  
 34   280 Nawaz, Maaz         11 Herndon             17-10.50   16-04.25  
 35   784 Grant, Leslie       12 Westfield           17-00.50   15-09.25  
 36   575 Price, Brandon      12 South Lakes         18-06.25   15-03.25  
 --   471 Black, Rashard      11 Osbourn Park        19-07.50         ND  
 --   204 Burrell, Clinton    12 Gar-Field           20-04.50         ND  
 --   740 Gonzalez, Cory      -- West Springf        18-07.50         ND  
 --   703 Copeland, Daryl     10 West Potomac        20-05.00         ND  
 
Boys Triple Jump
=========================================================================
 Meet Record: #    47-05  4/21/2007   Antonio Miller, Manchester               
   AAA State: @    45-08                                                       
 Nor. Region: ! 42-10.25                                                       
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   419 Maybury, Alex       11 Langley             44-02.00   43-04.50! 
  2   608 Epps, Donnell       12 Thomas Ediso        43-09.00   42-04.00  
  3   747 Saint-Preux, Natha  12 West Springf        40-00.00   41-11.00  
  4   712 Rodriguez, Kristia  12 West Potomac        41-05.50   41-10.25  
  5   129 Odenyo, Archie      -- Episcopal           42-02.00   41-09.00  
  6   283 Roethel, Rich       12 Herndon             32-00.00   41-00.75  
  7   776 Bellamy, Julian     12 Westfield           40-07.50   40-07.00  
  8   448 Mcmillon, John      12 Mount Vernon        43-10.00   40-03.75  
  9   609 Grooms, Robert      12 Thomas Ediso        42-09.00   40-00.25  
 10   563 Brown, Vincent      12 South Lakes         41-01.50   39-11.50  
 11   320 Bailey, Fabian      12 James Robins        41-00.00   39-11.25  
 12   278 Mazlan, Shariff     11 Herndon             40-04.50   39-07.75  
 13    32 Kargbo, Alusine     12 Annandale           42-11.00   39-07.50  
 14   106 Trikakis, Joshua    12 Chantilly           40-01.00   39-07.25  
 15   324 Cha, Enoch          11 James Robins        40-00.00   39-05.50  
 16   230 Mitchell, Randall    9 Gonzaga Coll        39-01.00   39-04.50  
 17   222 Hargrove, Zachary   12 Gonzaga Coll        39-11.75   39-02.00  
 18    98 McDuffy, Arthur      9 Chantilly           39-03.50   39-00.50  
 19   512 Martin, Terrance    12 Our Lady of         39-00.00   38-10.00  
 20    33 Lee, Desmond        11 Annandale           40-07.50   38-06.50  
 21   481 Lehn, Ishmail       10 Osbourn Park        33-01.00   38-05.75  
 22   576 Price, Sean         10 South Lakes         39-00.00   38-04.00  
 23   787 Little, Justin       9 Westfield           35-10.00   38-01.75  
 24   654 Echard, Dalton      12 W.T. Woodson        38-00.00   38-00.00  
 25   544 Long, Billy         11 Paul VI Cath                   36-09.00  
 26   415 Friel, Joe          12 Langley             36-00.00   35-05.75  
 27   207 Knight, Derrick     12 Gar-Field                      35-05.25  
 --   744 Ma, Andrew          10 West Springf        34-00.00         ND  
 --   506 Hamilton, Mark      12 Our Lady of         40-00.00         ND  
 --   208 Lamb, Chris         -- Gar-Field           38-00.50         ND  
 --   472 Boadu, Kenneth      10 Osbourn Park                         ND  
 --   209 Miller, Bryce       11 Gar-Field           41-08.00         ND  
 --   542 Jackey, Steven      11 Paul VI Cath        34-10.00         ND  
 --   390 Prohaska, Jeremy     9 Lake Braddoc        36-06.00         ND  
 --   172 Prescott, Darryl    12 Fairfax             36-00.00         ND  
 --   667 Sues, Joel          10 W.T. Woodson        38-04.50         ND  
 --   703 Copeland, Daryl     10 West Potomac        40-00.00         ND  
 --   158 Chirachaturaphak,   11 Fairfax             34-00.00         ND  
 
Boys Shot Put
=========================================================================
 Meet Record: # 59-02.50  1999        Nick Welihozkiy, West Springfield        
   AAA State: @ 51-08.75                                                       
 Nor. Region: ! 47-03.75                                                       
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   132 Reily, Will         -- Episcopal           47-05.75   46-02.75  
  2    29 Islam, Safwaan      12 Annandale           47-01.00   45-03.25  
  3   478 Groft, Brian        11 Osbourn Park        43-11.00   45-01.75  
  4   181 Renn, Matthew       11 Falls Church        45-07.50   44-10.00  
  5   546 McGroarty, Dan      12 Paul VI Cath        45-09.75   44-05.00  
  6   326 Esposito, Joey      12 James Robins        46-11.00   44-04.50  
  7   445 Edmonds, Joshua     12 Mount Vernon        47-05.25   44-00.50  
  8   515 Serafenas, Thor     11 Our Lady of         42-00.00   43-09.25  
  9   796 Ulickas, Evan       11 Westfield           43-00.75   41-09.50  
 10   232 Oyekoya, Samuel     12 Gonzaga Coll        45-04.00   41-06.75  
 11   376 Brionez, Javier     10 Lake Braddoc        40-11.00   41-03.50  
 12   421 Scott, Maurice      11 Langley             40-06.00   41-03.25  
 13   228 Lynch, Thomas       10 Gonzaga Coll        41-00.25   41-00.50  
 14   120 Batiste, Lester     -- Episcopal           44-07.00   40-11.75  
 15   662 Mueller, Todd       10 W.T. Woodson        41-00.00   40-08.50  
 16   283 Roethel, Rich       12 Herndon             40-10.50   40-06.25  
 17   281 Nguyen, Kirk        11 Herndon             45-05.00   40-03.75  
 18   523 Watson, Ryan         9 Our Lady of         42-01.00   40-01.00  
 19   337 Ruiz, John          12 James Robins        44-02.00   39-11.50  
 20   650 Bulger, Patrick     10 W.T. Woodson        40-00.00   39-05.50  
 21   161 Dubose Lewis, Dari  -- Fairfax             35-09.00   38-11.50  
 22   166 Lowe, Richard       11 Fairfax             39-11.00   38-10.75  
 23   107 Young, Jordan       11 Chantilly           37-06.75   38-05.75  
 24   482 Leppert, Markes     12 Osbourn Park        41-07.00   38-03.00  
 25    35 Michel, Oscar       12 Annandale           45-01.25   38-01.25  
 26   793 Stickles, Zachary   11 Westfield           40-00.25   37-11.25  
 27   413 Drasbek, James      -- Langley             40-11.00   37-07.50  
 28   605 Carter, Prince      12 Thomas Ediso        36-03.50   36-09.25  
 29    66 Tucker, Trey        -- Brooke Point        40-01.00   36-08.75  
 30   452 Samuel, Roosevelt   12 Mount Vernon        34-09.00   36-08.50  
 31   805 Jiango, John           Langley                        36-02.00  
 32   781 Falcetti, Alex      11 Westfield           40-00.00   35-06.00  
 33    93 Dutton, Rico        11 Chantilly           37-01.50   35-03.75  
 34   621 Spencer, Kyle       12 Thomas Ediso        40-01.00   35-03.50  
 35   397 Worfolk, James      12 Lake Braddoc        37-00.00   32-00.25  
 36   709 Muckerman, Johnny    9 West Potomac        30-08.50   30-11.75  
 37   710 Normyle, Trevor     12 West Potomac        30-06.25   30-07.50  
 38   580 Williams, Justin    10 South Lakes         33-03.25   27-11.25  
 39   201 Adjei, Ernest       12 Gar-Field           41-03.00   27-09.25  
 
Boys Discus Throw
=========================================================================
 Meet Record: # 190-10  1999        Nick Welihozkiy, West Springfield          
   AAA State: @ 151-02                                                         
 Nor. Region: ! 135-10                                                         
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   565 Fortes, Quintin     12 South Lakes           163-07     148-06! 
  2   232 Oyekoya, Samuel     12 Gonzaga Coll          129-05     147-01! 
  3   515 Serafenas, Thor     11 Our Lady of           145-00     143-07! 
  4   482 Leppert, Markes     12 Osbourn Park          139-04     140-02! 
  5   281 Nguyen, Kirk        11 Herndon               120-07     129-04  
  6   454 Thomas, Shaquille   12 Mount Vernon          140-00     128-04  
  7   523 Watson, Ryan         9 Our Lady of           135-00     127-05  
  8   181 Renn, Matthew       11 Falls Church          117-08     127-03  
  9   445 Edmonds, Joshua     12 Mount Vernon          129-07     126-09  
 10   124 Jones, Mike         11 Episcopal             121-11     123-07  
 11    27 Griffin, Evan       11 Annandale             133-00     122-09  
 12   132 Reily, Will         -- Episcopal           38-07.50     121-06  
 13   332 Miranda, Michael    11 James Robins          117-05     117-08  
 14   662 Mueller, Todd       10 W.T. Woodson          110-00     116-09  
 15   166 Lowe, Richard       11 Fairfax               109-07     115-04  
 16   781 Falcetti, Alex      11 Westfield             100-04     114-09  
 17   421 Scott, Maurice      11 Langley               109-05     114-07  
 18   269 Clark, Alex         -- Herndon                80-04     114-05  
 19   107 Young, Jordan       11 Chantilly             114-00     113-00  
 20   621 Spencer, Kyle       12 Thomas Ediso          115-00     112-06  
 21   478 Groft, Brian        11 Osbourn Park          108-08     110-09  
 22   550 Wright, Eric        11 Paul VI Cath          115-03     109-11  
 23    24 Doumbia, Nick       10 Annandale             115-06     109-09  
 24   793 Stickles, Zachary   11 Westfield             114-09     109-07  
 25   546 McGroarty, Dan      12 Paul VI Cath          127-06     107-11  
 26   326 Esposito, Joey      12 James Robins          105-04     107-00  
 27   397 Worfolk, James      12 Lake Braddoc          106-04     106-11  
 28   231 Moore, Chris        11 Gonzaga Coll          118-01     106-04  
 29   795 Thompkins, Arrion   SR Westfield             116-00     103-01  
 30   668 Vecchietti, Mark    10 W.T. Woodson          100-00     100-10  
 31   624 Zamora, Steven      10 Thomas Ediso          100-00     100-09  
 32    93 Dutton, Rico        11 Chantilly              72-10     100-00  
 33   736 Dahl, Eric          12 West Springf           97-04      99-04  
 34   418 Lillie, Mike        11 Langley                99-05      98-10  
 35   161 Dubose Lewis, Dari  -- Fairfax                98-00      98-04  
 36    63 Irvin, Christian    11 Brooke Point          115-00      97-01  
 37   802 Pryor, Patrick         Langley                           93-04  
 38   742 Justice, Mike       11 West Springf          100-00      92-08  
 39   709 Muckerman, Johnny    9 West Potomac           85-09      89-00  
 40   715 Stephens, Wesley    11 West Potomac          100-02      85-00  
 40   214 Williams, Marcus    -- Gar-Field                         85-00  
 42   581 Williams, Sean      11 South Lakes                       78-01  
 43   376 Brionez, Javier     10 Lake Braddoc          100-00      77-02  
 44   201 Adjei, Ernest       12 Gar-Field                         60-05  
 
                    Women - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
    1) Lake Braddock               78        2) Osbourn Park               68   
    3) James Robinson              58        4) Herndon                    52.33
    5) Thomas Edison               46        6) Brooke Point               42   
    7) West Potomac                37.50     8) Mount Vernon               36   
    9) Westfield                   32       10) Our Lady of Good Counsel   29   
   11) W.T. Woodson                27       12) Gar-Field                  25.50
   13) West Springfield            25       14) Episcopal                  20   
   15) South Lakes                 19       16) Annandale                  18   
   17) Fairfax                     12.50    18) Chantilly                  11.33
   19) Washington-Lee              10       20) Langley                     6   
   21) Falls Church                 3.50    22) Bishop O'Connell            3   
   23) T.C. Williams                0.33                                        
 
                    Men - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
    1) Gonzaga College High Schoo  75        2) Our Lady of Good Counsel   55.50
    3) South Lakes                 53        4) West Potomac               48   
    4) Episcopal                   48        6) Thomas Edison              46   
    7) Lake Braddock               39        8) Chantilly                  33   
    9) Osbourn Park                31        9) Centreville                31   
   11) Mount Vernon                27.50    12) West Springfield           24   
   13) Langley                     21       14) Herndon                    20   
   14) James Robinson              20       16) Annandale                  18   
   17) Fairfax                     15       18) Westfield                  14   
   19) Paul VI Catholic            11       20) Falls Church               10   
   20) Brooke Point                10       22) Gar-Field                   9   
   23) James Madison                1                                           


Return to Top

Email | About