MoCoRunning






PVAC Championship
PVAC XC Championships History
Hosted By:
Wednesday, October 30, 2013

Results By Elite Race Management www.EliteRaces.com 
Overall Finish List - Girls
Middle School Girls

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Year
    1  (< 5)    302  Grace Gaynor          Covenant Life School                    14:38.1  7:19/M      
    2      1    295  JOHANNA STITT-ABOW    Washington Waldorf                      15:16.1  7:38/M    7 
    3      2    279  MYLENA BROWN          Washington International                15:36.6  7:48/M    8 
    4      3    281  MADDY SALWEN          Washington International                15:47.8  7:54/M    7 
    5  (< 5)    304  Anna Sohn             Covenant Life School                    15:53.1  7:57/M      
    6  (< 5)    253  KATHLEEN MCCULLOUGH   Sandy Spring                            15:59.3  8:00/M    6 
    7      4    134  JENNY BELSON          Jewish Day School                       15:59.3  8:00/M    8 
    8      5    140  DEVIRA FRIEDMAN       Jewish Day School                       16:19.0  8:10/M    7 
    9      6    282  ANNAROSA ZAMPAGLIONE  Washington International                16:19.3  8:10/M    7 
   10      7     87  CHANDLER BROWN        Grace Brethren Clinton                  16:24.4  8:12/M    5 
   11      8    284  CHLOE GUTNIKOFF       Washington International                16:26.7  8:13/M    6 
   12  (< 5)    254  ZOE PHILLIPS          Sandy Spring                            16:32.7  8:16/M    6 
   13      9    137  ADDIE BARD            Jewish Day School                       16:39.6  8:20/M    7 
   14  (< 5)     45  DARIA BROWN           Edmund Burke School                     16:42.1  8:21/M    6 
   15     10    299  LUCY JACKSON          Washington Waldorf                      17:11.1  8:36/M    6 
   16  (< 5)    168  LILY FOWLER           Mclean School of Maryland               17:11.9  8:36/M    5 
   17  (< 5)    251  YAGASS BAH            Sandy Spring                            17:16.6  8:38/M    8 
   18     11    293  RAYA COX              Washington Waldorf                      18:01.1  9:01/M    7 
   19     12    138  AMY BECKER            Jewish Day School                       18:09.1  9:05/M    7 
   20     13     83  AYSIA CONNER          Grace Brethren Clinton                  18:16.4  9:08/M    7 
   21  (< 5)    167  SARAH SEREYNI         Mclean School of Maryland               18:25.3  9:13/M    7 
   22     14    285  BETTY SMART           Washington International                18:26.5  9:13/M    6 
   23     15    296  ANNABELLE ADELIZZI    Washington Waldorf                      18:37.8  9:19/M    6 
   24  (< 5)    301  Lianne Barwell        Covenant Life School                    18:39.7  9:20/M      
   25     16     88  JAKAYLA HOLLAND       Grace Brethren Clinton                  18:40.8  9:20/M    5 
   26     17    297  GRACE FLORY           Washington Waldorf                      18:47.8  9:24/M    6 
   27     18    283  SOPHIA CARSWELL       Washington International                19:18.2  9:39/M    6 
   28     19     86  MAYA PLATER           Grace Brethren Clinton                  20:53.7 10:27/M    7 
   29     20    139  MIRIAM DREXLER        Jewish Day School                       21:02.8 10:31/M    7 
   30  (< 5)    252  MADISON COLE          Sandy Spring                            21:50.8 10:55/M    8 
   31     21    294  ANALISA HAKES         Washington Waldorf                      22:29.3 11:15/M    7 
   32     22     84  FAITH GOODMAN         Grace Brethren Clinton                  22:30.9 11:15/M    7 
   33  (< 5)    166  GHISELLE DECRUISE     Mclean School of Maryland               23:21.5 11:41/M    7 
   34  (< 5)    303  Ashleigh Halsey       Covenant Life School                    23:28.7 11:44/M      
   35     23     85  HANNAH LEMON          Grace Brethren Clinton                  26:23.7 13:12/M    7 
   36     24    298  SOPHIA FORRESTER      Washington Waldorf                      26:25.8 13:13/M    6 
   37  (< 5)    177  KYLA PAYNE            Oakcrest                                28:12.5 14:06/M    6 
   38  (< 5)     77  PALOMA CATALAN        Field School                          1:43:28.7 51:44/M    8 





Overall Finish List - Girls

Girls Varsity

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Year

    1      1     73  SAMI KING             Field School                            20:23.0  6:35/M    10
    2      2    132  RACHEL SNIFFEN        Jewish Day School                       21:28.1  6:55/M    12
    3      3    136  ALEX HANNAH           Jewish Day School                       21:51.1  7:03/M    8 
    4      4    261  ARIELA LEVY           Washington International                22:38.8  7:18/M    12
    5      5    265  LINNEA BOURONCLE      Washington International                22:44.7  7:20/M    9 
    6      6    133  ANNA ROSE OSOFSKY     Jewish Day School                       23:02.1  7:26/M    10
    7      7     75  MARLENE ROY           Field School                            23:07.8  7:27/M    10
    8      8     72  LINDA CATALAN         Field School                            23:13.3  7:29/M    10
    9      9    130  HILARY DRUCKMAN       Jewish Day School                       23:19.6  7:31/M    12
   10     10    287  KAILA HILL            Washington Waldorf                      23:23.6  7:33/M    12
   11     11    264  MERRELL GUZMAN        Washington International                23:29.2  7:35/M    10
   12     12     40  DAIJUN HE             Edmund Burke School                     23:46.2  7:40/M    11
   13     13    176  ANGELA GOYETTE        Oakcrest                                23:48.0  7:41/M    7 
   14     14     23  ABBIE WIKNER          Covenant Life School                    23:53.5  7:42/M    11
   15     15     17  HANNAH TERWILLIGER    Covenant Life School                    24:07.2  7:47/M    12
   16     16     18  TASIA HARMAN          Covenant Life School                    24:13.8  7:49/M    11
   17     17    173  ETTA DAVIS            Oakcrest                                24:19.7  7:51/M    9 
   18     18    260  OLIVIA DRISCOLL       Washington International                24:32.5  7:55/M    12
   19     19     43  CAROLINE KUBZANSKY    Edmund Burke School                     24:33.6  7:55/M    9 
   20     20     70  TARA BHAT             Field School                            25:20.1  8:10/M    12
   21     21     74  SAM ROS               Field School                            25:23.0  8:11/M    10
   22  (< 5)     82  BRIONA RICHARDS       Grace Brethren Clinton                  25:27.9  8:13/M    11
   23     22     24  KARLIE BATCHELDER     Covenant Life School                    26:23.1  8:31/M    10
   24     23     41  JULIA HIEMSTRA        Edmund Burke School                     26:55.7  8:41/M    11
   25     24     42  ASTRID SELF           Edmund Burke School                     27:05.9  8:44/M    10
   26     25     19  ALYSSA HENDRICKS      Covenant Life School                    27:23.6  8:50/M    11
   27     26    262  MAYA MALLABY-KAY      Washington International                27:35.6  8:54/M    12
   28     27    131  ADEENA EISEN          Jewish Day School                       28:05.7  9:04/M    12
   29     28     76  JACK KENDE            Field School                            28:08.5  9:05/M    9 
   30     29     22  CHRISTY LITTRELL      Covenant Life School                    28:53.6  9:19/M    11
   31     30    175  ANNE WHELAN           Oakcrest                                29:07.9  9:24/M    9 
   32     31     26  JULIA ROHRER          Covenant Life School                    29:16.3  9:26/M    9 
   33     32    288  ISABEL TWANMO         Washington Waldorf                      29:23.5  9:29/M    12
   34  (> 7)     16  BRIEONA ROSA          Covenant Life School                    29:51.2  9:38/M    12
   35     33     39  CAITLIN CONNOLLY      Edmund Burke School                     29:56.7  9:39/M    12
   36  (> 7)     21  ALI KRAATZ            Covenant Life School                    30:07.9  9:43/M    11
   37     34    292  COX GALENA            Washington Waldorf                      31:22.5 10:07/M    9 
   38     35    291  TWANMO CECILIA        Washington Waldorf                      32:52.6 10:36/M    9 
   39     36    289  ARIANA BAETZ          Washington Waldorf                      33:04.7 10:40/M    10
   40  (> 7)     25  GRACE REYNOLDS        Covenant Life School                    35:51.1 11:34/M    9 
   41     37    174  CATALINA DENTZEL      Oakcrest                                37:56.4 12:14/M    9 
   42     38    171  GRACE HANLON          Oakcrest                                39:03.6 12:36/M    10





Overall Finish List - Boys

Middle School Boys

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Year

    1  (< 5)     80  NATHAN BUTTS          Grace Brethren Clinton                  12:33.4  6:17/M    7 
    2      1    107  ALEX ARKING           Jewish Day School                       12:47.3  6:24/M    8 
    3      2    208  MATTHEW LASKOWSKI     Saint Anslem's Abbey                    13:11.1  6:36/M    8 
    4      3    114  ZEV KATZ              Jewish Day School                       13:21.4  6:41/M    7 
    5      4    274  NICOLO ZUCCHI         Washington International                13:26.4  6:43/M    7 
    6      5    123  JOSH DIEWALD          Jewish Day School                       13:39.1  6:50/M    6 
    7      6    242  JOSH AVERBACH         Sandy Spring                            13:44.6  6:52/M    8 
    8      7    218  CHRIS SHERMAN         Saint Anslem's Abbey                    13:45.9  6:53/M    7 
    9      8    111  DANIEL WEISS          Jewish Day School                       13:46.4  6:53/M    8 
   10      9    211  ALEX TAYLOR           Saint Anslem's Abbey                    13:52.5  6:56/M    8 
   11     10    113  ARI GERSHENGORN       Jewish Day School                       14:17.2  7:09/M    7 
   12     11     35  EDDY KEENAN           Edmund Burke School                     14:19.8  7:10/M    8 
   13     12    244  HENRY NICHOLS         Sandy Spring                            14:23.6  7:12/M    8 
   14  (< 5)    141  ELIYAS ASSEFA         Kendall Demonstration                   14:24.0  7:12/M    8 
   15     13    215  ALEX FOLEY            Saint Anslem's Abbey                    14:26.9  7:13/M    7 
   16     14    306  Connor Malone         Covenant Life School                    14:34.9  7:17/M      
   17     15    246  BEN DAVIS             Sandy Spring                            14:43.4  7:22/M    7 
   18     16    118  YOEL ALTMAN           Jewish Day School                       14:43.6  7:22/M    6 
   19  (< 5)     79  MICHAEL BROOKS        Grace Brethren Clinton                  14:45.2  7:23/M    7 
   20     17    270  MARIO GUADAMILLAS-JAQUWashington International                14:46.2  7:23/M    7 
   21     18    206  BEN BORZEKOWSKI       Saint Anslem's Abbey                    14:54.0  7:27/M    8 
   22     19     36  PABLO LAGUARDA        Edmund Burke School                     15:02.9  7:31/M    8 
   23     20    119  JEREMY ASHE           Jewish Day School                       15:03.6  7:32/M    6 
   24  (> 7)    120  TOMER CAHAL           Jewish Day School                       15:06.8  7:33/M    6 
   25  (> 7)    127  ARIEL MARGOLIS        Jewish Day School                       15:11.0  7:36/M    6 
   26  (> 7)    128  ITAMAR OSOVIZKY       Jewish Day School                       15:11.0  7:36/M    6 
   27  (< 5)    142  TREVOR BOTTILGERI     Kendall Demonstration                   15:19.0  7:40/M    8 
   28  (> 7)    129  BOAZ SCHWARTZ         Jewish Day School                       15:21.2  7:41/M    6 
   29     21    305  Joe Herbert           Covenant Life School                    15:23.2  7:42/M      
   30  (< 5)    144  NATNAIL TOLOSSA       Kendall Demonstration                   15:26.5  7:43/M    6 
   31     22    267  ELLIOTT DINER         Washington International                15:29.9  7:45/M    8 
   32     23    160  CHRISTIAN PRINCELER   Mclean School of Maryland               15:33.3  7:47/M    7 
   33  (> 7)    117  MAX ROGAL             Jewish Day School                       15:34.2  7:47/M    7 
   34     24    212  STEPHEN THOMPSON      Saint Anslem's Abbey                    15:37.0  7:49/M    8 
   35  (> 7)    122  DANIEL CHODOROW       Jewish Day School                       15:37.9  7:49/M    6 
   36     25    220  PAUL WRIGHT           Saint Anslem's Abbey                    15:38.0  7:49/M    7 
   37  (> 7)    221  PETER ZORC            Saint Anslem's Abbey                    15:39.0  7:50/M    7 
   38     26    271  ZAMAN KEINATH-ESMAIL  Washington International                15:40.0  7:50/M    7 
   39     27    158  DANIEL ROMANICK       Mclean School of Maryland               15:41.5  7:51/M    8 
   40     28     38  BOOKER VISO           Edmund Burke School                     15:43.8  7:52/M    6 
   41     29     37  ANDREW LOUDA          Edmund Burke School                     15:44.5  7:52/M    7 
   42  (> 7)    124  ELI EITAN             Jewish Day School                       15:47.7  7:54/M    6 
   43     30    243  PETER BYHOUWER        Sandy Spring                            15:49.2  7:55/M    8 
   44  (> 7)    112  EVAN WOOD             Jewish Day School                       15:51.3  7:56/M    8 
   45  (> 7)    121  BAR CARMEL            Jewish Day School                       16:19.7  8:10/M    6 
   46     31    159  HUNTER RUDERMAN       Mclean School of Maryland               16:23.8  8:12/M    8 
   47     32    269  IAN CARPENTER SUHY    Washington International                16:25.9  8:13/M    7 
   48     33    250  BRANDON RILEY         Sandy Spring                            16:28.6  8:14/M    6 
   49     34    157  ALEX RAH              Mclean School of Maryland               16:29.4  8:15/M    8 
   50     35    309  Erik Stancik          Covenant Life School                    16:32.6  8:16/M      
   51     36    249  ORI JOSELL            Sandy Spring                            16:38.1  8:19/M    6 
   52  (> 7)    219  AIDAN WILEY           Saint Anslem's Abbey                    16:38.8  8:19/M    7 
   53  (> 7)    116  JACOB MANNES          Jewish Day School                       16:42.4  8:21/M    7 
   54     37    308  Andrew Rosa           Covenant Life School                    16:47.1  8:24/M      
   55     38    266  OLIVER DEL SESTO      Washington International                17:00.4  8:30/M    8 
   56     39    248  ASHER BILSKY          Sandy Spring                            17:31.4  8:46/M    6 
   57  (> 7)    214  DAVID FEIRA           Saint Anslem's Abbey                    17:40.9  8:50/M    7 
   58  (> 7)    247  JAKE ORLOFF           Sandy Spring                            17:45.2  8:53/M    7 
   59  (> 7)    108  IZZY FRIEDLAND        Jewish Day School                       17:45.3  8:53/M    8 
   60     40    307  Jed Orndoff           Covenant Life School                    17:53.1  8:57/M      
   61     41    268  IAN TRAPHAGEN         Washington International                18:02.5  9:01/M    8 
   62  (> 7)    277  EMRE TOKPINAR         Washington International                18:04.4  9:02/M    6 
   63  (> 7)    110  BEN SHROCK            Jewish Day School                       18:05.9  9:03/M    8 
   64  (> 7)    216  PATRICK MACO          Saint Anslem's Abbey                    18:07.8  9:04/M    7 
   65  (> 7)    276  GIACOMO MANTOURANELLI Washington International                18:08.4  9:04/M    6 
   66     42    161  BENNETT SCHEER        Mclean School of Maryland               18:16.3  9:08/M    7 
   67  (> 7)    115  NOAH KUPERBERG        Jewish Day School                       18:18.1  9:09/M    7 
   68     43    162  OLAF HICHWA           Mclean School of Maryland               18:34.9  9:17/M    6 
   69  (> 7)    275  ANDREW LAURIA-SHEEHAN Washington International                18:36.0  9:18/M    6 
   70  (< 5)    286  RICARDO KORNEGAY      Washington Waldorf                      18:42.3  9:21/M    6 
   71     44    164  ISAAC VEIHWEG         Mclean School of Maryland               19:10.5  9:35/M    5 
   72  (> 7)    245  JOSEPH BERMAN         Sandy Spring                            19:18.3  9:39/M    7 
   73  (> 7)    278  SAM TRRYLL            Washington International                19:35.1  9:48/M    6 
   74  (> 7)    209  WILL LAWRENCE         Saint Anslem's Abbey                    19:49.9  9:55/M    8 
   75  (< 5)     81  WESLEY DOGAN          Grace Brethren Clinton                  20:55.3 10:28/M    7 
   76  (< 5)    143  ZHENCHENG CHEN        Kendall Demonstration                   21:05.6 10:33/M    8 
   77  (> 7)    163  AIDEN OSER            Mclean School of Maryland               21:51.0 10:56/M    6 
   78  (> 7)    126  DORON FOX             Jewish Day School                       22:36.9 11:18/M    6 
   79     45     34  KOFI BULLUCK          Edmund Burke School                     22:40.1 11:20/M    8 
   80  (> 7)    213  FRANK DALEY YOUNG     Saint Anslem's Abbey                    24:40.5 12:20/M    7 
   81  (> 7)    207  SAM COHEN             Saint Anslem's Abbey                    26:21.4 13:11/M    8 
   82  (> 7)    217  ROBERT RAMKISHUN      Saint Anslem's Abbey                    56:52.4 28:26/M    7 





Overall Finish List - Boys

Boys Varsity

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Year

    1      1    179  JARED ALLEN           Saint Anslem's Abbey                    17:35.7  5:40/M    12
    2      2    185  MICHAEL LASKOWSKI     Saint Anslem's Abbey                    17:45.4  5:44/M    12
    3      3    106  REUBEN WINSTON        Jewish Day School                       18:05.0  5:50/M    9 
    4      4     93  HARRY WANDERSMAN      Jewish Day School                       18:06.3  5:50/M    11
    5      5     68  WELLS THOMASON        Field School                            18:17.5  5:54/M    9 
    6      6    198  CUATRO JOHNSTON       Saint Anslem's Abbey                    18:19.0  5:55/M    10
    7      7     53  MATT LAVINE           Field School                            18:47.9  6:04/M    11
    8      8     54  JACK LUSTIG           Field School                            19:01.9  6:08/M    11
    9      9     46  ANDREW DEFRANK        Field School                            19:02.6  6:08/M    12
   10     10     55  JACK TOBE             Field School                            19:03.3  6:09/M    11
   11     11      4  ELLIOT LOWE           Covenant Life School                    19:10.3  6:11/M    11
   12     12    238  MARSHALL LIEDER       Sandy Spring                            19:11.2  6:11/M    9 
   13     13    228  MANUEL RODRIGUEZ      Sandy Spring                            19:14.4  6:12/M    11
   14     14    223  JACK KESSLER          Sandy Spring                            19:27.9  6:16/M    12
   15     15      3  DAVID KEELER          Covenant Life School                    19:53.0  6:25/M    11
   16     16     28  COLE MILLER           Edmund Burke School                     19:57.7  6:26/M    11
   17     17     48  WILL ROSSI            Field School                            19:59.3  6:27/M    12
   18     18      6  JONATHAN SMISSON      Covenant Life School                    20:01.8  6:27/M    11
   19     19    102  JEREMY RUTA           Jewish Day School                       20:06.1  6:29/M    9 
   20     20      7  KEVIN ACEVEDO         Covenant Life School                    20:08.1  6:30/M    10
   21     21     60  JACK MONAHAN          Field School                            20:08.8  6:30/M    10
   22     22    191  CHARLIE PAQUETTE      Saint Anslem's Abbey                    20:15.9  6:32/M    11
   23  (< 5)    258  NICOLAS SARFATI       Washington International                20:21.5  6:34/M    11
   24     23     27  GARY LI               Edmund Burke School                     20:21.5  6:34/M    12
   25     24     99  CALEB GERSHENGORN     Jewish Day School                       20:27.2  6:36/M    9 
   26  (< 5)    257  RAY GUO               Washington International                20:28.8  6:36/M    11
   27     25    229  SAM ZABRONSKY         Sandy Spring                            20:29.1  6:36/M    11
   28     26     92  DANNY WAKSMAN         Jewish Day School                       20:32.1  6:37/M    11
   29  (< 5)    169  MASATO OZAWA          Montrose Christian                      20:33.3  6:38/M    10
   30     27      2  CHRIS MITCHELL        Covenant Life School                    20:40.0  6:40/M    12
   31     28      5  STEPHEN PAYNE         Covenant Life School                    20:40.9  6:40/M    11
   32     29    105  YONI WEINER-TOBIN     Jewish Day School                       20:47.3  6:42/M    9 
   33  (< 5)    256  TIMUR ONDER           Washington International                21:04.8  6:48/M    12
   34  (> 7)     67  AYINDE SUMMEY         Field School                            21:05.6  6:48/M    9 
   35     30    222  VORAKIT CHUDATEMIYA   Sandy Spring                            21:08.0  6:49/M    12
   36     31    189  SAM SHERMAN           Saint Anslem's Abbey                    21:17.2  6:52/M    12
   37     32    104  ZEV STRAVITZ          Jewish Day School                       21:18.3  6:52/M    9 
   38     33    186  SEBASTIAN MAZZA       Saint Anslem's Abbey                    21:19.2  6:53/M    12
   39     34    183  MATT JONES            Saint Anslem's Abbey                    21:19.8  6:53/M    12
   40  (> 7)     96  DANIEL LEVY           Jewish Day School                       21:22.7  6:54/M    10
   41  (> 7)    100  ETHAN JOSOVITZ        Jewish Day School                       21:34.7  6:57/M    9 
   42  (> 7)     90  AARON BOXERMAN        Jewish Day School                       21:36.5  6:58/M    12
   43  (< 5)    259  MARTEEM BEELS         Washington International                21:38.0  6:59/M    9 
   44     35    234  DAVID ADISE           Sandy Spring                            21:40.3  6:59/M    9 
   45  (> 7)     97  JONAH EISEN           Jewish Day School                       21:43.0  7:00/M    9 
   46     36     29  CHRIS NAKAMURA        Edmund Burke School                     21:54.1  7:04/M    11
   47  (> 7)    194  EVAN BINKLEY          Saint Anslem's Abbey                    21:57.2  7:05/M    10
   48     37    225  JAKE GEARON           Sandy Spring                            21:58.2  7:05/M    11
   49  (> 7)    184  JOHN KORZAN           Saint Anslem's Abbey                    21:59.3  7:05/M    12
   50  (> 7)    190  MATT HUERTA           Saint Anslem's Abbey                    22:02.7  7:06/M    11
   51     38    156  KYLE SHAPIRO          Mclean School of Maryland               22:08.8  7:08/M    9 
   52     39      9  PATRICK MARESCO       Covenant Life School                    22:14.9  7:10/M    10
   53  (> 7)     59  WALTER JONES          Field School                            22:19.1  7:12/M    10
   54  (> 7)     15  SEAN POOL             Covenant Life School                    22:19.6  7:12/M    9 
   55     40     31  ELVIN MENG            Edmund Burke School                     22:34.9  7:17/M    10
   56  (> 7)    239  NATHAN OLIVER         Sandy Spring                            22:38.6  7:18/M    9 
   57  (> 7)     64  ZACK BROWN            Field School                            22:39.7  7:18/M    9 
   58  (> 7)      8  BEN HUI               Covenant Life School                    22:40.4  7:19/M    10
   59  (> 7)     58  DAN ENGLUND           Field School                            22:42.2  7:19/M    10
   60  (> 7)     91  BRIAN SCHONFELD       Jewish Day School                       22:46.0  7:21/M    11
   61  (> 7)    237  JOSH DICKEY           Sandy Spring                            23:03.0  7:26/M    9 
   62  (> 7)    199  JOHNNY LORENTZ        Saint Anslem's Abbey                    23:12.2  7:29/M    10
   63  (> 7)    231  BOBBY HSIEH           Sandy Spring                            23:13.8  7:29/M    10
   64  (> 7)    224  RICK PFLEEGER         Sandy Spring                            23:15.3  7:30/M    12
   65  (> 7)     61  BEN NEAL              Field School                            23:19.2  7:31/M    10
   66  (> 7)    241  QUENTIN THOMAS        Sandy Spring                            23:23.9  7:33/M    9 
   67     41    155  OWEN KIRK-WHITMAN     Mclean School of Maryland               23:25.3  7:33/M    9 
   68  (> 7)     52  MAX GUERRA            Field School                            23:27.3  7:34/M    11
   69  (> 7)     65  JACK KURTZ            Field School                            23:28.1  7:34/M    9 
   70  (> 7)    103  AARON SCHONFELD       Jewish Day School                       23:28.4  7:34/M    9 
   71  (> 7)    202  NICK STEWART          Saint Anslem's Abbey                    23:28.8  7:34/M    10
   72  (> 7)    181  ELI COHEN             Saint Anslem's Abbey                    23:30.2  7:35/M    12
   73  (> 7)    240  ANDREW SUN            Sandy Spring                            23:39.0  7:38/M    9 
   74  (> 7)    230  FRANK CHENG           Sandy Spring                            23:45.4  7:40/M    10
   75  (> 7)    232  RAVI SEROTA           Sandy Spring                            23:54.3  7:43/M    10
   76  (> 7)    188  BENJAMIN MORRISON     Saint Anslem's Abbey                    24:04.9  7:46/M    12
   77  (> 7)    200  MAX NOVACK            Saint Anslem's Abbey                    24:05.5  7:46/M    10
   78  (> 7)    180  JOHN BIFFL            Saint Anslem's Abbey                    24:16.2  7:50/M    12
   79     42    145  TYLER KIM             Mclean School of Maryland               24:17.1  7:50/M    12
   80  (> 7)    187  JAMES MCFEETERS       Saint Anslem's Abbey                    24:17.8  7:50/M    12
   81  (> 7)    178  STRADIS ALIMONIS      Saint Anslem's Abbey                    24:27.7  7:53/M    12
   82  (> 7)     47  ARI MOSKOWITZ         Field School                            24:33.9  7:55/M    12
   83     43    154  RAPHAEL KAHN          Mclean School of Maryland               24:40.6  7:57/M    9 
   84  (< 5)     78  AARON LEWIS           Grace Brethren Clinton                  24:58.9  8:03/M    11
   85  (> 7)     62  SIMON YEO             Field School                            25:03.5  8:05/M    10
   86  (> 7)    236  JACKSON BYRNE         Sandy Spring                            25:22.6  8:11/M    9 
   87  (> 7)    193  CONRAD VECCHIONE      Saint Anslem's Abbey                    25:33.8  8:15/M    11
   88  (> 7)    101  JOEY RUSHFIELD        Jewish Day School                       25:35.7  8:15/M    9 
   89  (> 7)    227  YUXIANG LUO           Sandy Spring                            25:37.1  8:16/M    11
   90     44    149  ZACH LEVINE           Mclean School of Maryland               25:52.5  8:21/M    10
   91     45    148  DANIEL KLIEN          Mclean School of Maryland               26:04.4  8:25/M    10
   92  (> 7)     11  LUKE REYNOLDS         Covenant Life School                    26:05.0  8:25/M    10
   93  (> 7)     13  JEREMY MATTHEWS       Covenant Life School                    26:06.9  8:25/M    9 
   94  (> 7)     12  BEN ROSA              Covenant Life School                    26:13.4  8:27/M    10
   95     46     30  GABE SCRIBNER         Edmund Burke School                     26:20.5  8:30/M    11
   96  (> 7)     14  DIEGO MORALES         Covenant Life School                    26:28.3  8:32/M    9 
   97  (> 7)    182  ALEXANDER GRIMALDI    Saint Anslem's Abbey                    26:37.9  8:35/M    12
   98     47    152  NOAH FRIEDMAN         Mclean School of Maryland               27:08.4  8:45/M    9 
   99     48     32  RICHARD FU            Edmund Burke School                     27:10.2  8:46/M    9 
  100  (> 7)     89  JOSH BLOCH            Jewish Day School                       27:11.8  8:46/M    12
  101  (> 7)    226  EMIL KUNKIN           Sandy Spring                            27:31.1  8:53/M    11
  102  (> 7)     20  Tim McPhillips        Covenant Life School                    27:44.5  8:57/M    12
  103  (> 7)     69  JAZZ WALLA            Field School                            27:52.5  8:59/M    9 
  104  (> 7)    192  CJ PIZZANO            Saint Anslem's Abbey                    27:56.6  9:01/M    11
  105  (> 7)     57  MICHAEL ELLICK        Field School                            28:00.5  9:02/M    10
  106  (> 7)     63  SAM BOORSTIN          Field School                            28:06.7  9:04/M    9 
  107  (> 7)     10  JOSHUA MAYS           Covenant Life School                    28:07.3  9:04/M    10
  108  (< 5)    170  SANGWOO PARK          Montrose Christian                      28:26.1  9:10/M    9 
  109     49     33  NAT MCMASTER          Edmund Burke School                     28:34.8  9:13/M    9 
  110  (> 7)    150  GARRETT REYNOLDS      Mclean School of Maryland               28:35.1  9:13/M    10
  111  (> 7)    203  MARCUS SWENTKOFSKE    Saint Anslem's Abbey                    29:02.4  9:22/M    10
  112  (> 7)    197  ADAM GOOD             Saint Anslem's Abbey                    29:04.1  9:23/M    10
  113  (> 7)    235  BEN BALDWIN           Sandy Spring                            29:14.8  9:26/M    9 
  114  (> 7)    233  EMIL WELTON           Sandy Spring                            29:46.0  9:36/M    10
  115  (> 7)    151  STEFAN ABARBIERITEI   Mclean School of Maryland               29:52.1  9:38/M    9 
  116  (> 7)    146  JAKE RUPPERT          Mclean School of Maryland               32:18.5 10:25/M    12
  117  (> 7)    205  JONAH BARON           Saint Anslem's Abbey                    36:17.7 11:42/M    9 
  118  (> 7)     98  ROBERT FIRESTONE      Jewish Day School                       36:26.3 11:45/M    9 

Detail Team Results - Boys

Middle School Boys
Jewish Day School    Finish Position -     1

  Team Score (places):  27  Team Score (times):  1:07:51.5   Average Time: 13:34.3

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Year    Place        Place      Time        Time        Back
    1    107  ALEX ARKING            8        1            1        12:47.3    12:47.3      0:00.0
    2    114  ZEV KATZ               7        3            4        13:21.4    26:08.7      0:34.1
    3    123  JOSH DIEWALD           6        5            9        13:39.1    39:47.8      0:51.8
    4    111  DANIEL WEISS           8        8           17        13:46.4    53:34.2      0:59.1
    5    113  ARI GERSHENGORN        7       10           27        14:17.2  1:07:51.5      1:29.9
    6    118  YOEL ALTMAN            6       16           43        14:43.6  1:22:35.1      1:56.3
    7    119  JEREMY ASHE            6       20           63        15:03.6  1:37:38.7      2:16.3
    8    120  TOMER CAHAL            6    More Than  7           15:06.8  1:52:45.5      2:19.5
    9    127  ARIEL MARGOLIS         6    More Than  7           15:11.0  2:07:56.5      2:23.7
   10    128  ITAMAR OSOVIZKY        6    More Than  7           15:11.0  2:23:07.5      2:23.7
   11    129  BOAZ SCHWARTZ          6    More Than  7           15:21.2  2:38:28.7      2:33.9
   12    117  MAX ROGAL              7    More Than  7           15:34.2  2:54:03.0      2:46.9
   13    122  DANIEL CHODOROW        6    More Than  7           15:37.9  3:09:40.9      2:50.6
   14    124  ELI EITAN              6    More Than  7           15:47.7  3:25:28.6      3:00.4
   15    112  EVAN WOOD              8    More Than  7           15:51.3  3:41:20.0      3:04.0
   16    121  BAR CARMEL             6    More Than  7           16:19.7  3:57:39.7      3:32.4
   17    116  JACOB MANNES           7    More Than  7           16:42.4  4:14:22.2      3:55.1
   18    108  IZZY FRIEDLAND         8    More Than  7           17:45.3  4:32:07.5      4:58.0
   19    110  BEN SHROCK             8    More Than  7           18:05.9  4:50:13.4      5:18.6
   20    115  NOAH KUPERBERG         7    More Than  7           18:18.1  5:08:31.5      5:30.8
   21    126  DORON FOX              6    More Than  7           22:36.9  5:31:08.5      9:49.6

Saint Anslem's Abbey    Finish Position -     2

  Team Score (places):  49  Team Score (times):  1:10:10.6   Average Time: 14:02.1

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Year    Place        Place      Time        Time        Back
    1    208  MATTHEW LASKOWSKI      8        2            2        13:11.1    13:11.1      0:00.0
    2    218  CHRIS SHERMAN          7        7            9        13:45.9    26:57.0      0:34.7
    3    211  ALEX TAYLOR            8        9           18        13:52.5    40:49.6      0:41.4
    4    215  ALEX FOLEY             7       13           31        14:26.9    55:16.5      1:15.8
    5    206  BEN BORZEKOWSKI        8       18           49        14:54.0  1:10:10.6      1:42.9
    6    212  STEPHEN THOMPSON       8       24           73        15:37.0  1:25:47.6      2:25.9
    7    220  PAUL WRIGHT            7       25           98        15:38.0  1:41:25.6      2:26.8
    8    221  PETER ZORC             7    More Than  7           15:39.0  1:57:04.6      2:27.8
    9    219  AIDAN WILEY            7    More Than  7           16:38.8  2:13:43.5      3:27.7
   10    214  DAVID FEIRA            7    More Than  7           17:40.9  2:31:24.4      4:29.8
   11    216  PATRICK MACO           7    More Than  7           18:07.8  2:49:32.3      4:56.7
   12    209  WILL LAWRENCE          8    More Than  7           19:49.9  3:09:22.2      6:38.7
   13    213  FRANK DALEY YOUNG      7    More Than  7           24:40.5  3:34:02.7     11:29.4
   14    207  SAM COHEN              8    More Than  7           26:21.4  4:00:24.1     13:10.2
   15    217  ROBERT RAMKISHUN       7    More Than  7           56:52.4  4:57:16.5     43:41.2

Sandy Spring    Finish Position -     3

  Team Score (places):  96  Team Score (times):  1:15:09.4   Average Time: 15:01.8

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Year    Place        Place      Time        Time        Back
    1    242  JOSH AVERBACH          8        6            6        13:44.6    13:44.6      0:00.0
    2    244  HENRY NICHOLS          8       12           18        14:23.6    28:08.2      0:39.0
    3    246  BEN DAVIS              7       15           33        14:43.4    42:51.6      0:58.8
    4    243  PETER BYHOUWER         8       30           63        15:49.2    58:40.8      2:04.6
    5    250  BRANDON RILEY          6       33           96        16:28.6  1:15:09.4      2:44.0
    6    249  ORI JOSELL             6       36          132        16:38.1  1:31:47.5      2:53.5
    7    248  ASHER BILSKY           6       39          171        17:31.4  1:49:18.9      3:46.8
    8    247  JAKE ORLOFF            7    More Than  7           17:45.2  2:07:04.1      4:00.6
    9    245  JOSEPH BERMAN          7    More Than  7           19:18.3  2:26:22.4      5:33.7

Washington International    Finish Position -     4

  Team Score (places): 101  Team Score (times):  1:15:48.4   Average Time: 15:09.6

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Year    Place        Place      Time        Time        Back
    1    274  NICOLO ZUCCHI          7        4            4        13:26.4    13:26.4      0:00.0
    2    270  MARIO GUADAMILLAS-JAQUE7       17           21        14:46.2    28:12.6      1:19.8
    3    267  ELLIOTT DINER          8       22           43        15:29.9    43:42.5      2:03.5
    4    271  ZAMAN KEINATH-ESMAIL   7       26           69        15:40.0    59:22.5      2:13.6
    5    269  IAN CARPENTER SUHY     7       32          101        16:25.9  1:15:48.4      2:59.5
    6    266  OLIVER DEL SESTO       8       38          139        17:00.4  1:32:48.8      3:34.0
    7    268  IAN TRAPHAGEN          8       41          180        18:02.5  1:50:51.3      4:36.1
    8    277  EMRE TOKPINAR          6    More Than  7           18:04.4  2:08:55.7      4:38.0
    9    276  GIACOMO MANTOURANELLI  6    More Than  7           18:08.4  2:27:04.1      4:42.0
   10    275  ANDREW LAURIA-SHEEHAN  6    More Than  7           18:36.0  2:45:40.1      5:09.6
   11    278  SAM TRRYLL             6    More Than  7           19:35.1  3:05:15.2      6:08.7

Edmund Burke School    Finish Position -     5

  Team Score (places): 132  Team Score (times):  1:23:31.2   Average Time: 16:42.2

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Year    Place        Place      Time        Time        Back
    1     35  EDDY KEENAN            8       11           11        14:19.8    14:19.8      0:00.0
    2     36  PABLO LAGUARDA         8       19           30        15:02.9    29:22.7      0:43.0
    3     38  BOOKER VISO            6       28           58        15:43.8    45:06.5      1:23.9
    4     37  ANDREW LOUDA           7       29           87        15:44.5  1:00:51.1      1:24.7
    5     34  KOFI BULLUCK           8       45          132        22:40.1  1:23:31.2      8:20.2

Covenant Life School    Finish Position -     6

  Team Score (places): 147  Team Score (times):  1:21:10.9   Average Time: 16:14.1

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Year    Place        Place      Time        Time        Back
    1    306  Connor Malone                  14           14        14:34.9    14:34.9      0:00.0
    2    305  Joe Herbert                    21           35        15:23.2    29:58.1      0:48.3
    3    309  Erik Stancik                   35           70        16:32.6    46:30.7      1:57.7
    4    308  Andrew Rosa                    37          107        16:47.1  1:03:17.8      2:12.2
    5    307  Jed Orndoff                    40          147        17:53.1  1:21:10.9      3:18.2

Mclean School of Maryland    Finish Position -     7

  Team Score (places): 157  Team Score (times):  1:22:24.5   Average Time: 16:28.9

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Year    Place        Place      Time        Time        Back
    1    160  CHRISTIAN PRINCELER    7       23           23        15:33.3    15:33.3      0:00.0
    2    158  DANIEL ROMANICK        8       27           50        15:41.5    31:14.9      0:08.2
    3    159  HUNTER RUDERMAN        8       31           81        16:23.8    47:38.7      0:50.5
    4    157  ALEX RAH               8       34          115        16:29.4  1:04:08.2      0:56.1
    5    161  BENNETT SCHEER         7       42          157        18:16.3  1:22:24.5      2:42.9
    6    162  OLAF HICHWA            6       43          200        18:34.9  1:40:59.4      3:01.6
    7    164  ISAAC VEIHWEG          5       44          244        19:10.5  2:00:10.0      3:37.2
    8    163  AIDEN OSER             6    More Than  7           21:51.0  2:22:01.0      6:17.6

Grace Brethren Clinton    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Year    Place        Place      Time        Time        Back
    1     80  NATHAN BUTTS           7    Less Than  5           12:33.4    12:33.4      0:00.0
    2     79  MICHAEL BROOKS         7    Less Than  5           14:45.2    27:18.6      2:11.8
    3     81  WESLEY DOGAN           7    Less Than  5           20:55.3    48:13.9      8:21.9

Kendall Demonstration    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Year    Place        Place      Time        Time        Back
    1    141  ELIYAS ASSEFA          8    Less Than  5           14:24.0    14:24.0      0:00.0
    2    142  TREVOR BOTTILGERI      8    Less Than  5           15:19.0    29:43.0      0:55.0
    3    144  NATNAIL TOLOSSA        6    Less Than  5           15:26.5    45:09.5      1:02.5
    4    143  ZHENCHENG CHEN         8    Less Than  5           21:05.6  1:06:15.1      6:41.6

Washington Waldorf    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Year    Place        Place      Time        Time        Back
    1    286  RICARDO KORNEGAY       6    Less Than  5           18:42.3    18:42.3      0:00.0





Detail Team Results - Boys

Boys Varsity

Field School    Finish Position -     1

  Team Score (places):  39  Team Score (times):  1:34:13.4   Average Time: 18:50.6

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Year    Place        Place      Time        Time        Back
    1     68  WELLS THOMASON         9        5            5        18:17.5    18:17.5      0:00.0
    2     53  MATT LAVINE            11       7           12        18:47.9    37:05.4      0:30.3
    3     54  JACK LUSTIG            11       8           20        19:01.9    56:07.4      0:44.4
    4     46  ANDREW DEFRANK         12       9           29        19:02.6  1:15:10.0      0:45.1
    5     55  JACK TOBE              11      10           39        19:03.3  1:34:13.4      0:45.8
    6     48  WILL ROSSI             12      17           56        19:59.3  1:54:12.7      1:41.8
    7     60  JACK MONAHAN           10      21           77        20:08.8  2:14:21.5      1:51.2
    8     67  AYINDE SUMMEY          9    More Than  7           21:05.6  2:35:27.1      2:48.0
    9     59  WALTER JONES           10   More Than  7           22:19.1  2:57:46.3      4:01.6
   10     64  ZACK BROWN             9    More Than  7           22:39.7  3:20:26.0      4:22.2
   11     58  DAN ENGLUND            10   More Than  7           22:42.2  3:43:08.3      4:24.7
   12     61  BEN NEAL               10   More Than  7           23:19.2  4:06:27.5      5:01.7
   13     52  MAX GUERRA             11   More Than  7           23:27.3  4:29:54.9      5:09.8
   14     65  JACK KURTZ             9    More Than  7           23:28.1  4:53:23.0      5:10.6
   15     47  ARI MOSKOWITZ          12   More Than  7           24:33.9  5:17:56.9      6:16.3
   16     62  SIMON YEO              10   More Than  7           25:03.5  5:43:00.4      6:45.9
   17     69  JAZZ WALLA             9    More Than  7           27:52.5  6:10:52.9      9:34.9
   18     57  MICHAEL ELLICK         10   More Than  7           28:00.5  6:38:53.5      9:43.0
   19     63  SAM BOORSTIN           9    More Than  7           28:06.7  7:07:00.2      9:49.1

Saint Anslem's Abbey    Finish Position -     2

  Team Score (places):  62  Team Score (times):  1:35:13.2   Average Time: 19:02.6

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Year    Place        Place      Time        Time        Back
    1    179  JARED ALLEN            12       1            1        17:35.7    17:35.7      0:00.0
    2    185  MICHAEL LASKOWSKI      12       2            3        17:45.4    35:21.1      0:09.7
    3    198  CUATRO JOHNSTON        10       6            9        18:19.0    53:40.1      0:43.3
    4    191  CHARLIE PAQUETTE       11      22           31        20:15.9  1:13:56.0      2:40.2
    5    189  SAM SHERMAN            12      31           62        21:17.2  1:35:13.2      3:41.5
    6    186  SEBASTIAN MAZZA        12      33           95        21:19.2  1:56:32.4      3:43.5
    7    183  MATT JONES             12      34          129        21:19.8  2:17:52.2      3:44.1
    8    194  EVAN BINKLEY           10   More Than  7           21:57.2  2:39:49.4      4:21.5
    9    184  JOHN KORZAN            12   More Than  7           21:59.3  3:01:48.7      4:23.6
   10    190  MATT HUERTA            11   More Than  7           22:02.7  3:23:51.5      4:27.0
   11    199  JOHNNY LORENTZ         10   More Than  7           23:12.2  3:47:03.7      5:36.5
   12    202  NICK STEWART           10   More Than  7           23:28.8  4:10:32.6      5:53.1
   13    181  ELI COHEN              12   More Than  7           23:30.2  4:34:02.8      5:54.5
   14    188  BENJAMIN MORRISON      12   More Than  7           24:04.9  4:58:07.8      6:29.2
   15    200  MAX NOVACK             10   More Than  7           24:05.5  5:22:13.3      6:29.8
   16    180  JOHN BIFFL             12   More Than  7           24:16.2  5:46:29.6      6:40.5
   17    187  JAMES MCFEETERS        12   More Than  7           24:17.8  6:10:47.4      6:42.1
   18    178  STRADIS ALIMONIS       12   More Than  7           24:27.7  6:35:15.1      6:52.0
   19    193  CONRAD VECCHIONE       11   More Than  7           25:33.8  7:00:48.9      7:58.1
   20    182  ALEXANDER GRIMALDI     12   More Than  7           26:37.9  7:27:26.9      9:02.2
   21    192  CJ PIZZANO             11   More Than  7           27:56.6  7:55:23.5     10:20.9
   22    203  MARCUS SWENTKOFSKE     10   More Than  7           29:02.4  8:24:25.9     11:26.7
   23    197  ADAM GOOD              10   More Than  7           29:04.1  8:53:30.0     11:28.4
   24    205  JONAH BARON            9    More Than  7           36:17.7  9:29:47.7     18:42.0

Jewish Day School    Finish Position -     3

  Team Score (places):  76  Team Score (times):  1:37:16.9   Average Time: 19:27.3

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Year    Place        Place      Time        Time        Back
    1    106  REUBEN WINSTON         9        3            3        18:05.0    18:05.0      0:00.0
    2     93  HARRY WANDERSMAN       11       4            7        18:06.3    36:11.4      0:01.3
    3    102  JEREMY RUTA            9       19           26        20:06.1    56:17.5      2:01.1
    4     99  CALEB GERSHENGORN      9       24           50        20:27.2  1:16:44.8      2:22.2
    5     92  DANNY WAKSMAN          11      26           76        20:32.1  1:37:16.9      2:27.0
    6    105  YONI WEINER-TOBIN      9       29          105        20:47.3  1:58:04.2      2:42.3
    7    104  ZEV STRAVITZ           9       32          137        21:18.3  2:19:22.5      3:13.2
    8     96  DANIEL LEVY            10   More Than  7           21:22.7  2:40:45.3      3:17.7
    9    100  ETHAN JOSOVITZ         9    More Than  7           21:34.7  3:02:20.0      3:29.7
   10     90  AARON BOXERMAN         12   More Than  7           21:36.5  3:23:56.6      3:31.5
   11     97  JONAH EISEN            9    More Than  7           21:43.0  3:45:39.6      3:38.0
   12     91  BRIAN SCHONFELD        11   More Than  7           22:46.0  4:08:25.6      4:40.9
   13    103  AARON SCHONFELD        9    More Than  7           23:28.4  4:31:54.0      5:23.3
   14    101  JOEY RUSHFIELD         9    More Than  7           25:35.7  4:57:29.8      7:30.7
   15     89  JOSH BLOCH             12   More Than  7           27:11.8  5:24:41.6      9:06.7
   16     98  ROBERT FIRESTONE       9    More Than  7           36:26.3  6:01:07.9     18:21.3

Covenant Life School    Finish Position -     4

  Team Score (places):  91  Team Score (times):  1:39:53.3   Average Time: 19:58.6

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Year    Place        Place      Time        Time        Back
    1      4  ELLIOT LOWE            11      11           11        19:10.3    19:10.3      0:00.0
    2      3  DAVID KEELER           11      15           26        19:53.0    39:03.3      0:42.7
    3      6  JONATHAN SMISSON       11      18           44        20:01.8    59:05.1      0:51.5
    4      7  KEVIN ACEVEDO          10      20           64        20:08.1  1:19:13.3      0:57.8
    5      2  CHRIS MITCHELL         12      27           91        20:40.0  1:39:53.3      1:29.7
    6      5  STEPHEN PAYNE          11      28          119        20:40.9  2:00:34.2      1:30.6
    7      9  PATRICK MARESCO        10      39          158        22:14.9  2:22:49.1      3:04.6
    8     15  SEAN POOL              9    More Than  7           22:19.6  2:45:08.7      3:09.3
    9      8  BEN HUI                10   More Than  7           22:40.4  3:07:49.1      3:30.1
   10     11  LUKE REYNOLDS          10   More Than  7           26:05.0  3:33:54.1      6:54.7
   11     13  JEREMY MATTHEWS        9    More Than  7           26:06.9  4:00:01.0      6:56.6
   12     12  BEN ROSA               10   More Than  7           26:13.4  4:26:14.4      7:03.1
   13     14  DIEGO MORALES          9    More Than  7           26:28.3  4:52:42.7      7:18.0
   14     20  Tim McPhillips         12   More Than  7           27:44.5  5:20:27.2      8:34.2
   15     10  JOSHUA MAYS            10   More Than  7           28:07.3  5:48:34.5      8:57.0

Sandy Spring    Finish Position -     5

  Team Score (places):  94  Team Score (times):  1:39:30.7   Average Time: 19:54.1

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Year    Place        Place      Time        Time        Back
    1    238  MARSHALL LIEDER        9       12           12        19:11.2    19:11.2      0:00.0
    2    228  MANUEL RODRIGUEZ       11      13           25        19:14.4    38:25.6      0:03.2
    3    223  JACK KESSLER           12      14           39        19:27.9    57:53.5      0:16.7
    4    229  SAM ZABRONSKY          11      25           64        20:29.1  1:18:22.6      1:17.9
    5    222  VORAKIT CHUDATEMIYA    12      30           94        21:08.0  1:39:30.7      1:56.8
    6    234  DAVID ADISE            9       35          129        21:40.3  2:01:11.0      2:29.1
    7    225  JAKE GEARON            11      37          166        21:58.2  2:23:09.2      2:47.0
    8    239  NATHAN OLIVER          9    More Than  7           22:38.6  2:45:47.8      3:27.4
    9    237  JOSH DICKEY            9    More Than  7           23:03.0  3:08:50.8      3:51.8
   10    231  BOBBY HSIEH            10   More Than  7           23:13.8  3:32:04.6      4:02.6
   11    224  RICK PFLEEGER          12   More Than  7           23:15.3  3:55:20.0      4:04.1
   12    241  QUENTIN THOMAS         9    More Than  7           23:23.9  4:18:43.9      4:12.7
   13    240  ANDREW SUN             9    More Than  7           23:39.0  4:42:22.9      4:27.8
   14    230  FRANK CHENG            10   More Than  7           23:45.4  5:06:08.3      4:34.2
   15    232  RAVI SEROTA            10   More Than  7           23:54.3  5:30:02.7      4:43.1
   16    236  JACKSON BYRNE          9    More Than  7           25:22.6  5:55:25.3      6:11.4
   17    227  YUXIANG LUO            11   More Than  7           25:37.1  6:21:02.5      6:25.9
   18    226  EMIL KUNKIN            11   More Than  7           27:31.1  6:48:33.6      8:19.9
   19    235  BEN BALDWIN            9    More Than  7           29:14.8  7:17:48.5     10:03.6
   20    233  EMIL WELTON            10   More Than  7           29:46.0  7:47:34.5     10:34.8

Edmund Burke School    Finish Position -     6

  Team Score (places): 161  Team Score (times):  1:51:08.7   Average Time: 22:13.7

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Year    Place        Place      Time        Time        Back
    1     28  COLE MILLER            11      16           16        19:57.7    19:57.7      0:00.0
    2     27  GARY LI                12      23           39        20:21.5    40:19.2      0:23.8
    3     29  CHRIS NAKAMURA         11      36           75        21:54.1  1:02:13.3      1:56.4
    4     31  ELVIN MENG             10      40          115        22:34.9  1:24:48.2      2:37.2
    5     30  GABE SCRIBNER          11      46          161        26:20.5  1:51:08.7      6:22.8
    6     32  RICHARD FU             9       48          209        27:10.2  2:18:18.9      7:12.5
    7     33  NAT MCMASTER           9       49          258        28:34.8  2:46:53.7      8:37.1

Mclean School of Maryland    Finish Position -     7

  Team Score (places): 208  Team Score (times):  2:00:24.4   Average Time: 24:04.8

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Year    Place        Place      Time        Time        Back
    1    156  KYLE SHAPIRO           9       38           38        22:08.8    22:08.8      0:00.0
    2    155  OWEN KIRK-WHITMAN      9       41           79        23:25.3    45:34.2      1:16.5
    3    145  TYLER KIM              12      42          121        24:17.1  1:09:51.3      2:08.2
    4    154  RAPHAEL KAHN           9       43          164        24:40.6  1:34:31.9      2:31.7
    5    149  ZACH LEVINE            10      44          208        25:52.5  2:00:24.4      3:43.6
    6    148  DANIEL KLIEN           10      45          253        26:04.4  2:26:28.8      3:55.5
    7    152  NOAH FRIEDMAN          9       47          300        27:08.4  2:53:37.2      4:59.5
    8    150  GARRETT REYNOLDS       10   More Than  7           28:35.1  3:22:12.3      6:26.2
    9    151  STEFAN ABARBIERITEI    9    More Than  7           29:52.1  3:52:04.4      7:43.3
   10    146  JAKE RUPPERT           12   More Than  7           32:18.5  4:24:23.0     10:09.7

Grace Brethren Clinton    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Year    Place        Place      Time        Time        Back
    1     78  AARON LEWIS            11   Less Than  5           24:58.9    24:58.9      0:00.0

Montrose Christian    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Year    Place        Place      Time        Time        Back
    1    169  MASATO OZAWA           10   Less Than  5           20:33.3    20:33.3      0:00.0
    2    170  SANGWOO PARK           9    Less Than  5           28:26.1    48:59.4      7:52.8

Washington International    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Year    Place        Place      Time        Time        Back
    1    258  NICOLAS SARFATI        11   Less Than  5           20:21.5    20:21.5      0:00.0
    2    257  RAY GUO                11   Less Than  5           20:28.8    40:50.3      0:07.3
    3    256  TIMUR ONDER            12   Less Than  5           21:04.8  1:01:55.2      0:43.3
    4    259  MARTEEM BEELS          9    Less Than  5           21:38.0  1:23:33.2      1:16.5

Detail Team Results - Girls

Middle School Girls
Washington International    Finish Position -     1

  Team Score (places):  33  Team Score (times):  1:22:37.1   Average Time: 16:31.4

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Year    Place        Place      Time        Time        Back
    1    279  MYLENA BROWN           8        2            2        15:36.6    15:36.6      0:00.0
    2    281  MADDY SALWEN           7        3            5        15:47.8    31:24.5      0:11.2
    3    282  ANNAROSA ZAMPAGLIONE   7        6           11        16:19.3    47:43.8      0:42.6
    4    284  CHLOE GUTNIKOFF        6        8           19        16:26.7  1:04:10.5      0:50.1
    5    285  BETTY SMART            6       14           33        18:26.5  1:22:37.1      2:49.9
    6    283  SOPHIA CARSWELL        6       18           51        19:18.2  1:41:55.3      3:41.6

Jewish Day School    Finish Position -     2

  Team Score (places):  50  Team Score (times):  1:28:09.9   Average Time: 17:37.9

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Year    Place        Place      Time        Time        Back
    1    134  JENNY BELSON           8        4            4        15:59.3    15:59.3      0:00.0
    2    140  DEVIRA FRIEDMAN        7        5            9        16:19.0    32:18.3      0:19.7
    3    137  ADDIE BARD             7        9           18        16:39.6    48:57.9      0:40.3
    4    138  AMY BECKER             7       12           30        18:09.1  1:07:07.0      2:09.8
    5    139  MIRIAM DREXLER         7       20           50        21:02.8  1:28:09.9      5:03.5

Washington Waldorf    Finish Position -     3

  Team Score (places):  54  Team Score (times):  1:27:54.0   Average Time: 17:34.8

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Year    Place        Place      Time        Time        Back
    1    295  JOHANNA STITT-ABOW     7        1            1        15:16.1    15:16.1      0:00.0
    2    299  LUCY JACKSON           6       10           11        17:11.1    32:27.2      1:55.0
    3    293  RAYA COX               7       11           22        18:01.1    50:28.3      2:45.0
    4    296  ANNABELLE ADELIZZI     6       15           37        18:37.8  1:09:06.2      3:21.7
    5    297  GRACE FLORY            6       17           54        18:47.8  1:27:54.0      3:31.7
    6    294  ANALISA HAKES          7       21           75        22:29.3  1:50:23.3      7:13.2
    7    298  SOPHIA FORRESTER       6       24           99        26:25.8  2:16:49.1     11:09.7

Grace Brethren Clinton    Finish Position -     4

  Team Score (places):  77  Team Score (times):  1:36:46.3   Average Time: 19:21.2

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Year    Place        Place      Time        Time        Back
    1     87  CHANDLER BROWN         5        7            7        16:24.4    16:24.4      0:00.0
    2     83  AYSIA CONNER           7       13           20        18:16.4    34:40.9      1:52.0
    3     88  JAKAYLA HOLLAND        5       16           36        18:40.8    53:21.7      2:16.3
    4     86  MAYA PLATER            7       19           55        20:53.7  1:14:15.4      4:29.3
    5     84  FAITH GOODMAN          7       22           77        22:30.9  1:36:46.3      6:06.4
    6     85  HANNAH LEMON           7       23          100        26:23.7  2:03:10.1      9:59.3

Covenant Life School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Year    Place        Place      Time        Time        Back
    1    302  Grace Gaynor                Less Than  5           14:38.1    14:38.1      0:00.0
    2    304  Anna Sohn                   Less Than  5           15:53.1    30:31.3      1:15.0
    3    301  Lianne Barwell              Less Than  5           18:39.7    49:11.0      4:01.6
    4    303  Ashleigh Halsey             Less Than  5           23:28.7  1:12:39.7      8:50.5

Edmund Burke School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Year    Place        Place      Time        Time        Back
    1     45  DARIA BROWN            6    Less Than  5           16:42.1    16:42.1      0:00.0

Field School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Year    Place        Place      Time        Time        Back
    1     77  PALOMA CATALAN         8    Less Than  5         1:43:28.7  1:43:28.7      0:00.0

Mclean School of Maryland    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Year    Place        Place      Time        Time        Back
    1    168  LILY FOWLER            5    Less Than  5           17:11.9    17:11.9      0:00.0
    2    167  SARAH SEREYNI          7    Less Than  5           18:25.3    35:37.2      1:13.4
    3    166  GHISELLE DECRUISE      7    Less Than  5           23:21.5    58:58.7      6:09.6

Oakcrest    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Year    Place        Place      Time        Time        Back
    1    177  KYLA PAYNE             6    Less Than  5           28:12.5    28:12.5      0:00.0

Sandy Spring    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Year    Place        Place      Time        Time        Back
    1    253  KATHLEEN MCCULLOUGH    6    Less Than  5           15:59.3    15:59.3      0:00.0
    2    254  ZOE PHILLIPS           6    Less Than  5           16:32.7    32:32.0      0:33.4
    3    251  YAGASS BAH             8    Less Than  5           17:16.6    49:48.6      1:17.3
    4    252  MADISON COLE           8    Less Than  5           21:50.8  1:11:39.5      5:51.5





Detail Team Results - Girls

Girls Varsity

Jewish Day School    Finish Position -     1

  Team Score (places):  47  Team Score (times):  1:57:46.9   Average Time: 23:33.3

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Year    Place        Place      Time        Time        Back
    1    132  RACHEL SNIFFEN         12       2            2        21:28.1    21:28.1      0:00.0
    2    136  ALEX HANNAH            8        3            5        21:51.1    43:19.2      0:23.0
    3    133  ANNA ROSE OSOFSKY      10       6           11        23:02.1  1:06:21.4      1:34.0
    4    130  HILARY DRUCKMAN        12       9           20        23:19.6  1:29:41.1      1:51.5
    5    131  ADEENA EISEN           12      27           47        28:05.7  1:57:46.9      6:37.6

Field School    Finish Position -     2

  Team Score (places):  57  Team Score (times):  1:57:27.5   Average Time: 23:29.5

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Year    Place        Place      Time        Time        Back
    1     73  SAMI KING              10       1            1        20:23.0    20:23.0      0:00.0
    2     75  MARLENE ROY            10       7            8        23:07.8    43:30.9      2:44.8
    3     72  LINDA CATALAN          10       8           16        23:13.3  1:06:44.3      2:50.3
    4     70  TARA BHAT              12      20           36        25:20.1  1:32:04.4      4:57.1
    5     74  SAM ROS                10      21           57        25:23.0  1:57:27.5      5:00.0
    6     76  JACK KENDE             9       28           85        28:08.5  2:25:36.0      7:45.5

Washington International    Finish Position -     3

  Team Score (places):  64  Team Score (times):  2:01:01.1   Average Time: 24:12.2

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Year    Place        Place      Time        Time        Back
    1    261  ARIELA LEVY            12       4            4        22:38.8    22:38.8      0:00.0
    2    265  LINNEA BOURONCLE       9        5            9        22:44.7    45:23.6      0:05.9
    3    264  MERRELL GUZMAN         10      11           20        23:29.2  1:08:52.9      0:50.4
    4    260  OLIVIA DRISCOLL        12      18           38        24:32.5  1:33:25.4      1:53.7
    5    262  MAYA MALLABY-KAY       12      26           64        27:35.6  2:01:01.1      4:56.8

Covenant Life School    Finish Position -     4

  Team Score (places):  92  Team Score (times):  2:06:01.4   Average Time: 25:12.2

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Year    Place        Place      Time        Time        Back
    1     23  ABBIE WIKNER           11      14           14        23:53.5    23:53.5      0:00.0
    2     17  HANNAH TERWILLIGER     12      15           29        24:07.2    48:00.7      0:13.7
    3     18  TASIA HARMAN           11      16           45        24:13.8  1:12:14.6      0:20.3
    4     24  KARLIE BATCHELDER      10      22           67        26:23.1  1:38:37.8      2:29.6
    5     19  ALYSSA HENDRICKS       11      25           92        27:23.6  2:06:01.4      3:30.1
    6     22  CHRISTY LITTRELL       11      29          121        28:53.6  2:34:55.1      5:00.1
    7     26  JULIA ROHRER           9       31          152        29:16.3  3:04:11.4      5:22.8
    8     16  BRIEONA ROSA           12   More Than  7           29:51.2  3:34:02.7      5:57.7
    9     21  ALI KRAATZ             11   More Than  7           30:07.9  4:04:10.7      6:14.4
   10     25  GRACE REYNOLDS         9    More Than  7           35:51.1  4:40:01.9     11:57.6

Edmund Burke School    Finish Position -     5

  Team Score (places): 111  Team Score (times):  2:12:18.3   Average Time: 26:27.6

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Year    Place        Place      Time        Time        Back
    1     40  DAIJUN HE              11      12           12        23:46.2    23:46.2      0:00.0
    2     43  CAROLINE KUBZANSKY     9       19           31        24:33.6    48:19.9      0:47.4
    3     41  JULIA HIEMSTRA         11      23           54        26:55.7  1:15:15.6      3:09.5
    4     42  ASTRID SELF            10      24           78        27:05.9  1:42:21.6      3:19.7
    5     39  CAITLIN CONNOLLY       12      33          111        29:56.7  2:12:18.3      6:10.5

Oakcrest    Finish Position -     6

  Team Score (places): 135  Team Score (times):  2:34:15.9   Average Time: 30:51.1

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Year    Place        Place      Time        Time        Back
    1    176  ANGELA GOYETTE         7       13           13        23:48.0    23:48.0      0:00.0
    2    173  ETTA DAVIS             9       17           30        24:19.7    48:07.8      0:31.6
    3    175  ANNE WHELAN            9       30           60        29:07.9  1:17:15.7      5:19.8
    4    174  CATALINA DENTZEL       9       37           97        37:56.4  1:55:12.2     14:08.4
    5    171  GRACE HANLON           10      38          135        39:03.6  2:34:15.9     15:15.5

Washington Waldorf    Finish Position -     7

  Team Score (places): 147  Team Score (times):  2:30:07.3   Average Time: 30:01.4

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Year    Place        Place      Time        Time        Back
    1    287  KAILA HILL             12      10           10        23:23.6    23:23.6      0:00.0
    2    288  ISABEL TWANMO          12      32           42        29:23.5    52:47.2      5:59.8
    3    292  COX GALENA             9       34           76        31:22.5  1:24:09.8      7:58.9
    4    291  TWANMO CECILIA         9       35          111        32:52.6  1:57:02.5      9:29.0
    5    289  ARIANA BAETZ           10      36          147        33:04.7  2:30:07.3      9:41.1

Grace Brethren Clinton    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Year    Place        Place      Time        Time        Back
    1     82  BRIONA RICHARDS        11   Less Than  5           25:27.9    25:27.9      0:00.0


Return to Top

Email | About | Misc