MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




3A West Regional
3A West Regional Indoor History
Hosted By: Manchester Valley
Baltimore, Maryland
2019-02-07

results from md.milesplit.com
Licensed to MPSSAA Championship Meet    HY-TEK's Meet Manager 2/8/2019 05:03 PM
                        MPSSAA Indoor Track - 2/7/2019                         
                              3A West Region Meet                              
                              5th Regiment Armory                              
                                    Results                                    
 
Girls 55 Meter Dash
===================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times
    5th  ADV: A  7.60                                                          
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Lefevre, Dardlie          12 Tuscarora               A 7.54Q  3 
  2 Wright, Savannah          11 Oxon Hill               A 7.57Q  1 
  3 Sobratti, Jada            12 Frederick               A 7.59Q  2 
  4 Peoples, Cyan             12 J.H. Blake                7.65q  1 
  5 Johnson, Jordan           12 Tuscarora                 7.67q  2 
  6 Jordan, Amaya             10 Oxon Hill                 7.72q  2 
  7 Franklin, Geligne         12 J.H. Blake                7.73q  3 
  8 Obadofin, Deborah         11 Thomas Johnson            7.74q  1 
  9 Dintino, Hannah           12 Westminster               7.76   1 
 10 Sheriff, Sitta            11 North Hagerstown          7.79   3 
 11 White, Camile             12 Westminster               7.80   1 
 12 Burton, Amelia            11 Watkins Mill              7.86   2 
 13 Stewart, Brittanie        12 North Hagerstown          7.87   1 
 14 Oliva, Britney            11 Thomas Johnson            7.88   2 
 15 Jones, Sekai               9 Oxon Hill                 7.89   1 
 16 Barger, Melanie            9 Linganore                 7.91   2 
 17 Hopper, Aliyah            12 Tuscarora                 7.93   3 
 18 Browne, Sameria           11 North Hagerstown          7.97   3 
 19 Silvera, Adaneika         12 South Hagerstown          8.01   3 
 20 Joseph, Makalia           12 Potomac                   8.04   2 
 21 Phan, Sabrina             10 Westminster               8.35   3 
 22 McDonald, Andisha         12 Rockville                 8.57   1 
 
Girls 55 Meter Dash
=======================================================================
    5th  ADV: A  7.60                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Sobratti, Jada            12 Frederick                 7.48A  10   
  2 Lefevre, Dardlie          12 Tuscarora                 7.53A   8   
  3 Wright, Savannah          11 Oxon Hill                 7.54A   6   
  4 Johnson, Jordan           12 Tuscarora                 7.58A   5   
  5 Peoples, Cyan             12 J.H. Blake                7.64    4   
  6 Franklin, Geligne         12 J.H. Blake                7.75    3   
  7 Jordan, Amaya             10 Oxon Hill                 7.82    2   
  8 Obadofin, Deborah         11 Thomas Johnson            7.83    1   
 
Girls 300 Meter Dash
==========================================================================
    5th  ADV: A 44.03                                                          
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Lefevre, Dardlie          12 Tuscarora                42.53A  6  10   
  2 Peoples, Cyan             12 J.H. Blake               43.14A  6   8   
  3 Dintino, Hannah           12 Westminster              43.86A  5   6   
  4 Rather, Myah              12 Oxon Hill                44.43   5   5   
  5 Sobratti, Jada            12 Frederick                45.32   6   4   
  6 Jordan, Amaya             10 Oxon Hill                45.39   4   3   
  7 Sheriff, Sitta            11 North Hagerstown         45.84   4   2   
  8 Wright, Savannah          11 Oxon Hill                45.93   5   1   
  9 Franklin, Geligne         12 J.H. Blake               46.26   5 
 10 Houle, Lydia              10 Westminster              46.46   4 
 11 Joseph, Makalia           12 Potomac                  47.09   4 
 12 Silvera, Adaneika         12 South Hagerstown         47.18   3 
 13 Stevenson, Haley          11 Tuscarora                47.57   2 
 14 Branch, Tarin             11 North Hagerstown         47.90   3 
 15 Camacho-hernandez, Trey   11 South Hagerstown         48.21   2 
 16 Fique, Morgan             12 Westminster              48.42   3 
 17 Anderson, Maliyah         11 Tuscarora                48.74   2 
 18 Phillips, Jenna           10 South Hagerstown         48.86   1 
 19 Jones, Aniyah              9 Watkins Mill             49.24   2 
 20 Childers, Madison          9 Linganore                50.03   1 
 21 Drummond, Deja            11 Thomas Johnson           51.20   1 
 22 Rajnik, Elizabeth         10 Linganore                51.33   1 
 -- Phillips, Noelani         12 J.H. Blake                  DQ   6  5-12a, 5-12e
 
Girls 500 Meter Run
==========================================================================
    5th  ADV: A 1:23.78                                                        
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Phillips, Noelani         12 J.H. Blake             1:22.04A  6  10   
  2 Harrison, Serena          11 J.H. Blake             1:22.93A  6   8   
  3 Moxley, Mikayla            9 Linganore              1:24.00   6   6   
  4 Forrester, Stephani       12 Oxon Hill              1:24.12   6   5   
  5 Onyenyeonwu, Nicole       11 Oxon Hill              1:27.48   5   4   
  6 Silter, Savannah          12 Linganore              1:27.68   5   3   
  7 Gillcrist, Isabelle       10 Westminster            1:29.02   5   2   
  8 Dugger, Nia               11 Oxon Hill              1:30.27   5   1   
  9 White, Tannia             10 J.H. Blake             1:31.00   4 
 10 Wawrzynski, Julia         12 Westminster            1:32.40   4 
 11 Williams, Brandy          11 Potomac                1:35.96   4 
 12 Camacho-hernandez, Trey   11 South Hagerstown       1:36.33   3 
 13 Jiles, Taylor             12 South Hagerstown       1:39.35   3 
 14 Richards, Kayla           10 North Hagerstown       1:39.39   1 
 15 Niemann, Catharina        11 Thomas Johnson         1:40.42   3 
 16 Anderson, Molly            9 Linganore              1:40.85   2 
 17 Snowden, Amya             10 Thomas Johnson         1:41.57   3 
 18 Piam, Samatrai            10 Watkins Mill           1:44.13   2 
 19 Bickerton, Bobbi-jean     10 Thomas Johnson         1:50.45   2 
 20 Jaya, Margarita            8 Magruder               1:52.70   1 
 21 Kenfack, Lynn             12 Magruder               1:59.20   1 
 
Girls 800 Meter Run
==========================================================================
    5th  ADV: A 2:32.26                                                        
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Anderson, Marie Claire    11 North Hagerstown       2:34.22   3  10   
  2 Ogendi, Bwari             12 Frederick              2:35.28   3   8   
  3 Moxley, Mikayla            9 Linganore              2:35.53   3   6   
  4 Staub, Phoenix            11 Frederick              2:35.80   3   5   
  5 Onyenyeonwu, Nicole       11 Oxon Hill              2:36.02   3   4   
  6 Forrester, Stephani       12 Oxon Hill              2:39.33   3   3   
  7 Connolly, Khelsa          12 Linganore              2:41.64   3   2   
  8 Dugger, Nia               11 Oxon Hill              2:43.18   2   1   
  9 Lindsay, Mikayla          10 Magruder               2:44.43   2 
 10 Wawrzynski, Julia         12 Westminster            2:44.96   2 
 11 Richardson, Cora          11 Westminster            2:46.39   1 
 12 Servis, Marisa             9 Rockville              2:47.24   2 
 13 Conley, Saoirse           12 Thomas Johnson         2:52.13   2 
 14 Fosburg, Jada             10 Thomas Johnson         2:52.53   2 
 15 Kassir, Polina            11 Tuscarora              2:54.42   1 
 16 mong-kerwin, meghan       11 Linganore              2:54.82   1 
 17 Jiles, Taylor             12 South Hagerstown       2:57.90   1 
 18 Briggs, Samantha           8 North Hagerstown       3:02.66   1 
 19 Jack, Josie               11 Thomas Johnson         3:02.74   1 
 20 Beltz, Julianna           10 Westminster            3:04.70   1 
 
Girls 1600 Meter Run
==========================================================================
    5th  ADV: A 5:42.73                                                        
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Goffena, Rubie             9 Manchester Valle       5:40.27A  2  10   
  2 Connolly, Khelsa          12 Linganore              5:44.03   2   8   
  3 Alexander, Emily          12 South Hagerstown       5:44.60   2   6   
  4 McGrath, Erin             12 Westminster            5:48.01   2   5   
  5 Conley, Saoirse           12 Thomas Johnson         6:00.57   2   4   
  6 Servis, Marisa             9 Rockville              6:00.72   2   3   
  7 Fosburg, Jada             10 Thomas Johnson         6:06.63   2   2   
  8 Cumber, Alexandra          9 Thomas Johnson         6:11.70   2   1   
  9 Kassir, Polina            11 Tuscarora              6:12.71   2 
 10 Nardone, Anna             10 Magruder               6:13.30   2 
 11 Shank, Taylor              9 Manchester Valle       6:13.57   2 
 12 Morris, Nina               9 Magruder               6:17.50   2 
 13 Morton, Meredith          10 North Hagerstown       6:33.41   1 
 14 Bedard, Kelly             11 South Hagerstown       6:33.62   1 
 15 Herrold, Emily            11 Manchester Valle       6:34.42   1 
 16 Lanehart, Erin            10 South Hagerstown       6:42.21   1 
 17 Stuller, Megan             9 North Hagerstown       6:45.37   1 
 18 Beltz, Julianna           10 Westminster            6:46.49   1 
 19 Raymond, Kailey           10 Tuscarora              7:05.43   1 
 20 Morales, Krystal          10 Tuscarora              7:09.53   1 
 21 Myers, Olivia             10 Linganore              7:30.93   1 
 22 Mustafa, Dalia            10 North Hagerstown       7:54.60   1 
 
Girls 3200 Meter Run
==========================================================================
    5th  ADV: A 12:30.01                                                       
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Goffena, Rubie             9 Manchester Valle      12:00.37A  2  10   
  2 Meehan, Phoebe            10 North Hagerstown      12:06.46A  2   8   
  3 McGrath, Erin             12 Westminster           12:44.27   2   6   
  4 Perrone, Caroline          9 Linganore             12:55.45   2   5   
  5 Fosburg, Jada             10 Thomas Johnson        13:02.53   2   4   
  6 Alexander, Emily          12 South Hagerstown      13:11.40   2   3   
  7 Conley, Saoirse           12 Thomas Johnson        13:28.37   2   2   
  8 Hernandez, Aylene          9 Tuscarora             13:34.65   2   1   
  9 Marin, Claire             10 Magruder              13:36.50   2 
 10 Cumber, Alexandra          9 Thomas Johnson        13:49.40   1 
 11 Myers, Skyler             11 South Hagerstown      13:59.85   2 
 12 Tellez, Rebecca            9 South Hagerstown      14:04.60   1 
 13 Rattay, Mya               12 North Hagerstown      14:08.10   1 
 14 Parker, Abigail           11 Linganore             14:11.29   1 
 15 Dan, Caroline             10 Magruder              14:28.07   1 
 16 Martinez, Crystal         12 North Hagerstown      15:02.03   1 
 17 Marin, Lucie              11 Magruder              16:27.23   1 
 
Girls 55 Meter Hurdles
===================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 6 Best Times
    5th  ADV: A  9.24                                                          
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Obadofin, Deborah         11 Thomas Johnson          A 8.96Q  2 
  2 Claggett, Christan        11 Frederick                 9.28Q  1 
  3 Bolivar, Hardee           11 Tuscarora                 9.50q  1 
  4 Reid, Malaya              12 Frederick                 9.61q  2 
  5 Manno, Katelynd           12 Manchester Valle          9.69q  2 
  6 Chance, LeNisha           11 South Hagerstown          9.77q  1 
  7 Snyder, Kirsten           12 Tuscarora                 9.81q  1 
  8 Gardner, Alexus           12 Oxon Hill                10.16q  2 
  9 Boussy, Ava               12 Westminster              10.33   2 
 10 Moberly, Rachel           11 Westminster              10.51   1 
 11 Prodoehl, Carlee          10 Westminster              11.22   1 
 
Girls 55 Meter Hurdles
=======================================================================
    5th  ADV: A  9.24                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Obadofin, Deborah         11 Thomas Johnson            8.93A  10   
  2 Bolivar, Hardee           11 Tuscarora                 9.17A   8   
  3 Claggett, Christan        11 Frederick                 9.33    6   
  4 Manno, Katelynd           12 Manchester Valle          9.43    5   
  5 Reid, Malaya              12 Frederick                 9.53    4   
  6 Gardner, Alexus           12 Oxon Hill                 9.79    3   
  7 Snyder, Kirsten           12 Tuscarora                 9.83    2   
  8 Chance, LeNisha           11 South Hagerstown         12.29    1   
 
Girls 4x200 Meter Relay
==========================================================================
    5th  ADV: A 1:53.35                                                        
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 James H. Blake                                      1:48.86A  3  10   
     1) Franklin, Geligne 12            2) Harrison, Serena 11            
     3) Peoples, Cyan 12                4) Phillips, Noelani 12           
  2 Oxon Hill                                           1:53.10A  3   8   
     1) Wright, Savannah 11             2) Gardner, Alexus 12             
     3) Jones, Sekai 9                  4) Jordan, Amaya 10               
  3 Westminster                                         1:53.34A  2   6   
     1) Dintino, Hannah 12              2) Boussy, Ava 12                 
     3) Fique, Morgan 12                4) White, Camile 12               
  4 Frederick                                           1:54.81   3   5   
     1) Sobratti, Jada 12               2) Reid, Malaya 12                
     3) Claggett, Christan 11           4) Osei, Nicole 12                
  5 North Hagerstown                                    1:55.18   2   4   
     1) Sheriff, Sitta 11               2) Browne, Sameria 11             
     3) Stewart, Brittanie 12           4) Branch, Tarin 11               
  6 Linganore                                           1:56.73   2   3   
     1) Moravansky, Sarah 11            2) Silter, Savannah 12            
     3) Davies, Gemma 9                 4) Barger, Melanie 9              
  7 South Hagerstown                                    1:58.09   2   2   
     1) Jackson, Chayse 10              2) James, Diana 10                
     3) Phillips, Jenna 10              4) Silvera, Adaneika 12           
  8 Thomas Johnson                                      2:01.28   1   1   
     1) Obadofin, Deborah 11            2) Drummond, Deja 11              
     3) Grant, Jaydra 12                4) Oliva, Britney 11              
  9 Tuscarora                                           2:03.31   3 
     1) Johnson, Jordan 12              2) Anderson, Maliyah 11           
     3) Hopper, Aliyah 12               4) Lefevre, Dardlie 12            
 10 Manchester Valley                                   2:06.92   1 
     1) Magana, Maya 9                  2) Sunderland, Clare 11           
     3) Dadds, Taylor 9                 4) Manno, Katelynd 12             
 11 Magruder                                            2:14.44   1 
     1) Newburg, Callie 10              2) Badobre, Nicole 11             
     3) Hunter, Yasmyn 12               4) Kenfack, Lynn 12               
 
Girls 4x400 Meter Relay
==========================================================================
    5th  ADV: A 4:24.06                                                        
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Oxon Hill                                           4:17.88A  3  10   
     1) Rather, Myah 12                 2) Onyenyeonwu, Nicole 11         
     3) Jones, Sekai 9                  4) Forrester, Stephani 12         
  2 James H. Blake                                      4:20.58A  3   8   
     1) Franklin, Geligne 12            2) Harrison, Serena 11            
     3) Peoples, Cyan 12                4) White, Tannia 10               
  3 Frederick                                           4:21.78A  3   6   
     1) Claggett, Christan 11           2) Reid, Malaya 12                
     3) Ogendi, Bwari 12                4) Staub, Phoenix 11              
  4 Westminster                                         4:25.19   3   5   
     1) Gillcrist, Isabelle 10          2) Sheehy, Bridget 9              
     3) Crowder, Emily 10               4) Houle, Lydia 10                
  5 Tuscarora                                           4:31.48   2   4   
     1) Stevenson, Haley 11             2) Anderson, Maliyah 11           
     3) Kimbembe, Joelle 9              4) Lefevre, Dardlie 12            
  6 Linganore                                           4:34.30   2   3   
     1) Silter, Savannah 12             2) Barger, Melanie 9              
     3) Davies, Gemma 9                 4) Moxley, Mikayla 9              
  7 South Hagerstown                                    4:41.77   2   2   
     1) Camacho-hernandez, Trey 11      2) Jackson, Chayse 10             
     3) Alexander, Emily 12             4) Phillips, Jenna 10             
  8 Manchester Valley                                   4:49.16   1   1   
     1) Shank, Taylor 9                 2) Magana, Maya 9                 
     3) Dadds, Taylor 9                 4) Manno, Katelynd 12             
  9 Magruder                                            5:08.31   1 
     1) Marin, Lucie 11                 2) Peralta, Reena 11              
     3) Lindsay, Mikayla 10             4) Badobre, Nicole 11             
 10 Thomas Johnson                                      5:10.20   1 
     1) Niemann, Catharina 11           2) Sloan, Katy 11                 
     3) Bickerton, Bobbi-jean 10        4) Snowden, Amya 10               
 
Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    5th  ADV: A 10:31.47                                                       
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Oxon Hill                                          10:37.73   10   
     1) Onyenyeonwu, Nicole 11          2) Forrester, Stephani 12         
     3) Rather, Myah 12                 4) Dugger, Nia 11                 
  2 Linganore                                          10:48.57    8   
     1) Connolly, Khelsa 12             2) Silter, Savannah 12            
     3) Davies, Gemma 9                 4) Moxley, Mikayla 9              
  3 Manchester Valley                                  10:52.30    6   
     1) Goffena, Rubie 9                2) Dadds, Taylor 9                
     3) Herrold, Emily 11               4) Shank, Taylor 9                
  4 Tuscarora                                          11:17.54    5   
     1) Nichols, Rachel 10              2) Kimbembe, Joelle 9             
     3) Mills, Ryan 9                   4) Kassir, Polina 11              
  5 Magruder                                           11:24.64    4   
     1) Nardone, Anna 10                2) Marin, Lucie 11                
     3) Marin, Claire 10                4) Lindsay, Mikayla 10            
  6 South Hagerstown                                   11:45.23    3   
     1) Bedard, Kelly 11                2) Jiles, Taylor 12               
     3) Myers, Skyler 11                4) Tellez, Rebecca 9              
  7 North Hagerstown                                   12:10.90    2   
     1) Richards, Kayla 10              2) Briggs, Samantha 8             
     3) Teodorovic, Eden 8              4) Stuller, Megan 9               
 
Girls High Jump
=======================================================================
    5th  ADV: A  4-09                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Staub, Phoenix            11 Frederick              5-00.00A  10   
  2 Osei, Nicole              12 Frederick              4-09.00A   7   
  2 Chance, LeNisha           11 South Hagerstown       4-09.00A   7   
  4 Adeoye, Tara              11 Frederick              4-09.00A   5   
  5 Leisinger, Sadie          11 South Hagerstown       4-07.00    4   
  6 Snyder, Kirsten           12 Tuscarora              4-05.00    3   
 -- Hinds, Christiana          9 Tuscarora                   NH  
 -- Ndiaye, Khady              9 Tuscarora                   NH  
 
Girls Pole Vault
=======================================================================
    5th  ADV: A  7-08                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Desclous, Clara           12 North Hagerstown       9-08.00A  10   
  2 Manno, Katelynd           12 Manchester Valle       9-08.00A   8   
  3 Riss, Devin               12 North Hagerstown       9-02.00A   6   
  4 Biss, Taylor              11 Linganore              9-02.00A   4.50
  4 Davies, Myah              11 Linganore              9-02.00A   4.50
  6 Snowden, Amya             10 Thomas Johnson         7-02.00    3   
  7 Harilson, Yasmine         12 Frederick              6-08.00    2   
  8 Grant, Jaydra             12 Thomas Johnson         6-08.00    0.50
  8 Burris, Morgan            10 North Hagerstown       6-08.00    0.50
 -- Moravansky, Sarah         11 Linganore                   NH  
 -- Panowitz, Debbie          10 Manchester Valle            NH  
 
Girls Shot Put
=======================================================================
    5th  ADV: A 33-00                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 George, Sarah             12 Oxon Hill             41-00.50A  10   
  2 Tolbard, Paige            12 Frederick             39-08.50A   8   
  3 Nkwonta, Kosie            11 North Hagerstown      35-10.00A   6   
  4 Devilbiss, Katie          11 Westminster           33-05.00A   5   
  5 Jenerette, Kaia           12 Frederick             32-05.00    4   
  6 Adeoye, Rachael           11 Thomas Johnson        31-07.50    3   
  7 Jones, Ariana             10 Thomas Johnson        31-03.50    2   
  8 Hilliard, Taylor           9 Tuscarora             30-09.50    1   
  9 Abiwa, Tawa               12 Manchester Valle      30-00.00  
 10 Charles, Paris            12 Watkins Mill          25-09.00  
 11 Pobee, Gwen               10 Thomas Johnson        24-02.00  
 12 Brooks, Destiny            9 South Hagerstown      23-02.50  
 13 Sutton, Nakiya            11 Tuscarora             22-06.50  
 14 Evans, Mary Catherine     10 Manchester Valle      22-03.50  
 15 Rogers, Faith             11 Tuscarora             22-01.00  
 16 Browne, Sameria           11 North Hagerstown      21-06.50  
 17 Truesdale, Claire          9 Watkins Mill          20-07.00  
 18 Aleshire, Maegan          12 North Hagerstown      18-08.00  
 19 Albines, Emily            11 Magruder              17-04.50  
 
Boys 55 Meter Dash
===================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times
    5th  ADV: A  6.89                                                          
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Felton, Joey              12 Linganore               A 6.65Q  2 
  2 Okoli, David Vincent      11 Watkins Mill            A 6.67Q  3 
  3 Booker, Khalil            11 South Hagerstown        A 6.78Q  1 
  4 Sampson, Zackary          12 Oxon Hill               A 6.84q  2 
  5 Addison, Jordan           11 Tuscarora               A 6.86q  1 
  6 Barnes, Kisaye            11 Frederick                 6.90q  1 
  7 Benga, Caleb              12 J.H. Blake                6.91q  3 
  8 McQilkin, Terry           11 Watkins Mill              6.93q  2 
  9 Watson, Naeem             12 South Hagerstown          6.97   3  6.964
 10 Vaughns, Mark             12 Thomas Johnson            6.97   1  6.968
 11 Napier, Devon             10 North Hagerstown          6.98   3 
 12 Tema Abanke, Alex         10 North Hagerstown          7.03   3 
 13 Sayeh, Baebaa             10 Watkins Mill              7.05   1  7.049
 14 McClure, Xander           10 Linganore                 7.05   3  7.050
 15 Bannon, Colby             12 Linganore                 7.10   3 
 16 Burroughs, Elonzo         10 Oxon Hill                 7.13   2  7.122
 17 Schlotterbeck, Cole        8 North Hagerstown          7.13   2  7.125
 18 Campbell, Devon           11 South Hagerstown          7.17   1  7.163
 19 david, mason              12 Magruder                  7.17   2  7.166
 20 Sene, Mouhamadou          11 Frederick                 7.17   1  7.169
 21 Casiano, Eduardo          12 Magruder                  7.22   2 
 22 Palmer, Elijah            12 Tuscarora                 7.23   1 
 23 Asante, Baldwin            9 Frederick                 7.30   3 
 24 Smith, Isiah              11 J.H. Blake                7.31   2 
 
Boys 55 Meter Dash
=======================================================================
    5th  ADV: A  6.89                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Felton, Joey              12 Linganore                 6.61A  10   
  2 Okoli, David Vincent      11 Watkins Mill              6.62A   8   
  3 Booker, Khalil            11 South Hagerstown          6.79A   6   
  4 Sampson, Zackary          12 Oxon Hill                 6.86A   5   
  5 Barnes, Kisaye            11 Frederick                 6.87A   4   
  6 Addison, Jordan           11 Tuscarora                 6.91    3    6.906
  7 Benga, Caleb              12 J.H. Blake                6.91    2    6.910
  8 McQilkin, Terry           11 Watkins Mill              7.08    1   
 
Boys 300 Meter Dash
==========================================================================
    5th  ADV: A 38.28                                                          
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Okoli, David Vincent      11 Watkins Mill             37.74A  6  10   
  2 Coulibaly, Gaoussou       12 South Hagerstown         38.23A  6   8   
  3 Tema Abanke, Alex         10 North Hagerstown         38.84   4   6   
  4 Mims, Joshua              10 J.H. Blake               38.87   6   5   
  5 Napier, Devon             10 North Hagerstown         38.92   3   4   
  6 Gilbert, Louis            11 Oxon Hill                39.02   4   3   
  7 Barnes, Larry             12 South Hagerstown         39.39   5   2   
  8 Benga, Caleb              12 J.H. Blake               39.52   5   1   
  9 Addison, Jordan           11 Tuscarora                39.79   3 
 10 Burroughs, Elonzo         10 Oxon Hill                39.82   3 
 11 Koudouvoh, Jules          12 J.H. Blake               39.95   4 
 12 Norgbe, Gerald            12 Frederick                39.96   4 
 13 Dawkins, Damon            10 Potomac                  40.32   3 
 14 Schlotterbeck, Cole        8 North Hagerstown         40.57   2 
 15 Andrews, Jarel            12 Potomac                  40.67   2 
 16 Campbell, Devon           11 South Hagerstown         40.77   5 
 17 Coleman, Oral-anthony     10 Linganore                41.00   1 
 18 McQilkin, Terry           11 Watkins Mill             41.08   6 
 19 Liston, Adam              10 Linganore                41.27   1 
 20 Lundy, Reshad             12 Potomac                  41.59   2 
 21 Tashiro, Nicholas         11 Magruder                 42.04   2 
 22 Atwell, Alec              12 Tuscarora                42.51   1 
 23 Atwell, John              12 Tuscarora                43.70   1 
 
Boys 500 Meter Run
==========================================================================
    5th  ADV: A 1:11.10                                                        
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Coulibaly, Gaoussou       12 South Hagerstown       1:09.99A  5  10   
  2 Seraton, Allejah          12 Linganore              1:10.78A  5   8   
  3 Wiggins, Ivan             12 Oxon Hill              1:11.08A  5   6   
  4 Mims, Joshua              10 J.H. Blake             1:12.00   5   5   
  5 Walter, Austin            12 South Hagerstown       1:13.73   3   4   
  6 Chambers, Yonzay          12 Oxon Hill              1:14.31   4   3   
  7 Berg, Zachary             12 North Hagerstown       1:14.35   4   2   
  8 Todman, Mekhi             10 J.H. Blake             1:14.88   3   1   
  9 Carson, Marquise          10 Oxon Hill              1:15.37   4 
 10 Rush, Isaiah              10 Potomac                1:16.91   3 
 11 Buchanan, Kaili           11 Potomac                1:17.10   4 
 12 Calcarian, Jeremy          9 North Hagerstown       1:17.76   2 
 13 Witmer, Bryce             12 Linganore              1:18.57   2 
 14 Tutu, Bonsu               10 Watkins Mill           1:21.69   2 
 15 Mkamba, Salim             11 South Hagerstown       1:23.68   3 
 16 Zarate, Miguel            10 Magruder               1:25.94   1 
 17 Wilk, Ged                  9 Manchester Valle       1:26.09   1 
 
Boys 800 Meter Run
==========================================================================
    5th  ADV: A 2:07.68                                                        
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Cioffi, Will              12 Linganore              2:08.32   3  10   
  2 Seraton, Allejah          12 Linganore              2:10.53   3   8   
  3 Wiggins, Ivan             12 Oxon Hill              2:10.67   3   6   
  4 Young, Jeff               11 Tuscarora              2:11.11   3   5   
  5 Hawkins, Solomon          12 J.H. Blake             2:11.75   3   4   
  6 McKeever, Mack            10 Thomas Johnson         2:15.10   2   3   
  7 Chambers, Yonzay          12 Oxon Hill              2:15.17   2   2   
  8 Martin, Derek             11 J.H. Blake             2:15.87   2   1   
  9 Gacquin, Tommy            11 Frederick              2:19.68   2 
 10 Bartolomeo, Dominic       11 Tuscarora              2:22.98   1 
 11 Bagwell-cook, Malik       12 South Hagerstown       2:23.03   1 
 12 Peque Rizarri, Julian     11 Watkins Mill           2:23.10   2 
 13 Hoffman, Michael          10 North Hagerstown       2:26.25   1 
 14 Boyd IV, John             12 Watkins Mill           2:26.43   1 
 15 Lindenmayer, Randall      12 Magruder               2:28.52   1 
 16 Joseph, Malion             9 Potomac                2:29.55   1 
 
Boys 1600 Meter Run
==========================================================================
    5th  ADV: A 4:45.59                                                        
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Alston, Justin            12 Oxon Hill              4:39.29A  2  10   
  2 Cioffi, Will              12 Linganore              4:39.33A  2   8   
  3 Belmaggio, Michael        12 Linganore              4:41.89A  2   6   
  4 Ferguson, Charlie         12 Westminster            4:50.69   2   5   
  5 McKeever, Mack            10 Thomas Johnson         4:50.72   2   4   
  6 Bavari, Daveen            12 Thomas Johnson         4:50.84   2   3   
  7 Bagwell-cook, Malik       12 South Hagerstown       5:00.87   2   2   
  8 Akakpo, Elom              10 South Hagerstown       5:02.71   2   1   
  9 Cardona, Carlos           10 Watkins Mill           5:05.61   2 
 10 Madsen, Anders            10 Westminster            5:10.74   1 
 11 Maier, Alexi              12 Tuscarora              5:12.14   1 
 12 Stine, Matt                8 North Hagerstown       5:14.26   1 
 13 Brkovich, Thomas          11 Tuscarora              5:15.86   1 
 14 Audi, Michael             11 J.H. Blake             5:17.78   1 
 15 Szybalski, Gabriel        10 Manchester Valle       5:19.79   1 
 16 Bartolomeo, Dominic       11 Tuscarora              5:21.67   2 
 17 Siegler, Ian              10 Manchester Valle       5:26.25   1 
 18 Chappell, Justin          10 Thomas Johnson         5:27.28   1 
 19 Foote, Austin             12 Westminster            5:30.58   2 
 20 Lindenmayer, Randall      12 Magruder               5:37.59   1 
 21 Larry, Jamari              9 Potomac                5:37.72   1 
 22 Zhao, Zachary             11 Magruder               5:46.59   1 
 
Boys 3200 Meter Run
==========================================================================
    5th  ADV: A 10:29.23                                                       
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Belmaggio, Michael        12 Linganore              9:44.71A  2  10   
  2 Alston, Justin            12 Oxon Hill             10:18.00A  2   8   
  3 Buck, Carson              11 Linganore             10:22.39A  2   6   
  4 Hildebrandt, Nicholas     12 Tuscarora             10:23.58A  2   5   
  5 McKinsey, Nathaniel       12 North Hagerstown      10:27.34A  2   4   
  6 Eklund, Gunnar            12 Linganore             10:32.70   2   3   
  7 Ferguson, Charlie         12 Westminster           10:34.69   2   2   
  8 Neal, Aiden                9 Manchester Valle      10:43.51   2   1   
  9 Usher, Nathan             12 Tuscarora             10:44.09   2 
 10 Bavari, Daveen            12 Thomas Johnson        10:48.07   2 
 11 Heare, Sean               10 Tuscarora             11:03.78   2 
 12 Akakpo, Elom              10 South Hagerstown      11:09.22   1 
 13 Burke, Christian          10 Westminster           11:23.78   1 
 14 Caprarola-bianco, Gabe    10 Thomas Johnson        11:36.65   1 
 15 Jimenez, Cole             12 North Hagerstown      11:37.43   1 
 16 Butts, David              11 North Hagerstown      11:39.07   1 
 17 Weston, Mason             10 Manchester Valle      11:45.57   1 
 18 Condon, Justin             9 Westminster           11:50.23   1 
 19 Magno, Kevin              10 South Hagerstown      11:56.66   1 
 20 Bora, Devin                9 Thomas Johnson        12:04.15   1 
 21 Luu, Lindon               11 Magruder              12:05.48   1 
 22 Sheppard, Michael         12 South Hagerstown      12:36.00   1 
 
Boys 55 Meter Hurdles
===================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 6 Best Times
    5th  ADV: A  8.39                                                          
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Silimana, Amadou          12 Watkins Mill            A 8.17Q  1 
  2 Sampson, Zackary          12 Oxon Hill               A 8.34Q  2 
  3 Vaughns, Mark             12 Thomas Johnson            8.50q  1 
  4 Grant, Alex               12 South Hagerstown          8.56q  2 
  5 Armstrong, Tristan        11 South Hagerstown          8.78q  2 
  6 Saurusaitis, John         12 Manchester Valle          8.86q  1 
  7 Cook, Jose                11 North Hagerstown          9.11q  1 
  8 Schilling, Bryce          12 Manchester Valle          9.97q  2 
  9 Lyles Jr., Matthew        11 Watkins Mill             10.08   2 
 10 Boggs, Jay                12 Westminster              10.10   1 
 11 Maheu, Jonathan           12 Thomas Johnson           10.26   2 
 12 Perricone, Victor          9 Manchester Valle         10.57   1 
 13 Kershner, Raedan          10 North Hagerstown         11.09   2 
 -- Clark, D-Vonte            10 South Hagerstown            DQ   1 
 
Boys 55 Meter Hurdles
=======================================================================
    5th  ADV: A  8.39                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Sampson, Zackary          12 Oxon Hill                 7.81A  10   
  2 Silimana, Amadou          12 Watkins Mill              7.96A   8   
  3 Vaughns, Mark             12 Thomas Johnson            8.61    6   
  4 Saurusaitis, John         12 Manchester Valle          8.79    5   
  5 Armstrong, Tristan        11 South Hagerstown          8.98    4    8.975
  6 Grant, Alex               12 South Hagerstown          8.98    3    8.978
  7 Cook, Jose                11 North Hagerstown          9.28    2   
  8 Schilling, Bryce          12 Manchester Valle         10.23    1   
 
Boys 4x200 Meter Relay
==========================================================================
    5th  ADV: A 1:39.77                                                        
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 South Hagerstown                                    1:36.37A  4  10   
     1) Booker, Khalil 11               2) Barnes, Larry 12               
     3) Campbell, Devon 11              4) Coulibaly, Gaoussou 12         
  2 Watkins Mill                                        1:36.95A  4   8   
     1) Silimana, Amadou 12             2) McQilkin, Terry 11             
     3) Sayeh, Baebaa 10                4) Okoli, David Vincent 11        
  3 Oxon Hill                                           1:38.42A  4   6   
     1) Gilbert, Louis 11               2) Sampson, Zackary 12            
     3) Johnson, Jayden 10              4) Burroughs, Elonzo 10           
  4 Linganore                                           1:39.34A  3   4.50
     1) Holsinger, Carter 11            2) Bannon, Colby 12               
     3) McClure, Xander 10              4) Felton, Joey 12                
  4 James H. Blake                                      1:39.34A  4   4.50
     1) Benga, Caleb 12                 2) Durandis, Richley 12           
     3) Koudouvoh, Jules 12             4) Mims, Joshua 10                
  6 Potomac                                             1:40.80   3   3   
     1) Vercher, Katrevor 11            2) Dawkins, Damon 10              
     3) Garrison, Daniel 11             4) Andrews, Jarel 12              
  7 Frederick                                           1:40.85   3   2   
     1) Barnes, Kisaye 11               2) Sene, Mouhamadou 11            
     3) Norgbe, Gerald 12               4) Asante, Baldwin 9              
  8 North Hagerstown                                    1:43.98   3   1   
     1) Talbert, Ryan 9                 2) Keyes, Demetrius 10            
     3) Sewell, Luke 9                  4) Techie-mensah, Iziah 9         
  9 Thomas Johnson                                      1:44.40   2 
     1) Vaughns, Mark 12                2) Marshall, Kris 12              
     3) Gilsdorf, Aidan 12              4) Cox, Mark 12                   
 10 Westminster                                         1:45.64   2 
     1) Gillcrist, Danny 12             2) Hogue, Jacob 9                 
     3) Liv, David 10                   4) Funk, Wilson 12                
 11 Tuscarora                                           1:46.92   2 
     1) Adomako, George 12              2) Atwell, Alec 12                
     3) Atwell, John 12                 4) Anderson, Kamani 11            
 12 Magruder                                            1:49.46   1 
     1) casiano, angel 11               2) Monroe, Joshua 9               
     3) Casiano, Eduardo 12             4) Zang, Marc 11                  
 13 Rockville                                           1:55.95   1 
     1) Wells, Garrison 9               2) Mayarata, Ishara 10            
     3) Kren, Timothy 11                4) Shields, Connor 12             
 
Boys 4x400 Meter Relay
==========================================================================
    5th  ADV: A 3:42.84                                                        
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Oxon Hill                                           3:39.51A  3  10   
     1) Wiggins, Ivan 12                2) Chambers, Yonzay 12            
     3) Carson, Marquise 10             4) Gilbert, Louis 11              
  2 South Hagerstown                                    3:41.38A  3   8   
     1) Walter, Austin 12               2) Barnes, Larry 12               
     3) McDonald, Jahari 10             4) Grant, Alex 12                 
  3 North Hagerstown                                    3:41.60A  3   6   
     1) Tema Abanke, Alex 10            2) Schlotterbeck, Cole 8          
     3) Napier, Devon 10                4) Berg, Zachary 12               
  4 James H. Blake                                      3:47.45   3   5   
     1) Durandis, Richley 12            2) Koudouvoh, Jules 12            
     3) Minus, Mason 10                 4) Banga, Awah 12                 
  5 Linganore                                           3:48.34   2   4   
     1) Cioffi, Will 12                 2) Holsinger, Carter 11           
     3) Seraton, Allejah 12             4) Liston, Adam 10                
  6 Tuscarora                                           3:54.33   2   3   
     1) Atwell, John 12                 2) Hildebrandt, Nicholas 12       
     3) Atwell, Alec 12                 4) Adomako, George 12             
  7 Potomac                                             3:54.47   2   2   
     1) Rush, Isaiah 10                 2) Buchanan, Kaili 11             
     3) Andrews, Jarel 12               4) Dawkins, Damon 10              
  8 Thomas Johnson                                      3:54.70   2   1   
     1) Vaughns, Mark 12                2) Gilsdorf, Aidan 12             
     3) Maheu, Jonathan 12              4) Cox, Mark 12                   
  9 Frederick                                           3:57.01   1 
     1) Norgbe, Gerald 12               2) Barnes, Kisaye 11              
     3) Merriman, Max 11                4) Jonathas, Emmanuel 12          
 10 Westminster                                         4:02.88   1 
     1) Foote, Austin 12                2) Boggs, Jay 12                  
     3) Hogue, Jacob 9                  4) Gillcrist, Danny 12            
 11 Manchester Valley                                   4:05.81   1 
     1) Ament, Creighton 9              2) Bradley, Sean 11               
     3) Ringley, Kyle 12                4) Wilk, Ged 9                    
 -- Magruder                                                 DQ   1  ineligble runner
     1) Lindenmayer, Randall 12         2)                                
     3)                                 4) Zarate, Miguel 10              
 
Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    5th  ADV: A 8:47.23                                                        
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Oxon Hill                                           8:48.32   10   
     1) Wiggins, Ivan 12                2) Chambers, Yonzay 12            
     3) Alston, Justin 12               4) Carson, Marquise 10            
  2 Tuscarora                                           8:52.37    8   
     1) Bartolomeo, Dominic 11          2) Usher, Nathan 12               
     3) Young, Jeff 11                  4) Hildebrandt, Nicholas 12       
  3 Thomas Johnson                                      8:58.69    6   
     1) Chappell, Justin 10             2) Bavari, Daveen 12              
     3) McKeever, Mack 10               4) Lombardo, Alexander 10         
  4 Potomac                                             9:02.45    5   
     1) Rush, Isaiah 10                 2) Buchanan, Kaili 11             
     3) Vercher, Katrevor 11            4) Williams, Benjamin 11          
  5 Manchester Valley                                   9:17.72    4   
     1) Bradley, Sean 11                2) Evans, Colin 11                
     3) Neal, Aiden 9                   4) Szybalski, Gabriel 10          
  6 Linganore                                           9:22.74    3   
     1) Dill, Ben 12                    2) Witmer, Bryce 12               
     3) Rose, Benjamin 12               4) Shaw, Aidan 11                 
  7 Watkins Mill                                        9:36.87    2   
     1) Boyd IV, John 12                2) Pepperi, Zach 12               
     3) Rizarri, Julian 11              4) Cardona, Carlos 10             
  8 Westminster                                         9:48.09    1   
     1) Boggs, Jay 12                   2) Burke, Christian 10            
     3) Condon, Justin 9                4) Neubert, Jp 12                 
  9 Magruder                                            9:54.32  
     1) Zhao, Zachary 11                2) Zarate, Miguel 10              
     3) Lindenmayer, Randall 12         4) Simeu, Brice 12                
 10 North Hagerstown                                    9:56.43  
     1) Talley, Kaden 8                 2) Flint, Ryan 11                 
     3) Bhatt, Dharma 12                4) Hoffman, Michael 10            
 11 South Hagerstown                                    9:58.20  
     1) Mkamba, Salim 11                2) McDonald, Jahari 10            
     3) Collazo, Tyrese 10              4) Bryan, Patrick 12              
 
Boys High Jump
=======================================================================
    5th  ADV: A  5-10                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Bannon, Colby             12 Linganore              6-00.00A  10   
  2 Hoston, Charlie           12 South Hagerstown       6-00.00A   8   
  3 McCaa, Tory               11 Frederick              6-00.00A   6   
  4 McClure, Xander           10 Linganore              5-08.00    5   
  5 McKinney, Reggie          11 Watkins Mill           5-08.00    4   
 -- Jordan, Kamar             12 South Hagerstown            NH  
 -- Marshall, Kris            12 Thomas Johnson              NH  
 -- Silimana, Amadou          12 Watkins Mill                NH  
 -- Niemandt, Edwin            9 Tuscarora                   NH  
 -- Matthews, Kemarsh         12 Frederick                   NH  
 -- Coleman, Oral-anthony     10 Linganore                   NH  
 -- Boggs, Jay                12 Westminster                 NH  
 -- Colender, Nate             9 Manchester Valle            NH  
 -- Adeyemi, Adebola           9 Tuscarora                   NH  
 -- Bason, Ivan               12 Thomas Johnson              NH  
 -- Hann, Kyle                12 Manchester Valle            NH  
 -- Hilker, Andrew            11 North Hagerstown            NH  
 -- Cox, Mark                 12 Thomas Johnson              NH  
 -- Grant, Alex               12 South Hagerstown            NH  
 
Boys Pole Vault
=======================================================================
    5th  ADV: A  9-10                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Holsinger, Carter         11 Linganore             13-04.00A  10   
  2 Kamanu, Peter             10 Thomas Johnson        11-10.00A   8   
  3 Jones, Nick               11 Manchester Valle      11-04.00A   6   
  4 Herrera, Jacob            10 North Hagerstown      10-10.00A   5   
  5 Pinto, Joey               11 Thomas Johnson        10-04.00A   4   
  6 Gillcrist, Danny          12 Westminster           10-04.00A   3   
  7 Grant, Alex               12 South Hagerstown       9-10.00A   2   
  8 Bedregall, Zayne          11 South Hagerstown       9-04.00    0.50
  8 Ruch, Quinn                9 Linganore              9-04.00    0.50
 -- Schilling, Bryce          12 Manchester Valle            NH  
 -- DeMario, Joe              11 Manchester Valle            NH  
 -- Burnett, Braeden          12 Westminster                 NH  
 
Boys Shot Put
=======================================================================
    5th  ADV: A 43-05                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Mckoy, Nikolas            12 North Hagerstown      49-08.50A  10   
  2 Bare, Evan                12 Manchester Valle      45-03.00A   8   
  3 Sayeh, Baeba              10 Watkins Mill          42-11.50    6   
  4 Hart, Ethan               11 Linganore             40-11.50    5   
  5 Tue, Kenneth              12 Oxon Hill             40-05.50    4   
  6 Matthews, Kemarsh         12 Frederick             40-04.50    3   
  7 Gonzalez-King, Francisco  12 South Hagerstown      39-07.50    2   
  8 Rush, Anothony            12 Watkins Mill          39-02.00    1   
  9 Foreman, Jacob            12 Manchester Valle      38-03.50  
 10 Smith, Hudson             12 Linganore             37-05.00  
 11 Ingram, Xavier            10 Oxon Hill             36-06.50  
 12 Marshman, Ortez           10 Potomac               35-02.00  
 13 Counterman, Austin        11 Manchester Valle      33-08.00  
 14 Agboola, Khalil           11 Watkins Mill          33-06.00  
 15 Donitzen, Alexander       12 Thomas Johnson        33-04.00  
 16 Healey, Mathew            11 North Hagerstown      31-11.50  
 17 Arrington, Keyshawn       12 South Hagerstown      29-10.00  
 18 Mesfin, Nebeyu            12 Rockville             29-06.50  
 19 Conroy, Jackson           11 North Hagerstown      27-01.50  
 20 Farmer, Benjamin           9 South Hagerstown      26-04.50  
 
                    Women - Team Rankings - 13 Events Scored
===============================================================================
    1) Frederick                   84        2) Oxon Hill                  76   
    3) Linganore                   53        4) James H. Blake             51   
    5) North Hagerstown            48.50     6) Tuscarora                  47   
    7) Manchester Valley           40        8) Westminster                35   
    9) Thomas Johnson              33.50    10) South Hagerstown           28   
   11) Magruder                     4       12) Rockville                   3   
 
                    Men - Team Rankings - 13 Events Scored
===============================================================================
    1) Linganore                  111        2) Oxon Hill                  83   
    3) South Hagerstown            70.50     4) Watkins Mill               48   
    5) North Hagerstown            40        6) Thomas Johnson             35   
    7) James H. Blake              28.50     8) Manchester Valley          25   
    9) Tuscarora                   24       10) Frederick                  15   
   11) Westminster                 11       12) Potomac                    10   


Return to Top

Email | About