MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Sherwood at Blake
Blake HS Home TF Meets History
Hosted By: James H. Blake
Silver Spring, Maryland
2017-03-22


Licensed to Sherwood High School       HY-TEK's Meet Manager 3/24/2017 02:25 AM
                               Sherwood v. Blake                               
                  James Hubert Blake High School  - 3/22/2017                  
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 100 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
Finals
  1 Paige Munshell               Sherwood                 18.5h   2 
  2 Sofia Grossman               Sherwood                 20.5h   2 
  3 Cecilia Doh                  Blake                    21.4h   1 
  4 Hailey Johnson               Sherwood                 22.1h   1 
  5 Kelsey Laich                 Sherwood                 22.5h   1 
 
Event 2  Girls 4x800 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Sherwood  'A'                                      11:05.2h  
  2 James Hubert Blake High School  'A'                11:48.6h  
  3 Sherwood  'B'                                     x11:59.0h  
 
Event 3  Boys 4x800 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 James Hubert Blake High School  'A'                 9:09.0h  
  2 Sherwood  'A'                                       9:43.0h  
  3 Sherwood  'D'                                     x10:24.7h  
  4 Sherwood  'B'                                     x10:26.5h  
  5 Sherwood  'C'                                     x11:03.3h  
 
Event 4  Boys 110 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Brian Dennis                 Blake                    15.6h   1 
  2 Elias Boussouf               Blake                    16.4h   1 
  3 Jacob Grossman               Sherwood                 20.4h   2 
  4 Elias Daniel                 Sherwood                 20.5h   1 
  5 Ryan McDonald                Sherwood                 21.2h   2 
 
Event 5  Girls 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Alicia Tate                  Blake                    13.8h   1 
  2 Sydney Gray                  Blake                    14.1h   1 
  3 Gabreilla Wooden             Sherwood                 14.5h   1 
  4 Lindsey Moris                Sherwood                 15.1h   1 
  5 nfn Taylor                   Blake                    15.1h   2 
  6 Hailey Johnson               Sherwood                 15.1h   2 
  7 Cecilia Doh                  Blake                    15.2h   1 
  8 Andrea Goli                  Blake                    15.3h   2 
  9 Tanyka Trotman               Sherwood                 15.3h   1 
 10 Kelsey Laich                 Sherwood                 15.8h   2 
 11 Lily Byrne                   Blake                    15.9h   2 
 
Event 6  Boys 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Jalen Poston                 Blake                    12.0h   1 
  2 Caleb Benga                  Blake                    12.0h   1 
  3 Aubrey Hobbs                 Sherwood                 12.3h   1 
  4 Adiel Hernandez              Blake                    12.4h   2 
  5 Issac Smith                  Blake                    12.7h   1 
  6 Devin Musumeci               Sherwood                 12.9h   1 
  7 Murtada Sannoh               Sherwood                 13.0h   1 
  8 Toy Trice                    Sherwood                 13.0h   3 
  9 Manny Thomas                 Blake                    13.2h   2 
 10 Calix Bessanh                Sherwood                 13.7h   2 
 11 Alyus Smith                  Blake                    14.2h   2 
 12 Estifoanos Soloman           Blake                    14.6h   2 
 13 Cameron Dorsey               Sherwood                 15.1h   2 
 
Event 7  Girls 1600 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Leah Peloff                  Sherwood               6:13.7h  
  2 Kristi Johnson               Sherwood               6:17.1h  
  3 Ryan Sandoval                Sherwood               6:35.7h  
  4 Alison Wright                Sherwood               6:41.5h  
  5 Sabrina Simpson              Blake                  6:47.8h  
  6 Sara Mirsky                  Blake                  6:51.6h  
  7 Greta Leissa                 Sherwood               6:58.6h  
  8 Mary Beth Magin              Sherwood               7:01.4h  
  9 Katherine Brockmeyer         Blake                  7:04.8h  
 10 Rebecca Ginsburg             Sherwood               7:05.2h  
 11 Yordana Ribiero              Blake                  7:30.5h  
 12 Sara Deen                    Sherwood               8:05.2h  
 
Event 8  Boys 1600 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Evan Pollack                 Blake                  4:58.6h  
  2 Justin Turner                Sherwood               5:01.1h  
  3 Sean Enright                 Sherwood               5:04.8h  
  4 Joshua Bloomberg             Sherwood               5:11.7h  
  5 Chris Wilson                 Blake                  5:12.7h  
  6 Christian Harris             Blake                  5:19.9h  
  7 Jake Ayres                   Sherwood               5:26.7h  
  8 Marco Casareto               Sherwood               5:29.3h  
  9 Rhiem Allen                  Sherwood               5:32.3h  
 10 Peter Niverth                Sherwood               5:35.6h  
 11 Justin Bloomberg             Sherwood               5:38.0h  
 12 Matthew McVeigh              Blake                  5:38.9h  
 13 Eamon Plante                 Sherwood               5:39.7h  
 14 Luke Tomlinson               Sherwood               5:40.8h  
 15 Sammy Dickstein              Sherwood               5:47.3h  
 16 Isaac Weaver                 Sherwood               5:48.2h  
 17 Derek Martin                 Blake                  5:55.3h  
 18 Nick Hermosilla              Sherwood               5:55.4h  
 19 Brandon Holda                Sherwood               6:03.0h  
 20 Louis Altobelli IV           Sherwood               6:06.2h  
 21 Jared Anderson               Sherwood               6:06.7h  
 22 Naod Estifamos               Sherwood               6:13.2h  
 23 Aranya Banerjee              Sherwood               6:29.8h  
 
Event 9  Girls 4x200 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 James Hubert Blake High School  'A'                 1:50.0h  
  2 James Hubert Blake High School  'B'                 1:51.3h  
  3 Sherwood  'A'                                       1:58.0h  
  4 Sherwood  'B'                                       2:17.1h  
 
Event 10  Boys 4x200 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Sherwood  'A'                                       1:39.5h  
  2 James Hubert Blake High School  'B'                x1:45.6h  
 
Event 11  Girls 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Noelani Phillips             Blake                  1:05.3h   1 
  2 Geligne Franklin             Blake                  1:07.5h   1 
  3 Tahire Bakare                Blake                  1:08.0h   2 
  4 Serena Harrison              Blake                  1:08.5h   1 
  5 Sinead Claffey               Sherwood               1:12.0h   1 
  6 Cyan Peoples                 Blake                  1:12.3h   2 
  7 Mackenzie Rounds             Sherwood               1:13.7h   2 
  8 Kelsey Laich                 Sherwood               1:15.0h   1 
  9 Natalia Arrazola             Sherwood               1:15.8h   2 
 10 Reagan Yates                 Sherwood               1:16.0h   2 
 11 Sydney Smith                 Blake                  1:24.0h   1 
 12 Ginger Minahan               Sherwood               1:35.0h   1 
 
Event 12  Boys 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Nathan Phillips              Blake                    54.3h   1 
  2 Michael Jarvis               Blake                    55.7h   1 
  3 Solomon Hawkins              Blake                    59.5h   1 
  4 Devin Musumeci               Sherwood               1:00.6h   1 
  5 Michael Audi                 Blake                  1:01.0h   2 
  6 Vlad Dobrin                  Sherwood               1:01.5h   1 
  7 Jett Clarke                  Sherwood               1:01.8h   2 
  8 Alberto Covaliu-Fuentes      Sherwood               1:02.0h   1 
  9 Brady Holda                  Sherwood               1:02.4h   2 
 10 Noah Corman                  Sherwood               1:06.0h   2 
 11 Vincen Ramirez               Sherwood               1:06.8h   2 
 12 Matthew Levy                 Sherwood               1:15.0h   2 
 13 Andrew Le                    Blake                  1:16.0h   2 
 
Event 13  Girls 3200 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Genevieve Zillich            Sherwood              13:03.5h  
  2 Alexa Donaldson              Sherwood              13:03.9h  
  3 Amelia Guenterberg           Sherwood              13:04.2h  
  4 Sara Mirsky                  Blake                 14:39.6h  
  5 Claire Jacobs                Blake                 14:46.2h  
 
Event 14  Boys 3200 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Evan Pollack                 Blake                 10:42.1h  
  2 Sean Enright                 Sherwood              10:49.8h  
  3 Jack O'Grady                 Blake                 10:54.6h  
  4 Matt Smith                   Blake                 11:23.0h  
  5 Chris Wilson                 Blake                 11:36.2h  
  6 Justin Bloomberg             Sherwood              12:08.8h  
  7 Sammy Dickstein              Sherwood              12:20.9h  
 
Event 15  Girls 300 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Katish Sussman               Sherwood                 56.4h   1 
  2 Hailey Johnson               Sherwood                 59.3h   2 
  3 Paige Munshell               Sherwood                 59.5h   1 
  4 Lindsey Moris                Sherwood               1:00.3h   2 
 
Event 16  Boys 300 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Elias Boussouf               Blake                    42.9h   1 
  2 Brian Dennis                 Blake                    43.9h   1 
  3 Elias Daniel                 Sherwood                 44.8h   1 
  4 Ryan McDonald                Sherwood                 51.1h   2 
  5 Jacob Grossman               Sherwood                 56.0h   2 
 
Event 17  Girls 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Tahire Bakare                Blake                    27.4h   1 
  2 Noelani Phillips             Blake                    27.5h   1 
  3 Tacoma Kingrea               Blake                    28.9h   2 
  4 Cyan Peoples                 Blake                    29.1h   1 
  5 Sinead Claffey               Sherwood                 29.6h   1 
  6 Sydney Gray                  Blake                    29.8h   2 
  7 Reagan Yates                 Sherwood                  30.9   1 
  8 Andrea Goli                  Blake                    31.4h   4 
  9 Ginger Minahan               Sherwood                 31.5h   2 
 10 Melissa Bitting              Sherwood                 32.5h   4 
 11 Cecilia Doh                  Blake                    33.1h   2 
 12 Lily Byrne                   Blake                    33.6h   4 
 13 Fama Sillah                  Sherwood                 34.5h   2 
 14 Gabreilla Wooden             Sherwood                 35.1h   1 
 15 Lecresse Koumaminou          Sherwood                 35.7h   3 
 16 Shay Pyles                   Blake                    36.3h   3 
 17 Natalia Arrazola             Sherwood                 36.6h   2 
 17 Alicia Tate                  Blake                    36.6h   3 
 19 Tiffany Laredo               Sherwood                 37.1h   3 
 
Event 18  Boys 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Jalen Poston                 Blake                    23.9h   1 
  2 Caleb Benga                  Blake                    24.1h   1 
  3 Cole Leacock                 Sherwood                 24.4h   1 
  4 Michael Jarvis               Blake                    24.4h   2 
  5 Adiel Hernandez              Blake                    24.5h   2 
  6 Aubrey Hobbs                 Sherwood                 24.5h   1 
  7 Issac Smith                  Blake                    25.1h   1 
  8 Khaleel Mondesir             Blake                    25.3h   2 
  9 Eddie Dumas                  Sherwood                 25.5h   3 
 10 Carlton Thomas               Blake                    25.6h   3 
 11 Sheldon Ellis                Blake                    25.8h   3 
 12 Joshua Salazer               Sherwood                 26.3h   2 
 13 Murtada Sannoh               Sherwood                 26.5h   2 
 14 nfn Dowell                   Blake                    27.0h   4 
 15 Ricky Jackson                Sherwood                 27.0h   1 
 16 Calix Bessanh                Sherwood                 27.2h   3 
 17 Theo Setse                   Sherwood                 27.4h   2 
 18 Toy Trice                    Sherwood                 27.4h   5 
 19 Vlad Dobrin                  Sherwood                 27.6h   3 
 20 Brandon Vanlear              Blake                    27.9h   4 
 21 Ian Gormley                  Sherwood                 28.9h   4 
 22 Alberto Covaliu-Fuentes      Sherwood                 28.9h   4 
 23 Terrell Sims                 Blake                    29.0h   3 
 24 Jacob Grossman               Sherwood                 29.1h   5 
 25 Cameron Dorsey               Sherwood                 29.5h   4 
 26 Andrew Le                    Blake                    30.0h   4 
 27 George Dickerson             Blake                    31.1h   5 
 28 Estifoanos Soloman           Blake                    31.4h   5 
 29 Matthew Levy                 Sherwood                 35.2h   5 
 
Event 19  Girls 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Leah Peloff                  Sherwood               2:48.4h  
  2 Ryan Sandoval                Sherwood               2:53.3h  
  3 Kristi Johnson               Sherwood               2:54.2h  
  4 Caroline Lamb                Blake                  3:00.1h  
  5 Sasha Laredo                 Sherwood               3:00.8h  
  6 Mackenzie Rounds             Sherwood               3:07.5h  
  7 Sara Mirsky                  Blake                  3:08.2h  
  8 Greta Leissa                 Sherwood               3:08.9h  
  9 Katherine Brockmeyer         Blake                  3:13.2h  
 10 Yordana Ribiero              Blake                  3:14.5h  
 11 Sydney Gray                  Blake                  3:28.7h  
 12 Sara Deen                    Sherwood               3:43.5h  
 
Event 20  Boys 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Justin Turner                Sherwood               2:13.6h  
  2 Brian Hung                   Blake                  2:19.1h  
  3 Estifoanos Soloman           Blake                  2:20.5h  
  4 Jake Ayres                   Sherwood               2:23.0h  
  5 Derek Martin                 Blake                  2:27.1h  
  6 Marco Casareto               Sherwood               2:27.6h  
  7 Nick Seganish                Sherwood               2:30.4h  
  8 Peter Niverth                Sherwood               2:31.2h  
  9 Clayton Allen                Blake                  2:31.6h  
 10 Nick Hermosilla              Sherwood               2:34.8h  
 11 Noah Corman                  Sherwood               2:37.7h  
 12 Isaac Weaver                 Sherwood               2:38.0h  
 13 Cyrus Moore                  Blake                  2:39.5h  
 14 Louis Altobelli IV           Sherwood               2:42.6h  
 15 Brady Holda                  Sherwood               2:43.9h  
 16 Brandon Holda                Sherwood               2:46.9h  
 17 nfn rodriguez                Blake                  2:47.3h  
 18 Eduardo Gonzalez             Sherwood               2:47.7h  
 19 Ben Weaver                   Sherwood               2:48.3h  
 20 Logan Lamb                   Sherwood               2:49.2h  
 21 Naod Estifamos               Sherwood               2:49.8h  
 22 Conall Sahler                Sherwood               2:52.4h  
 23 Jared Anderson               Sherwood               2:52.9h  
 24 Andres Otero                 Blake                  2:53.2h  
 25 David Linck                  Blake                  2:53.5h  
 26 Jacob Delaney                Sherwood               2:58.1h  
 27 Harry Zou                    Sherwood               2:58.8h  
 28 Justin Hua                   Blake                  3:00.2h  
 29 Liam Kennedy                 Sherwood               3:13.3h  
 
Event 21  Girls 4x100 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 James Hubert Blake High School  'A'                   53.0h  
  2 Sherwood  'A'                                         56.9h  
 
Event 22  Boys 4x100 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 James Hubert Blake High School  'A'                   46.6h  
  2 Sherwood  'A'                                         50.4h  
 
Event 23  Girls 4x400 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 James Hubert Blake High School  'A'                 4:24.1h  
  2 Sherwood  'A'                                       4:56.6h  
 
Event 24  Boys 4x400 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 James Hubert Blake High School  'A'                 3:50.0h  
  2 Sherwood  'A'                                       4:00.0h  
 
Event 26  Boys Long Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Moussa Sylla                 Blake                 18-07.00  
 -- Renaldo Smith                Sherwood                    ND  
 
Event 27  Girls Discus Throw
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Rylie Johnson                Sherwood                 55-07  
  2 Binta Sanyang                Sherwood                 52-07  
  3 Talia Ben-Yosef              Sherwood                 47-07  
  4 Madison Carter               Sherwood                 43-07  
  5 Katish Sussman               Sherwood                 40-09  
  6 Crista Melendez              Sherwood                 40-00  
  6 Ayana Antoine                Sherwood                 40-00  
  8 Lecresse Koumaminou          Sherwood                 36-04  
  9 Summer Graves-Cregger        Sherwood                 33-00  
 
Event 28  Boys Shot Put
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Jabari Bennett               Blake                 54-03.50  
  2 Sheldon Ellis                Blake                 41-10.50  
  3 Everett Stubblefield         Sherwood              36-04.00  
  4 Jason Martinez               Blake                 35-01.00  
  5 Joseph Nazzaro               Sherwood              33-00.00  
  6 Mikael Daniel                Sherwood              31-09.00  
  7 Theo Setse                   Sherwood              31-00.00  
  8 Steven Luc                   Blake                 29-03.50  
  9 Yohanes Zelalem              Sherwood              29-02.00  
 10 Ethan Tuttle                 Sherwood              27-07.00  
 11 Austin Sarver                Sherwood              27-04.50  
 12 Brian Hannibal               Blake                 27-02.00  
 13 Josh Ayres                   Sherwood              25-00.00  
 14 Wesley Wells                 Blake                 24-11.00  
 15 Rotem Kaufman                Sherwood              24-03.00  
 16 Joachim Amburg               Blake                 22-08.00  
 17 Evan Tarloff                 Sherwood              21-04.25  
 
Event 29  Girls Triple Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Kiana Robinson               Sherwood              30-06.00  
 
Event 31  Girls Shot Put
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Ayana Antoine                Sherwood              24-09.75  
  2 Katish Sussman               Sherwood              23-07.00  
  3 Rylie Johnson                Sherwood              23-03.00  
  4 Binta Sanyang                Sherwood              23-00.00  
  5 Talia Ben-Yosef              Sherwood              19-02.00  
  6 Lecresse Koumaminou          Sherwood              18-10.00  
  7 Crista Melendez              Sherwood              18-01.00  
  8 Madison Carter               Sherwood              16-01.00  
  9 Summer Graves-Cregger        Sherwood              14-11.00  
 
Event 33  Girls Long Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Sofia Grossman               Sherwood              13-05.50  
  2 Kiana Robinson               Sherwood              13-02.00  
 
Event 34  Boys Discus Throw
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Sheldon Ellis                Blake                   104-07  
  2 Yohanes Zelalem              Sherwood                 85-09  
  3 Everett Stubblefield         Sherwood                 84-11  
  4 Josh Ayres                   Sherwood                 80-11  
  5 Joseph Nazzaro               Sherwood              80-10.50  
  6 Ben Jobs                     Blake                 79-03.50  
  7 Austin Sarver                Sherwood                 77-10  
  8 Rotem Kaufman                Sherwood              72-00.50  
  9 Steven Luc                   Blake                    71-05  
 10 Jason Martinez               Blake                    66-00  
 11 Evan Tarloff                 Sherwood                 61-07  
 12 Wesley Wells                 Blake                    56-00  
 13 Brian Hannibal               Blake                    55-02  
 14 Ethan Tuttle                 Sherwood              52-09.50  
 
Event 36  Boys Triple Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Moussa Sylla                 Blake                 36-11.00  
 
                    Women - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Sherwood                    81        2) James Hubert Blake High S  42   
 
                    Men - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) James Hubert Blake High Sc  94        2) Sherwood                   26   




Return to Top

Email | About