MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




MD Private State Championship
DC-MD Private School Championships XC History
Hosted By: Georgetown Preparatory
North Bethesda, Maryland
2019-11-09

results from runhigh.com

Maryland State Private School Championship - VARSITY BOYS - LARGE SCHOOL
N Bethesda, MD
Nov. 9, 2019


LARGE SCHOOL                               Last updated Nov. 10, 2019 9:38 AM
PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD

  1 Gilman                   26    1    2    3    6   14   15         17:53    1:17
  2 Georgetown Prep          70   10   12   13   17   18   41   49    18:42    0:27
  3 Mount Saint Joseph       73    7    9   16   20   21   24   25    18:43    0:39
  4 Our Lady Of Good Coun   115    5   23   26   28   33   38   40    19:20    1:45
  5 The Heights             140    8   27   31   35   39   42   52    19:39    1:49
  6 Landon                  143    4   19   36   37   47   51   53    19:37    3:30
  7 St. Mary's Ryken        150   11   30   32   34   43   48   54    19:46    2:02
  8 Archbishop Curley       186   22   29   44   45   46   50   55    20:18    2:02

Incomplete Teams: Bullis
Individuals

  ID#  PLACE         FINISHER          TIME     PACE


1. Gilman
  184     1  Beck Wittstadt, Jr         17:22    5:36
  172     2  Thomas Broadus, Sr         17:28    5:38
  174     3  Charlie Edwards, Sr        17:38    5:41
  176     6  Pieter Heesters, Fr        18:18    5:54
  177    14  Max McCullough, Sr         18:38    6:01
  175    15  Jamie Edwards, Jr          18:43    6:02
Total Time = 1:29:24     Total Places = 26

2. Georgetown Prep
  144    10  Daniel Atayi, So           18:29    5:57
  152    12  Teddy Kavanagh, Fr         18:32    5:58
  150    13  Evan Deobald, Jr           18:38    6:00
  157    17  Sean Mullery, Jr           18:55    6:06
  169    18  Matthew Williams, Sr       18:55    6:06
  159    41  Andrew Nguyen, Sr          20:24    6:35
  164    49  Matthew Strong, Jr         21:31    6:56
Total Time = 1:33:29     Total Places = 70

3. Mount Saint Joseph
  287     7  Drew Clark, So             18:21    5:55
  279     9  Tony Boscolo, So           18:28    5:57
  298    16  Will Sakowicz, Jr          18:47    6:03
  274    20  Dan Alli, Sr               18:59    6:07
  296    21  Sean Miller, Jr            19:00    6:07
  295    24  Matt Magin, Jr             19:16    6:13
  291    25  Reza Farjami, Sr           19:23    6:15
Total Time = 1:33:35     Total Places = 73

4. Our Lady Of Good Coun
  328     5  Liam Keefe, Jr             18:13    5:53
  323    23  Damon Egan, Fr             19:08    6:10
  325    26  Justin Grondine, Sr        19:35    6:19
  312    28  Jocquin Baldacci, Jr       19:43    6:21
  334    33  Jack Shawhan, Sr           19:58    6:26
  329    38  Aidan McElhennon, So       20:07    6:29
  320    40  Deppmeier-Gomez, So        20:17    6:32
Total Time = 1:36:37     Total Places = 115

5. The Heights
  638     8  Joseph McClorey, So        18:23    5:56
  618    27  Michael Cahill, Jr         19:41    6:21
  642    31  Shane Patrick, Sr          19:56    6:26
  633    35  Hans Guenther, Jr          19:59    6:27
  640    39  Luke Myers, So             20:12    6:31
  614    42  Harrison Barkley, Fr       20:30    6:37
  639    52  Nicholas Monahan, Jr       22:30    7:15
Total Time = 1:38:11     Total Places = 140

6. Landon
  229     4  Michael Gilbert, Sr        17:47    5:44
  233    19  Asim Hakim-Florian, Fr     18:59    6:07
  240    36  Phil Strabo, Fr            20:00    6:27
  239    37  Palmer McTague, So         20:01    6:27
  226    47  Baxter Brew, Jr            21:17    6:52
  227    51  Jared Edson, Sr            22:01    7:06
  236    53  Charlie Bundy, Jr          22:59    7:25
Total Time = 1:38:04     Total Places = 143

7. St. Mary's Ryken
  447    11  Luke Getson, Jr            18:31    5:58
  463    30  Joshua Nguyen, Jr          19:49    6:23
  451    32  Marco Magpantay, Sr        19:56    6:26
  453    34  Zach Maldonado, Fr         19:59    6:27
  457    43  Shane McKenzie, Sr         20:33    6:37
  439    48  George Benedict, Sr        21:28    6:55
  448    54  Quintin Kurutz, So         23:12    7:29
Total Time = 1:38:48     Total Places = 150

8. Archbishop Curley
   70    22  Joe Kurek, Sr              19:05    6:09
   77    29  Josh Smoot, So             19:48    6:23
   49    44  Zack Born, Sr              20:44    6:41
   69    45  Liam Kuhl, Jr              20:47    6:42
   55    46  John Gill, Jr              21:06    6:48
   47    50  Reed Barra, Sr             21:52    7:03
   76    55  Dillon Schissler, Fr       23:49    7:41
Total Time = 1:41:30     Total Places = 186
Top

   90     1        Nicholas Karayianis, Sr    16:38    5:22  Bullis               
  184     2     1  Beck Wittstadt, Jr         17:22    5:36  Gilman               
  172     3     2  Thomas Broadus, Sr         17:28    5:38  Gilman               
  174     4     3  Charlie Edwards, Sr        17:38    5:41  Gilman               
  229     5     4  Michael Gilbert, Sr        17:47    5:44  Landon               
   91     6        Jared Leath, Sr            17:47    5:44  Bullis               
  328     7     5  Liam Keefe, Jr             18:13    5:53  Our Lady Of Good Coun 
  176     8     6  Pieter Heesters, Fr        18:18    5:54  Gilman               
  287     9     7  Drew Clark, So             18:21    5:55  Mount Saint Joseph   
  638    10     8  Joseph McClorey, So        18:23    5:56  The Heights          
  279    11     9  Tony Boscolo, So           18:28    5:57  Mount Saint Joseph   
  144    12    10  Daniel Atayi, So           18:29    5:57  Georgetown Prep      
  447    13    11  Luke Getson, Jr            18:31    5:58  St. Mary's Ryken     
  152    14    12  Teddy Kavanagh, Fr         18:32    5:58  Georgetown Prep      
  150    15    13  Evan Deobald, Jr           18:38    6:00  Georgetown Prep      
  177    16    14  Max McCullough, Sr         18:38    6:01  Gilman               
  175    17    15  Jamie Edwards, Jr          18:43    6:02  Gilman               
  298    18    16  Will Sakowicz, Jr          18:47    6:03  Mount Saint Joseph   
  157    19    17  Sean Mullery, Jr           18:55    6:06  Georgetown Prep      
  169    20    18  Matthew Williams, Sr       18:55    6:06  Georgetown Prep      
  233    21    19  Asim Hakim-Florian, Fr     18:59    6:07  Landon               
  274    22    20  Dan Alli, Sr               18:59    6:07  Mount Saint Joseph   
  296    23    21  Sean Miller, Jr            19:00    6:07  Mount Saint Joseph   
   70    24    22  Joe Kurek, Sr              19:05    6:09  Archbishop Curley    
  323    25    23  Damon Egan, Fr             19:08    6:10  Our Lady Of Good Coun 
  295    26    24  Matt Magin, Jr             19:16    6:13  Mount Saint Joseph   
  291    27    25  Reza Farjami, Sr           19:23    6:15  Mount Saint Joseph   
  325    28    26  Justin Grondine, Sr        19:35    6:19  Our Lady Of Good Coun 
  618    29    27  Michael Cahill, Jr         19:41    6:21  The Heights          
  312    30    28  Jocquin Baldacci, Jr       19:43    6:21  Our Lady Of Good Coun 
   77    31    29  Josh Smoot, So             19:48    6:23  Archbishop Curley    
  463    32    30  Joshua Nguyen, Jr          19:49    6:23  St. Mary's Ryken     
  642    33    31  Shane Patrick, Sr          19:56    6:26  The Heights          
  451    34    32  Marco Magpantay, Sr        19:56    6:26  St. Mary's Ryken     
  334    35    33  Jack Shawhan, Sr           19:58    6:26  Our Lady Of Good Coun 
  453    36    34  Zach Maldonado, Fr         19:59    6:27  St. Mary's Ryken     
  633    37    35  Hans Guenther, Jr          19:59    6:27  The Heights          
  240    38    36  Phil Strabo, Fr            20:00    6:27  Landon               
  239    39    37  Palmer McTague, So         20:01    6:27  Landon               
  329    40    38  Aidan McElhennon, So       20:07    6:29  Our Lady Of Good Coun 
  640    41    39  Luke Myers, So             20:12    6:31  The Heights          
  320    42    40  Deppmeier-Gomez, So        20:17    6:32  Our Lady Of Good Coun 
  159    43    41  Andrew Nguyen, Sr          20:24    6:35  Georgetown Prep      
  614    44    42  Harrison Barkley, Fr       20:30    6:37  The Heights          
  457    45    43  Shane McKenzie, Sr         20:33    6:37  St. Mary's Ryken     
   49    46    44  Zack Born, Sr              20:44    6:41  Archbishop Curley    
   69    47    45  Liam Kuhl, Jr              20:47    6:42  Archbishop Curley    
   55    48    46  John Gill, Jr              21:06    6:48  Archbishop Curley    
   87    49        Will Burks, So             21:15    6:51  Bullis               
  226    50    47  Baxter Brew, Jr            21:17    6:52  Landon               
  439    51    48  George Benedict, Sr        21:28    6:55  St. Mary's Ryken     
  164    52    49  Matthew Strong, Jr         21:31    6:56  Georgetown Prep      
   47    53    50  Reed Barra, Sr             21:52    7:03  Archbishop Curley    
  227    54    51  Jared Edson, Sr            22:01    7:06  Landon               
  639    55    52  Nicholas Monahan, Jr       22:30    7:15  The Heights          
  236    56    53  Charlie Bundy, Jr          22:59    7:25  Landon               
  448    57    54  Quintin Kurutz, So         23:12    7:29  St. Mary's Ryken     
   76    58    55  Dillon Schissler, Fr       23:49    7:41  Archbishop Curley    
8 finishers among Men Under 2
11 finishers among Men 2 - 2
19 finishers among Men 3 - 3
20 finishers among Men 4 - 4
58 male finishers
0 female finishers
58 total finishers


Maryland State Private School Championship - VARSITY BOYS - SMALL SCHOOL
N Bethesda, MD
Nov. 9, 2019


SMALL SCHOOL                               Last updated Nov. 10, 2019 9:38 AM
PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD

  1 St. Andrew's Episcopa    37    2    4    7    9   15   16   17    18:28    1:20
  2 Charles E Smith (Lion    50    6    8   10   12   14   20   21    18:45  0:1:00
  3 St Maria Goretti         68    1    3   13   24   27              19:39    4:11
  4 Rockbridge Academy       83    5   11   19   23   25   30   34    19:54    3:04
  5 Grace Academy           154   18   26   31   37   42              23:32    8:35
  6 Don Bosco Cristo Rey    161   22   29   32   38   40   41   43    23:38    5:19
  7 Avalon                  171   28   33   35   36   39              23:45    3:32

Incomplete Teams: Fca Homeschool, Grace Brethren Christ, Maryland School For D
McLean, Washington Christian
Individuals

  ID#  PLACE         FINISHER          TIME     PACE


1. St. Andrew's Episcopa
  373     2  Thomas Casasola, Sr        18:00    5:48
  379     4  Harrison Kehler, So        18:08    5:51
  402     7  Charlie Ryan, So           18:18    5:54
  382     9  Jack McCloy, So            18:33    5:59
  386    15  Alex Myler, Fr             19:20    6:14
  397    16  Tyler Povinelli, Fr        19:24    6:15
  414    17  Nick Tsintolas, Sr         19:51    6:24
Total Time = 1:32:19     Total Places = 37

2. Charles E Smith (Lion
  101     6  Josh Bachrach, Jr          18:17    5:54
  103     8  David Fritz, Fr            18:20    5:55
  105    10  Brandon Portnoy, So        18:36    6:00
  104    12  Oren Minsk, Jr             19:12    6:12
  100    14  Adam Alter, Jr             19:16    6:13
  102    20  Oliver Ferber, Fr          20:17    6:32
  106    21  Jamin Weiss, Fr            20:55    6:45
Total Time = 1:33:41     Total Places = 50

3. St Maria Goretti
  368     1  Ryan Rasco, Jr             17:43    5:43
  371     3  Dominic Tanouye, Jr        18:07    5:50
  367    13  Luke Manning, Jr           19:13    6:12
  366    24  Isaiah Hamilton, Fr        21:17    6:52
  370    27  Luke Szukalski, Sr         21:54    7:04
Total Time = 1:38:14     Total Places = 68

4. Rockbridge Academy
  348     5  Benjamin Geverdt, So       18:14    5:53
  352    11  Ryan McDowell, Sr          18:51    6:05
  354    19  Jack McLaughlin, Jr        20:05    6:29
  350    23  Caleb Marsh, So            21:01    6:47
  355    25  Montgomery Walker, Sr      21:17    6:52
  347    30  David Bradley, So          22:15    7:11
  349    34  John Kerr, Jr              23:42    7:39
Total Time = 1:39:28     Total Places = 83

5. Grace Academy
  186    18  Ethan Downie, So           19:54    6:25
  188    26  Dalton Nyakundi, So        21:28    6:55
  185    31  Caleb Boward, Jr           22:54    7:23
  190    37  Ryan Steffy, So            24:55    8:02
  187    42  Zachary Frey, Fr           28:28    9:11
Total Time = 1:57:39     Total Places = 154

6. Don Bosco Cristo Rey
  124    22  Jorge Sanabria             20:59    6:46
  117    29  Sam Agyapong               22:14    7:10
  119    32  Anthony Castro Amaya       23:12    7:29
  118    38  Junior Benitez             25:26    8:12
  120    40  Jason Cruz-Guevara         26:17    8:29
  122    41  Carlos Portillo            26:53    8:40
  125    43  Elkin Segovia, Sr          28:55    9:19
Total Time = 1:58:08     Total Places = 161

7. Avalon
   79    28  Frank Haley, Fr            22:09    7:09
   86    33  Quentin Walsh, Fr          23:15    7:30
   81    35  Abram Urbanski, So         23:50    7:41
   78    36  Max Downey, Fr             23:51    7:42
   80    39  Michael Sieger, Fr         25:40    8:17
Total Time = 1:58:45     Total Places = 171
Top

  368     1     1  Ryan Rasco, Jr             17:43    5:43  St Maria Goretti     
  135     2        Hayden Topf, Sr            17:46    5:44  Fca Homeschool       
  373     3     2  Thomas Casasola, Sr        18:00    5:48  St. Andrew's Episcopa 
  371     4     3  Dominic Tanouye, Jr        18:07    5:50  St Maria Goretti     
  379     5     4  Harrison Kehler, So        18:08    5:51  St. Andrew's Episcopa 
  348     6     5  Benjamin Geverdt, So       18:14    5:53  Rockbridge Academy   
  101     7     6  Josh Bachrach, Jr          18:17    5:54  Charles E Smith (Lion 
  402     8     7  Charlie Ryan, So           18:18    5:54  St. Andrew's Episcopa 
  103     9     8  David Fritz, Fr            18:20    5:55  Charles E Smith (Lion 
  382    10     9  Jack McCloy, So            18:33    5:59  St. Andrew's Episcopa 
  105    11    10  Brandon Portnoy, So        18:36    6:00  Charles E Smith (Lion 
  510    12        Zeke Frerichs, Fr          18:40    6:01  Unattached           
  352    13    11  Ryan McDowell, Sr          18:51    6:05  Rockbridge Academy   
  104    14    12  Oren Minsk, Jr             19:12    6:12  Charles E Smith (Lion 
  367    15    13  Luke Manning, Jr           19:13    6:12  St Maria Goretti     
  100    16    14  Adam Alter, Jr             19:16    6:13  Charles E Smith (Lion 
  386    17    15  Alex Myler, Fr             19:20    6:14  St. Andrew's Episcopa 
  397    18    16  Tyler Povinelli, Fr        19:24    6:15  St. Andrew's Episcopa 
  657    19        Bryce Isler, So            19:36    6:19  Washington Christian 
  414    20    17  Nick Tsintolas, Sr         19:51    6:24  St. Andrew's Episcopa 
  186    21    18  Ethan Downie, So           19:54    6:25  Grace Academy        
  354    22    19  Jack McLaughlin, Jr        20:05    6:29  Rockbridge Academy   
  102    23    20  Oliver Ferber, Fr          20:17    6:32  Charles E Smith (Lion 
  106    24    21  Jamin Weiss, Fr            20:55    6:45  Charles E Smith (Lion 
  124    25    22  Jorge Sanabria             20:59    6:46  Don Bosco Cristo Rey 
  350    26    23  Caleb Marsh, So            21:01    6:47  Rockbridge Academy   
  366    27    24  Isaiah Hamilton, Fr        21:17    6:52  St Maria Goretti     
  355    28    25  Montgomery Walker, Sr      21:17    6:52  Rockbridge Academy   
  188    29    26  Dalton Nyakundi, So        21:28    6:55  Grace Academy        
  370    30    27  Luke Szukalski, Sr         21:54    7:04  St Maria Goretti     
   79    31    28  Frank Haley, Fr            22:09    7:09  Avalon               
  117    32    29  Sam Agyapong               22:14    7:10  Don Bosco Cristo Rey 
  347    33    30  David Bradley, So          22:15    7:11  Rockbridge Academy   
  185    34    31  Caleb Boward, Jr           22:54    7:23  Grace Academy        
  119    35    32  Anthony Castro Amaya       23:12    7:29  Don Bosco Cristo Rey 
  198    36        Nate Worley, Sr            23:13    7:29  Grace Brethren Christ 
   86    37    33  Quentin Walsh, Fr          23:15    7:30  Avalon               
  349    38    34  John Kerr, Jr              23:42    7:39  Rockbridge Academy   
   81    39    35  Abram Urbanski, So         23:50    7:41  Avalon               
   78    40    36  Max Downey, Fr             23:51    7:42  Avalon               
  190    41    37  Ryan Steffy, So            24:55    8:02  Grace Academy        
  118    42    38  Junior Benitez             25:26    8:12  Don Bosco Cristo Rey 
   80    43    39  Michael Sieger, Fr         25:40    8:17  Avalon               
  195    44        Allan Garcia, Jr           25:57    8:22  Grace Brethren Christ 
  120    45    40  Jason Cruz-Guevara         26:17    8:29  Don Bosco Cristo Rey 
  122    46    41  Carlos Portillo            26:53    8:40  Don Bosco Cristo Rey 
  245    47        Michael Williams, Sr       27:48    8:58  Maryland School For D 
  266    48        Ben Seidman, Sr            28:17    9:07  McLean               
  187    49    42  Zachary Frey, Fr           28:28    9:11  Grace Academy        
  125    50    43  Elkin Segovia, Sr          28:55    9:19  Don Bosco Cristo Rey 
6 finishers among Males (no age given)
12 finishers among Men Under 2
12 finishers among Men 2 - 2
10 finishers among Men 3 - 3
10 finishers among Men 4 - 4
50 male finishers
0 female finishers
50 total finishers


Maryland State Private School Championship - JV BOYS
N Bethesda, MD
Nov. 9, 2019
 

                                           Last updated Nov. 9, 2019 11:39 AM
PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD

  1 Mount Saint Joseph       23    1    2    5    7    8   22         19:27    1:36
  2 Georgetown Prep          49    3    6    9   15   16   18   20    19:59    0:43
  3 Gilman                   60    4   10   11   12   23   30   32    20:08    1:13
  4 The Heights             102   14   17   21   24   26   31   33    20:40    0:52
  5 St. Andrew's Episcopa   121   13   19   25   29   35   36   37    20:59    1:51
  6 Our Lady Of Good Coun   166   27   28   34   38   39   40   41    21:47    1:12

Incomplete Teams: Archbishop Curley, Avalon, Grace Brethren Christ, Rockbridge Academy
St. Mary's Ryken
Individuals

  ID#  PLACE         FINISHER          TIME     PACE


1. Mount Saint Joseph
  270     1  Noah Allen, So             18:19    5:54
  302     2  Casey Scott, Fr            19:34    6:19
  289     5  Gavin Craig, So            19:42    6:21
  294     7  Matthew Leone, Fr          19:43    6:22
  278     8  Sean Antone, So            19:54    6:25
  297    22  Jack Moses, Fr             20:48    6:42
Total Time = 1:37:12     Total Places = 23

2. Georgetown Prep
  145     3  Nathaniel Atayi, So        19:37    6:19
  163     6  Felipe Singer, So          19:43    6:21
  162     9  Bruce Shen, Sr             19:57    6:26
  156    15  Alex McMillan, Jr          20:16    6:32
  155    16  Andrew Matthews, Fr        20:19    6:33
  153    18  Hanzhao Kuang, Sr          20:30    6:37
  167    20  William Suringa, So        20:38    6:39
Total Time = 1:39:52     Total Places = 49

3. Gilman
  181     4  Nate Perry, Fr             19:40    6:20
  171    10  Henry Bergles, Sr          20:01    6:27
  178    11  Aaron Meng, So             20:02    6:28
  182    12  Mason Roth, Jr             20:04    6:28
  183    23  Noah Spore, Jr             20:52    6:44
  180    30  Jamel Williams, Fr         21:26    6:55
  179    32  William Bressner, So       21:43    7:00
Total Time = 1:40:39     Total Places = 60

4. The Heights
  635    14  Quin Hazzard, Sr           20:13    6:31
  629    17  David Diller, Fr           20:27    6:36
  621    21  Peter Cooney, Fr           20:40    6:40
  628    24  Bradley Diller, Jr         20:54    6:44
  617    26  Jonathan Berry, Fr         21:05    6:48
  620    31  Jaydon Christen, Fr        21:37    6:58
  650    33  William White, Jr          21:47    7:01
Total Time = 1:43:19     Total Places = 102

5. St. Andrew's Episcopa
  412    13  Stephen Speyer, Jr         20:08    6:29
  383    19  Connor McCloy, So          20:35    6:38
  384    25  Justice Morgan, Sr         20:55    6:45
  400    29  Jake Ravitch, Jr           21:19    6:52
  372    35  Alex Blass, So             21:58    7:05
  374    36  Will Clark, So             22:03    7:07
  375    37  Thomas Flecker, So         22:09    7:08
Total Time = 1:44:55     Total Places = 121

6. Our Lady Of Good Coun
  332    27  Jack Mikula, So            21:13    6:50
  330    28  Kyle McFadden, So          21:16    6:52
  319    34  Sean Culkin, Fr            21:49    7:02
  333    38  Anthony Nguyen, Fr         22:11    7:09
  331    39  Gavin McGonagle, Jr        22:24    7:14
  318    40  Evan Cole, Fr              23:34    7:36
  321    41  Christopher DeSantos, Fr   23:38    7:37
Total Time = 1:48:53     Total Places = 166
Top

  270     1     1  Noah Allen, So             18:19    5:54  Mount Saint Joseph   

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top

  302     2     2  Casey Scott, Fr            19:34    6:19  Mount Saint Joseph   
  145     3     3  Nathaniel Atayi, So        19:37    6:19  Georgetown Prep      
  181     4     4  Nate Perry, Fr             19:40    6:20  Gilman               
  289     5     5  Gavin Craig, So            19:42    6:21  Mount Saint Joseph   
  163     6     6  Felipe Singer, So          19:43    6:21  Georgetown Prep      
  294     7     7  Matthew Leone, Fr          19:43    6:22  Mount Saint Joseph   
  278     8     8  Sean Antone, So            19:54    6:25  Mount Saint Joseph   
  162     9     9  Bruce Shen, Sr             19:57    6:26  Georgetown Prep      
  171    10    10  Henry Bergles, Sr          20:01    6:27  Gilman               
  178    11    11  Aaron Meng, So             20:02    6:28  Gilman               
  182    12    12  Mason Roth, Jr             20:04    6:28  Gilman               
  412    13    13  Stephen Speyer, Jr         20:08    6:29  St. Andrew's Episcopa 
  635    14    14  Quin Hazzard, Sr           20:13    6:31  The Heights          
  156    15    15  Alex McMillan, Jr          20:16    6:32  Georgetown Prep      
   72    16        Connor McCarty, Jr         20:17    6:32  Archbishop Curley    
  155    17    16  Andrew Matthews, Fr        20:19    6:33  Georgetown Prep      
  629    18    17  David Diller, Fr           20:27    6:36  The Heights          
  153    19    18  Hanzhao Kuang, Sr          20:30    6:37  Georgetown Prep      
  383    20    19  Connor McCloy, So          20:35    6:38  St. Andrew's Episcopa 
  167    21    20  William Suringa, So        20:38    6:39  Georgetown Prep      
  621    22    21  Peter Cooney, Fr           20:40    6:40  The Heights          
  297    23    22  Jack Moses, Fr             20:48    6:42  Mount Saint Joseph   
  183    24    23  Noah Spore, Jr             20:52    6:44  Gilman               
  628    25    24  Bradley Diller, Jr         20:54    6:44  The Heights          
  384    26    25  Justice Morgan, Sr         20:55    6:45  St. Andrew's Episcopa 
  147    27        Michael Crisp, Fr          20:59    6:46  Georgetown Prep      
  617    28    26  Jonathan Berry, Fr         21:05    6:48  The Heights          
  332    29    27  Jack Mikula, So            21:13    6:50  Our Lady Of Good Coun 
  330    30    28  Kyle McFadden, So          21:16    6:52  Our Lady Of Good Coun 
  400    31    29  Jake Ravitch, Jr           21:19    6:52  St. Andrew's Episcopa 
  180    32    30  Jamel Williams, Fr         21:26    6:55  Gilman               
  620    33    31  Jaydon Christen, Fr        21:37    6:58  The Heights          
  470    34        Gavin Terry, Fr            21:40    6:59  St. Mary's Ryken     
  179    35    32  William Bressner, So       21:43    7:00  Gilman               
   51    36        Zach Cluney, Jr            21:46    7:01  Archbishop Curley    
  650    37    33  William White, Jr          21:47    7:01  The Heights          
  437    38        Colton Attick, Fr          21:48    7:02  St. Mary's Ryken     
  319    39    34  Sean Culkin, Fr            21:49    7:02  Our Lady Of Good Coun 
  372    40    35  Alex Blass, So             21:58    7:05  St. Andrew's Episcopa 
  374    41    36  Will Clark, So             22:03    7:07  St. Andrew's Episcopa 
  160    42        Matthew O'Connor, So       22:05    7:07  Georgetown Prep      
  375    43    37  Thomas Flecker, So         22:09    7:08  St. Andrew's Episcopa 
  333    44    38  Anthony Nguyen, Fr         22:11    7:09  Our Lady Of Good Coun 
  331    45    39  Gavin McGonagle, Jr        22:24    7:14  Our Lady Of Good Coun 
  161    46        Sam Schulman, So           22:29    7:15  Georgetown Prep      
  146    47        Nolawi Ayelework, Sr       22:37    7:18  Georgetown Prep      
  149    48        Donhee Cui, Fr             22:44    7:20  Georgetown Prep      
  644    49        Peter Schindler, So        22:58    7:24  The Heights          
  398    50        Hunter Qin, So             22:58    7:24  St. Andrew's Episcopa 
  388    51        Charlie O'Keefe, So        23:08    7:27  St. Andrew's Episcopa 
  616    52        Jack Bauerlein, Fr         23:09    7:28  The Heights          
  143    53        Thomas Aquino, So          23:09    7:28  Georgetown Prep      
  381    54        John Matal, Jr             23:11    7:29  St. Andrew's Episcopa 
  612    55        John Paul Abela, So        23:19    7:31  The Heights          
  417    56        George Yang, Fr            23:29    7:34  St. Andrew's Episcopa 
  168    57        Dimitri Vassilou, So       23:30    7:35  Georgetown Prep      
  142    58        Tommy Alexander, Jr        23:31    7:35  Georgetown Prep      
  318    59    40  Evan Cole, Fr              23:34    7:36  Our Lady Of Good Coun 
   52    60        Bryce Esposito, Jr         23:38    7:37  Archbishop Curley    
  321    61    41  Christopher DeSantos, Fr   23:38    7:37  Our Lady Of Good Coun 
  315    62        Nicholas Brickman, Fr      23:42    7:38  Our Lady Of Good Coun 
  197    63        Isa Stroman, So            24:12    7:48  Grace Brethren Christ 
  632    64        Nate Gartland, Fr          24:14    7:49  The Heights          
  335    65        Will Stancir, So           24:16    7:49  Our Lady Of Good Coun 
  636    66        George Kelly, Fr           24:17    7:50  The Heights          
  196    67        Reginald Naughton, So      25:40    8:17  Grace Brethren Christ 
  194    68        Tevin Adams, So            25:44    8:18  Grace Brethren Christ 
  151    69        Alex Horwhat, Fr           26:04    8:24  Georgetown Prep      
  376    70        Jason Gan, So              26:31    8:33  St. Andrew's Episcopa 
  148    71        Conor Crowley, So          27:06    8:44  Georgetown Prep      
   84    72        Christopher Walsh, 7       28:20    9:08  Avalon               
  154    73        Seamus Malloy, Fr          32:10   10:22  Georgetown Prep      
  356    74        Paul Ward, So              32:12   10:23  Rockbridge Academy   
  443    75        Jack Dalucco               36:43   11:50  St. Mary's Ryken     
1 finishers among Males (no age given)
25 finishers among Men Under 2
29 finishers among Men 2 - 2
13 finishers among Men 3 - 3
6 finishers among Men 4 - 4
1 finishers among Men 5 & Up
75 male finishers
0 female finishers
75 total finishers

Maryland State Private School Championship - VARSITY GIRLS - LARGE SCHOOL
N Bethesda, MD
Nov. 9, 2019

LARGE SCHOOL                               Last updated Nov. 10, 2019 9:40 AM
PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD

  1 Holton-Arms              33    1    2    8    9   13   17   20    21:14    2:25
  2 Stone Ridge Sacred He    38    4    5    7   10   12   15   23    21:37    1:18
  3 Our Lady Of Good Coun    83    6   16   18   21   22   24   31    22:50    2:23
  4 Academy Of Holy Cross    86    3   11   19   25   28   29         23:15    5:10
  5 St. Mary's Ryken        129   14   26   27   30   32              25:11    4:30

Incomplete Teams: Bullis, Elizabeth Seton
Individuals

  ID#  PLACE         FINISHER          TIME     PACE


1. Holton-Arms
  201     1  Francesca Cetta, Sr        20:10    6:30
  203     2  Natalie DeSarbo, Jr        20:13    6:31
  204     8  Lusya Engen, Jr            21:35    6:57
  208     9  Robin Hess, So             21:37    6:58
  205    13  Shifra Eskin, Sr           22:35    7:17
  223    17  Natalia Szalay, Sr         22:56    7:24
  215    20  Klara Schmidt, Sr          23:14    7:29
Total Time = 1:46:10     Total Places = 33

2. Stone Ridge Sacred He
  605     4  Katherine Strong, So       21:07    6:49
  501     5  Maria DiBari, So           21:10    6:50
  607     7  Kate Walter, Jr            21:16    6:51
  606    10  Megan Toner, Jr            22:05    7:07
  556    12  Betsy Robey, Sr            22:24    7:13
  508    15  Hannah Gutierrez, Jr       22:39    7:18
  506    23  Madeline Fontana, Jr       23:58    7:44
Total Time = 1:48:02     Total Places = 38

3. Our Lady Of Good Coun
  345     6  Isabella Sauro, So         21:12    6:50
  337    16  Annie Garcia-Truong        22:48    7:21
  339    18  Grace Grbach, Jr           23:02    7:26
  336    21  Julia Flick, So            23:32    7:35
  343    22  Maeve MacIntyre, Jr        23:35    7:36
  338    24  Elizabeth Garland, So      24:12    7:48
  346    31  Allie Senker, Fr           27:07    8:45
Total Time = 1:54:09     Total Places = 83

4. Academy Of Holy Cross
   11     3  Leah Stephes, Fr           20:43    6:41
   25    11  Mikayla Stephens, Fr       22:10    7:09
   21    19  Mary Kincer, Fr            23:10    7:28
    6    25  Brianna Dade, So           24:19    7:50
   31    28  Kayla Norris, Fr           25:53    8:21
   33    29  Isabella Pla, So           26:38    8:35
Total Time = 1:56:15     Total Places = 86

5. St. Mary's Ryken
  474    14  Sandra Bradley, Jr         22:38    7:18
  481    26  Sofia Sherman, So          24:37    7:56
  484    27  Daphne Spencer, Jr         24:40    7:57
  478    30  Kerra Miller, So           26:48    8:39
  473    32  Colleen Bergmann, Jr       27:08    8:45
Total Time = 2:05:51     Total Places = 129
Top

  201     1     1  Francesca Cetta, Sr        20:10    6:30  Holton-Arms          
  203     2     2  Natalie DeSarbo, Jr        20:13    6:31  Holton-Arms          
   11     3     3  Leah Stephes, Fr           20:43    6:41  Academy Of Holy Cross 
  605     4     4  Katherine Strong, So       21:07    6:49  Stone Ridge Sacred He 
  501     5     5  Maria DiBari, So           21:10    6:50  Stone Ridge Sacred He 
  345     6     6  Isabella Sauro, So         21:12    6:50  Our Lady Of Good Coun 
  607     7     7  Kate Walter, Jr            21:16    6:51  Stone Ridge Sacred He 
  204     8     8  Lusya Engen, Jr            21:35    6:57  Holton-Arms          
  208     9     9  Robin Hess, So             21:37    6:58  Holton-Arms          
  606    10    10  Megan Toner, Jr            22:05    7:07  Stone Ridge Sacred He 
   25    11    11  Mikayla Stephens, Fr       22:10    7:09  Academy Of Holy Cross 
  130    12        Mary Keane, Sr             22:21    7:12  Elizabeth Seton      
  556    13    12  Betsy Robey, Sr            22:24    7:13  Stone Ridge Sacred He 
  205    14    13  Shifra Eskin, Sr           22:35    7:17  Holton-Arms          
  474    15    14  Sandra Bradley, Jr         22:38    7:18  St. Mary's Ryken     
  508    16    15  Hannah Gutierrez, Jr       22:39    7:18  Stone Ridge Sacred He 
   95    17        Hushon Devon, Fr           22:43    7:19  Bullis               
  337    18    16  Annie Garcia-Truong        22:48    7:21  Our Lady Of Good Coun 
  223    19    17  Natalia Szalay, Sr         22:56    7:24  Holton-Arms          
  339    20    18  Grace Grbach, Jr           23:02    7:26  Our Lady Of Good Coun 
  132    21        Tia Moye, Jr               23:10    7:28  Elizabeth Seton      
   21    22    19  Mary Kincer, Fr            23:10    7:28  Academy Of Holy Cross 
  215    23    20  Klara Schmidt, Sr          23:14    7:29  Holton-Arms          
  128    24        Jenna Jeletic, Jr          23:31    7:35  Elizabeth Seton      
  336    25    21  Julia Flick, So            23:32    7:35  Our Lady Of Good Coun 
  343    26    22  Maeve MacIntyre, Jr        23:35    7:36  Our Lady Of Good Coun 
  506    27    23  Madeline Fontana, Jr       23:58    7:44  Stone Ridge Sacred He 
   98    28        Claire Slort, Jr           24:09    7:47  Bullis               
  338    29    24  Elizabeth Garland, So      24:12    7:48  Our Lady Of Good Coun 
    6    30    25  Brianna Dade, So           24:19    7:50  Academy Of Holy Cross 
  481    31    26  Sofia Sherman, So          24:37    7:56  St. Mary's Ryken     
  484    32    27  Daphne Spencer, Jr         24:40    7:57  St. Mary's Ryken     
   31    33    28  Kayla Norris, Fr           25:53    8:21  Academy Of Holy Cross 
   33    34    29  Isabella Pla, So           26:38    8:35  Academy Of Holy Cross 
  478    35    30  Kerra Miller, So           26:48    8:39  St. Mary's Ryken     
  346    36    31  Allie Senker, Fr           27:07    8:45  Our Lady Of Good Coun 
  473    37    32  Colleen Bergmann, Jr       27:08    8:45  St. Mary's Ryken     
6 finishers among Women Under 2
10 finishers among Women 2 - 2
14 finishers among Women 3 - 3
6 finishers among Women 4 - 4
1 finishers among Females (no age given)
0 male finishers
37 female finishers
37 total finishers



Maryland State Private School Championship - VARSITY GIRLS - SMALL SCHOOL
N Bethesda, MD
Nov. 9, 2019


SMALL SCHOOL                               Last updated Nov. 10, 2019 9:44 AM
PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD

  1 St. Andrew's Episcopa    32    1    4    5   10   12   18   21    23:03    2:38
  2 Rockbridge Academy       40    3    7    8    9   13   14   20    23:25    1:57
  3 Charles E Smith (Lion    50    2    6   11   15   16   17   19    23:51    3:42

Incomplete Teams: Covenant Life, Grace Academy, Maryland School For D, Washington Christian

Individuals

  ID#  PLACE         FINISHER          TIME     PACE


1. St. Andrew's Episcopa
  427     1  Allison Mitchell, So       21:28    6:55
  430     4  Shannon O'Grady, So        22:50    7:22
  432     5  Annabel Resor, Sr          23:04    7:26
  423    10  Jennifer Kitchen, So       23:46    7:40
  422    12  Caroline Hundley, So       24:05    7:46
  433    18  Sarah Schwartz, Sr         26:11    8:27
  431    21  Michelle Qin, Jr           28:20    9:08
Total Time = 1:55:13     Total Places = 32

2. Rockbridge Academy
  364     3  Natalie Watson, So         22:30    7:15
  360     7  Sydney Hudson, So          23:13    7:29
  363     8  Hannah Skwarek, So         23:25    7:33
  359     9  Lauren Bailey, Sr          23:30    7:35
  362    13  Noelle McDowell, So        24:26    7:53
  361    14  Eden Logan, Fr             24:32    7:55
  365    20  Emma Williams, So          27:01    8:43
Total Time = 1:57:04     Total Places = 40

3. Charles E Smith (Lion
  113     2  Ella Sheintal, Fr          21:54    7:04
  114     6  Rebecca Weiss, Sr          23:12    7:29
  108    11  Zoe Epstein                23:59    7:44
  111    15  Julia Peppe, So            24:35    7:56
  109    16  Izzy May, Sr               25:35    8:15
  112    17  Ariana Ravitz, So          26:01    8:23
  110    19  Hannah May, 8              26:31    8:33
Total Time = 1:59:15     Total Places = 50
Top

  427     1     1  Allison Mitchell, So       21:28    6:55  St. Andrew's Episcopa 
  113     2     2  Ella Sheintal, Fr          21:54    7:04  Charles E Smith (Lion 
  661     3        Baara Stewart, Fr          22:12    7:09  Washington Christian 
  364     4     3  Natalie Watson, So         22:30    7:15  Rockbridge Academy   
  116     5        Anne Stockton, Sr          22:30    7:15  Covenant Life        
  430     6     4  Shannon O'Grady, So        22:50    7:22  St. Andrew's Episcopa 
  432     7     5  Annabel Resor, Sr          23:04    7:26  St. Andrew's Episcopa 
  114     8     6  Rebecca Weiss, Sr          23:12    7:29  Charles E Smith (Lion 
  360     9     7  Sydney Hudson, So          23:13    7:29  Rockbridge Academy   
  363    10     8  Hannah Skwarek, So         23:25    7:33  Rockbridge Academy   
  359    11     9  Lauren Bailey, Sr          23:30    7:35  Rockbridge Academy   
  423    12    10  Jennifer Kitchen, So       23:46    7:40  St. Andrew's Episcopa 
  108    13    11  Zoe Epstein                23:59    7:44  Charles E Smith (Lion 
  422    14    12  Caroline Hundley, So       24:05    7:46  St. Andrew's Episcopa 
  362    15    13  Noelle McDowell, So        24:26    7:53  Rockbridge Academy   
  361    16    14  Eden Logan, Fr             24:32    7:55  Rockbridge Academy   
  111    17    15  Julia Peppe, So            24:35    7:56  Charles E Smith (Lion 
  109    18    16  Izzy May, Sr               25:35    8:15  Charles E Smith (Lion 
  112    19    17  Ariana Ravitz, So          26:01    8:23  Charles E Smith (Lion 
  433    20    18  Sarah Schwartz, Sr         26:11    8:27  St. Andrew's Episcopa 
  110    21    19  Hannah May, 8              26:31    8:33  Charles E Smith (Lion 
  365    22    20  Emma Williams, So          27:01    8:43  Rockbridge Academy   
  191    23        Emily Kohler, Fr           27:33    8:53  Grace Academy        
  431    24    21  Michelle Qin, Jr           28:20    9:08  St. Andrew's Episcopa 
  193    25        Antonia Werres, So         29:26    9:29  Grace Academy        
  256    26        Lera Walkup, Sr            29:41    9:34  Maryland School For D 
4 finishers among Women Under 2
12 finishers among Women 2 - 2
1 finishers among Women 3 - 3
7 finishers among Women 4 - 4
1 finishers among Women 5 & Up
1 finishers among Females (no age given)
0 male finishers
26 female finishers
26 total finishers

Maryland State Private School Championship - JV GIRLS
N Bethesda, MD
Nov. 9, 2019


                                           Last updated Nov. 9, 2019 11:37 AM
PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD

  1 Stone Ridge Sacred He    15    1    2    3    4    5    7    9    24:23    1:38
  2 Holton-Arms              48    6    8   10   11   13              27:51    4:36
  3 Academy Of Holy Cross    74   12   14   15   16   17              37:26   12:29

Incomplete Teams: Grace Brethren Christ, Our Lady Of Good Coun
Individuals

  ID#  PLACE         FINISHER          TIME     PACE


1. Stone Ridge Sacred He
  540     1  Maria Merz Ramirez, Jr     23:42    7:39
  538     2  Caroline Maurano, Sr       23:53    7:42
  502     3  Malia Fong, Jr             24:11    7:48
  499     4  Emma Attar, Sr             24:49    8:00
  545     5  Sarah Myhre, Sr            25:20    8:10
  555     7  Jenna Raimond, Jr          25:49    8:20
  582     9  Daphne Shipe, Sr           26:21    8:30
Total Time = 2:01:55     Total Places = 15

2. Holton-Arms
  210     6  Maya Lall, Fr              25:46    8:19
  206     8  Sarah Flynn, Fr            25:54    8:21
  202    10  Annika Chidambaran, Jr     27:35    8:54
  213    11  Estelle Monti, So          29:36    9:33
  214    13  Irene Qi, Jr               30:22    9:47
Total Time = 2:19:13     Total Places = 48

3. Academy Of Holy Cross
   15    12  Isabel Flores, Fr          30:01    9:41
   12    14  Betel Fikru, So            33:13   10:43
   26    15  Ruthie Metzger, Sr         40:43   13:08
   24    16  Rachel LaMagna, Sr         40:43   13:08
   18    17  Catherine Hunt, Sr         42:30   13:42
Total Time = 3:07:10     Total Places = 74
Top

  540     1     1  Maria Merz Ramirez, Jr     23:42    7:39  Stone Ridge Sacred He 
  538     2     2  Caroline Maurano, Sr       23:53    7:42  Stone Ridge Sacred He 
  502     3     3  Malia Fong, Jr             24:11    7:48  Stone Ridge Sacred He 
  499     4     4  Emma Attar, Sr             24:49    8:00  Stone Ridge Sacred He 
  545     5     5  Sarah Myhre, Sr            25:20    8:10  Stone Ridge Sacred He 
  210     6     6  Maya Lall, Fr              25:46    8:19  Holton-Arms          
  555     7     7  Jenna Raimond, Jr          25:49    8:20  Stone Ridge Sacred He 
  206     8     8  Sarah Flynn, Fr            25:54    8:21  Holton-Arms          
  582     9     9  Daphne Shipe, Sr           26:21    8:30  Stone Ridge Sacred He 
  344    10        Sophia Pipta, So           26:32    8:34  Our Lady Of Good Coun 
  340    11        Raven King, So             26:37    8:35  Our Lady Of Good Coun 
  535    12        Zoe Marsiglia, Sr          27:00    8:42  Stone Ridge Sacred He 
  410    13        Reade Hauge, Sr            27:00    8:42  Stone Ridge Sacred He 
  202    14    10  Annika Chidambaran, Jr     27:35    8:54  Holton-Arms          
  521    15        Abigail Jacobs, So         27:57    9:01  Stone Ridge Sacred He 
  597    16        Natalie Starmann, Fr       28:03    9:03  Stone Ridge Sacred He 
  591    17        Hallie Stallings, So       28:07    9:04  Stone Ridge Sacred He 
  549    18        Anna Niepold, So           28:15    9:07  Stone Ridge Sacred He 
  500    19        Julia Capuano, Fr          28:53    9:19  Stone Ridge Sacred He 
  575    20        Kelly Shannon, Sr          28:59    9:21  Stone Ridge Sacred He 
  213    21    11  Estelle Monti, So          29:36    9:33  Holton-Arms          
  199    22        Grace Hopkins, Sr          29:41    9:34  Grace Brethren Christ 
  567    23        Audrey Saliba, Sr          29:45    9:36  Stone Ridge Sacred He 
  586    24        Julia Smith, So            30:00    9:40  Stone Ridge Sacred He 
   15    25    12  Isabel Flores, Fr          30:01    9:41  Academy Of Holy Cross 
  214    26    13  Irene Qi, Jr               30:22    9:47  Holton-Arms          
  589    27        Anna Stallings, Sr         30:57    9:59  Stone Ridge Sacred He 
   12    28    14  Betel Fikru, So            33:13   10:43  Academy Of Holy Cross 
  541    29        Lily Moore, Fr             33:21   10:45  Stone Ridge Sacred He 
   26    30    15  Ruthie Metzger, Sr         40:43   13:08  Academy Of Holy Cross 
   24    31    16  Rachel LaMagna, Sr         40:43   13:08  Academy Of Holy Cross 
   18    32    17  Catherine Hunt, Sr         42:30   13:42  Academy Of Holy Cross 
6 finishers among Women Under 2
8 finishers among Women 2 - 2
5 finishers among Women 3 - 3
13 finishers among Women 4 - 4
0 male finishers
32 female finishers
32 total finishers



Return to Top

Email | About