MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




IAC, ISL, MAC MS Championship
IAC ISL MAC Championships XC History
Hosted By: Landon
Bethesda, Maryland
2017-10-27


 Landon School                                              HY-TEK's Meet Manager
                  IAC, ISL and MAC Championships
 - 10/26/2017                  
                           Middle School Cross Country                           
                                     Landon                                      
                              Last Completed Event                               
 
Event 1  Boys 2.19 Mile Run CC MAC
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Sunderland, Saxby          8 Flint Hill            13:50.60    1             
  2 Graeub, Tom                8 St Andrews E          14:21.30    2             
  3 Baar, Charile              8 Georgetown Day        14:31.10    3             
  4 Prakash, Rahul             8 Sidwell Friends       14:57.60    4             
  5 Smith, Max                 8 Sidwell Friends       15:06.40    5             
  6 Leonard, Jack              8 Sidwell Friends       15:08.80    6             
  7 Rooney, Connor             8 Potomac               15:10.70    7             
  8 Lowry-Thompson, Jaiden     6 St Andrews E          15:21.10    8             
  9 Bronner, Dylan             8 Georgetown Day        15:27.60    9             
 10 Brennan, Liam              8 Potomac               15:28.10   10             
 11 Cooper, Leo                8 Georgetown Day        15:28.30   11             
 12 Unsal, Necati              8 Flint Hill            15:34.70   12             
 13 McCloy, Jack               8 St Andrews E          15:38.40   13             
 14 Kosmowski, Gregory         8 Potomac               15:39.40   14             
 15 Olsen, Matthew             6 St Andrews E          15:40.20   15             
 16 Sabherwal, Aqhaan          8 Sidwell Friends       15:43.20   16             
 17 Ortmans, Charlie           7 Potomac               15:48.60   17             
 18 Zeilinger, Liam            7 Georgetown Day        15:49.40   18             
 19 Lopez Forastier, Andres    8 Sidwell Friends       15:50.10   19             
 20 Sotsky, Teddy              8 Georgetown Day        15:53.20   20             
 21 van Heerden, Abbott        7 Sidwell Friends       16:02.80   21             
 22 Bennett, Sam               8 Potomac               16:15.40   22             
 23 McCloy, Connor             8 St Andrews E          16:28.10   23             
 24 Kadel, Williams            8 Potomac               16:33.10   24             
 25 Doulaveris, Vasilios       7 St Andrews E          16:34.60   25             
 26 Stewart, Devin             6 St Andrews E          16:36.50   26             
 27 Perry, Philip                Potomac               16:38.80   27             
 28 Flyer, Luke                8 Georgetown Day        16:40.90   28             
 29 Shesol, Jonah              8 Georgetown Day        16:46.10   29             
 30 Whitman, Owen              8 St Andrews E          16:49.20                  
 31 Degener, Bilaal            8 Sidwell Friends       16:51.90   30             
 32 Baker, Seth                8 St Andrews E          16:59.10                  
 33 Shelton, Noah              8 Georgetown Day        17:01.20                  
 34 Katyl, Calder              8 Sidwell Friends       17:07.50                  
 35 Sanderson, Bearden         8 Georgetown Day        17:18.50                  
 36 Fried, Daniel              8 Sidwell Friends       17:20.10                  
 37 DeCain, Pierce             8 Georgetown Day        17:23.20                  
 38 Mishra, Soren              7 Sidwell Friends       17:35.90                  
 39 Steinman, Drew             6 St Andrews E          17:48.80                  
 40 Collins, Nathan            8 Sidwell Friends       17:49.70                  
 41 Bogle, Brian               7 Flint Hill            17:50.70   31             
 42 Freeman, Christian         7 Georgetown Day        17:51.30                  
 43 Chensavasdijai, Matthew    6 St Andrews E          18:01.40                  
 44 Middlebrook, Elijah        8 Flint Hill            18:04.30   32             
 45 Edwards, William           7 Georgetown Day        18:05.10                  
 46 Borja, Lukas               8 Sidwell Friends       18:07.30                  
 47 Grossman, Max              8 Georgetown Day        18:09.00                  
 48 Li, Larry                  8 Sidwell Friends       18:11.10                  
 49 Ludwin, Andrew             7 Sidwell Friends       18:25.40                  
 50 Cauthen-Lewis, Christian   8 Sidwell Friends       18:28.00                  
 51 Ellis, Ian                 8 Sidwell Friends       18:30.80                  
 52 Wallace, Sean              7 Sidwell Friends       18:42.00                  
 53 Keppler, Ben               8 Sidwell Friends       18:44.80                  
 54 Haider, Sarim              8 Georgetown Day        18:49.70                  
 55 Choi, Ben                  8 Potomac               18:51.50                  
 56 Martz, Hayden              8 Georgetown Day        18:53.70                  
 57 Galkin, Julian             8 Georgetown Day        18:54.30                  
 58 Wolin, Ethan               7 Georgetown Day        18:55.60                  
 59 Segal, Samuel              7 St Andrews E          18:56.10                  
 60 Bobby, Jack                8 Flint Hill            18:56.50   33             
 61 Winans, Brandon            7 Flint Hill            19:02.70   34             
 62 Blass, Alex                8 St Andrews E          19:05.70                  
 63 Ziamanesh, Daniel          7 Flint Hill            19:17.90   35             
 64 Freedman, Noah             8 Georgetown Day        19:45.00                  
 65 Hayter, Miles              6 St Andrews E          19:51.20                  
 66 Kovtun, Vlad               7 Flint Hill            20:10.80                  
 67 Conrad, Thomas             7 Sidwell Friends       20:18.20                  
 68 Cobb, Andrew               8 Potomac               20:27.90                  
 69 Zhang, John                8 St Andrews E          20:51.10                  
 70 Flecker, Thomas            8 St Andrews E          21:02.80                  
 71 Cohen, Ethan               8 Georgetown Day        21:10.60                  
 72 Milam, Elias               6 St Andrews E          21:17.90                  
 73 Banerjee, Evan             8 Georgetown Day        21:26.70                  
 74 Kay, Seth-David            8 Sidwell Friends       21:43.90                  
 75 Schwabacher, Hank          8 Georgetown Day        21:50.30                  
 76 Huff, Jonas                8 Potomac               22:27.10                  
 77 Takis, TJ                    Potomac               22:43.70                  
 78 Joseph, Benjamin           8 Georgetown Day        22:52.00                  
 79 Dohrmann, Ishan            7 Georgetown Day        23:45.00                  
 80 Rothfeld, Ian Day          7 Georgetown Day        24:12.00                  
 81 Bui, Nathan                7 Flint Hill            25:01.70                  
 82 Kaneriya, Arjun              Potomac               25:45.20                  
 83 Henry, Jack                7 Flint Hill            25:49.60                  
 84 Sweeney, Michael             Potomac               28:41.90                  
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Sidwell Friends              50    4    5    6   16   19   21   30          
      Total Time:  1:16:46.10                                                    
         Average:    15:21.22                                                    
   2 St Andrews Episcopal         61    2    8   13   15   23   25   26          
      Total Time:  1:17:29.10                                                    
         Average:    15:29.82                                                    
   3 Georgetown Day               61    3    9   11   18   20   28   29          
      Total Time:  1:17:09.60                                                    
         Average:    15:25.92                                                    
   4 Potomac                      70    7   10   14   17   22   24   27          
      Total Time:  1:18:22.20                                                    
         Average:    15:40.44                                                    
   5 Flint Hill                  109    1   12   31   32   33   34   35          
      Total Time:  1:24:16.80                                                    
         Average:    16:51.36                                                    




 Landon School                                              HY-TEK's Meet Manager
                  IAC, ISL and MAC Championships
 - 10/26/2017                  
                           Middle School Cross Country                           
                                     Landon                                      
                              Last Completed Event                               
 
Event 2  Girls 2.19 Mile Run CC ISL
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Strong, Katherine          8 Stone Ridge           14:34.60    1             
  2 DiBari, Maria              8 Stone Ridge           14:58.50    2             
  3 Buckley, Tess              7 National Cat          15:20.00    3             
  4 Gemmell, Erin              7 Stone Ridge           15:25.40    4             
  5 Sun, Eleanor               7 Bullis                15:29.10                  
  6 Mitchell, Ally             8 St Andrews E          15:39.10                  
  7 Chin, Sarah                8 Holton-Arms           15:46.20    5             
  8 Brody, Anna                7 Sidwell Friends       16:00.70                  
  9 Jackson, Tusani            8 Bullis                16:21.40                  
 10 Puryear, Jane              7 National Cat          16:39.90    6             
 11 Kenny, Paige               8 Stone Ridge           16:48.50    7             
 12 Fierro, Stella             7 National Cat          16:54.00    8             
 13 Lyons, Mikaela             8 Bullis                16:54.90                  
 14 Cope, Lillie Bea           8 St Stephens           16:55.80    9             
 15 Yost, Katie                8 Stone Ridge           17:06.80   10             
 16 Mann, Sydney               7 Sidwell Friends       17:48.40                  
 17 Siffermann, Riona          8 Stone Ridge           18:05.60   11             
 18 London, Zoe                8 Potomac               18:18.90                  
 19 O'Reilly, Emma               Potomac               18:21.40                  
 20 Lall, Maya                 7 Holton-Arms           18:32.90   12             
 21 Johnson, Kiera             7 Holton-Arms           18:39.70   13             
 22 Gavashili, Lela            6 Stone Ridge           18:40.30   14             
 23 Lindstrom, Perry           8 Stone Ridge           18:45.30                  
 24 Maturo, Charlotte          7 Stone Ridge           18:48.10                  
 25 Leon, Abigail              7 National Cat          18:49.20   15             
 26 Wiegmann, Lindsay          7 National Cat          19:07.80   16             
 27 Bigelow, Ryan              7 Bullis                19:08.50                  
 28 Sadler, Ashley             8 Stone Ridge           19:10.30                  
 29 Flores-Noel, Adele         7 Stone Ridge           19:10.90                  
 30 Starmann, Natalie          7 Stone Ridge           19:12.20                  
 31 Bagheri, Sarah             7 Sidwell Friends       19:30.10                  
 32 DiMartino, Nora            8 Stone Ridge           19:34.00                  
 33 Hu-Henderson, Mitra        6 Stone Ridge           19:43.40                  
 34 Knox, Rachel               6 Stone Ridge           19:44.80                  
 35 Ward, Lucy                 6 St Andrews E          19:45.90                  
 36 Azizi, Roxana              6 Stone Ridge           19:50.50                  
 37 Hasselwander, Anna         6 Stone Ridge           19:53.00                  
 38 Habib, Rachel              6 Stone Ridge           19:53.90                  
 39 Harrison, Laney            8 St Stephens           19:58.40   17             
 40 Mekonen, Hana              7 Stone Ridge           19:58.70                  
 41 Lu, Amy                    7 Holton-Arms           20:00.70   18             
 42 Vajda, Emmie               7 St Stephens           20:01.10   19             
 43 Knight, Ella               8 St Stephens           20:05.40   20             
 44 Lawlor, Amelia             8 Stone Ridge           20:26.40                  
 45 Kaproth, Naomi             8 Stone Ridge           20:27.90                  
 46 Drucker, Carroll           6 St Andrews E          20:37.90                  
 47 DeSarbo, Alyssa            7 Holton-Arms           20:46.70   21             
 48 Smith, Caroline            8 Stone Ridge           20:59.40                  
 49 Powell, Claire             8 Holton-Arms           21:10.70   22             
 50 Bentivoglio, Olivia        8 Stone Ridge           21:11.40                  
 51 Vajja, Kairavi             8 Flint Hill            21:13.20                  
 52 Marcus, Yanit              7 Stone Ridge           21:13.70                  
 53 Palmer, Caroline           8 Potomac               21:20.60                  
 54 Edu, Leila                 6 St Andrews E          21:30.70                  
 55 Callahan, Alethea          7 St Stephens           21:31.20   23             
 56 Stockton, Kate             8 Potomac               22:02.50                  
 57 Devarkonda, Divya          7 Holton-Arms           23:39.60   24             
 58 Nokku, Rachel              8 Stone Ridge           23:47.80                  
 59 Sy, Jenne                  7 Stone Ridge           25:45.00                  
 60 Caskin, Alexandra          8 Georgetown Day        26:20.20                  
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Stone Ridge                  24    1    2    4    7   10   11   14          
      Total Time:  1:18:53.80                                                    
         Average:    15:46.76                                                    
   2 National Cathedral for Gi    48    3    6    8   15   16                    
      Total Time:  1:26:50.90                                                    
         Average:    17:22.18                                                    
   3 Holton-Arms                  69    5   12   13   18   21   22   24          
      Total Time:  1:33:46.20                                                    
         Average:    18:45.24                                                    
   4 St Stephens and St Agnes     88    9   17   19   20   23                    
      Total Time:  1:38:31.90                                                    
         Average:    19:42.38                                                    





 Landon School                                               HY-TEK's Meet Manager
                  IAC, ISL and MAC Championships
 - 10/26/2017                   
                           Middle School Cross Country                            
                                      Landon                                      
                               Last Completed Event                               
 
Event 3  Boys 2.19 Mile Run CC IAC
==================================================================================
    Name                    Year School                Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 Urbina, Aidan              8 St Albans               6:13.7   13:38.40    1   
  2 Donovan, Clark             8 St Albans               6:23.4   13:59.60    2   
  3 Bentivoglio, Thomas        8 Bullis                  6:26.6   14:06.50    3   
  4 Cummings, Noah             8 St Stephens             6:26.7   14:06.80    4   
  5 Prestholdt, Gavin          8 St Stephens             6:27.2   14:07.80    5   
  6 Bartman, Micheal           7 Landon                  6:31.7   14:17.80    6   
  7 Jaeger, Brian              7 St Albans               6:36.9   14:29.20    7   
  8 Lester, Grant              7 St Albans               6:38.4   14:32.40    8   
  9 Gamble, Jeremiah           6 Landon                  6:39.3   14:34.30    9   
 10 Ristau, Will               8 St Stephens             6:42.2   14:40.80   10   
 11 Hakim-Florian, Asim        7 Landon                  6:43.1   14:42.80   11   
 12 Prestholdt, Taner          8 St Stephens             6:47.7   14:52.80   12   
 13 Terrell, Tristan           8 St Albans               6:50.2   14:58.30   13   
 14 Cavallin, Eddie            8 St Albans               6:52.3   15:02.90   14   
 15 Dougherty, Luke            8 St Albans               6:55.3   15:09.50   15   
 16 Bolanis, Peter             7 Landon                  6:56.3   15:11.50   16   
 17 Kalish, Ari                6 Landon                  6:56.7   15:12.50   17   
 18 Zia, Cyrus                 6 St Albans               6:58.5   15:16.40        
 19 Franklin, Nicholas         8 St Stephens             7:01.2   15:22.30   18   
 20 Clay, Kirk                 7 Bullis                  7:01.6   15:23.30   19   
 21 Laroski, Joseph            8 St Albans               7:02.6   15:25.50        
 22 Fou, Kevin                 8 Landon                  7:05.4   15:31.60   20   
 23 Nichols, Henry             7 Landon                  7:05.7   15:32.10   21   
 24 Fujiyama, Matthew          7 St Albans               7:05.7   15:32.30        
 25 Van der wouden, Casper     7 Landon                  7:13.2   15:48.70        
 26 Nobi, Andrew               8 Landon                  7:15.5   15:53.60        
 27 Findler, Samuel            6 St Albans               7:20.6   16:04.90        
 28 Duncan, Graham             7 St Albans               7:20.9   16:05.40        
 29 Glickman, Blake            7 Bullis                  7:24.4   16:13.20   22   
 30 Fujiyama, Michael          7 St Albans               7:25.1   16:14.70        
 31 Rhyu, Kozmo                7 St Albans               7:25.2   16:15.00        
 32 Florance, Christopher      8 St Albans               7:26.3   16:17.20        
 33 Meinhardt, Freddy          8 St Albans               7:36.8   16:40.40        
 34 Medish, Max                7 St Albans               7:38.5   16:44.00        
 35 Maravilla, Henry           8 Bullis                  7:41.2   16:50.00   23   
 36 Baker, James               8 St Albans               7:41.4   16:50.30        
 37 Bailey, Colin              6 St Albans               7:42.2   16:52.10        
 38 Kho, Johnathan             7 St Stephens             7:45.7   16:59.90   24   
 39 Sethi, Ishaan              8 Landon                  7:48.0   17:04.80        
 40 Bosede, Demilade           7 Bullis                  7:49.7   17:08.50   25   
 41 Razavi, Michael            7 Landon                  7:50.4   17:10.10        
 42 Davis, Dylan               7 Bullis                  7:51.8   17:13.20   26   
 43 Bounds, Charlie            7 St Stephens             7:52.6   17:14.80   27   
 44 Miller, Cam                7 Landon                  7:52.9   17:15.50        
 45 Toman, Will                7 St Stephens             7:53.1   17:16.10        
 46 Eusse, Thomas              7 Landon                  8:00.5   17:32.10        
 47 Kelly, Quinn               7 Landon                  8:00.8   17:32.80        
 48 Miranda, Roque             8 St Albans               8:02.4   17:36.30        
 49 Sauers, Will               8 St Albans               8:02.6   17:36.90        
 50 Ali, Tariq                 7 St Albans               8:03.2   17:38.10        
 51 Wilson, Jackson            6 St Albans               8:03.5   17:38.80        
 52 Hamilton, Brannon          6 Landon                  8:03.6   17:39.10        
 53 Buendia, Erick             8 St Albans               8:06.9   17:46.30        
 54 Mao, Sean                  8 Bullis                  8:07.1   17:46.70   28   
 55 Florance, Matthew          6 St Albans               8:08.8   17:50.40        
 56 Wade, Caleb                6 Landon                  8:09.4   17:51.60        
 57 Tucker, Austin             7 St Albans               8:13.3   18:00.30        
 58 Trainer, Nick              7 St Stephens             8:24.7   18:25.20        
 59 Booker, Quint              7 Bullis                  8:26.3   18:28.70        
 60 Jones, Deji                6 Landon                  8:26.9   18:30.10        
 61 Renzi, Nicholas            8 Landon                  8:31.0   18:39.10        
 62 Noren, Greg                7 St Stephens             8:32.0   18:41.20        
 63 Tun, Harrison              7 Landon                  8:42.9   19:05.10        
 64 Tiimon, Yanni              6 Landon                  8:43.3   19:06.00        
 65 Brown, Henry               7 St Albans               8:45.3   19:10.40        
 66 Mali, Winter               6 St Albans               8:47.7   19:15.60        
 67 Parizek, Spencer           7 St Albans               8:50.5   19:21.70        
 68 Lombardo, Holden           7 St Albans               8:53.6   19:28.60        
 69 Barahona-Levin, Vincent    7 Landon                  8:55.7   19:33.00        
 70 Markham, Ned               6 St Albans               9:01.0   19:44.70        
 71 O'Shea, C.J.               8 Landon                  9:01.6   19:46.10        
 72 Freund, Marko              7 Bullis                  9:02.2   19:47.30        
 73 Cheema, Salaar             8 Landon                  9:03.8   19:50.90        
 74 Palmore, Teddy             7 St Albans               9:05.2   19:54.00        
 75 Sturtevant, Charlie        7 St Albans               9:08.5   20:01.10        
 76 Bruce, Baker               6 St Albans               9:09.9   20:04.10        
 77 Moncur, James              7 Landon                  9:10.6   20:05.80        
 78 Bolden, Tyler              7 Bullis                  9:10.9   20:06.30        
 79 More, Turner               7 St Stephens             9:18.1   20:22.10        
 80 Ravitz, Aaron              7 Landon                  9:27.3   20:42.40        
 81 Nichols, Ollie             7 St Stephens             9:39.3   21:08.50        
 82 Langdon, Justin            8 Landon                  9:50.4   21:32.90        
 83 Roggie, George             8 Landon                  9:55.4   21:43.90        
 84 Tampubolon, Sam            8 St Stephens             9:59.1   21:51.90        
 85 Zhang, Tommy               6 Landon                  9:59.9   21:53.60        
 86 Johnson, Gabriel           7 Landon                 10:00.6   21:55.20        
 87 Mirzoev, Alan              8 Landon                 10:01.0   21:56.10        
 88 Adams, William             8 St Stephens            10:03.1   22:00.60        
 89 Lathrop, Owen              7 St Stephens            10:03.1   22:00.60        
 90 Clapp, Oliver              7 St Albans              10:03.2   22:00.90        
 91 George, William            7 Landon                 10:03.4   22:01.30        
 92 Gehlhoff, Kurt             7 St Stephens            12:09.7   26:38.00        
 93 Galamez, Alex              8 St Stephens            12:29.0   27:20.30        
 94 Knight, Lucas              6 Landon                 12:50.8   28:08.00        
                                                                                  
                                   Team Scores                                    
================================================================================= 
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9 
================================================================================= 
   1 St Albans                    31    1    2    7    8   13   14   15           
      Total Time:  1:11:37.90                                                     
         Average:    14:19.58                                                     
   2 St Stephens and St Agnes     49    4    5   10   12   18   24   27           
      Total Time:  1:13:10.50                                                     
         Average:    14:38.10                                                     
   3 Landon                       59    6    9   11   16   17   20   21           
      Total Time:  1:13:58.90                                                     
         Average:    14:47.78                                                     
   4 Bullis                       92    3   19   22   23   25   26   28           
      Total Time:  1:19:41.50                                                     
         Average:    15:56.30                                                     




Return to Top

Email | About