MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Paint Branch

Location:Burtonsville 20866
Established:1969
Type:MCPS
Grades:9-12
Mascot:Panthers
Records:Boys Overall
Records:Boys XC
Records:Boys Indoor
Records:Boys Outdoor
Records:Girls Overall
Records:Girls XC
Records:Girls Indoor
Records:Girls Outdoor

 

Boys Athletes to Watch

Chukwumdi Osuji55m Dash
Justin Page55m Dash
Alonzo McBryde100m Dash
Chukwumdi Osuji100m Dash
Jaeden Burke200m Dash
Alonzo McBryde200m Dash
Chukwumdi Osuji200m Dash
Jaeden Burke300m Dash
Chukwumdi Osuji300m Dash
Joshua Okonofua500m Dash
Joseph Okonofua500m Dash
Julian Smith55m Hurdles
Ezra Dessie5000m XC
Vincente Maltagliati5000m XC
Newell Mulugeta5000m XC
2019 PB_Relays4x200m Relay
2019 PB_Relays4x800m Relay
Uduakabasi Ubom Jr.High Jump
Chukwumdi OsujiLong Jump
Uduakabasi Ubom Jr.Triple Jump

 

Girls Athletes to Watch

Assata Phillips200m Dash
Kaya Rae Dunbar55m Hurdles
Kaya Rae Dunbar100m Hurdles
Kaya Rae Dunbar300m Hurdles
Kaya Rae DunbarHigh Jump
Kaya Rae DunbarLong Jump
Janise BestmanTriple Jump
Janise BestmanShot Put
Erin HatcherShot Put
Janise BestmanDiscus

 

Team Titles

IT 2019Boys 4A State
IT 2019Boys Montgomery County
IT 2019Boys 4A West Region
XC 2018Boys MCPS Division III
OT 2018Girls MCPS Division III
OT 2017Boys MCPS Division III
OT 2017Girls MCPS Division III
OT 2016Girls MCPS Division III
OT 2015Girls MCPS Division III
OT 2015Boys 4A North Region
XC 2014Boys MCPS Division III
XC 2014Boys MCPS Consortia
OT 2014Boys 4A North Region
OT 2014Boys MCPS Division III
IT 2014Boys Montgomery County
IT 2014Boys 4A West Region
XC 2013Boys MCPS Division III
XC 2013Boys MCPS Consortia
OT 2013Boys MCPS Division III
OT 2012Boys Montgomery County JV
XC 2011Boys MCPS Division IV
OT 2009Girls 3A West Region
OT 2009Girls MCPS Division IV
IT 2009Girls 3A West Region
IT 2009Girls 3A State
OT 2008Girls MCPS Division IV
OT 2006Boys 3A West Region
OT 2006Boys MCPS Division IV
IT 2003Boys 3A/2A State
IT 2003Boys 2A/3A West Region
OT 2002Boys 3A West Region
OT 2002Girls 3A West Region
IT 2002Boys 2A/3A West Region
   
Boys Roster (70)

Koffi Adjeoda-Sepenou2021
Kevin Agbedi2021
Collins Agyapong
David Annan2021
Fasil Bezie2021
Jaeden Burke2020
Michael Chambers2019
Benyam Chanie
Ethan Cheung2021
Raynold Dalton Jr.2021
Ronald Darty2019
Kuma Demisse
Kirubel Demissie2020
Ezra Dessie2019
Kenneth Diaz
Yakob Ermias
Jean Germain2019
Lionel Gervais Longkeng
Bruck Getnet2022
Kamron Gresham2019
Carlos Guardado-Eagle2020
Yabsira Gugsa2020
Amyr Hall2020
Myles Hunter2020
Brandon Iloanya2019
Daunte Jackson
Andrew James2021
Edward James2019
Daniel James2019
Zak Kass2021
Justin Kelly2021
Jacob Khalil
Nsereko Kiwalabye2020
Nehemiah Little
Lionel Longkeng2019
Benedict Lukubama2020
Vincente Maltagliati2019
Tyson Marshall
Alonzo McBryde2020
Yonathan Meshesha2021
Yasiahs Mohammed2020
Dante Moore2020
Newell Mulugeta2019
Sam Muma
Sam Mutua
Jonah Mutua2019
Tristan Ngamo2020
Martin Ngamo2021
Westley Nguyen2021
Joshua Okonofua2019
Joseph Okonofua2019
Alvin Okutoi2021
Chukwumdi Osuji2020
Justin Page2019
2019 PB_Relays2019
Ethan Peoples Johnson
James Plunkett2020
Nathan Quinn2020
Malik Rashad2020
Ohm Sapa2021
Jalen Smith2021
Julian Smith2020
Kidus Solomon2020
Amanueal Tensaye2019
Leul Tewolde
Eric Tran2021
Yosef Tsigie2021
Uduakabasi Ubom Jr.2019
Edwin Vesonder
Jayden Welch2020

Paint Branch Alumni
Paint Branch Inactive Roster
   
Girls Roster (47)

Awura-Adowa Abbah2021
Christina Anderson2022
Sukai Anty Mendy
Princess Asante2022
Abba Awura
Janise Bestman2019
Sharon Billie
Aanya Brunson
Faith Dallo
Nadia Dennis2021
Halimatou Diallo2021
Sara Diaz-Meinecke2021
Kaya Rae Dunbar2020
Varsha Erapogla2021
Laurel Farmer2019
Erin Hatcher2019
Obehi Ighile
Osamudiamen ighile2021
Dasia Jolley Dillard2019
Marie-Anne Kamajou
Marie-Ann Kemajou2020
Ayanna Khan2020
Mariamawit Kidanem2020
Ayomide Komolafe2020
Joy Kuria2021
Rose Leager2019
Kelly Lin2021
Vimbai Marfu
Vimbai Marufu2021
Sukai Mendy2021
Eleni Meseret
Caroline Mosko2021
Marika Mwansa
Keisy Nunez
Brianna Osafo-Dedey2020
Ighile Osumudiamen2021
2019 PB_Relays2019
Assata Phillips2019
Dencia Phillips2019
Maria Puolos2022
Catherine Rodriquez2021
Kaiya Rollins
Naziah Savoy2019
Jordan Shorter2020
Rachel Smith2021
Syanne Thorpe
Julia Vital2020

Paint Branch Alumna
Paint Branch Inactive Roster

Email | About