MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Maroon & Black Relays
Maroon & Black Classic History
Hosted By: Episcopal
Alexandria, Virginia
2019-01-18

results from va.milesplit.com
Licensed to ISL/MAC Track Championship HY-TEK's Meet Manager 1/18/2019 10:58 PM
                       Maroon & Black Relays - 1/18/2019                       
                    Episcopal High School - Cathcart Track                     
                                    Results                                    
 
Girls 55 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
Finals
  1 Kiera McLean                 St Stephens               7.78   3 
  2 Brynn McDonald               Paul VI                   7.86   3 
  3 Hadley Boston                St Stephens               7.91   3 
  4 Rohey Colley                 Stone Ridge               7.92   1 
  5 Riley Hayden                 Paul VI                   7.96   2 
  6 Nadia Fairfax                GDS                       7.98   3 
  7 Ashley Sadler                Stone Ridge               8.01   1 
  8 Laila Simmons                Flint Hill                8.03   3 
  8 Nyah Mays                    GDS                       8.03   2 
 10 Julia Kocis                  Paul VI                   8.12   2 
 11 Nevada Lomax                 GDS                       8.18   2 
 12 Ann Audrey Ezi               Visitation                8.24   2 
 13 Alexandra Watson             Visitation                8.31   2 
 14 Keya Sheth                   Flint Hill                8.60   1 
 
Girls 55 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Nyia Cummings                St Stephens               9.39q  2 
  2 Ashlyn Eby                   Paul VI                   9.78q  1 
  3 Jahsaiah Moses               Episcopal                10.28q  1 
  4 Ella Gillespie               GDS                      10.69q  2 
  5 Theo Jenkins                 Flint Hill               10.90q  2 
  6 Bela Aguilar                 Flint Hill               11.12q  1 
 
Girls 55 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Nyia Cummings                St Stephens               9.39  
  2 Ashlyn Eby                   Paul VI                   9.78  
  3 Jahsaiah Moses               Episcopal                10.28  
  4 Ella Gillespie               GDS                      10.69  
  5 Theo Jenkins                 Flint Hill               10.90  
  6 Bela Aguilar                 Flint Hill               11.12  
 
Girls 4x200 Meter Relay
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 St Stephens and St Agnes  'A'                       1:51.67   4 
  2 Episcopal  'A'                                      1:56.87   4 
  3 Stone Ridge  'A'                                    1:57.48   3 
  4 Georgetown Day  'A'                                 1:58.98   3 
  5 St Stephens and St Agnes  'B'                      x1:59.61   3 
  6 Paul VI  'B'                                       x2:02.87   2 
  7 Georgetown Visitation  'A'                          2:03.18   2 
  8 Stone Ridge  'B'                                   x2:04.35   2 
  9 Georgetown Day  'B'                                x2:06.94   1 
 10 Flint Hill  'A'                                     2:13.43   1 
 11 Georgetown Visitation  'B'                         x2:20.33   1 
 12 Flint Hill  'B'                                    x2:28.47   1 
 
Girls 4x400 Meter Relay
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Episcopal  'A'                                      4:19.10   2 
  2 St Stephens and St Agnes  'A'                       4:28.94   2 
  3 Paul VI  'A'                                        4:33.89   1 
  4 Georgetown Visitation  'A'                          4:37.81   1 
  5 Flint Hill  'A'                                     4:41.86   1 
  6 Georgetown Day  'B'                                x4:44.43   1 
  7 Episcopal  'B'                                     x4:44.99   1 
  8 Paul VI  'B'                                       x4:58.45   1 
 
Girls 4x800 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Georgetown Visitation  'A'                         10:20.07  
  2 St Stephens and St Agnes  'A'                      10:52.23  
  3 Georgetown Day  'A'                                11:00.06  
  4 Georgetown Day  'B'                               x11:14.29  
  5 Georgetown Visitation  'B'                        x11:18.10  
  6 Episcopal  'A'                                     11:20.93  
  7 Stone Ridge  'A'                                   11:37.64  
 
Girls 1600 Sprint Medley
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Episcopal  'A'                                      4:26.19   3 
  2 Georgetown Visitation  'A'                          4:27.09   3 
  3 Flint Hill  'A'                                     4:45.99   2 
  4 Flint Hill  'B'                                    x4:54.55   1 
  5 Georgetown Day  'A'                                 5:03.27   3 
  6 Stone Ridge  'A'                                    5:07.59   1 
  7 St Stephens and St Agnes  'A'                       5:08.42   3 
  8 Georgetown Visitation  'B'                         x5:10.73   1 
  9 Episcopal  'B'                                     x5:14.16   2 
 10 Georgetown Day  'B'                                x5:18.14   2 
 11 St Stephens and St Agnes  'B'                      x5:29.70   2 
 
Girls Distance Medley
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Georgetown Visitation  'A'                         13:40.64  
  2 Georgetown Day  'A'                                14:20.50  
  3 St Stephens and St Agnes  'A'                      14:47.99  
 
Girls High Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Kristin Whalen               Stone Ridge            5-00.00  
  2 Caroline Panton              Episcopal              4-10.00  
  2 Maeve Murray                 Visitation             4-10.00  
  4 Elizabeth Hahne              Stone Ridge            4-08.00  
  5 Carmela Ribadeneira          Episcopal              4-04.00  
  5 Alex McEneney                St Stephens            4-04.00  
  7 Camilla Hipp                 Episcopal              4-02.00  
  7 Dagny Fisher                 Visitation             4-02.00  
  9 Indi Clayton                 St Stephens            4-00.00  
  9 Alexa Iglesias               Visitation             4-00.00  
 
Girls Long Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Rohey Colley                 Stone Ridge           15-02.25  
  2 Ashley Sadler                Stone Ridge           15-01.50  
  3 Caroline Panton              Episcopal             15-00.25  
  4 Maeve Murray                 Visitation            14-11.75  
  5 Ashlyn Eby                   Paul VI               14-08.50  
  6 Alexandra Watson             Visitation            14-00.25  
  7 Ann Audrey Ezi               Visitation            13-09.25  
  7 Holly Fan                    Flint Hill            13-09.25  
  9 Stefany Sparks               Stone Ridge           13-08.00  
 10 Jara Wilensky                GDS                   12-11.75  
 11 Nevada Lomax                 GDS                   11-03.00  
 12 Janil Cohen                  Episcopal             10-11.50  
 
Girls Triple Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Ashlyn Eby                   Paul VI               32-03.75  
  2 Carmela Ribadeneira          Episcopal             30-11.75  
  3 Jara Wilensky                GDS                   29-09.50  
  4 Oivia Gallard                Paul VI               28-10.00  
  5 Nevada Lomax                 GDS                   27-01.00  
 
Girls Shot Put
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Alexandra Watson             Visitation            27-10.00  
  2 Kamsi Obiorah                Visitation            24-02.00  
  3 Sydney Lewis                 Episcopal             23-08.00  
  4 Ciara Bess                   Paul VI               20-07.50  
  5 Amanda Tran                  Paul VI               20-02.00  
  6 Rosie Armao                  Flint Hill            18-11.00  
  7 Louisa Treadway              St Stephens           18-02.00  
  8 Isabella Iscaro              Visitation            17-11.50  
 
Boys 55 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Matthew Mintzer              GDS                       6.69   4 
  2 Damon Smith                  Gonzaga                   6.78   4 
  3 Juanell Walker               Episcopal                 6.93   4 
  4 Ethan Yip                    Episcopal                 6.94   4 
  5 Samuel Wallace               G. Prep                   7.01   3 
  6 Joao Neves Cardoso           G. Prep                   7.05   4 
  7 Braxton Bond                 St Stephens               7.10   3 
  8 Bryson Robertson             Flint Hill                7.12   3 
  9 TJ Moss                      St Stephens               7.14   3 
 10 Malachi Cheeks               GDS                       7.16   2 
 11 Patrick Rooks                Gonzaga                   7.19   3 
 11 Mitch Nader                  Paul VI                   7.19   3 
 13 Bryce Savoy                  GDS                       7.20   1 
 14 Gavin Trent                  Flint Hill                7.21   4 
 15 John Giannini                Gonzaga                   7.24   2 
 16 Nick Mariano                 Gonzaga                   7.34   1 
 17 Nino Imbroscio               GDS                       7.41   1 
 
Boys 55 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Nicholas Fiorenza            Gonzaga                   8.23q 
  2 Hudson Eaton                 Flint Hill               11.96q 
 
Boys 55 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Nicholas Fiorenza            Gonzaga                   8.23  
  2 Hudson Eaton                 Flint Hill               11.96  
 
Boys 4x200 Meter Relay
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Georgetown Prep  'A'                                1:37.16   4 
  2 Episcopal  'A'                                      1:38.73   4 
  3 Georgetown Day  'A'                                 1:38.95   3 
  4 Gonzaga  'A'                                        1:40.20   3 
  5 St Stephens and St Agnes  'B'                      x1:44.30   1 
  6 Georgetown Day  'B'                                x1:45.88   2 
  7 Georgetown Prep  'B'                               x1:46.03   3 
  8 Paul VI  'A'                                        1:46.81   2 
  9 Episcopal  'B'                                     x1:47.77   2 
 
Boys 4x400 Meter Relay
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Episcopal  'A'                                      3:34.47   2 
  2 Gonzaga  'A'                                        3:37.41   2 
  3 Georgetown Prep  'A'                                3:44.50   2 
  4 Paul VI  'A'                                        3:46.51   2 
  5 Gonzaga  'B'                                       x3:50.62   1 
  6 Episcopal  'B'                                     x3:50.70   1 
  7 Georgetown Day  'A'                                 3:53.88   2 
  8 Georgetown Prep  'B'                               x3:55.10   1 
  9 Paul VI  'B'                                       x4:11.63   1 
 10 Flint Hill  'A'                                     4:14.56   1 
 
Boys 4x800 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Gonzaga  'A'                                        8:30.90  
  2 St Stephens and St Agnes  'A'                       8:49.93  
  3 Georgetown Prep  'A'                                9:16.73  
  4 Episcopal  'A'                                      9:42.03  
  5 Flint Hill  'B'                                    x9:56.60  
  6 Georgetown Prep  'B'                              x10:18.89  
  7 Georgetown Day  'A'                                10:45.15  
 
Boys 1600 Sprint Medley
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Gonzaga  'A'                                        3:51.88   1 
  2 Episcopal  'A'                                      4:01.26   3 
  3 Paul VI  'B'                                       x4:06.62   2 
  4 Georgetown Prep  'A'                                4:12.53   3 
  5 Georgetown Prep  'B'                               x4:23.84   2 
  6 Georgetown Day  'A'                                 4:25.22   2 
  7 Flint Hill  'A'                                     4:50.00   1 
  8 Georgetown Day  'B'                                x4:55.89   1 
  9 Flint Hill  'B'                                    x4:57.25   1 
 
Boys Distance Medley
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Gonzaga  'A'                                       11:11.80  
  2 Paul VI  'A'                                       11:26.56  
  3 Flint Hill  'A'                                    11:49.52  
  4 Georgetown Prep  'A'                               12:30.18  
  5 Georgetown Day  'A'                                12:30.83  
 
Boys High Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Aaron Milton                 G. Prep                5-02.00  
 -- Ethan Yip                    Episcopal                   NH  
 -- Joshua Brown                 G. Prep                     NH  
 -- Jack Baldridge               St Stephens                 NH  
 -- Christian Diaz               Paul VI                     NH  
 
Boys Long Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Odera Nweke                  G. Prep               22-03.75  
  2 Justin Fronda                Gonzaga               18-09.75  
  3 John Giannini                Gonzaga               18-07.25  
  4 Ethan Yip                    Episcopal             18-03.00  
  5 Malachi Cheeks               GDS                   17-04.50  
  6 Piers Luscombe               Episcopal             16-11.75  
  7 Juanell Walker               Episcopal             16-10.25  
  8 Drew Carrier                 Paul VI               15-07.50  
  9 Nick Mariano                 Gonzaga               15-06.00  
 10 Myles Brown                  GDS                   14-08.00  
 11 Ellis Colvin                 G. Prep               14-00.00  
 
Boys Triple Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Justin Fronda                Gonzaga               38-00.50  
  2 Nicholas Fiorenza            Gonzaga               37-08.75  
  3 Nate Dion                    Paul VI               36-01.00  
  4 Patrick Rooks                Gonzaga               35-09.25  
  5 Bryce Savoy                  GDS                   32-07.25  
  6 Robert Gillman               Paul VI               31-10.75  
 
Boys Shot Put
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Jeff Stallings               Episcopal             41-03.50  
  2 Parker Jenkins               Episcopal             40-04.00  
  3 Leo McCray                   Episcopal             38-07.00  
  4 David Zeng                   Episcopal             38-00.50  
  5 Irvine Madenga               St Stephens           37-00.00  
  6 Dennis Giuliani              Flint Hill            35-10.00  
  7 William Goldberg             GDS                   34-08.00  
  8 Jonathan Randle              St Stephens           31-07.00  
  9 Louis Swisher                GDS                   31-04.50  
 10 Dylan Posey                  GDS                   30-06.00  
 11 Sameer Augustine             St Stephens           28-00.50  
 
                    Women - Team Rankings - 11 Events Scored
===============================================================================
    1) Episcopal                   66.50     2) Georgetown Visitation      64   
    3) St Stephens and St Agnes    60.50     4) Stone Ridge                46   
    4) Paul VI                     46        6) Georgetown Day             35   
    7) Flint Hill                  13                                           
 
                    Men - Team Rankings - 11 Events Scored
===============================================================================
    1) Gonzaga                     96        2) Episcopal                  73   
    3) Georgetown Prep             55        4) Georgetown Day             30   
    5) Paul VI                     21        6) Flint Hill                 18   
    7) St Stephens and St Agnes    10               


Return to Top

Email | About