|
Maryland State Champions
Courtesy of MPSSAA Spring Record Book
Boys 100y
===========================================================
Class Name School Result
===========================================================
AA Darryl Hamilton BLA 10.1
A Michael McEaddy FAH 9.7
B Dudley Redding OAK 9.8
C Scott Cooper LEO 9.8
Boys 220y
===========================================================
Class Name School Result
===========================================================
AA Dan Todd BLA 22.3
A Michael McEaddy FAH 21.8
B Al Coles JFK 22.4
C McKinley Mackall CAL 22.7
Boys 440y
===========================================================
Class Name School Result
===========================================================
AA Oliver Bridges SUI 48.6
A Tyrone Cross FAH 48.6
B Lorenzo McMillan HER 50.5
C Keith Swann MDU 50.9
Boys 880y
===========================================================
Class Name School Result
===========================================================
AA Bruce Trout LAU 1:56.4
A Michael White CEN 1:52.7
B Brian Godette JFK 1:58.9
C Keith Swann MDU 2:03.5
Boys 1 Mile
===========================================================
Class Name School Result
===========================================================
AA Wayne Morris LAU 4:19.3
A Tom Cuff SEV 4:15.3
B Andy Passmore HER 4:26.8
C Steve Everett HAN 4:36.1
Boys 2 Mile
===========================================================
Class Name School Result
===========================================================
AA Wayne Morris LAU 9:26.4
A Tom Cuff SEV 9:16.9
B Charles Covington HER 9:45.8
C Mike Sterling CLR 9:44.0
Boys 120y Hurdles
===========================================================
Class Name School Result
===========================================================
AA Owen Duncan NWD 14.4
A Ronnie Beard GTJ 14.2
B Carl DeHaff NCN 14.7
C James Bryan CTN 15.0
Boys 330y Hurdles
===========================================================
Class Name School Result
===========================================================
AA Quain Prather DUV 40.0y
A John Wallace FAH 38.3y
B Tom Griffin JMB 40.1y
C Bas Prins MDU 41.5y
Boys 440y Relay
===========================================================
Class School Result
===========================================================
AA Bladensburg 43.0
A Fairmont Heights 42.6
B Oakland Mills 43.7
C Calvert 45.0
Boys 880y Relay
===========================================================
Class School Result
===========================================================
AA Montgomery Blair 1:30.1
A Fairmont Heights 1:28.3
B Easton 1:31.7
C Calvert 1:32.4
Boys 1 Mile Relay
===========================================================
Class School Result
===========================================================
AA DuVal 3:26.7
A Fairmont Heights 3:16.6
B John F. Kennedy 3:27.8
C McDonough 3:26.7
Boys 2 Mile Relay
===========================================================
Class School Result
===========================================================
AA Old Mill 8:00.6
A Fairmont Heights 7:55.6
B John F. Kennedy 8:01.6
C McDonough 8:32.6
Boys Long Jump
===========================================================
Class Name School Result
===========================================================
AA Charles Cunningham PKD 21-09 1/2
A Derrick Strickland GWP 23-03 1/4
B Russell Brittingham QAN 22-06
C Dorsey Harrod CAL 20-03 1/2
Boys Triple jump
===========================================================
Class Name School Result
===========================================================
AA Simon Ware NWE 47-06
A Spencer Schriber CHO 45-11 1/4
B George Lanman QAN 43-07 1/2
C Ron Taylor CLR 42-01
Boys High Jump
===========================================================
Class Name School Result
===========================================================
AA Bob Smith WES 6-09
A Dwayne Devance FRI 6-04
B Steve Milburn WIL 6-04
C Ed Thomas CTN 6-04
Boys Pole Vault
===========================================================
Class Name School Result
===========================================================
AA Emil Davis REP 12-09
A Hal Stenger SCL 13-06
B Vincent Price ATH 12-00
C Ray Ashbrook SMI 13-03
Boys Shot Put
===========================================================
Class Name School Result
===========================================================
AA George Saah MTB 62-06
A Jim Joyce GAI 63-06
B Don Washington CSD 49-02
C Jim Rodgers SMI 55-00
Boys Discus
===========================================================
Class Name School Result
===========================================================
AA George Saah MTB 162-02 1/2
A Jim Joyce GAI 165-03
B J.D. (John) Wells WIC 146-10
C Jim Rodgers SMI 165-03
Girls 100y
===========================================================
Class Name School Result
===========================================================
AA Debbie Murphy MTB 11.4y
A Darlene Jefferson ELR 10.8y
B Nannette Seth NCN 11.1y
C Monique Bankins LEO 11.4y
Girls 220y
===========================================================
Class Name School Result
===========================================================
AA Paula Hines BLA 25.0y
A Darlene Jefferson ELR 24.2y
B Rachel Clary SPP 24.7y
C Donna Bugg LIN 26.9y
Girls 440y
===========================================================
Class Name School Result
===========================================================
AA Dale Murray SEP 56.4y
A Darlene Jefferson ELR 56.2y
B Rachel Clary SPP 56.8y
C Penny Bartol NCL 62.0y
Girls 880y
===========================================================
Class Name School Result
===========================================================
AA Mary Beth Golsen REP 2:20.0y
A Carolyn Hughes BCC 2:16.2y
B Grace DeFries GLG 2:19.9y
C Maria Zientok BOO 2:27.9y
Girls 1 Mile
===========================================================
Class Name School Result
===========================================================
AA Laurie Taylor ANN 5:05.0y
A Carolyn Hughes BCC 5:05.7y
B Grace DeFries GLG 5:14.5y
C Jeanette Simms SMI 5:43.0y
Girls 2 Mile
===========================================================
Class Name School Result
===========================================================
AA Laurie Taylor ANN 11:10.9y
A Jill Cotten ELR 11:21.2y
B Stacey Nicholson HER 11:43.9
C Jeanette Simms SMI 12:23.6y
Girls 100y Hurdles
===========================================================
Class Name School Result
===========================================================
AA Sue Striby DUL 15.2
A Mary Wilkins FAH 14.6
B Valerie Pearce DAM 14.7
C Patty Smith SMI 15.9
Girls 330y Hurdles
===========================================================
Class Name School Result
===========================================================
AA Myrtle Chester LAU 46.2y
A Mary Wilkins FAH 45.1y
B Valerie Pearce DAM 46.4y
C Jane Oliveri NEC 48.5y
Girls 440y Relay
===========================================================
Class School Result
===========================================================
AA Whitman 49.8y
A Eleanor Roosevelt 49.5y
B Oakland Mills 49.9y
C Linganore 51.8y
Girls 880y Relay
===========================================================
Class School Result
===========================================================
AA Bladensburg 1:44.1y
A Fairmont Heights 1:45.1y
B Oakland Mills 1:45.5y
C Linganore 1:50.4y
Girls 1 Mile Relay
===========================================================
Class School Result
===========================================================
AA Bladensburg 4:05.6y
A Fairmont Heights 3:56.6y
B Oakland Mills 4:07.1y
C Leonardtown 4:20.5y
Girls 2 Mile Relay
===========================================================
Class School Result
===========================================================
AA Annapolis 9:25.6y
A Fairmont Heights 9:40.8y
B Sherwood 9:55.5y
C Smithsburg 10:36.7y
Girls Long Jump
===========================================================
Class Name School Result
===========================================================
AA Krista McFarren WCH 18-10 1/4
A Juanita Alston CEN 19-01 1/2
B Rachel Clary SPP 18-04
C Rhonda Holland BRN 15-10
Girls High Jump
===========================================================
Class Name School Result
===========================================================
AA Lisa Kipple CRO 5-06
A Laurie Swoff BCC 5-02
B Diane Woolson ATH 5-04
C Gail Scriber LEO 5-04
Girls Shot Put - 8 lb
===========================================================
Class Name School Result
===========================================================
AA Lisa Pickney NWD 39-09 1/2 (8lb.)
A Patrice Myrick MEA 41-05 (8lb.)
B Debbie Simon DAM 39-02 1/2 (8lb.)
C Vanessa Williams LIN 39-09 3/4 (8lb.)
Girls Discus
===========================================================
Class Name School Result
===========================================================
AA Phyllis Freeman NWE 106-01 1/4
A Cheryl Gordon GTJ 115-05
B Debbie Simon DAM 109-08 1/2
C Dawn Bridge MID 117-01
Return to Top
|