MoCoRunning






Patriot Invitational
Patriot Invitational History
Hosted By: Thomas Johnson
Frederick, Maryland
Saturday, March 29, 2008

Licensed to Governor Thomas Johnson H.S.
                                       Hy-Tek's Meet Manager 3/29/2008 09:38 PM
                       Patriot Invitational - 3/29/2008                        
                                Thomas Johnson                                 
                       Results - from tristaterunnur.com                                    
 
Girls 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Miller, Cearha            11 Oxon Hill                12.67q  5 
  2 King, Deseree'            10 Oxon Hill                12.78q  3 
  3 Brown, Imani               9 Oxon Hill                13.13q  1 
  4 Harris, Karissa           10 Poolesville              13.14q  2 
  5 Winkfield, Altyanna       12 Great Mills              13.25q  4 
  6 Ford, Jasmine             12 Thomas Johnson           13.43q  4 
  7 Carroll, Naomi            12 Frederick                13.79q  5 
  8 Pemberton, Leah              Suitland                 13.82q  3 
  9 Nelson, J                 12 Great Mills              13.89q  2 
 10 Gooch, Tiffany            11 Frederick                13.93q  2 
 11 Reilly, Ashley             9 Chesapeake               14.17q  3 
 12 Amoloegbe, Yetunde        10 McDonough                14.41q  5 
 13 Peditto, Katie             9 Broadneck                14.49q  1 
 14 Avila, J                   9 Great Mills              14.50q  1 
 15 Connolly, Brooke          10 Chesapeake               14.51q  2 
 16 Spencer, Amber               Tuscarora                14.62q  1 
 17 Godil, Saniya             10 Poolesville              14.72   5 
 18 Jones, Deanne                Chesapeake               15.29   1 
 19 Fenner, Carlye               Damascus                 15.34   4 
 20 Reigle, Kristen              Tuscarora                15.55   3 
 21 Coston, Alexandra         10 Thomas Johnson           15.58   4 
 22 Matos-Vera, Ruth           9 McDonough                16.00   1 
 23 Schwartz, Karen           10 Broadneck                16.53   4 
 24 Bernard, Cara              9 Thomas Johnson           16.62   5 
 25 Walker, Danielle          10 Frederick                17.19   2 
 26 Antillon-Loya, Marissa     9 McDonough                17.34   5 
 -- Talley, Jessica              Tuscarora                   FS   2 
 
Girls 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                   Semis  H#
===================================================================
Semi-Finals
  1 Miller, Cearha            11 Oxon Hill                12.59q  2 
  2 King, Deseree'            10 Oxon Hill                12.74q  1 
  3 Winkfield, Altyanna       12 Great Mills              12.97q  2 
  4 Brown, Imani               9 Oxon Hill                13.07q  1 
  5 Harris, Karissa           10 Poolesville              13.08q  2 
  6 Ford, Jasmine             12 Thomas Johnson           13.50q  1 
  7 Nelson, J                 12 Great Mills              13.66q  2 
  8 Reilly, Ashley             9 Chesapeake               13.97q  1 
  9 Gooch, Tiffany            11 Frederick                13.99   1 
 10 Carroll, Naomi            12 Frederick                14.03   1 
 11 Pemberton, Leah              Suitland                 14.08   2 
 12 Amoloegbe, Yetunde        10 McDonough                14.28   2 
 13 Avila, J                   9 Great Mills              14.42   1 
 14 Peditto, Katie             9 Broadneck                14.45   2 
 15 Spencer, Amber               Tuscarora                14.56   2 
 16 Connolly, Brooke          10 Chesapeake               14.66   1 
 
Girls 100 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Miller, Cearha            11 Oxon Hill                12.62    10  
  2 King, Deseree'            10 Oxon Hill                12.88     8  
  3 Harris, Karissa           10 Poolesville              13.18     6  
  4 Winkfield, Altyanna       12 Great Mills              13.23     5  
  5 Brown, Imani               9 Oxon Hill                13.31     4  
  6 Ford, Jasmine             12 Thomas Johnson           13.66     3  
  7 Nelson, J                 12 Great Mills              13.82     2  
  8 Reilly, Ashley             9 Chesapeake               14.07     1  
 
Girls 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 King, Deseree'            10 Oxon Hill                25.88q  4 
  2 Miller, Cearha            11 Oxon Hill                26.08q  5 
  3 Kennedy, Victoria            Tuscarora                26.47q  2 
  4 Brown, Imani               9 Oxon Hill                26.48q  3 
  5 Winkfield, Altyanna       12 Great Mills              27.16q  1 
  6 Wilmer, Lauren            12 Thomas Johnson           27.26q  3 
  7 Teamer, Alicea            11 McDonough                27.61q  5 
  8 Buckheit, Megan           12 Middletown               27.82q  5 
  9 Tesfaye, Makda               Tuscarora                28.33q  2 
 10 Mitchell, Shanita            Suitland                 28.90q  1 
 11 Talley, Jessica              Tuscarora                28.91q  4 
 12 Fitzmaurice, Erin         10 Chesapeake               29.26q  5 
 13 Pohlmeyer, Kaylee            Severna Park             29.46q  3 
 14 Green, Stephanie           9 Great Mills              29.49q  3 
 15 Alston, Keria                Suitland                 29.51q  4 
 16 Bernard, Carcha           11 Thomas Johnson           29.82q  4 
 17 Keeney, Hayley            11 Middletown               29.82   2 
 18 Taylor, Semaja               Suitland                 30.39   2 
 19 Avila, J                   9 Great Mills              30.50   1 
 20 Peditto, Katie             9 Broadneck                30.62   5 
 21 Davis, Jessie             11 Frederick                30.65   3 
 22 Godil, Saniya             10 Poolesville              30.98   4 
 23 Smith, Rose                9 Chesapeake               31.28   1 
 24 Lenz, Brittany            10 Chesapeake               32.01   2 
 25 Coston, Alexandra         10 Thomas Johnson           32.34   3 
 26 Williams, Ashley          12 Frederick                32.43   3 
 27 Jones, Ashleigh           10 Poolesville              32.67   5 
 28 Huskey, Raven             11 Frederick                33.00   5 
 29 Schwartz, Karen           10 Broadneck                34.24   4 
 30 Haggins, Jazmin           10 Damascus                 36.78   1 
 31 Lee, Deandra               9 McDonough                36.79   2 
 
Girls 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                   Semis  H#
===================================================================
Semi-Finals
  1 Miller, Cearha            11 Oxon Hill                25.89q  1 
  2 Kennedy, Victoria            Tuscarora                25.90q  1 
  3 King, Deseree'            10 Oxon Hill                26.31q  2 
  4 Winkfield, Altyanna       12 Great Mills              26.79q  2 
  5 Wilmer, Lauren            12 Thomas Johnson           27.15q  1 
  6 Brown, Imani               9 Oxon Hill                27.16q  2 
  7 Teamer, Alicea            11 McDonough                27.76q  1 
  8 Buckheit, Megan           12 Middletown               27.88q  2 
  9 Tesfaye, Makda               Tuscarora                28.03   2 
 10 Mitchell, Shanita            Suitland                 28.34   1 
 11 Talley, Jessica              Tuscarora                28.88   1 
 12 Fitzmaurice, Erin         10 Chesapeake               28.91   2 
 13 Pohlmeyer, Kaylee            Severna Park             29.51   2 
 14 Green, Stephanie           9 Great Mills              29.72   1 
 15 Alston, Keria                Suitland                 29.79   1 
 16 Bernard, Carcha           11 Thomas Johnson           29.86   2 
 
Girls 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Miller, Cearha            11 Oxon Hill                25.61    10  
  2 King, Deseree'            10 Oxon Hill                26.11     8  
  3 Brown, Imani               9 Oxon Hill                26.34     6  
  4 Kennedy, Victoria            Tuscarora                26.44     5  
  5 Winkfield, Altyanna       12 Great Mills              27.09     4  
  6 Teamer, Alicea            11 McDonough                27.42     3  
  7 Wilmer, Lauren            12 Thomas Johnson           27.59     2  
  8 Buckheit, Megan           12 Middletown               28.08     1  
 
Girls 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Franklin-Huff, Najjiyya   12 Thomas Johnson           58.36   4   10  
  2 Caudle, Brittney          11 Middletown               59.03   4    8  
  3 Kennedy, Victoria            Tuscarora              1:02.43   4    6  
  4 Mitchell, Cameron         10 Oxon Hill              1:02.45   4    5  
  5 Reinauer, Caitlyn          9 Broadneck              1:05.50   3    4  
  6 Riffle, Lauren             9 Broadneck              1:05.72   3    3  
  7 Allen, Chanel              9 McDonough              1:06.49   3    2  
  8 Campbell, Maria              Suitland               1:06.50   4    1  
  9 Nelson, J                 12 Great Mills            1:06.83   3 
 10 Tesfaye, Makda               Tuscarora              1:06.92   4 
 11 Meneses, Gabriela          9 McDonough              1:07.10   2 
 12 Deal, Shanel              10 Oxon Hill              1:07.27   4 
 13 Fitzmaurice, Erin         10 Chesapeake             1:07.60   3 
 14 Pohlmeyer, Kaylee            Severna Park           1:10.74   1 
 15 Dutchess, Megan           10 Damascus               1:10.83   2 
 16 Chaplin, Maya             10 Great Mills            1:11.58   1 
 17 Khoo, Danielle               Tuscarora              1:12.73   2 
 18 Morrow, Emily             10 Thomas Johnson         1:13.46   2 
 19 Riuli, Alyssa             10 Thomas Johnson         1:13.67   2 
 20 Rock, Lauren              12 Broadneck              1:14.41   1 
 21 Scheffel, Katelyn          9 Chesapeake             1:17.84   1 
 22 Rameriz, Stephanie        10 Frederick              1:22.62   1 
 
Girls 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Nichols, Emma             12 Middletown             2:26.19    10  
  2 Hopper, Ellyn             10 Broadneck              2:28.58     8  
  3 McIlivried, Emily         10 Damascus               2:31.31     6  
  4 Crane, Stephanie           9 Broadneck              2:32.27     5  
  5 Barnes, Shalethia         11 Oxon Hill              2:32.73     4  
  6 Merritt, Rachel           11 Chesapeake             2:33.78     3  
  7 Centrowitz, Marisa         9 Broadneck              2:33.94     2  
  8 Saba, Ashley                 Severna Park           2:36.32     1  
  9 Nichols, Jo Jo            12 Middletown             2:38.25  
 10 Balleza, Hannah              Severna Park           2:39.02  
 11 Caudle, Amanda            11 Thomas Johnson         2:39.16  
 12 Kenealy, Kelsey              Severna Park           2:40.15  
 13 Mercer, Shakia               Suitland               2:41.67  
 14 Fraser, Emmalea           12 Chesapeake             2:44.40  
 15 Walker, Kortine           10 Chesapeake             2:47.71  
 16 Carey, Brittany              Suitland               2:49.01  
 17 Conner, Katherine         11 Poolesville            2:53.23  
 18 Mackereth, Laurel            Tuscarora              2:54.81  
 19 Galligan, Kristen          9 Thomas Johnson         2:55.69  
 20 Beckstrom, Jessica           Tuscarora              3:00.19  
 21 Steinmetz, Sarah          11 Thomas Johnson         3:00.42  
 22 Hamovitz, Toby               Tuscarora              3:02.82  
 23 Van Nevel, Keara          10 Poolesville            3:08.92  
 24 Stephenson, Toneshia      11 Oxon Hill              3:09.72  
 25 Flowers, Chieva           10 McDonough              3:17.35  
 
Girls 1 Mile Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 King, Deseree'            10 Oxon Hill              5:52.49    10  
  2 Patrick, Chris               Severna Park           5:53.78     8  
  3 Balleza, Hannah              Severna Park           5:57.57     6  
  4 Zell, Madeline               Severna Park           5:59.01     5  
  5 Nehring, Maggie           10 Thomas Johnson         6:03.07     4  
  6 Conner, Katherine         11 Poolesville            6:03.68     3  
  7 Chand, Joy                11 Thomas Johnson         6:04.18     2  
  8 Fraser, Emmalea           12 Chesapeake             6:04.48     1  
  9 Gilbert, Katie            11 Broadneck              6:13.48  
 10 Rodas, Stephanie          12 Frederick              6:18.66  
 11 O'Liddy, Molly            10 Broadneck              6:18.73  
 12 Headland, Sarah              Tuscarora              6:29.88  
 13 Levine, Katie              9 Thomas Johnson         6:33.97  
 14 Johnstone, Joy               Tuscarora              6:35.85  
 15 Caroll, Alex               9 Damascus               6:37.74  
 16 Vanscoy, Kerrie              Tuscarora              6:42.51  
 17 Volk, Megan               12 McDonough              6:43.26  
 18 Overby, Marina            12 McDonough              6:43.39  
 19 Carillo, Jen              10 Damascus               7:06.89  
 20 Maher, Gabbi               9 Frederick              7:07.70  
 21 Kurtz, Alex               11 Chesapeake             7:08.51  
 22 Innes, Haley               9 Frederick              7:19.05  
 23 Wilson, Elizabeth          9 McDonough              7:19.84  
 
Girls 3200 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Powell, Annie              9 Thomas Johnson        12:04.16    10  
  2 Kasimova, Liya               Severna Park          12:08.94     8  
  3 Reid, Jenny               11 Poolesville           12:18.94     6  
  4 Hill, Kelsey                 Severna Park          12:28.66     5  
  5 Domico, Janna             11 Damascus              12:48.25     4  
  6 Dempsey, Sadie               Severna Park          12:56.45     3  
  7 Kroll, Kayla              12 Middletown            13:05.89     2  
  8 Donoghue, Eileen           9 Thomas Johnson        13:06.67     1  
  9 Phipps, Katie             11 Chesapeake            13:20.05  
 10 Shafer, Aimee             12 Thomas Johnson        13:22.69  
 11 Delaney, Caroline            Tuscarora             13:23.90  
 12 Fenner, Alicia            12 Damascus              13:36.39  
 13 Gastelle, Marissa         10 Middletown            13:41.88  
 14 Kenner, Julie             11 Broadneck             13:52.25  
 15 Stocksdale, Tara          10 Chesapeake            14:22.72  
 16 Fink, Jen                 12 Poolesville           14:24.28  
 17 Davidson, Samantha         9 Broadneck             14:34.63  
 18 Overby, Marina            12 McDonough             15:05.82  
 19 Hartshorn, Katelyn         9 McDonough             15:26.66  
 20 Winter, Liesl             11 Chesapeake            15:29.46  
 21 Bumgardner, K                Tuscarora             16:03.80  
 22 Naik, Sheenali            10 Poolesville           16:06.58  
 
Girls 100 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Slaughter, Evann          10 Oxon Hill                16.14q  3 
  2 Durr, Olivia              11 Poolesville              16.15q  4 
  3 Brown, Imani               9 Oxon Hill                17.03q  1 
  4 Papuchis, Kathry n        11 Middletown               17.06q  2 
  5 Barnes, Shalethia         11 Oxon Hill                17.28q  1 
  6 Jackson, Cenarda          11 Thomas Johnson           17.49q  4 
  7 Zyzak, Kelsee             11 Damascus                 17.74q  4 
  8 Keller, Maxann            12 Thomas Johnson           17.74q  3 
  9 Baker, Caroline              Tuscarora                18.01   3 
 10 Brooks, Emily             11 Great Mills              18.37   4 
 11 Hudson, Alyson            12 Chesapeake               18.48   4 
 12 Irminger, Megan           13 Severna Park             18.71   2 
 13 Gilmore, Katie               Severna Park             19.28   1 
 14 Giaque, Alycia             9 Middletown               19.81   2 
 15 Selle, Becky                 Severna Park             20.14   2 
 16 Cannon, Amber             10 Damascus                 20.52   1 
 17 Gast, Lauren              11 Chesapeake               20.94   3 
 18 Perry, Franny             12 Damascus                 21.05   4 
 19 Ford, Jasmine             12 Thomas Johnson           21.33   2 
 20 Green, Stephanie           9 Great Mills              21.43   3 
 21 Hixon, Alyssa                Tuscarora                22.26   3 
 22 Robillard, Clarissa       10 Middletown               22.83   1 
 23 Jones, Ashleigh           10 Poolesville              30.74   1 
 24 Michlek, Jessica           9 Great Mills              33.57   4 
 
Girls 100 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Slaughter, Evann          10 Oxon Hill                15.61    10  
  2 Durr, Olivia              11 Poolesville              15.84     8  
  3 Jackson, Cenarda          11 Thomas Johnson           16.54     6  
  4 Papuchis, Kathry n        11 Middletown               16.70     5  
  5 Brown, Imani               9 Oxon Hill                16.73     4  
  6 Barnes, Shalethia         11 Oxon Hill                17.03     3  
  7 Keller, Maxann            12 Thomas Johnson           17.84     2  
  8 Zyzak, Kelsee             11 Damascus                 17.97     1  
 
Girls 400 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Durr, Olivia              11 Poolesville            1:05.82   2   10  
  2 Jackson, Cenarda          11 Thomas Johnson         1:08.35   2    8  
  3 Martinez, Kiana           11 Oxon Hill              1:09.36   2    6  
  4 Keller, Maxann            12 Thomas Johnson         1:11.42   2    5  
  5 Papuchis, Kathry n        11 Middletown             1:12.12   2    4  
  6 Irminger, Megan           13 Severna Park           1:14.30   2    3  
  7 Ordonio, Katherine           Tuscarora              1:16.14   1    2  
  8 Mitchell, Shanita            Suitland               1:17.67   2    1  
  9 Gilmore, Katie               Severna Park           1:18.76   1 
 10 Selle, Becky                 Severna Park           1:19.04   1 
 11 Lingg, Katie              12 Middletown             1:19.37   1 
 12 Cannon, Amber             10 Damascus               1:19.58   1 
 13 Hudson, Alyson            12 Chesapeake             1:20.87   2 
 14 Brooks, Emily             11 Great Mills            1:23.48   1 
 15 Gast, Lauren              11 Chesapeake             1:26.12   1 
 
Girls 4x100 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Oxon Hill High School  'A'                            50.07   2   10  
  2 Governor Thomas Johnson  'A'                          52.02   2    8  
     1) Cahill, Megan 11                2) Ford, Jasmine 12               
     3) Franklin-Huff, Najjiyya 12      4) Wilmer, Lauren 12              
  3 Middletown High School  'A'                           52.26   2    6  
     1) Buckheit, Megan 12              2) Caudle, Jenna 9                
     3) Shaffer, Tara 9                 4) Wreiden, Sarah 10              
  4 Chesapeake High School  'A'                           52.56   2    5  
     1) Lenz, Brittany 10               2) Connolly, Brooke 10            
     3) Lupinek, Courtney 11            4) Bowen, Holly 11                
  5 Tuscarora High School  'A'                            52.69   2    4  
  6 Frederick High School  'A'                            54.17   2    3  
  7 Great Mills High School  'A'                          58.70   1    2  
     1) Stewart, L 11                   2) Butler, Ryshell 11             
 -- Damascus High School  'A'                                DQ   1  out of zone - early
     1) Fenner, Carlye                  2) Pucinella, Jessie 11           
     3) Pepper, Melissa                 4) Perry, Franny 12               
 
Girls 4x400 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Chesapeake High School  'A'                         4:16.36   2   10  
     1) Lenz, Brittany 10               2) Connolly, Brooke 10            
     3) McClosky, Holly 10              4) Hudgins, Jaclyn 11             
  2 Middletown High School  'A'                         4:17.36   2    8  
     1) Buckheit, Megan 12              2) Nichols, Emma 12               
     3) Caudle, Brittney 11             4) Bussard, Katie 9               
  3 Suitland High School  'A'                           4:19.28   2    6  
  4 Governor Thomas Johnson  'A'                        4:20.76   2    5  
     1) Wilmer, Lauren 12               2) Igo, Kelsey 10                 
     3) Keller, Maxann 12               4) Bryan, Stephanie 10            
  5 Severna Park High School  'A'                       4:29.13   2    4  
  6 Tuscarora High School  'A'                          4:30.16   2    3  
  7 McDonough High School  'A'                          4:30.43   1    2  
  8 Damascus High School  'A'                           4:42.39   2    1  
     1) Zyzak, Amanda 12                2) Zyzak, Kelsee 11               
     3) McIlivried, Emily 10            4) McMinn, Chelsey                
  9 Broadneck High School  'A'                          4:43.80   1 
 10 Great Mills High School  'A'                        5:21.97   1 
     1) Winkfield, Altyanna 12          2) Nelson, J 12                   
     3) Chaplin, Maya 10                4)                                
 
Girls 1600 Sprint Medley
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Governor Thomas Johnson  'A'                        4:29.70   2   10  
     1) Bernard, Carcha 11              2) Cahill, Megan 11               
     3) Bryan, Stephanie 10             4) Wilmer, Lauren 12              
  2 Frederick High School  'A'                          4:32.87   2    8  
  3 Damascus High School  'A'                           4:36.92   2    6  
     1) Zyzak, Amanda 12                2) Zyzak, Kelsee 11               
     3) McIlivried, Emily 10            4) McMinn, Chelsey                
  4 Suitland High School  'A'                           4:41.88   2    5  
  5 Severna Park High School  'A'                       4:43.94   2    4  
  6 Middletown High School  'A'                         4:47.13   2    3  
     1) Buckheit, Megan 12              2) Bussard, Katie 9               
     3) Caudle, Jenna 9                 4) Shaffer, Tara 9                
  7 Oxon Hill High School  'A'                          4:48.04   2    2  
  8 Tuscarora High School  'A'                          4:57.87   1    1  
  9 Broadneck High School  'A'                          5:02.60   1 
 10 Great Mills High School  'A'                        5:17.42   1 
     1) Winkfield, Altyanna 12          2) Nelson, J 12                   
     3) Wilkins, Jennifer 10            4) Chaplin, Maya 10               
 -- Chesapeake High School  'A'                              DQ   2  out of zone 2 to 3
     1) Lupinek, Courtney 11            2) Hudgins, Jaclyn 11             
     3) Waters, Melanie 10              4) Simon, Nora 11                 
 
Girls Distance Medley
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Governor Thomas Johnson  'A'                       13:21.80    10  
     1) Bryan, Stephanie 10             2) Caudle, Amanda 11              
     3) Nehring, Maggie 10              4) Powell, Annie 9                
  2 Severna Park High School  'A'                      13:31.24     8  
  3 Broadneck High School  'A'                         13:39.04     6  
  4 Middletown High School  'A'                        13:57.59     5  
     1) Tice, Victoria 11               2) Bussard, Katie 9               
     3) Whitesell, Gretchen 9           4)                                
  5 Poolesville High School  'A'                       14:13.67     4  
     1) Lalonde, Ellie 10               2) Reid, Jenny 11                 
     3) Fink, Jen 12                    4) Harris, Karissa 10             
  6 Damascus High School  'A'                          14:28.16     3  
     1) King, Tayler 10                 2) Dutchess, Megan 10             
     3) Domico, Janna 11                4) McMinn, Chelsey                
  7 Chesapeake High School  'A'                        14:58.02     2  
     1) Fillat, Josie 10                2) Robinson, Kelli 12             
     3) Walker, Kortine 10              4) Gelety, Liz 10                 
  8 Tuscarora High School  'A'                         15:03.98     1  
  9 McDonough High School  'A'                         15:25.07  
 
Girls High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Frye, Aubree               9 Chesapeake             5-00.00    10  
  2 Slaughter, Evann          10 Oxon Hill              4-10.00     8  
  3 DiPaola, Tina             11 Chesapeake            J4-10.00     6  
  4 Durr, Olivia              11 Poolesville           J4-10.00     5  
  5 Barnes, Shalethia         11 Oxon Hill              4-08.00     4  
  6 Redding, Lauren           11 Middletown            J4-08.00     3  
  7 Carroll, Morgan           10 Frederick              4-06.00     1  
  7 Chaplin, Maya             10 Great Mills            4-06.00     1  
  7 Wreiden, Sarah            10 Middletown             4-06.00     1  
 10 Pollander, Amanda         11 Broadneck              4-04.00  
 10 Smith, Rose                9 Chesapeake             4-04.00  
 12 Townsend, Secoya          12 Thomas Johnson         4-02.00  
 13 Riuli, Alyssa             10 Thomas Johnson         4-00.00  
 -- Cabacungan, Annie Mae     12 Thomas Johnson              NH  
 -- Carroll, Naomi            12 Frederick                   NH  
 -- Baker, Caroline              Tuscarora                   NH  
 
Girls Pole Vault
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Hemme, Ally               11 Middletown             9-00.00    10  
  2 Clement, Olivia              Severna Park           8-06.00     8  
  3 Bowen, Holly              11 Chesapeake             8-00.00     6  
  4 Cahill, Megan             11 Thomas Johnson         7-00.00     5  
  5 Reilly, Ashley             9 Chesapeake            J7-00.00     4  
  6 Igo, Kelsey               10 Thomas Johnson        J7-00.00     3  
  7 Kopp, Liana               11 Middletown             6-06.00     2  
  8 Castille, Jackie             Severna Park           6-00.00     0.5
  8 Herman, Megan             10 Chesapeake             6-00.00     0.5
 -- Boring, Kayla             11 Middletown                  NH  
 
Girls Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Wreiden, Sarah            10 Middletown            16-08.00    10  
  2 Franklin-Huff, Najjiyya   12 Thomas Johnson        16-01.00     8  
  3 Baker, Caroline              Tuscarora             15-07.50     6  
  4 Gray, Courtney               Tuscarora             15-02.50     5  
  5 Cooper, Elise             11 Frederick             15-00.00     4  
  6 Waters, Melanie           10 Chesapeake            14-10.50     3  
  7 Ahalt, Kaitlin            12 Middletown            14-10.00     2  
  8 Defnet, Holly             12 Poolesville           14-06.00     1  
  9 Galloway, Bresha          11 Frederick             14-05.00  
 10 Sistare, DaReshia         12 Oxon Hill             14-04.00  
 11 Caudle, Jenna              9 Middletown            14-00.00  
 12 Zyzak, Amanda             12 Damascus              13-11.00  
 13 Black, Ebony                 Tuscarora             13-08.00  
 14 Meneses, Gabriela          9 McDonough             13-07.50  
 15 Fricia, Mandy             10 Broadneck             13-06.00  
 16 Ridgel, Hollie            10 Great Mills           13-05.00  
 17 Connolly, Brooke          10 Chesapeake            12-11.25  
 18 Teamer, Alicea            11 McDonough             12-09.50  
 19 Fenner, Carlye               Damascus              12-09.00  
 20 Scheffel, Megan              Chesapeake            12-04.00  
 21 Williams, Ssillisa         9 Great Mills           11-06.00  
 22 McIlivried, Emily         10 Damascus              11-03.00  
 23 Fink, Jen                 12 Poolesville           10-01.00  
 23 Reinauer, Caitlyn          9 Broadneck             10-01.00  
 -- Miller, Cearha            11 Oxon Hill                 FOUL  
 -- Riffle, Lauren             9 Broadneck                 FOUL  
 -- Allen, Chanel              9 McDonough                 FOUL  
 -- Henry, Tiera               9 Thomas Johnson            FOUL  
 -- Philip, Amy               10 Great Mills               FOUL  
 -- Jackson, Cenarda          11 Thomas Johnson            FOUL  
 
Girls Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Slaughter, Evann          10 Oxon Hill             37-09.50    10  
  2 Sistare, DaReshia         12 Oxon Hill             34-03.00     8  
  3 Baker, Caroline              Tuscarora             32-00.00     6  
  4 Gray, Courtney               Tuscarora             31-08.00     5  
  5 Defnet, Holly             12 Poolesville           31-06.00     4  
  6 Simon, Nora               11 Chesapeake            29-06.00     3  
  7 Hudson, Alyson            12 Chesapeake            29-02.00     1.5
  8 Zyzak, Kelsee             11 Damascus             J29-02.00     1.5
  9 Ahalt, Kaitlin            12 Middletown            28-11.00  
  9 Igo, Kelsey               10 Thomas Johnson        28-11.00  
 11 Riuli, Alyssa             10 Thomas Johnson        28-08.50  
 12 Bowen, Holly              11 Chesapeake            27-08.00  
 13 Dainton, Marly            10 Middletown            26-08.00  
 14 House, Casey              10 Great Mills           25-01.00  
 -- Cannon, Amber             10 Damascus                  FOUL  
 -- Nehring, Maggie           10 Thomas Johnson            FOUL  
 -- Black, Ebony                 Tuscarora                 FOUL  
 -- Philip, Amy               10 Great Mills               FOUL  
 
Girls Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Vannoy, Emily             11 Thomas Johnson        44-03.25    10  
  2 Gray, Courtney               Tuscarora             32-02.50     8  
  3 Janne, Kristen            11 Chesapeake            29-11.00     6  
  4 Shirley, Melissa          10 Middletown            29-03.50     5  
  5 Allam, Lauren             10 Chesapeake            28-06.00     4  
  6 Reid, Damarah                Tuscarora             27-04.50     3  
  7 Alford, Brittany          12 Frederick             26-06.25     2  
  8 Smith, Alicia              9 Thomas Johnson        26-02.50     1  
  9 Snapp, Brittney           11 Chesapeake            25-04.50  
 10 Nesselt, Ashleigh         12 Poolesville           25-04.00  
 11 Haggins, Jazmin           10 Damascus              24-07.00  
 11 Neal, Ashley              12 McDonough             24-07.00  
 13 Williams, Ssillisa         9 Great Mills           24-03.50  
 14 Seebald, Laura               Middletown            23-10.50  
 15 Perry, Franny             12 Damascus              23-10.00  
 16 Young, Nicole             12 McDonough             23-09.00  
 17 Holton, Judia             10 Great Mills           22-11.00  
 17 Muschette, Renee          10 McDonough             22-11.00  
 19 Whitley, Courtney            Tuscarora             22-01.00  
 20 Van Derpoel, Brooke       10 Thomas Johnson        22-00.50  
 21 Braunstein, Rachel        10 Middletown            20-03.00  
 
Girls Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Vannoy, Emily             11 Thomas Johnson          124-10    10  
  2 Haynes, Adrienne          12 Oxon Hill               108-03     8  
  3 Zyzak, Amanda             12 Damascus                 95-04     6  
  4 Defnet, Holly             12 Poolesville              85-00     5  
  5 Nesselt, Ashleigh         12 Poolesville              83-02     4  
  6 Shirley, Melissa          10 Middletown               80-06     3  
  7 Ambush, Lakeya               Tuscarora                77-11     2  
  8 Ahalt, Kaitlin            12 Middletown               75-06     1  
  9 Allam, Lauren             10 Chesapeake               71-06  
 10 Neal, Ashley              12 McDonough                70-00  
 11 Abernathy, Tam               Tuscarora                68-05  
 12 Janne, Kristen            11 Chesapeake               66-07  
 13 Young, Nicole             12 McDonough                65-09  
 14 Braxton, Ashlee           11 Chesapeake               64-03  
 15 King, Tayler              10 Damascus                 63-05  
 16 Perry, Franny             12 Damascus                 61-07  
 17 Williams, Ssillisa         9 Great Mills              58-09  
 18 Philip, Amy               10 Great Mills              58-00  
 19 Holton, Judia             10 Great Mills              57-04  
 20 Van Derpoel, Brooke       10 Thomas Johnson           55-07  
 21 Ridgel, Hollie            10 Great Mills              54-03  
 22 Muschette, Renee          10 McDonough                53-02  
 23 Smith, Alicia              9 Thomas Johnson           53-00  
 24 Kroll, Coni               10 Middletown               47-08  
 
Boys 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Lewis, Austin             11 Severna Park             11.28q  1 
  2 Felder, Brandon           11 Oxon Hill                11.33q  5 
  3 Hunt, Corey               12 Thomas Johnson           11.46q  3 
  4 Wilson, Lewis             12 Oxon Hill                11.59q  4 
  5 Dorsey, Jordan            11 Thomas Johnson           11.65q  2 
  6 Yates, Jaraad             11 Middletown               11.73q  2 
  7 Lawson, Tim               12 Thomas Johnson           11.81q  5 
  8 Perkins, Jermaine         12 McDonough                11.84q  5 
  9 Harsanyi, Jeremy          10 Chesapeake               11.87q  4 
 10 Asante, Kelvin             9 Frederick                11.99q  5 
 11 Burford, Kurtis           12 McDonough                12.05q  1 
 12 Scott, Matt               10 Tuscarora                12.08q  4 
 13 Baskins, David            11 Oxon Hill                12.14q  1 
 14 Lagos, Lance              10 Middletown               12.21q  1 
 15 Taylor, Antoine           11 Broadneck                12.28q  2 
 16 Trowel, Donavan           11 Great Mills              12.28q  4 
 17 Brooks, Justin             9 McDonough                12.33   2 
 18 Baker, Kyle               10 Spalding                 12.34   5 
 19 Tynes, Curtis              9 Tuscarora                12.53   4 
 20 Strain, S                 11 Great Mills              12.57   1 
 21 Shipley, D                11 Great Mills              12.57   2 
 22 Ferris, Kevin             11 Severna Park             12.64   4 
 23 Henry, Tyler                 Tuscarora                12.73   5 
 24 Clute, Josh               10 Severna Park             12.78   5 
 25 Mishou, Riley              9 Spalding                 12.94   1 
 26 Abney, Tony               11 Damascus                 13.12   2 
 27 Wiley, Chris               9 Spalding                 13.16   3 
 28 Smith, Isaiah              9 Frederick                13.72   3 
 29 Wilson, David             11 Middletown               14.01   3 
 -- Yelton, Cooper            10 Broadneck                   DQ   3 
 
Boys 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                   Semis  H#
===================================================================
Semi-Finals
  1 Lewis, Austin             11 Severna Park             11.13q  2 
  2 Felder, Brandon           11 Oxon Hill                11.23q  1 
  3 Wilson, Lewis             12 Oxon Hill                11.41q  2 
  4 Hunt, Corey               12 Thomas Johnson           11.52q  1 
  5 Yates, Jaraad             11 Middletown               11.58q  1 
  6 Dorsey, Jordan            11 Thomas Johnson           11.68q  2 
  7 Perkins, Jermaine         12 McDonough                11.78q  2 
  8 Harsanyi, Jeremy          10 Chesapeake               11.84q  2 
  9 Burford, Kurtis           12 McDonough                12.07   1 
 10 Lagos, Lance              10 Middletown               12.09   1 
 11 Scott, Matt               10 Tuscarora                12.16   2 
 12 Lawson, Tim               12 Thomas Johnson           12.18   1 
 13 Asante, Kelvin             9 Frederick                12.22   1 
 14 Trowel, Donavan           11 Great Mills              12.36   2 
 15 Taylor, Antoine           11 Broadneck                12.47   1 
 16 Baskins, David            11 Oxon Hill                12.51   2 
 
Boys 100 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Lewis, Austin             11 Severna Park             11.10    10  
  2 Felder, Brandon           11 Oxon Hill                11.11     8  
  3 Wilson, Lewis             12 Oxon Hill                11.43     6  
  4 Hunt, Corey               12 Thomas Johnson           11.47     5  
  5 Yates, Jaraad             11 Middletown               11.73     4  
  6 Perkins, Jermaine         12 McDonough                11.80     3  
  7 Harsanyi, Jeremy          10 Chesapeake               11.91     2  
  8 Dorsey, Jordan            11 Thomas Johnson           12.13     1  
 
Boys 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Michels, Rob              11 Middletown               23.16q  4 
  2 Major, Terrence           12 Severna Park             23.68q  1 
  3 Gonzalez, Fabian          10 Tuscarora                23.92q  3 
  4 Yates, Jaraad             11 Middletown               23.94q  3 
  5 Jackson, Anthony          11 Severna Park             24.02q  5 
  6 Johnson, Jermain             Suitland                 24.09q  2 
  7 Fanday, Sahr              12 Thomas Johnson           24.45q  3 
  8 Colman, Jordan               Suitland                 24.81q  4 
  9 Taylor, Antoine           11 Broadneck                24.82q  1 
 10 Newton, Robbie            11 Severna Park             24.88q  3 
 11 Lane, Brian               11 Oxon Hill                25.02q  1 
 12 Gunter, Justin            10 Chesapeake               25.07q  2 
 13 Scott, Matt               10 Tuscarora                25.08q  5 
 14 Coles, Joseph             11 Frederick                25.15q  5 
 15 Graziano, John            12 Spalding                 25.34q  3 
 16 Spence, Danny             11 Chesapeake               25.46q  5 
 17 Baker, Kyle               10 Spalding                 25.47   1 
 18 Hill, Jerrell             12 McDonough                25.62   2 
 19 Kelliy, Donnie               Suitland                 25.81   2 
 20 Strain, S                 11 Great Mills              25.85   3 
 21 Dyer, Ronald              10 Frederick                26.08   5 
 22 Dupree, Nathan            10 Great Mills              26.16   2 
 23 Shaq, McCullers           10 Thomas Johnson           26.19   4 
 24 Sander, Tyler             11 Great Mills              26.58   3 
 25 Wiley, Chris               9 Spalding                 26.60   1 
 26 Betts, Nick               12 Damascus                 26.84   5 
 27 Corona, Nick               9 Broadneck                27.58   4 
 28 Foerster, David           10 Thomas Johnson           28.04   1 
 29 Rodriguez, Christian       9 Frederick                28.28   1 
 30 Jackson, Cody                Chesapeake               28.51   4 
 31 Musa, Aus                  9 Tuscarora                32.15   2 
 
Boys 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                   Semis  H#
===================================================================
Semi-Finals
  1 Michels, Rob              11 Middletown               22.69q  2 
  2 Major, Terrence           12 Severna Park             22.93q  1 
  3 Johnson, Jermain             Suitland                 23.22q  1 
  4 Gonzalez, Fabian          10 Tuscarora                23.55q  1 
  5 Jackson, Anthony          11 Severna Park             23.80q  2 
  6 Fanday, Sahr              12 Thomas Johnson           24.37q  1 
  7 Colman, Jordan               Suitland                 24.58q  2 
  8 Coles, Joseph             11 Frederick                24.83q  1 
  9 Newton, Robbie            11 Severna Park             24.89   1 
 10 Scott, Matt               10 Tuscarora                25.03   2 
 11 Taylor, Antoine           11 Broadneck                25.05   2 
 12 Graziano, John            12 Spalding                 25.08   1 
 13 Yates, Jaraad             11 Middletown               25.52   2 
 -- Gunter, Justin            10 Chesapeake                  FS   2 
 
Boys 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Major, Terrence           12 Severna Park             22.80    10  
  2 Michels, Rob              11 Middletown               22.88     8  
  3 Johnson, Jermain             Suitland                 23.20     6  
  4 Gonzalez, Fabian          10 Tuscarora                23.61     5  
  5 Jackson, Anthony          11 Severna Park             24.16     4  
  6 Fanday, Sahr              12 Thomas Johnson           24.38     3  
  7 Coles, Joseph             11 Frederick                24.78     2  
  8 Colman, Jordan               Suitland                 24.87     1  
 
Boys 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Clarke, Dominic           11 Tuscarora                50.61   4   10  
  2 Woodyard, Marquis         10 Thomas Johnson           52.18   4    8  
  3 King, Kevin               11 Thomas Johnson           52.77   4    6  
  4 Lane, Brian               11 Oxon Hill                52.81   4    5  
  5 Thomas, Devante           10 Damascus                 53.02   4    4  
  6 Boone, Terrence           11 Severna Park             53.84   3    3  
  7 Fairchild, Kyle           11 Chesapeake               54.32   4    2  
  8 Burrell, Douglas          10 Oxon Hill                54.67   4    1  
  9 Mosco, Phil               12 Spalding                 55.52   3 
 10 Fisher, Calvin            12 Middletown               55.56   3 
 11 Johnson, Jermain             Suitland                 55.66   4 
 12 Spence, Danny             11 Chesapeake               55.75   3 
 13 Hamilton, Rakim            9 Middletown               55.90   3 
 14 Clute, Josh               10 Severna Park             55.93   2 
 15 Graziano, John            12 Spalding                 56.61   3 
 16 Stuller, Luke             10 Broadneck                58.74   1 
 17 Drammeh, Momodou          10 Thomas Johnson           59.27   3 
 18 Lieb, David               10 Middletown             1:00.44   2 
 19 O'Kelly, Keith             9 McDonough              1:00.86   2 
 20 Dupree, Nathan            10 Great Mills            1:01.00   1 
 21 Portillo, Herberth         9 Tuscarora              1:01.95   2 
 22 O'Brien, Danny            10 McDonough              1:02.31   2 
 23 Harvey, Rohando           11 Frederick              1:02.40   1 
 24 Sanu, Yusufu              12 McDonough              1:02.82   2 
 25 Harrison, Juan            10 Tuscarora              1:03.25   2 
 26 Hannon, Ben                9 Broadneck              1:04.01   1 
 27 Reyes, Diego               9 Frederick              1:06.65   1 
 28 Dougall, J                12 Great Mills            1:07.58   1 
 29 Nickelson, Matt           10 Chesapeake             1:14.25   1 
 
Boys 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Zahorodny, Will           12 Damascus               2:02.44    10  
  2 Cowing, TJ                11 Severna Park           2:08.45     8  
  3 Fernandes, JC             12 Broadneck              2:09.82     6  
  4 Brinton, Tom              11 Middletown             2:09.89     5  
  5 Wilson, Austin            12 Middletown             2:10.22     4  
  6 Sowell, Madison           12 Tuscarora              2:10.28     3  
  7 Myers, TJ                  1 Chesapeake             2:10.52     2  
  8 Neal, William             10 Chesapeake             2:10.70     1  
  9 Bates, Evan               11 Thomas Johnson         2:13.05  
 10 Holmes, Chase             11 Tuscarora              2:15.70  
 11 Brothers, Shaun           12 Frederick              2:16.95  
 12 Majette, Jamiel            9 Tuscarora              2:17.28  
 13 Stephens, Patrick         12 Severna Park           2:19.23  
 14 Clute, Josh               10 Severna Park           2:19.42  
 15 Del Pilar, Javier         11 Broadneck              2:21.12  
 16 Stull, Doug               12 Middletown             2:21.87  
 17 Greenwald, Josh           10 Poolesville            2:22.40  
 18 Stavely, Nick             11 Poolesville            2:23.34  
 19 Newman, Richard              Thomas Johnson         2:23.39  
 20 Johnson, Erik             11 Spalding               2:24.33  
 21 Robinson, Andrew           9 Damascus               2:25.40  
 22 Leatherbarrow, Brad       10 Spalding               2:25.87  
 23 Martin, Micheal              Suitland               2:28.54  
 24 Yeckley, Ben              12 McDonough              2:29.33  
 25 Wright, Rayn                 Suitland               2:29.79  
 26 Augerson, Connor           9 Damascus               2:31.14  
 27 Williams, Dondrey            Suitland               2:32.30  
 28 Coles, Aaron               9 Frederick              2:32.76  
 29 Morgan, Alex              12 Thomas Johnson         2:33.04  
 30 Offenbacher, Peter         9 Great Mills            2:33.63  
 31 Kayser, Kevin              9 Great Mills            2:40.85  
 
Boys 1 Mile Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Zahorodny, Will           12 Damascus               4:36.45    10  
  2 Cowing, TJ                11 Severna Park           4:39.64     8  
  3 Reddinger, Jean-Paul      12 Severna Park           4:50.96     6  
  4 Holmes, Chase             11 Tuscarora              4:53.62     5  
  5 Goulart, Chris            12 Middletown             4:54.18     4  
  6 Topita, Ryan              11 Spalding               4:55.60     3  
  7 Myers, TJ                  1 Chesapeake             4:56.27     2  
  8 Wilson, David             10 Poolesville            4:58.14     1  
  9 Hicks, Michael            11 Tuscarora              5:02.13  
 10 Bollino, Mike             12 Severna Park           5:03.11  
 11 Edland, Sam               10 Thomas Johnson         5:05.61  
 12 Martinez, George           9 Frederick              5:07.84  
 13 Cleaver, Ryan             10 Broadneck              5:08.49  
 14 Ebert-Zavos, Ben          11 Thomas Johnson         5:08.76  
 15 Garcia, Damian            10 Spalding               5:10.42  
 16 Healy, Matt               10 Thomas Johnson         5:10.95  
 17 Bello, Sam                11 Middletown             5:13.35  
 18 Shimomoto, Ken            10 Poolesville            5:16.03  
 19 Hofer, Robert             11 Broadneck              5:16.87  
 20 Leatherbarrow, Brad       10 Spalding               5:18.59  
 21 Brothers, Shaun           12 Frederick              5:20.35  
 22 Drum, Andy                11 Middletown             5:20.82  
 23 Offenbacher, Peter         9 Great Mills            5:20.86  
 24 Carlson, Jesse            10 McDonough              5:21.08  
 25 Anna, Teddy                9 Broadneck              5:26.59  
 26 Cooper, Kyle               9 Frederick              5:30.95  
 27 Paquette, Josh            12 Damascus               5:36.78  
 28 Garcia, Javier             9 Damascus               5:37.90  
 29 Smith, Patrick            11 Chesapeake             5:57.33  
 30 Yeckley, Ben              12 McDonough              6:01.28  
 31 Jhingory, Jerome          10 Oxon Hill              6:06.94  
 32 Stansfield, Jacob          9 Great Mills            6:07.62  
 
Boys 3200 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Finlayson, Andrew         11 Severna Park          10:05.90    10  
  2 Greene, Jimmy             12 Middletown            10:12.38     8  
  3 Spencer, J R              11 Spalding              10:13.18     6  
  4 Keen, Trevor              12 Spalding              10:22.13     5  
  5 LaMarsh, Ripken            9 Chesapeake            10:31.10     4  
  6 Arias, Thomas             10 Damascus              10:33.86     3  
  7 Ebert-Zavos, Sam           9 Thomas Johnson        10:35.77     2  
  8 Ramirez, Charlie           9 Damascus              10:38.03     1  
  9 Cooley, Brendan           10 Severna Park          10:40.02  
 10 Sullivan, Zach            11 Spalding              10:40.74  
 11 Wilson, David             10 Poolesville           10:41.63  
 12 Cantor, Andrew            11 Thomas Johnson        10:42.34  
 13 Owens, Willie             11 Middletown            10:56.03  
 14 Caudle, Tim               10 Broadneck             10:56.66  
 15 Wentworth, Avery           9 Broadneck             10:59.35  
 16 Binzer, Hank              12 Middletown            11:05.74  
 17 Johnson, Dan              11 Thomas Johnson        11:27.96  
 18 Schultz, Robert           12 Frederick             11:28.25  
 19 Fontaine, Danny           11 Chesapeake            11:43.53  
 20 Wickless, Tim             11 Chesapeake            11:49.68  
 21 Kayser, Kevin              9 Great Mills           11:51.19  
 22 Arias, Alex                9 Damascus              11:51.21  
 23 Skanchy, Tyler            10 Broadneck             11:54.18  
 24 Carlson, Jesse            10 McDonough             12:00.50  
 25 Revelo, Raul              11 Tuscarora             12:13.64  
 26 Fox, Christopher          10 Tuscarora             12:15.01  
 27 Das, Sanjeev              10 Frederick             12:29.05  
 28 McDermott, Dan            10 Poolesville           13:18.32  
 29 Stansfield, Jacob          9 Great Mills           13:22.60  
 30 Warne, Matthew            11 Tuscarora             13:34.21  
 
Boys 110 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Alade, Akeem              10 Oxon Hill                15.87q  2 
  2 Weeks, Sam                11 Damascus                 16.12q  1 
  3 Johnson, Chris            12 Thomas Johnson           16.31q  3 
  4 Huguley, Quinton          12 McDonough                16.37q  2 
  5 Brown, Darius             12 Great Mills              16.45q  4 
  6 Shaffer, Ty               12 Middletown               16.47q  4 
  7 Murray, Evan              12 Middletown               16.63q  3 
  8 Steinhardt, John          11 Tuscarora                16.90q  1 
  9 Welch, Allen              11 Middletown               17.18   4 
 10 D'Aversa, Alex            12 Severna Park             17.64   3 
 11 Long, Steven              12 Frederick                17.76   4 
 12 Castille, Mike            11 Severna Park             18.63   3 
 13 Thompson, Matt            10 Spalding                 18.76   3 
 14 Winter, Kurt              11 Chesapeake               19.07   1 
 15 Giles, Quille              9 Tuscarora                19.25   2 
 16 Shipley, D                11 Great Mills              19.89   4 
 17 Nichols, Jake             12 Thomas Johnson           20.58   2 
 18 Lanue, Matt                  Broadneck                20.85   1 
 19 Sullivan, Gary            12 Spalding                 21.41   1 
 20 Graham, Justin            12 McDonough                24.41   3 
 21 Montoya, Andrew           12 Spalding                 27.44   4 
 
Boys 110 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Alade, Akeem              10 Oxon Hill                15.47    10  
  2 Johnson, Chris            12 Thomas Johnson           15.85     8  
  3 Weeks, Sam                11 Damascus                 16.15     6  
  4 Shaffer, Ty               12 Middletown               16.23     5  
  5 Murray, Evan              12 Middletown               16.31     4  
  6 Brown, Darius             12 Great Mills              16.43     3  
  7 Huguley, Quinton          12 McDonough                16.78     2  
  8 Steinhardt, John          11 Tuscarora                16.99     1  
 
Boys 400 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Cross, Malik              10 Oxon Hill                58.57   3   10  
  2 Shaffer, Ty               12 Middletown               58.99   3    8  
  3 Mazyck, Courtney             Suitland               1:00.16   3    6  
  4 Johnson, Chris            12 Thomas Johnson         1:00.62   3    5  
  5 Weeks, Sam                11 Damascus               1:01.21   3    4  
  6 Castelow, Sean            12 Middletown             1:02.38   3    3  
  7 Winter, Kurt              11 Chesapeake             1:02.90   2    2  
  8 Brown, Darius             12 Great Mills            1:03.87   1    1  
  9 Jonas, Cecil              10 Damascus               1:04.04   3 
 10 Cruz, Javar                9 Frederick              1:04.83   2 
 11 D'Aversa, Alex            12 Severna Park           1:05.40   2 
 12 Castille, Mike            11 Severna Park           1:05.67   1 
 13 Nichols, Jake             12 Thomas Johnson         1:06.27   2 
 14 Welch, Allen              11 Middletown             1:06.40   2 
 15 Steinhardt, John          11 Tuscarora              1:07.82   3 
 16 Lanue, Matt                  Broadneck              1:07.83   1 
 17 Thompson, Matt            10 Spalding               1:10.76   2 
 18 Krasik, Mykal             10 Great Mills            1:12.24   1 
 19 Sullivan, Gary            12 Spalding               1:13.56   1 
 
Boys 4x100 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Middletown High School  'A'                           45.00   2   10  
  2 Oxon Hill High School  'A'                            45.36   2    8  
  3 Governor Thomas Johnson  'A'                          45.45   2    6  
  4 Damascus High School  'A'                             45.72   2    5  
     1) Zahorodny, Will 12              2) Weeks, Sam 11                  
     3) Thomas, Devante 10              4) Abney, Tony 11                 
  5 McDonough High School  'A'                            46.50   2    4  
     1) Brooks, Justin 9                2) Perkins, Jermaine 12           
     3) Huguley, Quinton 12             4) Burford, Kurtis 12             
  6 Chesapeake High School  'A'                           46.59   1    3  
     1) Kshmetski, Sean 11              2)                                
  7 Suitland High School  'A'                             46.83   2    2  
  8 Frederick High School  'A'                            48.17   2    1  
  9 Great Mills High School  'A'                          48.90   1 
     1) Strain, S 11                    2) Sander, Tyler 11               
     3) Trowel, Donavan 11              4) Dancy, Kendell                 
 10 Archbishop Spalding  'A'                              49.12   1 
     1) Baker, Kyle 10                  2) Wiley, Chris 9                 
     3) Graziano, John 12               4)                                
 11 Broadneck High School  'A'                            49.18   1 
 12 Tuscarora High School  'A'                            52.95   2 
     1) Becker, David 11                2) Byrd, Carlin 9                 
     3) Giles, Quille 9                 4) Scott, Matt 10                 
 
Boys 4x400 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Oxon Hill High School  'A'                          3:29.23   2   10  
  2 Damascus High School  'A'                           3:33.77   2    8  
     1) Zahorodny, Will 12              2) Thomas, Devante 10             
     3) Keating, Matt 12                4) Weeks, Sam 11                  
  3 Middletown High School  'A'                         3:35.06   2    6  
  4 Governor Thomas Johnson  'A'                        3:36.66   2    5  
  5 Severna Park High School  'A'                       3:40.49   2    4  
  6 Chesapeake High School  'A'                         3:41.33   1    3  
  7 Suitland High School  'A'                           3:48.15   2    2  
  8 Frederick High School  'A'                          3:51.34   1    1  
  9 Archbishop Spalding  'A'                            3:51.42   1 
     1) Graziano, John 12               2) Mosco, Phil 12                 
 10 McDonough High School  'A'                          3:53.24   2 
     1) Hill, Jerrell 12                2) O'Brien, Danny 10              
     3) King, Josh 12                   4) O'Kelly, Keith 9               
 11 Broadneck High School  'A'                          3:58.11   1 
 12 Great Mills High School  'A'                        4:02.00   1 
     1) Dougall, J 12                   2) Shipley, D 11                  
     3) Dupree, Nathan 10               4) Brown, Darius 12               
 -- Tuscarora High School  'A'                               DQ   2  unacceptable behavio
     1) Thelemann, Charlie 12           2) Sowell, Madison 12             
     3) Clarke, Dominic 11              4) Gonzalez, Fabian 10            
 
Boys 1600 Sprint Medley
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Middletown High School  'A'                         3:52.41   2   10  
  2 Suitland High School  'A'                           3:54.77   2    8  
  3 Severna Park High School  'A'                       4:00.32   2    6  
  4 Chesapeake High School  'A'                         4:02.39   2    5  
     1) Seto, Chris 11                  2) Kshmetski, Sean 11             
  5 Damascus High School  'A'                           4:07.18   2    4  
     1) Betts, Nick 12                  2) Motter, Blake 11               
     3) Stanhope, Ian 10                4) Colbert, Anthony 12            
  6 Archbishop Spalding  'A'                            4:08.49   1    3  
     1) Wiley, Chris 9                  2) Montoya, Andrew 12             
     3) Thompson, Chris 11              4) Tobin, John 10                 
  7 Governor Thomas Johnson  'A'                        4:11.43   2    2  
  8 Great Mills High School  'A'                        4:17.34   1    1  
  9 Tuscarora High School  'A'                          4:23.51   2 
     1) Byrd, Carlin 9                  2) Gonzalez, Fabian 10            
     3) Sprow, Giorgi 9                 4) Scott, Matt 10                 
 10 Frederick High School  'A'                          4:24.58   2 
 11 Broadneck High School  'A'                          4:25.26   1 
 12 Oxon Hill High School  'A'                          4:36.01   1 
 
Boys Distance Medley
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Chesapeake High School  'A'                        11:11.22    10  
     1) Harsanyi, Jeremy 10             2) Neal, William 10               
     3) Fairchild, Kyle 11              4)                                
  2 Middletown High School  'A'                        11:15.92     8  
  3 Archbishop Spalding  'A'                           11:25.30     6  
     1) Sullivan, Zach 11               2) Spencer, J R 11                
     3) Mosco, Phil 12                  4) Keen, Trevor 12                
  4 Governor Thomas Johnson  'A'                       11:27.39     5  
  5 Damascus High School  'A'                          11:31.72     4  
     1) Arias, Thomas 10                2) Jonas, Cecil 10                
     3) Thomas, Devante 10              4) Ramirez, Charlie 9             
  6 Tuscarora High School  'A'                         11:36.63     3  
     1) Clarke, Dominic 11              2) Holmes, Chase 11               
     3) Sowell, Madison 12              4) Thelemann, Charlie 12          
  7 Severna Park High School  'A'                      12:08.95     2  
  8 Frederick High School  'A'                         12:10.03     1  
  9 Broadneck High School  'A'                         12:10.71  
 10 Poolesville High School  'A'                       13:05.47  
     1) Shimomoto, Ken 10               2) Stavely, Nick 11               
     3) McDermott, Dan 10               4) Greenwald, Josh 10             
 11 Suitland High School  'A'                          14:06.82  
 
Boys High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kachalov, Alex            12 Middletown             6-00.00    10  
  2 Leblanc, Jerry            12 Thomas Johnson         5-10.00     8  
  3 Kendall, Darcy            11 Great Mills            5-08.00     6  
  4 York, Pierce              11 Chesapeake             5-06.00     5  
  5 Dushel, Mark              10 Severna Park          J5-06.00     4  
  6 Strine, Austin            10 Middletown             5-04.00     2.5
  6 Respress, Kevin           12 McDonough              5-04.00     2.5
  8 Johnson, Kevin            11 Tuscarora              5-02.00     1  
  9 Boone, Terrence           11 Severna Park          J5-02.00  
  9 Collins, Matt             11 Middletown            J5-02.00  
  9 Clute, Josh               10 Severna Park          J5-02.00  
  9 Potteiger, Tim            10 Chesapeake            J5-02.00  
 13 Williams, Tre             10 Damascus               5-00.00  
 13 Crossen, John             12 Broadneck              5-00.00  
 -- Drammeh, Momodou          10 Thomas Johnson              NH  
 -- Stanhope, Ian             10 Damascus                    NH  
 -- St. Cyr, David            12 Broadneck                   NH  
 -- Bruce, Kouakou            10 Frederick                   NH  
 -- Jones, Jerome              9 Great Mills                 NH  
 -- Mosco, Phil               12 Spalding                    NH  
 -- Klaiss, Josh                 Chesapeake                  NH  
 
Boys Pole Vault
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Edelmann, Alex            11 Middletown            12-00.00    10  
  2 Bell, Will                11 Middletown            11-09.00     8  
  3 Lord, Charles             11 Thomas Johnson        11-00.00     6  
  4 Becker, David             11 Tuscarora            J11-00.00     5  
  5 Goldstraw, Ron            12 Chesapeake           J11-00.00     4  
  6 Artusio, Erick            10 Thomas Johnson        10-06.00     3  
  7 Kshmetski, Sean           11 Chesapeake           J10-06.00     2  
  8 Stocksdale, Tyler         10 Chesapeake             9-06.00     1  
  9 Vinson, Da'Von            11 Tuscarora              9-00.00  
 -- Stephens, Patrick         12 Severna Park                NH  
 -- Reddinger, Jean-Paul      12 Severna Park                NH  
 
Boys Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kachalov, Alex            12 Middletown            21-05.50    10  
  2 Chapman, Brock            11 Thomas Johnson        19-08.50     8  
  3 Strine, Austin            10 Middletown            19-07.00     6  
  4 Alade, Akeem              10 Oxon Hill             19-02.00     5  
  5 Huguley, Quinton          12 McDonough             19-01.00     4  
  6 Long, Steven              12 Frederick             18-05.00     3  
  7 Joyce, Devin              10 Severna Park          17-11.00     2  
  8 Lawson, Tim               12 Thomas Johnson        17-07.00     1  
  9 Kendall, Darcy            11 Great Mills           17-06.50  
 10 Hemphill, Harold          10 Damascus              17-04.00  
 11 Strain, S                 11 Great Mills           17-03.00  
 12 Vinson, Da'Von            11 Tuscarora             17-02.00  
 13 Harvey, Rohando           11 Frederick             16-11.00  
 13 Brinton, Will             11 Middletown            16-11.00  
 15 Newton, Robbie            11 Severna Park          16-10.00  
 16 Jonas, Cecil              10 Damascus              16-09.00  
 16 Jones, Jerome              9 Great Mills           16-09.00  
 18 Castille, Mike            11 Severna Park          16-08.00  
 19 Clayton, Jordan           10 Tuscarora             16-07.00  
 20 Bruce, Kouakou            10 Frederick             16-06.00  
 21 Bickley, Matt              9 Broadneck             15-10.00  
 22 Johnson, Dominick          9 Broadneck             15-06.00  
 23 Markuski, Steven           9 Spalding              15-00.00  
 23 Potteiger, Brad           10 Chesapeake            15-00.00  
 25 Baker, Kyle               10 Spalding              14-09.00  
 26 Becker, David             11 Tuscarora             13-11.00  
 -- Harsanyi, Michael         12 Chesapeake                FOUL  
 
Boys Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Chapman, Brock            11 Thomas Johnson        43-00.00    10  
  2 Kachalov, Alex            12 Middletown            42-00.00     8  
  3 Alade, Akeem              10 Oxon Hill             41-10.00     6  
  4 Welch, Allen              11 Middletown            39-03.00     5  
  5 Haines, Zach              11 Middletown            37-11.00     4  
  6 Fairchild, Kyle           11 Chesapeake           J37-11.00     3  
  7 Long, Steven              12 Frederick             37-10.00     2  
  8 Respress, Kevin           12 McDonough             37-01.00     1  
  9 Johnson, Kevin            11 Tuscarora             36-11.00  
 10 Leblanc, Jerry            12 Thomas Johnson        36-04.00  
 11 Stanhope, Ian             10 Damascus              36-00.00  
 12 Stocksdale, Tyler         10 Chesapeake            35-04.00  
 13 Motter, Blake             11 Damascus              33-02.00  
 14 Major, Terrence           12 Severna Park          32-11.00  
 15 Hannon, Ben                9 Broadneck             31-05.00  
 16 Bruce, Kouakou            10 Frederick             30-04.00  
 
Boys Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Forbes, Nick              10 Thomas Johnson        46-04.00    10  
  2 Bearry, Patrick           11 Chesapeake            43-04.50     8  
  3 McVoy, Justin             12 Middletown            43-01.00     6  
  4 Furr, Jake                10 Damascus              42-00.00     5  
  5 Stevens, Joseph           10 Frederick             41-10.00     4  
  6 Campbell, Evan            12 Chesapeake            41-00.50     3  
  7 Mattingly, Kevin          10 Damascus              40-01.50     2  
  8 Thompson, Ray             11 McDonough             39-11.00     1  
  9 Dombrzanski, Joe          10 Damascus              37-03.50  
 10 Byrd, Gian                12 Tuscarora             37-01.00  
 11 Wright, Charles           11 McDonough             36-06.50  
 12 Galanakis, Chris          11 Chesapeake            36-04.50  
 13 Collins, Rusty            12 Frederick             36-04.00  
 14 Isaksen, Dave                Spalding              35-04.00  
 15 Struss, Ryan                 Spalding              35-01.50  
 16 Crown, Adam               12 Middletown            34-10.50  
 17 Johnson, Tyler            10 Middletown            34-07.75  
 18 Uthe, Brian                9 Thomas Johnson        34-01.50  
 19 Hough, Travis             11 Thomas Johnson        33-10.00  
 20 Carpenter, Bruce          12 Tuscarora             33-01.00  
 21 Bolyard, Ben              11 Broadneck             32-04.00  
 22 Cross, Nigel              10 Oxon Hill             32-02.50  
 23 Daniel, Ryan                 Spalding              30-07.00  
 23 Ruehle, Brad              10 Broadneck             30-07.00  
 25 Pryor, Stevie             12 Tuscarora             30-06.50  
 26 Seabacher, Joseph         10 Great Mills           29-01.00  
 27 Henderson, Jason          10 Great Mills           26-08.75  
 28 Douglass, Daniel          10 Broadneck             26-06.00  
 29 McClean, Darius            9 Frederick             25-04.00  
 
Boys Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Walker, Nehemiah             Suitland                146-05    10  
  2 Forbes, Nick              10 Thomas Johnson          143-02     8  
  3 Cross, Nigel              10 Oxon Hill               121-03     6  
  4 Thompson, Ray             11 McDonough               118-01     5  
  5 Uthe, Brian                9 Thomas Johnson          117-06     4  
  6 Bearry, Patrick           11 Chesapeake              109-10     3  
  7 Campbell, Evan            12 Chesapeake              107-00     2  
  8 Hawkins, Jared            12 Tuscarora               104-04     1  
  9 McVoy, Justin             12 Middletown              104-00  
 10 Betts, Nick               12 Damascus                102-08  
 11 Stevens, Joseph           10 Frederick               102-01  
 12 Furr, Jake                10 Damascus                 97-05  
 13 Wright, Charles           11 McDonough                97-03  
 14 Dombrzanski, Joe          10 Damascus                 94-09  
 15 Galanakis, Chris          11 Chesapeake               92-06  
 16 Byrd, Gian                12 Tuscarora                91-06  
 17 Bolyard, Ben              11 Broadneck                91-02  
 18 Collins, Rusty            12 Frederick                89-09  
 19 Johnson, Tyler            10 Middletown               87-03  
 20 Crown, Adam               12 Middletown               83-02  
 21 Ruehle, Brad              10 Broadneck                83-00  
 22 Isaksen, Dave                Spalding                 81-04  
 23 Struss, Ryan                 Spalding                 80-08  
 24 Kiser, Jacob              10 Thomas Johnson           79-01  
 25 Seabacher, Joseph         10 Great Mills              78-07  
 26 Middleton, Stephen        12 Tuscarora                75-02  
 27 Daniel, Ryan                 Spalding                 73-07  
 28 Douglass, Daniel          10 Broadneck                67-03  
 29 Navas, Moises             11 Frederick                59-09  
 30 Henderson, Jason          10 Great Mills              58-00  
 
                    Women - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Oxon Hill High School      138        2) Governor Thomas Johnson   123   
    3) Middletown High School      89        4) Chesapeake High School     66   
    5) Severna Park High School    63.50     6) Tuscarora High School      57   
    7) Poolesville High School     56        8) Damascus High School       28.50
    9) Broadneck High School       28       10) Frederick High School      18   
   11) Great Mills High School     14       12) Suitland High School       13   
   13) McDonough High School        7                                           
 
                    Men - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Middletown High School     156.50     2) Governor Thomas Johnson   114   
    3) Severna Park High School    77        4) Oxon Hill High School      75   
    5) Chesapeake High School      67        6) Damascus High School       66   
    7) Suitland High School        35        8) Tuscarora High School      34   
    9) Archbishop Spalding         23       10) McDonough High School      22.50
   11) Frederick High School       14       12) Great Mills High School    11   
   13) Broadneck High School        6       14) Poolesville High School     1   



Return to Top

Email | About | Misc