MoCoRunning






Class AA Region I
1970-1987 Class AA XC Regionals History
Hosted By: MPSSAA
Rockville, Maryland
Thursday, November 04, 1982

Class AA Region I and Class A Region II Championships
Lake Needwood
November 4, 1982

Race results from: 
1. Donna Niewiaroski, "230 County Runners Qualified for State Cham," Montgomery 
Journal, November 12, 1982.
2. Donna Niewiaroski, "Einstein Boys Win B Cross Country; B-CC Surprises 
Class A Girls, Montgomery Journal, November 5, 1982.
Race preview:
1. Donna Niewiaroski, "Runners Compete in State Qualifier," Montgomery 
Journal, November 4, 1982.

Boys: 3 miles, Girls 2.5 miles
Meet Director: Al Bellman (Kennedy)
A races finished before thunderstorm; JV races followed.
For AA races, heavy downpour caused heavy mud and a course change 
(added an extra loop to avoid a dangerous part)

Class AA involved MoCo AA teams + PGCo teams High Point, Laurel, Parkdale
Class A involved all 11 MoCo A teams

Boys Class AA Region I Teams (5 Qualified)
============================================
1 Churchill 		35
2 Whitman 		69
3 Springbrook 		93
4 Gaithersburg 		123
5 Laurel 		137

Boys Class AA Region I Individuals
=================================================================
  Name				School			Result
=================================================================
1 Bob Shillinger 	12 	High Point 		15:14.5
2 Kris Herdt 			Whitman 		15:21.4
3 Val Bloomberg 	11 	Churchill 		15:37
4 Tom Eyers 			Churchill 		15:53
5 Geoff Spiro 			Churchill 		15:54
6 Ivan Jones 			Laurel 			15:56
7 Jim Webert 			Wootton 		15:56
8 Chris Nugent 		11 	Springbrook 		15:57
9 Jim Elliott 			Churchill 		16:04
10 Jeff Groht 			Seneca Valley 		16:08
11 Russ Bawcom 			Laurel 			16:09
12 David Kornguth 		Whitman 		16:10
13 David Fletcher 		Springbrook 		16:14
14 Eric Park 			Churchill 		16:17
15 Randy Battistone 		Gaithersburg 		16:23
16 Matthew Kehoe 		Springbrook 		16:24

Girls Class AA Region I Teams (5 Qualified)
==============================================
1 Churchill 		50
2 Whitman 		56
3 Seneca Valley 	76
4 Laurel 		105
5 Gaithersburg 		109

Girls Class AA Region I Individuals
=================================================================
  Name				School			Result
=================================================================
1 Kathy Raisbeck 	10 	High Point 		17:17
2 Betsy Schmid 		11 	Springbrook 		17:24
3 Tracey Warner 		Seneca Valley
4 Tammy Devore 		10 	Churchill
5 Paige Pawlak 			Seneca Valley
6 Paige Pawlak 			Seneca Valley
7 Courtney Cathers 	10 	Whitman
8 Joanna Mawsilla 		High Point
9 Ginger Stewart 		Churchill
10 Beth Maris 			Whitman
11 Karen DeJarnette		Laurel
12 Sharon Burkhardt 		Seneca Valley
13 Lara Pratt 			Whitman
14 Holly Jongedyk 		Churchill
15 Janet Pearl 			Churchill
16 Cece Finan 			Whitman
(Clock malfunctioned after first 2 runners)



Return to Top

Email | About | Misc