|
|
|
|
|
100 Meter Dash Intermediate Girls
=================================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 3 Best Times
Nat'l Youth: N 11.34 1995 Angela Williams
JO Meet: J 11.34 7/28/1995 Angela Will.iams, Ontario, CA
Name Year Team Seed Prelims Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
1 Ashley Collier Dallas Gold TC,Fort 11.86 11.96Q 0.8 3
2 Alycia Prior 45 Worldwide Tr,Cov 11.92 12.04Q +0.0 5
3 Veronica Johnson 13 Quiet Storm 11.98 12.06Q 0.8 2
4 Tiffany Hines Dallas Gold TC,Dall 11.67 12.17Q 0.8 1
5 Taylor Houston Wings,missouri city 11.79 12.25Q 1.2 4
6 Tierra Tyler Vegas Valley 11.88 12.14q 0.8 2
7 Kenyattia Hackworth Mobile Parks 12.40 12.24q 0.8 2
8 Kayla Fisher-Taylor Cheetahs,Denver, CO 12.09 12.27q 1.2 4
9 Valexsia Droughn Together Elite,Vent 11.89 12.28 +0.0 5
10 Jasmine Duarte Pacific Unit,sacram 12.17 12.29 1.2 4
11 Zakiya Tyson 13 NC Unattached 11.99 12.31 0.8 3
12 Jeronda Womack Angelic Flyers 12.28 12.32 +0.0 5
13 Tamara Pridgett AZ Elete 12.14 12.34 0.8 1
14 Brianna Frazier Dominion Track C,Ja 12.27 12.36 0.8 2
15 Jasmyne King Unatt Dakotas 12.39 12.41 +0.0 5
16 Fredrika Jordan Magic City R 12.51 12.44 0.8 1
17 Jade Brown Unattached OH,OH, O 12.46 12.44 0.8 3
18 Cieara Sellers Jaguars 12.55 12.51 1.2 4
19 Breyonna Hunter Together Elite,Gard 12.10 12.55 0.8 1
20 Germe Poston High Voltage Tra 12.61 12.61 +0.0 5
21 Brittany Adams Pacific Unit,sacram 12.60 12.62 +0.0 5
22 Kellion Gordon Zephyrs TC 12.66 12.63 1.2 4
23 Jennifer Christian 02 Y Speed TC 12.17 12.64 0.8 3
24 Joy Franklin Unattached OH,OH, O 12.48 12.65 1.2 4
25 Tyesha White W Park Flye,Orlando 12.72 12.69 0.8 1
26 Kayla Jones SS Spartans 12.64 12.75 0.8 2
27 Taylor Doaty River City Elite,We 12.59 12.79 0.8 3
28 Victoria Wilson Tachyon,Omaha, NE 12.59 12.82 0.8 2
29 Alexs Davis Dayton Gems-Elit,OH 12.65 12.92 0.8 3
30 briana evans Jenks America 12.95 12.92 0.8 2
31 Morgan Woitzel Racers,Omaha, NE 12.54 12.97 0.8 1
32 Kasha McDougald T&F United 12.81 13.00 1.2 4
33 Dario Johnson Okc Sprinters 12.87 13.07 0.8 3
34 Artishema Moncrieffe TrackBoys Club,West 12.72 13.19 0.8 1
100 Meter Dash Intermediate Girls
==============================================================================
Nat'l Youth: N 11.34 1995 Angela Williams
JO Meet: J 11.34 7/28/1995 Angela Will.iams, Ontario, CA
Name Year Team Prelims Finals Wind
==============================================================================
Finals
1 Ashley Collier Dallas Gold TC,Fort 11.96 11.58 1.4
2 Tiffany Hines Dallas Gold TC,Dall 12.17 11.91 1.4
3 Alycia Prior 45 Worldwide Tr,Cov 12.04 11.93 1.4
4 Veronica Johnson 13 Quiet Storm 12.06 11.96 1.4
5 Tierra Tyler Vegas Valley 12.14 11.98 1.4
6 Taylor Houston Wings,missouri city 12.25 12.22 1.4
7 Kayla Fisher-Taylor Cheetahs,Denver, CO 12.27 12.25 1.4
8 Kenyattia Hackworth Mobile Parks 12.24 12.38 1.4
200 Meter Dash Intermediate Girls
=================================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 3 Best Times
Nat'l Youth: N 23.06 2004 Bianca Knight
JO Meet: J 23.06 7/31/2004 Bianca Knight, Ridgeland, MS
Name Year Team Seed Prelims Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
1 Ashley Collier Dallas Gold TC,Fort 24.12 24.03Q 1.8 4
2 Veronica Johnson 13 Quiet Storm 24.48 24.07Q 1.5 3
3 Tiffany Hines Dallas Gold TC,Dall 24.50 24.36Q 1.6 2
4 Akawkaw Ndipagbor Together Elite,Long 23.98 24.45Q 1.5 1
5 Brianna Frazier Dominion Track C,Ja 24.50 24.62Q 2.1 5
6 Taylor Houston Wings,missouri city 24.53 24.31q 1.5 3
7 Alycia Prior 45 Worldwide Tr,Cov 24.45 24.70q 1.8 4
8 Zakiya Tyson 13 NC Unattached 24.22 24.81q 1.6 2
9 Kenyattia Hackworth Mobile Parks 24.94 24.98 1.6 2
10 Kayla Fisher-Taylor Cheetahs,Denver, CO 25.20 25.12 2.1 5
11 Alycia Herring Inland Empire,Moren 24.62 25.13 1.5 1
12 Tamara Pridgett AZ Elete 25.71 25.21 1.6 2
13 Jasmyne King Unatt Dakotas 24.68 25.22 1.5 1
14 Jerneshia Mergerson Dallas Gold TC,Dall 24.87 25.23 1.5 3
15 Yamira Bell United Stars,Easton 25.40 25.39 1.5 3
16 Jade Brown Unattached OH,OH, O 25.57 25.42 1.5 1
17 Jeronda Womack Angelic Flyers 26.54 25.43 1.5 3
18 Amiracle Watson Mobile Parks 25.20 25.47 1.8 4
19 Germe Poston High Voltage Tra 25.91 25.49 2.1 5
20 Chamique Francis 06-Ruff Kutz Tr 25.17 25.53 1.8 4
20 Breyonna Hunter Together Elite,Gard 24.26 25.53 2.1 5
22 Rashelle Florence NW Exp,Miami, FL 25.64 25.62 1.5 3
23 Jasmine Sullivan Pacesetters Trk,OH, 26.22 25.74 1.5 1
24 Laque Davis Jaguars 25.49 25.94 1.5 1
25 Aijah Urssery Quiet Fire,Los Ange 25.09 25.94 2.1 5
26 Fredrika Jordan Magic City R 25.28 25.96 1.6 2
27 Kellion Gordon Zephyrs TC 26.19 25.98 1.5 3
28 Sharkyla Truth High Voltage Tra 26.06 26.18 1.8 4
29 Cieara Sellers Jaguars 26.12 26.24 1.6 2
30 Kellie Griggs Flying Jagua,Antioc 26.10 26.30 2.1 5
31 Morgan Woitzel Racers,Omaha, NE 25.95 26.42 1.8 4
32 Alexs Davis Dayton Gems-Elit,OH 26.34 26.47 1.5 1
33 Dario Johnson Okc Sprinters 26.77 26.90 1.6 2
34 Trelynn Stephens Okc Sprinters 27.11 27.11 2.1 5
200 Meter Dash Intermediate Girls
==============================================================================
Nat'l Youth: N 23.06 2004 Bianca Knight
JO Meet: J 23.06 7/31/2004 Bianca Knight, Ridgeland, MS
Name Year Team Prelims Finals Wind
==============================================================================
Finals
1 Ashley Collier Dallas Gold TC,Fort 24.03 23.70 -1.1
2 Tiffany Hines Dallas Gold TC,Dall 24.36 24.15 -1.1
3 Veronica Johnson 13 Quiet Storm 24.07 24.38 -1.1
4 Brianna Frazier Dominion Track C,Ja 24.62 24.63 -1.1
5 Alycia Prior 45 Worldwide Tr,Cov 24.70 24.66 -1.1
6 Taylor Houston Wings,missouri city 24.31 24.68 -1.1
7 Akawkaw Ndipagbor Together Elite,Long 24.45 24.75 -1.1
8 Zakiya Tyson 13 NC Unattached 24.81 24.82 -1.1
400 Meter Dash Intermediate Girls
============================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 3 Best Times
Nat'l Youth: N 52.11 2004 Stephanie Smith
JO Meet: J 52.11 7/29/2001 Stephanie Smith, Macon, GA
Name Year Team Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 Nia Fluker Unatt Southweste,Gr 54.94 54.51Q 3
2 Akawkaw Ndipagbor Together Elite,Long 55.72 54.73Q 5
3 Brianna Frazier Dominion Track C,Ja 56.19 54.75Q 4
4 Briana Nelson 55 QuickStriders,Gr 54.73 54.92Q 2
5 Jasmyne King Unatt Dakotas 56.05 55.22Q 1
6 Ibukun (Blessing) Mayung Wings,missouri city 54.71 55.20q 4
7 Angelica Weaver Together Elite,Ranc 55.15 55.40q 1
8 Deseree King 10 Ebenezer Roya,Te 56.09 55.84q 3
9 Samantha Berggren Unatt Colorado,Gran 56.68 56.07 2
10 Chamique Francis 06-Ruff Kutz Tr 56.88 56.34 3
11 Lauren Ellis 55 QuickStriders,Fl 55.95 56.54 5
12 Yamira Bell United Stars,Easton 56.40 56.54 4
13 Tia Gamble North Texas Chee,De 57.06 3
14 Morganne Phillips Magic City R 56.09 57.13 2
15 Montenae Roye Team Missouri,St. L 58.06 57.40 2
16 Michelle Davis United Stars,Philad 57.12 57.64 1
17 Brittany Lewis Colorado Stepper,De 58.26 58.04 2
18 Rashelle Florence NW Exp,Miami, FL 57.67 58.07 1
19 Bianca Lewis Rising Suns 58.43 58.17 5
20 Darian Thompson Unatt Dakotas 59.51 58.40 2
21 Yolanda Taylor Community TC 57.98 58.41 5
22 Morgan Woitzel Racers,Omaha, NE 58.39 58.63 1
23 Alexa Sarsfield Unatt Three Riv,Spr 58.26 58.76 4
24 Gabrielle Estell Together Elite,More 57.02 58.80 3
25 Kristie Mullen Flyers,Omaha, NE 58.99 58.88 1
26 Jalisa Jarrett Pacesetters Trk,OH, 58.35 59.16 3
27 Reyna Anderson Future TC 58.06 59.18 5
28 Jasmine Blocker Vhp 59.20 2
29 Savannah Rutherford Tri-State 58.55 59.65 5
30 Jade Perry Elite,Lincoln, NE 59.77 59.78 3
31 Ciana Tabb Firestarters 1:01.27 59.78 5
32 Sharkyla Truth High Voltage Tra 1:00.52 59.82 1
33 Catalina Calderon Pacific Unit,sacram 1:00.53 59.85 5
34 Brittany Bennett Rainier Beach 59.70 1:00.04 4
35 roniqua yocum W Park Flye,Orlando 59.39 1:00.06 3
36 Janae Wilson Northwest Track 59.62 1:00.92 2
37 Kari Heck Unatt Dakotas 59.72 1:01.92 4
38 Callie Clark Emporia Trac 1:02.53 1:02.99 1
-- Raena Rhone Zephyrs TC 58.11 DQ 4
400 Meter Dash Intermediate Girls
=========================================================================
Nat'l Youth: N 52.11 2004 Stephanie Smith
JO Meet: J 52.11 7/29/2001 Stephanie Smith, Macon, GA
Name Year Team Prelims Finals
=========================================================================
Finals
1 Brianna Frazier Dominion Track C,Ja 54.75 53.58
2 Briana Nelson 55 QuickStriders,Gr 54.92 53.71
3 Nia Fluker Unatt Southweste,Gr 54.51 54.08
4 Akawkaw Ndipagbor Together Elite,Long 54.73 54.34
5 Jasmyne King Unatt Dakotas 55.22 55.33
6 Angelica Weaver Together Elite,Ranc 55.40 55.43
7 Ibukun (Blessing) Mayung Wings,missouri city 55.20 55.76
800 Meter Run Intermediate Girls
============================================================================
8 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
Nat'l Youth: N 2:06.64 7/29/2006 Chanelle Price, United Stars
JO Meet: J 2:06.64 7/29/2006 Chanelle Price, United Stars
Name Year Team Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 Phillis Francis 06-Team Evolutio 2:14.51 2:13.89Q 1
2 Deseree King 10 Ebenezer Roya,Te 2:21.02 2:14.10Q 3
3 Samantha Berggren Unatt Colorado,Gran 2:14.38 2:15.89Q 2
4 Nia Fluker Unatt Southweste,Gr 2:14.02 2:14.40Q 3
5 Tia Gamble North Texas Chee,De 2:15.30Q 1
6 Claudia Francis 06-Team Evolutio 2:16.82 2:18.75Q 2
7 Elyse Wilkinson United Stars,Philad 2:18.07 2:17.68q 3
8 Ellen Dougherty IA United TC 2:15.35 2:18.08q 1
9 Devyn Thompson Illinois Elite 2:24.15 2:21.35 2
10 Bria Guerin Track Houston Tr,Ho 2:19.88 2:21.39 1
11 Paisley Pettway Together Elite,Lake 2:23.11 2:21.41 2
12 Savannah Rutherford Tri-State 2:19.66 2:22.03 2
13 Nina Herrera Youth Sports 2:19.29 2:22.79 3
14 Yolanda Taylor Community TC 2:25.15 2:23.88 1
15 Colleen Conroy Above The Gr,Temple 2:23.85 2:24.27 3
16 Taylor Cole Feel The Heat 2:19.86 2:24.58 1
17 Jmyah White Vegas Valley 2:22.45 2:24.88 1
18 Brittany Bennett Rainier Beach 2:24.60 2:26.43 1
19 Margaret Francis Inland Empire,Ranch 2:20.42 2:26.83 2
20 Madison Knight Pacific Unit,sacram 2:22.35 2:28.77 2
21 Nelima Crawford Illini Heat 2:28.25 2:28.97 3
22 Jocelyn Keen 13 Carolina Alls,Fu 2:22.11 2:29.41 3
23 Kasia Taylor Juv,Philadelphia, P 2:25.59 2:29.60 2
24 Pearl Terry Unatt Pacific NW 2:27.78 2:29.70 3
25 Sarah Brandt Pacific Unit,sacram 2:24.45 2:31.14 3
26 Jamilah Johnson Tachyon,Omaha, NE 2:29.95 2:32.74 1
27 Katie Nelson Unatt Iowa,Osceola, 2:31.70 2:32.84 2
28 Renee Usher Community TC 2:32.86 2:34.70 3
29 Destiney Burt Breeze,Papillion, N 2:29.54 2:35.30 1
30 Kelly Hodges Unatt Indiana 2:28.74 2:36.59 2
31 Olivia Gantt Track Houston Tr,Ho 2:22.36 2:38.47 1
32 Avery Loyd KC Extreme 2:34.51 2:40.23 3
33 Megan Borrett IA United TC 2:37.70 2:43.57 2
34 brittany holt Jenks America 2:36.89 2:49.72 1
800 Meter Run Intermediate Girls
=========================================================================
Nat'l Youth: N 2:06.64 7/29/2006 Chanelle Price, United Stars
JO Meet: J 2:06.64 7/29/2006 Chanelle Price, United Stars
Name Year Team Prelims Finals
=========================================================================
Finals
1 Phillis Francis 06-Team Evolutio 2:13.89 2:04.83J
2 Nia Fluker Unatt Southweste,Gr 2:14.40 2:08.69
3 Samantha Berggren Unatt Colorado,Gran 2:15.89 2:09.13
4 Claudia Francis 06-Team Evolutio 2:18.75 2:11.75
5 Ellen Dougherty IA United TC 2:18.08 2:14.55
6 Elyse Wilkinson United Stars,Philad 2:17.68 2:16.86
7 Deseree King 10 Ebenezer Roya,Te 2:14.10 2:16.97
8 Tia Gamble North Texas Chee,De 2:15.30 2:21.14
1500 Meter Run Intermediate Girls
=========================================================================
12 Advance: Top 4 Each Heat plus Next 4 Best Times
Nat'l Youth: N 4:25.57 1984 Suzy Favor
JO Meet: J 4:25.57 7/24/1984 Suzy Favor, Stevens Point, WI
Name Year Team Seed Prelims
=========================================================================
Preliminaries
1 Claudia Francis 06-Team Evolutio 4:50.75 4:39.82Q
2 Phillis Francis 06-Team Evolutio 5:05.69 4:42.24Q
3 Eleanor Fulton Zoom,Lone Tree, CO 4:40.10 4:40.60Q
4 Diane Robison Team Missouri,St. L 4:58.02 4:43.20Q
5 Danielle Menlove Sojourners 4:43.30 4:44.99Q
6 Aubree Worden Lizards,Scottsbluff 4:54.55 4:48.35Q
7 Melissa Parks Norfolk,Norfork, NE 4:57.48 4:46.12Q
8 Devyn Thompson Illinois Elite 5:14.50 4:48.67Q
9 Dominique Gerard Zoom,Highlands Ranc 4:49.39 4:46.73q
10 Elizabeth Briasco 06-Awesome TC 5:03.70 4:49.47q
11 Sarah Rapp 13 Track Xplosio,Ra 4:59.58 4:50.49q
12 Ellen Dougherty IA United TC 5:01.34 4:52.81q
13 Bria Guerin Track Houston Tr,Ho 5:02.92 4:58.38
14 Tiffany Heflin Buffalo Chips Tr,Su 5:01.22 5:02.24
15 Paisley Pettway Together Elite,Lake 5:03.73 5:02.25
16 Michaela Kirk Nashvl Illusions 5:15.87 5:02.91
17 Leah Haden Kansas Flyer 5:02.13 5:03.92
18 Paige Reed Kansas Flyer 5:04.22 5:04.53
19 Hillary Montgomery Northwest Flyers,Ho 5:08.14 5:05.47
20 Kasey Urman Above The Gr,Temple 5:11.85 5:05.85
21 Emily Cotterman-Readinge Terre Haute 5:28.79 5:09.00
22 Nelima Crawford Illini Heat 5:21.76 5:11.35
23 Samantha Soupir Flyers,Omaha, NE 5:04.57 5:12.30
24 Haley Stevens IA United TC 5:18.42 5:15.48
25 Charlotte Staver 10 Mach Los TC 4:58.68 5:16.91
26 Shelby Hohnholt Unatt Montana,Sarat 5:15.41 5:17.35
27 C'Arra Watts Track Houston Tr,Ho 5:18.02 5:19.07
28 Christina Crossman Milw Mustangs 5:25.23 5:26.97
29 Kasia Taylor Juv,Philadelphia, P 5:35.69 5:34.11
30 Ashley Brooks Contintl T-Belle 5:40.79 5:39.16
31 Morgan Poole Magic City R 5:41.02 5:49.27
1500 Meter Run Intermediate Girls
=========================================================================
Nat'l Youth: N 4:25.57 1984 Suzy Favor
JO Meet: J 4:25.57 7/24/1984 Suzy Favor, Stevens Point, WI
Name Year Team Prelims Finals
=========================================================================
Finals
1 Claudia Francis 06-Team Evolutio 4:39.82 4:35.33
2 Danielle Menlove Sojourners 4:44.99 4:38.10
3 Eleanor Fulton Zoom,Lone Tree, CO 4:40.60 4:41.37
4 Diane Robison Team Missouri,St. L 4:43.20 4:44.15
5 Phillis Francis 06-Team Evolutio 4:42.24 4:48.50
6 Devyn Thompson Illinois Elite 4:48.67 4:48.97
7 Dominique Gerard Zoom,Highlands Ranc 4:46.73 4:49.77
8 Elizabeth Briasco 06-Awesome TC 4:49.47 4:52.72
9 Sarah Rapp 13 Track Xplosio,Ra 4:50.49 4:53.77
10 Aubree Worden Lizards,Scottsbluff 4:48.35 5:01.86
11 Melissa Parks Norfolk,Norfork, NE 4:46.12 5:15.13
3000 Meter Run Intermediate Girls
=========================================================================
Nat'l Youth: N 9:37.09 7/30/2005 Caitlin Lane, unattached-1
JO Meet: J 9:37.09 7/30/2005 Caitlin Lane, unattached-1
Name Year Team Seed Finals
=========================================================================
1 Eleanor Fulton Zoom,Lone Tree, CO 10:19.19 10:03.04
2 Diane Robison Team Missouri,St. L 11:07.96 10:10.16
3 Elizabeth Briasco 06-Awesome TC 11:13.58 10:10.17
4 Kristen Kientz Zoom,Highlands Ranc 10:44.01 10:25.90
5 Sarah Rapp 13 Track Xplosio,Ra 10:36.94 10:33.23
6 Sarah Clapp Kai,Honolulu, HI 10:43.53 10:36.28
7 Maura Linde 10 Mach Los TC,Syke 10:42.11 10:38.04
8 Hillary Montgomery Northwest Flyers,Ho 11:10.55 10:38.54
9 Melissa Parks Norfolk,Norfork, NE 11:05.50 10:47.12
10 Samantha Soupir Flyers,Omaha, NE 10:57.15 10:55.91
11 Leah Haden Kansas Flyer 11:24.22 10:56.46
12 Tiffany Heflin Buffalo Chips Tr,Su 11:11.25 10:57.58
13 Hillary Lee 10 Mach Los TC,Edge 11:05.35 11:00.97
14 Kristen Brosnan KC Flyers 11:27.95 11:14.71
15 Haley Stevens IA United TC 11:19.92 11:17.12
16 Josee Jansen Excalibur TC 11:13.44 11:17.52
17 Michaela Kirk Nashvl Illusions 11:26.74 11:18.61
18 Shelby Hohnholt Unatt Montana,Sarat 11:34.46 11:23.05
19 Emily Cotterman-Readinge Terre Haute 11:32.07 11:28.63
20 C'Arra Watts Track Houston Tr,Ho 11:42.19 11:28.87
21 Kelsey Doht Norfolk,Norfolk, NE 11:42.63 11:29.85
22 Keikoanne Hollins Psa Youth Ru,Tualat 11:45.64 11:31.82
23 Christina Crossman Milw Mustangs 12:11.58 11:59.40
24 Racheal Geremew Umoja Track Club,Sa 11:49.60 12:03.10
100 Meter Hurdles Intermediate Girls
=================================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
Nat'l Youth: N 13.81 1984 Yolanda Johnson
JO Meet: J 13.87 7/29/1994 Yolanda Johnson, Denver. CO
Name Year Team Seed Prelims Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
1 A'Lexus Brannon Port Arthur TC 14.37 14.21Q 1.4 2
2 Chalese Davis Flying Jagua,Antioc 14.79 14.52Q 1.6 3
3 Laque Davis Jaguars 15.57 14.63Q 1.7 1
4 Alicia Perkins Houston Heat Tra,Ho 14.57 14.78Q 2.3 4
5 Ayanna Scott Sprngfld Strider 15.45 14.54q 1.6 3
6 Ryesa Whigham My Stars Track C,Ho 14.72 14.69q 1.7 1
7 Ashley Davis 55 QuickStriders,Gr 15.24 14.76q 1.4 2
8 Jatavia Wright NW Exp,Miami, FL 15.30 14.87q 1.7 1
9 Kasha McDougald T&F United 14.82 14.90 1.6 3
10 Dannielle Davis 13 Track Eastern 15.80 14.95 1.4 2
11 Lindsay Vollmer Unatt Mo Valley 14.94 15.10 1.7 1
12 Becca Parascandola 02-Ne Unatt 15.24 15.18 1.4 2
13 Sharvon Briscoe 10 The 747 Track 15.08 15.18 2.3 4
13 Allison Reaser Together Elite,El S 15.44 15.18 1.6 3
15 Kayla Wein Real Training,Broom 15.64 15.36 2.3 4
16 Marissa Savitch Unatt Wisconsin 16.30 15.40 1.4 2
17 Elizabeth Rose Future Stars 15.79 15.43 1.4 2
18 Madison Smith Unatt Mo Valley 15.28 15.64 2.3 4
19 Takara Reed Colorado Flyers,Den 16.29 15.66 1.4 2
20 April Tasker Future TC 16.22 15.70 2.3 4
21 Destani Welch Excalibur TC,Des Mo 16.02 15.84 1.7 1
22 Jaclyn Konopka Detroit Chee 16.30 15.86 2.3 4
23 Amber Franklin Mobile Parks 16.47 15.96 1.7 1
24 Dominique Brisco Greater King 15.97 16.16 1.6 3
25 Samantha Chamberlin Speed T&F,Colorado 15.94 16.27 1.6 3
26 Tatiana David One Shot TC,Homeste 16.85 16.85 1.6 3
27 Tenaugrie Malone Carmel Stall 16.90 17.01 1.6 3
28 Shaqualah Triplett Wilkinsburg,Wilkins 15.84 17.15 2.3 4
29 Jordan Chesley Team Raw Track C,ba 18.24 17.89 1.7 1
30 Nicole Urdahl Unattached MI 18.26 18.08 2.3 4
31 Lois Surles Dayton Gems-Elit,OH 18.50 19.99 1.4 2
32 Alexandria Gochenour Flyers,Missouri Val 15.86 25.36 1.7 1
100 Meter Hurdles Intermediate Girls
==============================================================================
Nat'l Youth: N 13.81 1984 Yolanda Johnson
JO Meet: J 13.87 7/29/1994 Yolanda Johnson, Denver. CO
Name Year Team Prelims Finals Wind
==============================================================================
Finals
1 A'Lexus Brannon Port Arthur TC 14.21 14.02 0.3
2 Alicia Perkins Houston Heat Tra,Ho 14.78 14.35 0.3
3 Chalese Davis Flying Jagua,Antioc 14.52 14.52 0.3
4 Ryesa Whigham My Stars Track C,Ho 14.69 14.70 0.3
5 Ayanna Scott Sprngfld Strider 14.54 14.71 0.3
6 Jatavia Wright NW Exp,Miami, FL 14.87 14.99 0.3
7 Laque Davis Jaguars 14.63 16.67 0.3
-- Ashley Davis 55 QuickStriders,Gr 14.76 DQ 0.3
400 Meter Hurdles Intermediate Girls
============================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 3 Best Times
Nat'l Youth: N 57.85 7/1/2005 Ebony Collins, Quiet Fire
JO Meet: J 58.26 7/31/2005 Ebony Collins, Quiet Fire
Name Year Team Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 Chamique Francis 06-Ruff Kutz Tr 1:08.36 1:02.84Q 1
2 Sharvon Briscoe 10 The 747 Track 1:03.15 1:03.68Q 3
3 Ayanna Scott Sprngfld Strider 1:08.65 1:03.94Q 4
4 Angelica Weaver Together Elite,Ranc 1:03.12 1:04.52Q 5
5 Allison Reaser Together Elite,El S 1:03.20 1:05.19Q 2
6 Catherine 'kita' Alvares Speed T&F,Colorado 1:04.89 1:03.52q 1
7 Tia Gamble North Texas Chee,De 1:06.25 1:03.73q 3
8 Samantha Chamberlin Speed T&F,Colorado 1:04.07 1:04.92q 4
9 Kayla Thornton Shooting Stars 1:07.45 1:05.40 2
10 Alexandria Gochenour Flyers,Missouri Val 1:06.05 1:05.59 4
11 Sylvonna Thompson Track Houston Tr,Ho 1:05.92 1:06.79 1
12 Brittany Cotto Pacific Unit,sacram 1:06.75 1:06.82 5
13 Brittney Curlin Unatt Southweste,La 1:06.17 1:07.08 2
14 Alyssa Felton 45 Sapphire Tra,Lit 1:06.39 1:07.11 5
15 Shanae Lawrence Pacific Unit,sacram 1:10.84 1:08.86 4
16 Kanellar Carney Contintl T-Belle 1:08.32 1:09.05 1
17 Elizabeth Rose Future Stars 1:09.13 1:09.28 3
18 Nefertiti Brown Wings,missouri city 1:06.75 1:09.37 3
19 Bailey Pearson Unatt Arkansas 1:07.61 1:09.55 4
20 Jasmine Nielsen IA United TC 1:09.52 1:09.56 5
21 Madison Smith Unatt Mo Valley 1:09.34 1:09.75 5
22 April Tasker Future TC 1:09.66 1:09.94 3
23 Shaqualah Triplett Wilkinsburg,Wilkins 1:09.02 1:09.96 2
24 Shamela Gray Eastside Stepper 1:09.79 1:10.33 4
25 Jaclyn Konopka Detroit Chee 1:10.63 1:11.08 1
26 Alexandrea Ita Breeze,Murdock, NE 1:10.28 1:12.96 1
27 Savanna Pointer North Alabam 1:09.75 1:13.48 2
28 Tatiana David One Shot TC,Homeste 1:14.03 1:14.73 2
29 Monique Lincoln Cougar TC 1:14.80 1:15.59 3
30 Elizabeth Allen Cascade Striders 1:16.13 1:16.75 5
31 Taylor Swann Northwest Track 1:16.67 1:16.80 3
32 Ellie (Louisa) Sheffield Indiana Stor 1:15.41 1:17.41 5
33 Alexa Condron Spokane Mercury,Col 1:18.72 1:19.10 2
34 Summer Tucker Cascade Striders 1:18.89 1:21.75 4
400 Meter Hurdles Intermediate Girls
=========================================================================
Nat'l Youth: N 57.85 7/1/2005 Ebony Collins, Quiet Fire
JO Meet: J 58.26 7/31/2005 Ebony Collins, Quiet Fire
Name Year Team Prelims Finals
=========================================================================
Finals
1 Angelica Weaver Together Elite,Ranc 1:04.52 1:02.06
2 Chamique Francis 06-Ruff Kutz Tr 1:02.84 1:02.27
3 Ayanna Scott Sprngfld Strider 1:03.94 1:02.55
4 Tia Gamble North Texas Chee,De 1:03.73 1:02.82
5 Allison Reaser Together Elite,El S 1:05.19 1:03.53
6 Sharvon Briscoe 10 The 747 Track 1:03.68 1:04.04
7 Catherine 'kita' Alvares Speed T&F,Colorado 1:03.52 1:04.81
8 Samantha Chamberlin Speed T&F,Colorado 1:04.92 1:05.57
2000 Meter Steeplechase Intermediate Girls
=========================================================================
Nat'l Youth: N 6:57.46 2004 Ashley Sinclair
JO Meet: J 7:13.70 7/25/2006 Alyssa Allison, 09-Jets TC
Name Year Team Seed Finals
=========================================================================
1 Eleanor Fulton Zoom,Lone Tree, CO 7:16.24 6:56.97N
2 McKinzie Schulz Aurora Flyers,Naper 7:15.27 7:12.77J
3 Dominique Gerard Zoom,Highlands Ranc 7:29.53 7:15.88
4 Kristen Kientz Zoom,Highlands Ranc 7:35.36 7:17.57
5 Melissa Parks Norfolk,Norfork, NE 8:02.19 7:24.66
6 Angelica Peck Beaver YMCA,Beaver 7:59.12 7:24.83
7 Brooke Bierhaus Unatt Indiana 7:31.94 7:43.99
8 Keikoanne Hollins Psa Youth Ru,Tualat 8:08.99 7:53.42
9 Emily Cotterman-Readinge Terre Haute 8:04.75 8:00.15
10 Austin Lundin Unatt Oregon,Hillsb 8:15.50 8:02.69
11 Racheal Geremew Umoja Track Club,Sa 8:07.66 8:11.90
12 Tess Wynn 13 G'Boro Pacese,Gr 8:24.60 8:14.71
13 Deanna Butler 12 Asheville,Ashevi 8:25.50 8:21.62
14 Kelsey Doht Norfolk,Norfolk, NE 8:26.11 8:30.93
15 Alexis Percy Unattached OH 8:54.77 8:31.86
16 Kaitlyn Graham Miami Valley,OH, OH 9:35.20 8:34.76
-- Abigail Rose Golden Wings 10:02.17 DNF
4x100 Meter Relay Intermediate Girls
============================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
Nat'l Youth: N 45.45 7/1/2006 Quiet Fire, Quiet Fire
N.Nelms, B. Atkins, T. Thompson, Y. Woodruff
JO Meet: J 45.57 7/28/1996 Visions Track & Field, Friendswood, TX
Team Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 Dallas Gold TC 'B' 47.20 46.44Q 4
1) Keondra Mallard 2) Tiffany Hines
3) Jerneshia Mergerson 4) Ashley Collier
2 Track Houston Track 47.57 46.49Q 3
1) Isis Wilson 2) Craishia Washington
3) Shahira Ehiemua 4) Nefertari Hall
3 13 Quiet Storm Track Club 47.29 47.14Q 2
1) Veronica Johnson 2) Joann Blakney
3) Jasmine Childs 4) Vashti Bandy
4 13 Track Eastern Carolina 47.58 47.27Q 1
1) Amber Clark 2) Michele Whitaker
3) Dominique Weathers 4) Bryanna Wyatt
5 The Wings Track Club 47.41 46.98q 4
1) Cassandra Juarez 2) La'Precious Knighton
3) Ibukun (Blessing) Mayungbe 4) Taylor Houston
6 Inland Empire Sprinters 46.77 47.49q 1
1) Ashley Franklin 2) Alycia Herring
3) Bernadette Townsend 4) Asiah Gooden
7 Vegas Valley TC 47.13 47.70q 3
1) Darriel Banks 2) Adrianna Queen
3) Loren Jackson 4) Tierra Tyler
8 10 The 747 Track Club 48.21 48.11q 4
1) Tyonna Anthony 2) Sharvon Briscoe
3) DaQuanya Byrd 4) Mercedes Jackson
9 Pacific United TC 48.16 48.32 3
1) Shanae Lawrence 2) Jasmine Duarte
3) Brittany Cotto 4) Brittany Adams
10 Arizona Elite 48.92 48.41 2
1) Sydnee Freeman 2) Courtney Clark
3) Prasanna Polite 4) Tamara Pridgett
11 Boys & Girls Club Jaguars 49.02 48.48 2
1) Dominique Brewer 2) Janesha McGhee
3) Breunna McCarty 4) Brianna McGhee
12 Mobile Parks Recreation Dept 48.07 48.54 1
1) Kenyattia Hackworth 2) Alexandria Montgomery
3) Amiracle Watson 4) Katherine White
13 Magic City Runners 49.08 49.13 4
1) Anquinese Billingsley 2) Kendra Gibson
3) Fredrika Jordan 4) Morganne Phillips
14 Pacesetters Track Club 50.14 49.78 1
1) Jalisa Jarrett 2) Larresha Palmer
3) Jasmine Sullivan 4) Bianca Green
15 Montbello Cheetahs Track Club 50.38 49.97 3
1) Brianna Blunt 2) Kyja-Jheysh Winchester
3) Kayla Fisher-Taylor 4) Tiana Porter
16 Zephyrs TC 51.11 50.03 2
1) Raena Rhone 2) Lauren Roush
3) Kellion Gordon 4) Stephanie Green
17 Silver Springs Spartans Track 50.60 50.05 2
1) Kayla Jones 2) Naomi Jones
3) Leonnetta Williams 4) Asia Cheeks
18 Dayton Gems-Elite Track Club 50.18 50.19 1
1) Jarren Brooks 2) Alexs Davis
3) Bridgette Hicks 4) Cherise McDaniel
19 Firestarters TC 50.43 50.19 4
1) Kirsten Bryant 2) Chanelle Williams
3) Tia Smith 4) Ciana Tabb
20 Mobile Parks Recreation Dept 'B' 51.15 50.25 4
1) Amber Franklin 2) Talisha James
3) Kiara Kennebrew 4) Tenia Lockett
21 3-D Elite 54.40 50.64 4
1) nicole lee 2) crystal guest
3) Monaye Williams 4) earriel willis
22 Tachyon Athletics 50.04 50.95 3
1) Victoria Wilson 2) Edna Johnson
3) Olivia Loh 4) McKenzie Braun
23 Okc Sprinters 51.25 51.15 3
1) Ashley Bailey 2) Angel Carpenter
3) Dario Johnson 4) Trelynn Stephens
24 Winter Park Flyers 52.76 51.32 1
1) roniqua yocum 2) Tyesha White
3) Shandise Hall 4) Pierra Thomas
25 Dashers Track Club 52.38 52.13 1
1) Kamisha Gully 2) Tanisha Killion
3) Jessica Mccaskill 4) Jasmine Gatlin
26 Dayton Gems-Elite Track Club 'B' 52.40 52.42 3
1) Chantell Kee 2) Lois Surles
3) Sydney Turner 4) Kayla Wilkes
27 Village Hempstaead Pal 53.45 2
1) Deidre Dumpson 2) Jasmine Blocker
3) Stephanie Pitt 4) Shaniece Walker
-- Together Elite 47.22 DQ 2
1) Valexsia Droughn 2) Akawkaw Ndipagbor
3) Breyonna Hunter 4) Angelica Weaver
4x100 Meter Relay Intermediate Girls
=========================================================================
Nat'l Youth: N 45.45 7/1/2006 Quiet Fire, Quiet Fire
N.Nelms, B. Atkins, T. Thompson, Y. Woodruff
JO Meet: J 45.57 7/28/1996 Visions Track & Field, Friendswood, TX
Team Prelims Finals
=========================================================================
Finals
1 Dallas Gold TC 'B' 46.44 45.51J
1) Keondra Mallard 2) Tiffany Hines
3) Jerneshia Mergerson 4) Ashley Collier
2 Track Houston Track 46.49 46.31
1) Isis Wilson 2) Craishia Washington
3) Shahira Ehiemua 4) Nefertari Hall
3 The Wings Track Club 46.98 46.68
1) Cassandra Juarez 2) La'Precious Knighton
3) Ibukun (Blessing) Mayungbe 4) Taylor Houston
4 13 Quiet Storm Track Club 47.14 46.97
1) Veronica Johnson 2) Joann Blakney
3) Jasmine Childs 4) Vashti Bandy
5 Inland Empire Sprinters 47.49 47.42
1) Ashley Franklin 2) Alycia Herring
3) Bernadette Townsend 4) Asiah Gooden
6 10 The 747 Track Club 48.11 48.46
1) Tyonna Anthony 2) Sharvon Briscoe
3) DaQuanya Byrd 4) Mercedes Jackson
-- Vegas Valley TC 47.70 DQ
1) Darriel Banks 2) Adrianna Queen
3) Loren Jackson 4) Tierra Tyler
-- 13 Track Eastern Carolina 47.27 DQ
1) Amber Clark 2) Michele Whitaker
3) Dominique Weathers 4) Bryanna Wyatt
4x400 Meter Relay Intermediate Girls
============================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
Nat'l Youth: N 3:38.37 2000
JO Meet: J 3:38.37 7/30/2000 United Stars, Philadelphia, PA
Christina Smith, Tiffany Abney, Tiffany Bradley,
Team Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 Dallas Gold TC 3:46.78 3:48.04Q 1
1) Jerneshia Mergerson 2) Tiffany Hines
3) Ashley Collier 4) Shunterrical Lamb
2 The Wings Track Club 3:50.28 3:50.33Q 4
1) Ibukun (Blessing) Mayungbe 2) Ashley Collins
3) Taylor Houston 4) Jillian Anderson
3 Together Elite 'B' 3:52.75 3:50.44Q 2
1) Allison Reaser 2) Gabrielle Estell
3) Akawkaw Ndipagbor 4) Angelica Weaver
4 Track Houston Track 3:54.87 3:51.64Q 3
1) Erial Henderson 2) Bre'Anna Johnson
3) Tiana Dockery 4) Shahira Ehiemua
5 United Stars Track Club 3:56.63 3:48.62q 1
1) Elyse Wilkinson 2) Michelle Davis
3) Yamira Bell 4) Nukia Bush
6 Together Elite 3:56.05 3:50.39q 4
1) Paisley Pettway 2) Breyonna Hunter
3) Deena Pierce 4) Kristina Kirkland
7 55 Quick Striders 3:56.40 3:52.06q 2
1) Briana Nelson 2) Lauren Ellis
3) Miosha Jones 4) Ashley Davis
8 13 Quiet Storm Track Club 3:55.61 3:55.41q 3
1) Joann Blakney 2) Jasmine Childs
3) Veronica Johnson 4) Vashti Bandy
9 Arizona Elite 4:01.05 3:56.14 3
1) Sydnee Freeman 2) Tamara Pridgett
3) Katie Drake 4) Natalie Melkonoff
10 Pacific United TC 4:02.79 3:58.29 3
1) Shanae Lawrence 2) Brittany Cotto
3) Catalina Calderon 4) Jasmine Duarte
11 Inland Empire Sprinters 3:56.58 3:59.59 1
1) Desteny Davis 2) Alycia Herring
3) Rhea Hill 4) Bernadette Townsend
12 Firestarters TC 4:05.07 3:59.88 2
1) Kirsten Bryant 2) Nyala Eddings
3) Breonna Green 4) Ciana Tabb
13 Cornhusker Flyers 4:00.65 3:59.92 2
1) Alexandria Gochenour 2) Barbara McCraney
3) Kristie Mullen 4) Clara Nichols
14 45 Worldwide 3:59.65 4:00.95 4
1) Kimberly Thomas 2) Ashley Averette
3) Shannon Christian 4) Alycia Prior
15 Zephyrs TC 4:07.39 4:03.08 1
1) Elshaunna Burnside 2) Raena Rhone
3) Phyllis George 4) Lauren Roush
16 Community TC 4:09.18 4:07.77 4
1) Kristen Ghant 2) Zanqetta Smith
3) Yolanda Taylor 4) Renee Usher
17 Pacesetters Track Club 4:05.33 4:09.85 4
1) Larresha Palmer 2) Bianca Green
3) Jalisa Jarrett 4) Jasmine Sullivan
18 Tachyon Athletics 4:06.25 4:11.57 1
1) Victoria Wilson 2) Olivia Loh
3) Edna Johnson 4) Jamilah Johnson
19 Iowa United Track Club 4:13.92 4
1) Jasmine Nielsen 2) Megan Borrett
3) Rachael Cheeseman 4) Rachel Peth
20 Boys & Girls Club Jaguars 4:10.03 4:15.52 2
1) Cieara Sellers 2) Dominique Brewer
3) Janesha McGhee 4) Brianna McGhee
21 Okc Sprinters 4:19.46 4:17.51 3
1) Ashley Bailey 2) Angel Carpenter
3) Dario Johnson 4) Trelynn Stephens
22 Mobile Parks Recreation Dept 4:30.56 4:22.64 4
1) Talisha James 2) Kiara Kennebrew
3) Alexandria Montgomery 4) Amiracle Watson
23 Chicago Striders TC 4:23.28 4:22.65 3
1) Caja Calhoun 2) Sharee Hassan
3) Kora Johnson 4) Nia Munson
24 Jenks America Track Club 4:26.08 4:23.50 2
1) jenifer dyer 2) brittany holt
3) briana evans 4) jessica jackson
25 Winter Park Flyers 4:26.83 1
1) Tyesha White 2) roniqua yocum
3) Shandise Hall 4) Pierra Thomas
26 Dayton Gems-Elite Track Club 'B' 4:48.87 4:51.22 1
1) Bareeya Richardson 2) Kayla Wilkes
3) Alexs Davis 4) Julia Vaughn
4x400 Meter Relay Intermediate Girls
=========================================================================
Nat'l Youth: N 3:38.37 2000
JO Meet: J 3:38.37 7/30/2000 United Stars, Philadelphia, PA
Christina Smith, Tiffany Abney, Tiffany Bradley,
Team Prelims Finals
=========================================================================
Finals
1 Together Elite 3:50.39 3:42.83
1) Paisley Pettway 2) Gabrielle Estell
3) Akawkaw Ndipagbor 4) Angelica Weaver
2 The Wings Track Club 3:50.33 3:46.91
1) Ibukun (Blessing) Mayungbe 2) Ashley Collins
3) Taylor Houston 4) Jillian Anderson
3 Track Houston Track 3:51.64 3:49.29
1) Erial Henderson 2) Bre'Anna Johnson
3) Tiana Dockery 4) Shahira Ehiemua
4 United Stars Track Club 3:48.62 3:51.42
1) Elyse Wilkinson 2) Michelle Davis
3) Yamira Bell 4) Nukia Bush
5 Dallas Gold TC 3:48.04 3:53.57
1) Jerneshia Mergerson 2) Tiffany Hines
3) Ashley Collier 4) Shunterrical Lamb
6 55 Quick Striders 3:52.06 3:57.80
1) Briana Nelson 2) Lauren Ellis
3) Miosha Jones 4) Ashley Davis
7 13 Quiet Storm Track Club 3:55.41 3:58.93
1) Joann Blakney 2) Jasmine Childs
3) Veronica Johnson 4) Vashti Bandy
8 Together Elite 'B' 3:50.44 3:59.12
1) Allison Reaser 2) Ashley Smith
3) Gabrielle Estell 4) Angelica Weaver
4x800 Meter Relay Intermediate Girls
=========================================================================
Nat'l Youth: N 8:54.95 7/27/2005 United Stars TC, United Stars TC
D. Williams, C. Price, S. Gee, B. Taylor
JO Meet: J 8:54.95 2005 United Stars TC, 08-Ced Val
D. Williams C. Price S. Gee B. Taylor
Team Seed Finals
=========================================================================
1 United Stars Track Club 9:35.10 9:28.44
1) Elyse Wilkinson 2) Michelle Davis
3) Yamira Bell 4) Nukia Bush
2 Track Houston Track 9:51.40 9:43.10
1) Olivia Gantt 2) Tiana Dockery
3) C'Arra Watts 4) Bria Guerin
3 Together Elite 10:12.84 9:50.96
1) Gabrielle Estell 2) Paisley Pettway
3) Kristina Kirkland 4) Deena Pierce
4 Kansas Flyers Track Team 10:07.52 9:58.24
1) Kaitlyn Wolf 2) Paige Reed
3) Leah Haden 4) Jillian Stratman
5 Cornhusker Flyers 10:13.93 9:59.35
1) Katie Mullen 2) Kristie Mullen
3) Samantha Soupir 4) Clara Nichols
6 The Wings Track Club 10:20.67 10:02.85
1) Jillian Anderson 2) Ibukun (Blessing) Mayungbe
3) Shonte Randall 4) Ashley Collins
7 Pacific United TC 9:58.65 10:03.86
1) Shanae Lawrence 2) Catalina Calderon
3) Sarah Brandt 4) Madison Knight
8 Above The Grade Track Club 10:02.05 10:05.83
1) Carrissa Cochrane 2) Colleen Conroy
3) Kaley Hook 4) Kasey Urman
9 Vegas Valley TC 10:37.94 10:08.35
1) Jamila Pullum 2) Jmyah White
3) Teyler Williams 4) Megan Key
10 Track Houston Track 'B' 10:08.85 10:15.88
1) C'Arra Watts 2) Charnique Castor
3) Bre'Anna Johnson 4) Monique Curry
11 Norfolk Optimist Track Club 10:59.31 10:25.35
1) Kelsey Doht 2) Elizabeth Schmidt
3) Stephanie Parks 4) Melissa Parks
12 13 Carolina Eagles Track & Fie 10:39.23 10:28.84
1) Chlesi Gorham 2) DeAnna Hardesty
3) Sharaine Hicks 4) Shakira Worsley
13 Iowa United Track Club 10:47.93 10:30.50
1) Jasmine Nielsen 2) Megan Borrett
3) Rachael Cheeseman 4) Christine McKenna
14 Kansas Flyers Track Team 'B' 10:25.20 10:36.61
1) Shelbi Hamliton 2) Amanda Fleming
3) Jordon Ehrhart 4) Jenna Rivers
15 Continental T- Belles TC (Tn) 11:16.75 10:36.65
1) Ashley Brooks 2) Kanellar Carney
3) Kirsten Jones 4) Felicia Oladukun
High Jump Intermediate Girls
===================================================================================
Nat'l Youth: N 1.82m 7/29/2007 Shanay Briscoe, Northwest Flyers
JO Meet: J 1.82m 7/29/2007 Shanay Briscoe, 25 Northwest Fly
Name Year Team Seed Finals
===================================================================================
1 Ashley Smith Together Elite,Long 1.77m 1.75m 5-08.75
2 Lauren Crockett Mercury 1.65m 1.70m 5-07.00
3 Lindsay Vollmer Unatt Mo Valley 1.67m 1.65m 5-05.00
4 Jennifer Bush Texas Storm Trac,Ho 1.62m J1.65m 5-05.00
5 Shelbi Doehling Unatt Mo Valley 1.57m 1.60m 5-03.00
5 Kanellar Carney Contintl T-Belle 1.60m 1.60m 5-03.00
7 Brooke Sharp Unatt Mo Valley 1.52m J1.60m 5-03.00
8 Alexandria Gochenour Flyers,Missouri Val 1.52m J1.60m 5-03.00
9 Destiny Roseman Texas Faces,Desoto, 1.57m J1.60m 5-03.00
10 Chamique Francis 06-Ruff Kutz Tr 1.62m 1.55m 5-01.00
10 Renee Usher Community TC 1.55m 1.55m 5-01.00
12 Becca Parascandola 02-Ne Unatt 1.57m J1.55m 5-01.00
12 Kellie Wilson Community TC 1.55m J1.55m 5-01.00
14 Chelsie Pinkett Wltc,Newark, DE 1.60m J1.55m 5-01.00
15 Krystyn Bradley Northwest Flyers,Ho 1.57m J1.55m 5-01.00
16 Danielle Anderson Chautauqua Strid,Ja 1.55m 1.50m 4-11.00
16 Kiersten LaRoche 10 Hummingbird T 1.52m 1.50m 4-11.00
17 Michelle Martin Tucson Elite 1.50m J1.50m 4-11.00
18 Emily Hutchinson 02 Waltham TC,Newto 1.57m J1.50m 4-11.00
18 Chalese Davis Flying Jagua,Antioc 1.52m J1.50m 4-11.00
20 Adriana Chrite Pops 1.55m J1.50m 4-11.00
21 Monique Lincoln Cougar TC 1.45m J1.45m 4-09.00
21 Monique Pate 45 Blaz-N Heat,Lawr 1.52m J1.45m 4-09.00
21 Kayla Faurie Flight TC 1.45m J1.45m 4-09.00
24 Amelia King City Track Track,Sa 1.47m J1.45m 4-09.00
25 Candice Carlson Unatt Nebr,Syracuse 1.57m J1.45m 4-09.00
26 Shannon Ehmann Illini Heat 1.45m J1.40m 4-07.00
-- Artishema Moncrieffe TrackBoys Club,West 1.32m NH
-- Alyssa Kruse Unatt Nebr,Creighto 1.52m NH
-- Danielle Hodge Wilmington Flyer,OH 1.22m NH
Pole Vault Intermediate Girls
===================================================================================
Nat'l Youth: N 4.00m 7/29/2005 Katie Veith, Bruin TC
JO Meet: J 4.00m 7/29/2005 Katie Veith, Bruin TC
Name Year Team Seed Finals
===================================================================================
1 Morgann Leleux New Heights 4.01m 3.80m 12-05.50
2 Shaylah Simpson Ultimate High 3.51m 3.65m 11-11.75
3 Adrienn LaChance 06-Unatt MAC 3.50m J3.65m 11-11.75
4 Merritt Van Meter Unattached 3.50m J3.65m 11-11.75
5 Alli Arampatzis Aberdeen Area RC 3.35m J3.65m 11-11.75
6 Mackenzi Landry Unatt Pacific,new c 3.40m 3.50m 11-05.75
7 Katherine Zingheim Unatt Pacific,grani 3.25m J3.50m 11-05.75
8 Danielle Nowell Club Vaultitue,Lavo 3.50m J3.50m 11-05.75
9 Kimberleigh Riggs 55 A-Head-A-U TC,Ro 3.35m 3.35m 10-11.75
10 Kortney Ross Unatt San Diego 3.36m J3.35m 10-11.75
11 Sara Lubke Unatt Montana,Helen 2.89m J3.35m 10-11.75
12 Caitlin Maulin YMCA Team Idaho,Boi 3.20m J3.35m 10-11.75
13 Sandi Morris 55 QuickStriders,Gr 2.75m 3.20m 10-06.00
13 Colleen Butler Ruston TC 3.20m 3.20m 10-06.00
15 Austyn Rapp Unatt Southweste,Mi 3.35m J3.20m 10-06.00
16 Danielle Vetesnik Unatt Wisconsin 3.05m J3.20m 10-06.00
16 Libby Westfall Speed T&F,Colorado 3.05m J3.20m 10-06.00
18 Leslie Beard Unatt Gulf 3.20m 3.05m 10-00.00
19 Emma Vidmar Unatt Inland NW,Lib 2.90m 2.90m 9-06.25
20 Kendahl Hintz Team Ephrata,Ephrat 2.75m 2.75m 9-00.25
21 Christina Anderson Unatt Nebr,Grand Is 2.43m 2.60m 8-06.25
21 Katie Slobodnik Breeze 2.59m 2.60m 8-06.25
23 Danielle Lashley Unattached Wyomi,WY 2.80m 2.45m 8-00.50
24 nicole lee 3D 2.59m J2.45m 8-00.50
25 Courtney Fegter Unatt Nebr,Holdrege 2.43m J2.45m 8-00.50
-- Alexandra Miller SouthMN Vault 3.05m NH
-- Jaimie House Unatt Mo Valley 3.35m NH
Long Jump Intermediate Girls
========================================================================================
Nat'l Youth: N 6.16m 1999 Jill Bell
JO Meet: J 6.15m 8/15/1980 Kathy Harrison, East Point, GA
Name Year Team Seed Finals Wind
========================================================================================
1 Monica Todd Wildcats TC,Aliso V 5.46m 5.74m 1.2 18-10.00
2 Kenyattia Hackworth Mobile Parks 5.61m 5.72m 2.8 18-09.25
3 A'Lexus Brannon Port Arthur TC 5.90m 5.71m 1.6 18-09.00
4 Alexius Hightower Texas Faces,Desoto, 5.37m 5.70m 0.4 18-08.50
5 Jennifer Clayton 06-Unatt MAC 6.34m 5.69m 1.7 18-08.00
6 Lindsay Vollmer Unatt Mo Valley 5.57m 5.51m 1.8 18-01.00
7 Olivia Hudson Long Beach Sprin,Lo 5.69m 5.48m 0.3 17-11.75
8 Kasha McDougald T&F United 5.52m 5.33m 1.7 17-06.00
9 Kyla Walker Memphis Hurdlers 5.47m 5.28m 1.2 17-04.00
10 Hannah Carson AZ Cheetas 5.51m 5.25m 1.5 17-02.75
11 Kristen Brown 10 PV Unattached 5.56m 5.24m 1.0 17-02.25
12 Allison Reaser Together Elite,El S 5.46m 5.22m 1.0 17-01.50
13 Katherine White Mobile Parks 5.23m 5.19m +0.0 17-00.50
14 Nicole Bourke Unatt Nebr,Papillio 5.13m 5.18m 0.5 17-00.00
15 Laque Davis Jaguars 5.02m 5.17m 0.9 16-11.50
16 Chalese Davis Flying Jagua,Antioc 5.79m J5.17m 1.2 16-11.50
17 Ciarra Brewer Mission Valley T,Un 6.06m 5.15m 1.3 16-10.75
18 Joann Blakney 13 Quiet Storm 5.38m 5.14m 1.1 16-10.50
19 Erica Twiss Texas Express TC 5.10m NWI 16-08.75
20 Brittany Lewis Colorado Stepper,De 5.31m 5.09m +0.0 16-08.50
21 Nicole Murphy Unatt Minnesota 5.06m 5.03m 2.4 16-06.00
22 Alexis Hall 13 Greensboro Ch,Gr 5.16m 5.02m 0.4 16-05.75
23 Alexis Clay AZ Cheetas 5.25m 4.99m 0.3 16-04.50
24 Arryana Barton Pacific Unit,sacram 5.32m 4.95m +0.0 16-03.00
25 Holly Dehart Flying Aj's 5.00m 4.92m 1.2 16-01.75
26 Rashelle Florence NW Exp,Miami, FL 4.96m 4.90m 0.9 16-01.00
27 Jatavia Wright NW Exp,Miami, FL 5.03m 4.89m 0.8 16-00.50
28 Samantha Mcgaha Unatt Indiana 4.99m 4.87m +0.0 15-11.75
29 Jasmine Campbell Beaver YMCA,Beaver 4.71m 4.84m 0.8 15-10.50
30 Nkechi Izuchukwu Allegiance A,Portla 4.77m 4.72m 0.8 15-06.00
31 Charissa Shoecraft Seatown Express 5.28m J4.72m 1.3 15-06.00
32 Tyesha White W Park Flye,Orlando 5.23m 4.70m 0.1 15-05.00
33 Taylor Stevens Breeze 4.90m 4.67m 0.5 15-04.00
34 LeaAnndra Minick Excalibur TC,Urband 4.81m 4.60m 0.5 15-01.25
35 Taylor Manley Angelic Flyers 4.72m 4.50m 0.8 14-09.25
36 Kari Heck Unatt Dakotas 4.85m 4.42m 0.6 14-06.00
37 Tracey Wallace Cincinnati Allst 4.76m 4.39m 0.9 14-05.00
38 Ellie (Louisa) Sheffield Indiana Stor 3.97m 4.26m +0.0 13-11.75
Triple Jump Intermediate Girls
========================================================================================
Nat'l Youth: N 12.54m 1993 Deana Simmons
JO Meet: J 12.53m 7/30/1983 Deanna Simmons, Decatur, IL
Name Year Team Seed Finals Wind
========================================================================================
1 Ciarra Brewer Mission Valley T,Un 12.45m 12.63m 3.9 41-05.25
2 Alexius Hightower Texas Faces,Desoto, 11.92m 12.47m 2.5 40-11.00
3 A'Lexus Brannon Port Arthur TC 11.97m 12.03m 4.8 39-05.75
4 Jennifer Clayton 06-Unatt MAC 11.89m J12.03m 4.2 39-05.75
5 Chalese Davis Flying Jagua,Antioc 11.28m 11.44m 3.2 37-06.50
6 Jordan Wilson Mesquite Friends,Me 11.45m 11.43m 3.1 37-06.00
7 Arryana Barton Pacific Unit,sacram 11.53m 11.36m 4.1 37-03.25
8 Olivia Hudson Long Beach Sprin,Lo 11.68m 11.35m 3.9 37-03.00
9 Kasha McDougald T&F United 10.90m 11.16m 3.0 36-07.50
10 Siobhan Ford-Holland 12 Central Virgi 11.69m 11.10m 4.1 36-05.00
11 April Tasker Future TC 11.63m 11.04m 5.5 36-02.75
12 Brittney Edwards Unatt Three Riv,Pit 11.07m J11.04m 2.7 36-02.75
13 Taisha Moore Warrior Trac,Beaver 11.26m 10.82m 2.6 35-06.00
14 Alexis Clay AZ Cheetas 10.77m 10.70m 3.7 35-01.25
15 Katherine White Mobile Parks 11.00m 10.66m 2.3 34-11.75
16 Jasmine Gatlin Dashers TC,East Sai 10.53m 3.3 34-06.75
17 Jatavia Wright NW Exp,Miami, FL 10.71m 10.52m 1.7 34-06.25
18 Nkechi Izuchukwu Allegiance A,Portla 10.48m 10.46m 1.0 34-04.00
19 Taylor Manley Angelic Flyers 10.09m 10.40m 1.4 34-01.50
20 Queen Ohamara Jets,Lincoln, NE 9.93m 10.39m 1.5 34-01.25
21 Brittany St. Clair 03 AD Unattached,Wh 10.80m 10.34m 3.5 33-11.25
22 Nicole Ethier Woodbury 10.41m 10.32m 0.3 33-10.25
23 Jasmine Campbell Beaver YMCA,Beaver 10.25m 10.31m 1.9 33-10.00
24 Mya Telles Heat,TX, TX 10.24m 9.89m 2.1 32-05.50
25 Torie Wiese Flyers,Lindsay, NE 10.14m J9.89m 1.3 32-05.50
26 DaRion Archie Striders,omaha, NE 10.31m 9.80m 2.0 32-02.00
27 Chelsie Pinkett Wltc,Newark, DE 10.32m 9.74m 1.6 31-11.50
28 Kristen Norris Ames TC 9.78m 9.69m 1.1 31-09.50
29 Kora Johnson Chicago Striders 9.69m 9.00m 1.2 29-06.50
-- Taylor McKinney High Voltage Tra 10.48m FOUL
-- Tatiana David One Shot TC,Homeste 10.62m DNF NWI
Shot Put 4kg Intermediate Girls
===================================================================================
Nat'l Youth: N 15.20m 2001 Michelle Carter
JO Meet: J 15.19m 7/27/2001 Michelle Carter, Ovilla, TX
Name Year Team Seed Finals
===================================================================================
1 Kelsey Card Unatt Illinois 12.89m 12.98m 42-07.00
2 Taylor McNally Unatt Montana,Ennis 11.68m 12.50m 41-00.25
3 Hannah Carson AZ Cheetas 11.54m 12.20m 40-00.50
4 Avione Allgood PS Vegas Fly 12.23m 12.03m 39-05.75
5 Jennifer Nicholson Cleats Of Fire,Popl 10.82m 11.58m 38-00.00
6 Mekayla Breland Unattached OH,OH, O 11.71m 11.53m 37-10.00
7 Olivia Herzog Illini Heat 11.35m 11.49m 37-08.50
8 Brittany Edson Unatt Nebr,Farnam, 10.85m J11.49m 37-08.50
9 McKenzie Warren Team Oregon,Boring, 10.66m 11.05m 36-03.00
10 Uchenna Agbahiwe Unatt So Califor,Lo 10.91m 10.99m 36-00.75
11 Lundyn Thompson Stallions,OH, OH 11.33m 10.80m 35-05.25
12 Gabrielle Galvan Unatt South Texa,Lo 11.25m 10.75m 35-03.25
13 Lenee Brown Ardmore Track Cl 10.88m 10.65m 34-11.25
14 Shana Flanary Unattached MI 10.88m 10.64m 34-11.00
15 Erica Brand Unatt Mo Valley 11.18m 10.61m 34-09.75
16 Latoya Wright 13 Carolina Alls,Ra 11.04m 10.60m 34-09.50
17 Adrienne Long Unatt Southweste,Me 11.60m 10.51m 34-05.75
18 Janessa Kobza Jets,Lincoln, NE 10.54m 10.42m 34-02.25
19 Angelina Ceppaglia Cent Valley Phoe,fr 10.39m 10.28m 33-08.75
20 Sequoia Watkins 12 Asheville,Ashevi 11.04m 10.20m 33-05.75
21 Kristin Numbers Unatt Illinois 10.62m 9.71m 31-10.25
22 Jamesse Evans Do Right TC 9.25m 9.66m 31-08.50
23 Briana Hunter LA Jets Girls,Los A 10.30m 9.63m 31-07.25
24 Eva Isaacs Unatt Pacific,Lafay 9.57m 9.51m 31-02.50
25 Margaux Krahe Pacer,Bethel Park, 9.66m 9.34m 30-07.75
26 Ariel Stockton Dominion Track C,Ja 8.64m 9.22m 30-03.00
27 Alexcia Pegues 13 Hickory City,Hic 10.02m 8.94m 29-04.00
28 Tyshona Williams Club Elite O 8.61m 8.93m 29-03.75
29 Sarah Kenney Greater Spokane,Spo 9.03m 7.95m 26-01.00
Discus Throw 1kg Intermediate Girls
===================================================================================
Nat'l Youth: N 50.12m 1997 Elizabeth Debartolo
JO Meet: J 46.40m 7/28/2006 Natalie Baird, 03 Loudoun Track
Name Year Team Seed Finals
===================================================================================
1 Erica Brand Unatt Mo Valley 40.39m 40.68m 133-05
2 Gabrielle Galvan Unatt South Texa,Lo 38.48m 40.12m 131-07
3 Kelsey Card Unatt Illinois 39.49m 39.24m 128-09
4 Courtney Tripp Unatt Oregon,Sandy, 38.48m 39.15m 128-05
5 sarah tolson Unatt Oklahoma 35.91m 38.83m 127-05
6 Taylor McNally Unatt Montana,Ennis 37.38m 37.44m 122-10
7 Avione Allgood PS Vegas Fly 35.47m 36.95m 121-03
8 Adrienne Long Unatt Southweste,Me 35.73m 36.77m 120-08
9 Jamesse Evans Do Right TC 33.82m 36.58m 120-00
10 Carly Pendleton Unattached OH 34.33m 36.41m 119-05
11 Sequoia Watkins 12 Asheville,Ashevi 34.26m 35.91m 117-10
12 Janessa Kobza Jets,Lincoln, NE 38.68m 34.98m 114-09
13 Jennifer Nicholson Cleats Of Fire,Popl 36.21m 34.94m 114-07
14 McKenzie Warren Team Oregon,Boring, 32.97m 34.81m 114-02
15 Lundyn Thompson Stallions,OH, OH 31.83m 34.78m 114-01
16 Samantha Little Texas Stars, Inc 30.93m 32.67m 107-02
17 Shana Flanary Unattached MI 32.46m 32.42m 106-04
18 Eva Isaacs Unatt Pacific,Lafay 35.19m 32.13m 105-05
19 Uchenna Agbahiwe Unatt So Califor,Lo 32.22m 31.85m 104-06
20 Margaux Krahe Pacer,Bethel Park, 27.22m 29.60m 97-01
21 Angelina Ceppaglia Cent Valley Phoe,fr 29.80m 29.37m 96-04
22 Erin Premer McCook,McCook, NE 30.12m 26.12m 85-08
23 Alexcia Pegues 13 Hickory City,Hic 30.28m 26.06m 85-06
24 Julie Pengilly West O,Omaha, NE 28.24m 25.63m 84-01
25 Hannah Carson AZ Cheetas 24.95m 81-10
26 Kimberlie Krenrich Colorado Stepper,Au 24.52m 23.29m 76-05
27 Rashe Boynton One Shot TC,Homeste 23.30m 19.50m 64-00
Hammer Throw Intermediate Girls
===================================================================================
Nat'l Youth: N 46.84m 7/28/2007 Lauren Chamers, 45 Throw 1 Deep
JO Meet: J 46.84m 7/28/2007 Lauren Chamers, 45 Throw 1 Deep
Name Year Team Seed Finals
===================================================================================
1 Shana Flanary Unattached MI 43.40m 41.41m 135-10
2 Sally Marie Futch 45 Throw 1 Deep,Sta 33.77m 40.60m 133-02
3 McKenzie Warren Team Oregon,Boring, 32.10m 35.72m 117-02
4 Sequoia Watkins 12 Asheville,Ashevi 35.65m 34.78m 114-01
5 Avione Allgood PS Vegas Fly 27.80m 34.73m 113-11
6 Taylor Barton Let It Fly T 32.21m 33.48m 109-10
7 Korbin Richards Unatt Mo Valley,Ove 30.07m 98-08
8 Gabrielle Galvan Unatt South Texa,Lo 23.42m 29.67m 97-04
9 Molly Cook Hoover Parks and 21.24m 26.33m 86-05
10 Jennifer Milroy Huskie TC 24.41m 24.51m 80-05
11 Jamesse Evans Do Right TC 16.29m 22.74m 74-07
12 Julie Pengilly West O,Omaha, NE 22.17m 21.19m 69-06
13 Melissa Manning Sierra Foothill,coo 21.98m 19.31m 63-04
Javelin Throw 600g Intermediate Girls
===================================================================================
Nat'l Youth: N 46.53m 2000 Rachel Walker
JO Meet: J 46.53m 7/29/2000 Rachel Walker
Name Year Team Seed Finals
===================================================================================
1 Hannah Carson AZ Cheetas 43.88m 46.21m 151-07
2 Deloma Miller Unatt Three Riv,Sto 43.69m 44.11m 144-09
3 Avione Allgood PS Vegas Fly 37.26m 43.05m 141-03
4 Amethyst Boyd AZ Cheetas 34.94m 40.34m 132-04
5 Jaz Crum Greater Spokane,Ver 36.66m 39.28m 128-10
6 Lindsay Vollmer Unatt Mo Valley 34.98m 38.56m 126-06
7 Cassandra Juarez Wings,missouri city 29.76m 36.47m 119-08
8 Laura Grube Crow Throws,Eugene, 35.17m 36.12m 118-06
9 Tessa Westhoff Unatt Mo Valley 32.94m 33.03m 108-04
10 Stephanie Butschek Club Olympia,Laredo 32.76m 31.96m 104-10
11 Cheri Chan City Track Track,Sa 32.78m 31.50m 103-04
12 Jennifer Milroy Huskie TC 31.61m 30.71m 100-09
13 Eva Isaacs Unatt Pacific,Lafay 27.31m 30.39m 99-08
14 Julie Pengilly West O,Omaha, NE 30.12m 29.80m 97-09
15 Kelley Roach Northwest Flyers,Ho 28.23m 28.64m 93-11
16 Anne Flesher Jets,Lincoln, NE 25.73m 28.30m 92-10
17 Jennifer Nicholson Cleats Of Fire,Popl 25.83m 27.77m 91-01
18 Louisa Herrera Aoc 28.53m 27.64m 90-08
19 Natalie Boerio Wing of Moon,Pittsb 24.81m 25.41m 83-04
20 Jaclyn Konopka Detroit Chee 25.90m 24.33m 79-10
21 Sherri Owens 13 Durham Stride,Ce 26.05m 23.93m 78-06
22 Marissa Webber Running Roses,Monro 24.77m 23.85m 78-03
23 Marissa Pitman Team San Die 24.21m 21.56m 70-09
24 Megan Rust Let It Fly T 25.58m 20.79m 68-02
25 Sequoia Watkins 12 Asheville,Ashevi 25.40m 19.96m 65-06
Heptathlon: #4 200 Meter Dash Intermediate Girls Heptathlon
===============================================================================
Name Year Team Finals Wind H# Points
===============================================================================
1 Chamique Francis 06-Ruff Kutz Tr 25.25 1.7 3 864
2 Allison Reaser Together Elite,El S 25.28 0.5 1 861
3 Lorraine Graham 10 Vision Elite 25.60 1.7 3 833
4 Rashelle Florence NW Exp,Miami, FL 25.62 1.7 3 831
5 Lindsay Vollmer Unatt Mo Valley 25.65 1.7 3 828
6 Alexandria Gochenour Flyers,Missouri Val 25.94 0.5 1 802
7 Laque Davis Jaguars 26.33 -2.3 2 769
8 Kristen Brown 10 PV Unattached 26.61 0.5 1 745
9 Lashea Shaw Memphis Hurdlers 26.63 -2.3 2 743
10 Alexia Krause Unatt Illinois 26.78 -2.3 2 730
11 Kerry Krause 02 Sugarloaf Mt,Kee 26.84 0.5 1 725
12 Kanellar Carney Contintl T-Belle 27.21 0.5 1 694
13 Hannah Carson AZ Cheetas 27.60 1.7 3 663
14 Andriana Love Unatt Southweste,Wy 27.98 -2.3 2 632
15 Libby Westfall Speed T&F,Colorado 28.12 -2.3 2 621
16 Lauren Rover Northwest Flyers,Ho 28.16 1.7 3 618
17 Jaclyn Konopka Detroit Chee 28.54 -2.3 2 589
18 Shelbi Doehling Unatt Mo Valley 28.55 0.5 1 588
19 Sydney Potts Marion Swamp Fox 29.03 1.7 3 552
20 Susan Fountain 45 GA Unattached,Ca 29.12 -2.3 2 545
21 Mya Telles Heat,TX, TX 30.30 0.5 1 461
Heptathlon: #7 800 Meter Run Intermediate Girls Heptathlon
==========================================================================
Name Year Team Finals H# Points
==========================================================================
1 Chamique Francis 06-Ruff Kutz Tr 2:23.43 2 778
2 Allison Reaser Together Elite,El S 2:23.52 2 776
3 Rashelle Florence NW Exp,Miami, FL 2:29.80 1 695
4 Jaclyn Konopka Detroit Chee 2:30.75 1 684
5 Lindsay Vollmer Unatt Mo Valley 2:35.22 2 629
6 Lauren Rover Northwest Flyers,Ho 2:37.14 2 606
7 Kanellar Carney Contintl T-Belle 2:37.18 1 606
8 Libby Westfall Speed T&F,Colorado 2:37.51 1 602
9 Andriana Love Unatt Southweste,Wy 2:38.25 2 593
10 Alexia Krause Unatt Illinois 2:38.49 1 590
11 Alexandria Gochenour Flyers,Missouri Val 2:39.28 2 581
12 Kerry Krause 02 Sugarloaf Mt,Kee 2:39.68 2 577
13 Lashea Shaw Memphis Hurdlers 2:42.39 2 546
14 Lorraine Graham 10 Vision Elite 2:47.07 2 494
15 Susan Fountain 45 GA Unattached,Ca 2:52.06 1 442
16 Sydney Potts Marion Swamp Fox 2:52.82 1 435
17 Shelbi Doehling Unatt Mo Valley 2:54.82 1 415
18 Laque Davis Jaguars 3:05.66 2 314
19 Kristen Brown 10 PV Unattached 3:08.88 2 287
20 Hannah Carson AZ Cheetas 3:43.99 2 67
Heptathlon: #1 100 Meter Hurdles Intermediate Girls Heptathlon
===============================================================================
Name Year Team Finals Wind H# Points
===============================================================================
1 Lorraine Graham 10 Vision Elite 14.61 -0.1 5 894
2 Kristen Brown 10 PV Unattached 14.69 -0.1 5 883
3 Alexandria Gochenour Flyers,Missouri Val 15.31 -0.1 5 801
4 Lindsay Vollmer Unatt Mo Valley 15.35 -0.7 1 796
5 Lashea Shaw Memphis Hurdlers 15.55 -1.7 4 770
6 Andriana Love Unatt Southweste,Wy 15.59 -0.7 1 765
7 Chamique Francis 06-Ruff Kutz Tr 15.63 -0.7 3 760
8 Laque Davis Jaguars 15.87 -0.7 3 730
9 Kerry Krause 02 Sugarloaf Mt,Kee 15.90 -0.1 5 727
10 Allison Reaser Together Elite,El S 15.92 -1.7 4 724
11 Jaclyn Konopka Detroit Chee 16.00 -0.7 3 714
12 Libby Westfall Speed T&F,Colorado 16.43 -0.7 1 662
13 Hannah Carson AZ Cheetas 16.57 0.7 6 646
14 Kanellar Carney Contintl T-Belle 16.63 0.7 6 639
15 Sydney Potts Marion Swamp Fox 16.74 1.1 2 626
16 Alexia Krause Unatt Illinois 17.79 -1.7 4 510
17 Lauren Rover Northwest Flyers,Ho 17.90 1.1 2 499
18 Shelbi Doehling Unatt Mo Valley 18.03 -0.7 1 485
19 Susan Fountain 45 GA Unattached,Ca 18.37 1.1 2 451
20 Mya Telles Heat,TX, TX 18.54 1.1 2 434
21 Rashelle Florence NW Exp,Miami, FL 19.19 -0.7 3 373
Heptathlon: #2 High Jump Intermediate Girls Heptathlon
=================================================================================
Name Year Team Finals Points
=================================================================================
1 Lorraine Graham 10 Vision Elite 1.60m 5-03.00 736
1 Lindsay Vollmer Unatt Mo Valley 1.60m 5-03.00 736
1 Chamique Francis 06-Ruff Kutz Tr 1.60m 5-03.00 736
4 Laque Davis Jaguars 1.55m 5-01.00 678
4 Alexandria Gochenour Flyers,Missouri Val 1.55m 5-01.00 678
4 Shelbi Doehling Unatt Mo Valley 1.55m 5-01.00 678
4 Hannah Carson AZ Cheetas 1.55m 5-01.00 678
4 Lauren Rover Northwest Flyers,Ho 1.55m 5-01.00 678
9 Kerry Krause 02 Sugarloaf Mt,Kee 1.50m 4-11.00 621
10 Sydney Potts Marion Swamp Fox 1.45m 4-09.00 566
10 Alexia Krause Unatt Illinois 1.45m 4-09.00 566
10 Lashea Shaw Memphis Hurdlers 1.45m 4-09.00 566
10 Kanellar Carney Contintl T-Belle 1.45m 4-09.00 566
10 Andriana Love Unatt Southweste,Wy 1.45m 4-09.00 566
15 Jaclyn Konopka Detroit Chee 1.40m 4-07.00 512
15 Mya Telles Heat,TX, TX 1.40m 4-07.00 512
17 Libby Westfall Speed T&F,Colorado 1.35m 4-05.00 460
17 Rashelle Florence NW Exp,Miami, FL 1.35m 4-05.00 460
17 Kristen Brown 10 PV Unattached 1.35m 4-05.00 460
17 Allison Reaser Together Elite,El S 1.35m 4-05.00 460
17 Susan Fountain 45 GA Unattached,Ca 1.35m 4-05.00 460
Heptathlon: #5 Long Jump Intermediate Girls Heptathlon
======================================================================================
Name Year Team Finals Wind Points
======================================================================================
1 Lindsay Vollmer Unatt Mo Valley 5.38m 1.9 17-08.00 665
2 Laque Davis Jaguars 5.17m 1.8 16-11.50 606
3 Allison Reaser Together Elite,El S 5.09m 0.3 16-08.50 584
4 Lashea Shaw Memphis Hurdlers 5.07m 2.8 16-07.75 578
5 Kristen Brown 10 PV Unattached 5.06m 1.0 16-07.25 576
6 Hannah Carson AZ Cheetas 4.94m 3.2 16-02.50 543
7 Alexandria Gochenour Flyers,Missouri Val 4.90m 1.6 16-01.00 532
8 Lorraine Graham 10 Vision Elite 4.89m 1.9 16-00.50 530
9 Kerry Krause 02 Sugarloaf Mt,Kee 4.84m 0.8 15-10.50 516
10 Rashelle Florence NW Exp,Miami, FL 4.80m -0.1 15-09.00 506
11 Chamique Francis 06-Ruff Kutz Tr 4.65m 0.7 15-03.25 466
12 Andriana Love Unatt Southweste,Wy 4.64m 1.7 15-02.75 464
13 Shelbi Doehling Unatt Mo Valley 4.61m 1.3 15-01.50 456
14 Jaclyn Konopka Detroit Chee 4.58m 0.5 15-00.50 448
15 Alexia Krause Unatt Illinois 4.57m 1.4 15-00.00 446
16 Kanellar Carney Contintl T-Belle 4.55m 0.3 14-11.25 441
17 Lauren Rover Northwest Flyers,Ho 4.48m 1.5 14-08.50 423
18 Mya Telles Heat,TX, TX 4.39m 3.1 14-05.00 401
19 Sydney Potts Marion Swamp Fox 4.34m 2.3 14-03.00 388
20 Libby Westfall Speed T&F,Colorado 4.30m +0.0 14-01.25 379
21 Susan Fountain 45 GA Unattached,Ca 4.25m 1.1 13-11.50 367
Heptathlon: #3 Shot Put Intermediate Girls Heptathlon
=================================================================================
Name Year Team Finals Points
=================================================================================
1 Hannah Carson AZ Cheetas 11.21m 36-09.50 609
2 Andriana Love Unatt Southweste,Wy 10.61m 34-09.75 569
3 Lorraine Graham 10 Vision Elite 10.25m 33-07.50 546
4 Alexandria Gochenour Flyers,Missouri Val 10.23m 33-06.75 545
5 Lindsay Vollmer Unatt Mo Valley 9.64m 31-07.50 506
6 Kristen Brown 10 PV Unattached 9.36m 30-08.50 488
7 Laque Davis Jaguars 9.12m 29-11.25 472
8 Susan Fountain 45 GA Unattached,Ca 9.03m 29-07.50 466
9 Lauren Rover Northwest Flyers,Ho 8.98m 29-05.50 463
10 Lashea Shaw Memphis Hurdlers 8.60m 28-02.75 438
11 Shelbi Doehling Unatt Mo Valley 8.58m 28-01.75 437
12 Chamique Francis 06-Ruff Kutz Tr 8.15m 26-09.00 409
13 Kanellar Carney Contintl T-Belle 7.87m 25-10.00 391
14 Jaclyn Konopka Detroit Chee 7.74m 25-04.75 383
15 Rashelle Florence NW Exp,Miami, FL 7.54m 24-09.00 370
16 Sydney Potts Marion Swamp Fox 7.31m 23-11.75 355
17 Kerry Krause 02 Sugarloaf Mt,Kee 7.05m 23-01.75 338
18 Mya Telles Heat,TX, TX 6.96m 22-10.00 332
19 Allison Reaser Together Elite,El S 6.85m 22-05.75 325
20 Alexia Krause Unatt Illinois 6.55m 21-06.00 306
21 Libby Westfall Speed T&F,Colorado 6.35m 20-10.00 294
Heptathlon: #6 Javelin Throw Intermediate Girls Heptathlon
=================================================================================
Name Year Team Finals Points
=================================================================================
1 Hannah Carson AZ Cheetas 39.74m 130-04 662
2 Lindsay Vollmer Unatt Mo Valley 34.13m 112-00 555
3 Lauren Rover Northwest Flyers,Ho 32.20m 105-08 518
4 Shelbi Doehling Unatt Mo Valley 31.04m 101-10 496
5 Kristen Brown 10 PV Unattached 30.97m 101-07 495
6 Andriana Love Unatt Southweste,Wy 30.93m 101-06 494
7 Allison Reaser Together Elite,El S 25.94m 85-01 400
8 Laque Davis Jaguars 25.89m 84-11 399
9 Kanellar Carney Contintl T-Belle 25.70m 84-04 395
10 Libby Westfall Speed T&F,Colorado 25.67m 84-03 395
11 Alexia Krause Unatt Illinois 24.26m 79-07 368
12 Mya Telles Heat,TX, TX 23.78m 78-00 359
13 Sydney Potts Marion Swamp Fox 23.20m 76-01 349
14 Alexandria Gochenour Flyers,Missouri Val 21.93m 71-11 325
15 Jaclyn Konopka Detroit Chee 21.52m 70-07 317
16 Lorraine Graham 10 Vision Elite 21.33m 70-00 314
17 Susan Fountain 45 GA Unattached,Ca 19.08m 62-07 272
18 Lashea Shaw Memphis Hurdlers 16.97m 55-08 233
19 Kerry Krause 02 Sugarloaf Mt,Kee 16.06m 52-08 216
20 Rashelle Florence NW Exp,Miami, FL 15.54m 51-00 207
21 Chamique Francis 06-Ruff Kutz Tr 8.69m 28-06 83
Heptathlon Intermediate Girls
=========================================================================
Nat'l Youth: N 5052 2004 Shana Woods
JO Meet: J 5052 7/29/2004 Shana Woods, Long Beach, CA
Name Year Team Seed Finals
=========================================================================
1 Lindsay Vollmer Unatt Mo Valley 4380 4715
2 Lorraine Graham 10 Vision Elite 4125 4347
3 Alexandria Gochenour Flyers,Missouri Val 4317 4264
4 Allison Reaser Together Elite,El S 4074 4130
5 Chamique Francis 06-Ruff Kutz Tr 4151 4096
6 Andriana Love Unatt Southweste,Wy 3817 4083
7 Laque Davis Jaguars 4061 3968
8 Kristen Brown 10 PV Unattached 4162 3934
9 Lashea Shaw Memphis Hurdlers 3689 3874
10 Hannah Carson AZ Cheetas 3868
11 Lauren Rover Northwest Flyers,Ho 3644 3805
12 Kanellar Carney Contintl T-Belle 3951 3732
13 Kerry Krause 02 Sugarloaf Mt,Kee 3232 3720
14 Jaclyn Konopka Detroit Chee 3390 3647
15 Shelbi Doehling Unatt Mo Valley 3492 3555
16 Alexia Krause Unatt Illinois 3255 3516
17 Rashelle Florence NW Exp,Miami, FL 3442
18 Libby Westfall Speed T&F,Colorado 3379 3413
19 Sydney Potts Marion Swamp Fox 3079 3271
20 Susan Fountain 45 GA Unattached,Ca 3269 3003
3000 Meter Race Walk Intermediate Girls
=========================================================================
Nat'l Youth: N 13:41.25 7/2/1994 Ana-Maria Ruoss
JO Meet: J 14:29.81 7/30/1996 Lisa Kutzing, Port Jefferson, NY
Name Year Team Seed Finals
=========================================================================
1 Allison Chin Miami Valley 17:23.50 16:20.08
2 Claudi Ortiz S. Tex Walking 17:45.44 16:47.68
3 Hannah Kisley 13 Raleigh Walke,Fu 17:54.70 17:04.32
4 Jessica Reybal S. Tex Walking 18:14.88 17:15.64
5 Chelsea Palacio Unatt Pacific,San J 18:03.12 17:35.53
6 Amani Salinas Elgin Sharks 18:39.98 17:41.43
7 Taryn Wrotny Una New Jersey,Mon 18:42.04 18:25.10
8 Abby Magnus Atc 18:51.17 19:12.28
9 Kate Scott Atc 18:51.48 19:27.96
10 Desirrey O'Kane No Limits,TX, TX 20:07.24 19:59.40
11 Jada Perry 10 Full Speed At,Bo 21:26.93 20:54.04
-- Jade Perry 45 Ruff Riders,Lees 23:06.17 DQ
-- Kendall Badura NE Kansas 22:14.03 DQ
100 Meter Dash Intermediate Boys
=================================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 3 Best Times
Nat'l Youth: N 10.51 7/28/2006 Jeremy Rankin, Unattached
JO Meet: J 10.51 7/28/2006 Jeremy Rankin, Unattached
Name Year Team Seed Prelims Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
1 Nycole Griffin Allegiance A,Portla 10.97 10.90Q 0.7 5
2 Anthony Riggins Vpal Fast Fo,vallej 11.04 10.92Q +0.0 2
3 Demetrius Lindo 10 Hummingbird T 10.94 10.99Q +0.0 1
4 Kristen Mitchell Track Houston Tr,Ho 10.88 11.03Q 0.5 4
5 Jalil Jack Vpal Fast Fo,concor 11.09 11.08Q +0.0 3
6 Keenan Brock Club Elite O 10.95 10.90q 0.7 5
7 Gregory Ducre LA Jets Boys 11.17 11.05q 0.7 5
8 Radell Nared Jaguars,Omaha, NE 11.17 11.07q 0.7 5
9 Colin Hepburn N Shore Breeze 11.12 11.16 0.5 4
10 Shawn Smith Unatt Mo Valley 11.06 11.18 0.5 4
11 Favion Morse Montgomery Y 11.12 11.18 +0.0 2
12 Ibrahim Al-Arnous Wildcats TC,Aliso V 11.31 11.19 +0.0 2
13 Kenneth Chambers Unatt Colorado,Colo 11.02 11.19 +0.0 1
14 Timothy Cornett C.L. Athletic St,Ho 10.92 11.20 +0.0 2
15 Austin Carter Pacesetters Trk,OH, 11.25 11.20 +0.0 3
16 Maurice Jack Vpal Fast Fo,concor 11.39 11.21 +0.0 1
17 Christopher Wyman Dominion Track C,Ja 11.46 11.21 0.5 4
18 Demari Boswell 13 G'Boro Blazer,Gr 11.25 11.25 +0.0 3
19 Dominique Hawkins Breeze,Bellevue, NE 11.30 11.26 +0.0 2
20 Gary Holmes TrackBoys Club,West 11.46 11.30 +0.0 2
21 Noah Pearl Draft Pick A 11.16 11.31 +0.0 1
22 Thomas Hodges Jaguars,Omaha, NE 11.24 11.31 0.5 4
23 Siddell Freeman Club Elite O 11.17 11.32 +0.0 1
24 Terik Springfield Allegiance A,Portla 11.44 11.39 +0.0 3
25 Anthony Kimmons Indiana Stor 11.11 11.41 +0.0 3
26 Michael Zane Renegades,Honolulu, 11.32 11.42 0.7 5
27 Mike Mastanduno 59 Unatt LI 11.24 11.46 +0.0 2
28 Wynton El Brx 11.37 11.47 0.7 5
29 Daniel Brown Tri-State 11.38 11.51 +0.0 1
30 Xavier Cooper Unatt Arizona 11.29 11.58 0.5 4
31 Kenyatta Marion Jr. Belafonte Tacolc,Mi 11.56 11.66 +0.0 1
32 Alex Martin 03 AD Unattached 11.63 11.68 0.7 5
33 Andreus Davis Vhp 11.88 +0.0 2
34 Zac Thelen A P Vaulting 11.44 11.88 +0.0 3
35 Brendon Duckett Future Stars 11.59 12.52 0.7 5
36 Michael Managhan Highlander Track 12.41 13.02 +0.0 1
-- Julius Ruby Dayton Gems-Elit,OH 11.42 FS 0.5 4
-- Brandon Williams Houston Heat Tra,Ho 10.71 FS +0.0 3
100 Meter Dash Intermediate Boys
==============================================================================
Nat'l Youth: N 10.51 7/28/2006 Jeremy Rankin, Unattached
JO Meet: J 10.51 7/28/2006 Jeremy Rankin, Unattached
Name Year Team Prelims Finals Wind
==============================================================================
Finals
1 Anthony Riggins Vpal Fast Fo,vallej 10.92 10.77 0.5
2 Keenan Brock Club Elite O 10.90 10.85 0.5
3 Kristen Mitchell Track Houston Tr,Ho 11.03 10.86 0.5
4 Demetrius Lindo 10 Hummingbird T 10.99 10.93 0.5
5 Gregory Ducre LA Jets Boys 11.05 10.96 0.5
6 Jalil Jack Vpal Fast Fo,concor 11.08 11.05 0.5
7 Radell Nared Jaguars,Omaha, NE 11.07 11.20 0.5
200 Meter Dash Intermediate Boys
=================================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 3 Best Times
Nat'l Youth: N 21.10 1995 William Obea Moore
JO Meet: J 21.10 7/29/1995 W. Obea Moore, Los Angeles, CA
Name Year Team Seed Prelims Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
1 Nycole Griffin Allegiance A,Portla 21.86 21.51Q 0.5 2
2 Michael Okoro Flying Aj's 21.74 21.80Q 1.8 1
3 Keenan Brock Club Elite O 22.02 21.96Q 1.4 5
4 Favion Morse Montgomery Y 22.18 22.03Q 2.4 3
5 Demari Boswell 13 G'Boro Blazer,Gr 22.72 22.27Q 1.9 4
6 Sean Sutton 10 Rockville Str,Si 22.76 22.22q 2.4 3
7 Brandon Williams Houston Heat Tra,Ho 22.61 22.23q 1.8 1
8 Anthony Riggins Vpal Fast Fo,vallej 22.48 22.25q 1.4 5
9 Jalil Jack Vpal Fast Fo,concor 22.51 22.31 0.5 2
10 Mike Mastanduno 59 Unatt LI 22.81 22.33 1.4 5
11 Jarael Nelvis Track Unlimited 22.80 22.42 1.9 4
12 Marquise Sneed Track Houston Tr,Ho 22.90 22.44 0.5 2
13 Adonis Saunders Olathe Express 22.35 22.45 1.9 4
14 Josh Mance SC Running Couga,Lo 22.68 22.47 0.5 2
15 Kenneth Chambers Unatt Colorado,Colo 22.83 22.59 0.5 2
16 Jonathan Brady Wildcats TC,Aliso V 22.90 22.59 1.4 5
17 Anthony Kimmons Indiana Stor 23.03 22.59 2.4 3
18 Willie Rone Houston Heat Tra,Ho 23.12 22.64 0.5 2
19 Lee Cooper Eastside Stepper 22.68 22.69 1.4 5
20 Carlyle Garrick Oakland Pal,Hayward 22.35 22.70 2.4 3
21 Ladale Jackson Full Circle 22.87 22.71 1.8 1
22 Colin Hepburn N Shore Breeze 23.66 22.79 1.9 4
23 Thomas Hodges Jaguars,Omaha, NE 23.00 22.80 2.4 3
24 Gary Holmes TrackBoys Club,West 22.92 22.83 1.9 4
25 Kenneth Hulbert Journey TC,Highland 23.09 22.86 1.9 4
26 Noah Pearl Draft Pick A 22.62 22.88 1.8 1
27 Jeffrey Kilgore Angelic Flyers 23.30 22.90 0.5 2
28 Christopher Wyman Dominion Track C,Ja 23.27 22.93 1.8 1
29 Breyan Miller Rising Suns 23.28 23.02 1.8 1
30 Dominique Hawkins Breeze,Bellevue, NE 23.45 23.05 1.4 5
31 Austin Carter Pacesetters Trk,OH, 23.11 23.09 1.4 5
32 Julius Ruby Dayton Gems-Elit,OH 22.79 23.23 2.4 3
33 Michael Zane Renegades,Honolulu, 22.90 23.26 1.8 1
34 Marcus Harewood Flying Aj's 22.18 23.51 1.9 4
35 Brandon Welch Tachyon,Omaha, NE 24.24 24.01 2.4 3
36 Brendon Duckett Future Stars 23.91 24.06 2.4 3
37 Ozyrus Fisher Stallions,Moon Twp, 24.48 24.24 1.4 5
38 Joseph Washington Penn Hills,Pittsbur 24.43 24.59 1.9 4
39 Michael Managhan Highlander Track 26.45 26.46 0.5 2
-- Andreus Davis Vhp DQ 1.8 1
200 Meter Dash Intermediate Boys
==============================================================================
Nat'l Youth: N 21.10 1995 William Obea Moore
JO Meet: J 21.10 7/29/1995 W. Obea Moore, Los Angeles, CA
Name Year Team Prelims Finals Wind
==============================================================================
Finals
1 Nycole Griffin Allegiance A,Portla 21.51 22.02 -1.5
2 Michael Okoro Flying Aj's 21.80 22.08 -1.5
3 Keenan Brock Club Elite O 21.96 22.10 -1.5
4 Brandon Williams Houston Heat Tra,Ho 22.23 22.11 -1.5
5 Favion Morse Montgomery Y 22.03 22.24 -1.5
6 Sean Sutton 10 Rockville Str,Si 22.22 22.62 -1.5
7 Demari Boswell 13 G'Boro Blazer,Gr 22.27 22.69 -1.5
400 Meter Dash Intermediate Boys
============================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
Nat'l Youth: N 45.99 1995 William Obea Moore
JO Meet: J 45.99 7/29/1995 W. Obea Moore, Los Angeles, CA
Name Year Team Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 Josh Mance SC Running Couga,Lo 48.99 47.83Q 2
2 William Henry Northwest Track 47.89 48.52Q 4
3 Jaron Roberson 45 Titans,Powder Sp 48.49 49.10Q 3
4 Karrie Butler Jr 10 Glenarden TC,Upp 48.94 49.62Q 1
5 Michael Okoro Flying Aj's 50.02 48.79q 4
6 Marquise Sneed Track Houston Tr,Ho 49.13 49.27q 2
7 Dominique Charles Wings,missouri city 49.29 49.46q 3
8 Byron Mingo 55 PalmettoSpeed,Le 49.26 49.98q 1
9 Christopher Parks Track Houston Tr,Ho 50.06 50.01 4
10 Carlyle Garrick Oakland Pal,Hayward 50.74 50.36 1
11 Favion Morse Montgomery Y 50.23 50.59 3
12 Deon Turner Vpal Fast Fo,bay po 50.80 51.27 2
13 Gary Holmes TrackBoys Club,West 52.35 51.29 1
14 Kory Pesek Breeze 51.46 51.36 3
15 Bryson Lillard Nashvl Illusions 51.75 51.54 4
16 Jaifus Ingram Detroit Chee 52.91 51.61 3
17 Jordan Bergstrom Allegiance A,Troutd 52.23 51.69 3
18 Victor Simmons Olathe Express 51.98 51.86 4
19 Andrew Sutphin Indiana Stor 52.36 51.97 2
20 Trey Lee Club Elite O 51.26 52.45 1
21 Christopher Eley Indiana Stor 52.87 52.59 1
22 Cooper Soto-Olson Jets,Lincoln, NE 52.86 52.89 2
23 Christopher Sottack Team Bliss,TX, TX 51.14 52.90 2
24 Calvin Minnifield Dayton Gems-Elit,OH 53.96 53.03 2
25 Patrick Rhode Zephyrs TC 53.10 53.87 4
26 Kortland Webb Team Missouri,St. L 55.09 53.99 1
27 Nicholas Gruber Mon Valley,Belle Ve 54.55 54.01 2
28 Drew Hedin Tri County E,Trappe 53.87 54.70 1
29 Kenyatta Marion Jr. Belafonte Tacolc,Mi 53.42 55.40 3
30 Daniel Brown Tri-State 52.97 55.59 4
31 Daniel Jentz Highlander Track,Ka 1:04.87 1:05.36 4
32 Darius Alexander Dominion Track C,Ja 56.06 1:26.00 3
400 Meter Dash Intermediate Boys
=========================================================================
Nat'l Youth: N 45.99 1995 William Obea Moore
JO Meet: J 45.99 7/29/1995 W. Obea Moore, Los Angeles, CA
Name Year Team Prelims Finals
=========================================================================
Finals
1 Josh Mance SC Running Couga,Lo 47.83 46.61
2 Jaron Roberson 45 Titans,Powder Sp 49.10 47.60
3 William Henry Northwest Track 48.52 47.74
4 Michael Okoro Flying Aj's 48.79 48.33
5 Marquise Sneed Track Houston Tr,Ho 49.27 48.33
6 Karrie Butler Jr 10 Glenarden TC,Upp 49.62 48.38
7 Dominique Charles Wings,missouri city 49.46 49.28
8 Byron Mingo 55 PalmettoSpeed,Le 49.98 49.62
800 Meter Run Intermediate Boys
============================================================================
9 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
Nat'l Youth: N 1:50.51 7/28/2007 Howard Shepard, 26 Texas Stars T
JO Meet: J 1:50.51 7/28/2007 Howard Shepard, 26 Texas Stars T
Name Year Team Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 Elias Gedyon Quiet Fire,Los Ange 1:57.63 1:55.76Q 2
2 Kourtney Payne Texas Stars, Inc 1:58.68 1:59.92Q 1
3 William Henry Northwest Track 1:54.53 2:01.01Q 3
4 William Stovall Texas Stars, Inc 1:59.17 1:59.22Q 2
5 Jared Kenney Flyers,Omaha, NE 2:04.85 2:00.88Q 1
6 Eddie Lanier Texas Storm Trac,Ho 1:59.28 2:01.67Q 3
7 Alex Rhodes Unatt Ozark,Farming 2:02.03 2:02.82q 1
8 Johnathan Jones Track Houston Tr,Ho 1:59.41 2:02.95q 3
9 Daniel Bonthius Unatt Iowa,Iowa Cit 2:02.34 2:03.19q 2
10 Paul Edwards 10 Bowwie Tracks,Bo 1:59.20 2:03.44 2
11 Cooper Soto-Olson Jets,Lincoln, NE 2:09.59 2:03.48 3
12 Corey Robertson 10 Hummingbird T,MD 1:59.62 2:03.71 1
13 Caleb Potts West Coast Gazel,Ra 2:00.36 2:03.83 1
14 Caleb Her Many Horses Unattached Wyomi 2:06.54 2:05.68 1
15 Anthony Crawley Cedar Rapids 2:02.67 2:06.64 3
16 Marius Anthony Kankakee TC 2:10.19 2:07.15 3
17 Mathew Oldroyd Una Mid-Atlantic,Tr 2:04.63 2:07.32 1
18 Nicholas Skidmore Unatt Wisconsin 2:03.81 2:07.79 3
19 Eugene Thomas Mississippi 2:05.64 2:08.75 2
20 Dennis Logan River City Elite,Pi 2:03.87 2:09.61 2
21 Colin Best Zoom,Highlands Ranc 2:05.31 2:09.64 3
22 Dorian Davis Dayton Gems-Elit,OH 2:07.06 2:11.13 1
23 Keenan Terry Detroit Chee 2:10.38 2:11.28 1
24 Morgan Choate Canyon Track Clu,Ca 2:11.89 2:11.82 2
25 Lawrence Kirkendoll Eastside Stepper 2:05.28 2:12.57 2
26 Edward Latimer Future Stars 2:08.95 2:13.81 2
27 Omavi Caesar Indiana Stor 2:10.25 2:14.72 2
28 Shane O'Donnell Peak Distance,Color 2:05.44 2:15.62 3
29 Jordan Robinson Flyers,Council Bluf 2:21.03 2:15.99 3
30 Erick Barraza Zephyrs TC 2:10.59 2:18.88 1
31 Macerio Clark Seatown Express 2:13.30 2:19.18 3
32 Jared Lopez W Park Flye,Orlando 2:27.10 2:25.37 2
800 Meter Run Intermediate Boys
=========================================================================
Nat'l Youth: N 1:50.51 7/28/2007 Howard Shepard, 26 Texas Stars T
JO Meet: J 1:50.51 7/28/2007 Howard Shepard, 26 Texas Stars T
Name Year Team Prelims Finals
=========================================================================
Finals
1 Elias Gedyon Quiet Fire,Los Ange 1:55.76 1:51.91
2 William Henry Northwest Track 2:01.01 1:54.68
3 Kourtney Payne Texas Stars, Inc 1:59.92 1:57.27
4 Eddie Lanier Texas Storm Trac,Ho 2:01.67 1:59.53
5 Jared Kenney Flyers,Omaha, NE 2:00.88 1:59.80
6 William Stovall Texas Stars, Inc 1:59.22 2:00.23
7 Johnathan Jones Track Houston Tr,Ho 2:02.95 2:01.55
8 Alex Rhodes Unatt Ozark,Farming 2:02.82 2:02.53
9 Daniel Bonthius Unatt Iowa,Iowa Cit 2:03.19 2:02.54
1500 Meter Run Intermediate Boys
=========================================================================
12 Advance: Top 4 Each Heat plus Next 4 Best Times
Nat'l Youth: N 3:54.02 7/29/2007 Nathan Mathabane
JO Meet: J 3:54.02 7/29/2007 Nathan Mathabane, 13 unattached
Name Year Team Seed Prelims
=========================================================================
Preliminaries
1 Johnathan Jones Track Houston Tr,Ho 4:19.35 4:11.07Q
2 Nathan Williams Las Vegas Bl 4:13.06 4:15.33Q
3 Matthew Jablonski 10 PV Unattached 4:21.66 4:11.70Q
4 Harold Lamour Juv,Philadelphia, P 4:18.26 4:16.22Q
5 Caleb Her Many Horses Unattached Wyomi 4:16.30 4:11.96Q
6 Parker Bowles Jenks America 4:25.73 4:16.23Q
7 Sean Colaco Pleasanton H,davill 4:11.36 4:15.76Q
8 Nicholas Skidmore Unatt Wisconsin 4:20.06 4:16.50Q
9 Tyler Nelson Zoom,Lone Tree, CO 4:18.10 4:16.23q
10 Alexander Paul Unatt Colorado,Long 4:18.12 4:16.55q
11 Jared Kenney Flyers,Omaha, NE 4:15.62 4:16.63q
12 Tyler Wynn Unatt Indiana 4:26.73 4:19.25q
13 Marius Anthony Kankakee TC 4:30.88 4:21.85
14 Gehrig Nelson Nashvl Illusions 4:27.28 4:22.49
15 Michael Cain River City Elite,Pi 4:21.52 4:25.21
16 Trent Bartholf Flying V's TC 4:30.29 4:25.67
17 Anthony Martore Castro Valley Tr,Ca 4:18.48 4:25.71
18 Justin Bullock Detroit Chee 4:30.25 4:26.94
19 Kieron Newcomb 06-Awesome TC 4:41.47 4:27.13
20 John Villagomez Track Houston Tr,Ho 4:40.18 4:27.54
21 Matthew Hernandez Southern Eagles,Hou 4:29.74 4:28.47
22 Christian DeLago 03 AD Unattached,Me 4:39.51 4:31.69
23 Morgan Choate Canyon Track Clu,Ca 4:29.40 4:32.07
24 Omavi Caesar Indiana Stor 4:31.03 4:32.40
25 Lucas Graham Unatt Pacific NW 4:35.33 4:33.59
26 Kenny Haferkorn Unatt Wisconsin 4:31.10 4:33.81
27 Albert Gladney Spar Track T 4:27.69 4:33.97
28 Alex Rhodes Unatt Ozark,Farming 4:24.06 4:35.17
29 Jared Lopez W Park Flye,Orlando 4:51.03 4:50.45
30 Jeffrey Denson Mobile Parks 4:50.18 5:01.02
1500 Meter Run Intermediate Boys
=========================================================================
Nat'l Youth: N 3:54.02 7/29/2007 Nathan Mathabane
JO Meet: J 3:54.02 7/29/2007 Nathan Mathabane, 13 unattached
Name Year Team Prelims Finals
=========================================================================
Finals
1 Nathan Williams Las Vegas Bl 4:15.33 4:10.27
2 Johnathan Jones Track Houston Tr,Ho 4:11.07 4:11.59
3 Parker Bowles Jenks America 4:16.23 4:12.52
4 Jared Kenney Flyers,Omaha, NE 4:16.63 4:12.90
5 Caleb Her Many Horses Unattached Wyomi 4:11.96 4:13.29
6 Alexander Paul Unatt Colorado,Long 4:16.55 4:13.33
7 Harold Lamour Juv,Philadelphia, P 4:16.22 4:13.41
8 Sean Colaco Pleasanton H,davill 4:15.76 4:13.42
9 Tyler Nelson Zoom,Lone Tree, CO 4:16.23 4:13.95
10 Nicholas Skidmore Unatt Wisconsin 4:16.50 4:20.51
11 Tyler Wynn Unatt Indiana 4:19.25 4:23.75
12 Matthew Jablonski 10 PV Unattached 4:11.70 4:27.70
3000 Meter Run Intermediate Boys
=========================================================================
Nat'l Youth: N 8:27.00 1993 Billy Harper
JO Meet: J 8:27.00 7/23/1993 Billy Harper, Philomath, OR
Name Year Team Seed Finals
=========================================================================
1 Mike Clark Unatt Wisconsin 9:24.52 9:00.74
2 Nathan Williams Las Vegas Bl 9:32.17 9:01.04
3 Tyler Nelson Zoom,Lone Tree, CO 9:36.46 9:02.97
4 Alexander Paul Unatt Colorado,Long 9:36.09 9:03.26
5 Matthew Jablonski 10 PV Unattached 9:23.18 9:04.15
6 Harold Lamour Juv,Philadelphia, P 9:21.03 9:06.65
7 Sean Colaco Pleasanton H,davill 9:19.31 9:09.13
8 Connor Marshall Unatt Nebr,Lincoln, 9:31.23 9:09.39
9 Raul Silva Kirkland Track C 9:36.27 9:11.88
10 Caleb Her Many Horses Unattached Wyomi 10:47.34 9:12.22
11 Parker Bowles Jenks America 9:50.36 9:22.02
12 Marius Anthony Kankakee TC 9:44.21 9:24.78
13 Joshua MacDonald Castro Valley Tr,Sa 9:28.81 9:25.01
14 Marshall Anderson Racers,Papillion, N 9:41.44 9:26.16
15 Michael Cain River City Elite,Pi 9:22.77 9:29.29
16 Kieron Newcomb 06-Awesome TC 9:52.07 9:39.17
17 Morgan Choate Canyon Track Clu,Ca 9:57.24 9:40.26
18 Luis Gutierrez West Coast Gazel,Ra 9:40.24 9:41.40
19 Tyler Wynn Unatt Indiana 9:36.85 9:44.16
20 Dallas Bennett 13 NC Unattached,Ca 9:55.05 9:49.79
21 Justin Bullock Detroit Chee 9:51.42 9:55.62
22 Zac Smith Cool Running T&F,Ab 10:26.90 10:03.17
23 Tyler Troxel Pleasanton H,lafaye 10:07.85 10:04.84
24 quentin III fowler Jenks America 10:07.40 10:13.49
25 Joseph Doornek Texas Titans,Rockwa 10:43.32 10:30.85
26 Jared Lopez W Park Flye,Orlando 10:49.10 10:48.63
27 Jeffrey Denson Mobile Parks 12:46.59 11:49.02
110 Meter Hurdles Intermediate Boys
=================================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
Nat'l Youth: N 13.74 7/29/2007 Wayne Davis, Hurdles First TC
JO Meet: J 13.74 7/29/2007 Wayne Davis II, 13 Hurdles First
Name Year Team Seed Prelims Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
1 Jeylin Reed Port Arthur TC,Port 14.28 14.55Q -2.2 4
2 Kendall Hayes Unatt Southweste 14.57 14.60Q -1.4 2
3 Tyler Stephenson Lancaster Lightn,La 14.20 14.68Q -1.5 1
4 Dale Morgan LA Jets Boys,Los An 14.23 15.15Q -1.7 3
5 Demetrius Lindo 10 Hummingbird T 14.88 14.77q -2.2 4
6 Devallee Pedrogo Wildcats TC,Aliso V 14.36 14.83q -1.4 2
7 Erick Gavin Lv's Cheetahs 15.04 14.94q -1.5 1
8 Jeffrey Kilgore Angelic Flyers 15.51 15.27q -1.7 3
9 Malcolm Nunley 13 Track Eastern 15.23 15.27 -1.7 3
10 Herman Washington IV New World Track,OH, 15.34 15.30 -1.7 3
11 Emarkis Gunn TrackBoys Club,West 15.41 15.34 -1.5 1
12 Monte Corley 3M Track Clu,Castro 14.94 15.40 -1.7 3
13 Corey Lewis 13 Carolina Eagl,Ra 15.27 15.44 -1.4 2
14 Donte McDaniel Dayton Gems-Elit,OH 15.28 15.46 -1.4 2
15 Sean Johnson Unatt Cent Calif,fr 15.11 15.56 -1.5 1
16 JaShawn Combs Dayton Gems-Elit,OH 15.71 15.63 -1.5 1
17 Gunnar Nixon Eastside Stepper 15.85 15.81 -1.7 3
18 Ewrin Jones Phx Bobcats 15.23 15.91 -2.2 4
19 Damian Reynolds YMCA Team Idaho,Fru 15.73 15.92 -2.2 4
20 Eddie Lovett TrackBoys Club,West 15.71 15.96 -1.4 2
21 Bryson Lillard Nashvl Illusions 15.66 16.15 -2.2 4
22 Airick Johnson Okc Sprinters 15.91 16.24 -1.4 2
23 Reginald Allison Unatt Colorado,Colo 15.33 16.27 -2.2 4
23 Matthew Brandes Breeze,NE, NE 16.66 16.27 -1.4 2
25 Bejon Bryant LA Jets Boys,Los An 15.54 16.29 -1.5 1
26 Benjamin Konen Unatt Nebr,Hastings 16.39 16.76 -2.2 4
27 Gabriel Taylor Flyers,Omaha, NE 16.50 16.87 -1.4 2
28 Taylor Ruffin Congress TC 16.38 16.98 -1.7 3
29 Carson Smith North Alabam 16.00 17.02 -1.5 1
30 Parris Knox East Allegheny,Nort 17.64 17.32 -1.7 3
31 Jordan Harris Ndtfc,Haddonfield, 17.30 17.38 -2.2 4
110 Meter Hurdles Intermediate Boys
==============================================================================
Nat'l Youth: N 13.74 7/29/2007 Wayne Davis, Hurdles First TC
JO Meet: J 13.74 7/29/2007 Wayne Davis II, 13 Hurdles First
Name Year Team Prelims Finals Wind
==============================================================================
Finals
1 Dale Morgan LA Jets Boys,Los An 15.15 14.01 0.8
2 Kendall Hayes Unatt Southweste 14.60 14.05 0.8
3 Tyler Stephenson Lancaster Lightn,La 14.68 14.08 0.8
4 Jeylin Reed Port Arthur TC,Port 14.55 14.34 0.8
5 Devallee Pedrogo Wildcats TC,Aliso V 14.83 14.74 0.8
6 Erick Gavin Lv's Cheetahs 14.94 15.25 0.8
7 Demetrius Lindo 10 Hummingbird T 14.77 20.98 0.8
-- Jeffrey Kilgore Angelic Flyers 15.27 DQ 0.8
400 Meter Hurdles Intermediate Boys
============================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
Nat'l Youth: N 51.56 7/30/2006 William Wynne, 03 Titans
JO Meet: J 51.56 7/30/2006 William Wynne, 03 Titans
Name Year Team Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 Tyler Stephenson Lancaster Lightn,La 54.01 54.32Q 4
2 Sir'Paul Jones 45 Ruff Riders,Alba 55.42 55.84Q 1
3 Malcolm Nunley 13 Track Eastern 53.10 56.47Q 2
4 Kerry Sloan A Running Start,KS, 56.46 58.56Q 3
5 Dale Morgan LA Jets Boys,Los An 56.60 55.18q 4
6 Bryson Lillard Nashvl Illusions 57.74 56.52q 4
7 Harry Danilevics Elite Athletics 57.69 56.76q 2
8 Derrek Williams Unattached MI 57.26 56.97q 2
9 Michael Koger SC Running Couga,Lo 58.00 57.34 1
10 Derrick Anderson Showtime,Arlington, 56.43 57.36 1
11 Ewrin Jones Phx Bobcats 58.83 59.46 2
12 Steven Tompkins Beasley Mobile Parks 1:00.38 59.54 4
13 Herman Washington IV New World Track,OH, 57.92 59.61 3
14 Ethan Kocurek Tachyon,Omaha, NE 59.91 59.63 1
15 D'Quan Ruth Indiana Stor 1:01.48 59.89 2
16 Steven Day Dashers TC,East Sai 58.70 59.91 4
17 Sean Johnson Unatt Cent Calif,fr 58.62 1:00.23 3
18 Eddie Lovett TrackBoys Club,West 58.21 1:01.66 1
19 Joel Whittington Unatt Indiana 1:02.12 1:01.87 3
20 Jordan Harris Ndtfc,Haddonfield, 1:00.33 1:02.32 3
21 Bryan Cain Northwest Track 59.73 1:02.39 4
22 Jahari Selmon Vegas Valley 59.81 1:02.64 3
23 Tyler Pooschke Flyers,Elkhorn, NE 1:02.76 1:02.96 1
24 Bejon Bryant LA Jets Boys,Los An 59.90 1:03.61 1
25 Tevin Barnett North Alabam 59.64 1:03.69 2
26 Jacob Hamada Castro Valley Tr,Ca 1:04.60 1:03.80 4
27 Patrick Cisar Breeze 1:03.68 1:03.89 1
28 Paul Lyons Cent Valley Road,Ma 1:03.72 1:06.23 3
29 Jacob Muehsam Cedar Rapids 1:07.95 1:07.35 2
30 Darius Alexander Dominion Track C,Ja 1:01.51 1:09.98 4
-- Joshua Gates Dashers TC,East Sai 1:00.38 DNF 2
400 Meter Hurdles Intermediate Boys
=========================================================================
Nat'l Youth: N 51.56 7/30/2006 William Wynne, 03 Titans
JO Meet: J 51.56 7/30/2006 William Wynne, 03 Titans
Name Year Team Prelims Finals
=========================================================================
Finals
1 Dale Morgan LA Jets Boys,Los An 55.18 52.43
2 Tyler Stephenson Lancaster Lightn,La 54.32 53.37
3 Sir'Paul Jones 45 Ruff Riders,Alba 55.84 54.61
4 Malcolm Nunley 13 Track Eastern 56.47 55.14
5 Bryson Lillard Nashvl Illusions 56.52 55.80
6 Harry Danilevics Elite Athletics 56.76 57.22
7 Derrek Williams Unattached MI 56.97 57.33
8 Kerry Sloan A Running Start,KS, 58.56 1:02.93
2000 Meter Steeplechase Intermediate Boys
=========================================================================
Nat'l Youth: N 6:02.84 1988 Jason BRown
JO Meet: J 6:02.84 7/31/1988 Jason Brown, Provo, UT
Name Year Team Seed Finals
=========================================================================
1 Parker Bowles Jenks America 6:43.47 6:21.15
2 Joshua MacDonald Castro Valley Tr,Sa 6:30.82 6:24.66
3 Ryan Gil Unatt Three Riv,Pit 7:01.40 6:32.22
4 Sean Colaco Pleasanton H,davill 6:23.36 6:34.51
5 Connor Marshall Unatt Nebr,Lincoln, 7:08.61 6:35.52
6 Chris Fischer Mountain Top,Altoon 6:35.80 6:35.53
7 Kieron Newcomb 06-Awesome TC 7:24.12 6:38.74
8 Jadon Rankins El Paso Wings,El Pa 6:50.88 6:39.90
9 Jacob Hamada Castro Valley Tr,Ca 6:58.47 6:44.42
10 Brandon Black 45 NS Red Runner,Ro 7:04.00 6:44.42
11 Michael O'Neal Zoom,Highlands Ranc 6:47.52 7:01.34
12 Taylor Moult Dutch 7:16.57 7:11.99
13 David Harned Wildcats TC,Aliso V 7:17.05 7:13.21
14 Julian Black 45 NS Red Runner,Ro 7:08.90 7:17.34
15 Caleb McCullough Wilmington Flyer 7:44.77 7:18.65
16 Ben Wichelt Unatt Nebr,Benningt 7:47.72 7:25.31
17 Josh Allen Hallmark TC,Fort Wo 7:46.90 7:37.37
18 Jack Mitchell Northwest Flyers,Ho 7:37.00 7:39.34
4x100 Meter Relay Intermediate Boys
============================================================================
8 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
Nat'l Youth: N 40.90 1996 LA Jets
JO Meet: J 40.90 7/27/1997 Los Angeles Jets, Los Angeles, CA
Daniel Mentuhotep, Warren Rogers, Dashaun McCullou
Team Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 10 Hummingbird T&F Club 42.87 42.18Q 3
1) Cyrus Britt 2) Demetrius Lindo
3) Stacy Robinson 4) Reginald Steel IV
2 Track Houston Track 42.38 42.36Q 1
1) Eric Sanderson 2) Marquise Sneed
3) Reginald Riggs 4) Kristen Mitchell
3 45 Titans 42.67 42.98Q 2
1) Ralph Abernathy 2) Shaquille Winn-King
3) Steven Lester 4) Jaron Roberson
4 Vpal Fast Forward TC 42.84 42.20Q 3
1) Anthony Riggins 2) Jalil Jack
3) Deon Turner 4) Maurice Jack
5 Club Elite Of Birmingham 43.15 42.94Q 1
1) Trey Lee 2) Keenan Brock
3) Tavarius Lewis 4) Siddell Freeman
6 C.L. Athletic Stars 43.36 42.99Q 2
1) John Gibson 2) Tyler White
3) DeVonte Boyd 4) Timothy Cornett
7 Allegiance Athletic Club, Inc. 43.42 42.52q 3
1) Nycole Griffin 2) Zechariah McLaurin
3) Jordan Bergstrom 4) Booker Wells
8 Imani Speed City Compton 45.63 42.61q 3
1) Jerome Bragg 2) Leon Dillihunt
3) Michael Grim 4) Terry Brown
9 Boys & Girls Club Jaguars 43.52 43.08 3
1) Kendall Anderson 2) Thomas Hodges
3) Raecheim Logan-Martin 4) Radell Nared
10 Track Boys Club 45.14 43.22 2
1) Emarkis Gunn 2) Tremane Mccullough
3) Gary Holmes 4) Eddie Lovett
11 45 Baldwin County Jets 43.22 43.60 1
1) Jarvis Wright 2) LaMarcus Brown
3) Mark Glenn 4) Donte Beckham
12 Olathe Express 44.39 43.86 2
1) Johnny Barnett 2) Adonis Saunders
3) Victor Simmons 4) Zachary Mahurin
13 Full Circle Youth TC 43.66 43.96 2
1) Anthony Sanders 2) Cameron Rogers
3) Ladale Jackson 4) Daevin Rimmey
14 So Cal Running Cougars 43.85 43.99 1
1) Aaron Harris 2) Michael Koger
3) Evan Walker 4) Rico Wright
15 Silver Springs Spartans Track 45.05 44.28 1
1) Eddie Davis 2) Daniel Pilcher Jr
3) Ari Smith 4) Isaiah Campbell
16 Dayton Gems-Elite Track Club 44.24 44.35 3
1) Donte McDaniel 2) Julius Ruby
3) Calvin Minnifield 4) JaShawn Combs
17 Bellevue Breeze 44.02 44.45 1
1) Patrick Cisar 2) Matthew Brandes
3) Kory Pesek 4) Dominique Hawkins
18 Mobile Parks Recreation Dept 44.66 44.67 1
1) Steven Tompkins Beasley 2) Stephen Cunningham
3) Carlos James 4) Glenn Johnsonjr
19 Indiana Storm TC 44.23 44.77 2
1) Christopher Eley 2) Anthony Kimmons
3) D'Quan Ruth 4) Andrew Sutphin
20 North Alabama Trackers 45.28 45.17 3
1) James Madison Adams 2) Tevin Barnett
3) Carson Smith 4) Zachary Beckwith
21 Village Hempstaead Pal 45.34 1
1) Timothy McKnight 2) Quesnel Senatus
3) Nyeem Ward 4) Andreus Davis
22 Belafonte Tacolcy Track 46.59 46.20 2
1) Kenyatta Marion Jr. 2) Soloman Sterling
3) Channon Thomas 4) Christopher Walden
-- North Shore Breeze 44.25 DQ 3
1) Allan Burchfield 2) Darrien Davis
3) Colin Hepburn 4) Eric Miles
-- Houston Heat Track Team 42.99 DQ 2
1) Kendrick Furlow 2) Eric Payton
3) Willie Rone 4) Brandon Williams
4x100 Meter Relay Intermediate Boys
=========================================================================
Nat'l Youth: N 40.90 1996 LA Jets
JO Meet: J 40.90 7/27/1997 Los Angeles Jets, Los Angeles, CA
Daniel Mentuhotep, Warren Rogers, Dashaun McCullou
Team Prelims Finals
=========================================================================
Finals
1 Track Houston Track 42.36 41.67
1) Eric Sanderson 2) Marquise Sneed
3) Jordan Sampson 4) Kristen Mitchell
2 Vpal Fast Forward TC 42.20 42.08
1) Anthony Riggins 2) Jalil Jack
3) Deon Turner 4) Maurice Jack
3 Club Elite Of Birmingham 42.94 42.23
1) Trey Lee 2) Keenan Brock
3) Tavarius Lewis 4) Siddell Freeman
4 45 Titans 42.98 42.53
1) Ralph Abernathy 2) Shaquille Winn-King
3) Steven Lester 4) Jaron Roberson
5 10 Hummingbird T&F Club 42.18 42.58
1) Cyrus Britt 2) Demetrius Lindo
3) Stacy Robinson 4) Reginald Steel IV
6 C.L. Athletic Stars 42.99 42.84
1) John Gibson 2) Tyler White
3) DeVonte Boyd 4) Timothy Cornett
7 Imani Speed City Compton 42.61 42.87
1) Jerome Bragg 2) Leon Dillihunt
3) Michael Grim 4) Cameron Harris
8 Allegiance Athletic Club, Inc. 42.52 46.54
1) Nycole Griffin 2) Zechariah McLaurin
3) Jordan Bergstrom 4) Booker Wells
4x400 Meter Relay Intermediate Boys
============================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
Nat'l Youth: N 3:13.40 2001 New Horizon A
JO Meet: J 3:13.40 7/29/2001 New Horizon "A", Georgia
Lawrence Jackson, Cedric Goodman, Reginald Withers
Team Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 So Cal Running Cougars 3:24.80 3:22.25Q 3
1) Aaron Harris 2) Josh Mance
3) Chris Hall 4) Rico Wright
2 Track Houston Track 3:23.62 3:22.70Q 2
1) Christopher Parks 2) Cameron Leonard
3) Eric Sanderson 4) Marquise Sneed
3 45 Titans 3:20.79 3:22.84Q 1
1) Shaquille Winn-King 2) Steven Lester
3) Jaron Roberson 4) Ralph Abernathy
4 10 Glenarden TC 3:24.30 3:22.87Q 4
1) Karrie Butler Jr 2) William Kellogg
3) Dominique Mathis 4) Dalonte Young
5 The Wings Track Club 3:24.69 3:24.79q 3
1) Jalan Batiste 2) Dominique Charles
3) Jarvis Dancy 4) Stephen Huff
6 Southern Eagles Track Club 3:26.75 3:25.47q 2
1) Chris Emesih 2) Christian Pace
3) Johann Conway 4) Matthew Hernandez
7 10 Hummingbird T&F Club 3:27.20 3:25.82q 1
1) Cyrus Britt 2) Demetrius Lindo
3) Corey Robertson 4) Jeffrey Ajayi
8 Indiana Storm TC 3:30.68 3:26.09q 3
1) Christopher Eley 2) Andrew Sutphin
3) Omavi Caesar 4) Anthony Kimmons
9 Vpal Fast Forward TC 3:34.92 3:26.10 3
1) Anthony Riggins 2) Jalil Jack
3) Deon Turner 4) Fernando Murdock
10 Olathe Express 3:26.04 3:26.99 4
1) Johnny Barnett 2) Adonis Saunders
3) Victor Simmons 4) Zachary Mahurin
11 West Coast Gazelle TC 3:29.72 3:28.08 2
1) Caleb Potts 2) Jonathon Dileva
3) Daverior Hawkins 4) Elton Cody
12 Eastside Steppers 3:28.98 3:29.85 1
1) Lee Cooper 2) Patrick Hinton
3) Lawrence Kirkendoll 4) Gunnar Nixon
13 Mobile Parks Recreation Dept 3:36.75 3:32.86 4
1) Steven Tompkins Beasley 2) Carlos James
3) Glenn Johnsonjr 4) Cameron Westry
14 Dayton Gems-Elite Track Club 4:06.84 3:33.25 1
1) JaShawn Combs 2) Calvin Minnifield
3) Dorian Davis 4) Donte McDaniel
15 Vegas Valley TC 3:30.06 3:35.45 4
1) Tyrone Blake 2) Malik Brown
3) Vaughn Davis 4) Jahari Selmon
16 Dashers Track Club 3:38.35 3:36.63 2
1) Steven Day 2) Joshua Gates
3) Charles Davis 4) Jerrick Creer
17 Castro Valley Track Club 3:38.60 3:37.16 1
1) Sulayman Diomande 2) Christopher Hamilton
3) Anthony Martore 4) Gregory Owyang
18 Community TC 3:39.39 3:37.80 1
1) Raheem Campbell 2) Trent Miles
3) Skylar Moore 4) KP Weeks
19 Kankakee TC 3:39.91 3:38.60 2
1) Lamarius Hunt 2) Brionte' Hamilton
3) Brandon Brewer 4) Donald Carson
20 Club Elite Of Birmingham 3:44.23 3:39.13 4
1) Trey Lee 2) Keenan Brock
3) Anthony Outlin 4) Siddell Freeman
21 Cedar Rapids Track Club 3:44.24 3:40.79 2
1) Jacob Muehsam 2) Aaron Razo
3) Nick Lucas 4) Anthony Crawley
22 Kfm International/Youth Sports 3:40.21 3:42.10 4
1) Anthony Garcia 2) Christopher Cervantes
3) Aaron Russell 4) Garrett Clark
23 North Shore Breeze 3:42.25 3:43.11 3
1) Allan Burchfield 2) Michael Taylor
3) Colin Hepburn 4) Eric Miles
24 Journey Track Club 3:41.20 3:43.19 3
1) Dominic Douglas 2) Freedom Garcia
3) Robert Schauer 4) Kenneth Hulbert
25 Allegiance Athletic Club, Inc. 3:50.30 3:46.74 1
1) Jordan Bergstrom 2) Jordan Shellmire
3) Terik Springfield 4) Demetrius Rhodes
26 Belafonte Tacolcy Track 3:46.80 4
1) Kenyatta Marion Jr. 2) Soloman Sterling
3) Channon Thomas 4) Christopher Walden
27 Lincoln Jets 4:08.23 4:04.13 2
1) Seth Bashford 2) Tyson Osborn
3) Austin Kilgore 4) Cooper Soto-Olson
4x400 Meter Relay Intermediate Boys
=========================================================================
Nat'l Youth: N 3:13.40 2001 New Horizon A
JO Meet: J 3:13.40 7/29/2001 New Horizon "A", Georgia
Lawrence Jackson, Cedric Goodman, Reginald Withers
Team Prelims Finals
=========================================================================
Finals
1 45 Titans 3:22.84 3:16.77
1) Shaquille Winn-King 2) Steven Lester
3) Jaron Roberson 4) Ralph Abernathy
2 Track Houston Track 3:22.70 3:18.33
1) Christopher Parks 2) Jordan Sampson
3) Eric Sanderson 4) Marquise Sneed
3 So Cal Running Cougars 3:22.25 3:18.73
1) Aaron Harris 2) Josh Mance
3) Michael Koger 4) Rico Wright
4 The Wings Track Club 3:24.79 3:22.39
1) Jalan Batiste 2) Dominique Charles
3) Jarvis Dancy 4) Stephen Huff
5 Southern Eagles Track Club 3:25.47 3:24.46
1) Chris Emesih 2) Christian Pace
3) Johann Conway 4) Matthew Hernandez
6 Indiana Storm TC 3:26.09 3:25.95
1) Christopher Eley 2) Andrew Sutphin
3) D'Quan Ruth 4) Anthony Kimmons
7 10 Glenarden TC 3:22.87 3:26.79
1) Karrie Butler Jr 2) William Kellogg
3) Dominique Mathis 4) Dalonte Young
8 10 Hummingbird T&F Club 3:25.82 3:27.45
1) Cyrus Britt 2) Stacy Robinson
3) Corey Robertson 4) Jeffrey Ajayi
4x800 Meter Relay Intermediate Boys
=========================================================================
Nat'l Youth: N 7:41.30 7/25/2007 12 26 Texas Stars Track Club,, 26 Texas St
E Gosset, J Burkley, H Shepard II, S. Warren
JO Meet: J 7:41.30 7/25/2007 12 26 Texas Stars Track Club,, 26 Texas St
E Gosset, J Burkley, H Shepard, K Payne
Team Seed Finals
=========================================================================
1 So Cal Running Cougars 8:35.42 8:10.00
1) Chris Hall 2) Aaron Harris
3) Josh Mance 4) Rico Wright
2 Texas Storm Track Club 8:18.88 8:17.11
1) Eric Alexander 2) Eddie Lanier
3) Dustin Garrison 4) Maury Thibodeaux
3 Track Houston Track 8:19.96 8:24.92
1) Donald Beyette 2) Jerry D. Bynum
3) Frederick Hamilton 4) Johnathan Jones
4 10 Glenarden TC 8:37.19 8:29.79
1) Thomas Gaither 2) Christopher Walker
3) William Kellogg 4) Karrie Butler Jr
5 Nashville Illusions TC (Tn) 9:07.80 8:30.49
1) Dale Babbii 2) Bryson Lillard
3) Gehrig Nelson 4) Shannon Sandersjr
6 Castro Valley Track Club 9:10.34 8:32.89
1) Anthony Martore 2) Gregory Owyang
3) Jacob Hamada 4) Sulayman Diomande
7 Kern Firefighters Activity Lea 8:34.33 8:51.92
1) Stephen Burke 2) Caleb Barger
3) Francisco Nava 4) Marco Perez
8 10 Hummingbird T&F Club 8:48.29 8:55.44
1) Derek Holland 2) Hayder Cherinet
3) Corey Robertson 4) Cyrus Britt
9 Jenks America Track Club 9:33.61 9:01.99
1) isaac dyer 2) quentin III fowler
3) chandler smith 4) logan smith
10 Peak Distance 9:03.96 9:14.40
1) Shane O'Donnell 2) Andy Thomas
3) Caleb Moseley 4) Arnold Clarke
High Jump Intermediate Boys
===================================================================================
Nat'l Youth: N 2.15m 1992 Eric Bishop
JO Meet: J 2.15m 8/1/1992 Eric Bishop, Chatsworth, GA
Name Year Team Seed Finals
===================================================================================
1 Sir'Paul Jones 45 Ruff Riders,Alba 1.93m 2.00m 6-06.75
2 Zach Riley Marion Swamp Fox 1.85m J2.00m 6-06.75
3 Joel Struckhoff Phillipsburg 1.78m 1.95m 6-04.75
4 Daverior Hawkins West Coast Gazel,Ra 1.77m J1.95m 6-04.75
5 dwayne golbek Unatt Oklahoma 1.88m 1.90m 6-02.75
5 Dylan Walashek AZ Puma 1.90m 1.90m 6-02.75
7 Graylin Ward 45 Southside Pi,Sha 1.82m J1.90m 6-02.75
8 Derrick Wood TrackBoys Club,West 1.93m J1.90m 6-02.75
9 Thomas Larson IA United TC,Grange 1.95m J1.90m 6-02.75
10 Ross Maly Unatt Wisconsin 2.01m 1.85m 6-00.75
11 Kason Covington YMCA Team Idaho,Boi 1.90m J1.85m 6-00.75
12 Kobi Rex Speed T&F,Colorado 1.90m J1.85m 6-00.75
12 Nate Harriger Unatt Three Riv,N H 1.85m J1.85m 6-00.75
14 Gunnar Nixon Eastside Stepper 1.88m J1.85m 6-00.75
15 William Golston Mobile Parks 1.75m 1.80m 5-10.75
16 Garrett Robinson Unatt Southweste 1.82m J1.80m 5-10.75
17 Derrick Edwards Track Houston Tr,Ho 1.77m 1.75m 5-08.75
18 Aaron Baker Illinois Storm 1.80m J1.75m 5-08.75
19 Jaymil Johnson Track Houston Tr,Ho 1.77m J1.75m 5-08.75
20 Brad Ward Unatt Nebr,Brady, N 1.77m J1.75m 5-08.75
21 Raecheim Logan-Martin Jaguars,Omaha, NE 1.72m 1.70m 5-07.00
21 Eugene Thomas Mississippi 1.83m 1.70m 5-07.00
23 Johnny Claessens Elite,Lincoln, NE 1.72m J1.70m 5-07.00
24 Reginald Hunter Montgomery Y 1.65m J1.70m 5-07.00
25 Grant Winters Unatt Colorado,Colo 1.75m J1.70m 5-07.00
26 Donavon McEldowney Unattached OH,OH, O 1.62m J1.70m 5-07.00
27 Stephan Devroe Chicago Striders 1.75m 1.65m 5-05.00
28 Jason Tiedt Flying V's TC 1.70m J1.65m 5-05.00
28 Jacob Adedeji 10 Firebirds Ath 1.77m J1.65m 5-05.00
-- Anthony Sanders Full Circle 1.62m NH
Pole Vault Intermediate Boys
===================================================================================
Nat'l Youth: N 5.12m 1994 Jacob Davis
JO Meet: J 4.88m 7/25/1987 Jason Lavender, Wichita Falls, TX
Name Year Team Seed Finals
===================================================================================
1 Stephen Greer Unattached 4.25m 4.35m 14-03.25
2 David Melton 55 Mt Pleasant,Char 3.95m J4.35m 14-03.25
3 Casey Bowen Unatt Mo Valley 4.11m 4.20m 13-09.25
4 Christian Kolb SouthMN Vault 3.95m J4.20m 13-09.25
5 Kyle Wait Unatt Mo Valley 3.96m J4.20m 13-09.25
6 Jacob Brown Tejas Vaulters T,Al 4.25m J4.20m 13-09.25
7 Emilio Arias Heat,TX, TX 4.32m 4.05m 13-03.50
8 Macauley Spandl Unatt Minnesota 3.35m J4.05m 13-03.50
9 Michael Greer Unattached 3.80m 3.90m 12-09.50
10 Brett Squibbs 55 A-Head-A-U TC,Ro 3.50m J3.90m 12-09.50
11 Luke Grigg Unatt Inland NW,Qui 3.80m J3.90m 12-09.50
12 Charlie Kido YMCA Team Idaho,Nam 3.49m J3.90m 12-09.50
13 Ben Leuthold Unatt Mo Valley 3.81m 3.75m 12-03.50
14 Michael Slovenski 01-Unatt-Maine 3.50m J3.75m 12-03.50
15 Marshall Fryberger Greater Spokane,Spo 3.65m 3.60m 11-09.75
15 Kyle Schlumbohm Unattached OH 3.35m 3.60m 11-09.75
17 Kobi Rex Speed T&F,Colorado 3.50m J3.60m 11-09.75
18 Zachery Ziemek Unatt Illinois 3.35m 3.45m 11-03.75
19 Ewrin Jones Phx Bobcats 3.35m J3.45m 11-03.75
-- Jeremy Mcgrath Unatt San Diego 3.97m NH
Long Jump Intermediate Boys
========================================================================================
Nat'l Youth: N 7.35m 1979 Steven Hansley
JO Meet: J 7.35m 1979 Steven Hansley, East Orange, NJ
Name Year Team Seed Finals Wind
========================================================================================
1 Daverior Hawkins West Coast Gazel,Ra 6.97m 7.01m 1.2 23-00.00
2 Jordan Sampson Track Houston Tr,Ho 6.87m 6.85m 2.3 22-05.75
3 Zechariah McLaurin Allegiance A,Portla 6.30m 6.84m 1.9 22-05.25
4 Deonnonti McLean 13 Sandhills,Raefor 7.04m 6.79m 2.7 22-03.50
5 Joel Struckhoff Phillipsburg 6.49m 6.74m 3.1 22-01.50
6 Rashad Hayes 13 Greensboro Ch,Gr 6.80m 6.60m 3.2 21-08.00
7 Kason Covington YMCA Team Idaho,Boi 6.33m 6.57m 2.9 21-06.75
8 Spencer Marr Flying Aj's 6.43m 6.47m 1.2 21-02.75
9 Patrick Hinton Eastside Stepper 6.54m 6.46m 2.3 21-02.50
10 Mike Mastanduno 59 Unatt LI 6.41m 6.45m 1.7 21-02.00
11 Dorian Davis Dayton Gems-Elit,OH 6.14m 6.43m 2.3 21-01.25
12 garrett weir Dutch 6.76m 6.38m 2.3 20-11.25
13 Dillon Root Team Raw Track C,vi 6.66m 6.37m 2.7 20-10.75
14 Jovonte Slater SW Suburban 5.97m 6.36m 3.4 20-10.50
15 Antoine Curry SW Suburban 5.95m 6.27m 2.9 20-07.00
16 Spencer Olejniczak Unatt Wisconsin 6.25m 6.24m 3.3 20-05.75
17 Bruce Truitt 45 Quicksilver,Faye 6.59m 6.23m 1.6 20-05.25
18 Warrick Campbell Brx 6.01m 6.12m 2.3 20-01.00
19 Johnny Carter Team Raw Track C,ba 6.59m J6.12m 2.8 20-01.00
20 Ryan Sprenger Fox Cities TC 6.05m 6.09m 3.1 19-11.75
21 Christopher Wyman Dominion Track C,Ja 5.18m 6.04m 2.3 19-09.75
22 Michael Kennedy Pii Track Club,San 6.65m 6.03m 3.1 19-09.50
23 Tyris Jefferson East Texas Track,Lo 6.12m 6.02m 2.8 19-09.00
24 Kyle Thomas Colorado Stepper,Au 6.40m 6.01m 3.6 19-08.75
25 Booker Wells Allegiance A,Portla 6.52m 5.96m 4.1 19-06.75
26 William Golston Mobile Parks 5.88m 5.92m 4.2 19-05.25
27 De'Twan Warren Indiana Stor 5.89m 5.88m 0.5 19-03.50
28 Mark Stehno Tachyon,Omaha, NE 5.85m 5.87m 5.2 19-03.25
29 Andrew Beck 03 Olympic Reg T,La 5.98m 5.73m 2.5 18-09.75
30 Trent Miles Community TC 5.88m 5.68m 4.6 18-07.75
31 Rudolph Graddy Una New Jersey,Madi 5.86m 5.43m 2.2 17-09.75
32 Reginald Allison Unatt Colorado,Colo 5.95m 5.40m 4.0 17-08.75
33 Shawn Harris Memphis Hurdlers 5.87m 5.19m 3.0 17-00.50
-- Paul Deng Unatt Nebr,Omaha, N 6.59m FOUL
-- Chad Richardson Unattached OH,OH, O 5.92m FOUL
-- Johnny Claessens Elite,Lincoln, NE 5.74m FOUL
Triple Jump Intermediate Boys
========================================================================================
Nat'l Youth: N 15.08m 1995 Chris Hercules
JO Meet: J 15.08m 7/29/1995 Chris Hercules, Palatine, IL
Name Year Team Seed Finals Wind
========================================================================================
1 Kason Covington YMCA Team Idaho,Boi 14.30m 14.51m 1.3 47-07.25
2 Johnny Carter Team Raw Track C,ba 14.20m 14.35m +0.0 47-01.00
3 Jordan Sampson Track Houston Tr,Ho 13.76m 14.00m -0.4 45-11.25
4 Dravius Jones Texas Faces,Desoto, 13.76m 13.96m -0.3 45-09.75
5 Monte Corley 3M Track Clu,Castro 14.00m 13.77m 1.5 45-02.25
6 Darian Brooks Seatown Express,WA, 13.55m 13.76m +0.0 45-01.75
7 Deonnonti McLean 13 Sandhills,Raefor 13.55m 13.50m +0.0 44-03.50
8 Jovonte Slater SW Suburban 12.93m 13.38m +0.0 43-10.75
9 William Golston Mobile Parks 12.02m 13.03m 0.8 42-09.00
10 Justin Gross 10 Woodlawn Trac,Ra 13.31m 12.94m -1.0 42-05.50
11 Joshua Thompson Track Houston Tr,Ho 13.21m 12.90m -1.3 42-04.00
12 Mark Stehno Tachyon,Omaha, NE 13.15m 12.88m 1.0 42-03.25
13 Javarris Aaron Montgomery Y 12.56m 12.79m 1.6 41-11.50
14 Daniel Funk Speed T&F,Colorado 12.79m 12.75m 1.1 41-10.00
15 Kyle Thomas Colorado Stepper,Au 12.87m 12.73m +0.0 41-09.25
16 Eddie Lovett TrackBoys Club,West 13.13m 12.69m 1.5 41-07.75
17 Tremane Mccullough TrackBoys Club,West 12.32m 12.61m 1.3 41-04.50
18 Jamal Harris Unatt So Califor,Lo 12.32m 12.49m 0.9 40-11.75
19 Zachary Beckwith North Alabam 12.33m 12.24m 0.6 40-02.00
20 Jason Tiedt Flying V's TC 12.34m 12.16m 0.7 39-10.75
21 Rudolph Graddy Una New Jersey,Madi 12.56m J12.16m 0.6 39-10.75
22 Kyle George 2 Rivers TC,Springf 12.27m 12.14m 0.8 39-10.00
23 Tyrone Blake Vegas Valley 12.68m 12.12m 0.8 39-09.25
24 Devon Hamilton Unatt So Califor,Lo 12.42m 12.08m 1.6 39-07.75
25 Daylon Wilkens Ardmore Track Cl 12.01m 12.05m 0.6 39-06.50
26 Reginald Allison Unatt Colorado,Colo 13.34m 12.04m +0.0 39-06.00
27 garrett weir Dutch 12.20m 11.97m 1.5 39-03.25
28 Chad Richardson Unattached OH,OH, O 11.53m 11.86m +0.0 38-11.00
29 Sam Shaw Unatt Nebr,Aurora, 11.84m 11.83m 2.5 38-09.75
30 Cody Gilje Unatt Pacific NW 12.50m 11.77m 1.2 38-07.50
31 Aaron Baker Illinois Storm 11.88m 11.62m 0.6 38-01.50
32 Timothy McKnight Vhp 11.38m 1.2 37-04.00
33 Cameron Phillips W W Track Club,OH, 10.86m 11.35m 0.6 37-03.00
34 Meena Zaki Roseville Expres,or 10.70m 10.32m 1.8 33-10.25
Shot Put 12 lb. Intermediate Boys
===================================================================================
Nat'l Youth: N 19.24m 1975 Larry Rosen
JO Meet: J 19.29m 7/26/1996 Chris Sprague, Eugene OR
Name Year Team Seed Finals
===================================================================================
1 Davis Fraker 45 Throw 1 Deep,Pea 15.68m 16.07m 52-08.75
2 Nick Smith Unatt Mo Valley 15.73m 16.03m 52-07.25
3 Kyle McKelvey Unatt Dakotas 15.58m 15.88m 52-01.25
4 Cody Snyder Flyers,Lake Andes 14.75m 15.85m 52-00.00
5 Nick Scarvelis Club West Yo,Santa 15.14m 15.77m 51-09.00
6 Jermaine Kline Unatt Illinois 15.62m 15.33m 50-03.50
7 Tyler Clott Unatt Illinois 14.93m 14.99m 49-02.25
8 Robert Dunn Unatt Mo Valley 14.76m 14.83m 48-08.00
9 Ryan Minor 13 NC Unattached,So 13.52m 13.79m 45-03.00
10 Cole Walderzak Unattached MI 13.89m 13.73m 45-00.50
11 Brett Sharp East Texas Track,Lo 13.85m 13.58m 44-06.75
12 Joshua Meeker West O,Omaha, NE 13.63m J13.58m 44-06.75
13 Matthew Lloyd Unatt Pacific NW 14.09m 13.52m 44-04.25
14 Brady Rutt Unatt Nebr,Hastings 13.65m 13.25m 43-05.75
15 Jeremy Kline Unatt Illinois 14.66m 13.00m 42-08.00
16 Bradley Bolton Wildcats TC,Aliso V 14.66m 12.97m 42-06.75
17 Matthew Sipe Track Unlimited 14.32m 12.92m 42-04.75
18 Justin Baker Unatt Iowa 13.53m 12.71m 41-08.50
19 Jarvier Peeples Port Arthur TC,Port 12.26m 12.58m 41-03.25
20 Drex Jackson Flying V's TC 13.24m 12.33m 40-05.50
21 Joshua Ballenger Unattached OH,OH, O 11.94m 11.71m 38-05.00
22 Brian Duncan Unatt Ozark,Brumley 13.22m 11.61m 38-01.25
23 Brandon Forson Unatt Montana,Deer 12.52m 11.49m 37-08.50
24 Eric Opitz Una New Jersey,Phil 11.51m 10.29m 33-09.25
-- Thomas Fuller 02-Ne Unatt,Warren, 11.55m FOUL
-- Zacary Post Sierra Foothill,roc 11.95m FOUL
Discus Throw 1.6kg Intermediate Boys
===================================================================================
Nat'l Youth: N 58.80m 1985 Kammy Keshmiri
JO Meet: J 54.58m 7/26/2007 Daniel Block, 07 21 Unattached
Name Year Team Seed Finals
===================================================================================
1 Brett Sharp East Texas Track,Lo 47.55m 48.65m 159-07
2 Cody Snyder Flyers,Lake Andes 46.81m 47.27m 155-01
3 Jeremy Kline Unatt Illinois 44.29m 45.00m 147-08
4 Gabe Hull Unatt Indiana 44.24m 44.82m 147-00
5 Robert Dunn Unatt Mo Valley 47.47m 44.15m 144-10
6 Ryan Minor 13 NC Unattached,So 44.26m 43.19m 141-08
7 Brian Duncan Unatt Ozark,Brumley 42.08m 42.79m 140-05
8 Derek Eager Seatown Express 42.18m 42.15m 138-03
9 Brady Rutt Unatt Nebr,Hastings 47.32m 41.61m 136-06
10 Joshua Ballenger Unattached OH,OH, O 43.15m 41.52m 136-03
11 Daniel Rodely Bell Athletics 44.82m 40.93m 134-03
12 Matthew Lloyd Unatt Pacific NW 39.73m 40.20m 131-11
13 Cole Walderzak Unattached MI 41.67m 40.19m 131-10
14 Kyle McKelvey Unatt Dakotas 38.93m 40.01m 131-03
15 Drew Staskiewicz Flyers,Omaha, NE 46.55m 39.86m 130-09
16 James Kinloch Unatt Pacific,Rosev 43.21m 39.67m 130-02
17 Tyler Pearce Illini Heat 42.09m 39.37m 129-02
18 Brandon Forson Unatt Montana,Deer 42.34m 38.21m 125-04
19 Matthew Sipe Track Unlimited 39.82m 37.89m 124-04
20 Justin Baker Unatt Iowa 41.60m 37.86m 124-02
21 Davis Fraker 45 Throw 1 Deep,Pea 44.34m 37.26m 122-03
22 Nick Scarvelis Club West Yo,Santa 42.92m 37.23m 122-02
23 Bradley Bolton Wildcats TC,Aliso V 40.81m 36.83m 120-10
24 Jarvier Peeples Port Arthur TC,Port 38.60m 33.44m 109-08
25 Edward Zuniga Cent Valley Phoe,fr 37.84m 30.44m 99-10
Hammer Throw Intermediate Boys
===================================================================================
Nat'l Youth: N 72.53m 7/3/2007 Conor McCullough, Unattached
JO Meet: J 60.27m 2005 Walter Henning, Unattached
Name Year Team Seed Finals
===================================================================================
1 Bradley Bolton Wildcats TC,Aliso V 55.01m 63.73mJ 209-01
2 A.J. Guerra 05 Unatt CT 53.39m 58.59m 192-03
3 Davis Fraker 45 Throw 1 Deep,Pea 50.89m 52.41m 171-11
4 Matthew Lloyd Unatt Pacific NW 48.84m 50.92m 167-01
5 Edward Brentnall 45 Throw 1 Deep,Atl 46.20m 47.17m 154-09
6 Brian Duncan Unatt Ozark,Brumley 46.81m 153-07
7 Drew Staskiewicz Flyers,Omaha, NE 47.21m 46.14m 151-04
8 Joshua Ballenger Unattached OH,OH, O 39.67m 43.57m 142-11
9 Kevin Drwal West O,Omaha, NE 33.32m 38.44m 126-01
10 Robert Dunn Unatt Mo Valley 37.43m 122-10
11 Christian Swate Unatt South Texa,Sa 32.80m 33.73m 110-08
12 Joshua Meeker West O,Omaha, NE 26.74m 33.27m 109-02
13 Zacary Post Sierra Foothill,roc 35.83m 32.18m 105-07
Javelin Throw 800g Intermediate Boys
===================================================================================
Nat'l Youth: N 61.81m 2001 Dustin Johnson
JO Meet: J 60.96m 7/26/2007 Alex Cartwright, 13 Salem Track
Name Year Team Seed Finals
===================================================================================
1 Derek Eager Seatown Express 57.65m 55.49m 182-01
2 Hovhannes Melkonyan Greater Spokane,Spo 50.46m 55.16m 181-00
3 Joshua Cox Peak Perform 52.69m 52.39m 171-10
4 Ewrin Jones Phx Bobcats 48.71m 51.30m 168-04
5 Blake McPherson Unatt Pacific NW 49.70m 50.10m 164-04
6 Damani Brown CA Rising Stars,Ria 47.45m 48.45m 158-11
7 Bradley Bolton Wildcats TC,Aliso V 46.74m 48.42m 158-10
8 Daniel Rodely Bell Athletics 50.61m 47.61m 156-02
9 Brett Sharp East Texas Track,Lo 50.90m 47.16m 154-09
10 Joshua Meeker West O,Omaha, NE 43.48m 46.85m 153-08
11 Jacob Neal Bell Athletics 38.41m 46.17m 151-06
12 Ben Lindaman IA United TC 48.08m 45.12m 148-00
13 Brock Baca Unatt New Mexico 46.92m 45.08m 147-11
14 Joshua Ballenger Unattached OH,OH, O 41.75m 45.01m 147-08
15 Sean Lindgren Wahoo,Wahoo, NE 37.61m 42.64m 139-11
16 Carlos James Mobile Parks 39.50m 42.27m 138-08
17 Edward Brentnall 45 Throw 1 Deep,Atl 42.97m 42.11m 138-02
18 Dezmon Venning 55 Mt Pleasant,Mt. 43.12m 42.05m 137-11
19 Kevin Walsh 05 Unatt CT 40.26m 38.78m 127-03
20 Jon Williams Flyers,Glenwood, IA 37.10m 38.58m 126-07
21 Aaron Wells 12 VA Unattached 40.33m 38.12m 125-01
22 Anthony Crawley Cedar Rapids 36.69m 37.10m 121-09
23 Thomas Fuller 02-Ne Unatt,Warren, 34.55m 36.90m 121-01
24 Zacary Post Sierra Foothill,roc 35.44m 36.41m 119-05
25 Nick Scarvelis Club West Yo,Santa 40.25m 35.93m 117-10
26 Garrison Railsback Cool Running T&F,Ab 39.94m 35.64m 116-11
27 Will Craft Bell Athletics 30.29m 35.22m 115-07
28 Conor Kingery Lv's Cheetahs 34.28m 34.81m 114-02
29 Jonathan Bednar Wstc,West Des Moine 36.14m 34.27m 112-05
30 Devoniss Thompson Huskie TC 30.10m 33.11m 108-07
31 Wulf Sutcliffe Una Mid-Atlantic,Mt 38.66m 30.91m 101-05
32 Alexander Fitch Zephyrs TC 25.68m 25.51m 83-08
-- Joseph Harrison Hoover Parks and 44.08m FOUL
Decathlon: #1 100 Meter Dash Intermediate Boys Decathlon
===============================================================================
Name Year Team Finals Wind H# Points
===============================================================================
1 Jeylin Reed Port Arthur TC,Port 11.41 0.4 2 771
2 Justin Gross 10 Woodlawn Trac,Ra 11.75 0.7 1 701
3 William Bello Pii Track Club 11.82 0.4 2 687
4 Gunnar Nixon Eastside Stepper 12.07 0.7 1 637
5 James Knowles Running Roses 12.10 0.4 2 631
6 Andre Robinson 45 Alpharetta Y,Ros 12.13 0.7 1 626
7 Taylor Heinen Unatt Pacific 12.24 -0.6 3 605
8 Ben Lindaman IA United TC 12.34 0.4 2 586
9 Ewrin Jones Phx Bobcats 12.35 0.7 1 584
10 Maarifa Arnett Memphis Hurdlers 12.54 0.4 2 549
11 William Wright Unatt Illinois 12.62 0.4 2 534
12 Erick Barraza Zephyrs TC 12.67 0.7 1 525
13 John Ingold Breeze,Bellevue, NE 12.74 -0.6 3 513
14 Dylan Walashek AZ Puma 13.03 -0.6 3 463
15 Kobi Rex Speed T&F,Colorado 13.06 -0.6 3 458
16 Clifton Dowell IV Memphis Hurdlers 13.14 0.7 1 444
17 Marc Wheaton Finger Lakes,Romulu 13.49 -0.6 3 388
18 Eric Cali Finger Lakes,Romulu 13.93 -0.6 3 322
Decathlon: #5 400 Meter Dash Intermediate Boys Decathlon
==========================================================================
Name Year Team Finals H# Points
==========================================================================
1 Justin Gross 10 Woodlawn Trac,Ra 52.96 3 683
2 Gunnar Nixon Eastside Stepper 53.34 1 667
3 Jeylin Reed Port Arthur TC,Port 53.52 2 660
4 Ewrin Jones Phx Bobcats 53.95 2 642
5 Taylor Heinen Unatt Pacific 54.19 1 632
6 James Knowles Running Roses 54.69 1 611
7 Andre Robinson 45 Alpharetta Y,Ros 56.70 1 532
8 William Bello Pii Track Club 56.91 2 524
9 Erick Barraza Zephyrs TC 57.08 3 518
10 Ben Lindaman IA United TC 57.28 3 510
11 Kobi Rex Speed T&F,Colorado 57.86 3 489
12 William Wright Unatt Illinois 58.16 3 478
13 Dylan Walashek AZ Puma 59.36 2 435
14 John Ingold Breeze,Bellevue, NE 59.54 2 429
15 Maarifa Arnett Memphis Hurdlers 1:02.04 1 346
16 Clifton Dowell IV Memphis Hurdlers 1:04.15 1 283
17 Eric Cali Finger Lakes,Romulu 1:04.50 2 273
18 Marc Wheaton Finger Lakes,Romulu 1:05.78 1 238
Decathlon: #10 1500 Meter Run Intermediate Boys Decathlon
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Erick Barraza Zephyrs TC 4:44.60 652
2 Gunnar Nixon Eastside Stepper 4:47.04 637
3 Justin Gross 10 Woodlawn Trac,Ra 4:48.70 627
4 Kobi Rex Speed T&F,Colorado 4:54.74 590
5 James Knowles Running Roses 5:03.59 539
6 Ewrin Jones Phx Bobcats 5:06.54 523
7 Taylor Heinen Unatt Pacific 5:06.71 522
8 Ben Lindaman IA United TC 5:12.74 489
9 William Wright Unatt Illinois 5:13.92 482
10 Andre Robinson 45 Alpharetta Y,Ros 5:15.62 473
11 William Bello Pii Track Club 5:17.11 465
12 Jeylin Reed Port Arthur TC,Port 5:25.97 419
13 Dylan Walashek AZ Puma 5:27.29 413
14 Clifton Dowell IV Memphis Hurdlers 5:30.53 397
15 Eric Cali Finger Lakes,Romulu 5:30.92 395
16 John Ingold Breeze,Bellevue, NE 5:34.41 378
17 Maarifa Arnett Memphis Hurdlers 5:35.61 372
18 Marc Wheaton Finger Lakes,Romulu 6:21.44 183
Decathlon: #6 110 Meter Hurdles Intermediate Boys Decathlon
===============================================================================
Name Year Team Finals Wind H# Points
===============================================================================
1 Jeylin Reed Port Arthur TC,Port 14.84 2.3 1 869
2 Gunnar Nixon Eastside Stepper 15.57 3.0 4 782
3 Justin Gross 10 Woodlawn Trac,Ra 15.81 2.4 5 754
4 Maarifa Arnett Memphis Hurdlers 16.20 3.0 4 710
5 Ewrin Jones Phx Bobcats 16.42 2.2 3 686
6 William Bello Pii Track Club 16.50 NWI 2 677
7 Andre Robinson 45 Alpharetta Y,Ros 16.85 3.0 4 640
8 Dylan Walashek AZ Puma 16.97 NWI 2 627
9 Kobi Rex Speed T&F,Colorado 17.04 3.0 4 620
10 Clifton Dowell IV Memphis Hurdlers 17.08 2.4 5 616
11 Ben Lindaman IA United TC 17.32 2.4 5 591
12 Erick Barraza Zephyrs TC 17.41 2.2 3 582
13 James Knowles Running Roses 17.71 2.3 1 552
14 Taylor Heinen Unatt Pacific 18.87 2.4 5 444
15 William Wright Unatt Illinois 20.05 2.2 3 345
16 John Ingold Breeze,Bellevue, NE 20.23 2.3 1 331
17 Marc Wheaton Finger Lakes,Romulu 20.44 2.2 3 315
18 Eric Cali Finger Lakes,Romulu 22.75 NWI 2 165
Decathlon: #4 High Jump Intermediate Boys Decathlon
=================================================================================
Name Year Team Finals Points
=================================================================================
1 Dylan Walashek AZ Puma 1.90m 6-02.75 714
2 Gunnar Nixon Eastside Stepper 1.85m 6-00.75 670
2 Kobi Rex Speed T&F,Colorado 1.85m 6-00.75 670
4 William Bello Pii Track Club 1.80m 5-10.75 627
5 Ewrin Jones Phx Bobcats 1.75m 5-08.75 585
6 Justin Gross 10 Woodlawn Trac,Ra 1.70m 5-07.00 544
7 Clifton Dowell IV Memphis Hurdlers 1.60m 5-03.00 464
7 Jeylin Reed Port Arthur TC,Port 1.60m 5-03.00 464
7 Maarifa Arnett Memphis Hurdlers 1.60m 5-03.00 464
10 Andre Robinson 45 Alpharetta Y,Ros 1.55m 5-01.00 426
10 John Ingold Breeze,Bellevue, NE 1.55m 5-01.00 426
10 William Wright Unatt Illinois 1.55m 5-01.00 426
10 James Knowles Running Roses 1.55m 5-01.00 426
10 Ben Lindaman IA United TC 1.55m 5-01.00 426
15 Erick Barraza Zephyrs TC 1.50m 4-11.00 389
16 Eric Cali Finger Lakes,Romulu 1.45m 4-09.00 352
16 Taylor Heinen Unatt Pacific 1.45m 4-09.00 352
18 Marc Wheaton Finger Lakes,Romulu 1.30m 4-03.25 250
Decathlon: #8 Pole Vault Intermediate Boys Decathlon
=================================================================================
Name Year Team Finals Points
=================================================================================
1 Kobi Rex Speed T&F,Colorado 3.45m 11-03.75 469
1 Gunnar Nixon Eastside Stepper 3.45m 11-03.75 469
1 Ewrin Jones Phx Bobcats 3.45m 11-03.75 469
4 Erick Barraza Zephyrs TC 3.30m 10-10.00 431
4 Dylan Walashek AZ Puma 3.30m 10-10.00 431
6 Taylor Heinen Unatt Pacific 3.15m 10-04.00 393
7 William Bello Pii Track Club 3.00m 9-10.00 357
7 Ben Lindaman IA United TC 3.00m 9-10.00 357
9 Justin Gross 10 Woodlawn Trac,Ra 2.70m 8-10.25 286
10 Clifton Dowell IV Memphis Hurdlers 2.55m 8-04.25 253
10 William Wright Unatt Illinois 2.55m 8-04.25 253
10 Maarifa Arnett Memphis Hurdlers 2.55m 8-04.25 253
10 James Knowles Running Roses 2.55m 8-04.25 253
14 John Ingold Breeze,Bellevue, NE 2.25m 7-04.50 189
15 Marc Wheaton Finger Lakes,Romulu 2.10m 6-10.75 159
15 Eric Cali Finger Lakes,Romulu 2.10m 6-10.75 159
15 Andre Robinson 45 Alpharetta Y,Ros 2.10m 6-10.75 159
18 Jeylin Reed Port Arthur TC,Port 1.50m 4-11.00 54
Decathlon: #2 Long Jump Intermediate Boys Decathlon
======================================================================================
Name Year Team Finals Wind Points
======================================================================================
1 Justin Gross 10 Woodlawn Trac,Ra 6.19m 1.9 20-03.75 628
2 Jeylin Reed Port Arthur TC,Port 5.96m 1.2 19-06.75 578
3 William Bello Pii Track Club 5.77m 0.7 18-11.25 537
4 Gunnar Nixon Eastside Stepper 5.69m -0.5 18-08.00 521
5 William Wright Unatt Illinois 5.54m 2.4 18-02.25 490
6 Taylor Heinen Unatt Pacific 5.50m +0.0 18-00.50 481
7 Maarifa Arnett Memphis Hurdlers 5.49m 0.4 18-00.25 479
8 Andre Robinson 45 Alpharetta Y,Ros 5.47m 2.6 17-11.50 475
9 Ewrin Jones Phx Bobcats 5.45m 2.1 17-10.75 471
10 Ben Lindaman IA United TC 5.37m 1.6 17-07.50 455
11 Dylan Walashek AZ Puma 5.23m 0.4 17-02.00 427
12 James Knowles Running Roses 5.21m 0.3 17-01.25 423
13 Erick Barraza Zephyrs TC 5.17m 0.7 16-11.50 415
14 John Ingold Breeze,Bellevue, NE 5.15m 2.4 16-10.75 411
15 Kobi Rex Speed T&F,Colorado 5.09m 1.6 16-08.50 400
16 Clifton Dowell IV Memphis Hurdlers 5.03m 0.8 16-06.00 388
17 Marc Wheaton Finger Lakes,Romulu 4.75m 2.7 15-07.00 335
18 Eric Cali Finger Lakes,Romulu 4.55m 0.7 14-11.25 299
Decathlon: #3 Shot Put Intermediate Boys Decathlon
=================================================================================
Name Year Team Finals Points
=================================================================================
1 Ben Lindaman IA United TC 13.12m 43-00.50 675
2 Taylor Heinen Unatt Pacific 11.80m 38-08.75 594
3 Justin Gross 10 Woodlawn Trac,Ra 11.54m 37-10.50 579
4 Dylan Walashek AZ Puma 11.53m 37-10.00 578
5 Gunnar Nixon Eastside Stepper 10.38m 34-00.75 508
6 Ewrin Jones Phx Bobcats 10.24m 33-07.25 500
7 William Bello Pii Track Club 10.14m 33-03.25 494
8 Kobi Rex Speed T&F,Colorado 10.07m 33-00.50 490
9 Eric Cali Finger Lakes,Romulu 9.10m 29-10.25 432
10 Maarifa Arnett Memphis Hurdlers 8.98m 29-05.50 425
10 Andre Robinson 45 Alpharetta Y,Ros 8.98m 29-05.50 425
12 John Ingold Breeze,Bellevue, NE 8.78m 28-09.75 413
13 Erick Barraza Zephyrs TC 8.44m 27-08.25 392
14 Jeylin Reed Port Arthur TC,Port 8.36m 27-05.25 388
15 William Wright Unatt Illinois 8.29m 27-02.50 384
16 James Knowles Running Roses 8.14m 26-08.50 375
17 Clifton Dowell IV Memphis Hurdlers 8.11m 26-07.25 373
18 Marc Wheaton Finger Lakes,Romulu 7.82m 25-08.00 356
Decathlon: #7 Discus Throw Intermediate Boys Decathlon
=================================================================================
Name Year Team Finals Points
=================================================================================
1 Dylan Walashek AZ Puma 36.10m 118-05 586
2 Justin Gross 10 Woodlawn Trac,Ra 33.32m 109-04 530
3 Taylor Heinen Unatt Pacific 30.96m 101-07 483
4 Ben Lindaman IA United TC 30.39m 99-08 472
5 Kobi Rex Speed T&F,Colorado 28.63m 93-11 438
6 Eric Cali Finger Lakes,Romulu 27.92m 91-07 424
7 Gunnar Nixon Eastside Stepper 27.63m 90-08 418
8 James Knowles Running Roses 26.83m 88-00 402
9 William Bello Pii Track Club 26.59m 87-03 398
10 Jeylin Reed Port Arthur TC,Port 23.89m 78-04 346
11 Andre Robinson 45 Alpharetta Y,Ros 22.92m 75-02 327
12 Maarifa Arnett Memphis Hurdlers 22.73m 74-07 324
13 Marc Wheaton Finger Lakes,Romulu 22.50m 73-10 319
14 Ewrin Jones Phx Bobcats 22.44m 73-07 318
15 William Wright Unatt Illinois 22.37m 73-05 317
16 Clifton Dowell IV Memphis Hurdlers 21.63m 70-11 303
17 John Ingold Breeze,Bellevue, NE 20.59m 67-07 283
18 Erick Barraza Zephyrs TC 19.00m 62-04 253
Decathlon: #9 Javelin Throw Intermediate Boys Decathlon
=================================================================================
Name Year Team Finals Points
=================================================================================
1 Ewrin Jones Phx Bobcats 46.82m 153-07 542
2 Ben Lindaman IA United TC 46.36m 152-01 535
3 Gunnar Nixon Eastside Stepper 41.42m 135-11 463
4 Justin Gross 10 Woodlawn Trac,Ra 38.23m 125-05 417
5 Dylan Walashek AZ Puma 37.51m 123-01 406
6 William Bello Pii Track Club 37.32m 122-05 403
7 Andre Robinson 45 Alpharetta Y,Ros 37.29m 122-04 403
8 Kobi Rex Speed T&F,Colorado 36.00m 118-01 384
9 Taylor Heinen Unatt Pacific 35.56m 116-08 378
10 John Ingold Breeze,Bellevue, NE 35.38m 116-01 376
11 Maarifa Arnett Memphis Hurdlers 29.31m 96-02 290
12 Erick Barraza Zephyrs TC 28.41m 93-02 277
13 Eric Cali Finger Lakes,Romulu 26.33m 86-05 248
14 Jeylin Reed Port Arthur TC,Port 26.04m 85-05 244
15 Marc Wheaton Finger Lakes,Romulu 25.45m 83-06 236
16 William Wright Unatt Illinois 25.24m 82-10 233
17 Clifton Dowell IV Memphis Hurdlers 23.78m 78-00 213
18 James Knowles Running Roses 23.75m 77-11 212
Decathlon 800g Intermediate Boys
=========================================================================
Nat'l Youth: N 6896 1998 Tim Morse
JO Meet: J 6896 7/29/1998 Tim Morse, Shoreline, WA
Name Year Team Seed Finals
=========================================================================
1 Gunnar Nixon Eastside Stepper 5629 5772
2 Justin Gross 10 Woodlawn Trac,Ra 5396 5749
3 Ewrin Jones Phx Bobcats 5406 5320
4 William Bello Pii Track Club 4768 5169
5 Ben Lindaman IA United TC 4958 5096
6 Dylan Walashek AZ Puma 5106 5080
7 Kobi Rex Speed T&F,Colorado 5028 5008
8 Taylor Heinen Unatt Pacific 4871 4884
9 Jeylin Reed Port Arthur TC,Port 4790 4793
10 Andre Robinson 45 Alpharetta Y,Ros 4349 4486
11 Erick Barraza Zephyrs TC 4283 4434
12 James Knowles Running Roses 4424
13 Maarifa Arnett Memphis Hurdlers 3998 4212
14 William Wright Unatt Illinois 3728 3942
15 John Ingold Breeze,Bellevue, NE 3254 3749
16 Clifton Dowell IV Memphis Hurdlers 3658 3734
17 Eric Cali Finger Lakes,Romulu 3151 3069
18 Marc Wheaton Finger Lakes,Romulu 3184 2779
3000 Meter Race Walk Intermediate Boys
=========================================================================
Nat'l Youth: N 12:19.57 7/4/1999 Tristan Ruoss
JO Meet: J 12:55.18 8/1/1999 Tristan Ruoss, Fayetteville, Ak
Name Year Team Seed Finals
=========================================================================
1 Joshua Haertel Unatt Utah 16:00.85 14:29.14
2 Alejandro Chavez S. Tex Walking,Phar 14:44.00 14:37.44
3 John Randall Miami Valley 15:48.35
4 Michael Nemeth Wing of Moon,Pittsb 16:26.43 16:15.47
5 Jonathan Hallman 45 GA Unattached 16:57.34 17:28.19
Return to Top
|
|
|