|
|
|
|
Mid-Atlantic Prep Classic | | Hosted By: | Hagerstown, Maryland | Saturday, June 12, 2010 | |
|
Licensed to M & D Timing - Contractor License HY-TEK's Meet Manager 6/13/2010
Inaugural Jack Griffin - 6/11/2010 to 6/13/2010
Mid-Atlantic Prep Track & Field Classic
Hagerstown, MD
Results - from tristaterunnur.com
Event 1 Girls 100 Meter Dash
==============================================================================
Name Year School Seed Finals Wind
==============================================================================
Finals
1 304 Mackey, Miranda 10 Pennington, NJ 12.10 12.43 -1.0
2 207 Robinson, Alana 11 Randallstown, MD 12.56 12.80 -1.0
Event 2 Boys 100 Meter Dash
==============================================================================
Name Year School Seed Finals Wind
==============================================================================
1 167 Roman, Terel 10 Martinsburg, WV 11.52 11.86 0.4
2 210 Bailey, Dam 10 Randallstown, MD 11.49 12.05 0.4
Event 3 Mixed 100 Meter Dash Fastest Kid Grade 1-3
==============================================================================
Name Year School Seed Finals Wind
==============================================================================
1 338 Chinn, Ryan M3 Smithsburg, MD 16.85 NWI
2 342 Horton, Isaiah M1 Hagerstown, MD 18.59 NWI
3 325 Mills, Chole W1 Clear Spring, MD 18.95 NWI
Event 4 Mixed 100 Meter Dash Fastest Kid Grade 4
==============================================================================
Name Year School Seed Finals Wind
==============================================================================
1 329 Lazich, Jaret M4 Big Pool, MD 15.27 NWI
2 328 Troop, Aubrey W4 Clear Spring, MD 16.56 NWI
3 324 Hensley, Carissa W4 Clear Spring, MD 17.54 NWI
4 330 S., Dzmitry M4 Hagerstown, MD 19.77 NWI
Event 5 Mixed 100 Meter Dash Fastest Kid Grade 5
==============================================================================
Name Year School Seed Finals Wind
==============================================================================
1 336 Johnson, Nikita W5 Hagerstown, MD 15.86 NWI
2 337 Spinnler, Jimmy M5 Hagerstown, MD 16.06 NWI
3 333 DeGrange, Alex M5 Hagerstown, MD 16.15 NWI
4 335 Shepheard, Mark M5 Hagerstown, MD 18.00 NWI
Event 6 Mixed 100 Meter Dash Fastest Kid Grades 6-8
==============================================================================
Name Year School Seed Finals Wind
==============================================================================
1 339 Bembry, Calvin M7 Hagerstown, MD 12.99 NWI
2 340 Molina, Miguel M6 Hagerstown, MD 13.81 NWI
3 341 Hensley, Cobin M6 Clear Spring, MD 17.50 NWI
Event 7 Girls 200 Meter Dash
==============================================================================
Name Year School Seed Finals Wind
==============================================================================
1 304 Mackey, Miranda 10 Pennington, NJ 24.80 25.69 0.4
2 207 Robinson, Alana 11 Randallstown, MD 26.43 0.4
Event 8 Boys 200 Meter Dash
==============================================================================
Name Year School Seed Finals Wind
==============================================================================
1 314 Brown, Jermaine 10 Brooklyn, NY 21.57 21.54 0.4
2 351 Patterson, Deven 11 Unattached 22.48 0.4
3 249 Harris, Cortlandt 12 Rockville, MD 21.90 22.80 0.4
4 253 Sutton, Sean 11 Rockville, MD 21.80 23.48 0.4
5 182 Woods, Julian 9 Sykesville, MD 22.63 23.85 0.4
6 211 Belin, Malcolm 11 Randallstown, MD 23.56 24.13 0.4
7 350 Kimbers, Rick 11 Randallstown, MD 23.60 24.46 0.4
8 251 Seguin, David 12 Rockville, MD 25.39 0.4
Event 9 Girls 400 Meter Dash
=========================================================================
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 208 Robinson, Jasmin 11 Randallstown, MD 56.84 59.45
2 206 Parker, Dara 11 Randallstown, MD 58.02 1:00.57
3 233 Bard, Amy 11 Needmore, PA 1:00.70 1:00.82
Event 10 Boys 400 Meter Dash
=========================================================================
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 295 Higgins, Dijuan 11 Flanders, NJ 49.10 48.95
2 118 Dempster, Colin 11 Hatboro, PA 50.06 49.16
3 351 Patterson, Deven 11 Unattached 50.38
4 320 McNamee, Michael Vienna, VA 50.89 50.51
5 182 Woods, Julian 9 Sykesville, MD 52.48 51.53
6 316 Baugher, Jacob 12 Westminster, MD 52.10 53.79
7 321 Pertruncio, Greg Vienna, VA 53.89 55.72
Event 11 Girls 800 Meter Run
============================================================================
Name Year School Seed Finals H#
============================================================================
1 140 Dickens, Shanel 10 Milton, DE 2:14.00 2:19.47 3
2 280 Sabbers, Cecilia 10 Jersey City, NJ 2:22.00 2:20.60 3
3 189 Pepper, Rebecca 12 Lewes, DE 2:20.92 2:21.59 3
4 124 Hall, Shannon 12 Waldorf, MD 2:17.00 2:21.78 3
5 233 Bard, Amy 11 Needmore, PA 2:25.34 2:22.59 3
6 215 Gass, Jessica 12 Leonardtown, MD 2:23.00 2:25.87 3
7 206 Parker, Dara 11 Randallstown, MD 2:29.50 2
8 222 Hollenshead, Jenna 12 Needmore, PA 2:31.04 2:30.95 2
9 156 Ludwig, Nicole 9 Mount Airy, MD 2:35.00 2:33.19 1
10 241 Dean, Sophie 9 Rockville, MD 2:35.00 2:35.40 1
11 243 Pape-Calabrese, Ca 10 Rockville, MD 2:32.00 2:37.70 2
12 142 Foden, Emily 12 Mt. Airy, MD 2:35.00 2:38.09 1
13 244 Phillips, Colleen 11 Rockville, MD 2:30.00 2:38.65 2
14 272 Boney, Leandra 10 Jersey City, NJ 2:33.00 2:40.50 2
15 278 Hurley, Zhamari 10 Jersey City, NJ 2:35.00 2:42.20 1
16 283 Whelpley, Kara 9 Jersey City, NJ 2:43.42 1
17 239 Braviak, Lindsey 10 Rockville, MD 2:29.00 2:46.44 2
18 159 Melluso, Emily 9 Union Bridge, MD 2:35.00 2:50.06 1
Event 12 Boys 800 Meter Run
=========================================================================
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 292 Oconnor, Ryan 11 Owings, MD 1:55.00 1:55.94
2 254 Tallerico, Thomas 11 Rockville, MD 1:55.00 1:57.83
3 127 Barnes, Brandon 11 Dover, DE 1:58.00 1:58.75
4 322 Hamilton, David Rockville, MD 2:01.00 2:01.03
5 288 Parsons, Danny 10 Wallingford, PA 2:06.00 2:09.23
6 323 Angel, Zach Rockville, MD 2:02.25 2:09.60
Event 13 Girls 1 Mile Run
=========================================================================
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 155 Linde, Maura 11 Sykesville, MD 5:03.90 5:06.07
2 131 Bryan, Stephanie 12 Frederick, MD 5:02.50 5:15.62
3 202 Dulac, Madeline 11 Randallstown, MD 5:00.73 5:21.96
4 276 Donovan, Meghan 12 Jersey City, NJ 5:37.42
5 222 Hollenshead, Jenna 12 Needmore, PA 5:20.10 5:42.41
6 135 Colby, Abby 10 Birdsboro, PA 5:32.85 5:42.86
7 278 Hurley, Zhamari 10 Jersey City, NJ 6:40.00
Event 14 Boys 1 Mile Run
=========================================================================
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 297 Schrom, Ed 12 Harrisburg, PA 4:20.09 4:21.36
2 292 Oconnor, Ryan 11 Owings, MD 4:17.70 4:25.99
3 216 Williamsz, Isaac 12 Dunkirk, MD 4:32.42 4:37.89
4 319 Eberhart, Patrick Vienna, VA 4:36.00 4:42.13
5 226 Bruning, Braden 10 Baltimore, MD 4:26.00 4:48.70
6 158 McDonald, Cody 11 Martinsburg, WV 4:35.20 4:53.39
Event 15 Girls 1 Mile Run Freshman
=========================================================================
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 156 Ludwig, Nicole 9 Mount Airy, MD 5:53.25 5:52.45
2 274 Crespo, Raygine 9 Jersey City, NJ 5:54.00 6:07.79
3 144 Grotte, Paige 9 Mount Airy, MD 5:59.00 6:11.74
4 159 Melluso, Emily 9 Union Bridge, MD 6:15.00 6:12.42
5 283 Whelpley, Kara 9 Jersey City, NJ 5:59.00 6:15.58
6 273 Campos, Sabrina 9 Jersey City, NJ 5:59.00 6:36.16
Event 16 Boys 1 Mile Run Freshman
=========================================================================
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 229 Cruz, Jose 9 Parkville, MD 5:02.00 5:06.17
Event 19 Girls 2 Mile Run
=========================================================================
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 217 Spence, Reynah 10 Shippensburg, PA 11:29.57 11:35.41
2 215 Gass, Jessica 12 Leonardtown, MD 11:18.12 11:54.67
3 135 Colby, Abby 10 Birdsboro, PA 11:57.00 12:08.64
4 302 Stockton, Jessica 11 Front Royal, VA 12:25.00 13:12.30
5 142 Foden, Emily 12 Mt. Airy, MD 12:35.00 13:19.76
6 153 Levine, Katie 11 Frederick, MD 12:42.00 13:28.56
Event 20 Boys 2 Mile Run
=========================================================================
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 181 Wilson, David 12 Smithsburg, MD 9:23.64 9:36.05
2 226 Bruning, Braden 10 Baltimore, MD 9:28.00 9:42.07
3 214 Keith, Stephen 11 Walkersville, MD 9:40.00 9:45.93
4 123 Dickshinski, David 11 Waldorf, MD 9:30.00 9:48.65
5 161 Narang, Jatin 12 Germantown, MD 9:39.00 9:49.47
6 129 Brillhart, Brian 12 Bristol, VA 9:51.80 10:02.16
7 175 Taylor, Ryan 12 Westminster, MD 9:37.40 11:02.75
-- 293 Mueller, Sean 11 Cheshire, CT 9:26.00 DNF
Event 21 Girls 100 Meter Hurdles
==============================================================================
Name Year School Seed Finals Wind
==============================================================================
1 201 Brown, Kristen 12 Randallstown, MD 13.85 14.63 +0.0
2 203 Franklin, Autumne 10 Randallstown, MD 14.82 15.24 +0.0
3 238 Adewole, Tejumade 11 Rockville, MD 14.40 15.42 +0.0
4 256 Caldwell, Jessica 10 Randallstown, MD 15.29 15.44 +0.0
5 150 Hughes, Shayne 10 Pennington, NJ 15.14 16.11 +0.0
6 205 McNeil, Najatee 9 Randallstown, MD 16.02 16.88 +0.0
7 308 Grammo, Shelia 10 Sharpsburg, MD 17.50 18.15 +0.0
8 275 Davis, Niobe 11 Jersey City, NJ 18.90 +0.0
Event 22 Boys 110 Meter Hurdles
==============================================================================
Name Year School Seed Finals Wind
==============================================================================
1 154 Lewis, Stephen 12 Freemansburg, PA 13.90 14.42 1.3
2 128 Bowie, Justin 12 Boonsboro, MD 14.46 14.79 1.3
3 224 Dorsey, Jeremy 11 Baltimore, MD 14.93 15.07 1.3
4 167 Roman, Terel 10 Martinsburg, WV 15.22 15.44 1.3
5 182 Woods, Julian 9 Sykesville, MD 15.69 15.75 1.3
6 212 Fletcher-Hill, Pau 11 Randallstown, MD 15.35 15.81 1.3
7 287 Galiano-Williams, 10 Pennington, NJ 16.00 17.08 1.3
8 250 Philogene, Alix 10 Rockville, MD 15.95 17.71 1.3
Event 23 Girls 400 Meter Hurdles
=========================================================================
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 208 Robinson, Jasmin 11 Randallstown, MD 1:03.00 1:05.33
2 203 Franklin, Autumne 10 Randallstown, MD 1:03.79 1:05.81
3 147 Hartman, Laura 10 New Market, MD 1:11.00 1:13.34
Event 24 Boys 400 Meter Hurdles
=========================================================================
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 294 Gilson, Aeron 12 Flanders, NJ 54.05 57.58
2 182 Woods, Julian 9 Sykesville, MD 55.07 1:00.79
3 287 Galiano-Williams, 10 Pennington, NJ 59.00 1:01.08
4 126 Bowles, Micah 12 San Antonio, TX 1:01.00 1:03.47
Event 25 Girls 2000 Meter Steeplechase
=========================================================================
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 218 Spence, Margeaux 10 Shippensburg, PA 7:50.29 7:30.81
2 191 McNaughton, Kathry 10 State College, PA 7:56.20 7:41.12
3 166 Pokusa, Shannon 11 Cinnaminson, NJ 8:11.13 8:43.61
Event 26 Boys 2000 Meter Steeplechase
=========================================================================
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 145 Hadley, Greg 10 Rockville, MD 6:49.00 6:51.28
2 230 Daley, Russ 11 Clarksburg, MD 7:30.00 7:30.55
Event 27 Girls 5000 Meter Run
=========================================================================
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 131 Bryan, Stephanie 12 Frederick, MD 18:34.10 18:18.14
2 215 Gass, Jessica 12 Leonardtown, MD 19:01.00 19:31.45
3 315 Adejumo, Hollie 12 Elkridge, MD 19:30.81 19:37.96
4 282 Sisk, Sarah 10 Jersey City, NJ 21:30.00 20:17.32
5 274 Crespo, Raygine 9 Jersey City, NJ 21:18.41
Event 28 Boys 5000 Meter Run
=========================================================================
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 161 Narang, Jatin 12 Germantown, MD 16:20.00 16:01.93
2 132 Christiansen, Pete 11 Frederick, MD 17:18.00 16:27.04
3 311 Christiansen, Dani 9 Frederick, MD 17:19.00 16:36.54
4 221 Vines, Kyle 10 Mechanicsville, MD 17:00.00 17:45.69
Event 29 Girls 4x100 Meter Relay
=========================================================================
School Seed Finals
=========================================================================
1 Good Counsel HS 'A' 48.50 50.29
2 Hawks 'A' 51.86 53.02
Event 30 Boys 4x100 Meter Relay
=========================================================================
School Seed Finals
=========================================================================
1 Delaware Riders 'A' 43.29 42.82
2 Good Counsel HS 'A' 46.45
-- Reservoir Track Club 'A' DQ 3rd exchange out of
Event 32 Boys 4x400 Meter Relay
=========================================================================
School Seed Finals
=========================================================================
1 Dark Horse 'A' 3:34.02 3:39.75
Event 34 Boys 4x200 Meter Relay
=========================================================================
School Seed Finals
=========================================================================
1 Delaware Riders 'A' 1:32.00 1:31.42
Event 38 Boys 1600 Sprint Medley
=========================================================================
School Seed Finals
=========================================================================
1 Horsham Flash 'A' 3:32.00 3:37.96
Event 41 Girls Distance Medley
=========================================================================
School Seed Finals
=========================================================================
1 St Dominic Academy 'A' 12:55.00 15:09.87
Event 45 Girls High Jump
===================================================================================
Name Year School Seed Finals
===================================================================================
1 152 Kianka, Emily 10 Titusville, NJ 5-11.00 1.68m 5-06.00
1.37 1.42 1.47 1.52 1.57 1.63 1.68
P P P O O O XO
2 139 Deneseus, Nicole 11 Martinsburg, WV 5-05.00 1.63m 5-04.25
1.37 1.42 1.47 1.52 1.57 1.63 1.68
P O O O XXO O XXX
3 204 Holt, Nancy 10 Randallstown, MD 5-02.00 1.52m 4-11.75
1.37 1.42 1.47 1.52 1.57
P O O O XXX
4 160 Meyer, Meredith 9 Titusville,Nj, NJ 5-02.00 J1.52m 4-11.75
1.37 1.42 1.47 1.52 1.57
P XO O XO XXX
5 150 Hughes, Shayne 10 Pennington, NJ 5-02.00 J1.52m 4-11.75
1.37 1.42 1.47 1.52 1.57
P O O XXO XXX
6 176 Tiburzi, Olivia 11 Sykesville, MD 5-00.00 J1.52m 4-11.75
1.37 1.42 1.47 1.52 1.57
O O XO XXO XXX
7 280 Sabbers, Cecilia 10 Jersey City, NJ 5-00.00 1.42m 4-07.75
1.37 1.42 1.47
XXO O XXX
8 282 Sisk, Sarah 10 Jersey City, NJ 5-00.00 J1.42m 4-07.75
1.37 1.42 1.47
O XO XXX
9 162 Neral, Dannie 11 Eldersburg, MD 4-10.00 1.37m 4-06.00
1.37 1.42
O XXX
10 275 Davis, Niobe 11 Jersey City, NJ J1.37m 4-06.00
1.37 1.42
XXO XXX
Event 46 Boys High Jump
===================================================================================
Name Year School Seed Finals
===================================================================================
1 141 Drammeh, Momodou 12 Frederick, MD 6-04.00 1.96m 6-05.00
1.63 1.68 1.73 1.78 1.83 1.88 1.96 2.03
P P O O O XXO O XXX
2 154 Lewis, Stephen 12 Freemansburg, PA 6-10.00 J1.96m 6-05.00
1.63 1.68 1.73 1.78 1.83 1.88 1.96 2.03
P P P P O O XO XXX
3 298 Shives, Cody 12 Smithsburg, MD 5-08.00 1.78m 5-10.00
1.63 1.68 1.73 1.78 1.83
XO XO O XO XXX
4 167 Roman, Terel 10 Martinsburg, WV 6-00.00 1.68m 5-06.00
1.63 1.68 1.73
XXO XO XXX
5 125 Bowles, Malcolm 12 San Antonio, TX 5-08.00 1.63m 5-04.25
1.63 1.68
XXO XXX
Event 47 Girls Pole Vault
===================================================================================
Name Year School Seed Finals
===================================================================================
1 133 Clark, Kaitlyn 10 Shepherdstown, WV 10-06.00 3.05m 10-00.00
2.44 2.59 2.74 2.90 3.05 3.20
P XO O XO O XXX
2 151 Igo, Kelsey 12 Frederick, MD 9-06.00 2.90m 9-06.25
2.44 2.59 2.74 2.90 3.05
P O XO XO XXX
Event 48 Boys Pole Vault
===================================================================================
Name Year School Seed Finals
===================================================================================
1 193 Artusio, Erick 12 Frederick, MD 15-04.00 4.57m 15-00.00
3.05 3.20 3.35 3.51 3.66 3.81 3.96 4.12 4.27 4.42 4.57 4.72
P P P P P P P P XXO O O XXX
2 225 Hollowell, Brad 11 Berlin, MD 14-06.00 4.42m 14-06.00
3.05 3.20 3.35 3.51 3.66 3.81 3.96 4.12 4.27 4.42 4.57
P P P P P P P O XO O XXX
3 170 Shirima, Lewis 11 Frederick, MD 13-06.00 4.12m 13-06.25
3.05 3.20 3.35 3.51 3.66 3.81 3.96 4.12 4.27
P P P P P XO XO XXO XXX
4 227 Burkhart, Riley 11 Frederick, MD 12-00.00 3.51m 11-06.25
3.05 3.20 3.35 3.51 3.66
P P O O XXX
5 299 Savage, David 10 Hagerstown, MD 11-00.00 3.35m 10-11.75
3.05 3.20 3.35 3.51
O O XO XXX
-- 291 Williams, Chris 10 Wallingford, PA 15-00.00 NH
3.05 3.20 3.35 3.51 3.66 3.81 3.96 4.12
P P P P P P P XXX
Event 49 Girls Long Jump
========================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind
========================================================================================
1 275 Davis, Niobe 11 Jersey City, NJ 16-02.00 4.82m NWI 15-09.75
4.64m(NWI) 4.82m(NWI) 4.62m(NWI) 4.65m(NWI) FOUL 4.72m(NWI)
Event 50 Boys Long Jump
========================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind
========================================================================================
1 213 Gross, Justin 12 Randallstown, MD 24-02.00 6.79m 3.1 22-03.50
6.53m(1.2) 6.49m(2.2) 6.74m(2.9) 6.79m(3.1) FOUL 6.50m(2.0)
2 154 Lewis, Stephen 12 Freemansburg, PA 22-06.00 6.39m 2.8 20-11.75
6.23m(1.9) 5.93m(2.0) FOUL 6.39m(2.8) 5.43m(1.4) 6.15m(2.0)
3 231 Daniels, Calvin 11 Frederick, MD 20-00.50 6.06m 2.4 19-10.75
FOUL 6.06m(2.4) 5.82m(3.8) 5.41m(2.8) 5.68m(2.6) 6.03m(2.1)
4 126 Bowles, Micah 12 San Antonio, TX 20-00.00 6.00m 1.8 19-08.25
5.56m(2.1) 5.64m(2.1) 5.56m(2.1) 5.79m(2.8) 5.74m(1.6) 6.00m(1.8)
5 125 Bowles, Malcolm 12 San Antonio, TX 19-00.00 5.45m 2.5 17-10.75
FOUL(2.0) FOUL 5.34m(2.3) 5.45m(2.5) 5.07m(3.0) FOUL
Event 51 Girls Triple Jump
========================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind
========================================================================================
1 150 Hughes, Shayne 10 Pennington, NJ 35-11.75 10.80m NWI 35-05.25
10.74m(NWI) 10.80m(NWI) 0.59m(0.2) 10.55m(NWI) 10.69m(-0.7) 10.60m(-1.5)
2 190 Pepper, Hannah 11 Lewes, DE 34-07.25 10.31m NWI 33-10.00
10.31m(NWI) 10.03m(NWI) 10.12m(-0.7) FOUL FOUL 10.21m(-0.3)
3 173 Snyder, Kylie 11 Monrovia, MD 33-00.00 10.21m -1.0 33-06.00
9.45m(NWI) 10.09m(NWI) 10.14m(-0.3) 9.83m(-0.3) 10.18m(NWI) 10.21m(-1.0)
4 275 Davis, Niobe 11 Jersey City, NJ 9.55m -1.0 31-04.00
9.30m(NWI) 9.32m(NWI) 9.55m(-1.0) 9.51m(0.6) 9.21m(0.3) 9.24m(-0.1)
Event 52 Boys Triple Jump
========================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind
========================================================================================
1 200 Terrell, Chris 12 Felton, DE 45-01.50 13.75m -1.7 45-01.50
FOUL FOUL 12.59m(NWI) FOUL 13.35m(-1.9) 13.75m(-1.7)
2 318 Patterson-Khan, Fa Vienna, VA 45-02.00 13.60m -1.2 44-07.50
12.99m(NWI) FOUL 13.16m(NWI) 13.14m(-1.7) 13.42m(-1.7) 13.60m(-1.2)
3 195 Campagnini, James 11 Felton, DE 44-10.00 13.56m NWI 44-06.00
FOUL 13.56m(NWI) 13.36m(NWI) 13.22m(-2.0) FOUL 13.47m(-0.9)
4 317 Merryman, James 12 Berlin, MD 44-03.00 13.53m -1.7 44-04.75
FOUL 12.03m(NWI) FOUL FOUL FOUL 13.53m(-1.7)
5 126 Bowles, Micah 12 San Antonio, TX 43-00.00 13.05m +0.0 42-09.75
12.91m(NWI) 12.79m(NWI) FOUL 13.05m(+0.0) FOUL 12.98m(-0.2)
6 125 Bowles, Malcolm 12 San Antonio, TX 42-00.00 11.92m NWI 39-01.25
11.92m(NWI) 11.87m(NWI) FOUL FOUL 11.66m(2.8) FOUL
-- 306 Harper, Jason 10 Lincoln, DE 48-02.00 FOUL
FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL
Event 53 Girls Discus Throw
===================================================================================
Name Year School Seed Finals
===================================================================================
1 300 Shirley, Melissa 12 Middletown, MD 115-00 117-04 35.76m
109-09 117-04 FOUL FOUL 111-03.50 116-00
2 157 McCloskey, Anna 11 Glen Mills, PA 119-05 112-08 34.34m
FOUL 111-10 105-01 107-08 112-08 FOUL
3 171 Shirk, Paige 12 Clear Spring, MD 119-08 112-06 34.29m
FOUL FOUL FOUL 112-06 FOUL 110-00
4 310 Clay, Samantha 12 Laurel, MD 115-00 106-01 32.33m
106-01 FOUL 103-08 FOUL FOUL FOUL
5 277 Feeney, Madeleine 11 Jersey City, NJ 86-03 71-05 21.76m
FOUL 71-05 FOUL FOUL FOUL 68-09
Event 54 Boys Discus Throw
===================================================================================
Name Year School Seed Finals
===================================================================================
1 313 Adantor, Yao 12 Laurel, MD 170-00 168-06 51.35m
164-10 FOUL 166-07 168-06 FOUL 156-11
2 174 Snyder, Samuel 11 Hopewell, NJ 171-00 159-07 48.64m
134-05 148-06 131-01 FOUL 159-07 FOUL
3 312 Dibattista, Jake 11 Laurel, MD 125-00 115-11 35.33m
FOUL FOUL FOUL 114-00 115-11 FOUL
Event 56 Boys Hammer Throw
===================================================================================
Name Year School Seed Finals
===================================================================================
1 178 Uthe, Brian 11 Frederick, MD 170-00 174-03 53.11m
163-07 174-03 165-02 FOUL FOUL 161-05
2 232 Serafenas, Thor 12 Marietta, GA 165-00 170-00 51.81m
FOUL FOUL 170-00 FOUL FOUL FOUL
Event 57 Girls Javelin Throw
===================================================================================
Name Year School Seed Finals
===================================================================================
1 169 Shasteen, Brooke 11 New Galilee, PA 130-07 121-03 36.95m
102-06 121-03 111-11 FOUL 107-11 111-08.75
2 300 Shirley, Melissa 12 Middletown, MD 100-00 103-00 31.39m
75-09.50 95-04.50 103-00 89-11.75 85-09.25 89-11
3 279 Lipyanka, Julie 10 Jersey City, NJ 96-05 90-07 27.60m
90-07 80-00 90-04 78-06 88-02.50 90-00
4 281 Sisk, Megan 10 Jersey City, NJ 85-00 77-11.25 23.75m
67-09.25 68-08.50 71-02 73-11.25 73-05.25 77-11.25
Event 58 Boys Javelin Throw
===================================================================================
Name Year School Seed Finals
===================================================================================
1 178 Uthe, Brian 11 Frederick, MD 150-00 155-10 47.49m
155-10 FOUL 143-05.75 FOUL FOUL 146-06
2 284 Crawford, Andrew 10 Wallingford, PA 141-00 133-00.50 40.55m
128-01 133-00.50 FOUL FOUL FOUL FOUL
Event 59 Girls Shot Put
===================================================================================
Name Year School Seed Finals
===================================================================================
1 157 McCloskey, Anna 11 Glen Mills, PA 40-11.50 40-01.25 12.22m
38-05.25 38-10.25 38-02.75 FOUL 40-01.25 FOUL
2 171 Shirk, Paige 12 Clear Spring, MD 42-07.00 39-08.25 12.09m
38-05.75 39-08 39-08.25 FOUL FOUL 39-02.25
3 300 Shirley, Melissa 12 Middletown, MD 38-09.00 34-10.25 10.62m
FOUL 34-07.50 FOUL FOUL 34-10.25 34-09
4 310 Clay, Samantha 12 Laurel, MD 34-00.00 33-04.25 10.16m
32-08.75 30-03.50 33-04.25 32-01.50 32-02.50 31-02.25
5 277 Feeney, Madeleine 11 Jersey City, NJ 29-02.00 27-07.75 8.42m
26-01.25 25-07.25 25-03.50 27-07.75 25-07 FOUL
Event 60 Boys Shot Put
===================================================================================
Name Year School Seed Finals
===================================================================================
1 178 Uthe, Brian 11 Frederick, MD 54-00.00 52-09.25 16.08m
49-07 52-09.25 FOUL FOUL 51-07.75 FOUL
2 313 Adantor, Yao 12 Laurel, MD 57-00.00 50-00.50 15.25m
48-01.50 FOUL 48-06.50 FOUL 48-10 50-00.50
3 138 Dayhoff, Lucas 12 Keymar, MD 50-11.00 47-11.00 14.60m
44-02 43-04 44-07.25 44-07 47-03 47-11
Event 61 Girls Heptathlon
=========================================================================
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 134 Clark, Michelle 11 Mt. Airy, MD 2000 3226
2 194 Young, Chelsea 12 Frederick, MD 3100 2402
Event 61 Heptathlon: #1 Girls 100 Meter Hurdles Heptathlon
============================================================================
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 134 Clark, Michelle 11 Mt. Airy, MD 16.64 -0.1 638
2 194 Young, Chelsea 12 Frederick, MD 20.54 -0.1 259
Event 61 Heptathlon: #2 Girls High Jump Heptathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 134 Clark, Michelle 11 Mt. Airy, MD 1.27m 4-02.00 379
1.17 1.22 1.27 1.32
O O O XXX
-- 194 Young, Chelsea 12 Frederick, MD NH
1.17
XXX
Event 61 Heptathlon: #3 Girls Shot Put Heptathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 134 Clark, Michelle 11 Mt. Airy, MD 8.76m 28-09.00 449
2 194 Young, Chelsea 12 Frederick, MD 8.17m 26-09.75 410
Event 61 Heptathlon: #4 Girls 200 Meter Dash Heptathlon
============================================================================
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 194 Young, Chelsea 12 Frederick, MD 27.97 +0.0 633
2 134 Clark, Michelle 11 Mt. Airy, MD 29.13 +0.0 545
Event 61 Heptathlon: #5 Girls Long Jump Heptathlon
======================================================================================
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
1 134 Clark, Michelle 11 Mt. Airy, MD 4.16m NWI 13-07.75 345
3.78m(NWI) 4.06m(NWI) 4.16m(NWI)
2 194 Young, Chelsea 12 Frederick, MD 4.10m NWI 13-05.50 331
FOUL 3.82m(NWI) 4.10m(NWI)
Event 61 Heptathlon: #6 Girls Javelin Throw Heptathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 134 Clark, Michelle 11 Mt. Airy, MD 21.83m 71-07 323
2 194 Young, Chelsea 12 Frederick, MD 17.78m 58-04 248
Event 61 Heptathlon: #7 Girls 800 Meter Run Heptathlon
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 134 Clark, Michelle 11 Mt. Airy, MD 2:42.32 547
2 194 Young, Chelsea 12 Frederick, MD 2:44.63 521
Event 62 Boys Decathlon
=========================================================================
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 137 Cross, Mike 11 Pennington, NJ 5213
2 168 Roskos, Sam 12 Pennington, NJ 4351
3 149 Hoenicke, Nolan 12 Clarksville, MD 4160
4 220 Sutherland, David 12 Queenstown, MD 3544
5 223 Powell, Steven 12 Stevensville, MD 3138
6 230 Daley, Russ 11 Clarksburg, MD 2561
Event 62 Decathlon: #1 Boys 100 Meter Dash Decathlon
============================================================================
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 149 Hoenicke, Nolan 12 Clarksville, MD 11.96 -1.1 659
2 137 Cross, Mike 11 Pennington, NJ 12.30 -1.1 593
3 168 Roskos, Sam 12 Pennington, NJ 12.41 -1.1 573
4 223 Powell, Steven 12 Stevensville, MD 12.99 -1.1 470
5 220 Sutherland, David 12 Queenstown, MD 13.81 -1.1 340
6 230 Daley, Russ 11 Clarksburg, MD 14.71 -1.1 219
Event 62 Decathlon: #2 Boys Long Jump Decathlon
======================================================================================
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
1 137 Cross, Mike 11 Pennington, NJ 5.73m NWI 18-09.75 529
5.72m(NWI) FOUL 5.73m(NWI)
2 149 Hoenicke, Nolan 12 Clarksville, MD 5.71m NWI 18-09.00 525
5.71m(NWI) 5.33m(NWI) 5.40m(NWI)
3 220 Sutherland, David 12 Queenstown, MD 5.05m NWI 16-07.00 392
4.74m(NWI) 4.76m(NWI) 5.05m(NWI)
4 223 Powell, Steven 12 Stevensville, MD 5.01m NWI 16-05.25 384
FOUL 5.01m(NWI) 4.80m(NWI)
5 168 Roskos, Sam 12 Pennington, NJ 5.00m NWI 16-05.00 382
FOUL 5.00m(NWI) 4.98m(NWI)
6 230 Daley, Russ 11 Clarksburg, MD 4.59m NWI 15-00.75 306
4.48m(NWI) 4.59m(NWI) 4.40m(NWI)
Event 62 Decathlon: #3 Boys Shot Put Decathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 137 Cross, Mike 11 Pennington, NJ 10.35m 33-11.50 507
9.64m 10.35m 10.14m
2 168 Roskos, Sam 12 Pennington, NJ 9.39m 30-09.75 449
8.31m 9.39m 9.35m
3 220 Sutherland, David 12 Queenstown, MD 8.64m 28-04.25 404
8.64m 8.05m FOUL
4 149 Hoenicke, Nolan 12 Clarksville, MD 8.29m 27-02.50 384
8.29m 8.26m 6.78m
5 223 Powell, Steven 12 Stevensville, MD 7.52m 24-08.25 338
6.51m 7.52m 6.43m
6 230 Daley, Russ 11 Clarksburg, MD 6.31m 20-08.50 267
6.31m 5.93m 6.03m
Event 62 Decathlon: #4 Boys High Jump Decathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 137 Cross, Mike 11 Pennington, NJ 1.88m 6-02.00 696
2 220 Sutherland, David 12 Queenstown, MD 1.53m 5-00.25 411
3 168 Roskos, Sam 12 Pennington, NJ 1.48m 4-10.25 374
4 230 Daley, Russ 11 Clarksburg, MD 1.43m 4-08.25 338
4 149 Hoenicke, Nolan 12 Clarksville, MD 1.43m 4-08.25 338
6 223 Powell, Steven 12 Stevensville, MD 1.22m 4-00.00 200
Event 62 Decathlon: #5 Boys 400 Meter Dash Decathlon
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 137 Cross, Mike 11 Pennington, NJ 52.83 689
2 168 Roskos, Sam 12 Pennington, NJ 54.22 631
3 149 Hoenicke, Nolan 12 Clarksville, MD 56.87 526
4 220 Sutherland, David 12 Queenstown, MD 1:01.81 354
5 223 Powell, Steven 12 Stevensville, MD 1:03.29 308
6 230 Daley, Russ 11 Clarksburg, MD 1:05.85 236
Event 62 Decathlon: #6 Boys 110 Meter Hurdles Decathlon
============================================================================
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 137 Cross, Mike 11 Pennington, NJ 17.62 -1.0 561
2 149 Hoenicke, Nolan 12 Clarksville, MD 19.90 -1.0 357
3 168 Roskos, Sam 12 Pennington, NJ 21.56 -1.0 236
4 220 Sutherland, David 12 Queenstown, MD 21.79 -1.0 222
5 223 Powell, Steven 12 Stevensville, MD 22.11 -1.0 202
6 230 Daley, Russ 11 Clarksburg, MD 22.13 -1.0 200
Event 62 Decathlon: #7 Boys Discus Throw Decathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 168 Roskos, Sam 12 Pennington, NJ 26.50m 86-11 396
26.50m FOUL 20.24m
2 220 Sutherland, David 12 Queenstown, MD 25.58m 83-11 378
FOUL 25.58m 23.75m
3 137 Cross, Mike 11 Pennington, NJ 23.80m 78-01 344
19.50m 21.50m 23.80m
4 223 Powell, Steven 12 Stevensville, MD 21.25m 69-09 296
20.80m 21.25m 20.93m
5 149 Hoenicke, Nolan 12 Clarksville, MD 20.55m 67-05 282
FOUL 20.55m 20.38m
6 230 Daley, Russ 11 Clarksburg, MD 14.90m 48-11 178
14.90m 12.90m 14.49m
Event 62 Decathlon: #8 Boys Pole Vault Decathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Point
=================================================================================
1 149 Hoenicke, Nolan 12 Clarksville, MD 3.89m 12-09.00 587
2 223 Powell, Steven 12 Stevensville, MD 3.66m 12-00.00 525
3 220 Sutherland, David 12 Queenstown, MD 3.36m 11-00.25 446
4 168 Roskos, Sam 12 Pennington, NJ 3.20m 10-06.00 406
5 137 Cross, Mike 11 Pennington, NJ 2.59m 8-06.00 262
6 230 Daley, Russ 11 Clarksburg, MD 1.53m 5-00.25 59
Event 62 Decathlon: #9 Boys Javelin Throw Decathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 137 Cross, Mike 11 Pennington, NJ 34.52m 113-03 363
34.52m 33.63m 33.90m
2 168 Roskos, Sam 12 Pennington, NJ 31.95m 104-10 327
27.76m 31.95m 30.10m
3 220 Sutherland, David 12 Queenstown, MD 26.84m 88-01 255
22.12m 18.82m 26.84m
4 149 Hoenicke, Nolan 12 Clarksville, MD 22.25m 73-00 192
22.25m 18.36m 17.36m
5 230 Daley, Russ 11 Clarksburg, MD 20.60m 67-07 169
19.94m 19.18m 20.60m
6 223 Powell, Steven 12 Stevensville, MD 19.00m 62-04 148
18.52m 17.50m 19.00m
Event 62 Decathlon: #10 Boys 1500 Meter Run Decathlon
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 137 Cross, Mike 11 Pennington, NJ 4:41.82 669
2 230 Daley, Russ 11 Clarksburg, MD 4:55.03 589
3 168 Roskos, Sam 12 Pennington, NJ 4:56.99 577
4 220 Sutherland, David 12 Queenstown, MD 5:41.97 342
5 149 Hoenicke, Nolan 12 Clarksville, MD 5:49.15 310
6 223 Powell, Steven 12 Stevensville, MD 5:59.24 267
Return to Top
|
|
|