MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Footlocker Nationals
Footlocker CC Championships History
Hosted By: Footlocker
San Diego, California
2016-12-10

results from footlockercc.com

Girls Championship 5k
========================================================================================================================================
Place 	Bib	Name			Year	Team		Time		School				Hometown
========================================================================================================================================
1	41	Claudia Lane		10	West		17:04.8		Malibu H.S.			Malibu, CA		
2	21	Nevada Mareno		12	South		17:08.3		Leesville Road H.S.		Raleigh, NC		
3	26	Rebecca Story		11	South		17:35.4		Christian Academy		Knoxville, TN		
4	32	India Johnson		12	Midwest		17:45.4		Hilliard Davidson H.S.		Hilliard, OH		
5	31	Anne Forsyth		11	Midwest		17:46.0		Pioneer H.S.			Ann Arbor, MI		
6	42	Kearan Nelson		12	West		17:48.5		Central Valley H.S.		Spokane Valley, WA		
7	24	Nicole Fegans		12	South		17:48.6		Landmark Christian School	Douglasville, GA		
8	16	Hayley Jackson		12	Northeast	17:49.7		Patuxent H.S.			Lusby, MD		
9	14	Grace Connolly		10	Northeast	17:50.0		Natick	H.S.			Natick, MA	
10	13	Maria Coffin		12	Northeast	17:50.2		Annapolis H.S.			Annapolis, MD		
11	12	Jacqueline Gaughan	11	Northeast	17:50.6		Exeter	H.S.			Exeter, NH	
12	25	Amanda Beach		12	South		17:53.9		Melbourne Central Catholic H.S.	Melbourne, FL		
13	11	Alyssa Aldridge		11	Northeast	17:55.2		Mainland Regional H.S.		Linwood, NJ		
14	35	Olivia Theis		11	Midwest		17:55.4		Lansing Catholic H.S.		Lansing, MI		
15	23	Niamh Schumacher	12	South		17:57.3		The King's Academy		Seymour, TN		
16	28	Julia Heymach		12	South		17:58.6		Mirabeau B. Lamar H.S.		Houston, TX		
17	38	Lindsey Payne		11	Midwest		17:58.6		Glenbard West H.S.		Glen Ellyn, IL		
18	44	Kate Hunter		12	West		17:58.9		Provo H.S.			Provo, UT		
19	48	Sara Musselman		12	West		18:00.7		American Fork H.S.		American Fork, UT		
20	27	Bailey Hertenstein	11	South		18:02.0		Riverview H.S.			Brandon, FL		
21	19	Abigail Green		11	Northeast	18:02.2		Walter Johnson H.S.		Bethesda, MD		
22	29	Sara Platek		12	South		18:03.1		Ragsdale H.S.			Jamestown, NC		
23	40	Kyla Christopher-Moody	10	Midwest		18:04.1		West Bloomfield H.S.		West Bloomfield, MI		
24	33	Kayla Young		12	Midwest		18:04.7		Denver North H.S.		Denver, CO		
25	34	Lauren Peterson		10	Midwest		18:08.8		Farmington H.S.			Farmington, MN		
26	47	Kiera Marshall		12	West		18:09.5		St. Joseph Notre Dame H.S.	Alameda, CA		
27	22	Heather Holt		11	South		18:14.3		George C. Marshall H.S.		Fairfax, VA		
28	43	Alexandra Beitia	12	West		18:16.9		Granite Bay H.S.		Roseville, CA		
29	30	Anna Marian Block	11	South		18:18.4		Athens Academy			Athens, GA		
30	20	Julien Webster		12	Northeast	18:20.0		Catoctin H.S.			Thurmont, MD		
31	45	Jordan Oakes		12	West		18:20.0		Holy Names Academy		Seattle, WA		
32	15	Page Lester		11	Northeast	18:20.8		National Cathedral School	Washington, DC		
33	50	Katherine Thronson	11	West		18:22.2		Lewis and Clark H.S.		Spokane, WA		
34	39	Ava Strenge		12	Midwest		18:24.0		St. Philip Catholic Central H.S.Battle Creek, MI		
35	37	Mattie Shirley-Fairbairn10	Midwest		18:27.1		Bismarck H.S.			Bismarck, ND	
36	46	Marea Zlatunich		11	West		18:28.3		Aptos H.S.			Aptos, CA		
37	18	Alison Willingmyre	12	Northeast	18:32.0		Wilson H.S.			Wernersville, PA		
38	36	Christina Geisler	12	Midwest		18:37.7		Carmel H.S.			Carmel, IN		
39	49	Jesselyn Bries		11	West		18:51.3		Sandra Day O'Connor H.S.	Peoria, AZ		
40	17	Taryn Parks		9	Northeast	19:16.6		Greencastle-Antrim		Greencastle, PA		


Boys Championship 5k
========================================================================================================================================
Place 	Bib	Name			Year	Team		Time		School				Hometown
========================================================================================================================================
1	66	Reed Brown		12	South		15:01.8		Carroll Senior H.S.		South Lake, TX
2	79	Finn Gessner		12	Midwest		15:04.4		Robert M. La Follette H.S.	Madison, WI
3	75	Seth Hirsch		12	Midwest		15:04.8		Millard West H.S.		Omaha, NE
4	81	Talon Hull		12	West		15:07.1		Weber H.S.			Ogden, UT
5	63	Alexander Maier		10	South		15:10.3		Flower Mound H.S.		Flower Mound, TX
6	51	Noah Affolder		12	Northeast	15:10.3		Carlisle H.S.			Carlisle, PA
7	82	Tibebu Proctor		12	West		15:10.5		The Northwest School		Seattle, WA
8	62	Connor Lane		12	South		15:13.7		Cardinal Gibbons H.S.		Raleigh, NC
9	61	Samuel Worley		12	South		15:17.2		Comal Canyon H.S.		San Antonio, TX
10	86	Callum Bolger		12	West		15:19.0		San Luis Obispo H.S.		San Luis Obispo, CA
11	71	Dylan Jacobs		11	Midwest		15:21.0		Carl Sandburg H.S.		Orland Park, IL
12	73	Gabe Fendel		11	Midwest		15:23.1		Hamilton Southeastern H.S.	Fishers, IN
13	84	Luis Grijalva		12	West		15:23.6		Armijo H.S.			Fairfield, CA
14	74	Noah Jacobs		12	Midwest		15:24.8		Corunna H.S.			Owosso, MI
15	68	Jacob McLeod		11	South		15:26.8		Trinity Christian School	Soperton, GA
16	83	Amir Ado		12	West		15:31.4		Ferris H.S.			Spokane, WA
17	78	Mitchell Day		12	Midwest		15:32.0		Alpena H.S.			Alpena, MI
18	72	Jack Aho		12	Midwest		15:35.6		Grayslake Central H.S.		Grayslake, IL
19	89	Meika Beaudoin-Rousseau	11	West		15:36.3		Bellarmine H.S.			Sunnyvale, CA
20	87	Travis feeny		12	West		15:37.3		Ogden H.S.			Ogden, UT
21	55	Dalton Hengst		11	Northeast	15:37.6		McDonogh School			York, PA
22	64	Daniel Viegra		12	South		15:38.2		Pflugerville Hendrickson H.S.	Pflugerville, TX
23	80	Brian Griffith		12	Midwest		15:38.5		Lake Zurich H.S.		Lake Zurich, IL
24	65	Waleed Suliman		12	South		15:39.5		Douglas S. Freeman H.S.		Richmond, VA
25	77	Matthew Pereira		12	Midwest		15:40.5		Lake Zurich H.S.		Kildeer, IL
26	57	Matt Grossman		12	Northeast	15:41.1		Millburn H.S.			Millburn, NJ
27	88	Joshua Schumacher	11	West		15:42.1		Jesuit Portland H.S,		Portland, OR
28	58	Zachary Skolnekovich	12	Northeast	15:45.6		Quaker Valley H.S.		Sewickley, PA
29	85	Matthew Watkins		12	West		15:45.6		Henry M. Jackson H.S.		Bothell, WA
30	70	Price Owens		11	South		15:46.2		Grafton H. S.			Yorktown, VA
31	54	Elliot Gindi		12	Northeast	15:46.7		Ocean Township H.S.		Long Branch, NJ
32	76	Matt Aho		12	Midwest		15:49.2		Grayslake Central H.S.		Grayslake, IL
33	56	William Merritt		12	Northeast	15:49.9		Smithsburg H.S.			Smithsburg, MD
34	67	Graydon Morris		9	South		15:51.2		Aledo H.S.			Aledo, TX
35	60	Andrew Thompson		11	Northeast	15:52.2		Fairfield College Preparatory 	Trumbull, CT
36	69	Charles Hicks		10	South		15:54.9		The Bolles School		Jacksonville, FL
37	90	Jiraa Riding		12	West		15:55.7		Orem H.S.			Orem, UT
38	53	Patrick O'Brien		12	Northeast	16:00.0		Oyster River H.S.		Durham, NH
39	59	Nathan Henderson	12	Northeast	16:11.4		J.P. McCaskey H.S.		Lancaster, PA
40	52	Samuel Affolder		10	Northeast	16:12.6		Carlisle H.S.			Carlisle, PA


Return to Top

Email | About