MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Last Track to Philly
Last Track to Philly History
Hosted By: Georgetown Preparatory
North Bethesda, Maryland
2019-01-26

Licensed to Walt Whitman High School   HY-TEK's Meet Manager 1/27/2019 11:20 AM
                       Last Track To Philly - 1/20/2018                        
                                Georgetown Prep                                
                                 Hanley Center                                 
                                    Results                                    
 
Girls 1 Mile Run A Race
=========================================================================
 Meet Record: # 4:54.35  1/21/2017   Hayley Jackson, Pautuxant                 
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Whittaker, Juliette          Mt  de Sales         5:13.00    4:59.30  
  2 Satsangi, Nandini            Poolesville          5:09.51    5:19.01  
  3 Eliker, Amanda               Howard               5:32.00    5:31.45  
  4 Loewe, Morgan                Bel Air              5:30.00    5:32.00  
  5 Slovak, Katherine            Bishop O'Con         5:31.24    5:36.25  
  6 Morales, Sophia              Walter Johns         5:42.00    5:39.21  
  7 Saneman, Mackenzie           Maryvale Pre         5:45.00    5:41.75  
  8 Capizzi, Juliana             Bethesda-Che         5:35.00    5:43.19  
  9 Primich, Alexandria          Winston Chur         5:39.62    5:46.03  
 10 Cavanaugh, Sam               Howard               5:45.00    5:50.65  
 11 Olmstead, Kayla              Harford Tech         5:45.00    5:53.06  
 12 Atticks, Anna                Maryvale Pre         5:45.00    5:59.07  
 13 Gagne, Camille               Walter Johns         5:43.00    5:59.28  
 14 Braxton, Jacqueline          Roosevelt            5:45.00    6:23.00  
 
Girls 1 Mile Run B Race
============================================================================
 Meet Record: # 5:07.64  1/26/2013   Caroline Beakes, Bethesda-Che             
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Wenham, Gabriella            Bel Air              5:50.00    5:44.60   1 
  2 Wade, Ellie                  Bethesda-Che         5:55.00    5:49.81   1 
  3 Yerger, Stella               Atholton             5:48.00    5:51.82   1 
  4 Baumann, Lillian             Reservoir            5:50.00    5:54.98   1 
  5 Blaisdell, Madeleine         Walt Whitman                    5:55.23   1 
  6 Bathalon, Paula              Walt Whitman         5:50.00    5:57.54   1 
  7 Murphy, Abby                 Georgetown D         5:58.00    5:58.53   2 
  8 Stavlas, Christina           Centennial           5:50.00    5:58.98   1 
  9 Cestari, Anna                St John's Co         6:08.00    5:59.03   2 
 10 Myers, Perrin                Winston Chur         6:00.00    6:00.40   2 
 11 Marin, Claire                Col. Zadok M                    6:02.89   3 
 12 Nardone, Anna                Col. Zadok M                    6:03.43   3 
 13 Woodruff, Jaeda              Wheaton              6:04.45    6:03.74   2 
 14 Teferi, Solome               Springbrook                     6:04.18   3 
 15 Gustafson, Lauren            Mount Hebron         6:00.00    6:06.55   2 
 16 Roberts, Emmy                Mt  de Sales         6:05.00    6:07.39   2 
 17 Chiappetta, Olivia           Bishop O'Con         6:24.00    6:07.61   3 
 18 Bergreen, Caylee             Mount Hebron         6:00.00    6:07.78   2 
 19 McManus, Taylor              Atholton             6:08.00    6:08.08   2 
 20 Lubis, Carrie                Reservoir            5:56.00    6:09.57   1 
 21 Jurkovic, Sara               Centennial           6:00.00    6:11.64   2 
 22 Fagerstrom, Kerstin          Trinity Scho         5:53.71    6:13.29   1 
 23 Orzech, Tara                 Harford Tech         5:50.00    6:16.45   1 
 24 Toner, Megan                 Stone Ridge          5:50.00    6:17.67   1 
 25 Yang, Joyce                  Georgetown D         6:10.00    6:20.36   3 
 26 Ambrozak, Sarah              Clarksburg           6:10.00    6:29.02   2 
 27 Campbell, Anna               Georgetown V         6:10.00    6:32.65   2 
 28 Pederson, Annika             Sidwell Frie                    6:36.70   3 
 29 Lyons, Julia                 Poolesville                     6:36.89   3 
 30 Gossaye, Arsema              Sidwell Frie                    6:37.47   3 
 31 Love, Christine              Clarksburg           6:10.00    6:44.12   3 
 -- Ewing, Emily                 Holton-Arms                         DNF   3 
 
Girls 3200 Meter Run
=========================================================================
 Meet Record: # 11:08.55  1/21/2017   Molly Barrick, Northern                  
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Edelman, Zoe                 Washington L        11:30.61   11:21.30  
  2 Nicely, Ava                  Woodrow Wils        11:39.15   11:27.92  
  3 Morrison, Mackenzie          Bel Air             12:06.63   11:27.94  
  4 Thomas, Rachel               Maryvale Pre        11:55.00   11:50.01  
  5 Grant, Lili                  Georgetown V        11:50.00   11:56.25  
  6 Weinberg, Emmersen           Walt Whitman        12:04.30   11:57.52  
  7 Bell, Mackenzie              Mt  de Sales        12:30.71   12:18.35  
  8 Konstanzer, Meah             Reservoir           12:15.70   12:31.49  
  9 Gunther, Ana                 Georgetown D        12:39.06   12:33.13  
 10 Lilyestrom, Margaret         Quince Orcha        12:27.14   12:35.41  
 11 Abo Dominguez, Aiko          Bethesda-Che        12:56.77   12:45.00  
 12 Grafov, Maria                Mount Hebron        12:40.00   13:19.50  
 
Girls 4x200 Meter Relay B Relays
============================================================================
    School                                               Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Reservoir                                         1:49.00    1:51.10   1 
  2 Mount Hebron                                      1:48.00    1:54.45   1 
  3 Atholton                                          1:50.34    1:54.54   1 
  4 Largo                                             1:52.00    1:56.01   1 
  5 Mt  de Sales                                      1:56.00    1:56.29   2 
  6 St John's College                                 1:55.00    1:56.90   2 
  7 Maryvale Prep                                     1:54.00    1:57.26   2 
  8 Thomas S Wootton                                  1:56.00    1:58.18   2 
  9 Washington Latin Pcs                              2:00.00    1:58.26   4 
 10 Sidwell Friends                                   1:52.00    1:58.99   1 
 11 Harford Tech                                      1:57.00    1:59.33   2 
 12 Georgetown Day                                    1:58.00    2:00.95   3 
 13 Woodrow Wilson Senior                             1:59.00    2:03.32   3 
 14 Howard                                            1:59.00    2:03.76   4 
 15 Quince Orchard                                    1:52.00    2:04.58   1 
 16 Bel Air                                           1:58.30    2:05.22   3 
 17 Bethesda-Chevy Chase                              2:05.00    2:06.15   5 
 18 Centennial                                        2:02.00    2:06.70   4 
 19 Winston Churchill                                 2:02.00    2:07.90   5 
 20 Clarksburg                                        1:59.00    2:11.08   3 
 21 Col. Zadok Magruder                                          2:13.13   5 
 22 Northwestern-PG                                   2:15.00    2:14.40   5 
 23 Watkins Mill                                      1:58.96    2:24.75   3 
 
Girls 4x200 Meter Relay A Relays
============================================================================
 Meet Record: # 1:44.73  1/21/2017   Mount Hebron, Mount Hebron                
                         S Robinson, J Ritter, E Ugorji, B Ridgely         
    School                                               Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Mount Hebron                                      1:42.10    1:45.84   1 
  2 Harford Tech                                      1:45.00    1:46.48   1 
  3 Gaithersburg                                      1:48.00    1:48.40   1 
  4 Reservoir                                         1:46.37    1:49.02   1 
  5 Quince Orchard                                    1:49.00    1:49.17   2 
  6 Georgetown Day                                    1:49.00    1:50.60   2 
  7 St John's College                                 1:48.00    1:51.36   1 
  8 Walter Johnson                                    1:49.50    1:52.02   2 
  9 Thomas S Wootton                                  1:52.00    1:52.20   3 
 10 Our Lady Of Good Counsel                          1:51.70    1:52.46   3 
 11 Largo                                             1:51.00    1:53.36   3 
 12 Mt  de Sales                                      1:48.50    1:53.51   2 
 13 Maryvale Prep                                     1:51.03    1:53.73   3 
 14 Long Reach                                        1:53.77    1:54.53   4 
 15 Walt Whitman                                      1:53.47    1:54.84   4 
 16 Bel Air                                           1:52.38    1:56.08   4 
 17 Howard                                            1:56.00    1:56.67   5 
 18 Winston Churchill                                 1:56.44    1:57.02   5 
 19 Baltimore Polytechnic Institut                    1:55.00    1:57.03   4 
 20 Clarksburg                                        1:51.00    1:57.18   3 
 21 Stone Ridge Sacred Heart                          1:57.01    1:57.89   5 
 22 Centennial                                        1:56.38    1:58.18   5 
 23 Academy Of The Holy Cross                         1:51.00    1:58.22   3 
 24 Poolesville Sr                                    1:59.51    1:58.24   6 
 25 Georgetown Visitation Prep                        1:58.00    1:58.43   5 
 26 Wheaton                                           1:50.24    1:58.69   2 
 27 Sidwell Friends                                   1:52.00    1:58.77   4 
 28 Bethesda-Chevy Chase                              2:02.00    2:00.05   6 
 29 Northwestern-PG                                   1:59.00    2:00.62   5 
 30 Holton-Arms                                                  2:03.80   6 
 31 Watkins Mill                                      1:50.00    2:04.03   2 
 -- Atholton                                          1:45.88        DNF   1 
 
Girls 4x400 Meter Relay
============================================================================
 Meet Record: # 3:58.27  1/21/2017   St John's College, St John's Co           
                         K Ebb, J Morris, A Williams, A Sabbakhan          
    School                                               Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Mount Hebron                                      3:54.00    4:05.27   1 
  2 Harford Tech                                      4:12.00    4:05.71   1 
  3 Georgetown Day                                    4:10.00    4:11.89   1 
  4 Clarksburg                                        4:21.00    4:13.88   3 
  5 Reservoir                                         4:14.04    4:15.28   1 
  6 Walter Johnson                                    4:18.00    4:17.12   2 
  7 Maryvale Prep                                     4:20.00    4:18.69   2 
  8 Thomas S Wootton                                  4:30.00    4:19.74   4 
  9 Bel Air                                           4:27.00    4:25.51   3 
 10 Sidwell Friends                                   4:22.00    4:26.38   3 
 11 Largo                                             4:15.00    4:26.49   1 
 12 Walt Whitman                                      4:15.36    4:26.73   2 
 13 Bethesda-Chevy Chase                              4:29.00    4:27.76   4 
 14 Centennial                                        4:28.52    4:30.68   3 
 15 Atholton                                          4:21.00    4:31.89   3 
 16 St John's College                                 4:30.00    4:33.48   4 
 17 Howard                                            4:30.00    4:35.97   4 
 18 Poolesville Sr                                    4:52.15    4:36.78   5 
 19 Our Lady Of Good Counsel                          4:19.50    4:38.04   2 
 20 Mt  de Sales                                      4:20.50    4:40.86   2 
 21 Bishop O'Connell                                  4:42.20    4:42.07   5 
 22 Academy Of The Holy Cross                         5:00.00    4:54.42   6 
 23 Quince Orchard                                    4:30.00    4:55.36   4 
 24 Winston Churchill                                 4:45.00    4:56.42   5 
 25 Woodrow Wilson Senior                             4:30.00    5:03.74   4 
 26 Col. Zadok Magruder                                          5:08.41   6 
 27 Washington Latin Pcs                              4:38.89    5:08.45   5 
 28 Northwestern-PG                                   5:00.00    5:16.89   5 
 29 Watkins Mill                                      5:11.59    5:24.93   6 
 30 Wheaton                                           5:05.45    5:30.08   6 
 
Girls 4x800 Meter Relay
=========================================================================
 Meet Record: # 9:33.04  1/25/2014   Mt  de Sales, Mt  de Sales                
                         C Arnold, J Harris, C Craig, K Hrabinski          
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Mt  de Sales                                      9:36.00    9:26.14# 
  2 Atholton                                          9:54.47    9:53.05  
  3 Bel Air                                          10:05.00   10:15.28  
  4 Winston Churchill                                10:35.36   10:33.99  
  5 Mount Hebron                                     10:35.00   10:34.01  
  6 Maryvale Prep                                    10:10.00   10:39.31  
  7 Howard                                           10:35.00   10:40.17  
  8 St John's College                                10:20.00   10:41.29  
  9 Centennial                                       10:27.21   10:42.35  
 10 Georgetown Day                                   10:35.00   10:53.67  
 11 Harford Tech                                     10:36.39   10:54.35  
 12 Clarksburg                                       10:15.00   11:25.50  
 13 Gaithersburg                                     11:00.00   11:30.37  
 
Girls 1600 Sprint Medley
============================================================================
 Meet Record: # 4:12.42  1/25/2014   Mt  de Sales, Mt  de Sales                
                         C Craig, K Hamilton, R Maher, J Harris            
    School                                               Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Mt  de Sales                                      4:10.00    4:09.95#  1 
  2 St John's College                                 4:15.00    4:14.85   1 
  3 Walter Johnson                                    4:19.00    4:17.01   1 
  4 Gaithersburg                                      4:40.00    4:21.40   3 
  5 Howard                                                       4:34.25   6 
  6 Clarksburg                                        4:25.00    4:34.53   1 
  7 Washington Latin Pcs                                         4:34.94   6 
  8 Quince Orchard                                    4:30.00    4:35.59   2 
  9 Reservoir                                         4:27.00    4:38.35   2 
 10 Poolesville Sr                                    4:25.00    4:39.66   1 
 11 Georgetown Day                                    4:48.00    4:42.61   3 
 12 Atholton                                          4:45.00    4:43.43   3 
 13 Georgetown Visitation Prep                        4:27.00    4:45.51   2 
 14 Maryvale Prep                                     4:45.00    4:48.86   3 
 15 Mount Hebron                                      4:23.00    4:48.94   1 
 16 Long Reach                                        4:50.00    4:50.17   3 
 17 Centennial                                                   4:50.23   5 
 18 Winston Churchill                                 4:53.00    4:51.34   4 
 19 Bel Air                                           4:50.00    4:51.60   3 
 20 Bishop O'Connell                                  4:55.00    4:52.95   4 
 21 Stone Ridge Sacred Heart                          4:55.00    4:52.99   4 
 22 Walt Whitman                                                 4:54.72   4 
 23 Sidwell Friends                                              4:55.43   5 
 24 Largo                                             5:00.00    4:56.56   5 
 25 Bethesda-Chevy Chase                              5:00.00    5:01.49   4 
 26 Harford Tech                                      4:40.00    5:02.24   2 
 27 Baltimore Polytechnic Institut                    4:33.00    5:04.68   2 
 28 Woodrow Wilson Senior                             5:05.00    5:06.23   5 
 29 Watkins Mill                                                 5:08.52   6 
 30 Thomas S Wootton                                  4:35.00    5:12.24   2 
 31 Holton-Arms                                                  5:18.59   6 
 32 Col. Zadok Magruder                                          5:21.04   6 
 33 Northwestern-PG                                              5:27.60   6 
 34 Academy Of The Holy Cross                         5:10.00    5:49.70   5 
 35 Wheaton                                           5:12.45    6:15.11   5 
 
Girls Distance Medley
=========================================================================
 Meet Record: # 12:28.37  1/21/2017   George C Marshall, George C Mar          
                          A Bir, J Robbins, H Holt, H Smith                 
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Howard                                           13:05.00   13:02.68  
  2 Centennial                                       12:56.00   13:03.11  
  3 Bel Air                                          13:03.00   13:12.10  
  4 St John's College                                13:00.00   13:12.78  
  5 Reservoir                                        12:58.00   13:13.02  
  6 Bethesda-Chevy Chase                             13:05.00   13:22.16  
  7 Walt Whitman                                     13:27.91   13:29.60  
  8 Atholton                                         13:25.00   14:00.53  
  9 Clarksburg                                       13:45.00   14:00.73  
 10 Walter Johnson                                   14:00.00   15:10.26  
 
Girls 4x55 Meter Shuttle Hurdle
============================================================================
 Meet Record: # 31.31  1/31/2009   Oxon Hill High School, Oxon Hill            
    School                                               Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Reservoir                                           32.39      32.54   1 
  2 Clarksburg                                          34.00      33.05   2 
  3 Harford Tech                                        33.00      33.13   1 
  4 Mt  de Sales                                        34.40      34.20   2 
  5 St John's College                                   34.00      34.73   1 
  6 Howard                                              35.00      35.00   3 
  7 Winston Churchill                                   35.46      35.45   3 
  8 Reservoir  'B'                                                 35.47   5 
  9 Quince Orchard                                      36.00      35.62   3 
 10 Gaithersburg                                        35.00      35.84   2 
 11 Maryvale Prep                                       35.00      36.31   2 
 12 Bel Air                                             37.92      36.36   4 
 13 Georgetown Day                                      39.00      36.43   4 
 14 Mount Hebron                                        36.11      36.92   3 
 15 Wheaton                                             40.05      36.93   5 
 16 Largo                                               40.00      37.01   4 
 17 Bethesda-Chevy Chase                                38.00      37.93   4 
 18 Watkins Mill                                                   42.07   5 
 
Girls High Jump
=========================================================================
 Meet Record: #  5-06  2/2/2008    Lacey Schuman, Maryvale Prep                
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Kelly, Beyonce               Harford Tech         5-04.00    5-05.00  
  2 Depry, Madison               Wheaton              5-06.00    5-02.00  
  3 Whalen, Kristin              Stone Ridge          5-00.00    5-00.00  
  3 Bunyard, Cassidy             Atholton             5-02.00    5-00.00  
  5 Chung, Emily                 Maryvale Pre         4-10.00    4-10.00  
  6 Ross, Sanaya                 Largo                5-00.00    4-10.00  
  7 Smith, Maeve                 Quince Orcha         4-10.00    4-10.00  
  8 Wilkinson, Liana             Walter Johns         5-00.00    4-08.00  
  8 Parham, Sydney               Howard               5-00.00    4-08.00  
  8 Smith, Mae                   Mt  de Sales         5-00.00    4-08.00  
 11 McAdam, Brianna              Clarksburg           4-10.00    4-08.00  
 -- Richardson, Rachel           St John's Co         4-10.00         NH  
 -- Murray, Maeve                Georgetown V         4-10.00         NH  
 -- Coyne, Tara                  Maryvale Pre         5-00.00         NH  
 -- Saunders, Laiya              Reservoir            4-10.00         NH  
 
Girls Pole Vault
=========================================================================
 Meet Record: # 13-00  1/25/2014   Olivia Gruver, Franklin                     
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Coyne, Tara                  Maryvale Pre         9-06.00    9-00.00  
  2 Garrigus, Madison            Atholton             9-06.00    9-00.00  
  3 Sowers, Ainsley              Mount Hebron         7-05.75    7-06.00  
 -- Parker, Julia                Maryvale Pre                         NH  
 
Girls Long Jump
=========================================================================
 Meet Record: # 18-09  2/2/2008    Christina Manning, WTA                      
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Dawson, Alicia               St John's Co        18-01.50   18-11.00# 
  2 Onyebadi, Petronilla         Harford Tech        17-01.50   18-00.00  
  3 Taitt, Asha                  Reservoir           16-02.00   17-08.25  
  4 Ashiogwu, K.C.               Gaithersburg        17-02.25   17-00.25  
  5 Nasir, Morgan                Atholton            17-05.00   16-11.50  
  6 Shields, Brooke              Clarksburg          17-02.00   16-05.75  
  7 Hall, Jannah                 Reservoir           15-08.00   15-11.25  
  8 Dziedzic, Emilia             Bel Air             15-11.00   15-06.75  
  9 Williams, Haley              Clarksburg          15-06.50   15-01.25  
 -- Kenny, Rory                  Maryvale Pre        15-06.50       FOUL  
 
Girls Triple Jump
=========================================================================
 Meet Record: # 40-05.50  2/2/2008    Erin Brooks, Seton Keough                
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Dawson, Alicia               St John's Co        38-08.25   39-06.75  
  2 Shields, Brooke              Clarksburg          35-11.75   35-05.00  
  3 Boyko, Alexis                Mt  de Sales        33-07.50   34-11.00  
  4 Evans, Kelsey                Walter Johns        35-08.00   33-08.00  
  5 Williams, Jasmine            Clarksburg          33-03.00   32-09.25  
  6 Murray, Tahlea               Howard              32-07.25   31-10.25  
 -- Ross, Sanaya                 Largo               34-10.00       FOUL  
 
Girls Shot Put
=========================================================================
 Meet Record: # 45-04.50  1/31/2009   Emily Vannoy, Thomas Johnson             
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Young, Morgan                Atholton            36-02.00   34-09.00  
  2 Williams, Shardae            Largo               36-05.50   34-05.50  
  3 Adewole, Moroti              Centennial          35-02.00   32-07.00  
  4 Wainwright, Ciara            Atholton            35-09.00   32-02.00  
  5 Adekola, Tosin               Reservoir           29-11.75   30-10.50  
  6 Collins, Lauren              Bishop O'Con        31-09.00   29-08.50  
  7 Grant, Elena                 Bethesda-Che        31-11.75   28-06.00  
  8 Gee, Gabby                   Clarksburg          29-10.00   28-02.50  
  9 Elekwachi, Uzoma             Our Lady Of         29-03.00   26-06.50  
 -- Brown, Cierra                Christiana          34-03.50         ND  
 -- Yomi, Hannah                 Our Lady Of         35-01.00         ND  
 -- Buller, Meredith             Mt  de Sales        30-09.50         ND  
 
Girls 1600 Meter Race Walk
=========================================================================
 Meet Record: # 8:12.03  1/20/2018   Zoi Beatties, Unattached                  
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Bell, Mackenzie              Mt  de Sales        10:00.00    8:53.37  
  2 Bernal, Soraya               Bethesda-Che                   10:13.02  
  3 McNamara, Kylie              Atholton                       10:29.51  
  4 Albines, Emily               Col. Zadok M                   10:37.27  
  5 Hsu, Lillian                 Poolesville                    12:20.05  
  6 Palmer, Macy                 Poolesville                    12:23.79  
  7 Escalante, Catalina          Winston Chur                   12:26.86  
  8 Gutierrez, Olivia            Walt Whitman                   14:01.22  
  9 Bradley, Zakia               Northwestern                   14:01.27  
 10 Oni, Dunni                   Northwestern                   15:12.56  
 
Boys 1 Mile Run B Race
============================================================================
 Meet Record: # 4:24.36  1/28/2012   Joey Chapin, Georgetown P                 
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Taylor, Daron                Harford Tech                    4:43.39   2 
  2 La, Jordan                   Winston Chur         4:50.00    4:51.51   1 
  3 Giordano, Andrew             Bel Air              4:55.00    4:52.93   1 
  4 Bennertz, Owen               Reservoir            4:55.60    4:53.24   1 
  5 Raudabaough, Joseph          Howard               4:59.00    4:54.04   2 
  6 Tiroro, Natnel               Wheaton              4:50.97    4:54.07   1 
  7 Altamar, Nico                Bethesda-Che         4:52.00    4:54.68   1 
  8 Garner, Greg                 Walt Whitman                    4:57.03   1 
  9 Onofre, William              Wheaton              4:58.42    4:57.38   1 
 10 Duraes, Fernando             Centennial           5:01.01    4:57.70   2 
 11 Fontek, Jonathan             Quince Orcha         5:00.00    4:58.63   2 
 12 Wang, Simon                  Winston Chur         4:59.00    5:00.10   2 
 13 Caiazza-Blum, Joey           Bethesda-Che         4:55.00    5:00.34   1 
 14 Becker, Eric                 Atholton             5:01.00    5:00.40   2 
 15 Morad, Adam                  Walter Johns         5:00.90    5:00.52   2 
 16 Carter, Collin               Reservoir            4:50.00    5:01.64   1 
 17 Raza, Joe                    Georgetown P         5:15.00    5:03.77   3 
 18 Margaronis, Pandelis         St John's Co         5:00.00    5:04.24   2 
 19 Palazzo, Nick                Georgetown P         5:15.00    5:05.45   3 
 20 Lachman, Micah               Sidwell Frie                    5:05.46   4 
 21 Elias, Jeff                  Georgetown D                    5:07.57   1 
 22 Slovak, Nicholas             Bishop O'Con         4:58.70    5:07.64   2 
 23 Torres, Diego                Baltimore Po         4:50.00    5:12.04   1 
 24 Cabrera, Alejandro           Long Reach           5:15.00    5:12.16   3 
 25 Ponciano, Daniel             Poolesville          5:02.00    5:12.22   2 
 26 Leff, Alexander              Poolesville          5:18.00    5:14.74   3 
 27 Mehra, Jai                   Springbrook                     5:15.04   4 
 28 Luu, Lindon                  Col. Zadok M                    5:21.30   4 
 29 Mullery, Sean                Georgetown P                    5:22.07   2 
 30 Kwiatkowski, Ben             Col. Zadok M                    5:23.77   4 
 31 Zook, Logan                  Atholton                        5:25.02   4 
 32 Pepperl, Zachary             Watkins Mill         5:15.42    5:25.69   3 
 33 Leonard, Jack                Sidwell Frie                    5:28.66   4 
 34 Dubin, Benji                 Quince Orcha         5:10.00    5:30.89   3 
 35 Buchwald, Corbin             Georgetown D         5:03.00    5:32.39   3 
 36 McElhennon, Aidan            Our Lady Of          5:30.41    5:34.87   3 
 37 Marrow, Tyler                Harford Tech         5:10.00    5:35.42   3 
 38 Clayton, Joseph              Christiana           5:33.44    5:40.19   4 
 39 Garcia, Felipe               Northwestern         5:50.84    6:17.83   4 
 40 Martinez, Alex               Northwestern         6:25.88    6:40.84   4 
 
Boys 1 Mile Run A Race
=========================================================================
 Meet Record: # 4:24.36  1/28/2012   Joey Chapin, Georgetown P                 
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Greczyn, Max                 Bishop O'Con         4:26.18    4:24.60  
  2 Hindle, Cameron              Long Reach           4:28.00    4:35.07  
  3 Jones, William               Mount Hebron         4:33.00    4:36.80  
  4 Albertini, Scott             Bullis                          4:37.51  
  5 Plowman, Andrew              Bel Air              4:40.00    4:39.27  
  6 Worthman, Zachary            Clarksburg           4:37.00    4:39.88  
  7 de Beaufort, Liam            St John's Co         4:38.00    4:46.60  
  8 Iseman, Sam                  Mount Hebron         4:33.00    4:47.76  
  9 Goulet, Timothy              Howard               4:46.00    4:57.37  
 10 Lesser, Benjamin             Walt Whitman                    4:57.85  
 11 Bangser, Seth                Walter Johns         4:49.00    5:02.66  
 
Boys 3200 Meter Run
=========================================================================
 Meet Record: # 9:17.13  2/2/2008    Solomon Haile, Sherwood                   
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Yepez-Lopez, Rodrigo         Walter Johns                    9:39.04  
  2 Zylka, Caleb                 Bel Air              9:58.00    9:41.16  
  3 Baranoski, Kevin             Harford Tech        10:14.55    9:49.42  
  4 Riker, John                  Thomas S Woo         9:47.00    9:59.29  
  5 Bratt, Aaron                 Walt Whitman        10:11.57   10:08.40  
  6 Shiferaw, Abel               Springbrook         10:30.80   10:16.83  
  7 Mackey, Tsach                Winston Chur        10:32.17   10:22.82  
  8 Bangser, Seth                Walter Johns                   10:23.53  
  9 Eig, Sam                     Clarksburg          10:46.75   10:30.04  
 10 Kim, Noah                    Reservoir           10:21.18   10:31.36  
 11 Stallard, Christopher        Poolesville         10:28.08   10:32.27  
 12 Friebert, James              Bethesda-Che        10:52.83   10:34.37  
 13 Baar, Charlie                Georgetown D        10:50.00   10:37.83  
 14 Hawkins, Collin              Howard              10:50.00   10:40.08  
 
Boys 4x200 Meter Relay A Relays
============================================================================
 Meet Record: # 1:30.76  2/3/2007    Westlake High School, Westlake HS         
    School                                               Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Reservoir                                         1:30.80    1:34.07   1 
  2 Roosevelt                                         1:33.00    1:35.12   2 
  3 Gaithersburg                                      1:32.00    1:35.35   1 
  4 Watkins Mill                                      1:33.00    1:35.40   2 
  5 Mount Hebron                                      1:34.45    1:35.47   2 
  6 St John's College                                 1:33.00    1:35.55   1 
  7 St Stephens and St Agnes                          1:32.00    1:35.70   1 
  8 Largo                                             1:30.00    1:35.78   1 
  9 Georgetown Prep                                   1:33.00    1:35.93   2 
 10 Atholton                                          1:30.95    1:36.13   1 
 11 Springbrook                                                  1:37.55   2 
 12 Baltimore Polytechnic Institut                    1:35.50    1:37.59   3 
 13 Thomas S Wootton                                  1:37.00    1:38.54   4 
 14 Walt Whitman                                      1:38.17    1:38.55   4 
 15 Long Reach                                        1:36.55    1:38.72   3 
 16 Bethesda-Chevy Chase                              1:39.99    1:39.10   5 
 17 Our Lady Of Good Counsel                          1:37.67    1:39.50   4 
 18 Clarksburg                                        1:35.00    1:40.79   3 
 19 Winston Churchill                                 1:40.86    1:40.83   5 
 20 Walter Johnson                                    1:37.50    1:40.95   4 
 21 Northwestern-PG                                   1:37.00    1:41.26   3 
 22 Centennial                                        1:38.35    1:42.21   5 
 23 Christiana                                        1:38.28    1:42.22   4 
 24 Bel Air                                           1:38.08    1:42.49   4 
 25 Sidwell Friends                                   1:40.00    1:43.23   5 
 26 Georgetown Day                                    1:38.70    1:43.48   5 
 27 Col. Zadok Magruder                                          1:43.64   6 
 28 Quince Orchard                                    1:40.00    1:43.93   5 
 29 Washington Latin Pcs                              1:42.00    1:44.20   6 
 30 Wheaton                                           1:47.50    1:44.36   6 
 31 Howard                                            1:37.00    1:44.66   3 
 32 Poolesville Sr                                    1:42.78    1:46.81   6 
 -- Harford Tech                                      1:35.00         DQ   3 
 
Boys 4x200 Meter Relay B Relays
============================================================================
    School                                               Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Woodrow Wilson Senior                             1:38.00    1:38.51   1 
  2 Largo                                             1:38.00    1:38.73   1 
  3 Atholton                                          1:34.88    1:40.87   1 
  4 Mount Hebron                                      1:38.00    1:41.08   1 
  5 Reservoir                                         1:36.25    1:41.72   1 
  6 Springbrook                                                  1:42.12   2 
  7 Walter Johnson                                    1:43.00    1:42.78   3 
  8 Harford Tech                                      1:41.00    1:42.96   2 
  9 Centennial                                        1:42.00    1:43.06   3 
 10 St John's College                                 1:44.00    1:43.99   3 
 11 Bethesda-Chevy Chase                              1:46.00    1:45.96   4 
 12 Georgetown Prep                                   1:44.00    1:46.76   3 
 13 Georgetown Day                                    1:42.00    1:47.04   2 
 14 Howard                                            1:40.00    1:47.20   2 
 15 Thomas S Wootton                                  1:41.00    1:47.23   2 
 16 Clarksburg                                        1:45.00    1:47.54   4 
 17 Walt Whitman                                      1:38.17    1:47.87   5 
 18 Washington Latin Pcs                              1:48.89    1:48.47   5 
 19 Wheaton                                           1:50.50    1:48.82   5 
 20 Winston Churchill                                 1:45.00    1:50.56   3 
 21 Bishop O'Connell                                  1:55.80    1:52.77   1 
 22 Northwestern-PG                                   1:45.00    1:53.27   4 
 23 Quince Orchard                                    1:45.00    1:54.31   4 
 24 Watkins Mill                                      1:42.00    1:56.01   3 
 25 Col. Zadok Magruder                                          2:00.33   5 
 
Boys 4x400 Meter Relay
============================================================================
 Meet Record: # 3:23.35  2/3/2007    Westlake High School, Westlake HS         
    School                                               Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Baltimore Polytechnic Institut                    3:45.00    3:33.03   3 
  2 Mount Hebron                                      3:35.00    3:36.45   1 
  3 Harford Tech                                      3:37.00    3:36.77   1 
  4 Springbrook                                                  3:37.06   2 
  5 Largo                                             3:28.00    3:38.76   1 
  6 Georgetown Prep                                   3:38.00    3:39.06   2 
  7 Gaithersburg                                      3:30.00    3:39.34   1 
  8 Centennial                                        3:39.13    3:40.37   2 
  9 Bel Air                                           3:45.00    3:40.40   4 
 10 Walter Johnson                                    3:41.00    3:41.60   2 
 11 Bethesda-Chevy Chase                              3:38.00    3:42.19   2 
 12 Walt Whitman                                      3:47.83    3:45.40   5 
 13 Winston Churchill                                 3:44.00    3:45.58   3 
 14 Howard                                            3:43.00    3:47.34   3 
 15 Archbishop Curley                                 3:48.00    3:47.56   5 
 16 Atholton                                          3:43.85    3:47.78   3 
 17 Christiana                                        3:47.00    3:48.10   4 
 18 Clarksburg                                        3:45.00    3:48.70   4 
 19 Thomas S Wootton                                  3:42.00    3:50.79   3 
 20 Long Reach                                        3:55.00    3:51.74   5 
 21 Sidwell Friends                                   3:36.00    3:54.58   1 
 22 Our Lady Of Good Counsel                          4:02.68    3:58.71   6 
 23 Reservoir                                         3:45.00    4:00.00   4 
 24 Georgetown Day                                    3:47.00    4:00.80   4 
 25 Woodrow Wilson Senior                             3:59.00    4:01.39   5 
 26 Quince Orchard                                    3:45.00    4:03.31   3 
 27 Bishop O'Connell                                             4:04.26   6 
 28 Watkins Mill                                      4:02.20    4:04.71   6 
 29 Col. Zadok Magruder                                          4:05.18   6 
 30 St John's College                                 4:40.00    4:05.30   6 
 31 Poolesville Sr                                    4:01.17    4:07.10   5 
 32 Washington Latin Pcs                              3:55.00    4:09.73   5 
 33 Wheaton                                           4:40.20    4:11.38   6 
 34 Northwestern-PG                                   3:45.00    4:13.90   4 
 
Boys 4x800 Meter Relay
=========================================================================
 Meet Record: # 8:07.40  2/13/2016   Gilman, Gilman                            
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Harford Tech                                      8:24.63    8:34.23  
  2 Mount Hebron                                      8:25.00    8:38.22  
  3 Washington Latin Pcs                              8:30.87    8:39.44  
  4 Reservoir                                         8:31.33    8:40.19  
  5 Winston Churchill                                 8:37.19    8:44.29  
  6 Walt Whitman                                      8:43.62    8:47.35  
  7 St John's College                                 8:38.00    8:55.95  
  8 Howard                                            8:48.00    8:57.88  
  9 Clarksburg                                        8:35.00    9:07.15  
 10 Bishop O'Connell                                  8:47.35    9:07.17  
 11 Gaithersburg                                      8:50.00    9:07.37  
 12 Springbrook                                       8:40.00    9:07.98  
 13 Walter Johnson                                    8:45.00    9:16.33  
 
Boys 1600 Sprint Medley
============================================================================
 Meet Record: # 3:36.55  1/25/2014   McDonogh, McDonogh                        
                         N Scott, M Singer, J Woods, J Weathers            
    School                                               Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Howard                                            3:38.00    3:38.38   1 
  2 Roosevelt                                         3:35.00    3:39.46   1 
  3 Woodrow Wilson Senior                             3:39.00    3:43.53   1 
  4 Bethesda-Chevy Chase                              3:52.00    3:45.63   2 
  5 Walter Johnson                                    3:47.00    3:46.50   2 
  6 Archbishop Curley                                 3:50.00    3:46.85   2 
  7 Atholton                                          3:36.80    3:48.96   1 
  8 Reservoir                                         3:55.00    3:50.41   3 
  9 St John's College                                 3:57.00    3:51.41   3 
 10 Mount Hebron                                      3:56.00    3:53.32   3 
 11 Clarksburg                                        3:55.00    3:53.93   3 
 12 Baltimore Polytechnic Institut                    4:10.00    4:00.37   5 
 13 Gaithersburg                                      3:40.00    4:01.77   1 
 14 Winston Churchill                                 4:01.00    4:04.19   4 
 15 Quince Orchard                                    4:05.00    4:04.74   4 
 16 Christiana                                        4:00.00    4:04.83   4 
 17 Poolesville Sr                                               4:05.50   6 
 18 Largo                                             3:50.00    4:07.19   2 
 19 Bel Air                                           4:10.00    4:10.66   5 
 20 Washington Latin Pcs                              4:15.67    4:12.70   5 
 21 Georgetown Prep                                   4:00.00    4:13.15   3 
 22 Harford Tech                                      4:08.00    4:13.51   4 
 23 Springbrook                                                  4:13.99   2 
 24 Georgetown Day                                    4:09.00    4:19.30   4 
 25 Bishop O'Connell                                  4:09.32    4:19.39   4 
 26 Northwestern-PG                                   3:54.00    4:19.81   2 
 27 Wheaton                                           4:25.23    4:21.81   6 
 28 Col. Zadok Magruder                                          4:25.53   6 
 29 Walt Whitman                                                 4:27.89   5 
 30 Sidwell Friends                                              4:28.25   6 
 31 Thomas S Wootton                                  3:58.00    4:58.67   3 
 
Boys Distance Medley
=========================================================================
 Meet Record: # 10:34.18  1/28/2012   Gilman, Gilman                           
                          K Chen, J McLean, P Merritt, W Meadows            
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Mount Hebron                                     10:55.00   11:07.78  
  2 Clarksburg                                       11:20.00   11:15.06  
  3 Woodrow Wilson Senior                            11:15.00   11:19.51  
  4 Walt Whitman                                     11:18.46   11:19.58  
  5 Archbishop Curley                                10:50.00   11:20.68  
  6 Howard                                           11:15.00   11:25.69  
  7 Baltimore Polytechnic Institut                   11:27.00   11:26.11  
  8 Atholton                                         11:08.00   11:41.78  
  9 Springbrook                                      11:45.00   11:59.66  
 10 Thomas S Wootton                                 11:19.00   12:30.39  
 -- Centennial                                       11:13.00         DQ  
 
Boys 4x55 Meter Shuttle Hurdle
============================================================================
 Meet Record: # 28.60  1/30/2010   McDonogh, McDonogh                          
    School                                               Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Gaithersburg                                        30.00      28.90   5 
  2 Harford Tech                                        30.00      30.39   1 
  3 Howard                                              31.00      30.93   1 
  4 Mount Hebron                                        31.03      31.28   1 
  5 Reservoir                                           32.48      31.31   2 
  6 Clarksburg                                          32.00      31.33   2 
  7 Largo                                               40.00      32.06   4 
  8 Watkins Mill                                        33.50      32.17   3 
  9 Bel Air                                             33.40      32.35   2 
 10 Our Lady Of Good Counsel                            38.50      32.81   4 
 11 Springbrook                                                    33.46   3 
 12 Quince Orchard                                      35.00      34.23   4 
 13 Walt Whitman                                                   34.85   4 
 14 Wheaton                                             42.58      37.56   3 
 
Boys High Jump
=========================================================================
 Meet Record: #  6-08  1/31/2009   Tristan Benton, NPT                         
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 McGreivy, James              Bethesda-Che         6-04.00    6-00.00  
  2 Coates, Dorian               Atholton             6-00.00    5-10.00  
  3 Iii, Genith Cavlin           Gaithersburg         5-08.00    5-08.00  
  4 Spiess, Ben                  Clarksburg           5-08.00    5-08.00  
  5 Wagner, Chris                Centennial           5-08.00    5-06.00  
  5 Aimiuwu, Osagie              Thomas S Woo         5-08.00    5-06.00  
  5 McKinney, Reggie             Watkins Mill         5-10.00    5-06.00  
 -- Taylor, Adetilewa            Largo                5-08.00         NH  
 -- Okoye, Eric                  Howard               6-02.00         NH  
 -- Paige, Joshua                St John's Co         5-10.00         NH  
 -- Lewis, Christian             Gaithersburg         5-10.00         NH  
 
Boys Pole Vault
=========================================================================
 Meet Record: # 13-06  1/26/2013   Samuel Shipley, Governor Tho                
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Jones, Zachary               Gaithersburg        12-06.00   12-00.00  
  2 Ianniello, AJ                Harford Tech        11-06.00   11-06.00  
  3 Shirodkar, Griffin           Howard              10-06.00    9-00.00  
 
Boys Long Jump
=========================================================================
 Meet Record: # 22-11.25  1/28/2012   Ian Miles, Mount Saint                   
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Nweke, Odera                 Georgetown P        22-03.75   22-01.50  
  2 Borden, Christian            St Stephens         21-03.75   21-06.25  
  3 Jasmin, Jalen                Reservoir           20-11.00   21-02.50  
  4 Okoye, Eric                  Howard              21-00.00   20-10.00  
  5 Lewis, Christian             Gaithersburg        20-07.00   20-06.75  
  6 McKinney, Reggie             Watkins Mill        20-03.75   20-06.00  
  7 Barnes, Zaid                 Christiana          20-10.75   20-05.25  
  8 Ibeh, Emmanuel               Reservoir           20-09.50   20-05.00  
  9 Onyechi, Ikechukwu           Springbrook                    19-10.50  
 10 Mevo, Alfred                 Quince Orcha        20-00.00   19-06.00  
 11 Lally, Peter                 Bethesda-Che        20-02.50   19-05.00  
 12 Cartwright, Keith            Thomas S Woo        20-02.00   19-04.25  
 
Boys Triple Jump
=========================================================================
 Meet Record: # 46-07  1/20/2018   Fru Bayelle, Francis Scot                   
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Richardson, Kamau            Atholton            43-04.50   43-01.00  
  2 Matthews, Anthony            Centennial          42-03.50   42-08.50  
  3 Barnes, Zaid                 Christiana          42-00.00   42-07.50  
  4 Khariat, Ibra                Howard              43-01.50   41-05.50  
  5 Mevo, Alfred                 Quince Orcha        41-05.50   41-03.00  
  6 Spiess, Ben                  Clarksburg          40-06.25   41-01.75  
  7 McKinney, Reggie             Watkins Mill        40-09.50   41-01.50  
  8 Borden, Christian            St Stephens         39-11.50   40-10.00  
  9 Coates, Dorian               Atholton            40-03.00   40-09.75  
 10 Menk, Nathaniel              Howard              40-00.00   40-03.75  
 
Boys Shot Put
=========================================================================
 Meet Record: # 57-00  1/25/2014   Andrew Robinson, McDonogh                   
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Kanu, Henry                  Largo               50-00.00   48-11.00  
  2 Da Silva, Lance              St John's Co        48-11.00   46-08.00  
  3 Burke, Samuel                Archbishop C        45-04.75   44-00.00  
  4 Greene, Collin               Howard              45-04.50   43-08.00  
  5 Quainoo, Brian               Howard              44-07.00   43-07.00  
  6 Falwell, Renaldi             Largo               44-01.25   43-06.00  
  7 Sayeh, Baeba                 Watkins Mill        46-09.25   43-03.00  
  8 Guglielmone, Jon             Clarksburg          44-03.00   42-06.00  
  9 Joesph, Christopher          Howard              42-00.75   42-04.50  
 10 Guidibo, Ryan                Christiana          43-04.50   40-01.00  
 -- Butler, Michael              Georgetown P        45-09.75         ND  
 
Boys 1600 Meter Race Walk
=========================================================================
 Meet Record: # 7:42.14  1/20/2018   Jadon Davis, Baltimore Po                 
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Davis, Jadon                 Baltimore Po         7:16.00    7:23.85# 
  2 Gronemeyer, Paine            Unattached                      8:52.98  
  3 Chiosi, John                 Baltimore Po                    8:53.22  
  4 Carter, Collin               Reservoir                       8:54.21  
  5 Jones, Gabriel               Bethesda-Che                    9:09.65  
  6 Major, Langston              Winston Chur                    9:09.75  
  7 Ganti, Sridhar               Poolesville                    10:25.50  
  8 Davenport, Kobey             Poolesville                    10:27.30  
  9 Moises, Allen                Walter Johns                   10:28.25  
 10 Wang, Linuxen                Woodrow Wils                   10:32.31  
 11 Gross, David                 Winston Chur                   11:46.05  
 12 Perez, Joshua                Winston Chur                   12:19.90  
 13 Lindenmayer, Randall         Col. Zadok M                   12:21.32  


Return to Top

Email | About