MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Viking Invitational
Whitman Viking Invitational History
Hosted By: Walt Whitman
Bethesda, Maryland
2011-04-16

Licensed to Walt Whitman High School    HY-TEK's Meet Manager 5/3/2011 07:24 PM
                  6th Annual Viking Invitational - 4/16/2011                   
                           Walt Whitman High School                            
                                 Bethesda, MD                                  
                                    Results                                    
 
Girls 100 Meter Dash
===================================================================
        Meet: @ 12.07  4/18/2009   Danielle Williams, St. Stephens/Agnes(VA)   
       Venue: # 12.07  4/18/2009   Danielle Williams, St Stephens/Agnes(VA)    
    National: * 11.11  2/26/1998   Angela Williams, Chino H.S. (CA)            
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1   337 Kelley, Manaiza     12 Dunbar                   13.00q 11 
  2   535 Tillman, Kelsey     11 Georgetown V             13.08q  8  .076
  3   654 Ross, Ashley        10 Liberty                  13.08q  6  .079
  4   845 Ekpone, Olivia      12 Northwest                13.10q 12 
  5   653 O'Donoghue, Teri    11 Liberty                  13.18q  6 
  6  1117 Adetu, Dayo          9 Sidwell Frie             13.33q  4 
  7  1450 Moore, Lorielle     11 Western Tech             13.35q  1 
  8  1183 Burroughs, Aaliyah  11 St John's Co             13.38q 12  .371
  9  1225 Gill, Alyssa        12 Stone Ridge              13.38  10  .373
 10   849 Meredith, Kendra     9 Northwest                13.39  10 
 11   330 Epps, Micah         10 Dunbar                   13.45  11 
 12   779 Cherry, Aliah        9 North Point              13.49   7 
 13   403 Jackson, Romeika    11 Friendly Sen             13.50   5 
 14   605 Johnson, Bria       11 Holton-Arms              13.56  10 
 15   296 Kim, Melissa        12 Dulaney                  13.58   2 
 16   224 Griffith, Diamond   10 Bladensburg              13.60   3 
 17   952 Christopher, Ashle  10 Richard Mont             13.63   1 
 18   259 Goddett, Crystal    10 C.H. Flowers             13.71   7 
 19   156 Reid, Nichelle       9 Bethesda-Che             13.75   7 
 20  1197 Sena, Nia           10 St John's Co             13.76  11 
 21   150 Ismail, Laila        9 Bethesda-Che             13.80   1 
 22   601 Gill, Dara          10 Holton-Arms              13.84   2 
 23  1455 Waters, Andrea      11 Western Tech             13.85   9 
 24  1476 Hildreth, Christin  11 Winston Chur             13.90   3 
 25   257 Fentry, Ebony       12 C.H. Flowers             13.91   4 
 26  1299 Singletary, Amber   12 The Seton Ke             13.94   7 
 27   198 Scott, Chelsea       9 Bishop McNam             13.98   2 
 28  1313 Huie, Kara           9 Thomas S Woo             14.07   6 
 29   372 Parker, Valerie     11 Edmund Burke             14.11   8 
 30   999 Tuakli, Foluke      10 River Hill               14.14   8 
 30   920 Givens, Olivia       9 Potomac Scho             14.14   9 
 32   540 Kaminsky, Erin      12 Glenelg                  14.18   9 
 33  1305 Ahearn, Kimberly    11 Thomas S Woo             14.24  10 
 34   293 Gaylord, Iman       10 Dulaney                  14.25   4 
 35   400 Foreman, Jenae      10 Friendly Sen             14.28   1 
 36   756 Ogunrinde, Tola     10 National Cat             14.32   8 
 37   564 Griffin, Taja        9 Great Mills              14.33   3 
 38   709 Thompson, Gianni    10 Mount Hebron             14.41   5 
 39  1263 Franck, Naomi        9 The Field Sc             14.45   9 
 40   696 Carmone, Lena       12 Mount Hebron             14.60   6 
 41  1131 Parker, Sarah       11 Sidwell Frie             14.67   4 
 41   474 Ford, Simone        12 Georgetown D             14.67   5 
 43   471 Cullen, Kate        11 Georgetown D             14.81  12 
 44   872 Minus, Daria        12 Oxon Hill                14.83   2 
 45  1267 Jones, Azsanai      11 The Field Sc             14.84  10 
 46  1047 Monroe, Mara         9 Rockville                14.85  11 
 47   379 Louden, Charlotte   11 Falls Church             14.93   8 
 47   356 Williams, Brittani  11 Edgewood                 14.93   6 
 47   916 Davoudian, Lily     10 Potomac Scho             14.93   5 
 50   349 Hamilton, Tyler     12 Edgewood                 14.95  12 
 51   101 Murphy, Christian   12 Archbishop C             14.97   8 
 52  1072 Michaud, Holly       - Severna Park             14.99   9 
 53   997 Phillips, Amaya      9 River Hill               15.02  10 
 54   106 Wood, Tianna         9 Archbishop C             15.04   2 
 55   613 Dormu, Morsiel       9 Kipp Prep                15.18   3 
 56  1401 Teal, Emma           9 Walter Johns             15.29   7 
 57  1472 Boggan, Breanna      9 Winston Chur             15.46  11 
 58   874 Minus, Tiaira       12 Oxon Hill                15.83  10 
 59   381 Sequeira, Tiffany   10 Falls Church             15.85   2 
 60  1427 Garnett, Maya       11 Washington Latin         15.92   3 
 
Girls 100 Meter Dash
================================================================
        Meet: @ 12.07  4/18/2009   Danielle Williams, St. Stephens/Agnes(VA)   
       Venue: # 12.07  4/18/2009   Danielle Williams, St Stephens/Agnes(VA)    
    National: * 11.11  2/26/1998   Angela Williams, Chino H.S. (CA)            
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1   337 Kelley, Manaiza     12 Dunbar                   13.00  
  2   535 Tillman, Kelsey     11 Georgetown V             13.08  
  3   845 Ekpone, Olivia      12 Northwest                13.10  
  4   654 Ross, Ashley        10 Liberty                  13.16  
  5  1117 Adetu, Dayo          9 Sidwell Frie             13.33  
  6  1450 Moore, Lorielle     11 Western Tech             13.35  
  7  1183 Burroughs, Aaliyah  11 St John's Co             13.38  
  8   653 O'Donoghue, Teri    11 Liberty                  14.03  
Preliminaries
  9  1225 Gill, Alyssa        12 Stone Ridge                     
 10   849 Meredith, Kendra     9 Northwest                       
 11   330 Epps, Micah         10 Dunbar                          
 12   779 Cherry, Aliah        9 North Point                     
 13   403 Jackson, Romeika    11 Friendly Sen                    
 14   605 Johnson, Bria       11 Holton-Arms                     
 15   296 Kim, Melissa        12 Dulaney                         
 16   224 Griffith, Diamond   10 Bladensburg                     
 17   952 Christopher, Ashle  10 Richard Mont                    
 18   259 Goddett, Crystal    10 C.H. Flowers                    
 19   156 Reid, Nichelle       9 Bethesda-Che                    
 20  1197 Sena, Nia           10 St John's Co                    
 21   150 Ismail, Laila        9 Bethesda-Che                    
 22   601 Gill, Dara          10 Holton-Arms                     
 23  1455 Waters, Andrea      11 Western Tech                    
 24  1476 Hildreth, Christin  11 Winston Chur                    
 25   257 Fentry, Ebony       12 C.H. Flowers                    
 26  1299 Singletary, Amber   12 The Seton Ke                    
 27   198 Scott, Chelsea       9 Bishop McNam                    
 28  1313 Huie, Kara           9 Thomas S Woo                    
 29   372 Parker, Valerie     11 Edmund Burke                    
 30   999 Tuakli, Foluke      10 River Hill                      
 30   920 Givens, Olivia       9 Potomac Scho                    
 32   540 Kaminsky, Erin      12 Glenelg                         
 33  1305 Ahearn, Kimberly    11 Thomas S Woo                    
 34   293 Gaylord, Iman       10 Dulaney                         
 35   400 Foreman, Jenae      10 Friendly Sen                    
 36   756 Ogunrinde, Tola     10 National Cat                    
 37   564 Griffin, Taja        9 Great Mills                     
 38   709 Thompson, Gianni    10 Mount Hebron                    
 39  1263 Franck, Naomi        9 The Field Sc                    
 40   696 Carmone, Lena       12 Mount Hebron                    
 41  1131 Parker, Sarah       11 Sidwell Frie                    
 41   474 Ford, Simone        12 Georgetown D                    
 43   471 Cullen, Kate        11 Georgetown D                    
 44   872 Minus, Daria        12 Oxon Hill                       
 45  1267 Jones, Azsanai      11 The Field Sc                    
 46  1047 Monroe, Mara         9 Rockville                       
 47   379 Louden, Charlotte   11 Falls Church                    
 47   356 Williams, Brittani  11 Edgewood                        
 47   916 Davoudian, Lily     10 Potomac Scho                    
 50   349 Hamilton, Tyler     12 Edgewood                        
 51   101 Murphy, Christian   12 Archbishop C                    
 52  1072 Michaud, Holly       - Severna Park                    
 53   997 Phillips, Amaya      9 River Hill                      
 54   106 Wood, Tianna         9 Archbishop C                    
 55   613 Dormu, Morsiel       9 Kipp Prep                       
 56  1401 Teal, Emma           9 Walter Johns                    
 57  1472 Boggan, Breanna      9 Winston Chur                    
 58   874 Minus, Tiaira       12 Oxon Hill                       
 59   381 Sequeira, Tiffany   10 Falls Church                    
 60  1427 Garnett, Maya       11 Washington Latin                
 
Girls 400 Meter Dash
===================================================================
        Meet: @ 55.93  4/19/2008   Lola Adetu, Sidwell Friends (DC)            
       Venue: # 55.93  4/19/2008   Lola Adetu, Sidwell Friends (DC)            
    National: * 50.69  6/22/2002   Sanya Richards, St. Aquinas H.S. (FL)       
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
Finals
  1  1443 Dorsey, Sharon       9 Western Tech             58.94   6 
  2   844 Eckerstrom, Britt   12 Northwest                60.59   6 
  3   854 Wellman, Tiara       9 Northwest                60.73   5 
  4   160 Wade, Brittney      10 Bethesda-Che             60.95   6 
  5   265 Nickens, Aliyah     11 C.H. Flowers             61.41   5 
  6   470 Campbell, Dominiqu  12 Georgetown D             61.43   6 
  7   126 Beard, Dani         12 Archbishop S             62.18   5 
  8  1078 Afinnih, Karimat    10 Sherwood                 62.54   4 
  9   545 Pitney, Brielle     11 Glenelg                  62.81   4 
 10   539 Wyckoff, Sarah      10 Georgetown V             63.29   3 
 11   895 Duncan, Katie       12 Poolesville              63.96   3 
 12  1229 Nickens, Chloe      11 Stone Ridge              64.10   6 
 13   923 Rosse, Lacy         11 Potomac Scho             64.44   3 
 14  1449 Monger, Shannon     12 Western Tech             65.20   3 
 14   250 Adeniji, Kemi       11 C.H. Flowers             65.20   4 
 16   949 Adams, Dasia        10 Richard Mont             66.37   3 
 17   610 Williams, Rachel    11 Holton-Arms              66.83   2 
 18   538 Waddell, Emily      10 Georgetown V             67.29   2 
 19  1077 Zell, Madeline      12 Severna Park             67.68   2 
 20   472 Dohner, Julia       11 Georgetown D             67.78   1 
 21  1478 Kim, Juhee           9 Winston Chur             68.52   2 
 22   707 Porcher, Aria        9 Mount Hebron             68.58   3 
 23   708 Spencer, Gabriella   9 Mount Hebron             69.25   2 
 24  1082 Iacangelo, Abigail  12 Sherwood                 69.56   2 
 25   997 Phillips, Amaya      9 River Hill               69.85   4 
 26   820 Long, Jennifer      12 Northern                 70.10   1 
 27  1487 Su, Caroline        11 Winston Chur             71.54   2 
 28   989 Abtahi, Kimia        9 River Hill               71.59   1 
 29   608 McDonough, Kate     10 Holton-Arms              72.54   1 
 30  1235 Butler, Tangalia    12 Suitland               1:22.50   5 
 
Girls 1600 Meter Run
================================================================
        Meet: @ 4:56.68  4/21/2007   Morgane Gay, Walt Whitman (MD)            
       Venue: # 4:56.68  4/21/2007   Morgane Gay, Walt Whitman (MD)            
    National: * 4:39.40  5/31/2008   Christine Babcock, Woodbridge H.S. (CA)   
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1  1069 Hayes, Ashley       11 Severna Park           5:15.24  
  2  1308 Corbett, Grace      11 Thomas S Woo           5:17.50  
  3  1367 Ryba, Anna          11 Walt Whitman           5:21.52  
  4  1386 Bouvet, Camille     12 Walter Johns           5:28.84  
  5   954 Delapaz, Elena      11 Richard Mont           5:29.17  
  6  1400 Swift, Taylor       11 Walter Johns           5:29.21  
  7   695 Buescher, Karli     11 Mount Hebron           5:30.42  
  8  1067 Clouser, Maddie     11 Severna Park           5:31.58  
  9  1231 Pressel, Diana      12 Stone Ridge            5:33.19  
 10  1120 Cogswell, Sydney    11 Sidwell Frie           5:33.99  
 11   151 Nakasaka, Laura     10 Bethesda-Che           5:36.28  
 12   994 Heneghan, Meghan    12 River Hill             5:36.33  
 13   824 Zellman, Rachel     10 Northern               5:37.79  
 14  1355 Elmendorf, Carolin  10 Walt Whitman           5:41.36  
 15   130 Chaundy, Emily      11 Archbishop S           5:42.71  
 16   852 Sheppard, Naomi      9 Northwest              5:43.52  
 17   477 Krasne, Tess        11 Georgetown D           5:45.08  
 18   124 Anson, Caitlin      10 Archbishop S           5:46.21  
 19   528 Connelly, Bridget   12 Georgetown V           5:48.02  
 20   303 Trippe, Abbie       12 Dulaney                5:49.30  
 21   380 Nunan, Erin         Fr Falls Church           5:50.28  
 22   958 Hanger, Grace        9 Richard Mont           5:50.84  
 23  1095 Tomlinson, Amanda   10 Sherwood               5:51.19  
 24   529 Daniels, Katie      10 Georgetown V           5:51.24  
 25   298 Lippy, Hannah       12 Dulaney                5:51.67  
 26   476 Karam, Alessa       10 Georgetown D           5:51.86  
 27  1307 Cohen, Karen        11 Thomas S Woo           5:51.87  
 28   850 Santangelo, Kai     12 Northwest              5:51.99  
 29   790 Nenno, Jessica      10 North Point            5:54.75  
 30   898 Patton, Hannah      10 Poolesville            5:58.82  
 31   745 Gaffney, Maggie     12 National Cat           6:03.39  
 32   263 Matthews, Imani      9 C.H. Flowers           6:03.46  
 33   761 Cullum, Sarah       11 North Harfor           6:04.75  
 34   547 Swanhart, Lanie     11 Glenelg                6:06.15  
 35   751 Larson, Adrienne    12 National Cat           6:07.44  
 36   701 Kyser, Jenna        11 Mount Hebron           6:07.83  
 37   995 Menachery, Sherin   10 River Hill             6:08.67  
 38  1086 Mc Neace, Jessica   10 Sherwood               6:09.98  
 39   648 Kaste, Kathleen      9 Liberty                6:10.48  
 40  1477 Hill, Bailey         9 Winston Chur           6:10.59  
 41   817 Doan, Lavinia       10 Northern               6:11.83  
 42   647 Jadi, Jihane        10 Liberty                6:12.01  
 43   766 Zeller, Emily       10 North Harfor           6:12.23  
 44   918 Dunkelberger, Soph   9 Potomac Scho           6:18.57  
 45   927 Yeonas, Tory        11 Potomac Scho           6:18.90  
 46  1268 Mazurkevich, Yana    9 The Field Sc           6:19.73  
 47   903 Van Nevel, Cailin    9 Poolesville            6:20.31  
 48  1482 McAlister, Amy      10 Winston Chur           6:23.54  
 49  1192 McCune, Maisie      11 St John's Co           6:23.60  
 50   609 Specht, Claire       9 Holton-Arms            6:26.28  
 51   344 B.Criss, Mariah     10 Edgewood               6:28.03  
 52   335 Hargroves, Kelahni  10 Dunbar                 6:31.29  
 53   567 Priest, Makenzie     9 Great Mills            6:32.27  
 54   370 Arandia, Mathilde   11 Edmund Burke           6:32.90  
 55   604 Jackson, Bailey     11 Holton-Arms            6:37.03  
 56   451 Polen, Nicole        9 Gaithersburg           6:43.73  
 57  1046 Hemingway, Anna     12 Rockville              6:56.88  
 58   194 Parker, Safiya      10 Bishop McNam           7:45.04  
 59   355 Weimer, Tiffany      9 Edgewood               7:48.41  
 --  1136 Wilson, Kara        11 Sidwell Frie                DQ  
 
Girls 3200 Meter Run
================================================================
        Meet: @ 11:13.20  4/17/2010   Jessie Rubin, Thomas S Wootton (MD)      
       Venue: # 11:09.60  5/19/2010   Jessie Rubin, Thomas S Wootton (MD)      
    National: *  9:48.59  5/24/1996   Kimberly Mortensen, Thousand Oaks H.S. (C
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1  1367 Ryba, Anna          11 Walt Whitman          11:22.25  
  2   777 Bonaro, Katy        11 North Point           11:41.78  
  3   765 Schott, Megan       12 North Harfor          11:46.33  
  4  1385 Bosse, Anna         12 Walter Johns          11:47.67  
  5  1315 Rico, Madeline      11 Thomas S Woo          11:52.03  
  6  1359 Guiot, Caroline     11 Walt Whitman          11:56.92  
  7  1073 Nelson, Michelle    11 Severna Park          12:04.55  
  8   294 Glenn, Sydney       11 Dulaney               12:07.08  
  9   994 Heneghan, Meghan    12 River Hill            12:12.37  
 10   127 Behrens, Erin        9 Archbishop S          12:15.02  
 11   711 Vane, Chelsea       10 Mount Hebron          12:15.82  
 12  1066 Clouser, Jody       11 Severna Park          12:22.24  
 13  1000 Young, Leanne       11 River Hill            12:37.64  
 
Girls 100 Meter Hurdles
===================================================================
        Meet: @ 13.96  4/21/2007   Audrey Gariepy-Bogui, Winston Churchill (MD)
       Venue: # 13.96  4/21/2007   Audrey Gariepy-Bogui, Winston Churchill (MD)
    National: * 12.95  6/16/1979   Candy Young, Beaver Falls H.S. (PA)         
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1   341 Phillips, Destiny   12 Dunbar                   15.59q  8 
  2  1310 Deppen, Sylvia      10 Thomas S Woo             15.99q  3 
  3  1089 Putman, Evelyn      12 Sherwood                 16.65q  7 
  4   197 Rogers, Brielyn     10 Bishop McNam             16.71q  8 
  5   876 Wright, Danielle    10 Oxon Hill                16.74q  2 
  6   343 Austin, Wilhelmina  11 Edgewood                 16.75q  4 
  7  1484 Polite, Serenah     12 Winston Chur             16.88q  3 
  8   201 Stroman, Alexis     12 Bishop McNam             17.05q  6 
  9  1356 Entwistle, Madelei  11 Walt Whitman             17.09   1 
 10   329 Edwards, Teisha     10 Dunbar                   17.54   3 
 11  1389 Dally, Laura        11 Walter Johns             17.64   2 
 12   566 Major, Chrystal     11 Great Mills              17.80   2 
 13   848 Kyeremeh, Andrea    11 Northwest                17.91   4 
 14   993 Evans, Jennifer     11 River Hill               17.97   5 
 14   149 Hardgrove, Julia    12 Bethesda-Che             17.97   1 
 16  1290 Carolina, Kelsey     - The Seton Ke             18.10   7 
 17   896 Mason, Brittani     11 Poolesville              18.13   1 
 18  1263 Franck, Naomi        9 The Field Sc             18.45   3 
 19  1124 Grant, Asha-Kai     11 Sidwell Frie             18.81   4 
 20   537 Tramonte, Nada      12 Georgetown V             19.03   1 
 21   991 Davis, Cassidy      10 River Hill               19.08   8 
 21   304 Wall, Megan         12 Dulaney                  19.08   6 
 23   921 Hoffman, Amani      11 Potomac Scho             19.25   2 
 24   600 Frederique, Danett  10 Holton-Arms              19.38   5 
 25  1047 Monroe, Mara         9 Rockville                19.71   7 
 26   656 Skelly, Alyssa      10 Liberty                  19.86   4 
 26  1369 Watkins, Daryanne   12 Walt Whitman             19.86   6 
 28   744 Dimarco, Louise      9 National Cat             20.07   4 
 29   743 Bryski, Sasha       10 National Cat             20.50   8 
 30  1267 Jones, Azsanai      11 The Field Sc             20.54   1 
 31  1483 Mouafo, Jacky       12 Winston Chur             20.59   5 
 32   251 Bailey, Briana      10 C.H. Flowers             20.73   5 
 33   606 Jones Wilkerson, A  10 Holton-Arms              20.76   8 
 34   139 Nahmias, Jessica    10 Archbishop S             20.90   1 
 35   143 Wilson, Bethany      9 Archbishop S             21.05   8 
 36  1232 Richardson, Emily   12 Stone Ridge              21.50   6 
 36   157 Shehata, Laila      11 Bethesda-Che             21.50   7 
 38   705 Mushtaq, Areeba      9 Mount Hebron             22.53   2 
 
Girls 100 Meter Hurdles
================================================================
        Meet: @ 13.96  4/21/2007   Audrey Gariepy-Bogui, Winston Churchill (MD)
       Venue: # 13.96  4/21/2007   Audrey Gariepy-Bogui, Winston Churchill (MD)
    National: * 12.95  6/16/1979   Candy Young, Beaver Falls H.S. (PA)         
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1   341 Phillips, Destiny   12 Dunbar                   15.47  
  2  1310 Deppen, Sylvia      10 Thomas S Woo             15.77  
  3   343 Austin, Wilhelmina  11 Edgewood                 16.14  
  4   201 Stroman, Alexis     12 Bishop McNam             16.38  
  5  1089 Putman, Evelyn      12 Sherwood                 16.39  
  6   197 Rogers, Brielyn     10 Bishop McNam             16.45  
  7   876 Wright, Danielle    10 Oxon Hill                17.36  
  8  1484 Polite, Serenah     12 Winston Chur             17.81  
Preliminaries
  9  1356 Entwistle, Madelei  11 Walt Whitman                    
 10   329 Edwards, Teisha     10 Dunbar                          
 11  1389 Dally, Laura        11 Walter Johns                    
 12   566 Major, Chrystal     11 Great Mills                     
 13   848 Kyeremeh, Andrea    11 Northwest                       
 14   993 Evans, Jennifer     11 River Hill                      
 14   149 Hardgrove, Julia    12 Bethesda-Che                    
 16  1290 Carolina, Kelsey     - The Seton Ke                    
 17   896 Mason, Brittani     11 Poolesville                     
 18  1263 Franck, Naomi        9 The Field Sc                    
 19  1124 Grant, Asha-Kai     11 Sidwell Frie                    
 20   537 Tramonte, Nada      12 Georgetown V                    
 21   991 Davis, Cassidy      10 River Hill                      
 21   304 Wall, Megan         12 Dulaney                         
 23   921 Hoffman, Amani      11 Potomac Scho                    
 24   600 Frederique, Danett  10 Holton-Arms                     
 25  1047 Monroe, Mara         9 Rockville                       
 26   656 Skelly, Alyssa      10 Liberty                         
 26  1369 Watkins, Daryanne   12 Walt Whitman                    
 28   744 Dimarco, Louise      9 National Cat                    
 29   743 Bryski, Sasha       10 National Cat                    
 30  1267 Jones, Azsanai      11 The Field Sc                    
 31  1483 Mouafo, Jacky       12 Winston Chur                    
 32   251 Bailey, Briana      10 C.H. Flowers                    
 33   606 Jones Wilkerson, A  10 Holton-Arms                     
 34   139 Nahmias, Jessica    10 Archbishop S                    
 35   143 Wilson, Bethany      9 Archbishop S                    
 36  1232 Richardson, Emily   12 Stone Ridge                     
 36   157 Shehata, Laila      11 Bethesda-Che                    
 38   705 Mushtaq, Areeba      9 Mount Hebron                    
 
Girls 4x200 Meter Relay
===================================================================
        Meet: @ 1:44.10  4/19/2008   Bowie, Bowie (MD)                         
                         J Singleton, A Ruth, A Nyenty, J Navas            
       Venue: # 1:44.10  4/19/2008   Bowie, Bowie (MD)                         
                         J Singleton, A Ruth, A Nyenty, J Navas            
    National: * 1:33.87  4/9/2004    Long Beach Poly H.S. (CA)                 
                         S Solomon, J Lee, S Woods, S Solomon              
    School                                               Finals  H#
===================================================================
Finals
  1 Northwest                                           1:44.22   5 
  2 Dunbar                                              1:46.34   5 
  3 Georgetown Visitation Prep                          1:49.84   5 
  4 Thomas S Wootton                                    1:50.87   4 
  5 Liberty                                             1:52.03   5 
  6 Georgetown Day                                      1:56.91   3 
  7 Bethesda-Chevy Chase                                1:57.73   4 
  8 Sherwood                                            1:58.67   1 
  9 C.H. Flowers                                        1:59.29   4 
 10 River Hill                                          2:01.59   4 
 11 Mount Hebron                                        2:01.87   5 
 12 Western Tech                                        2:02.49   3 
 13 Dulaney                                             2:02.78   5 
 14 Archbishop Spalding                                 2:03.68   5 
 15 Bladensburg                                         2:04.31   1 
 16 Potomac School                                      2:06.10   2 
 17 National Cathedral School                           2:08.12   2 
 17 Winston Churchill                                   2:08.12   2 
 19 Walt Whitman                                        2:10.18   1 
 -- Oxon Hill                                                DQ   3  Out of Zone
 -- The Seton Keough                                         DQ   4  Out of Zona
 
Girls 4x800 Meter Relay
================================================================
        Meet: @ 9:22.99  4/21/2007   Walt Whitman High School, Walt Whitman (MD
                         M Gay, G McKenzie, D Isen, L Morrison             
       Venue: # 9:05.23  5/19/2010   Thomas S. Wootton, Thomas S Wootton (MD)  
                         C Duvall, J Rubin, A Maxwell, G Corbett           
    National: * 8:43.12  4/25/2008   Eleanor Roosevelt H.S. (MD)               
                         D Lockhart, A Johnson, B Ogunomokun, T Stanley    
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Northwest                                           9:26.70  
  2 Walter Johnson                                      9:34.78  
  3 Sidwell Friends                                     9:37.92  
  4 Liberty                                             9:57.04  
  5 Georgetown Visitation Prep                          9:58.45  
  6 Severna Park                                       10:08.03  
  7 Sherwood                                           10:25.00  
  8 Thomas S Wootton                                   10:26.87  
  9 Mount Hebron                                       10:28.40  
 10 Walt Whitman                                       10:32.08  
 11 North Point                                        10:43.98  
 12 Western Tech                                       10:47.45  
 13 Archbishop Spalding                                10:49.58  
 13 National Cathedral School                          10:49.58  
 15 Richard Montgomery                                 10:56.71  
 16 Georgetown Day                                     10:58.25  
 17 C.H. Flowers                                       11:02.84  
 18 Northern                                           11:08.86  
 19 Poolesville Sr                                     11:10.55  
 20 Holton-Arms                                        11:17.13  
 21 Gaithersburg                                       11:36.13  
 22 Edgewood                                           12:31.34  
 23 St John's College                                  12:50.04  
 
Girls High Jump
================================================================
        Meet: @  5-04  4/21/2007   Audrey Gariepy-Bogui, Winston Churchill (MD)
       Venue: #  5-04  4/21/2007   Audrey Gariepy-Bogui, Winston Churchill (MD)
    National: *  6-04  8/28/1993   Amy Acuff, Calallen H.S. (TX)               
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1   602 Hinnerichs, Natiah  10 Holton-Arms            5-04.00@ 
  2   776 Baker, Danielle     10 North Point            4-08.00  
  2   649 Keller, Michelle    11 Liberty                4-08.00  
  4   646 Gill, Kayleigh      11 Liberty                4-08.00  
  5   953 Crowlley, Danielle  12 Richard Mont           4-06.00  
  5  1092 Russell, Teresa     12 Sherwood               4-06.00  
  7   153 Ndubisi, Mimie      11 Bethesda-Che           4-06.00  
  8  1368 Squeri, Julia        9 Walt Whitman           4-04.00  
  9   823 Ranly, Anna         12 Northern               4-04.00  
  9   916 Davoudian, Lily     10 Potomac Scho           4-04.00  
  9   993 Evans, Jennifer     11 River Hill             4-04.00  
  9   143 Wilson, Bethany      9 Archbishop S           4-04.00  
  9  1306 Chen, Elaine        11 Thomas S Woo           4-04.00  
  9   144 Braganza, Ariana    11 Bethesda-Che           4-04.00  
  9   271 Udo, Jean           11 C.H. Flowers           4-04.00  
  9   598 Bloom, Rebecca      10 Holton-Arms            4-04.00  
 17   959 Huang, Isabella      9 Richard Mont           4-02.00  
 17   915 Chappell, Helena     9 Potomac Scho           4-02.00  
 17  1487 Su, Caroline        11 Winston Chur           4-02.00  
 17  1475 Ettinger, Sophie    11 Winston Chur           4-02.00  
 17   714 Vlcek, Erica        10 Mount Hebron           4-02.00  
 17   351 Lee, Shayla         12 Edgewood               4-02.00  
 23  1134 Stewart, Akhir      10 Sidwell Frie           4-00.00  
 23   697 Geh, Gayle           9 Mount Hebron           4-00.00  
 --   131 Dodd, Jennie        11 Archbishop S                NH  
 --   295 Kellner, Noellie     9 Dulaney                     NH  
 --   442 Ha, Jenny           10 Gaithersburg                NH  
 --   379 Louden, Charlotte   11 Falls Church                NH  
 --  1314 McGrattan, Susan    10 Thomas S Woo                NH  
 --   200 Solomon, Christina  10 Bishop McNam                NH  
 --  1401 Teal, Emma           9 Walter Johns                NH  
 --   352 McKenna, Kiera      10 Edgewood                    NH  
 --   402 Gray, Nikia         11 Friendly Sen                NH  
 --   332 Frazier, Dennisha   11 Dunbar                      NH  
 --   444 Harris, Chelsa      10 Gaithersburg                NH  
 --   342 Short, Barbaretta   11 Dunbar                      NH  
 --   846 Henshaw, Hayley     10 Northwest                   NH  
 --   990 Davis, Caitlin      11 River Hill                  NH  
 --   197 Rogers, Brielyn     10 Bishop McNam                NH  
 --  1187 Dozier, Darian      10 St John's Co                NH  
 --   544 Oehrig, Caroyln     12 Glenelg                     NH  
 
Girls Long Jump
================================================================
        Meet: @ 17-02  4/19/2008   Chantel Lipkins, Elizabeth Seton (MD)       
       Venue: # 17-02  4/19/2008   Chantel Lipkins, Elizabeth Seton (MD)       
    National: * 22-03  6/21/1976   Kathy McMillan, Hoke County H.S. (NC)       
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1   990 Davis, Caitlin      11 River Hill            14-10.50  
  2   261 Hargrove, Jamiece   10 C.H. Flowers          14-03.25  
  3   610 Williams, Rachel    11 Holton-Arms           14-00.25  
  4   348 Grant, Alicia       12 Edgewood              13-05.00  
  5  1220 Clancy, Camille     12 Stone Ridge           13-04.75  
  6   154 Orevba, Ruth        10 Bethesda-Che          13-02.50  
  7  1288 Ausby, Wynter       11 The Seton Ke          13-02.25  
  8   848 Kyeremeh, Andrea    11 Northwest             13-01.50  
  9   902 Thompson, Caryn     12 Poolesville           12-08.75  
 10   537 Tramonte, Nada      12 Georgetown V          12-08.00  
 11  1358 Fried, Marisa        9 Walt Whitman          12-07.50  
 12   526 Azarbarzin, Aundya  11 Georgetown V          12-07.25  
 13   818 Dowell, Stephanie   11 Northern              12-07.00  
 14  1071 Johnson, Kiara      10 Severna Park          12-06.00  
 15   601 Gill, Dara          10 Holton-Arms           12-04.50  
 16  1125 Greene, Aral         9 Sidwell Frie          12-04.00  
 17   372 Parker, Valerie     11 Edmund Burke          12-03.75  
 18   442 Ha, Jenny           10 Gaithersburg          12-00.25  
 19   967 White, Megan         9 Richard Mont          11-09.75  
 19  1368 Squeri, Julia        9 Walt Whitman          11-09.75  
 21   340 Meadows, Cornelia   12 Dunbar                11-06.00  
 22   750 Hickerson, Jennife  10 National Cat          11-04.00  
 23   219 Adefolaju, Bolaji   12 Bladensburg           11-01.25  
 24  1082 Iacangelo, Abigail  12 Sherwood              11-01.00  
 25  1191 Logan, Faith         9 St John's Co          10-11.50  
 26  1473 Chen, Fanny          9 Winston Chur          10-11.00  
 27   821 Long, Katrina       10 Northern              10-05.25  
 28   301 Roth, Jamie         10 Dulaney               10-04.50  
 29  1221 Core, Tabitha       11 Stone Ridge           10-03.50  
 30   959 Huang, Isabella      9 Richard Mont           9-09.50  
 31   700 Knorr, Julie         9 Mount Hebron           9-09.00  
 32   221 Brandon, Ikimba     12 Bladensburg            9-08.25  
 33  1135 Walker, Gloria      10 Sidwell Frie           9-02.25  
 --  1031 Young, Regyn        10 Riverdale Ba                ND  
 --   656 Skelly, Alyssa      10 Liberty                     ND  
 --  1044 Clomax, Amenah      11 Rockville                   ND  
 --   289 Banister, Susie     10 Dulaney                     ND  
 --   752 Leidl, Bethany      11 National Cat                ND  
 --   141 Spruill, Morgan      9 Archbishop S                ND  
 --   423 Washington, Domini  12 Friendship-E                ND  
 --   762 Cunningham, Emily   11 North Harfor                ND  
 --   422 Spruill, Kendra     10 Friendship-E                ND  
 --  1070 Horman, Suzie       11 Severna Park                ND  
 --  1272 Williams, Alissa    10 The Field Sc                ND  
 --  1271 Schear, Mollie      11 The Field Sc                ND  
 --   188 Debraux, Shanelle   12 Bishop McNam                ND  
 --  1182 Baxter, Chandler     9 St John's Co                ND  
 --   849 Meredith, Kendra     9 Northwest                   ND  
 --  1306 Chen, Elaine        11 Thomas S Woo                ND  
 --   444 Harris, Chelsa      10 Gaithersburg                ND  
 --   992 Davis, Kelly        11 River Hill                  ND  
 --   718 Williams, Jamila    10 Mount Hebron                ND  
 --   271 Udo, Jean           11 C.H. Flowers                ND  
 --   876 Wright, Danielle    10 Oxon Hill                   ND  
 --  1317 Walsh, Maya         12 Thomas S Woo                ND  
 --   343 Austin, Wilhelmina  11 Edgewood                    ND  
 --   190 Hill, Jaidlin        9 Bishop McNam                ND  
 --  1484 Polite, Serenah     12 Winston Chur                ND  
 --   107 Woodridge, Jade     11 Archbishop C                ND  
 --   332 Frazier, Dennisha   11 Dunbar                      ND  
 --  1390 Daniere, Alessandr  11 Walter Johns                ND  
 --   775 Adams, Alexus       11 North Point                 ND  
 --   650 Kriete, Alanea      11 Liberty                     ND  
 --  1030 Wright, Briana      10 Riverdale Ba                ND  
 --  1296 McCormick, Kahla     - The Seton Ke                ND  
 --  1393 Gomerez, Ana        10 Walter Johns                ND  
 --   566 Major, Chrystal     11 Great Mills                 ND  
 --  1236 Campbell, Maria     12 Suitland                    ND  
 --   153 Ndubisi, Mimie      11 Bethesda-Che                ND  
 --   134 Kibby, Allie        11 Archbishop S                ND  
 --   588 Fryer, Brittney     12 H.D. Woodson                ND  
 --   543 Oehrig, Carolyn     12 Glenelg                     ND  
 --   403 Jackson, Romeika    11 Friendly Sen                ND  
 --   591 Seaton, Tyyona      11 H.D. Woodson                ND  
 
Girls Shot Put
================================================================
        Meet: @ 45-08.75  4/19/2008   Emily Vannoy, Thomas Johnson (MD)        
       Venue: # 45-08.75  4/19/2008   Emily Vannoy, Thomas Johnson (MD)        
    National: * 54-10.75  5/9/2003    Michelle Carter, Red Oak H.S. (TX)       
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1   649 Keller, Michelle    11 Liberty               31-02.00  
  2   536 Tomdio, Shirley     10 Georgetown V          30-00.50  
  3  1218 Adam, Lisa          10 Stone Ridge           29-11.50  
  4  1301 Steinman, Sam       11 The Seton Ke          29-09.25  
  5  1185 Carmichael, Kara    12 St John's Co          29-05.75  
  6  1309 Crosby, Kimberly    11 Thomas S Woo          29-00.00  
  7   327 Carter, Acquirra    11 Dunbar                27-01.00  
  8   901 Smith, Amber        11 Poolesville           26-04.00  
  9   819 Gross, Ashley       12 Northern              26-02.50  
 10  1480 Koenick, Lori       11 Winston Chur          26-01.50  
 11  1195 Paul, Corinne       10 St John's Co          25-11.00  
 12  1129 Melson, Valerie     10 Sidwell Frie          25-09.00  
 13  1261 Denton-Hurst, Temb  10 The Field Sc          25-08.00  
 14   698 Godsey, Jader       11 Mount Hebron          25-07.00  
 15   154 Orevba, Ruth        10 Bethesda-Che          25-06.25  
 16  1079 Corbett, Caroline   11 Sherwood              25-00.50  
 17   533 Lindner, Mary Fait  10 Georgetown V          25-00.00  
 18  1266 Hyde, Sidney        11 The Field Sc          24-09.50  
 19   996 Olujobi, Tope       12 River Hill            24-08.25  
 20   446 Kemp, Jordan        11 Gaithersburg          24-08.00  
 21   956 Edokobi, Ozioma      9 Richard Mont          24-02.00  
 22   482 Roberts, Molly      11 Georgetown D          23-11.00  
 23   227 Oladiji, Ferowala   11 Bladensburg           23-09.50  
 24   611 Williams, Tatyana   12 Holton-Arms           23-09.00  
 25   291 Dettor, Layne       12 Dulaney               23-07.50  
 26  1474 Dagalakis, Maria    11 Winston Chur          23-02.00  
 27   764 Reitenauer, Becca   10 North Harfor          22-11.00  
 28  1316 Rodriguez, Maria    11 Thomas S Woo          22-09.50  
 29   955 Edokobi, Nneoma     11 Richard Mont          22-06.00  
 30   398 Bikoy, Rose          9 Friendly Sen          22-04.00  
 31   254 Conteh, M'Balu      10 C.H. Flowers          22-01.00  
 32   894 Berlin, Debbie      10 Poolesville           21-11.00  
 32  1126 Jones, Dominique    11 Sidwell Frie          21-11.00  
 34   562 Evans, Brittney     12 Great Mills           21-06.00  
 35  1396 Lorenzo, Ana         9 Walter Johns          20-11.50  
 36  1219 Burdett, Elizabeth  11 Stone Ridge           20-07.00  
 37  1293 Hare, Paityn        11 The Seton Ke          20-02.00  
 38   706 Niezelski, Sarah    11 Mount Hebron          19-06.00  
 39   129 Brinks, Sarah       10 Archbishop S          19-03.00  
 40  1045 Ellis, Brianna      12 Rockville             19-02.75  
 41   268 Smith, Kiera        10 C.H. Flowers          19-01.25  
 42  1362 Mapuranga, Varaidz  11 Walt Whitman          18-09.00  
 43   158 Stallone, Phillie   11 Bethesda-Che          16-11.50  
 44   125 Bartholomew, Karli  11 Archbishop S          16-09.00  
 45   842 Christmas, Andrea    9 Northwest             16-03.50  
 46   563 Frank, Emma         11 Great Mills           15-09.50  
 47   345 Bell, Andria        11 Edgewood              13-07.00  
 48  1432 Upshur, Nadia        9 Washington Latin       9-10.00  
 --  1390 Daniere, Alessandr  11 Walter Johns                ND  
 --   816 Brown, Catriece     11 Northern                    ND  
 --   355 Weimer, Tiffany      9 Edgewood                    ND  
 --  1363 Montgomery, Grace   11 Walt Whitman                ND  
 --   229 Waller, Natasha     10 Bladensburg                 ND  
 --   102 Peters, Alexandra    9 Archbishop C                ND  
 --   397 Ashley, Krystin     10 Friendly Sen                ND  
 --   841 Battle, Sierra      11 Northwest                   ND  
 --  1426 Barnes, Ignatiusa   11 Washington Latin            ND  
 --  1087 Olatunde, Ameerat    9 Sherwood                    ND  
 --   334 Hargroves, DeChara  11 Dunbar                      ND  
 --  1024 Morris, Jocelyn     11 Riverdale Ba                ND  
 --  1238 Hall, Jasmyn         9 Suitland                    ND  
 --   192 Molock, Diarra      11 Bishop McNam                ND  
 --   182 Bethel, Lindsey     11 Bishop McNam                ND  
 --  1075 Studnicky, Bethany  10 Severna Park                ND  
 --   787 LoGrasso, Julianne  11 North Point                 ND  
 --   418 Holtz, Andrea       11 Friendship-E                ND  
 --  1031 Young, Regyn        10 Riverdale Ba                ND  
 --   302 Thommen, Jeanine    11 Dulaney                     ND  
 --   785 Ingram, Kellie       9 North Point                 ND  
 --   445 Jesperson, Alyssa   11 Gaithersburg                ND  
 --  1076 Swanson, Hailey      9 Severna Park                ND  
 --   599 Butler, Enamarie    10 Holton-Arms                 ND  
 
Boys 100 Meter Dash
===================================================================
        Meet: @ 10.69  4/21/2007   Salifu Cham, Albert Einstein (MD)           
       Venue: # 10.69  4/21/2007   Salifu Cham, Albert Einstein (MD)           
    National: * 10.01  6/28/2008   Jeff Demps, South Lake H.S. (FL)            
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1   693 Riddle, Joseph      11 Linganore                11.41q  9 
  2  1500 Phillips-Spence, M  11 Winston Chur             11.44q  9 
  3   575 Johnson, Renard D   12 Great Mills              11.52q  5 
  4  1015 Soetje, Erick       10 River Hill               11.53q  4 
  5   555 Osborne, Colin      12 Glenelg                  11.57q  3 
  6   425 Crockett, Malcolm   12 Friendship-E             11.69q  1 
  7   206 Cardwell, Christia  10 Bishop McNam             11.72q  6 
  7  1322 Hassani, Justin     11 Thomas S Woo             11.72q  8 
  9   409 Cox, Devon          12 Friendly Sen             11.78   2 
 10  1176 Rich, Cory          10 St Albans Fo             11.82   8 
 11  1343 Kasprzak, Christop  11 Urbana                   11.84   5 
 12  1174 Parker, Fritz       12 St Albans Fo             11.87   1 
 12   435 Reid, Albert        11 Friendship-E             11.87   4 
 14   795 Briscoe, D'Andre    11 North Point              11.92   3 
 14   681 Dorsey, Jeremy      12 Linganore                11.92   5 
 16  1338 Ambush, Darren      10 Urbana                   11.93  11 
 17  1212 Quarles, Zack       11 St John's Co             11.95   2 
 17   877 Adams, Vidal        10 Oxon Hill                11.95   2 
 17   216 Robinson, Hannibal  12 Bishop McNam             11.95   2 
 20   162 Agyire, Nana Twum   12 Bethesda-Che             11.98   2 
 21   553 Messina, Mike       11 Glenelg                  12.00  11 
 22   484 Biniaz-Harris, Ale  12 Georgetown D             12.02  10 
 23  1328 Nozick, Daniel      11 Thomas S Woo             12.04   3 
 24   468 Vault, Soloman       9 Gaithersburg             12.07  10 
 24   111 Boone, Julien       12 Archbishop C             12.07   3 
 26   856 Clarke, Joe          - Northwest                12.09   6 
 27   644 Wellington, Deion   11 Landon                   12.10  11 
 28   734 Porter, Jackson     10 Mount Hebron             12.11   8 
 29   513 Jordan, Charles      9 Georgetown P             12.14   1 
 30  1150 Seifu, Matthew      10 Sidwell Frie             12.20   4 
 31  1494 Hammer, Mikael      10 Winston Chur             12.22  11 
 32   665 George, Mac         12 Liberty                  12.29   8 
 33   366 Shannon, Lavar      11 Edgewood                 12.32   8 
 33   311 Hylton, Robert      11 Dulaney                  12.32   4 
 35  1470 Odinammadu, Kamsi   10 Western Tech             12.37   9 
 36   181 Williams, Benton    10 Bethesda-Che             12.41   3 
 37   386 Dupont, Dieon        9 Falls Church             12.46   9 
 37   733 Nicholas, Zach       9 Mount Hebron             12.46   6 
 39   858 Gerdes, Malik        - Northwest                12.49  10 
 39   464 Pierre-Louis, Mich  12 Gaithersburg             12.49   6 
 41   580 Shubrooks, Donald   11 Great Mills              12.53   9 
 42   627 Allen, Myles        10 Landon                   12.60   4 
 43  1018 Vaughn, Cyrus        9 River Hill               12.61   2 
 44  1048 Abijomaa, Ryan      10 Rockville                12.65   6 
 45   620 Hall, Devonte       10 Kipp Prep                12.72   4 
 46   671 Sadler, Mike        12 Liberty                  12.75   7 
 46   503 Ashinugo, Obi       12 Georgetown P             12.75  10 
 48   829 Gatling, Dexter     10 Northern                 12.77   6 
 49   413 Mayo, David         12 Friendly Sen             12.85  10 
 50   975 Hakimi, Elhoussan   10 Richard Mont             12.95   6 
 51  1377 Meyer, Nicholas      9 Walt Whitman             13.11   1 
 52   837 Stern, Nathan        9 Northern                 13.17   4 
 53   499 Robert, Cameron     12 Georgetown D             13.21   4 
 54  1107 Justus, Anthony     10 Sherwood                 13.22  11 
 55   623 Perkins, Nico        9 Kipp Prep                13.23   7 
 56  1108 Kalantary, Quemars  10 Sherwood                 13.29  11 
 57   937 Martin, Chris        9 Potomac Scho             13.46   9 
 58   772 Ploughman, Owen     10 North Harfor             13.80   7 
 
Boys 100 Meter Dash
================================================================
        Meet: @ 10.69  4/21/2007   Salifu Cham, Albert Einstein (MD)           
       Venue: # 10.69  4/21/2007   Salifu Cham, Albert Einstein (MD)           
    National: * 10.01  6/28/2008   Jeff Demps, South Lake H.S. (FL)            
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1  1500 Phillips-Spence, M  11 Winston Chur             11.43  
  2   555 Osborne, Colin      12 Glenelg                  11.47  
  3   425 Crockett, Malcolm   12 Friendship-E             11.55  
  4   693 Riddle, Joseph      11 Linganore                11.56  
  5   575 Johnson, Renard D   12 Great Mills              11.59  
  6   206 Cardwell, Christia  10 Bishop McNam             11.69  
  6  1015 Soetje, Erick       10 River Hill               11.69  
  8  1322 Hassani, Justin     11 Thomas S Woo             11.81  
Preliminaries
  9   409 Cox, Devon          12 Friendly Sen                    
 10  1176 Rich, Cory          10 St Albans Fo                    
 11  1343 Kasprzak, Christop  11 Urbana                          
 12  1174 Parker, Fritz       12 St Albans Fo                    
 12   435 Reid, Albert        11 Friendship-E                    
 14   795 Briscoe, D'Andre    11 North Point                     
 14   681 Dorsey, Jeremy      12 Linganore                       
 16  1338 Ambush, Darren      10 Urbana                          
 17  1212 Quarles, Zack       11 St John's Co                    
 17   877 Adams, Vidal        10 Oxon Hill                       
 17   216 Robinson, Hannibal  12 Bishop McNam                    
 20   162 Agyire, Nana Twum   12 Bethesda-Che                    
 21   553 Messina, Mike       11 Glenelg                         
 22   484 Biniaz-Harris, Ale  12 Georgetown D                    
 23  1328 Nozick, Daniel      11 Thomas S Woo                    
 24   468 Vault, Soloman       9 Gaithersburg                    
 24   111 Boone, Julien       12 Archbishop C                    
 26   856 Clarke, Joe          - Northwest                       
 27   644 Wellington, Deion   11 Landon                          
 28   734 Porter, Jackson     10 Mount Hebron                    
 29   513 Jordan, Charles      9 Georgetown P                    
 30  1150 Seifu, Matthew      10 Sidwell Frie                    
 31  1494 Hammer, Mikael      10 Winston Chur                    
 32   665 George, Mac         12 Liberty                         
 33   366 Shannon, Lavar      11 Edgewood                        
 33   311 Hylton, Robert      11 Dulaney                         
 35  1470 Odinammadu, Kamsi   10 Western Tech                    
 36   181 Williams, Benton    10 Bethesda-Che                    
 37   386 Dupont, Dieon        9 Falls Church                    
 37   733 Nicholas, Zach       9 Mount Hebron                    
 39   858 Gerdes, Malik        - Northwest                       
 39   464 Pierre-Louis, Mich  12 Gaithersburg                    
 41   580 Shubrooks, Donald   11 Great Mills                     
 42   627 Allen, Myles        10 Landon                          
 43  1018 Vaughn, Cyrus        9 River Hill                      
 44  1048 Abijomaa, Ryan      10 Rockville                       
 45   620 Hall, Devonte       10 Kipp Prep                       
 46   671 Sadler, Mike        12 Liberty                         
 46   503 Ashinugo, Obi       12 Georgetown P                    
 48   829 Gatling, Dexter     10 Northern                        
 49   413 Mayo, David         12 Friendly Sen                    
 50   975 Hakimi, Elhoussan   10 Richard Mont                    
 51  1377 Meyer, Nicholas      9 Walt Whitman                    
 52   837 Stern, Nathan        9 Northern                        
 53   499 Robert, Cameron     12 Georgetown D                    
 54  1107 Justus, Anthony     10 Sherwood                        
 55   623 Perkins, Nico        9 Kipp Prep                       
 56  1108 Kalantary, Quemars  10 Sherwood                        
 57   937 Martin, Chris        9 Potomac Scho                    
 58   772 Ploughman, Owen     10 North Harfor                    
 
Boys 400 Meter Dash
===================================================================
        Meet: @ 49.06  4/17/2010   Karrie Butler, Jr., Archbishop Carroll (DC) 
       Venue: # 49.06  4/17/2010   Karrie Butler, Jr., Archbishop Carroll (DC) 
    National: * 44.69  7/24/1982   Darrell Robinson, Wilson H.S. (WA)          
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
Finals
  1   512 Hornsby, Russell    12 Georgetown P             50.43   5 
  2   505 Busby, Ron          10 Georgetown P             51.79   6 
  3  1462 Carr, Steve         12 Western Tech             52.13   5 
  4   856 Clarke, Joe          - Northwest                52.47   2 
  5  1415 Li, Michael         12 Walter Johns             52.51   6 
  6  1174 Parker, Fritz       12 St Albans Fo             52.60   5 
  7  1004 Heydrick, Scott     12 River Hill               52.88   5 
  8   906 Connor, Kevin       12 Poolesville              52.97   2 
  9   947 Steele, John        11 Potomac Scho             53.38   4 
 10  1328 Nozick, Daniel      11 Thomas S Woo             53.69   4 
 11  1351 Ugast, Frederick    11 Urbana                   53.79   3 
 12   582 Williams, Ian       10 Great Mills              54.04   2 
 13   162 Agyire, Nana Twum   12 Bethesda-Che             54.84   6 
 14   494 Max, Ben            12 Georgetown D             54.93   2 
 15  1280 Ponvert, Alex       10 The Field Sc             54.98   6 
 16   279 Jernagin, Paul      12 C.H. Flowers             55.08   3 
 17  1352 Villenueve, Eric    11 Urbana                   55.15   4 
 18   368 Teagle, Devin        9 Edgewood                 55.21   6 
 19   312 Isom, Chappell      12 Dulaney                  55.68   5 
 20   496 Oliver, Jibreel     12 Georgetown D             55.83   4 
 21   835 Ryon, Shane         12 Northern                 56.08   1 
 22   740 Zohorsky, Brian     12 Mount Hebron             56.22   7 
 23   558 Tatum, Kevin        11 Glenelg                  56.44   1 
 24   171 Dorsu, Weyimni      11 Bethesda-Che             56.47   6 
 25   426 Dunbar, Victor      10 Friendship-E             57.07   2 
 26  1276 Gould, Paul         12 The Field Sc             57.23   7 
 27   574 Hudson, Devon       11 Great Mills              57.34   2 
 28  1458 Amaefule, Chuk      12 Western Tech             57.37   5 
 29   948 Urbany, Max          9 Potomac Scho             57.58   7 
 30  1330 Quackenbush, Will   10 Thomas S Woo             58.05   4 
 31   813 Mitchell, Jonathon  10 North Point              58.39   3 
 32   395 Scott, Lincoln      11 Falls Church             58.70   7 
 32  1111 Minor, Matthew      11 Sherwood                 58.70   5 
 34  1420 Sauro, James        11 Walter Johns             58.80   4 
 35   439 Worthington, Jerro  12 Friendship-E             58.84   1 
 36  1005 Howland, Mitchell    9 River Hill               58.96   4 
 37   796 Brown, Rodney       11 North Point              59.26   3 
 37  1162 Gordon, Ben         11 St Albans Fo             59.26   6 
 39  1503 Ross, Seth          11 Winston Chur             59.29   4 
 40   730 Mertz, Steven       12 Mount Hebron             59.47   7 
 41   855 Brennan, Jacob      12 Northwest                60.31   2 
 42  1507 Veator, Kyle        10 Winston Chur             60.57   3 
 43   685 Hebron, Payne       10 Linganore                61.49   3 
 44  1051 Anderson, Will       9 Rockville                61.99   1 
 45  1142 Flores, Jose         9 Sidwell Frie             62.67   1 
 46   388 Gurung, Nikhil      10 Falls Church             65.90   7 
 --  1207 Harley, Maurice      9 St John's Co                NT   8 
 --  1247 Colman, Jordan      12 Suitland                    NT  11 
 --   618 Davis, Kasey        10 Kipp Prep                   NT  12 
 --   621 Palmore, Jamiyal     9 Kipp Prep                   NT  12 
 --  1253 Jacobs, Teyvon      10 Suitland                    NT  11 
 --   114 Edgerton, Amir       9 Archbishop C                NT   8 
 --   668 Luebke, Tom         10 Liberty                     NT   9 
 --  1205 Dingui, Alex         9 St John's Co                NT  10 
 --   667 Johnson, John       11 Liberty                     NT  10 
 --  1141 Dock, Chris         10 Sidwell Frie                NT  12 
 --  1434 Fraser, Jordan       - Washington Latin            NT  12 
 --   363 Horne, Damon        12 Edgewood                    NT  12 
 --   680 Cook, Jeffrey       10 Linganore                   NT  10 
 --   217 Stone, David        10 Bishop McNam                NT  10 
 --   890 Stephens, Akeem      - Oxon Hill                   NT   9 
 --   969 Angel, Zachary      12 Richard Mont                NT  10 
 --   288 Waller, Brandon     10 C.H. Flowers                NT  11 
 --   417 Williams, Richard   11 Friendly Sen                NT  12 
 --  1103 Heap, Loren         12 Sherwood                    NT  12 
 --   247 Scott, Mike         12 Bladensburg                 NT   9 
 --   318 Pierre, Andrew      12 Dulaney                     NT   9 
 --   214 Mattocks, James-Ch  12 Bishop McNam                NT  12 
 --   642 Seeger, Randall     11 Landon                      NT   9 
 --   459 Gascaigne, DC       11 Gaithersburg                NT  11 
 --   977 Hamilton, David     11 Richard Mont                NT  11 
 --   238 Goins, Elijah       10 Bladensburg                 NT   8 
 --  1382 Smith, Edward        9 Walt Whitman                NT  11 
 --   117 Johnson, Taurence   11 Archbishop C                NT   9 
 --   825 Agnolutto, Scott    12 Northern                    NT   8 
 --   878 Butler, Tyree       12 Oxon Hill                   NT  10 
 --   633 Gleklen, Brandon    12 Landon                      NT   9 
 --  1036 Dozier, Shamir      11 Riverdale Ba                NT  10 
 --   416 Walker, Antwane     12 Friendly Sen                NT  11 
 --   457 Diamonde, Mustafa   10 Gaithersburg                NT   8 
 
Boys 1600 Meter Run
================================================================
        Meet: @ 4:16.55  4/19/2008   Ramsey Chapin, Georgetown Prep (MD)       
       Venue: # 4:16.55  4/19/2008   Ramsey Chapin, Georgetown Prep (MD)       
    National: * 3:59.91  4/14/2001   Alan Webb, South Lakes H.S. (VA)          
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1   551 Creese, Robbie      12 Glenelg                4:25.47  
  2   506 Chapin, Joey        11 Georgetown P           4:29.54  
  3  1492 Conway, William     11 Winston Chur           4:30.73  
  4  1409 Ellis, Josh         11 Walter Johns           4:32.29  
  5  1419 Regan, Nick         12 Walter Johns           4:34.52  
  6  1115 Tockman, Kyle       12 Sherwood               4:36.04  
  7   682 Duboyce, Patrick    10 Linganore              4:36.85  
  8  1340 Hayslett, Austin    11 Urbana                 4:37.31  
  9   277 Harrison, Christia  12 C.H. Flowers           4:38.27  
 10  1337 Allwardt, Josh      12 Urbana                 4:39.39  
 11   501 Samet, Daniel       11 Georgetown D           4:39.63  
 12  1319 Ertel, Jamie        11 Thomas S Woo           4:40.83  
 13   495 Metz, Peter         11 Georgetown D           4:44.73  
 14   307 Cookman, Carus      11 Dulaney                4:44.76  
 15  1159 Dodge, Sam          10 St Albans Fo           4:46.72  
 16  1502 Rheingold, Justin   12 Winston Chur           4:47.47  
 17  1324 Levine, David       10 Thomas S Woo           4:47.97  
 18   666 Hawkins, Kyle       10 Liberty                4:51.06  
 19  1109 Kang, Dustin        10 Sherwood               4:51.58  
 20   637 Kuhn, William       11 Landon                 4:51.78  
 21  1285 Winkelman, Jay      12 The Field Sc           4:51.79  
 22   912 Werble, Joey        10 Poolesville            4:51.99  
 23   168 Catterall, Philip   12 Bethesda-Che           4:52.82  
 24  1382 Smith, Edward        9 Walt Whitman           4:52.88  
 25   507 Feegel, Jack        12 Georgetown P           4:53.07  
 26   736 Smith, Michael      10 Mount Hebron           4:53.08  
 27   325 Woodard, Andrew     11 Dulaney                4:53.19  
 28  1145 Losey, Colin        11 Sidwell Frie           4:54.09  
 29   806 Jones, Patrick      10 North Point            4:54.84  
 30   369 Tucker, Lenier      10 Edgewood               4:55.24  
 31   834 Ryder, Jonathan     11 Northern               4:55.61  
 32   375 Jauregui-Volpe, Ma   9 Edmund Burke           4:56.72  
 33   988 Tolnay, Adam        10 Richard Mont           4:57.18  
 34   968 Alexander, Stephen   9 Richard Mont           4:57.40  
 35   115 Edgerton, Milan     12 Archbishop C           4:58.47  
 36   629 Brill, Adam         10 Landon                 4:59.63  
 37   867 Vitelli, Daniel     11 Northwest              4:59.65  
 38  1151 Smith, Colin        10 Sidwell Frie           5:00.23  
 39   738 Weinstein, Ben       9 Mount Hebron           5:00.44  
 40  1006 Huang, Allan        12 River Hill             5:00.97  
 41  1172 Klein, Andrei       12 St Albans Fo           5:01.87  
 42   946 Ross, Hale           9 Potomac Scho           5:01.89  
 43   550 Coffey, Sean        12 Glenelg                5:02.56  
 44   387 Freeman, Dylan      10 Falls Church           5:02.91  
 45   807 Keim, Robert        10 North Point            5:03.13  
 46   664 Filomena, Jimmy     12 Liberty                5:03.27  
 47  1461 Boodhoo, Dallas     12 Western Tech           5:03.29  
 48  1052 Baginski, Jonaton    9 Rockville              5:03.38  
 49   465 Reed, Trever        11 Gaithersburg           5:03.68  
 50   769 Lamantia, Micheal   12 North Harfor           5:04.02  
 51   374 Hepburn, Colin      12 Edmund Burke           5:05.07  
 52   676 Beck, Daniel         9 Linganore              5:05.80  
 53   828 Fleming, Colin      10 Northern               5:06.92  
 54   212 Hightower, Johnath  10 Bishop McNam           5:10.39  
 55  1016 Stadler, Reed       11 River Hill             5:10.73  
 56   453 Belay, Danniel       9 Gaithersburg           5:12.21  
 57   579 Sharkey, Ian        12 Great Mills            5:12.61  
 58   911 Weaverling, Chase    9 Poolesville            5:15.32  
 59  1374 Delacour, Thomas    11 Walt Whitman           5:17.38  
 60   774 Roloff, David       10 North Harfor           5:18.61  
 61   865 Sonken, Bobby       12 Northwest              5:18.73  
 62  1211 Morin, Danny        12 St John's Co           5:21.42  
 63   578 Sebacher, Matthew    9 Great Mills            5:22.59  
 64  1053 Carlo, Ruben        10 Rockville              5:24.72  
 65   365 Pena, Ricco         10 Edgewood               5:32.57  
 66  1282 Seitz-McLeese, Roy  10 The Field Sc           5:49.87  
 67   242 Jordan, Vonceil     10 Bladensburg            6:03.53  
 68   241 Hamed, Sadiq        10 Bladensburg            7:07.22  
 
Boys 3200 Meter Run
================================================================
        Meet: @ 9:29.61  4/21/2007   Elias Tousley, Bethesda Chevy Chase(MD)   
       Venue: # 9:29.61  4/21/2007   Elias Tousley, Bethesda Chevy Chase(MD)   
    National: * 8:41.10  5/13/2000   Dathan Ritzenhein, Rockford H.S. (MI)     
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1  1424 Willett, Alex       12 Walter Johns           9:32.55  
  2  1154 Adams, JB           12 St Albans Fo           9:38.47  
  3  1508 Weinstein, Zachary  11 Winston Chur           9:43.56  
  4   677 Bruning, Braden     11 Linganore              9:46.33  
  5  1349 Strouse, Garet      12 Urbana                 9:51.97  
  6   799 Dickshinski, Ben    12 North Point            9:54.73  
  7  1143 Kim, Matthew        11 Sidwell Frie           9:55.12  
  8  1371 Adams, Nick         11 Walt Whitman           9:55.32  
  9  1509 Orlando, Kyle       12 North Harfor          10:04.22  
 10   501 Samet, Daniel       11 Georgetown D          10:05.14  
 
Boys 110 Meter Hurdles
===================================================================
        Meet: @ 14.80  4/19/2008   Keeven Kuate Konga, Mclean (VA)             
       Venue: # 14.80  4/19/2008   Keeven Kuate Konga, Mclean (VA)             
    National: * 13.30  5/26/1990   Chris Nelloms, Dunbar H.S. (OH)             
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1   889 Smith, Kyle         11 Oxon Hill                14.82q  4 
  2   681 Dorsey, Jeremy      12 Linganore                14.90q  5 
  3   724 Haley, Paul         11 Mount Hebron             15.12q  3 
  4   458 Doukoure, Mamadou   11 Gaithersburg             15.52q  1 
  5   888 Sampson, Todd        9 Oxon Hill                15.72q  2 
  6   281 Lawrence, Thomas    12 C.H. Flowers             16.12q  5 
  7  1157 Chockley, Wil       12 St Albans Fo             16.15q  2 
  8  1407 Covaliu, Elad       11 Walter Johns             16.17q  5 
  9   805 Jones, Kyle         10 North Point              16.26   1 
 10  1014 Shin, Justin        11 River Hill               16.83   2 
 11  1149 Sandel, Jamie       10 Sidwell Frie             16.87   1 
 12  1011 McCombs, Mark       11 River Hill               17.70   5 
 13   493 Kunst, Ben          10 Georgetown D             18.02   1 
 14   487 Eppler, Alex        11 Georgetown D             18.92   5 
 15  1165 Harmon, Josh        10 St Albans Fo             19.44   5 
 --   928 Billingslea, Jeffr  10 Potomac Scho                NT   4 
 --   434 Perry, Gregory      11 Friendship-E                NT   3 
 --   317 Ojo, Oladele        11 Dulaney                     NT   2 
 --  1342 Jackson, Chris       9 Urbana                      NT   4 
 --   175 Jones, Conrad        9 Bethesda-Che                NT   2 
 --   660 Bounds, Jason       10 Liberty                     NT   1 
 --  1438 Parker, Shane        9 Washington Latin            NT   3 
 --   243 McAdoo, Malik        - Bladensburg                 NT   4 
 --  1489 Albers, Tyler       12 Winston Chur                NT   2 
 --  1332 Tian, Aaron         10 Thomas S Woo                NT   3 
 --   905 Cho, Joseph          9 Poolesville                 NT   1 
 --   210 Greer3rd, Jimmie    12 Bishop McNam                NT   5 
 --   643 Sharp, Johnny       11 Landon                      NT   4 
 --   737 Tucker, Brad        12 Mount Hebron                NT   3 
 --   678 Coiner, Julian      11 Linganore                   NT   4 
 --  1501 Rhee, John          12 Winston Chur                NT   2 
 --  1258 Steele, Lorenzo     12 Suitland                    NT   1 
 --   454 Boyce, Kaifa        11 Gaithersburg                NT   3 
 --  1284 White, Rico         11 The Field Sc                NT   3 
 --   278 Jenkins, Amari      11 C.H. Flowers                NT   1 
 --   515 Kolczynski, Andrew  11 Georgetown P                NT   2 
 --  1097 Abrams, Matt        11 Sherwood                    NT   4 
 --  1347 Roth, Michael       11 Urbana                      NT   3 
 --   430 Higdon, Jamal       10 Friendship-E                NT   5 
 --  1101 Gavett, William     11 Sherwood                    DQ   4 
 
Boys 110 Meter Hurdles
================================================================
        Meet: @ 14.80  4/19/2008   Keeven Kuate Konga, Mclean (VA)             
       Venue: # 14.80  4/19/2008   Keeven Kuate Konga, Mclean (VA)             
    National: * 13.30  5/26/1990   Chris Nelloms, Dunbar H.S. (OH)             
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1   889 Smith, Kyle         11 Oxon Hill                14.70# 
  2   724 Haley, Paul         11 Mount Hebron             15.30  
  3   681 Dorsey, Jeremy      12 Linganore                15.50  
  4  1407 Covaliu, Elad       11 Walter Johns             15.90  
  5   888 Sampson, Todd        9 Oxon Hill                16.50  
  6  1157 Chockley, Wil       12 St Albans Fo             16.60  
  7   281 Lawrence, Thomas    12 C.H. Flowers             16.80  
  8   458 Doukoure, Mamadou   11 Gaithersburg             17.20  
Preliminaries
  9   805 Jones, Kyle         10 North Point                     
 10  1014 Shin, Justin        11 River Hill                      
 11  1149 Sandel, Jamie       10 Sidwell Frie                    
 12  1011 McCombs, Mark       11 River Hill                      
 13   493 Kunst, Ben          10 Georgetown D                    
 14   487 Eppler, Alex        11 Georgetown D                    
 15  1165 Harmon, Josh        10 St Albans Fo                    
 --   928 Billingslea, Jeffr  10 Potomac Scho                    
 --   434 Perry, Gregory      11 Friendship-E                    
 --   317 Ojo, Oladele        11 Dulaney                         
 --  1342 Jackson, Chris       9 Urbana                          
 --   175 Jones, Conrad        9 Bethesda-Che                    
 --   660 Bounds, Jason       10 Liberty                         
 --  1438 Parker, Shane        9 Washington Latin                
 --   243 McAdoo, Malik        - Bladensburg                     
 --  1489 Albers, Tyler       12 Winston Chur                    
 --  1332 Tian, Aaron         10 Thomas S Woo                    
 --   905 Cho, Joseph          9 Poolesville                     
 --   210 Greer3rd, Jimmie    12 Bishop McNam                    
 --   643 Sharp, Johnny       11 Landon                          
 --   737 Tucker, Brad        12 Mount Hebron                    
 --   678 Coiner, Julian      11 Linganore                       
 --  1501 Rhee, John          12 Winston Chur                    
 --  1258 Steele, Lorenzo     12 Suitland                        
 --   454 Boyce, Kaifa        11 Gaithersburg                    
 --  1284 White, Rico         11 The Field Sc                    
 --   278 Jenkins, Amari      11 C.H. Flowers                    
 --   515 Kolczynski, Andrew  11 Georgetown P                    
 --  1097 Abrams, Matt        11 Sherwood                        
 --  1347 Roth, Michael       11 Urbana                          
 --   430 Higdon, Jamal       10 Friendship-E                    
 --  1101 Gavett, William     11 Sherwood                        
 
Boys 4x200 Meter Relay
===================================================================
        Meet: @ 1:29.29  4/19/2008   Our Lady Of Good Counsel, Good Counsel (MD
                         C Porzel, J Myers, C Harris, H Dixon              
       Venue: # 1:29.29  4/19/2008   Our Lady Of Good Counsel, Good Counsel (MD
                         C Porzel, J Myers, C Harris, H Dixon              
    National: * 1:23.31  5/30/1998   Fort Worth Wyatt H.S. (TX)                
                         M Wesley, M Franklin, M Clopton, D Wesley         
    School                                               Finals  H#
===================================================================
Finals
  1 Landon                                              1:35.17   5 
  2 North Point                                         1:35.97   5 
  3 Georgetown Prep                                     1:36.84   4 
  4 Georgetown Day                                      1:37.75   3 
  5 Urbana                                              1:38.09   5 
  6 Walter Johnson                                      1:39.70   4 
  7 Sidwell Friends                                     1:39.86   4 
  8 River Hill                                          1:40.19   5 
  9 C.H. Flowers                                        1:41.05   4 
 10 Thomas S Wootton                                    1:41.80   3 
 11 St John's College                                   1:42.40   1 
 12 Dulaney                                             1:43.15   5 
 13 Mount Hebron                                        1:43.46   4 
 14 Northwest                                           1:43.69   4 
 15 St Albans For Boys                                  1:45.44   3 
 16 Friendly Senior                                     1:46.10   4 
 17 Rockville                                           1:47.90   2 
 18 Sherwood                                            1:48.57   3 
 19 Washington Latin                                    1:50.80   2 
 20 Winston Churchill                                   1:51.68   2 
 21 Kipp College Prep                                   1:52.54   1 
 22 Bethesda-Chevy Chase                                1:52.88   2 
 23 Bladensburg                                         1:56.91   1 
 24 Walt Whitman                                        2:02.00   1 
 -- Western Tech                                             DQ   2 
 
Boys 4x800 Meter Relay
================================================================
        Meet: @ 8:03.32  4/19/2008   Linganore, Linganore (MD)                 
                         R Conners, T Jones, R Jones, J Hewitson           
       Venue: # 8:03.32  4/19/2008   Linganore, Linganore (MD)                 
                         R Conners, T Jones, R Jones, J Hewitson           
    National: * 7:30.67  4/25/2009   Albemarle H.S. (VA)                       
                         G Bradley, Z Vrhovac, L Noble, A Kostelac         
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Sherwood                                            8:08.14  
  2 Winston Churchill                                   8:14.94  
  3 Georgetown Day                                      8:17.50  
  4 Northwest                                           8:22.23  
  5 Northern                                            8:29.01  
  6 Thomas S Wootton                                    8:29.95  
  7 North Point                                         8:30.75  
  8 Walter Johnson                                      8:37.09  
  9 Georgetown Prep                                     8:37.10  
 10 Walt Whitman                                        8:38.91  
 11 Oxon Hill                                           8:43.35  
 12 Dulaney                                             8:44.25  
 13 Urbana                                              8:44.97  
 14 St Albans For Boys                                  8:48.11  
 15 Richard Montgomery                                  8:48.99  
 16 Liberty                                             8:56.61  
 17 Glenelg                                             8:57.35  
 18 Mount Hebron                                        8:59.21  
 19 Poolesville Sr                                      9:01.01  
 20 Linganore                                           9:05.11  
 21 Gaithersburg                                        9:06.06  
 22 Sidwell Friends                                     9:08.56  
 23 Potomac School                                      9:18.98  
 24 Western Tech                                        9:21.37  
 25 Rockville                                           9:23.45  
 26 River Hill                                          9:33.71  
 27 Bethesda-Chevy Chase                                9:37.03  
 28 St John's College                                   9:44.23  
 
Boys Triple Jump
================================================================
        Meet: @ 45-01.25  4/19/2008   Byron Bailey, Saint Marks (DE)           
       Venue: # 45-01.25  4/19/2008   Byron Bailey, Saint Marks (DE)           
    National: * 54-10.25  7/29/2004   Kenny Hall, Tara H.S. (LA)               
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1   809 Mack, Malik         12 North Point           42-01.00  
  2  1323 Kameka, Rori        12 Thomas S Woo          40-05.50  
  3   454 Boyce, Kaifa        11 Gaithersburg          40-01.25  
  4  1181 Wheet, Thomas       12 St Albans Fo          40-01.25  
  5   673 Thompson, Matt      12 Liberty               40-00.25  
  6   283 Onyeador, Jerry     10 C.H. Flowers          39-08.50  
  7   485 Campbell, Anthony   11 Georgetown D          39-04.25  
  8  1177 Sade, Eric          11 St Albans Fo          38-08.00  
  9   982 Mariko, Shahidou    12 Richard Mont          38-07.25  
 10   638 Marshall, Jordan    10 Landon                38-01.00  
 11   691 McGill, Colby       12 Linganore             38-00.00  
 12   681 Dorsey, Jeremy      12 Linganore             37-08.00  
 13   364 King, Raymond       10 Edgewood              37-01.00  
 14   726 Johnson, James      11 Mount Hebron          36-10.00  
 15  1113 Sarver, Andrew      10 Sherwood              36-09.00  
 15   499 Robert, Cameron     12 Georgetown D          36-09.00  
 17  1106 Johnson III, Lenzy  12 Sherwood              36-08.50  
 18   362 Hill, Christopher   10 Edgewood              36-04.50  
 19   936 Kuzmick, Ian        12 Potomac Scho          35-04.25  
 20   830 Holder, David       10 Northern              35-02.25  
 21   811 McCallister, James  12 North Point           35-01.25  
 22   178 Nyarko, Michael     11 Bethesda-Che          35-00.00  
 23   170 Dorsey, Julien      11 Bethesda-Che          34-10.75  
 24   773 Ramsey, Marcus      11 North Harfor          34-09.75  
 25  1327 Moon, Luke          11 Thomas S Woo          34-09.25  
 26   305 Bae, Trent          10 Dulaney               34-03.25  
 27   313 Kamran, Samil        9 Dulaney               33-09.00  
 28   376 Messinger, Kevin    12 Edmund Burke          33-04.25  
 29   723 Geh, J R            10 Mount Hebron          33-01.50  
 30   204 Briscoe, Corey       9 Bishop McNam          32-05.00  
 31  1009 Lee, Stephen        10 River Hill            31-02.25  
 32   836 Smith, Davin        10 Northern              28-05.00  
 --  1406 Capuzuzzo-Hojal, C  11 Walter Johns                ND  
 --   415 Ross, Diangelo       9 Friendly Sen                ND  
 --  1423 Swann, Michael      12 Walter Johns                ND  
 --   242 Jordan, Vonceil     10 Bladensburg                 ND  
 --  1061 Martino, Nick        9 Rockville                   ND  
 --  1249 Diallo, Abraham      9 Suitland                    ND  
 --   431 Jefferson, Lamar    11 Friendship-E                ND  
 --  1279 Kelleher-Brozost,   12 The Field Sc                ND  
 --   576 Johnson, Terrell    11 Great Mills                 ND  
 --   464 Pierre-Louis, Mich  12 Gaithersburg                ND  
 --   235 Amadi, Kelachi       9 Bladensburg                 ND  
 --   508 Gruenwald, Nick     10 Georgetown P                ND  
 --   891 Steveson, Akeem     11 Oxon Hill                   ND  
 --   939 Mitchell, Brandon   12 Potomac Scho                ND  
 --   389 Janjua, Nabeel      12 Falls Church                ND  
 --   205 Bryant, John-Richa  11 Bishop McNam                ND  
 --   866 Trotman, Sheldon    12 Northwest                   ND  
 --   888 Sampson, Todd        9 Oxon Hill                   ND  
 --   859 Hanley, Sean        10 Northwest                   ND  
 --   430 Higdon, Jamal       10 Friendship-E                ND  
 --  1008 Knauff, Brian       10 River Hill                  ND  
 --   986 Smith, Clayton      10 Richard Mont                ND  
 --   552 Marsh, David        12 Glenelg                     ND  
 --   523 Sanker, Kendrick    11 Georgetown P                ND  
 --   639 Marshall, Romare     9 Landon                      ND  
 
Boys Discus Throw
================================================================
        Meet: @ 135-06  4/17/2010   Steven M Savage, George C Marshall (VA)    
       Venue: # 135-06  4/17/2010   Steven M Savage, George C Marshall (VA)    
    National: * 234-03  4/14/2001   Niklas Arrhenius, Mountain View H.S. (UT)  
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1  1493 Elhage, Nadim       11 Winston Chur            134-10  
  2   234 Ademola, Silas      11 Bladensburg             130-01  
  3   504 Bryant, Dominic     11 Georgetown P            110-01  
  4   794 Bell, Jeffrey       11 North Point             106-01  
  5   167 Brown, Juhstin      11 Bethesda-Che            105-00  
  6  1216 Wright, Danny       12 St John's Co            104-09  
  7   324 Wilford, Wayne      12 Dulaney                 102-09  
  8   669 Pangborn, Robert    12 Liberty                 101-02  
  9   686 Homce, David        11 Linganore                98-01  
 10   907 DeJesus, Emilo      12 Poolesville              96-10  
 11   908 Lyles, Charles       9 Poolesville              93-05  
 12  1055 Cubias, Cesar       10 Rockville                92-11  
 13  1346 Mejia, Joshua       10 Urbana                   90-09  
 14  1497 Kaplan, David        9 Winston Chur             90-01  
 15  1100 Fanelli, Brian      11 Sherwood                 89-01  
 16   672 Selby, Kevin        12 Liberty                  89-00  
 17  1179 Symington, Jack     12 St Albans Fo             88-06  
 18   549 Bosse, Thomas       12 Glenelg                  87-03  
 19   861 Kamara, Roland      11 Northwest                86-09  
 20  1110 Ledesma, Ricardo    12 Sherwood                 86-00  
 21   631 Craig, James        12 Landon                   85-04  
 22  1013 Reddi, Ashwin       11 River Hill               85-02  
 23   770 Mackey, Kevin       10 North Harfor             84-00  
 24  1178 Shelley, Nick       12 St Albans Fo             83-01  
 25   767 Ayres, Tyler        10 North Harfor             82-04  
 26  1277 Honig, Keith        10 The Field Sc             82-02  
 27   497 Palmer, Neville      9 Georgetown D             79-03  
 28  1054 Chen, Jeff          12 Rockville                78-09  
 29  1213 Rousseau, Peter     10 St John's Co             78-04  
 30  1321 Freeman, Kenneth    11 Thomas S Woo             76-09  
 31   275 Contrey, Donte      10 C.H. Flowers             75-10  
 32   488 Frank, Adam         11 Georgetown D             75-04  
 33   933 Jory, Ryan          10 Potomac Scho             72-04  
 33   310 Harris, Kevin       11 Dulaney                  72-04  
 35   509 Guthrie, Nick       11 Georgetown P             71-03  
 36   684 Gorham, Ian         10 Linganore                71-01  
 37   721 Chavis, Brendan      9 Mount Hebron             70-11  
 38   732 Neiderer, Jacob     12 Mount Hebron             69-08  
 39  1273 Bacas, Thomas       11 The Field Sc             69-05  
 40  1144 Kirsch, Nicky       11 Sidwell Frie             69-03  
 41   930 Dewberry, Michael   12 Potomac Scho             67-02  
 42  1003 Evans, Patrick       9 River Hill               65-05  
 43   169 Doherty, Devin      10 Bethesda-Che             57-04  
 44   826 Berry, Matt         11 Northern                 52-10  
 --   233 Abarca, Melvin      10 Bladensburg                 ND  
 --   571 Allen, Tobby        12 Great Mills                 ND  
 --   357 Bell, Chancellor    11 Edgewood                    ND  
 --  1422 Smith, Donito       12 Walter Johns                ND  
 --   624 Richardson, Anthon   9 Kipp Prep                   ND  
 --  1413 Groobert, Steven    11 Walter Johns                ND  
 --   360 Buie, Daryl          9 Edgewood                    ND  
 --   424 Bailey, Charles     12 Friendship-E                ND  
 --   625 Smith, Greg         10 Kipp Prep                   ND  
 --  1246 Brownbey, Shadeed    - Suitland                    ND  
 --  1249 Diallo, Abraham      9 Suitland                    ND  
 --   438 Stanback, Denzell    - Friendship-E                ND  
 --   803 Johnson, Jeremy     12 North Point                 ND  
 --  1147 Mendez, Will        11 Sidwell Frie                ND  
 --   974 Grooms Jr, Bryan    11 Richard Mont                ND  
 --   467 Toula, Kevin        11 Gaithersburg                ND  
 --   973 Edokobi, Nnamdi     12 Richard Mont                ND  
 --   640 Rankin, Everett     12 Landon                      ND  
 --   456 Davis, Trevor       12 Gaithersburg                ND  
 --   573 Havanki, David      12 Great Mills                 ND  
 --  1378 Mitchell, Thomas    10 Walt Whitman                ND  
 --   556 Setzer, Scottie     12 Glenelg                     ND  
 --  1325 Malladi, Nitish     12 Thomas S Woo                ND  
 --   276 Gordon, Daquan      10 C.H. Flowers                ND  
 
                    Women - Team Rankings - 10 Events Scored
===============================================================================
    1) Northwest                   41        2) Liberty                    37   
    3) Dunbar                      30        4) Thomas S Wootton           29   
    5) Georgetown Visitation Prep  26        6) Walter Johnson             21   
    7) Walt Whitman                20        8) Holton-Arms                16   
    8) Severna Park                16       10) North Point                15   
   11) Western Tech                13       12) C.H. Flowers               12   
   12) Bethesda-Chevy Chase        12       14) Sherwood                   11.50
   15) Edgewood                    11       16) Stone Ridge School         10   
   16) River Hill                  10       16) Sidwell Friends            10   
   19) Bishop McNamara              8       20) Richard Montgomery          7.50
   21) The Seton Keough             7       22) North Harford               6   
   22) Georgetown Day               6       22) St John's College           6   
   25) Mount Hebron                 2       25) Oxon Hill                   2   
   25) Archbishop Spalding          2       28) Winston Churchill           1   
   28) Poolesville Sr               1       28) Dulaney                     1   
 
                     Men - Team Rankings - 9 Events Scored
===============================================================================
    1) Winston Churchill           40        2) Georgetown Prep            38   
    3) Walter Johnson              32        4) North Point                28   
    5) St Albans For Boys          20        6) Linganore                  18   
    6) Glenelg                     18        8) Oxon Hill                  14   
    9) Georgetown Day              13        9) Sherwood                   13   
   11) Thomas S Wootton            12       12) Landon                     10   
   12) Northwest                   10       14) Urbana                      9   
   15) Bladensburg                  8       15) Mount Hebron                8   
   17) Gaithersburg                 7       18) Friendship-Edison Collegi   6   
   18) Western Tech                 6       20) River Hill                  5.50
   21) C.H. Flowers                 5       21) Liberty                     5   
   23) Bethesda-Chevy Chase         4       23) Great Mills                 4   
   23) Northern                     4       23) Sidwell Friends             4   
   27) St John's College            3       28) Bishop McNamara             2.50
   29) Dulaney                      2       30) Poolesville Sr              1   
   30) Walt Whitman                 1                                           



Return to Top

Email | About