MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Montgomery Invitational
Montgomery Invitational History
Hosted By: MCPS
Landover, Maryland
2019-01-12

Licensed to Walter Johnson High School HY-TEK's Meet Manager 1/15/2019 06:35 PM
                   Montgomery Invitational 2019 - 1/12/2019                    
                         Hosted by  Walter Johnson HS                          
                       Landover Sports & Learning Center                       
                                    Results                                    
 
Girls 55 Meter Dash
===================================================================
        Meet: #  6.95  1/11/2014   Shania Collins, Huntingtown                 
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Jada Seaman                  McDonogh Sch              7.08q  4 
  2 Taylor Wright                Northwest Hi              7.19q  3 
  3 Jordan Braxton               Riverdale Ba              7.23q  2 
  4 Olivia Garner                Westlake Hig              7.36q 12 
  5 Lauren Jones                 South County              7.37q  7 
  6 Caitlyn Ettienne             Our Lady Of               7.42q  6 
  7 Noelle Foss                  Riverdale Ba              7.43q 11 
  8 Jada Sobratti                Frederick Hi              7.44q  6 
  9 Tenae Minor                  Mergenthaler              7.46   9 
 10 Jasmine Forbes               North Point               7.50   7 
 11 Janiya Valentine             New Town Hig              7.51   5 
 12 Caia Gelli                   Richard Mont              7.52   5 
 13 Taylor Small                 South County              7.54  12 
 14 Zhane Lettsome               Our Lady Of               7.55   8 
 15 Korrin Stith                 Woodlawn Hig              7.59   8 
 16 Karis Lee                    Winston Chur              7.59   9 
 17 Emma Tilson                  McDonogh Sch              7.63   3 
 18 Bernardette Molokwu          Oakland Mill              7.64   3 
 19 Trinity McCall               Fairfax                   7.65   5 
 20 Oluwaseun Sule               Oakland Mill              7.65   7 
 21 Alice Adarkwa                Northwest Hi              7.67   9 
 21 Erin Henderson               Walter Johns              7.67  13 
 23 Lindsey Stirling             McLean                    7.69   1 
 24 Kierra Marshall              Academy of t              7.71   3 
 25 Malaya Reid                  Frederick Hi              7.72  13 
 26 Melanie Barger               Linganore Hi              7.74  13 
 27 Ella Godswill                Randallstown              7.75   4 
 28 Raven Kennedy                Westlake Hig              7.76   1 
 29 Sierra Agarwal               Walter Johns              7.77   8 
 30 Roselynn Kamara              Elizabeth Se              7.78  10 
 31 Maddie Robinson              Maryvale Pre              7.80  11 
 32 Tamia Bowers                 Wheaton High              7.80   4 
 33 Alyssa Romer                 James Madiso              7.81   5 
 33 Danejah Kyle                 Quince Orcha              7.81  10 
 35 Amelia Burton                Watkins Mill              7.82   1 
 36 Jacquelyn Person             North Point               7.83   8 
 37 Gabrielle Smith              Damascus Hig              7.83   2 
 38 Ma'Kayla Handy               St. Charles               7.83  11 
 39 Sarah Moravansky             Linganore Hi              7.84   1 
 40 Destane Peace                Baltimore Po              7.84   2 
 41 Khristen A Hamilton          George C. Ma              7.85   4 
 42 Lynette Martin               Eastern Tech HS           7.85   1 
 43 Elizabeth Sampson            Northwood Hi              7.86  13 
 44 Sahirra Burgess              Seneca Valle              7.87  11 
 45 Mariel Juwillie              Clarksburg H              7.90   4 
 46 Maia Burger                  Liberty High              7.90  12 
 47 Imani Lynn                   Gaithersburg              7.91   4 
 48 Jernei Moncrieffe            Washington L              7.93   2 
 48 Samaya Bernardo              Bethesda-Che              7.93  14 
 50 Diamond Lewis                Northern-Cal              7.96   9 
 51 Errisa George                Franklin Hig              7.97  11 
 52 Kareen Bolden                Largo High S              7.98   9 
 53 Samiyah Green                Kipp Dc: Col              7.98   2 
 54 Edeline Davies               Mount De Sal              8.00   8 
 55 Taeviana Govan               Damascus Hig              8.00   8 
 56 Renee Robinson               Christiana H              8.03  14 
 57 Kayla Black                  Largo High S              8.07  10 
 58 Angel Porter                 Thomas S. Wo              8.08   3 
 59 Brionne Taylor               Woodlawn Hig              8.08   7 
 60 Olivia Beckner               Westfield                 8.08   2 
 61 Marian Akinleye              Randallstown              8.09   2 
 62 Makayla Lopez                Annandale                 8.09   5 
 63 Angel Bidgell                Old Mill Hig              8.10   7 
 64 Blessing-Bonn Makieu         John F. Kenn              8.10   4 
 65 Grace Flynn                  Mount De Sal              8.12   6 
 66 Elizabeth Parsons            Washington-L              8.13   6 
 67 Saira Rathod                 Walt Whitman              8.13  10 
 68 Quawana Stubbs               Kipp Dc: Col              8.14   8 
 69 Verlyn Kayo                  Poolesville               8.14  13 
 70 Alexis Emery                 Bullis Schoo              8.15  11 
 71 Makayla R Jones-Suggs        George C. Ma              8.18  12 
 72 Chanell Devaughn             Mergenthaler              8.19  12 
 73 Sydney Gunn                  Quince Orcha              8.22   1 
 74 Aaleah Womack                Annapolis Se              8.22  11 
 75 Rajanae Lawson               Washington L              8.23  14 
 76 Kendra Chambers              Largo High S              8.24   3 
 77 Danielle Dickson             W.T. Woodson              8.25   7 
 78 Riley Gerrish                Annapolis Se              8.25  10 
 79 Laila Anderson               Bullis Schoo              8.26   6 
 80 Kayla Holt                   Watkins Mill              8.26   1 
 81 Taylor Serrano               Eastern Tech HS           8.26   2 
 82 Quanell Kitchen              Montgomery B              8.26   9 
 83 Mawumenyo Tchegnon           Montgomery B              8.27  10 
 84 Candace Schourek             W.T. Woodson              8.28   5 
 85 Rachael Lipsitz              Walt Whitman              8.30  14 
 86 Brianna Kenealy              Washington-L              8.34  13 
 87 Sophia Roberts-mark          Maryvale Pre              8.36   5 
 88 Jessica Allen                Franklin Hig              8.41  14 
 89 Amrita Jilla                 Poolesville               8.48  10 
 90 Carolina Vitovitsky          Saint John P              8.59  14 
 91 Olivia Dart                  Catoctin Hig              8.67   8 
 92 Merridith Harrison           Annandale                 8.76  11 
 93 Leinayiah Jex                John F. Kenn              8.81  12 
 94 Andrea West                  Eastern High              9.06  13 
 
Girls 55 Meter Dash
================================================================
        Meet: #  6.95  1/11/2014   Shania Collins, Huntingtown                 
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Jada Seaman                  McDonogh Sch              7.03  
  2 Jordan Braxton               Riverdale Ba              7.09  
  3 Taylor Wright                Northwest Hi              7.23  
  4 Olivia Garner                Westlake Hig              7.28  
  5 Lauren Jones                 South County              7.35  
  6 Jada Sobratti                Frederick Hi              7.36  
  7 Noelle Foss                  Riverdale Ba              7.37  
 
Girls 300 Meter Dash
===================================================================
        Meet: # 39.12  1/11/2014   Shania Collins, Huntingtown                 
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Ziyah Holman                 Georgetown D             39.81   1 
  2 Zoey Goldstein               South County             40.07   1 
  3 Jordan Braxton               Riverdale Ba             41.17  12 
  4 Serena Harrison              James Hubert             41.17   3 
  5 Jada Sobratti                Frederick Hi             41.74   4 
  6 Taylor Wright                Northwest Hi             41.85   1 
  7 Destinee Mcleod              Edmondson-We             41.89   4 
  8 Rashidat Orededi             Bullis Schoo             43.08   2 
  9 Kaelyn Woodrum               Mergenthaler             43.10   1 
 10 Jeilani Harvey               St. Charles              43.17   4 
 11 Lauryn Lewis                 North Point              43.40   4 
 12 Emma Duchanan                Maryvale Pre             43.75   3 
 13 Olivia Choutka               James Madiso             43.77   5 
 14 Tamia Howard                 John F. Kenn             43.81   5 
 15 Ally Hilligoss               Walter Johns             43.82   4 
 16 Alexandra Lawson             Fairfax                  44.05   2 
 17 Janiya Valentine             New Town Hig             44.06   6 
 18 Desiree McCarthy             Gaithersburg             44.25   6 
 19 Aaliyah Robinson             Woodlawn Hig             44.29   5 
 20 Maia Burger                  Liberty High             44.53   5 
 21 Aisha Carrington             Franklin Hig             44.60   6 
 22 Sydney Behrens               Thomas S. Wo             44.77   8 
 23 Elizabeth Sampson            Northwood Hi             44.98   9 
 24 Ciara Lott                   Oakland Mill             45.12   6 
 25 Rachel Daniels               Poolesville              45.23   8 
 26 Charlotte Chamberlin         South River              45.24   7 
 27 Rylie B Hughes               George C. Ma             45.46   4 
 28 Siena Smith                  Walt Whitman             45.87   8 
 29 Raven Berry                  Washington L             46.03   7 
 30 Dymond McCormick             Elizabeth Se             46.04  10 
 31 Jasmine Williams             Clarksburg H             46.11   9 
 32 Tori Kestel                  Academy of t             46.18   7 
 33 Jayda Jones                  Randallstown             46.40  10 
 34 Madeline Bell                Winston Chur             46.41  11 
 35 Samaya Bernardo              Bethesda-Che             46.42   9 
 36 Samiyah Green                Kipp Dc: Col             46.47  10 
 37 Lynette Martin               Eastern Tech HS          46.68  12 
 38 Abba Kodiaga                 Oakton HS                46.81   9 
 39 Renee Robinson               Christiana H             46.92  12 
 40 Sinead Claffey               Sherwood Hig             47.86  10 
 41 Elizabeth Rajnik             Linganore Hi             47.93   8 
 42 Kyndel Charles               Baltimore Po             48.00  11 
 43 Candace Schourek             W.T. Woodson             48.93  10 
 44 Kate Meuse                   Montgomery B             50.92  12 
 
Girls 500 Meter Run
===================================================================
        Meet: # 1:13.37  1/13/2018   Nyjari Mcneil, Franklin                   
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Ziyah Holman                 Georgetown D           1:17.04   1 
  2 Isabella Whittaker           Mount De Sal           1:17.08   1 
  3 Shaniya Hall                 Bullis Schoo           1:18.09   2 
  4 Emily Knight                 Severna Park           1:18.40   1 
  5 Jasmine Johnson              Franklin Hig           1:18.43   1 
  6 Destinee Mcleod              Edmondson-We           1:20.22   3 
  7 Caia Gelli                   Richard Mont           1:20.63   3 
  8 Naomi Clarke                 South County           1:20.68   5 
  9 Emma Strickland              Catoctin Hig           1:21.23   3 
 10 Mikayla Moxley               Linganore Hi           1:21.56   5 
 11 Dasia Newell                 Riverdale Ba           1:22.04   4 
 12 Niya Liriano                 South County           1:22.63   6 
 13 JahMei Wyatt                 Clarksburg H           1:22.93   2 
 14 Kaelyn Woodrum               Mergenthaler           1:23.28   2 
 15 Chloe Bowes                  W.T. Woodson           1:23.38   5 
 16 Anjali Iyer                  Winston Chur           1:23.38   3 
 17 Aly Conyers                  South County           1:23.44   1 
 18 Christan Claggett            Frederick Hi           1:23.66   2 
 19 Sydney Judd                  John Champe            1:24.08   4 
 20 Emma Radebaugh               Maryvale Pre           1:24.37   2 
 21 Kylie Keysor                 McLean                 1:24.49   5 
 22 Sydney Scher                 Liberty High           1:24.66   5 
 23 Adrienne Bruch               Walter Johns           1:25.38   3 
 24 Leeza Landy                  Walt Whitman           1:25.49   5 
 25 Anaiya Bobo                  Northwood Hi           1:25.51   6 
 26 Gabrielle Collins            North Point            1:25.51   4 
 27 Rachel Daniels               Poolesville            1:25.91   7 
 28 Emma Seetoo                  Westfield              1:26.01   2 
 29 Regina Penda                 Seneca Valle           1:26.47   6 
 30 Shiyenne Clark               Old Mill Hig           1:26.57   7 
 31 Nicole Dia                   Baltimore Po           1:27.52   4 
 32 Kelly Lewis                  South River            1:27.75   6 
 33 Louisa Cave                  Georgetown V           1:27.90   5 
 34 Comfort Ziah                 Randallstown           1:28.69   6 
 35 Caroline A Sullivan          George C. Ma           1:28.85   5 
 36 Zaria Wilson                 St. Charles            1:28.89   4 
 37 Gabby Latino                 Oakton HS              1:29.15   6 
 38 K.C. Ashiogwu                Gaithersburg           1:29.36   2 
 39 Pamela Elubiaozor            Thomas S. Wo           1:30.25   7 
 40 Katrina Geiszler             Fairfax                1:30.32   4 
 41 Tate Mclean                  Saint John P           1:30.68   7 
 42 Armani Carter                Kipp Dc: Col           1:31.92   8 
 43 Arianna Marshall             Oakland Mill           1:32.09   8 
 44 Brooke Walz                  Bohemia Mano           1:32.23   8 
 45 Daniela Dosen                Annandale              1:32.29   7 
 46 Madeleine McCollum           Bethesda-Che           1:33.07   7 
 47 Brooke Sylvester             James Madiso           1:35.95   8 
 48 Cecily Bufkin                Washington L           1:36.39   5 
 49 Stecy Dondjeu                Springbrook            1:39.99   8 
 50 Kate Meuse                   Montgomery B           1:40.19   8 
 
Girls 800 Meter Run
===================================================================
        Meet: # 2:12.73  1/8/2005    Latavia Thomas, West Catholic HS          
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Michelle Kamara              Gaithersburg           2:24.83   1 
  2 JahMei Wyatt                 Clarksburg H           2:25.55   1 
  3 Annie Dunlop                 Saint John P           2:27.53   2 
  4 Sydney Gilbert               Franklin Hig           2:28.35   2 
  5 Oakley Olson                 Northern-Cal           2:28.56   1 
  6 Emma Strickland              Catoctin Hig           2:29.05   1 
  7 Brenna Mullaney              Severna Park           2:29.53   1 
  8 Alayna Gibson                Roland Park            2:29.85   1 
  9 Suzanne Luthy                Franklin Hig           2:29.96   1 
 10 Yani Gordon                  Riverdale Ba           2:31.35   2 
 11 Elizabeth Sklaire            Walt Whitman           2:31.63   2 
 12 Jessica Zito                 Walter Johns           2:31.85   2 
 13 Amelia Rehrig                Bethesda-Che           2:32.04   2 
 14 Lauren Savage                Maryvale Pre           2:32.24   2 
 15 Emma Humphreys               Bethesda-Che           2:33.05   2 
 16 Hailey Steier                Liberty High           2:33.36   1 
 17 Olivia Miller                Sherwood Hig           2:33.46   2 
 18 Caroline Snyder              Walt Whitman           2:34.33   2 
 19 Ava Albertini                Bullis Schoo           2:35.82   3 
 20 Julia Lopresti               Oakton HS              2:36.08   2 
 21 Katie Ericson                Annapolis Se           2:36.29   3 
 22 Solome Teferi                Springbrook            2:36.72   2 
 23 Noelle Foss                  Riverdale Ba           2:37.73   3 
 24 Caitlyn Wenholz              Oakland Mill           2:37.88   3 
 25 Haley Wehberg                Maryvale Pre           2:39.61   3 
 26 Phoenix Staub                Frederick Hi           2:40.22   3 
 27 Margaux Reppert              Washington-L           2:40.42   3 
 28 Samantha Rodriguez           Montgomery B           2:40.80   4 
 29 Clara Grimmelbein            Washington-L           2:41.73   3 
 30 Geneva Palmer                Montgomery B           2:41.91   4 
 31 Olivia Porter                Oakland Mill           2:43.23   4 
 32 Mia Mikowski                 Thomas S. Wo           2:43.98   4 
 33 Rebecca Vavasseur            Annapolis Se           2:44.40   4 
 34 Rachel Waldron               Catoctin Hig           2:44.89   3 
 35 Nina S Orozco                George C. Ma           2:44.97   3 
 36 Jaren Rubio                  Georgetown V           2:50.54   4 
 37 Karla Zarate                 Frederick Hi           2:50.83   4 
 38 Jadia Roney                  Randallstown           2:53.64   4 
 39 Amari Bangura                John F. Kenn           2:56.66   4 
 40 Ester Kehinde                Randallstown           2:58.71   3 
 41 Alexa Rubio                  John F. Kenn           3:04.97   4 
 42 Jermoni Benson               Kipp Dc: Col           3:27.94   4 
 
Girls 1600 Meter Run
===================================================================
        Meet: # 5:14.69  1/13/2018   Anna Spear, Langley                       
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Breanna McDonald             Walt Whitman           5:19.60   1 
  2 Allysa Combs                 Severna Park           5:19.75   1 
  3 Rachel Thomas                Maryvale Pre           5:20.12   1 
  4 Olivia Ozbolt                McDonogh Sch           5:20.28   1 
  5 Khelsa Connolly              Linganore Hi           5:29.75   2 
  6 Lili Grant                   Georgetown V           5:30.25   2 
  7 Meghan Violet                Oakton HS              5:31.25   2 
  8 Rosalind van der Does de     Bethesda-Che           5:33.25   2 
  9 Ann Marie Schaefer           W.T. Woodson           5:33.49   1 
 10 Mandy Cole                   South County           5:34.63   1 
 11 Roni Dolan                   Northern-Cal           5:37.79   2 
 12 Anna Harpel                  Washington-L           5:38.87   2 
 13 Sophia Morales               Walter Johns           5:41.03   2 
 14 Alexandria Primich           Winston Chur           5:42.87   1 
 15 Yanet Leul                   Elizabeth Se           5:43.49   2 
 16 Elise Durr                   Gaithersburg           5:48.42   1 
 17 Caroline Rusinski            James Madiso           5:48.87   3 
 18 Mary Steinbicker             McLean                 5:51.47   2 
 19 Lena G Smith                 George C. Ma           5:54.93   2 
 20 Alexa Donaldson              Sherwood Hig           5:59.89   3 
 21 Madeline Dosen               Annandale              6:00.31   3 
 22 Catherine Rodriguez          Montgomery B           6:00.34   3 
 23 Rachel Waldron               Catoctin Hig           6:02.27   1 
 24 Melanie Tommer               Thomas S. Wo           6:07.58   3 
 25 Lukabed Bati                 Albert Einst           6:17.22   3 
 26 Alexa Rubio                  John F. Kenn           6:39.64   3 
 27 Nyla Shade                   Eastern High           6:39.78   3 
 28 Kyla Popielaski              Frederick Hi           6:46.29   3 
 29 Taelah Lee                   Kipp Dc: Col           7:00.02   3 
 
Girls 1 Mile Run Invitational
================================================================
        Meet: # 4:59.28  1/9/2016    Haley Jackson, Patuxant                   
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Bronwyn Patterson            South River            5:06.25  
  2 Bethany Graham               John Champe            5:06.42  
  3 Samantha Facius              Mount De Sal           5:09.05  
  4 Anna Coffin                  Annapolis Se           5:11.36  
  5 Claudia Dolan                Northern-Cal           5:11.79  
  6 Ella Gaul                    Walter Johns           5:11.98  
  7 Oakley Olson                 Northern-Cal           5:13.59  
  8 Megan Keady                  James Madiso           5:14.17  
  9 Alexis Whitehorn-Coriz       Damascus Hig           5:21.82  
 -- Charlotte Turesson           Richard Mont               DNF  
 -- Nandini Satsangi             Poolesville                 DQ  
 
Girls 3200 Meter Run Invitational
================================================================
        Meet: # 10:30.82  1/10/2015   Kate Murphy, Lake Braddoc                
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Juliette Whittaker           Mount De Sal          10:50.81  
  2 Hannah Mack                  Northern-Cal          11:10.10  
  3 Claudia Dolan                Northern-Cal          11:23.65  
  4 Rachel Shoemaker             James Madiso          11:30.73  
  5 Naylle Pando                 W.T. Woodson          11:37.71  
  6 Katya Lebert                 Oakton HS             11:48.98  
  7 Kelsie O'Neill               Severna Park          11:50.68  
  8 Jenna Goldberg               Walter Johns          11:52.97  
  9 Emmersen Weinberg            Walt Whitman          12:04.30  
 10 Alicia Lauwers               Walt Whitman          12:07.00  
 11 Paige Fowler                 W.T. Woodson          12:30.13  
 
Girls 55 Meter Hurdles
===================================================================
        Meet: #  8.01  1/8/2005    Thersa Lewis, Western MD                    
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Erin Palmer                  Patapsco Hig              8.92q  5 
  2 JaneAnne Tvedt               McLean                    9.02q  3 
  3 Jordyn Jeffers               Bullis Schoo              9.04q  9 
  4 Deborah Gnoumou              Seneca Valle              9.07q  4 
  5 Lauren Jones                 South County              9.08q  1 
  6 Spencer Settle               Elizabeth Se              9.18q  1 
  7 Jordyn Walker                Springbrook               9.19q  9 
  8 Erin Henderson               Walter Johns              9.25q  6 
  9 Kayen McNeal                 St. Charles               9.30   6 
 10 Kayla Campbell               Annandale                 9.31   6 
 11 Mikaela Lyons                Bullis Schoo              9.32   7 
 12 Christan Claggett            Frederick Hi              9.33   3 
 13 Christine Taylor             Mergenthaler              9.39   5 
 14 Jasmine Mann                 St. Charles               9.44   4 
 15 Danielle Jensen              South River               9.46   7 
 16 Malaya Reid                  Frederick Hi              9.46   7 
 17 Alexandra Lawson             Fairfax                   9.47   6 
 18 Hannah Hunt                  Oakton HS                 9.51   7 
 19 Sofia Grossman               Sherwood Hig              9.58   6 
 20 Malaysia Latimer             Elizabeth Se              9.60   6 
 21 Emily Chung                  Maryvale Pre              9.62   9 
 22 Haley Williams               Clarksburg H              9.66   2 
 23 Alexis Boyko                 Mount De Sal              9.67   3 
 24 Denisha McLaurin             Woodlawn Hig              9.71   2 
 25 Ruth Kamgang                 Gaithersburg              9.75   8 
 26 Jasmine Williams             Clarksburg H              9.75   8 
 27 Rachel Holloway              South County              9.88   1 
 28 Bridget Cassata              W.T. Woodson              9.88   3 
 29 Abigail Ramey                James Madiso              9.90   1 
 30 Marilyn Yang                 Our Lady Of              10.07   9 
 31 Cori Davis                   Baltimore Po             10.09   3 
 32 Julia Mencher                Bethesda-Che             10.10   5 
 33 Maya Dubensky                Richard Mont             10.21   3 
 34 Chanell Devaughn             Mergenthaler             10.25   4 
 35 Helen Reumann                Montgomery B             10.27   3 
 36 Gabriella Johnson            Our Lady Of              10.31   9 
 37 Tai Mitchell                 Riverdale Ba             10.39   8 
 38 Alycia Rivera                Seneca Valle             10.52   6 
 39 Ella Godswill                Randallstown             10.53   8 
 40 Christina Addison            Gaithersburg             10.67   5 
 41 Avery L Tarutani             George C. Ma             10.86   9 
 42 Payton Rowley                Maryvale Pre             11.07   9 
 43 Holly Adams                  Walt Whitman             11.41   5 
 44 Miriah Adigua                Randallstown             11.65   9 
 45 Aysia Samuels                James Hubert             14.86   2 
 -- Megan Gunther                Oakland Mill                DQ   7 
 -- Adara Gamble                 North Point                 DQ   1 
 
Girls 55 Meter Hurdles
================================================================
        Meet: #  8.01  1/8/2005    Thersa Lewis, Western MD                    
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Erin Palmer                  Patapsco Hig              8.69  
  2 Jordyn Jeffers               Bullis Schoo              8.76  
  3 Deborah Gnoumou              Seneca Valle              8.80  
  4 Lauren Jones                 South County              8.91  
  5 Jordyn Walker                Springbrook               9.01  
  6 JaneAnne Tvedt               McLean                    9.07  
  7 Erin Henderson               Walter Johns              9.20  
  8 Spencer Settle               Elizabeth Se              9.42  
 
Girls 4x200 Meter Relay
===================================================================
        Meet: # 1:37.28  1/13/2018   Bullis, Bullis                            
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 South County High School                            1:42.71   1 
  2 Woodlawn High School                                1:45.38   1 
  3 Mergenthaler Vocational-Techni                      1:47.73   1 
  4 Northwest High School                               1:48.09   1 
  5 Elizabeth Seton High School                         1:48.30   1 
  6 C.H. Flowers High School                            1:48.86   2 
  7 Walter Johnson High School                          1:48.97   5 
  8 George C. Marshall                                  1:49.45   2 
  9 Oakland Mills High School                           1:49.56   6 
 10 Bullis School                                       1:49.65   7 
 11 Westfield                                           1:50.14   4 
 12 Seneca Valley High School                           1:50.25   4 
 13 St. Charles High School                             1:50.30   6 
 14 North Point High School                             1:51.05   4 
 14 Fairfax                                             1:51.05  10 
 16 Linganore High School                               1:51.42   8 
 17 Gaithersburg High School                            1:51.93   4 
 18 Largo High School                                   1:51.97   4 
 19 Riverdale Baptist School                            1:51.98   3 
 20 Damascus High School                                1:51.98   3 
 21 Liberty High School                                 1:52.52   7 
 22 Thomas Edison                                       1:53.23   8 
 23 Mount De Sales Academy                              1:53.27   3 
 24 Annandale                                           1:53.62   6 
 25 Thomas S. Wootton High School                       1:53.63   8 
 26 Randallstown High School                            1:54.52   7 
 27 Maryvale Prep School                                1:54.56   5 
 28 James Madison                                       1:54.86   8 
 29 Paint Branch High School                            1:54.93   4 
 30 John Champe High School                             1:54.97   7 
 31 Annapolis Senior High School                        1:55.04   7 
 32 Clarksburg High School                              1:55.05   5 
 33 W.T. Woodson                                        1:55.49   9 
 34 Baltimore Poly High School                          1:55.69   6 
 35 Frederick High School                               1:55.88  11 
 36 Oakton HS                                           1:55.97  12 
 37 Washington Latin Public Charte                      1:56.35  10 
 38 Walt Whitman High School                            1:56.81   5 
 39 McLean                                              1:57.09   8 
 40 Georgetown Day School                               1:57.23   7 
 41 Bethesda-Chevy Chase High Scho                      1:57.98  10 
 42 Franklin High School                                1:58.26   9 
 43 Academy of the Holy Cross                           1:58.66  10 
 44 John F. Kennedy High School                         1:58.83   9 
 45 South Hagerstown High School                        1:58.92   9 
 46 Winston Churchill High School                       1:59.15  12 
 47 Quince Orchard High School                          1:59.18   2 
 48 Poolesville High School                             1:59.51  11 
 49 Eastern High School                                 2:00.12   6 
 50 Montgomery Blair High School                        2:00.91   9 
 51 Kipp Dc: College Prep                               2:03.69  12 
 52 Wheaton High School                                 2:07.66   1 
 53 Christiana High School                              2:10.23  11 
 54 Col. Zadok Magruder High Schoo                      2:11.17  10 
 -- Sherwood High School                                     DQ   9 
 -- Watkins Mill High School                                 DQ   8  zone violation
 
Girls 4x800 Meter Relay
===================================================================
        Meet: # 9:34.10  1/12/2008   Winston Churchill, Winston Churchil       
                         M Fikri, O Ayorinde, L Hannallah, E McManus       
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Mount De Sales Academy                              9:35.84   1 
  2 South County High School                            9:52.77   1 
  3 George C. Marshall                                  9:52.87   1 
  4 C.H. Flowers High School                            9:55.43   1 
  5 South River High School                            10:11.31   2 
  6 Georgetown Visitation Preparat                     10:15.31   2 
  7 Bethesda-Chevy Chase High Scho                     10:15.64   1 
  8 Walter Johnson High School                         10:16.89   1 
  9 Northwest High School                              10:18.72   1 
 10 Walt Whitman High School                           10:19.39   1 
 11 John Champe High School                            10:22.56   1 
 12 Oakton HS                                          10:23.11   1 
 13 Gaithersburg High School                           10:34.50   1 
 14 Damascus High School                               10:35.85   1 
 15 Saint John Paul the Great Cath                     10:36.53   2 
 16 Thomas Edison                                      10:36.59   3 
 17 W.T. Woodson                                       10:38.89   2 
 18 Liberty High School                                10:53.55   1 
 19 James Madison                                      10:59.85   2 
 20 Baltimore Poly High School                         11:01.50   2 
 21 Clarksburg High School                             11:02.22   2 
 22 Maryvale Prep School                               11:04.48   2 
 23 Westfield                                          11:05.62   2 
 24 Col. Zadok Magruder High Schoo                     11:17.07   3 
 25 Sherwood High School                               11:32.49   3 
 26 Annandale                                          11:32.84   3 
 27 Washington-Lee High School                         11:35.50   3 
 28 Albert Einstein High School                        12:04.15   3 
 29 Bohemia Manor High School                          12:08.96   3 
 30 Eastern High School                                12:22.17   3 
 31 Poolesville High School                            12:55.73   3 
 32 Montgomery Blair High School                       13:03.04   3 
 33 Academy of the Holy Cross                          13:12.58   3 
 
Girls Distance Medley Invitational
================================================================
        Meet: # 12:31.98  1/10/2009   Lake Braddock HS, L.Braddock VA          
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Northern-Calvert High School                       12:58.96  
  2 Walter Johnson High School                         13:04.81  
  3 Northwest High School                              13:19.27  
  4 Maryvale Prep School                               13:28.93  
  5 Northwood High School                              13:32.48  
  6 Montgomery Blair High School                       14:39.02  
  7 Academy of the Holy Cross                          18:10.25  
 -- Watkins Mill High School                                DNF  
 -- Baltimore Poly High School                              DNF  
 
Girls High Jump
================================================================
        Meet: #  5-08  1/13/2011   Thea Lafond & Taylor Beard, Kennedy , Handle
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 JaneAnne Tvedt               McLean                 5-06.00  
  2 Sierra Butler                Huntingtown            5-04.00  
  3 LeNisha Chance               South Hagers           5-02.00  
  4 Dasia Newell                 Riverdale Ba           5-02.00  
  5 Alycia Rivera                Seneca Valle           5-00.00  
  5 Allie Droneberger            Northern-Cal           5-00.00  
  7 Maeve Smith                  Quince Orcha           4-10.00  
  7 Emily Chung                  Maryvale Pre           4-10.00  
  7 Sadie Leisinger              South Hagers           4-10.00  
 10 Brianna McAdam               Clarksburg H           4-10.00  
 11 Rachel Holloway              South County           4-10.00  
 12 Azariah Reid                 Bullis Schoo           4-10.00  
 13 Sanaya Ross                  Largo High S           4-08.00  
 13 Alexis Emery                 Bullis Schoo           4-08.00  
 13 Sofia Grossman               Sherwood Hig           4-08.00  
 13 Madeleine McCollum           Bethesda-Che           4-08.00  
 17 Carissa Lauer                Huntingtown            4-08.00  
 17 Maddy Hecker                 McLean                 4-08.00  
 17 Nicole Osei                  Frederick Hi           4-08.00  
 -- Deborah Gnoumou              Seneca Valle                NH  
 -- Phoenix Staub                Frederick Hi                NH  
 -- Soraya Abediyeh              Thomas S. Wo                NH  
 -- Destane Peace                Baltimore Po                NH  
 -- Cori Hill                    Baltimore Po                NH  
 -- Evangel Oshegbo              Woodlawn Hig                NH  
 -- Mae Smith                    Mount De Sal                NH  
 
Girls Pole Vault
================================================================
        Meet: # 11-03  1/7/2012    Maggie Ramploa, Mary Vale Prep              
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Whitney Snyder               Northwest Hi          10-00.00  
  2 Deeya Garg                   Montgomery B           9-06.00  
  3 Lydia Phillips               Maryvale Pre           8-06.00  
  4 Taylor Biss                  Linganore Hi           8-06.00  
  5 Sarah Moravansky             Linganore Hi           8-00.00  
  6 Myah Davies                  Linganore Hi           8-00.00  
  7 Leah Bishins                 Thomas Ediso           8-00.00  
  8 Chelsea Decker               Liberty High           7-06.00  
  9 Piper Serafin                Westfield              7-06.00  
 -- Audrey Schmitz               Oakton HS                   NH  
 -- Alessa Ogork                 Thomas Ediso                NH  
 -- Ell Choi                     Roland Park                 NH  
 -- Audrey Herskovits            Roland Park                 NH  
 -- Ammara Elsvier               Roland Park                 NH  
 -- Loghan Lennox                Frederick Hi                NH  
 -- Yasmine Harilson             Frederick Hi                NH  
 
Girls Long Jump
================================================================
        Meet: # 18-11.75  1/10/2015   Jeryne Fish, National Cat                
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Jada Seaman                  McDonogh Sch          18-10.00  
  2 Aniella Delafosse            Bullis Schoo          18-07.00  
  3 Mary Jane Okonkwo            Riverdale Ba          17-09.25  
  4 Lauryn Harris                Bullis Schoo          17-05.50  
  5 Naiyae Evans                 Bullis Schoo          17-03.75  
  5 Emma Seetoo                  Westfield             17-03.75  
  7 Farryn Johnson               Riverdale Ba          16-06.75  
  8 Cori Brown                   Northwest Hi          16-06.50  
  9 Oluwaseun Sule               Oakland Mill          16-03.25  
 10 Trinity McCall               Fairfax               16-00.50  
 11 Christina Marion             St. Charles           15-09.00  
 12 Brooke Shields               Clarksburg H          15-04.75  
 13 Isabel Miranda               Thomas Ediso          15-02.75  
 14 Kelsey Evans                 Walter Johns          15-01.75  
 15 Donni Blackwell              C.H. Flowers          15-01.25  
 16 Deborah Gnoumou              Seneca Valle          14-11.50  
 17 Destane Peace                Baltimore Po          14-11.00  
 17 Diamond Lewis                Northern-Cal          14-11.00  
 19 Rory Kenny                   Maryvale Pre          14-08.00  
 19 Olivia Redding               Oakton HS             14-08.00  
 21 Flora Navares                Winston Chur          14-04.75  
 22 Emily Chung                  Maryvale Pre          14-04.00  
 23 Brionne Taylor               Woodlawn Hig          14-02.75  
 24 Margaret Spencer             Richard Mont          14-02.25  
 25 Destiny Ehirim               C.H. Flowers          14-01.50  
 26 Yahnae' Riddick              Eastern High          14-00.00  
 27 Jimena Moreno Chaza          Winston Chur          13-11.50  
 28 Abigail Ramey                James Madiso          13-11.25  
 29 Jah'Kei Randolph             Elizabeth Se          13-09.50  
 30 Haley Williams               Clarksburg H          13-07.75  
 31 Manie Mevo                   Quince Orcha          13-05.50  
 32 Zadie Rowe                   W.T. Woodson          13-04.75  
 33 Audrey Grau                  McLean                13-02.50  
 34 Ariella Kolani               Frederick Hi          13-02.25  
 34 Vaish Iyer                   Quince Orcha          13-02.25  
 36 Helen Reumann                Montgomery B          13-00.25  
 37 Kyndel Charles               Baltimore Po          13-00.00  
 38 Kaylin Cox                   Maryvale Pre          12-11.75  
 39 Gabriella Rene               Annapolis Se          12-11.25  
 40 Adaneika Silvera             South Hagers          12-10.75  
 41 Nubiya Matlock               Elizabeth Se          12-01.75  
 42 Leinayiah Jex                John F. Kenn          11-11.75  
 43 Morgan Boston                Franklin Hig          11-07.50  
 44 Maddy Frank                  Walt Whitman          10-09.75  
 -- Kierra Marshall              Academy of t                ND  
 -- Kissiah Landham              John F. Kenn                ND  
 -- Catherine Hunt               Academy of t                ND  
 -- Morgan Haynes                Thomas Ediso                ND  
 
Girls Triple Jump
================================================================
        Meet: # 39-04  1/11/2014   Javonne Antoine, Elizabeth Se               
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Jasmine Holland              Northern-Cal          36-00.75  
  2 Taylor Small                 South County          36-00.00  
  2 Dhiambi Otete                Thomas Ediso          36-00.00  
  4 Kelsey Evans                 Walter Johns          35-08.00  
  5 Brooke Shields               Clarksburg H          35-07.00  
  6 Ashley Wallace               Bullis Schoo          34-08.00  
  7 Oluwaseun Sule               Oakland Mill          34-06.00  
  8 Aniella Delafosse            Bullis Schoo          34-05.00  
  9 Christina Marion             St. Charles           34-04.00  
 10 Jasmine Mann                 St. Charles           34-02.00  
 11 Naiyae Evans                 Bullis Schoo          34-01.00  
 12 Olivia Redding               Oakton HS             33-07.00  
 13 Nicole Osei                  Frederick Hi          33-04.00  
 14 Jasmine Williams             Clarksburg H          33-03.00  
 15 Sydnee Green                 Elizabeth Se          33-11.00  
 16 Claire Kinzley               Severna Park          32-11.00  
 17 Katie Harper                 North Point           32-09.00  
 18 Jordan Olivier               McDonogh Sch          32-00.00  
 19 Isabel Miranda               Thomas Ediso          31-06.00  
 20 Madeleine McCollum           Bethesda-Che          31-05.00  
 21 Trinity Lavenhouse           Westfield             31-04.00  
 22 Zeinab Arouna                Frederick Hi          31-03.00  
 23 Ahmari Jackson               Westfield             31-00.00  
 24 Flora Navares                Winston Chur          30-05.00  
 25 Olivia Schmitz               Oakton HS             30-02.00  
 26 Gracie Chen                  Westfield             30-00.00  
 27 Lucy Lin                     Winston Chur          29-11.00  
 28 Makayla Bangura              Clarksburg H          29-10.00  
 29 Rory Kenny                   Maryvale Pre          29-05.00  
 29 Helen Reumann                Montgomery B          29-05.00  
 29 Taylor Poe                   Annandale             29-05.00  
 32 Morgan Boston                Franklin Hig          26-08.00  
 -- Gabriella Rene               Annapolis Se                ND  
 -- Sarah Rackoski               John Champe                 ND  
 -- Rebecca Ranney               Warren Count                ND  
 -- Abigail Ramey                James Madiso                ND  
 -- Jada Stith                   Our Lady Of                 ND  
 -- Jordan Venning               Mountain Vie                ND  
 -- Margaret Spencer             Richard Mont                ND  
 -- Donni Blackwell              C.H. Flowers                ND  
 -- Emilie Vigliotta             Montgomery B                ND  
 -- Taylor Rountree              Bowie High S                ND  
 -- Jasmine Shanks               Largo High S                ND  
 -- Yahnae' Riddick              Eastern High                ND  
 -- Keelin Becker                Mount De Sal                ND  
 -- Stella Shen                  McLean                      ND  
 -- Jordan Dumas                 Oakland Mill                ND  
 -- Alexis Boyko                 Mount De Sal                ND  
 -- Mya Bradley                  Bishop McNam                ND  
 -- Devyn Greenfield             McDonogh Sch                ND  
 -- Kirsten Gregg                Maryvale Pre                ND  
 -- Ariana Garrastegui           Fairfax                     ND  
 -- Christian Bryant             Annapolis Se                ND  
 -- Meredith Buller              Mount De Sal                ND  
 -- Taylor Bryan                 Mountain Vie                ND  
 -- Genevieve Deeken             McLean                      ND  
 -- Kaylin Cox                   Maryvale Pre                ND  
 -- Julia Mencher                Bethesda-Che                ND  
 -- Madison Miller               Bishop McNam                ND  
 -- Denisha McLaurin             Woodlawn Hig                ND  
 -- London Powell                Elizabeth Se                ND  
 -- Anissa Bernard               C.H. Flowers                ND  
 -- Lauren Jones                 South County                ND  
 -- Meg Kenny                    Mountain Vie                ND  
 -- Lilyrose Griebl              Walter Johns                ND  
 -- Agi Mboob                    Northwest Hi                ND  
 -- Angel Bidgell                Old Mill Hig                ND  
 
Girls Shot Put
================================================================
        Meet: # 46-09  1/7/2012    Antonella Taylor, Bowie HS                  
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Paige Tolbard                Frederick Hi          40-00.00  
  2 Shardae Williams             Largo High S          36-05.00  
  3 Blair Harris                 Elizabeth Se          35-02.00  
  4 Mallory Anderson             Damascus Hig          34-09.00  
  5 Gabynelle-Pride Kwekam       Elizabeth Se          34-05.00  
  6 Faith Goodman                Elizabeth Se          34-02.00  
  7 Alaina Ceynowa               James Madiso          33-09.00  
  8 Shantia Creek-Barrett        North Point           33-05.00  
  9 Mehkya Jones                 North Point           32-09.00  
 10 Destiny Noel                 Frederick Hi          32-03.00  
 11 Trinity Franklin             Bullis Schoo          32-00.00  
 11 Hafsat Bakare                Old Mill Hig          32-00.00  
 13 Kaia Jenerette               Frederick Hi          31-07.00  
 14 Kyla Curlee                  Fairfax               31-06.00  
 15 Delaney E Stuart             George C. Ma          31-03.00  
 16 Abigail Bolinger             James Madiso          30-09.00  
 17 Aisha Moobe                  John Champe           29-09.00  
 18 Ryann Brown                  St. Charles           29-05.00  
 19 kaden olivier                McDonogh Sch          28-06.00  
 20 Gabby Gee                    Clarksburg H          28-04.00  
 21 Emily Shawish                Annandale             28-01.00  
 21 Lillie Thornton              Bullis Schoo          28-01.00  
 23 Carolina Vitovitsky          Saint John P          27-10.00  
 24 Azariah Reid                 Bullis Schoo          27-07.00  
 25 Ozioma Ahaghotu              C.H. Flowers          26-05.00  
 26 Dara Balter                  McDonogh Sch          26-02.00  
 27 Sarah M Pounder              George C. Ma          25-06.00  
 28 Ayana Antoine                Sherwood Hig          25-05.00  
 29 Elena Grant                  Bethesda-Che          25-04.00  
 30 Chrystiana Soglo             Seneca Valle          25-00.00  
 31 Kamierra Wheeler             Woodlawn Hig          23-08.00  
 32 Mayla Dodson                 Riverdale Ba          22-08.00  
 33 Juliana Sandiford            Washington-L          22-06.00  
 34 Paris Charles                Watkins Mill          22-03.00  
 35 Claire Truesdale             Watkins Mill          22-01.00  
 36 Helen Reumann                Montgomery B          21-01.00  
 37 Nmesomachukwu Nweke          Montgomery B          19-11.00  
 38 D'Andrea Hosang              Watkins Mill          17-02.00  
 
Boys 55 Meter Dash
===================================================================
        Meet: #  6.26  1/11/2003   Joseph Robinson, Potomac VA                 
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Joey Felton                  Linganore Hi              6.56q  8 
  2 Anthony Woods                Northwest Hi              6.58q  4 
  3 Caleb Mauney                 Bullis Schoo              6.60q 12 
  4 Joseph Ewan                  Mergenthaler              6.63q  3 
  5 chance singleton             New Town Hig              6.65q 12 
  6 Savian Barrett               Our Lady Of               6.67q  7 
  7 Teddy Wimberly               Mount St. Jo              6.69q  5 
  8 Josiah Grant                 Mergenthaler              6.69q 10 
  9 Andre Jackson                Westlake Hig              6.70   6 
 10 Max Karen                    John Champe               6.71  10 
 11 David Vincent Okoli          Watkins Mill              6.71   2 
 12 Aaron Ray                    Loyola-Blake              6.72  13 
 13 Stephen Akinjide             Largo High S              6.73   9 
 14 Terry McQilkin               Watkins Mill              6.73   2 
 15 Daniel Sherrod               Mount St. Jo              6.75  13 
 16 Andrew Gordon                St. Charles               6.76   6 
 17 Saadiq Hinton                Westfield                 6.78   9 
 18 Taiwan Martin                Baltimore Po              6.78   8 
 19 Matthew Mintzer              Georgetown D              6.79   3 
 20 Anthony Frazier              Gaithersburg              6.80   2 
 21 Shawn Dyson                  Eastern Tech HS           6.81   4 
 22 Keith Parks                  Northern-Cal              6.82   5 
 23 Kevin Monroe                 Clarksburg H              6.83  10 
 24 Eddie Dumas III              Sherwood Hig              6.83   4 
 25 Luquay Washington            Westlake Hig              6.84  10 
 26 Glenith Cavlin III           Gaithersburg              6.85   3 
 27 Gaoussou Coulibaly           South Hagers              6.86   3 
 27 Damon Smith                  Gonzaga Coll              6.86   4 
 29 Camron Winborne              Old Mill Hig              6.87  11 
 30 Yasin Abdur Rahim            Northwood Hi              6.87   4 
 31 Steven Sannieniola           Bullis Schoo              6.88   4 
 32 Rodger Wright                Milford Mill              6.89   5 
 32 Ellis Deng                   Richard Mont              6.89   9 
 34 Youssof Hanifi               South County              6.90  12 
 35 Solomon Adeoti               Walt Whitman              6.90  12 
 36 Jack Malachowski             Catoctin Hig              6.91   7 
 37 Justin Carboni               Walt Whitman              6.92  11 
 38 Rashawn Golding              Randallstown              6.94   1 
 39 Cameron Schwartz             W.T. Woodson              6.95  12 
 40 Mason Mays                   Fairfax                   6.96  13 
 41 Keith Cartwright             Thomas S. Wo              6.96   9 
 42 Melvin Jacobs                Riverdale Ba              6.96   8 
 43 Khalil Warren                Eastern High              6.97   4 
 44 Arun Sen                     Walter Johns              6.98   9 
 45 Chris Petty                  Randallstown              6.98   3 
 45 Kevin Atkins                 Annapolis Se              6.98   8 
 47 Tam Koroye                   Walter Johns              6.99   3 
 47 Caleb Francois               Montgomery B              6.99   1 
 49 Jamel Vines                  Eastern High              7.00  10 
 50 Firankore Kitila             Annandale                 7.01   5 
 51 Marc Agossou                 Fairfax                   7.01   6 
 51 Soren Abnet-holden           Bethesda-Che              7.01   7 
 53 Justin Arjun-Odle            St. Charles               7.02   9 
 54 Baldwin Asante               Frederick Hi              7.02   5 
 55 Kisaye Barnes                Frederick Hi              7.02   2 
 55 Winston Broadbell            Bethesda-Che              7.02   8 
 57 Mekai Felton                 Franklin Hig              7.03   7 
 58 Jaden Jex                    John F. Kenn              7.04  11 
 59 Jaden Clark                  Thomas Ediso              7.06  12 
 60 Rafi Cason                   Oakland Mill              7.06   6 
 61 Jalen Jackson                Largo High S              7.08  11 
 62 mason david                  Col. Zadok M              7.09  10 
 63 Daekwon Rose                 Old Mill Hig              7.09  11 
 64 Jack Hayes                   W.T. Woodson              7.10  11 
 65 Michael Wright               James Madiso              7.10   6 
 65 Trevor Riggs                 Poolesville               7.10   5 
 67 Eric C Schlier               George C. Ma              7.14   1 
 68 Khilen Marshall              John F. Kenn              7.16   8 
 69 Robert Farfan                Thomas Ediso              7.18   2 
 70 Deandre McFarlane            Christiana H              7.21  13 
 71 Andre Milton                 Montgomery B              7.25   1 
 72 Tiyon Sutton                 New Town Hig              7.26   6 
 73 James Sanger                 Catoctin Hig              7.40  12 
 74 Colin Miller                 Poolesville               7.43  13 
 75 Arthayuga Briscoe            Washington L              7.44   1 
 76 Darius James                 Kipp Dc: Col              7.47   6 
 77 Jerin Bracey                 Washington L              7.57   7 
 78 Je'Mare Hodge                Christiana H              7.61  10 
 79 Nanda Min-Fink               Washington-L              7.69   8 
 80 Isaiah Burroughs             Kipp Dc: Col              7.73  11 
 81 Jordan Warren                Seneca Valle              7.74  10 
 82 Tre Phillips                 Seneca Valle              7.90   9 
 
Boys 55 Meter Dash
================================================================
        Meet: #  6.26  1/11/2003   Joseph Robinson, Potomac VA                 
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Caleb Mauney                 Bullis Schoo              6.49  
  2 Joseph Ewan                  Mergenthaler              6.53  
  3 Anthony Woods                Northwest Hi              6.55  
  4 Joey Felton                  Linganore Hi              6.60  
  5 Savian Barrett               Our Lady Of               6.61  
  6 chance singleton             New Town Hig              6.62  
  7 Josiah Grant                 Mergenthaler              6.68  
  8 Teddy Wimberly               Mount St. Jo              6.73  
 
Boys 300 Meter Dash
===================================================================
        Meet: # 34.52  1/11/2014   Noah Lyles, Williams, T.                    
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Joseph Ewan                  Mergenthaler             36.04   1 
  2 Ayman Elhag                  Annandale                36.30   2 
  3 Colby Owens                  Milford Mill             36.38   1 
  4 Dominic Salguero             South County             36.66   2 
  5 Terry McQilkin               Watkins Mill             36.73   3 
  6 Kyle Jefferds                Severna Park             36.85   3 
  7 Kavi Caster                  South River              37.19   5 
  8 Tyrell Miles                 New Town Hig             37.35   7 
  9 Ian Kelly                    Mount St. Jo             37.64   4 
 10 Talil Atkins                 Baltimore Po             37.67   9 
 11 Avery Arizpe                 Richard Mont             37.72   5 
 12 Adrian Holley                Gaithersburg             37.81   5 
 13 Kroy Myers                   North Point              37.83   3 
 14 Eddie Dumas III              Sherwood Hig             37.87  12 
 15 Sean Williams                Woodlawn Hig             37.87   6 
 16 David Livingstone            Springbrook              37.87   3 
 17 Zahir Saiyed                 Fairfax                  37.88   4 
 18 Damon Smith                  Gonzaga Coll             37.89   9 
 19 Khalil Warren                Eastern High             38.11   8 
 20 Michael Kosh                 Christiana H             38.12   8 
 21 Gaoussou Coulibaly           South Hagers             38.12   4 
 22 Gerald Norgbe                Frederick Hi             38.33   8 
 23 Cameran Dent                 Randallstown             38.35   8 
 24 Aleix Estevadeordal          Winston Chur             38.44   8 
 25 Sebastian Boyer              Northwood Hi             38.46   6 
 26 Ryhiem Hall                  Franklin Hig             38.48   7 
 27 Liam Meyn                    W.T. Woodson             38.52  10 
 28 Simera Segni                 Montgomery B             38.61   5 
 29 Justin Carboni               Walt Whitman             38.65   6 
 30 Zai Atwater                  Kipp Dc: Col             39.07  11 
 31 Devin Tran                   Northern-Cal             39.08   9 
 32 Chris Manguelle              Walter Johns             39.24   9 
 33 Oral-anthony Coleman         Linganore Hi             39.51  11 
 34 Nick Bailey                  Bethesda-Che             39.63  10 
 35 Immanuel Charles             Washington L             39.70  11 
 36 Melvin Villatoro             Wheaton High             39.75  10 
 37 Tyler Apellaniz              Liberty High             39.87   9 
 38 Trevor Riggs                 Poolesville              39.99  10 
 39 Osagie Aimiuwu               Thomas S. Wo             40.14  10 
 40 Castro Nathaniel             Landon Schoo             40.31  11 
 41 Omar Nayfeh                  George C. Ma             41.08  12 
 42 KeSean Hankerson             John F. Kenn             42.80  13 
 43 Shawn Dyson                  Eastern Tech HS          44.36  13 
 -- Sydney Peal                  Bullis Schoo               DNF   1 
 
Boys 500 Meter Run
===================================================================
        Meet: # 1:04.44  1/12/2013   Maury Sall, Pikesville                    
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Seydi Sall                   Richard Mont           1:05.03   1 
  2 Curtrell Trott               Fairfax                1:08.60   1 
  3 Ian Fokum                    Huntingtown            1:08.96   2 
  4 Shayne Brooks                Thomas S. Wo           1:09.46   1 
  5 antonie collins              New Town Hig           1:09.61   5 
  6 Korede Otusajo               Milford Mill           1:09.88   2 
  6 Gaoussou Coulibaly           South Hagers           1:09.88   3 
  8 Ryan Watson                  South River            1:10.03   1 
  9 Yasin Abdur Rahim            Northwood Hi           1:10.19   2 
 10 Johan Deyonou                Albert Einst           1:10.41   2 
 11 Abou Sow                     Montgomery B           1:10.47   5 
 12 Tymique Goodman              Woodlawn Hig           1:10.51   2 
 13 Allejah Seraton              Linganore Hi           1:10.57   1 
 14 Dashawn Cypress              Mergenthaler           1:10.60   2 
 15 Bryant Ndongmo               Clarksburg H           1:10.80   4 
 16 Donny Lee                    Thomas Ediso           1:11.26   3 
 17 Tor Davidsen                 Oakton HS              1:11.31   3 
 18 Jeremiah Maxwell             Westlake Hig           1:11.49   3 
 19 Dillon Solario               Walter Johns           1:11.68   5 
 20 Diandre White                Baltimore Po           1:11.69   6 
 21 Jacque Mbengang Mbianda      Gaithersburg           1:11.70   3 
 22 Arjun Akwei                  Bethesda-Che           1:11.75   6 
 23 JoJo Kelliher                Severna Park           1:11.85   3 
 24 Martin Espinola              South County           1:11.87   4 
 25 Jenson Bonilla               Westfield              1:11.96   3 
 26 Taylor Gibson                W.T. Woodson           1:12.30   5 
 27 Richie Schott                Saint John P           1:12.53   7 
 28 Elias Hailu Daniel           Sherwood Hig           1:12.54   6 
 29 Patrick A Smith              George C. Ma           1:12.62   4 
 29 Jacob C Miller               George C. Ma           1:12.62     
 30 Darrell King                 Franklin Hig           1:12.65   5 
 31 Calvin Mason                 North Point            1:12.91   2 
 32 Abdoul Anounkou              Springbrook            1:13.16   3 
 33 AJ Barber                    Northern-Cal           1:13.31   4 
 34 Luke Giannini                Gonzaga Coll           1:13.64   5 
 35 Gavin Edson                  Liberty High           1:14.20   6 
 36 Ethan Hall                   St. Charles            1:14.33   7 
 37 Christopher Evans            Oakland Mill           1:14.49   7 
 38 Loick Ohresser-Joumard       Our Lady Of            1:14.76   4 
 39 Cameran Dent                 Randallstown           1:14.82   7 
 40 Akati Doku                   McLean                 1:15.26   5 
 41 Tony Gandolfo                Walt Whitman           1:15.30   4 
 42 Zeya Min-Fink                Washington-L           1:15.96   6 
 43 Zachary Hurd                 Annandale              1:17.12   8 
 44 Yearwood Jeremiah            Kipp Dc: Col           1:17.82   8 
 45 Zander Leff                  Poolesville            1:18.04   8 
 46 Bonsu Tutu                   Watkins Mill           1:19.29   8 
 47 Kaedun Brown-Weaver          Eastern High           1:19.30   8 
 48 Jordan Beachley              Seneca Valle           1:20.14   8 
 49 Talon Alvarez                Frederick Hi           1:32.51   8 
 
Boys 800 Meter Run
===================================================================
        Meet: # 1:55.93  1/10/2004   Julious Coleman, Merganthaler Voc HS      
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Joseph Queen                 Franklin Hig           1:56.09   1 
  2 Nathaniel Kinyanjui          Montgomery B           1:58.75   1 
  3 Alexander Chaisson           Severna Park           1:59.14   1 
  4 Spencer Pett                 McDonogh Sch           1:59.61   1 
  5 Brian Hufford                Montgomery B           2:00.08   1 
  6 Marcus Dropik                Fairfax                2:00.98   2 
  7 Allejah Seraton              Linganore Hi           2:02.30   2 
  8 Dwayne Metts                 Woodlawn Hig           2:02.91   2 
  9 Ian Fokum                    Huntingtown            2:04.72   3 
 10 Kendell Gordon               Baltimore Po           2:04.81   3 
 11 Justin Moses                 Westfield              2:04.97   1 
 12 Nicholas Onorato             South County           2:05.34   2 
 13 Aidan Goldenberg-h           Richard Mont           2:05.54   4 
 14 Logan Cook                   Springbrook            2:05.67   2 
 15 Chris Flynn                  Mount St. Jo           2:05.80   4 
 16 Mulisa Reggasa               Northwood Hi           2:05.88   1 
 17 Timothy Franklin             Gaithersburg           2:05.90   2 
 18 Spencer Doyle                Calvert Hall           2:06.77   3 
 19 Sadou Sow                    Gaithersburg           2:07.57   2 
 20 Oliver Spiva                 Washington L           2:07.83   3 
 21 Kyle Lebahn                  Westfield              2:07.96   1 
 22 Scott Albertini              Bullis Schoo           2:08.03   2 
 23 Sean Miller                  Mount St. Jo           2:08.11   5 
 24 Liam O'Casey                 Washington-L           2:08.12   4 
 25 Abdi Hassan                  W.T. Woodson           2:08.43   3 
 26 Allen Moises                 Walter Johns           2:08.47   5 
 27 Conor McGirr                 Huntingtown            2:08.63   3 
 28 Jake Beaumier                Liberty High           2:08.64   4 
 29 Hunter Brodniak              W.T. Woodson           2:08.66   3 
 30 Seamus O'Connor              Gonzaga Coll           2:08.84   3 
 31 Julien Bastin                Thomas S. Wo           2:08.98   4 
 32 Ryan Wall                    Saint John P           2:09.07   4 
 33 Dalton Yu                    Walt Whitman           2:09.21   3 
 34 Zach Meiners                 Washington-L           2:09.52   4 
 35 Mateus Kelly                 Clarksburg H           2:09.62   4 
 36 Ryan Watson                  South River            2:09.81   1 
 37 Omar Aly                     Winston Chur           2:09.91   3 
 38 Laquon Jefferson             Mergenthaler           2:10.34   5 
 39 Devion Bryant                North Point            2:10.53   2 
 40 Obi Onwuamaegbu              Walt Whitman           2:10.63   3 
 41 Dan Rickel                   Franklin Hig           2:10.67   3 
 42 Lucas Fernandez              Clarksburg H           2:10.86   4 
 43 Reginald Seigler             St. Charles            2:11.58   4 
 44 Kaleb Mokonnen               Washington L           2:11.93   4 
 45 Tommy Gacquin                Frederick Hi           2:12.16   5 
 46 Yariv Simhony                Walter Johns           2:13.12   5 
 47 Sam Bridgeman                Annapolis Se           2:14.34   6 
 48 John Keville                 Annapolis Se           2:14.35   5 
 49 Yeabsira Sahlu               Annandale              2:14.69   5 
 50 Marcus Gibson                Oakland Mill           2:15.75   6 
 51 Ryan Carney                  James Madiso           2:17.83   5 
 52 Kamalmeet Singh              Eastern Tech HS        2:18.84   6 
 53 Eamonn Law Knotts            Catoctin Hig           2:18.88   6 
 54 Victor Kehinde               Randallstown           2:19.15   6 
 55 Christan Urbina              Frederick Hi           2:20.91   6 
 56 Abel Mehari                  Annandale              2:20.94   5 
 57 Jacob Kiviat                 Poolesville            2:21.21   6 
 58 Bryant Adams                 Eastern Tech HS        2:21.98   6 
 59 Kemontae Williams            Kipp Dc: Col           2:24.25   6 
 60 Ryan Weeks                   Eastern Tech HS        2:25.53   2 
 61 Bradley Odidi                Seneca Valle           2:38.74   6 
 62 Christian Regis              John F. Kenn           2:42.82   6 
 
Boys 1600 Meter Run
===================================================================
        Meet: # 4:21.24  1/11/2003   Peter Quinzio, Wakefield VA               
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Ryan Weeks                   Eastern Tech HS        4:29.71   3 
  2 Jacob Marks                  Walter Johns           4:31.69   1 
  3 Xavier Jemison               McLean                 4:31.69   1 
  4 Kyle Lauffenberger           John Champe            4:33.48   1 
  5 Baraka Sila                  Northwood Hi           4:34.36   1 
  6 Samuel Martin                Severna Park           4:35.49   1 
  7 Devion Bryant                North Point            4:35.83   1 
  8 Daniel Saxon                 Liberty High           4:36.13   1 
  9 Luke Schneider               W.T. Woodson           4:36.23   1 
 10 Joe Adams                    Westfield              4:36.69   1 
 11 Patrick Donnelly             Gonzaga Coll           4:37.13   1 
 12 Conor McGirr                 Huntingtown            4:40.59   1 
 13 Tony Patrinos                Bullis Schoo           4:41.26   1 
 14 Jack Ballard                 South River            4:41.63   1 
 15 Carson Buck                  Linganore Hi           4:43.50   2 
 16 Gabe Antone                  Mount St. Jo           4:44.39   3 
 17 Jack Lehnhardt               Northern-Cal           4:44.40   2 
 18 Koffi Adjeoda-Sepenou        Paint Branch           4:45.00   2 
 19 Arnav Tikhe                  Oakton HS              4:46.00   2 
 20 Aidan Smyth                  Bethesda-Che           4:46.30   1 
 21 Zachary Morse                Oakton HS              4:47.39   1 
 22 Baidy Ba                     Oakland Mill           4:48.15   3 
 23 Sean Enright                 Sherwood Hig           4:48.90   2 
 24 Jalonte Phillips             Kipp Dc: Col           4:49.49   3 
 25 Moises Valle                 Springbrook            4:49.55   3 
 26 Michael Zhang                Winston Chur           4:50.20   2 
 27 Sam Eig                      Clarksburg H           4:51.00   2 
 27 Aaron Bratt                  Walt Whitman           4:56.70     
 28 Joseph Pohoryles             Thomas S. Wo           4:51.40   2 
 29 Carlos Cardona               Watkins Mill           4:52.10   2 
 30 Christopher Stallard         Poolesville            4:53.17   3 
 31 Levi Bryant                  Albert Einst           4:53.81   3 
 32 Mark Young                   James Madiso           4:55.10   2 
 33 Bohamed Two-Mile             Annandale              4:56.60   2 
 34 Mark Cunniff                 Walt Whitman           4:56.70   2 
 35 Casey Montrey                Washington L           4:56.90   2 
 36 Luke Coffin                  Annapolis Se           4:57.04   3 
 37 Ndeh Tadzong                 Randallstown           5:02.22   3 
 38 Caden DeValle                Damascus Hig           5:05.21   3 
 39 Keon Witherspoon             Mergenthaler           5:13.61   3 
 40 Luis A Urdaneta              George C. Ma           5:20.72   3 
 41 Tommy Gacquin                Frederick Hi           5:21.53   3 
 -- Joseph Clayton               Christiana H               DNF   3 
 
Boys 1 Mile Run Invitational
================================================================
        Meet: # 4:14.91  1/10/2009   Tyler Stutzman, Western Albermarle        
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Luke Tewalt                  Washington L           4:24.02  
  2 Rodrigo Yepez-Lopez          Walter Johns           4:24.04  
  3 Owen Johnson                 Calvert Hall           4:24.36  
  4 Drew Dailey                  Dulaney High           4:28.47  
  5 Leoluca Cannuscio            Montgomery B           4:28.74  
  6 Kevin Murphy                 James Madiso           4:28.84  
  7 Will Cioffi                  Linganore Hi           4:28.95  
  8 Albert Velikonja             Yorktown               4:29.27  
  9 Jonny Jackson                Washington-L           4:30.09  
 
Boys 3200 Meter Run Invitational
================================================================
        Meet: # 9:09.98  1/10/2015   Alex Corbett, Lake Braddoc                
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Eldad Mulugeta               Northwood Hi           9:11.14  
  2 Sam Keeny                    South River            9:13.90  
  3 Obsaa Feda                   Northwood Hi           9:17.16  
  4 Garrison Clark               Severna Park           9:17.48  
  5 Gavin McElhennon             Gonzaga Coll           9:22.20  
  6 Michael Belmaggio            Linganore Hi           9:25.97  
  7 Rodrigo Yepez-Lopez          Walter Johns           9:39.94  
  8 Surafel Mengist              Springbrook            9:42.84  
  9 Connor Verrett               Loyola-Blake           9:43.51  
 10 Ronan Sullivan               Loyola-Blake           9:44.47  
 11 Zachary Worthman             Clarksburg H           9:45.70  
 12 Cullen Capuano               Gonzaga Coll           9:46.27  
 13 Luke Tewalt                  Washington L           9:48.25  
 14 Matthew Bateman              Severna Park           9:49.18  
 15 Bryce Buttrey                Oakton HS             10:07.09  
 
Boys 55 Meter Hurdles
===================================================================
        Meet: #  7.39  1/9/2016    Shyheim Wright, Northwest                   
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Duane Kizer                  Westlake Hig              7.84q  4 
  2 Amadou Silimana              Watkins Mill              7.91q  3 
  3 Lorenzo Pelham               St. Charles               8.06q  3 
  3 Zachary Jones                Gaithersburg              8.06q  8 
  5 Shemar Williams              Franklin Hig              8.15q  4 
  6 Anthony Egurola              Bohemia Mano              8.17q  6 
  7 Freddie Oke                  Gaithersburg              8.20q  7 
  8 Keith Chatmon                Eastern Tech HS           8.22q  2 
  9 Kahri Barfield               Mount St. Jo              8.28   6 
 10 Nicholas Fiorenza            Gonzaga Coll              8.30   7 
 11 Kevin Monroe                 Clarksburg H              8.33   1 
 12 Eric C Schlier               George C. Ma              8.39   1 
 13 Deron Williams               Franklin Hig              8.40   2 
 14 Deon Breeland                Oakland Mill              8.40   8 
 15 andrew Ray                   Loyola-Blake              8.48   8 
 16 Thomas Smith IV              Calvert Hall              8.48   5 
 17 Mekhi Nixon                  Mount St. Jo              8.53   5 
 18 Bizzet Woodley               Westfield                 8.54   3 
 19 Chase Franklin               Old Mill Hig              8.70   1 
 20 Elias Hailu Daniel           Sherwood Hig              8.77   7 
 21 Robbie Cooper                Bethesda-Che              8.81   2 
 22 Gabriel Turner               Randallstown              8.85   3 
 23 Justin Smith                 Our Lady Of               8.89   6 
 24 Elijah Moser                 Catoctin Hig              8.91   1 
 25 Tre McGuire                  Gonzaga Coll              8.95   7 
 26 Clay McAlmont                Fairfax                   8.95   4 
 27 Ivan Popov                   South River               8.96   2 
 28 Ryan Jones                   Largo High S              8.97   8 
 29 Andreas Christofides         Walt Whitman              9.12   4 
 30 Vaughn DeVaughn III          Mergenthaler              9.19   6 
 31 Jared Obispo                 Springbrook               9.23   4 
 32 Shawn Putnam                 Liberty High              9.27   5 
 33 William Stephenson           Richard Mont              9.32   2 
 34 Matthew Scarritt             W.T. Woodson              9.38   5 
 35 Cole Torres                  Catoctin Hig              9.51   8 
 36 Michael Kim                  James Madiso              9.54   5 
 37 Josh Whitaker                Oakland Mill             10.01   1 
 38 Laquon Jefferson             Mergenthaler             10.26   2 
 39 Abraham Kebrom               Annandale                10.45   8 
 40 Declan Stablow               Walter Johns             10.51   3 
 41 Matthew Lyles Jr.            Watkins Mill             10.54   8 
 42 Daniel Gould                 Annapolis Se             10.59   3 
 43 Deon Pierce                  Frederick Hi             10.71   4 
 44 Bilguun Soronzonbold         Washington-L             10.79   6 
 45 Micaiah Adedeji              Our Lady Of              10.84   1 
 -- Mitchell Kanaan              Westfield                   FS   7 
 
Boys 55 Meter Hurdles
================================================================
        Meet: #  7.39  1/9/2016    Shyheim Wright, Northwest                   
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Amadou Silimana              Watkins Mill              7.78  
  2 Duane Kizer                  Westlake Hig              7.82  
  3 Zachary Jones                Gaithersburg              8.00  
  4 Anthony Egurola              Bohemia Mano              8.01  
  5 Shemar Williams              Franklin Hig              8.09  
  6 Lorenzo Pelham               St. Charles               8.10  
  7 Keith Chatmon                Eastern Tech HS           8.92  
  8 Freddie Oke                  Gaithersburg             10.33  
 
Boys 4x200 Meter Relay
===================================================================
        Meet: # 1:29.91  1/10/2004   Dematha Catholic, Dematha                 
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Northwest High School                               1:33.40   2 
  2 Mergenthaler Vocational-Techni                      1:33.51   1 
  3 Annandale                                           1:33.77   2 
  4 Largo High School                                   1:34.18   1 
  5 New Town High School                                1:34.24  10 
  6 Oakland Mills High School                           1:35.09   2 
  7 Westlake High School                                1:35.12   3 
  8 Old Mill High School                                1:35.36   4 
  9 Milford Mill Academy                                1:35.52   4 
 10 South Hagerstown High School                        1:35.57   5 
 11 Gaithersburg High School                            1:35.83   2 
 12 Baltimore Poly High School                          1:35.91   9 
 13 Riverdale Baptist School                            1:36.01   3 
 14 Thomas Edison                                       1:36.12   4 
 15 North Point High School                             1:36.26   5 
 16 Linganore High School                               1:36.41   8 
 17 Paint Branch High School                            1:36.51   1 
 18 Loyola-Blakefield High School                       1:36.58   4 
 19 C.H. Flowers High School                            1:36.61   6 
 20 St. Charles High School                             1:36.93   3 
 21 Clarksburg High School                              1:37.00   5 
 22 John Champe High School                             1:37.14   7 
 23 Walter Johnson High School                          1:37.60   9 
 24 Fairfax                                             1:37.63   5 
 25 Our Lady Of Good Counsel                            1:37.67   8 
 26 Montgomery Blair High School                        1:37.79   5 
 27 Woodlawn High School                                1:38.09   6 
 28 Christiana High School                              1:38.28   6 
 29 Westfield                                           1:38.38   7 
 30 Springbrook High School                             1:38.39   5 
 31 Bethesda-Chevy Chase High Scho                      1:38.42   7 
 32 Winston Churchill High School                       1:38.74   9 
 33 Annapolis Senior High School                        1:38.78   3 
 34 W.T. Woodson                                        1:39.04   3 
 35 Randallstown High School                            1:39.52   7 
 35 South County High School                            1:39.52   2 
 37 Patapsco High School                                1:39.74   9 
 38 McLean                                              1:39.91  10 
 39 Gonzaga College High School                         1:40.26   9 
 40 James Madison                                       1:40.35  10 
 41 Liberty High School                                 1:40.60  11 
 42 Catoctin High School                                1:41.51  10 
 42 Sherwood High School                                1:41.51  11 
 44 Col. Zadok Magruder High Schoo                      1:41.65  12 
 45 Oakton HS                                           1:41.80  11 
 46 Kipp Dc: College Prep                               1:41.96  10 
 47 Thomas S. Wootton High School                       1:43.05   6 
 48 Poolesville High School                             1:43.45   9 
 49 Quince Orchard High School                          1:44.56   8 
 50 Washington-Lee High School                          1:48.20   8 
 51 Wheaton High School                                 1:48.96  11 
 52 Seneca Valley High School                           1:49.17  11 
 53 Washington Latin Public Charte                      1:50.11  12 
 -- Walt Whitman High School                                 DQ   6  zone violation
 -- Mount St. Joseph School                                  DQ   2  interference
 -- Frederick High School                                    DQ   8  zone violation
 -- Watkins Mill High School                                 DQ   8  zone violation
 
Boys 4x800 Meter Relay
===================================================================
        Meet: # 8:04.20  1/11/2003   West Springfield, W. Springfield          
                         J Cook                                            
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 George C. Marshall                                  8:09.22   1 
  2 Montgomery Blair High School                        8:09.97   1 
  3 W.T. Woodson                                        8:11.43   1 
  4 Northwest High School                               8:15.60   1 
  5 Oakton HS                                           8:16.41   1 
  6 Yorktown                                            8:21.00   1 
  7 North Point High School                             8:25.27   2 
  8 Northwood High School                               8:27.37   2 
  9 Westfield                                           8:28.10   1 
 10 Gonzaga College High School                         8:35.84   2 
 11 Clarksburg High School                              8:36.97   2 
 12 Franklin High School                                8:37.77   2 
 13 South County High School                            8:38.23   2 
 14 Liberty High School                                 8:39.84   1 
 15 Springbrook High School                             8:40.74   1 
 16 South River High School                             8:41.66   1 
 17 Saint John Paul the Great Cath                      8:41.76   3 
 18 Thomas Edison                                       8:42.05   3 
 19 Calvert Hall College High Scho                      8:43.24   2 
 20 Walt Whitman High School                            8:43.62   2 
 21 Washington-Lee High School                          8:44.62   2 
 22 Walter Johnson High School                          8:44.80   3 
 23 James Madison                                       8:44.81   2 
 24 Winston Churchill High School                       8:46.15   2 
 25 Bohemia Manor High School                           8:52.79   3 
 26 Mount St. Joseph School                             9:00.00   2 
 27 C.H. Flowers High School                            9:02.11   2 
 28 Sherwood High School                                9:10.69   3 
 29 Mergenthaler Vocational-Techni                      9:12.84   3 
 30 Watkins Mill High School                            9:15.26   3 
 31 Thomas S. Wootton High School                       9:25.74   3 
 32 Col. Zadok Magruder High Schoo                      9:32.31   3 
 33 Poolesville High School                            10:08.21   3 
 34 Frederick High School                              10:13.00   3 
 35 Kipp Dc: College Prep                              10:43.21   3 
 -- Largo High School                                       DNF   3 
 
Boys Distance Medley Invitational
================================================================
        Meet: # 10:29.22  1/4/2004    Thomas Jefferson HS, Thomas Jefferson    
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Northwest High School                              10:59.16  
  2 Northwood High School                              11:05.94  
  3 Montgomery Blair High School                       11:17.52  
  4 Thomas S. Wootton High School                      11:19.93  
  5 Walter Johnson High School                         11:24.86  
  6 Baltimore Poly High School                         11:27.00  
  7 Walt Whitman High School                           11:37.66  
 
Boys High Jump
================================================================
        Meet: #  6-11  1/13/2018   Trey Causey, Colonial Forge HS              
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Colby Bannon                 Linganore Hi           6-04.00  
  2 Kavi Caster                  South River            6-02.00  
  3 Donte Thornton               Mount St. Jo           6-02.00  
  3 Josiah Nilsen                Dulaney High           6-02.00  
  5 Corey Crawford               Franklin Hig           6-02.00  
  6 Corey Troxler                South River            6-00.00  
  7 Anthony Smith                Huntingtown            6-00.00  
  8 Tory McCaa                   Frederick Hi           5-10.00  
  8 Tejan Renwick                Thomas Ediso           5-10.00  
  8 Reggie McKinney              Watkins Mill           5-10.00  
 11 Alex Kohn                    Oakland Mill           5-10.00  
 12 Uduakabasi Ubom Jr           Paint Branch           5-10.00  
 12 Marquez Phillips             Eastern High           5-10.00  
 12 Charlie Hoston               South Hagers           5-10.00  
 15 Liam Meyn                    W.T. Woodson           5-08.00  
 15 Liam Hull                    W.T. Woodson           5-08.00  
 -- Javier Relf                  Oakland Mill                NH  
 -- Davion Gray                  Watkins Mill                NH  
 -- Ben Spiess                   Clarksburg H                NH  
 -- Christian Williams           Thomas Ediso                NH  
 -- Amadou Silimana              Watkins Mill                NH  
 -- Bizzet Woodley               Westfield                   NH  
 -- Vaughn DeVaughn III          Mergenthaler                NH  
 -- Osagie Aimiuwu               Thomas S. Wo                NH  
 -- Marcus Dropik                Fairfax                     NH  
 -- Daniel Fitzgerald            Oakton HS                   NH  
 -- Kenneth Harrison             Mount St. Jo                NH  
 -- Micaiah Adedeji              Our Lady Of                 NH  
 -- Xander McClure               Linganore Hi                NH  
 -- Mason Mays                   Fairfax                     NH  
 -- James McGreivy               Bethesda-Che                NH  
 -- Ayman Elhag                  Annandale                   NH  
 -- Kai Herbert                  Mount St. Jo                NH  
 
Boys Pole Vault
================================================================
        Meet: # 15-06  1/14/2006   Michael Morrison, Great Bridge HS           
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Carter Holsinger             Linganore Hi          15-01.00  
  2 Corey Troxler                South River           14-00.00  
  3 Zachary Jones                Gaithersburg          12-06.00  
  4 Nicholas Scott               Oakton HS             12-06.00  
  5 Carson Schultz               South County          12-00.00  
  6 Isaiah Kessler               McDonogh Sch          12-00.00  
  7 Harry Gustafson              Oakton HS             11-06.00  
  8 Colton Wright                South County          11-06.00  
  9 Mike Broom                   Liberty High          10-06.00  
 10 Connor Engel                 Loyola-Blake          10-06.00  
 10 Alex Grant                   South Hagers          10-06.00  
 12 Jack Burrer                  W.T. Woodson          10-00.00  
 -- Keith Mills                  Randallstown                NH  
 -- Sam Schlatter                Westfield                   NH  
 -- Jake Reimann                 James Madiso                NH  
 -- Christopher Evans            Oakland Mill                NH  
 -- Zachary Georges              Westfield                   NH  
 -- Felix Cruz                   Frederick Hi                NH  
 -- Emmanuel Jonathas            Frederick Hi                NH  
 -- Nate Houchens                South River                 NH  
 
Boys Long Jump
================================================================
        Meet: # 23-06  1/9/2010    Justin Gross, McDonogh HS                   
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Austin Allen                 Bullis Schoo          22-00.75  
  2 Aaron Ray                    Loyola-Blake          21-04.50  
  3 Deon Breeland                Oakland Mill          20-06.75  
  4 Clarence Foote-Talley        Northwest Hi          20-06.50  
  5 Torrance Hill                South County          20-05.00  
  6 Reggie McKinney              Watkins Mill          20-03.75  
  7 Chase Drewery                North Point           20-03.50  
  8 Kai Richards                 Loyola-Blake          20-03.00  
  9 Juston Dawkins               Mount St. Jo          20-01.25  
 10 Jackson Kennedy              John Champe           19-11.75  
 11 Ky'Ree Kirkman               Huntingtown           19-11.50  
 12 Cheng Xing                   W.T. Woodson          19-10.75  
 13 Carlos Ince                  McDonogh Sch          19-09.25  
 14 Zachary Walker-Liang         Bethesda-Che          19-06.50  
 14 Sherrod Frye                 St. Charles           19-06.50  
 16 Keith Cartwright             Thomas S. Wo          19-06.00  
 17 Brandon Williams             Old Mill Hig          19-04.75  
 18 Zaid Barnes                  Christiana H          19-03.75  
 19 Ikechukwu Onyechi            Springbrook           19-03.50  
 20 Kevin Atkins                 Annapolis Se          19-02.75  
 21 Israel Williams              Westlake Hig          19-01.00  
 22 D'Angelo Carroll             St. Charles           19-00.50  
 23 Peter Lally                  Bethesda-Che          18-11.50  
 24 Justin Fronda                Gonzaga Coll          18-10.00  
 25 Arun Sen                     Walter Johns          18-09.00  
 26 Keith Parks                  Northern-Cal          18-08.75  
 27 Tuhafeni Titus               Thomas Ediso          18-08.25  
 28 Cameron Baumgardner          Catoctin Hig          18-05.50  
 29 George Washington            Woodlawn Hig          18-05.00  
 30 Aziz Malouche                McLean                18-02.50  
 31 Michael Wright               James Madiso          18-01.75  
 32 Josh Bauman                  Northern-Cal          18-01.25  
 33 Javier Relf                  Oakland Mill          18-00.25  
 34 Saadiq Hinton                Westfield             17-10.75  
 35 Isaac Newman                 Montgomery B          17-09.25  
 36 Jarius Roberts               Riverdale Ba          17-08.00  
 37 Kameran Vaughn               Our Lady Of           17-07.00  
 38 Kisaye Barnes                Frederick Hi          17-06.00  
 39 Jalen Stubbs                 Richard Mont          17-04.00  
 40 Maxwell Teixeira             Winston Chur          17-02.50  
 41 Seth Eshraghi                McLean                17-02.25  
 42 Tyler Wilkins                Mount St. Jo          17-01.50  
 43 Daniel Fahmy                 Westfield             17-00.00  
 44 Caleb Clark                  Riverdale Ba          16-11.75  
 45 Kenneth Harrison             Mount St. Jo          16-10.50  
 46 Torin Brown                  Riverdale Ba          16-10.25  
 47 Noah Corpuz                  Fairfax               16-08.00  
 48 Martin Nuvaga                Montgomery B          16-07.75  
 49 Chris Cogliano               W.T. Woodson          16-07.50  
 50 Casey McKinney               Clarksburg H          16-07.00  
 51 Eddie Dumas III              Sherwood Hig          16-05.00  
 52 Keshawn Toran                South County          16-04.50  
 53 Adam Liston                  Linganore Hi          16-04.25  
 54 Zach Bernhard                Oakton HS             16-03.25  
 55 Akinwumi Juice Akinfenwa     Baltimore Po          16-03.00  
 56 Jaider Lopez                 Clarksburg H          16-01.00  
 57 Jaden Clark                  Thomas Ediso          16-00.25  
 58 Andrew Chrisler              Poolesville           15-10.50  
 59 Maximus Lehaney              Annandale             15-09.75  
 60 Tory McCaa                   Frederick Hi          15-06.75  
 61 Jaden Jex                    John F. Kenn          15-05.75  
 62 Jamel Vines                  Eastern High          14-08.50  
 63 Jesse Ibezim                 Gaithersburg          13-02.50  
 -- Logan Tyldesley              Montgomery B                ND  
 -- Jashaad Boatwright           Mountain Vie                ND  
 -- Corey Crawford               Franklin Hig                ND  
 -- Ben Spiess                   Clarksburg H                ND  
 -- Quenten Cox                  Bowie High S                ND  
 -- Ty Trinh                     Calvert Hall                ND  
 -- CeQue Stevens                Suitland Hig                ND  
 -- Daniel Fitzgerald            Oakton HS                   ND  
 -- Marc Agossou                 Fairfax                     ND  
 -- DeMari Washington            Bishop McNam                ND  
 -- Tahshawn Young               Woodlawn Hig                ND  
 -- Oumar Balde                  Bowie High S                ND  
 -- Vincent Vo                   Warren Count                ND  
 -- Brandon Alford               Poolesville                 ND  
 -- Zai Atwater                  Kipp Dc: Col                ND  
 -- Kolade Kola-Adewuy           Bishop McNam                ND  
 -- Jonathan Monyeh              John F. Kenn                ND  
 -- Deandre McFarlane            Christiana H                ND  
 -- Ryan Jones                   Largo High S                ND  
 -- Azere Neal                   Christiana H                ND  
 -- Christian Lewis              Gaithersburg                ND  
 -- William Leach                Suitland Hig                ND  
 -- Elijah Lambros               Stafford Hig                ND  
 -- Kameron Lawson               Mountain Vie                ND  
 -- Jordan Riley                 Bishop McNam                ND  
 -- Raynard Flowers              North Point                 ND  
 -- Sidney Flumbaum              Walter Johns                ND  
 -- Justin Smith                 Our Lady Of                 ND  
 -- Carlos Eldridge              Westlake Hig                ND  
 -- Marquez Phillips             Eastern High                ND  
 -- Jalen Jackson                Largo High S                ND  
 -- Dazon Harrison               Annandale                   ND  
 -- Deon Hunt                    Annapolis Se                ND  
 
Boys Triple Jump
================================================================
        Meet: # 47-11.75  1/9/2009    Justin Gross, McDonogh HS                
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Gerald Norgbe                Frederick Hi          44-06.00  
  1 Charlie Hoston               South Hagers          44-06.00  
  3 Christian Lewis              Gaithersburg          44-04.00  
  4 Ty Trinh                     Calvert Hall          43-09.00  
  5 Uduakabasi Ubom Jr           Paint Branch          42-02.00  
  6 Kai Richards                 Loyola-Blake          41-07.00  
  7 Alfred Mevo                  Quince Orcha          41-03.00  
  8 Davonte Howe                 Milford Mill          41-03.00  
  9 Kahri Barfield               Mount St. Jo          40-10.00  
 10 D'Angelo Carroll             St. Charles           40-06.00  
 11 Juston Dawkins               Mount St. Jo          40-02.00  
 12 Deon Breeland                Oakland Mill          40-01.00  
 13 Reggie McKinney              Watkins Mill          39-11.00  
 13 Ben Spiess                   Clarksburg H          39-11.00  
 15 Brandon Williams             Old Mill Hig          39-09.00  
 16 Josh Bauman                  Northern-Cal          39-07.00  
 17 Israel Williams              Westlake Hig          38-11.00  
 17 Tejan Renwick                Thomas Ediso          38-11.00  
 19 Ryan Taylor                  South County          38-10.00  
 20 Raynard Flowers              North Point           38-09.00  
 21 Noah Corpuz                  Fairfax               38-07.00  
 21 Cheng Xing                   W.T. Woodson          38-07.00  
 23 Eric Morgan                  James Madiso          38-05.00  
 24 Tuhafeni Titus               Thomas Ediso          38-02.00  
 24 Aziz Malouche                McLean                38-02.00  
 26 William Jones                W.T. Woodson          38-01.00  
 27 Ivan Popov                   South River           38-00.00  
 28 Bizzet Woodley               Westfield             37-11.00  
 29 Aymar Bisseck                Oakland Mill          37-09.00  
 30 Justin Fronda                Gonzaga Coll          37-04.00  
 30 Carlos Ince                  McDonogh Sch          37-04.00  
 32 Daniel Fahmy                 Westfield             36-09.00  
 33 Jesse Ibezim                 Gaithersburg          36-03.00  
 34 Samuel Newman                Montgomery B          36-02.00  
 34 Justin Hill                  Westfield             36-02.00  
 36 Dyshawn Payne                Mergenthaler          36-01.00  
 37 Victor Nwogu                 C.H. Flowers          35-02.00  
 38 Isaac Newman                 Montgomery B          34-11.00  
 39 Jacob Taylor                 Our Lady Of           34-07.00  
 40 Blake Behrens                Thomas S. Wo          34-03.00  
 -- Maximus Lehaney              Annandale                   ND  
 
Boys Shot Put
================================================================
        Meet: # 61-11  1/10/2015   Rashad Manning, Riverdale Ba                
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Henry Kanu                   Largo High S          50-00.00  
  2 Harrison Wallace             Bishop McNam          49-11.00  
  3 Bobby Kestyn                 Fairfax               46-05.00  
  4 Baebaa Sayeh                 Watkins Mill          44-09.00  
  5 Tristan Rice                 Catoctin Hig          43-05.00  
  6 Renaldi Falwell              Largo High S          42-10.00  
  7 Mason Breeze                 Liberty High          42-08.00  
  8 Kevin Brown                  Mergenthaler          42-02.00  
  9 Jean Germain                 Paint Branch          42-00.00  
 10 Jon Guglielmone              Clarksburg H          41-02.00  
 10 Ryan Strait                  Eastern Tech HS       41-02.00  
 12 Ahmahn Cabaniss              Liberty High          40-11.00  
 13 Alessandro Gatti             George C. Ma          40-10.00  
 14 Jacob Mcilvaine              Catoctin Hig          40-07.00  
 15 Thadius Palmer               Westfield             39-11.00  
 15 Ethan Hart                   Linganore Hi          39-11.00  
 17 Andy Zepada                  Annandale             39-05.00  
 18 Ryan Almquist                James Madiso          39-00.00  
 19 Paul B Adubi                 George C. Ma          38-08.00  
 20 Ajahni Terry                 Northwest Hi          38-06.00  
 21 Marlowe Wax                  Mount St. Jo          38-05.00  
 22 Noah Lee                     Baltimore Po          37-10.00  
 22 Matt Kramer                  Mount St. Jo          37-10.00  
 24 Alpha Bah                    Bethesda-Che          37-06.00  
 25 Tre McGuire                  Gonzaga Coll          37-05.00  
 26 Ricardo Molina               Albert Einst          36-04.00  
 27 Luquay Washington            Westlake Hig          35-09.00  
 28 Abubakar Audu                Richard Mont          35-08.00  
 29 Kemarsh Matthews             Frederick Hi          35-07.00  
 30 Isaiah Washington            Col. Zadok M          34-08.00  
 31 Michael Chambers             Paint Branch          34-06.00  
 31 Shariff Munn                 Walter Johns          34-06.00  
 33 Dasean Neclos                Kipp Dc: Col          33-11.00  
 34 Derick Gbena                 Christiana H          33-10.00  
 35 Jelani Cross                 Landon Schoo          33-01.00  
 36 Khalil Agboola               Watkins Mill          32-08.00  
 36 Jeremiah Smith               Kipp Dc: Col          32-08.00  
 38 Abraham Homes                Westlake Hig          31-11.00  
 39 Adam Leaman                  Walter Johns          31-01.00  
 40 Kyle Bolling                 Riverdale Ba          29-11.00  
 41 Brendan Phalen               Walter Johns          29-07.00  
 42 Charles Greer                South County          29-03.00  
 43 Ted Wiese                    Walt Whitman          27-01.00  
 44 Erick Mei                    Clarksburg H          27-00.00  
 45 Theo Gardner                 Montgomery B          24-07.00  
 46 Connor Aaserud               Walt Whitman          23-03.00  
 47 Jubril Agboola               Watkins Mill          23-01.00  
 -- Terrance Thompson            Bishop McNam                ND  
 -- Hudson Smith                 Linganore Hi                ND  
 -- John Vartanian               Yorktown                    ND  
 -- Justin Watson                Mountain Vie                ND  
 -- Jeffrey Tsao                 Winston Chur                ND  
 -- Noah Thirkill                Trinity Scho                ND  
 -- Caleb Clark                  Riverdale Ba                ND  
 -- Nour Chirchi                 Thomas Ediso                ND  
 -- Alijah Drummond              Eastern High                ND  
 -- Joshua Denegall              Bishop McNam                ND  
 -- Isiah Bishop                 Northwest Hi                ND  
 -- Rashid Al-Hasib              DuVal High S                ND  
 -- Marquise Burks               Bowie High S                ND  
 -- Jude OmoBhude                Riverdale Ba                ND  
 -- Timothy Lewis                McDonogh Sch                ND  
 -- Nate Slutsky                 Mount St. Jo                ND  
 -- Charles Perkins              Westlake Hig                ND  
 -- Ryan Guidibo                 Christiana H                ND  
 -- Jeremiah Drummond            Eastern High                ND  
 -- Diego Ricardo                Mergenthaler                ND  


Return to Top

Email | About