MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Landon Relays
Landon HS Home TF Meets History
Hosted By: Landon
Bethesda, Maryland
2017-04-08

Landon Relay Results
Licensed to Landon School               HY-TEK's Meet Manager 4/9/2017 02:27 PM

                         The Landon Relays - 4/8/2017                          
                               The Landon School                               
                                    Results                                    

Girls 1500 Meter Run

=======================================================================

    Name                    Year School                  Finals  Points

=======================================================================

Finals

  1 Bitsberger, Kristen          Holton-Arms            5:20.80    8   

  2 Thompson, Lauren             Bishop Ireto           5:28.65    6   

  3 Chawk, Siobhan               Bishop Ireto           6:11.24    4   

  4 Eber, Leighton               St Paul's Fo           6:18.91    2   

  5 Cavanaugh, Maggie            Stone Ridge            6:30.87    1   

  6 Ruby, Kiera                  St Paul's Fo           7:00.25  

  7 Benson, Kalinda              Edmund Burke           7:20.21  

  8 Davis, Stella                Holton-Arms            7:27.77    1   

  9 Smallwood, Zoe               Edmund Burke           8:05.07  

 10 Gorman, Annie                Holton-Arms            8:10.85  

 

Girls 400 Meter Hurdles

=======================================================================

    Name                    Year School                  Finals  Points

=======================================================================

  1 Weber, Holly                 Bishop Ireto           1:15.63    8   

  2 Hennigan, Makaela            Bishop Ireto           1:17.60    6   

  3 Vining, Caroline             Stone Ridge            1:23.20    4   

  4 Cade, Senia                  Bishop Ireto           1:28.45    2   

 

Girls 4x100 Meter Relay

=======================================================================

    School                                               Finals  Points

=======================================================================

  1 St Paul's For Girls  'A'                              54.51    8   

     1) Smith, Alessandra               2) Hennessy, Annabel              

     3) Williams, Nadra                 4) Malcolm, Nyrel                 

  2 Stone Ridge Sacred Heart  'A'                         54.92    6   

     1) Cyrus, Niya                     2) Nash, Shira                    

     3) Ross, Kim                       4) Ibe, Amarachi                  

  3 Holton-Arms  'A'                                      56.28    4   

     1) Valmon, Maya                    2) Williams, Hailey               

     3) Romaine, Asha                   4) Glassman, Ella                 

  4 Holton-Arms  'B'                                     x58.79  

     1) Gaines, Mayah                   2) Kimiavi, Tara                  

     3) Reil, Elena                     4) Knutsen, Elise                 

 

Girls 4x200 Meter Relay

=======================================================================

    School                                               Finals  Points

=======================================================================

  1 Stone Ridge Sacred Heart  'A'                       1:56.92    8   

     1) Ross, Kim                       2) Cyrus, Niya                    

     3) Baker, Mia                      4) Ibe, Amarachi                  

  2 Bishop Ireton  'A'                                  1:57.53    6   

     1) Eshelman, Hannah                2) Cade, Senia                    

     3) Hennigan, Makaela               4) Weber, Holly                   

  3 Holton-Arms  'A'                                    2:03.85    4   

     1) Gaines, Mayah                   2) Reil, Elena                    

     3) Williams, Hailey                4) Willingham, Lauren             

  4 Holton-Arms  'B'                                   x2:13.04  

     1) Boykin, Olivia                  2) Beariault, Isabel              

     3) Kimiavi, Tara                   4) Knutsen, Elise                 

  5 Edmund Burke  'A'                                   2:19.54    2   

     1) Berry, India                    2) Vargas, Dani                   

     3) Smallwood, Zoe                  4) McGee, Stella                  

 

Girls 4x400 Meter Relay

=======================================================================

    School                                               Finals  Points

=======================================================================

  1 Holton-Arms  'A'                                    4:26.55    8   

     1) Cetta, Francesca                2) Valmon, Maya                   

     3) Berthiame, Lea                  4) Romaine, Asha                  

  2 Stone Ridge Sacred Heart  'A'                       4:27.57    6   

     1) Colley, Rohey                   2) Nash, Shira                    

     3) Baker, Mia                      4) DiBari, Genevieve              

  3 Holton-Arms  'B'                                   x4:45.55  

     1) Marsh, Elizabeth                2) Twedt, Kayla                   

     3) Bitsberger, Kristen             4) Eskin, Shifra                  

  4 Edmund Burke  'A'                                   5:11.30    4   

     1) Hawkins, Nneoma                 2) Johnson, Paige                 

     3) DeCuir, Arianne                 4) O'Dowd, Lucy                   

  5 Edmund Burke  'B'                                  x5:47.58  

     1) Smith, Iman                     2) Daves, Vanessa                 

     3) Black, Naiyana                  4) Benson, Kalinda                

 

Girls 4x800 Meter Relay

=======================================================================

    School                                               Finals  Points

=======================================================================

  1 Holton-Arms  'A'                                   11:37.03    8   

     1) Bitsberger, Kristen             2) Eskin, Shifra                  

     3) Marsh, Elizabeth                4) Fritz, Lailah                  

  2 Holton-Arms  'B'                                  x12:28.02  

     1) Twedt, Kayla                    2) Velasco, Victoria              

     3) Schmidt, Pascale                4) Davis, Stella                  

 

Girls 1600 Sprint Medley

=======================================================================

    School                                               Finals  Points

=======================================================================

  1 Holton-Arms  'A'                                    4:32.43    8   

     1) Romaine, Asha                   2) Williams, Hailey               

     3) Valmon, Maya                    4) Cetta, Francesca               

  2 Edmund Burke  'A'                                   4:45.17    6   

     1) Hawkins, Nneoma                 2) Johnson, Paige                 

     3) Albores, Isabel                 4) Sokol-Snyder, Natalie          

  3 St Paul's For Girls  'A'                            4:57.04    4   

     1) Williams, Nadra                 2) Gaines, Mary Claire            

     3) Smith, Alessandra               4) Stanley, Hannah                

  4 St Paul's For Girls  'B'                           x5:06.94  

     1) Malcolm, Nyrel                  2) Chmar, Sydney                  

     3) Hennessy, Annabel               4) Woods, Lauren                  

  5 Edmund Burke  'B'                                  x5:10.59  

     1) DeCuir, Arianne                 2) Daves, Vanessa                 

     3) Ross, Abby                      4) Salyers, Camille               

  6 Holton-Arms  'B'                                   x5:29.95  

     1) Reil, Elena                     2) Gaines, Mayah                  

     3) Glassman, Ella                  4) Schmidt, Pascale               

 

Girls Distance Medley

=======================================================================

    School                                               Finals  Points

=======================================================================

  1 Holton-Arms  'A'                                   14:07.14    8   

     1) Eskin, Shifra                   2) Marsh, Elizabeth               

     3) Fritz, Lailah                   4) Bitsberger, Kristen            

  2 Edmund Burke  'A'                                  14:22.48    6   

     1) Ross, Abby                      2) Albores, Isabel                

     3) Salyers, Camille                4) Sokol-Snyder, Natalie          

  3 Bishop Ireton  'A'                                 14:33.75    4   

     1) Thompson, Lauren                2) Eshelman, Hannah               

     3) Brokamp, Noelle                 4) Chawk, Siobhan                 

  4 St Paul's For Girls  'A'                           15:08.31    2   

     1) Woods, Lauren                   2) Ruby, Kiera                    

     3) Eber, Leighton                  4) Stanley, Hannah                

  5 Holton-Arms  'B'                                  x15:35.74  

     1) Schmidt, Pascale                2) Velasco, Victoria              

     3) Twedt, Kayla                    4) Glassman, Ella                 

  6 Edmund Burke  'B'                                 x16:49.82  

     1) Schonberger, Ella               2) Salyers, Ellie                 

     3) Smith, Iman                     4) O'Dowd, Lucy                   

 

Girls High Jump

=======================================================================

    Name                    Year School                  Finals  Points

=======================================================================

  1 Berthiame, Lea               Holton-Arms            4-08.00    8   

  2 Rickenbach, Cameron          Stone Ridge            4-06.00    6   

  3 Willingham, Lauren           Holton-Arms           J4-06.00    4   

 

Girls Long Jump

=======================================================================

    Name                    Year School                  Finals  Points

=======================================================================

  1 Weber, Holly                 Bishop Ireto          16-02.00    8   

  2 Cyrus, Niya                  Stone Ridge           14-08.50    6   

  3 Smith, Alessandra            St Paul's Fo          14-03.00    4   

  4 Cade, Senia                  Bishop Ireto          13-04.00    2   

  5 Colley, Rohey                Stone Ridge           13-03.00    0.50

  5 Knutsen, Elise               Holton-Arms           13-03.00    0.50

  7 Gaines, Mary Claire          St Paul's Fo          13-01.00  

  8 Wood, Katie                  Bishop Ireto          11-10.25    1   

 

Girls Triple Jump

=======================================================================

    Name                    Year School                  Finals  Points

=======================================================================

  1 Colley, Rohey                Stone Ridge           30-11.00    8   

  2 Newsome, Danielle            Bishop Ireto          29-04.00    6   

  3 Hawkins, Nneoma              Edmund Burke          29-00.00    4   

  4 Daves, Vanessa               Edmund Burke          28-08.00    2   

  5 Knutsen, Elise               Holton-Arms           28-01.50    1   

  6 Cade, Senia                  Bishop Ireto          27-02.50  

 -- Cyrus, Niya                  Stone Ridge               FOUL  

 -- Johnson, Paige               Edmund Burke              FOUL  

 

Girls Shot Put

=======================================================================

    Name                    Year School                  Finals  Points

=======================================================================

  1 Black, Naiyana               Edmund Burke          28-01.50    8   

  2 Terry, Jamison               Holton-Arms           22-01.50    6   

  3 Baran, Angelina              St Paul's Fo          21-00.50    4   

  4 Cuervo, Isabela              Stone Ridge           19-08.00    2   

  5 Wiener, Jillian              Holton-Arms           19-04.50    1   

  6 Pirisino, Gabby              St Paul's Fo          19-00.50  

  7 Williams, Cameron            St Paul's Fo          18-08.00  

  8 Worster, Skye                Holton-Arms           18-07.00    1   

  9 Eshelman, Hannah             Bishop Ireto          17-05.50  

 10 Bellaman, Campbell           Stone Ridge           16-05.00  

 11 DeCuir, Arianne              Edmund Burke          16-02.00  

 11 Bellaman, Colby              Stone Ridge           16-02.00  

 13 McGee, Stella                Edmund Burke          12-07.00  

 

Girls Discus Throw

=======================================================================

    Name                    Year School                  Finals  Points

=======================================================================

  1 Black, Naiyana               Edmund Burke             85-03    8   

  2 Wiener, Jillian              Holton-Arms              60-04    6   

  3 Williams, Cameron            St Paul's Fo             55-03    4   

  4 Cuervo, Isabela              Stone Ridge              53-00    1.50

  4 Pirisino, Gabby              St Paul's Fo             53-00    1.50

  6 Baran, Angelina              St Paul's Fo             52-09  

  7 Hennigan, Makaela            Bishop Ireto             50-07  

  8 Twedt, Kayla                 Holton-Arms              47-02    1   

  9 Beariault, Isabel            Holton-Arms              46-10  

 10 Eshelman, Hannah             Bishop Ireto             43-07  

 11 Vining, Caroline             Stone Ridge              40-00  

 12 Daves, Vanessa               Edmund Burke          35-01.50  

 13 McGee, Stella                Edmund Burke             31-10  

 

Boys 1500 Meter Run

=======================================================================

    Name                    Year School                  Finals  Points

=======================================================================

  1 Payne, Warren                Bishop Ireto           5:18.52    5   

  2 Smith, Jonah                 Bishop Ireto           5:22.76    3   

  3 Roddy-Johnson, Emmett        Edmund Burke           6:36.61    2   

 

Boys 400 Meter Hurdles

=======================================================================

    Name                    Year School                  Finals  Points

=======================================================================

  1 McHale, Riley                Bishop Ireto           1:14.42    5   

  2 Gnanasekaran, Sajiv          Bishop Ireto           1:15.31    3   

 

Boys 4x100 Meter Relay

=======================================================================

    School                                               Finals  Points

=======================================================================

  1 Bishop Ireton  'A'                                    51.58    5   

     1) Murphy-Redd, Logan              2) Forson, Joel                   

     3) Lipford, CJ                     4) Golden, Tyga                   

  2 Edmund Burke  'A'                                   1:04.35    3   

     1) Means, Patrick                  2) Beuker, Felix                  

     3) Roddy-Johnson, Emmett           4) Zhang, Ned                     

 -- Landon  'A'                                              DQ  

     1) Carr, Michael                   2) Branche, Michael               

     3) Dilmaghani, Dara                4) Machen, Jelani                 

 

Boys 4x200 Meter Relay

=======================================================================

    School                                               Finals  Points

=======================================================================

  1 Landon  'A'                                         1:50.36    5   

     1) Muth, Harrison                  2) Kowitz, Jake                   

     3) Pyfrom, Roger                   4) Dilmaghani, Dara               

  2 Edmund Burke  'B'                                  x2:00.03  

     1) Jackson-Jones, Etienne          2) Roddy-Johnson, Emmett          

     3) Zhang, Ned                      4) Refolo, Stefan                 

 

Boys 4x400 Meter Relay

=======================================================================

    School                                               Finals  Points

=======================================================================

  1 Landon  'A'                                         3:55.09    5   

     1) Carr, Michael                   2) Lotstein, Parker               

     3) Dilmaghani, Dara                4) Tsai, Kevin                    

  2 Edmund Burke  'A'                                   4:22.07    3   

     1) Ayalew, Duggy                   2) Jackson-Jones, Etienne         

     3) Tillman, Thomas                 4) Nelson, Myles                  

  3 Edmund Burke  'B'                                  x4:51.78  

     1) Means, Patrick                  2) Keenan, Brayton                

     3) Backer, Finn                    4) Escobar, Leonardo              

 

Boys 4x800 Meter Relay

=======================================================================

    School                                               Finals  Points

=======================================================================

  1 Bishop Ireton  'A'                                  9:57.86    5   

     1) Smith, Jonah                    2) Szczerban, John                

     3) Payne, Warren                   4) McIntyre, Mac                  

  2 Landon  'A'                                        10:00.59    3   

     1) Kowitz, Jake                    2) Smith, Harrison                

     3) Lotstein, Parker                4) Dilmaghani, Dara               

 

Boys 1600 Sprint Medley

=======================================================================

    School                                               Finals  Points

=======================================================================

  1 Landon  'A'                                         3:57.94    5   

     1) Tsai, Kevin                     2) Lossing, Brian                 

     3) Muth, Harrison                  4) Feldman, Wesley                

  2 Bishop Ireton  'A'                                  4:07.61    3   

     1) Forson, Joel                    2) Lipford, CJ                    

     3) McHale, Riley                   4) Murphy-Redd, Logan             

  3 Edmund Burke  'A'                                   4:26.49  

     1) Rubin, Zachary                  2) Viso, Booker                   

     3) McLenaghan, Ben                 4) Gottron, Rylan                 

  4 Edmund Burke  'B'                                  x4:42.13  

     1) Nelson, Myles                   2) Ayalew, Duggy                  

     3) Rosenberg, Jonah                4) Keenan, Eddy                   

 

Boys Distance Medley

=======================================================================

    School                                               Finals  Points

=======================================================================

  1 Landon  'A'                                        11:51.33    5   

     1) Feldman, Wesley                 2) Carr, Michael                  

     3) Osmond, Paul                    4) Tsai, Kevin                    

  2 Edmund Burke  'A'                                  12:50.09    3   

     1) McLenaghan, Ben                 2) Viso, Booker                   

     3) Louda, Andrew                   4) Gottron, Rylan                 

  3 Edmund Burke  'B'                                 x14:22.58  

     1) Rosenberg, Jonah                2) Rubin, Zachary                 

     3) Tillman, Thomas                 4) Keenan, Eddy                   

 

Boys High Jump

=======================================================================

    Name                    Year School                  Finals  Points

=======================================================================

  1 Branche, Michael             Landon                 5-06.00    5   

  2 Golden, Tyga                 Bishop Ireto           5-04.00    3   

  3 Murphy-Redd, Logan           Bishop Ireto           4-10.00    2   

 -- Lipford, CJ                  Bishop Ireto                NH  

 

Boys Long Jump

=======================================================================

    Name                    Year School                  Finals  Points

=======================================================================

  1 Golden, Tyga                 Bishop Ireto          18-07.50    5   

  2 Lipford, CJ                  Bishop Ireto          18-04.00    3   

  3 Rosenberg, Jonah             Edmund Burke          16-07.50    2   

  4 Rubin, Zachary               Edmund Burke          16-01.00    1   

  5 Forson, Joel                 Bishop Ireto          14-10.50  

  6 Nelson, Myles                Edmund Burke          13-03.00  

 -- Reynolds, Canin              Landon                      ND  

 -- Olaniyi, Olutobi             Landon                      ND  

 -- Harley, Chazz                Landon                      ND  

 -- McCormick, Michael           Bishop Ireto                ND  

 

Boys Triple Jump

=======================================================================

    Name                    Year School                  Finals  Points

=======================================================================

  1 Golden, Tyga                 Bishop Ireto          38-11.50    5   

  2 McHale, Riley                Bishop Ireto          34-10.00    3   

  3 Rosenberg, Jonah             Edmund Burke          33-09.50    2   

  4 Murphy-Redd, Logan           Bishop Ireto          32-10.50    1   

  5 Rubin, Zachary               Edmund Burke          31-00.50  

 -- Means, Patrick               Edmund Burke              FOUL  

 

Boys Shot Put

=======================================================================

    Name                    Year School                  Finals  Points

=======================================================================

  1 Harrison, Garrett            Bishop Ireto          31-06.00    5   

  2 Nussbaum, Will               Landon                30-05.50    3   

  3 Lipford, CJ                  Bishop Ireto          25-07.50    2   

  4 Ayalew, Duggy                Edmund Burke          22-06.00    1   

  5 Beuker, Felix                Edmund Burke          21-02.50  

  6 Escobar, Leonardo            Edmund Burke          19-07.50  

  7 Backer, Finn                 Edmund Burke         x17-07.50  

  8 Orgrosky, Beck               Landon                16-00.00    2   

 

Boys Discus Throw

=======================================================================

    Name                    Year School                  Finals  Points

=======================================================================

  1 Harrison, Garrett            Bishop Ireto             96-00    5   

  2 Ayalew, Duggy                Edmund Burke             60-09    3   

  3 Nussbaum, Will               Landon                   56-11    2   

  4 Beuker, Felix                Edmund Burke             47-07    1   

  5 Orgrosky, Beck               Landon                   45-09  

  6 Escobar, Leonardo            Edmund Burke             44-06  

 

                    Women - Team Rankings - 13 Events Scored

===============================================================================

    1) Holton-Arms                 77.50     2) Bishop Ireton              53   

    3) Stone Ridge Sacred Heart    49        4) Edmund Burke               40   

    5) St Paul's For Girls         29.50                                        

 

                    Men - Team Rankings - 13 Events Scored

===============================================================================

    1) Bishop Ireton               63        2) Landon                     35   

    3) Edmund Burke                21                                           

 



Return to Top

Email | About