MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Hoxton Invitational
Hoxton Invitational History
Hosted By: Episcopal
Alexandria, Virginia
2009-02-21

Licensed to ISL/MAC Track Championship          HY-TEK's Meet Manager 2/22/2009
                        Hoxton Invitational - 2/21/2009                        
                             Episcopal High School                             
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls Long Jump (4 Jumps)
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Terwilliger, Kate            BISH                  16-02.00   10   
  2 Bullock, Terri               GV                    14-04.50    8   
  3 Hadjis, Eliza                Ehs                   13-11.00    6   
  4 Marriott, Elyse              Potomac School        13-09.75    4   
  5 Blaine, Eleanor              Ehs                   13-09.00    2   
  6 Dohner, Julia                GDS                   13-00.00    1   
  7 Azarbarzin, Aundya           GV                    12-11.25  
  8 Kenney, Suzy                 BISH                  12-08.25  
  9 Bacon, Jackie                Paul VI Catholic      12-05.50  
 10 Wright, Kathryn              Paul VI Catholic      10-10.00  
 
Event 2  Boys Long Jump (4 Jumps)
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Robinson, Stacey             Gonzaga               20-08.75   10   
  2 Letorneau, Nick              GP                    19-10.00    8   
  3 Odenyo, Archie               Ehs                   19-09.00    6   
  4 Evans, Brendan               Potomac School        19-00.25    4   
  5 King, Evan                   Ehs                   18-02.00    2   
  6 Mitchell, Randall            Gonzaga               17-09.25    1   
  7 Davis, Owen                  GP                    17-03.00  
  8 Naber, Frederick             Paul VI Catholic      16-09.75  
  9 Beder, Sam                   GDS                   16-09.50  
 10 Johnson, James               Potomac School        16-00.50  
 
Event 3  Girls Shot Put
================================================================
Top 7 Advance by Time
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Dillard, Sarah               Ehs                   34-01.50q 
  2 Shiels, Sara                 Ehs                   30-06.50q 
  3 Tyrpak, Rebecca              BISH                  26-06.50q 
  4 Wojtan, Kelli                Paul VI Catholic      23-00.00q 
 
Event 3  Girls Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Dillard, Sarah               Ehs                   34-01.50   10   
  2 Shiels, Sara                 Ehs                   30-06.50    8   
  3 Tyrpak, Rebecca              BISH                  26-06.50    6   
  4 Wojtan, Kelli                Paul VI Catholic      23-00.00    4   
 
Event 4  Boys Shot Put
================================================================
Top 7 Advance by Time
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Reily, Will                  Ehs                   45-11.50q 
  2 Batiste, Lester              Ehs                   42-05.00q 
  3 Oyekoya, Samuel              Gonzaga               40-10.00q 
  4 Manch, Pat                   BISH                  40-05.50q 
  5 Appel, Nick                  BISH                  39-10.00q 
  6 Moore, Chris                 Gonzaga               38-11.00q 
  7 Wright, Eric                 Paul VI Catholic      36-09.50q 
  8 Scarff, Nick                 GP                    35-09.50  
  9 Craig, James                 Landon School         34-01.50  
 10 Argain, Coby                 Landon School         28-02.00  
 11 Sellers, Danny               GDS                   27-06.50  
 12 Goldberg, Alex               GDS                   26-05.00  
 
Event 4  Boys Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Reily, Will                  Ehs                   45-11.50   10   
  2 Batiste, Lester              Ehs                   42-05.00    8   
  3 Oyekoya, Samuel              Gonzaga               40-10.00    6   
  4 Manch, Pat                   BISH                  40-05.50    4   
  5 Wright, Eric                 Paul VI Catholic      40-00.50    2   
  6 Appel, Nick                  BISH                  39-10.00    1   
  7 Moore, Chris                 Gonzaga               38-11.00  
Preliminaries
  8 Scarff, Nick                 GP                              
  9 Craig, James                 Landon School                   
 10 Argain, Coby                 Landon School                   
 11 Sellers, Danny               GDS                             
 12 Goldberg, Alex               GDS                             
 
Event 5  Girls High Jump (Open 3'10)
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Reid, Mya                    SSSA                   5-00.00   10   
  2 Paegle, Julia                BISH                   4-10.00    8   
  3 Schutte, Liz                 Ehs                    4-06.00    6   
  4 Mason, Molly                 Paul VI Catholic       4-04.00    4   
  5 O'Conor, Libby               GV                     4-02.00    2   
  6 Imholte, Jackie              BISH                  J4-02.00    1   
  7 Yenke, Emily                 Paul VI Catholic      J4-02.00  
  8 Mitrikeviciute, Ugne         Ehs                    4-00.00  
 
Event 6  Boys High Jump (Open 5'0)
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 King, Evan                   Ehs                    5-10.00   10   
  2 Naylor, James                Paul VI Catholic       5-08.00    8   
  3 kuzmick, ian                 Potomac School        J5-08.00    6   
  4 Gallegos, Connor             Ehs                    5-06.00    4   
  5 Evans, Brendan               Potomac School        J5-06.00    2   
  6 Turner, Chase                BISH                   5-00.00    1   
 
Event 7  Girls Triple Jump (4 Jumps)
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Terwilliger, Kate            BISH                  33-05.75   10   
  2 Tramonte, Nada               GV                    30-03.75    8   
  3 ford, simone                 Potomac School        30-01.50    6   
  4 Hadjis, Eliza                Ehs                   29-10.25    4   
  5 Mason, Molly                 Paul VI Catholic      27-10.25    2   
  6 Kenney, Suzy                 BISH                  27-06.00    1   
  7 Azarbarzin, Aundya           GV                    27-05.25  
  8 Kew, Caroline                Paul VI Catholic      26-02.50  
 
Event 8  Boys Triple Jump (4 Jumps)
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Robinson, Stacey             Gonzaga               43-03.00   10   
  2 Odenyo, Archie               Ehs                   39-04.00    8   
  3 Pittman, Eric                Gonzaga               38-09.50    6   
  4 Mulchandani, Alex            GP                    38-06.50    4   
  5 Bryan, Gray                  Ehs                   34-07.25    2   
 
Event 9  Girls 4x880 Yard Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Potomac School  'A'                                10:03.90   10   
  2 Georgetown Visitation Prep  'A'                    10:19.60    8   
  3 Paul VI Catholic  'A'                              10:44.90    6   
  4 Episcopal  'A'                                     10:45.10    4   
  5 Georgetown Day School  'A'                         11:48.80    2   
  6 St. Stephen's & St. Agnes  'A'                     12:05.70    1   
 
Event 10  Boys 4x880 Yard Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Paul VI Catholic  'A'                               8:32.50   10   
  2 Gonzaga  'A'                                        8:39.20    8   
  3 Episcopal  'A'                                      8:43.50    6   
  4 Georgetown Prep  'A'                                8:44.40    4   
  5 Georgetown Day School  'A'                          9:06.70    2   
  6 Bishop O'Connell  'A'                               9:19.50    1   
  7 St. Andrew's School  'A'                            9:26.10  
 
Event 11  Girls 55 Meter Hurdles
===================================================================
6 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Bingham, Shantel             Ehs                       8.85Q  2 
  2 O'Conor, Libby               GV                       10.20Q  1 
  3 Paegle, Julia                BISH                     10.05Q  2 
  4 Baker, Cameron               Ehs                      10.88Q  1 
  5 Mason, Molly                 Paul VI Catholic         10.75q  2 
  6 Hunter, Erin                 Paul VI Catholic         11.16q  1 
  7 Cullen, Kate                 GDS                      11.68   1 
  8 Smith, Eilis                 BISH                     12.45   2 
 
Event 11  Girls 55 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Bingham, Shantel             Ehs                       8.96   10   
  2 Paegle, Julia                BISH                      9.69    8   
  3 O'Conor, Libby               GV                       10.39    6   
  4 Baker, Cameron               Ehs                      10.71    4   
  5 Smith, Eilis                 BISH                     12.39    2   
Preliminaries
  5 Mason, Molly                 Paul VI Catholic                
  6 Hunter, Erin                 Paul VI Catholic                
  7 Cullen, Kate                 GDS                             
 
Event 12  Boys 55 Meter Hurdles
===================================================================
6 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
  1 Robinson, Stacey             Gonzaga                   8.02Q  2 
  2 Pittman, Eric                Gonzaga                   8.03Q  1 
  3 Molock, Jelani               SSSA                      8.27Q  1 
  4 McGuire, Nick                GP                        8.75Q  2 
  5 Horam, Chris                 Ehs                       8.44q  1 
  6 Naber, Frederick             Paul VI Catholic          8.82q  1 
  7 Taylor, Justin               Ehs                      10.03   2 
  8 Turner, Chase                BISH                     11.25   2 
 
Event 12  Boys 55 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Robinson, Stacey             Gonzaga                   7.99   10   
  2 Pittman, Eric                Gonzaga                   8.10    8   
  3 Molock, Jelani               SSSA                      8.12    6   
  4 Horam, Chris                 Ehs                       8.45    4   
  5 McGuire, Nick                GP                        8.64    2   
  6 Naber, Frederick             Paul VI Catholic          8.75    1   
Preliminaries
  7 Taylor, Justin               Ehs                             
  8 Turner, Chase                BISH                            
 
Event 13  Girls 55 Meter Dash
===================================================================
6 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
  1 Bingham, Shantel             Ehs                       7.52Q  2 
  2 Bullock, Terri               GV                        7.72Q  1 
  3 Cowden, Allyson              Paul VI Catholic          7.70Q  2 
  4 Campbell, Dominique          GDS                       7.78Q  1 
  5 Goldstein, Jill              Paul VI Catholic          7.96q  1 
  6 Dohner, Julia                GDS                       8.04q  2 
  7 Dyer, Kirsten                Ehs                       8.24   2 
  8 Miller, Lydia                GV                        8.26   1 
  9 Burk, Jessica                BISH                      8.47   2 
 
Event 13  Girls 55 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Bingham, Shantel             Ehs                       7.55   10   
  2 Cowden, Allyson              Paul VI Catholic          7.68    8   
  3 Campbell, Dominique          GDS                       7.93    6   
  4 Goldstein, Jill              Paul VI Catholic          8.02    4   
  5 Dohner, Julia                GDS                       8.14    2   
  6 Bullock, Terri               GV                        8.41    1   
Preliminaries
  7 Dyer, Kirsten                Ehs                             
  8 Miller, Lydia                GV                              
  9 Burk, Jessica                BISH                            
 
Event 14  Boys 55 Meter Dash
===================================================================
6 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 3 Best Times
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
  1 Tisdale, Brandon             GP                        6.61Q  3 
  2 Augustus, Idreis             Paul VI Catholic          6.71Q  1 
  3 Mclaughlin, Leo              Gonzaga                   6.72Q  2 
  4 Naylor, James                Paul VI Catholic          6.87q  2 
  5 Adigun, Ezekiel              GDS                       6.90q  3 
  5 King, Evan                   Ehs                       6.90q  2 
  7 Keels, Allante               Ehs                      J6.90   1 
  8 Henderson, Marcus            Gonzaga                   6.92   3 
  9 Green, John                  SSSA                      6.96   1 
 10 Oliver, Jibreel              GDS                       7.16   2 
 11 Speights, James              Landon School             7.17   3 
 12 Kelly, Paul                  GP                        7.39   1 
 
Event 14  Boys 55 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Tisdale, Brandon             GP                        6.55   10   
  2 Mclaughlin, Leo              Gonzaga                   6.66    8   
  3 Naylor, James                Paul VI Catholic          6.87    6   
  4 Augustus, Idreis             Paul VI Catholic          6.90    4   
  5 King, Evan                   Ehs                       6.93    2   
  6 Kelly, Paul                  GP                        7.12    1   
Preliminaries
  5 Adigun, Ezekiel              GDS                             
  7 Keels, Allante               Ehs                         J   
  8 Henderson, Marcus            Gonzaga                         
  9 Green, John                  SSSA                            
 10 Oliver, Jibreel              GDS                             
 11 Speights, James              Landon School                   
 
Event 15  Girls 1600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 wilson, anneka               Potomac School         5:19.79   10   
  2 Ryan, Moira                  GV                     5:38.31    8   
  3 Atabek, Natalie              GV                     5:45.54    6   
  4 Addison, Yaa                 STA                    5:46.11    4   
  5 Harrison, Catherine          Ehs                    5:47.56    2   
  6 Blackstone, Meaghan          Paul VI Catholic       5:53.03    1   
  7 Hastings, Hannah             STA                    6:03.06  
  8 Fenstermaker, Sydney         Ehs                    6:24.62  
  9 Cogan, Marley                GDS                    6:28.45  
 10 Messina, Marisa              GDS                    6:31.66  
 11 Bloom, Elizabeth             BISH                   7:00.09  
 
Event 16  Boys 1600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Ledder, Bill                 Gonzaga                4:33.44   10   
  2 Fleury, Will                 Gonzaga                4:36.84    8   
  3 Nickle, Reid                 Ehs                    4:41.86    6   
  4 McGinn, Ian                  Paul VI Catholic       4:43.79    4   
  5 Belikove, Tom                STA                    4:44.12    2   
  6 Chapin, Joey                 GP                     4:49.72    1   
  7 Jumani, Aaron                SSSA                   4:51.63  
  8 Peabody, Tom                 Ehs                    4:53.21  
  9 Joseph, Ben                  GDS                    4:54.42  
 10 Kaplan, Jack                 Potomac School         4:58.57  
 11 Holleran, Andrew             BISH                   5:03.08  
 12 Koester, Stefan              SSSA                   5:07.83  
 13 Thayer, Dylan                STA                    5:09.58  
 14 Samet, Daniel                GDS                    5:11.48  
 15 Stella, Andrew               BISH                   5:12.96  
 16 Day, Ryan                    GP                     5:16.08  
 16 Zhu, Henry                   Landon School          5:16.08  
 18 Stohlman, James              Paul VI Catholic       5:18.73  
 
Event 17  Girls 500 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 brandt, patricia             Potomac School         1:25.00   3  10   
  2 Campbell, Dominique          GDS                    1:25.20   3   8   
  3 chockley, katie              Potomac School         1:25.80   3   6   
  4 Tramonte, Nada               GV                     1:29.10   2   4   
  5 Dohner, Julia                GDS                    1:30.00   2   2   
  6 Thornberry, Mary Kemp        GV                     1:30.10   2   1   
  7 Huskey, Cara                 STA                    1:31.70   3 
  8 Olsson, Lanier               Ehs                    1:36.20   1 
  9 Sarti, Lauren                BISH                   1:37.30   1 
 10 Reynolds, Theresa            Paul VI Catholic       1:37.80   1 
 11 Wonder, Carly                Paul VI Catholic       1:45.70   2 
 
Event 18  Boys 500 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Letorneau, Nick              GP                     1:09.70   4  10   
  2 Smith, Alex                  Ehs                    1:10.10   3   8   
  3 Campbell, Stanley            Potomac School         1:10.50   3   6   
  4 Hamilton, Earl               Gonzaga                1:11.80   4   4   
  5 Powell, Joe                  Paul VI Catholic       1:13.40   4   2   
  6 Bak-Brevik, Joshua           Gonzaga                1:13.80   2   1   
  7 Carroll, Jay                 BISH                   1:14.00   1 
  8 Donelan, John                Landon School          1:14.90   2 
  9 Chmielinski, Max             GP                     1:15.60   1 
 10 Bobola, Trevor               Ehs                    1:15.80   1 
 11 Garcia, Nick                 GDS                    1:16.20   2 
 12 Salmon, David                Paul VI Catholic       1:17.40   3 
 13 Silverman, Elliot            STA                    1:18.10   2 
 14 Samet, Daniel                GDS                    1:22.90   1 
 
Event 19  Girls 4x220 Yard Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Paul VI Catholic  'A'                               1:53.30   3  10   
  2 Episcopal  'A'                                      1:57.89   3   8   
  3 Georgetown Visitation Prep  'A'                     1:58.06   2   6   
  4 Georgetown Day School  'A'                          1:59.47   2   4   
  5 Bishop O'Connell  'B'                               2:01.07   3   2   
  6 Episcopal  'B'                                      2:03.41   2   1   
  7 St. Stephen's & St. Agnes  'A'                      2:06.20   1 
  8 Bishop O'Connell  'A'                               2:09.73   1 
  9 Georgetown Day School  'B'                          2:14.13   1 
 
Event 20  Boys 4x220 Yard Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Episcopal  'A'                                      1:36.35   3  10   
  2 Georgetown Prep  'A'                                1:38.36   3   8   
  3 Paul VI Catholic  'A'                               1:40.15   2   6   
  4 Gonzaga  'A'                                        1:40.52   3   4   
  5 Georgetown Prep  'B'                                1:40.82   1   2   
  6 Landon School  'A'                                  1:40.98   2   1   
  7 Episcopal  'B'                                      1:41.62   1 
  8 Georgetown Day School  'A'                          1:41.74   2 
  9 St. Stephen's & St. Agnes  'A'                      1:45.00   1 
 10 Georgetown Day School  'B'                          1:49.37   1 
 
Event 21  Girls 1000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Lawton, Coles                Ehs                    3:19.89   10   
  2 Grant, Meaghan               Paul VI Catholic       3:20.10    8   
  3 Addison, Yaa                 STA                    3:22.62    6   
  4 hunt, sarah                  Potomac School         3:26.60    4   
  5 lipsher, cat                 Potomac School         3:27.12    2   
  6 Jones, Stephanie             GV                     3:28.67    1   
  7 Harrison, Catherine          Ehs                    3:30.62  
  8 Stolhman, Shelby             Paul VI Catholic       3:39.97  
  9 Murphy, Anna                 BISH                   3:40.40  
 10 Morrissey, Megan             GV                     3:42.65  
 11 Messina, Marisa              GDS                    3:52.12  
 12 Hamil, Caroline              SSSA                   3:52.17  
 13 Ta, Linh                     BISH                   4:13.28  
 
Event 22  Boys 1000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Dennis, Carl                 GP                     2:40.42   10   
  2 Zeiss, Ben                   Gonzaga                2:41.20    8   
  3 Johnson, Blaize              Paul VI Catholic       2:41.83    6   
  4 Freeling, Sam                GDS                    2:44.77    4   
  5 Gadbaw, Jake                 STA                    2:45.13    2   
  6 Belikove, Tom                STA                    2:47.18    1   
  7 Hutcheson, Beirne            Ehs                    2:50.79  
  8 Addess, Peter                Ehs                    2:57.40  
  9 Gardner, Matt                BISH                   2:57.80  
 10 Rotenberg, Chaz              GDS                    3:00.60  
 11 Kelly, Devin                 Gonzaga                3:02.02  
 12 Kaplan, Jack                 Potomac School         3:02.60  
 13 Steele, John                 Potomac School         3:06.00  
 14 Pepeljnak, John              GP                     3:06.60  
 15 Holleran, Keith              BISH                   3:15.80  
 
Event 23  Girls 4x400 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Potomac School  'A'                                 4:20.80   2  10   
  2 Paul VI Catholic  'A'                               4:26.60   2   8   
  3 Episcopal  'A'                                      4:28.50   2   6   
  4 Georgetown Visitation Prep  'A'                     4:36.60   2   4   
  5 St. Andrew's School  'A'                            4:45.59   1   2   
  6 Georgetown Day School  'A'                          5:03.70   1   1   
  7 Bishop O'Connell  'A'                               5:16.26   1 
 
Event 24  Boys 4x400 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Gonzaga  'A'                                        3:31.36   2  10   
  2 Episcopal  'A'                                      3:33.25   2   8   
  3 Georgetown Prep  'A'                                3:43.20   2   6   
  4 Landon School  'A'                                  3:47.49   1   4   
  5 Paul VI Catholic  'A'                               3:48.11   2   2   
  6 Georgetown Day School  'A'                          3:48.73   1   1   
  7 Potomac School  'A'                                 3:53.68   1 
  8 St. Andrew's School  'A'                            3:59.61   1 
  9 Bishop O'Connell  'A'                               4:19.86   1 
 
                    Women - Team Rankings - 12 Events Scored
===============================================================================
    1) Episcopal                   91        2) Georgetown Visitation Pre  63   
    3) Potomac School              62        4) Paul VI Catholic           55   
    5) Bishop O'Connell            48        6) Georgetown Day School      26   
    7) St. Andrew's School         12        8) St. Stephen's & St. Agnes  11   
 
                    Men - Team Rankings - 12 Events Scored
===============================================================================
    1) Gonzaga                    112        2) Episcopal                  94   
    3) Georgetown Prep             66        4) Paul VI Catholic           51   
    5) Potomac School              18        6) Georgetown Day School       7   
    6) Bishop O'Connell             7        8) St. Stephen's & St. Agnes   6   
    9) Landon School                5        9) St. Andrew's School         5   



Return to Top

Email | About