MoCoRunning






Montgomery County's All-Time Rankings: Girls Indoor & Outdoor Combined


      Boys: Indoor & Outdoor Combined
      Boys: Indoor Track Only
      Boys: Outdoor Track Only
      Girls: Indoor & Outdoor Combined
      Girls: Indoor Track Only
      Girls: Outdoor Track Only

Jump to: 100y 100m 200m 300m 400m 500m 800m 1000m 1600m 3200m 55mH 100mH 300mH High Jump Long Jump
Triple Jump Shot Put Discus Pole Vault 4x100m 4x200m 4x400m 4x800m 4x1600m SMR DMR

Email webmaster@mocorunning.com to add a historical performance to the list.

Methodology:
All track performances in English units are converted to metric equivalents using the standardized conversion table on ustfccca.org
All field event performances in metric units are converted to feet and inches, rounding down to the nearest quarter inch.
Hand timed performances are only used for events 200 meters and shorter if from a major championship meet or invitational.
All hand-timed performances are given a penalty of 0.24 seconds after conversions. (NFHS Method)
No consideration is given to wind. Most performances were recorded at meets without wind instrumentation and therefore performances recorded with wind instrumentation will not be penalized.
No consideration is given to track surface.
Performances must be from grades 9 to 12 during the high school indoor and outdoor track season. Summer, club, AAU and USATF performances outside of the high school season are not included.
y-symbol indicates original performance was in English units - yards or miles.
ht-symbol indicates original performance was hand-timed. Hand timing penalty of 0.24 seconds is added in equivalent result.
i-symbol indicates performance was indoors for event which could be indoors or outdoors (i-symbol not used for exclusively indoor events).

Sources:
Performances were collected from multiple sources. Mocorunning has maintained a performance database since 2006 and also compiled thousands of track and cross-country results from before the year 2000. Performances were pulled from old paper copy results, local newspaper archives, the MPSSAA state record book, and other online results archives including carrollcountyrunning.com. School records documents are sometimes used, but mocorunning attempts to verify all school records documents. If the name of the meet is missing, the mark came from credible school records or newspaper articles which did not name the meet. If you can fill in the blanks, email webmaster@mocorunning.com at any time.


Girls 55m Dash
Cutoffs: 7.20 55m   •   7.73 60m   •   7.18 60y
NameHigh SchoolMeet NameActual PerformanceEquivalent 55m
Nina WarrenGaithersburg2002   Montgomery Invitational6.84
Olivia EkponéNorthwest2011   Brooks PR Invitational7.46 60m6.93
Shaniya HallBullis2017   ATT Coaches HOF Invite6.98
Ashley SeymourBullis2018   Virginia Showcase7.00
Leah PhillipsBullis2019   Southern MD Classic7.03
Bethany WhiteMagruder2014   4A State Championship7.07
Simone GlennBullis2014   Hoxton Invitational7.08
Arielle StathamPaint Branch2009   3A State Championship7.11
Taylor WrightNorthwest2017   New Balance Nationals7.67 60m7.12
Teresa IsraelPaint Branch1992   Class 4A Region Iht-6.97.14
Phobay Kuto-AkoiJohn F. Kennedy2005   2A/3A Westht-6.97.14
Katie WolfWinston Churchill2009   Montgomery Invitational7.14
Kyla LewisBullis2015   Private School Invitational7.15
Laura ShawWalter Johnson2002   Montgomery Invitational7.18
Martha SamJames H. Blake2014   Virginia Tech Invitational7.18
Adassa PhillipsPaint Branch2015   4A State Championship7.18
Masai RussellBullis2018   Millrose Games7.18
Ashley ThomasBullis2019   Private School Invitational7.18
Tenesha HillGaithersburg2004   County Championship7.19
Le'Quisha ParkerNorthwood2011   Montgomery Co. Championship7.20
Jasmine SmallsSherwood2011   4A West Regional7.20
Stephanie DavisMagruder2015   Montgomery Co. Championship7.20

Jump to Top

Girls 100y Dash
Cutoffs: ht-11.2 100y
NameHigh SchoolMeet NameActual PerformanceEquivalent 100y
Sue ReedSpringbrook1976   Class AA District IIht-11.211.44
Cathy RattrayBethesda-CC1978   Class A District IIht-11.211.44
Debbie MurphyMontgomery Blair1978   Class AA District IIht-11.211.44

Jump to Top

Girls 100m Dash
Cutoffs: 12.00 100m  
NameHigh SchoolMeet NameActual PerformanceEquivalent 100m
Ashley SeymourBullis2017   NB Nationals11.48
Olivia EkponéNorthwest2010   New Balance Outdoor Nationals11.58
Janelle RalphSpringbrook1998   State Championshipht-11.511.74
Tenesha HillGaithersburg2005   State Championship11.75
Taylor WrightNorthwest2016   New Balance Outdoor Nationals11.75
Martha SamJames H. Blake2015   4A North Regional11.79
Nina WarrenGaithersburg2002   TC Williams Invitational11.80
Maya ValmonHolton Arms2018   Bullis Invitational11.85
Stephanie DavisMagruder2015   State Championship11.87
Ashley DecruiseRichard Montgomery2007   Montgomery Co. Championship11.90
Natalie JohnsonPaint Branch1996   Katie Jenkins Invitational11.93
Domoah Kutu-akoiJohn F. Kennedy2014   4A State Championship11.94
Katie WolfWinston Churchill2009   Montgomery Co. Championship11.97
Sylvia DeppenThomas S. Wootton2013   4A State Championship11.97
Sierra LeonardBullis2018   Dogwood Track Classic11.98
Serena HarrisonJames H. Blake2019   Mullins Russell Invitational11.99
Kikisha AddisonGaithersburg1993   State Championship12.00
Bethany WhiteMagruder2014   State Championship12.00

Jump to Top

Girls 200m Dash
Cutoffs: 24.70 200m   •   24.84 220y
NameHigh SchoolMeet NameActual PerformanceEquivalent 200m
Olivia EkponéNorthwest2010   US Youth Olympic Trials23.64
Leah PhillipsBullis2019   Kentucky Invitationali24.11
Shaniya HallBullis2017   Atlanta Relays24.22
Tenesha HillGaithersburg2005   State Championship24.25
Le'Quisha ParkerNorthwood2010   Montgomery Co. Championship24.31
Sharkara GrantWheaton1995   3A Regionalht-24.124.34
Nadia JohnsonPaint Branch1995   3A Regionalht-24.124.34
Martha SamJames H. Blake2015   4A State Championship24.35
Simone GlennBullis2014   Taco Bell Classic 24.36
Stephanie DavisMagruder2015   4A State Championship24.36
Ashley SeymourBullis2018   Virginia Showcasei24.36
Taylor WrightNorthwest2017   State Championship24.40
Masai RussellBullis2018   Dogwood Track Classic24.41
Noelani PhillipsJames H. Blake2019   New Balance Outdoor Nationals24.42
Bethany WhiteMagruder2012   Darius Ray Invitational24.46
Sierra LeonardBullis2018   NB Indoor Nationalsi24.51
Lauryn HarrisBullis2018   Draper Invitational24.53
Teresa IsraelPaint Branch1992   State Championshipht-24.324.54
Natalie JohnsonPaint Branch1995   County Championshipht-24.324.54
Katie WolfWinston Churchill2009   MD State Championship24.54
Madison DepryWheaton2019   Gator Invitational24.54
Jada SobrattiWatkins Mill2018   State Championship24.62
Cyan PeoplesJames H. Blake2019   3A State Championship24.62
Cathy RattrayBethesda-CC1980   State Championshipht-24.424.64
Michelle CollinsMontgomery Blair1982   County Championshipht-24.424.64

Jump to Top

Girls 300m Dash
Cutoffs: 40.50 300m  
NameHigh SchoolMeet NameActual PerformanceEquivalent 300m
Leah PhillipsBullis2018   Dr. Sander Invitational38.67
Masai RussellBullis2018   Dr. Sander Invitational38.74
Simone GlennBullis2014   Virginia Tech Invitational38.82
Shaniya HallBullis2018   Dr. Sander Invitational38.95
Olivia EkponéThomas S. Wootton2009   Montgomery Co. Championship38.96
Martha SamJames H. Blake2015   4A State Championship39.28
Kasey EbbBullis2017   Coaches HOF Invitational39.47
Lauryn HarrisBullis2017   Virginia Tech Invitational39.61
Gwen ShawThomas S. Wootton2013   4A State Championship39.72
Sierra LeonardBullis2017   Bishop Loughlin Games39.76
Sharkara GrantWheaton1995   National Scholastic Championship39.87
Ashley SeymourBullis2017   Coaches HOF Invitational40.00
Noelani PhillipsJames H. Blake2018   State Championship40.04
Le'Quisha ParkerNorthwood2011   3A State Championship40.06
Arielle StathamPaint Branch2009   Montgomery Co. Championship40.12
Nadia JohnsonPaint Branch1998   Virginia Tech Invitational40.16
Stephanie DavisMagruder2015   4A State Championship40.16
Kyla LewisBullis2015   Private School Invitational40.35
Ashley ThomasBullis2019   Private School Invitational40.37

Jump to Top

Girls 400m Dash
Cutoffs: 56.00 400m   •   56.33 440y
NameHigh SchoolMeet NameActual PerformanceEquivalent 400m
Olivia EkponéNorthwest2011   4A State Championship53.15
Martha SamJames H. Blake2015   NB Outdoor Nationals54.14
Shaniya HallBullis2017   NB Nationals54.33
Sharkara GrantWheaton1995   State Championship54.35
Cathy RattrayBethesda-CC1980   State Championshipht-54.554.74
Noelani PhillipsJames H. Blake2019   Mullins Russell Invitational54.89
Gwen ShawThomas S. Wootton2012   4A State Championship55.19
Michelle CollinsMontgomery Blair1981   State Championshipht-55.155.34
Leah PhillipsBullis2019   Mullins Russell Invitational55.54
Masai RussellBullis2016   ISL Championship55.57
Arielle StathamPaint Branch2009   3A West Regional55.59
Sierra LeonardBullis2019   ISL Championship55.60
Sarah MooreJames H. Blake2015   4A North Regional55.70
Maya ValmonHolton Arms2018   ISL Championship55.70
Lauryn HarrisBullis2016   ISL Championship55.79
Teresa IsraelPaint Branch1989   State Championship55.80
Le'Quisha ParkerNorthwood2011   3A State Championship55.94
Udeme AkpaeteSpringbrook2012   New Balance Indoor Nationalsi55.96
Caia GelliRichard Montgomery2019   4A West Regional55.96
Katie WolfWinston Churchill2009   MD State Championship55.98

Jump to Top

Girls 500m Run
Cutoffs: 1:18.00 500m  
NameHigh SchoolMeet NameActual PerformanceEquivalent 500m
Masai RussellBullis2016   Montgomery Invitational1:13.72
Udeme AkpaeteSpringbrook2012   4A State Championship1:14.56
Kasey EbbBullis2018   Virginia Showcase1:14.81
Serena HarrisonJames H. Blake2018   State Championship1:15.00
Britt EckerstromNorthwest2011   Montgomery Invitational1:15.07
Shaniya HallBullis2018   Virginia Showcase1:15.46
Sierra LeonardBullis2019   Virginia Showcase1:15.71
Melissa KamekaDamascus2017   Virginia Tech Invitational1:15.82
Martha SamJames H. Blake2014   Real Deal Classic1:15.89
Rachel PocratskyGood Counsel2015   Private School Invitational1:15.93
Noelani PhillipsJames H. Blake2019   MD State Championship1:16.00
Leslie MorrisonWalt Whitman2007   Montgomery Co. Championship1:16.26
Michelle KamaraGaithersburg2018   State Championship1:16.49
Sharkara GrantWheaton1996   Fork Union Invitationalht-1:16.91:17.14
Sarah MooreJames H. Blake2015   Montgomery Co. Championship1:17.16
India KnightNorthwest2012   4A State Championship1:17.33
Nia FrederickBullis2018   Virginia Showcase1:17.37
Kellie DunstonJames H. Blake2003   2A-3A State Championship1:17.40
Meghan RosePoolesville2006   Montgomery Co. Championship1:17.45
Sylvia DeppenThomas S. Wootton2012   4A State Championship1:17.45
Leah PhillipsBullis2017   Virginia Showcase1:17.48
Olufunmilayo DaramolaPaint Branch2014   Virginia Tech Invitational1:17.63
Brittney WadeBethesda-CC2013   Montgomery Invitational1:17.65
Elizabeth AdesanyaJames H. Blake2014   Virginia Tech Invitational1:17.67
Laurie BruceWalt Whitman1986   State Championshipht-1:17.71:17.94
Ayanna JohnsonBullis2016   Virginia Tech Invitational1:17.95
Sharifa LoveRichard Montgomery2003   4A-3A State Championship1:17.97

Jump to Top

Girls 800m Run
Cutoffs: 2:16.00 800m   •   2:16.80 880y
NameHigh SchoolMeet NameActual PerformanceEquivalent 800m
Sally GlynnWalter Johnson1994   National Scholastic Championship2:10.04
Morgane GayWalt Whitman2008   MD State Championship2:11.58
Brittney WadeBethesda-CC2012   Viking Invitational2:12.26
Britt EckerstromNorthwest2011   4A State Championship2:12.32
Abigail GreenWalter Johnson2018   State Championship2:12.64
Anna QuezadaGood Counsel1996   Dickinson HS Invitationalht-2:12.6i2:12.84
Erin SicherGood Counsel1997   ht-2:12.82:13.04
Rachel PocratskyGood Counsel2015   McNamara Invitational2:13.42
Mia-Irene GyauBullis2013   Viking Invitational2:13.87
Leslie MorrisonWalt Whitman2007   State Championship2:14.02
Nia FrederickBullis2018   Bullis Invitational2:14.19
Clare SevereWalt Whitman2014   4A West Regional2:14.35
Joan GiebelWalter Johnson1977   Class A State Championshipht-2:15.0y2:14.46
Helga FullerThomas S. Wootton1987   State Championshipht-2:14.32:14.54
India KnightNorthwest2011   New Balance Outdoor Nationals2:14.92
Caroline ClarkAcademy of the Holy Cross2013   WCAC Championship2:15.14
Veronica SalcidoThomas S. Wootton2005   Dogwood Track Classic2:15.48
Carolyn HughesBethesda-CC1979   State Championshipht-2:16.2y2:15.64

Jump to Top

Girls 1000m Run
Cutoffs: 3:05.00 1000m  
NameHigh SchoolMeet NameActual PerformanceEquivalent 1000m
Leslie MorrisonWalt Whitman2007   NB Collegiate Invite2:52.23
Ashlyn SinclairMontgomery Blair2007   NB Collegiate Invite2:57.54
Erin SicherGood Counsel1999   Virginia Tech Invitational2:58.07
Rachel PocratskyGood Counsel2015   Virginia Tech Invitational2:58.35
Veronica SalcidoThomas S. Wootton2005   Virginia Tech Invitational2:58.54
Clare SevereWalt Whitman2015   Virginia Tech Invitational3:00.23
Camille BouvetWalter Johnson2010   PR Holiday Invitational3:05.15
Katriane KirschWalter Johnson2016   Virginia Tech Invitational3:05.24
Maryam FikriWinston Churchill2007   Virginia Tech Invitational3:05.37
Kristine OgleWheaton1984   Pinnacle Invitationalht-3:05.53:05.74
Jenny BodineWalter Johnson1999   Virginia Tech Invitational3:05.88

Jump to Top

Girls 1600m Run
Cutoffs: 5:05.00 1600m   •   5:06.77 Mile   •   4:44.06 1500m
NameHigh SchoolMeet NameActual PerformanceEquivalent 1600m
Sally GlynnWalter Johnson1996   Penn Relays4:24.51 1500m4:44.01
Abigail GreenWalter Johnson2018   4A State Championship4:51.43
Morgane GayWalt Whitman2007   4A West Regional4:55.27
Anna QuezadaGood Counsel1996   Draper Invitationalht-4:56.44:56.64
Erin SicherGood Counsel1997   Draper Invitationalht-4:56.54:56.74
Jessie RubinThomas S. Wootton2010   New Balance Outdoor Nationals4:58.83y4:57.16
Veronica SalcidoThomas S. Wootton2005   Dogwood Track Classic4:57.23
Clare SevereWalt Whitman2013   Montgomery Co. Championship4:57.23
Renee BerrySeneca Valley1996   County Championshipht-4:58.94:59.14
Kiernan KellerWalter Johnson2014   Montgomery Co. Championship4:59.28
Caroline BeakesBethesda-CC2013   Montgomery Co. Championship5:00.08
Camille BouvetWalter Johnson2011   4A State Championship5:00.25
Alex DollBethesda-CC2008   Nike Indoor Nationals5:02.53yi5:00.83
Francesca CettaHolton Arms2019   DMV Meet of Champions5:00.98
Nora McUmberBethesda-CC2014   Montgomery Co. Championship5:01.30
Megan CrillyGood Counsel2016   Cahoon Track Classic4:41.60 1500m5:02.36
Bethlehem TayePaint Branch2016   4A State Championship5:02.94
Carolyn HughesBethesda-CC1978   State Championshipht-5:05.5y5:03.94
Ruth DrengwitzNorthwood1978   CYO Invitationalht-5:05.6yi5:04.07
Lucy SrourWinston Churchill2015   Virginia Tech Invitational5:05.97yi5:04.20
Ciciely DavyAlbert Einstein2016   4A State Championship5:04.49
Leslie MorrisonWalt Whitman2008   MD State Championship5:04.59
Grace CorbettThomas S. Wootton2011   4A State Championship5:04.60

Jump to Top

Girls 3200m Run
Cutoffs: 11:10.00 3200m   •   11:13.89 2-Mile   •   10:24.01 3000m
NameHigh SchoolMeet NameActual PerformanceEquivalent 3200m
Abigail GreenWalter Johnson2018   New Balance Outdoor Nationals10:21.45y10:17.85
Sally GlynnWalter Johnson1995   State Championship10:24.77
Bethlehem TayePaint Branch2016   NB Indoor Nationals10:35.04yi10:31.36
Caroline BeakesBethesda-CC2013   Penn Relays9:49.76 3000m10:33.23
Jessie RubinThomas S. Wootton2010   4A State Championship10:41.28
Nora McUmberBethesda-CC2014   4A State Championship10:45.68
Kiernan KellerWalter Johnson2014   4A West Regional10:49.36
Mary WalshNorthwood1978   State Championshipht-10:58.2y10:54.64
Beth JacobsenJohn F. Kennedy1985   ht-10:54.510:54.74
Ciciely DavyAlbert Einstein2016   4A State Championship10:55.86
Cara HarrisonQuince Orchard2007   4A/3A State Championship11:00.86
Halsey SinclairMontgomery Blair2006   Montgomery Co. Championshipht-11:01.311:01.54
Beth HanlonSherwood1984   State Championshipht-11:01.711:01.94
Nandini SatsangiPoolesville2019   Virginia Showcase11:05.87yi11:02.01
Lisa WinterGaithersburg1984   William & Mary Invitationalht-11:02.011:02.24
Virginia MattinglyWalt Whitman1988   ht-11:02.011:02.24
Emily MurphyWalter Johnson2014   4A West Regional11:02.56
Karen PulliamQuince Orchard2001   Penn Relays10:17.12 3000m11:02.61
Chinyelu AsherAcademy of the Holy Cross2008   Nike Indoor Nationals11:07.01yi11:03.15
Renee BerrySeneca Valley1996   4A West Regionalht-11:03.711:03.94
Kim ManyJohn F. Kennedy1989   Penn Relaysht-10:19.6 3000m11:05.53
Emma EckerstromNorthwest2006   4A State Championship11:05.80
Lucie NoallClarksburg2014   4A West Regional11:06.29
Claire BeautzPoolesville2014   Pikesville Invitational11:06.72
Louise HannallahWinston Churchill2007   4A West Regionalht-11:06.811:07.04
Andrea CardySeneca Valley1994   Sherwood at Seneca Valleyht-11:07.011:07.24
Jenna GoldbergWalter Johnson2019   4A State Championship11:08.06
Emily RichardWatkins Mill1995   National Scholastic Championship11:11.97y11:08.10
Lucinda HullQuince Orchard1999   Footlocker Outdoor Championships11:12.39y11:08.52
Erin SicherGood Counsel1999   WCAC Championship11:09.19

Jump to Top

Girls 55m Hurdles
Cutoffs: 8.50 55m Hurdles   •   9.14 60m Hurdles   •   8.47 60y Hurdles
NameHigh SchoolMeet NameActual PerformanceEquivalent 55m Hurdles
Masai RussellBullis2018   Virginia Showcase7.84
Leah PhillipsBullis2019   Kentucky Invitational8.45 60m HH7.86
Ashley WallaceBullis2019   Virginia Showcase7.95
Cierra PylesBullis2018   NB Indoor Nationals8.57 60m Hurdles7.97
Lauryn HarrisBullis2019   Bullis Speed Invitational7.97
Audrey Gariepy-BoguiWinston Churchill2007   4A/3A State Championship8.01
Alexus PylesClarksburg2016   Montgomery Co Championship8.02
Alexis PostellBullis2017   Kentucky Invitational8.62 60m HH8.02
Kristen ThorneBullis1993   Simplot Games8.06
Eddita PessimaNorthwest2017   State Championship8.09
Kaya Rae DunbarPaint Branch2019   4A West Regional8.09
Judith OwenAlbert Einstein1989   National Scholastic Championship8.10
Erika ZollerDamascus2004   Quick Feet Invitationalht-7.98.14
Teju AdewoleGood Counsel2011   Kentucky Invitational8.75 60m HH8.14
Gwen ShawThomas S. Wootton2013   Montgomery Invitational8.17
Leondra CorreiaNorthwest2016   State Championship8.28
Thea LaFondJohn F. Kennedy2011   New Balance Nationals8.91 60m HH8.29
Lindsay LewisBullis2017   Ocean Breeze Invitational8.35
Toni AlukoPaint Branch2004   County Championship8.36
Olivia DurrPoolesville2009   Montgomery Co. Championship8.38
Brionne PylesClarksburg2016   State Championship8.38
Helnsarah PendaSeneca Valley2014   3A State Championship8.39
Lisa-Anne BarrowHolton Arms2014   Bishop Loughlin Games8.40
Melanie CatheyQuince Orchard1999   Virginia Tech Invitational8.41
Laura DallyWalter Johnson2012   Virginia Tech Invitational8.41
Kafilat OladiranMontgomery Blair2013   4A State Championship8.45
Katherine SalkeSherwood2009   Virginia Tech Invitational8.48
Elaina SmithGaithersburg2004   Montgomery Co. Championship8.50

Jump to Top

Girls 100m Hurdles
Cutoffs: 14.70 100m Hurdles   •   33-inch Hurdles Only  
NameHigh SchoolMeet NameActual PerformanceEquivalent 100m Hurdles
Leah PhillipsBullis2019   Mullins Russell Invitational13.56
Lauryn HarrisBullis2019   New Balance Outdoor Nationals13.66
Audrey Gariepy-BoguiWinston Churchill2007   State Championship13.77
Masai RussellBullis2018   Dogwood Track Classic13.80
Ashley WallaceBullis2019   New Balance Outdoor Nationals13.94
Cierra PylesBullis2018   New Balance Outdoor Nationals13.97
Alexus PylesClarksburg2015   Katie Jenkins Invitational14.07
Eddita PessimaNorthwest2018   State Championship14.17
Alexis PostellBullis2017   Bojangles Track Classic14.18
Kristen ThorneBullis1993   14.19
Kaya Rae DunbarPaint Branch2019   4A State Championship14.21
Judith OwenAlbert Einstein1988   State Championshipht-14.114.34
Teju AdewoleGood Counsel2011   WCAC Championship14.35
Laila IsmailBethesda-CC2014   Montgomery Co. Championship14.35
Gwen ShawThomas S. Wootton2013   Viking Invitational14.38
Erika ZollerDamascus2005   State Championship14.41
Thea LaFondJohn F. Kennedy2011   Montgomery Co. Championship14.43
LaDonna GoodenAlbert Einstein1986   Class A Regionalht-14.214.44
Lindsay LewisBullis2017   NB Nationals14.46
Katie RogusGood Counsel2004   WCAC Championship14.59
Katherine SalkeSherwood2009   4A West Regional14.60
Tyhler DavisMagruder2002   County Championshipht-14.3914.64
Lisa-Anne BarrowHolton Arms2015   Draper Invitational14.66
Leondra CorreiaNorthwest2016   4A West Regional14.66

Jump to Top

Girls 300m Hurdles
Cutoffs: 45.00 300m Hurdles   •   45.26 330y Hurdles  
NameHigh SchoolMeet NameActual PerformanceEquivalent 300m Hurdles
Masai RussellBullis2018   ISL Championship40.16
Leah PhillipsBullis2019   Arcadia Invitational40.82
Laila IsmailBethesda-CC2014   4A State Championship43.17
Eddita PessimaNorthwest2018   State Championship43.52
Audrey Gariepy-BoguiWinston Churchill2007   State Championship43.66
Sylvia DeppenThomas S. Wootton2012   4A State Championship43.81
Laura ShawWalter Johnson2002   State Championship43.90
Judith OwenAlbert Einstein1988   State Championship43.98
Alexus PylesClarksburg2015   County Championship44.12
Gwen ShawThomas S. Wootton2012   Viking Invitational44.14
Hasina OuttzGood Counsel1999   WCAC Championship44.50
Courtney ChristianWalter Johnson2017   State Championship44.52
Hilary MoenWalter Johnson2005   4A West Regional44.78
Olivia DurrPoolesville2008   MD State Championship44.78
Lindsay LewisBullis2016   ISL Championship44.80
Nia FrederickBullis2019   ISL Championship44.83
Mikaela LyonsBullis2019   ISL Championship44.83
Cecily GallupWalt Whitman1995   State Championship44.95
Evelyn PutmanSherwood2011   4A State Championship44.96
Leondra CorreiaNorthwest2016   4A State Championship44.99

Jump to Top

Girls High Jump
Cutoffs: 5-06.00  
NameHigh SchoolMeet NameActual PerformanceEquivalent High Jump
Taylor WrightNorthwest2018   Ed Bowie Classici6-00.00
Emily OwensRichard Montgomery1998   3A Regional5-10.00
Toni AlukoPaint Branch2003   Penn Relays5-09.75
Audrey Gariepy-BoguiWinston Churchill2007   Montgomery Co. Championship5-09.50
Nana Jeffrey-IdunWheaton1995   State Championship5-09.00
Thea LaFondJohn F. Kennedy2011   CARIFTA Games5-08.75
Ginny HanlonSherwood1985   Indoor State Championshipi5-08.00
Vanessa JonesSherwood1997   State Championship5-08.00
Michelle SmithGaithersburg1998   4A Regional5-08.00
Natiaha HinnerichsHolton Arms2011   Landon Meet5-08.00
Madison DepryWheaton2019   DMV Meet of the Elite5-08.00
Monica KuhnCharles Woodward1983   County Championship5-07.00
Liz BolterWinston Churchill1986   County Championship5-07.00
Aneyeus RobinsonSpringbrook1976   Class AA District II5-06.50
Sheila SimonWinston Churchill1979   5-06.00
Julianna NjokoPaint Branch1995   Indoor State Championshipi5-06.00
Casey ChildsDamascus1996   3A Regional5-06.00
Kim LeeGaithersburg1997   State Championship5-06.00
Vanessa JulesPaint Branch2008   3A State Championship5-06.00
Alexus PylesClarksburg2014   MCPS Meet #25-06.00
Naja McAdamClarksburg2015   4A West Regional5-06.00
Starr StoverRichard Montgomery2018   Katie Jenkins Invitational5-06.00

Jump to Top

Girls Long Jump
Cutoffs: 18-00.00  
NameHigh SchoolMeet NameActual PerformanceEquivalent Long Jump
Lauryn HarrisBullis2019   I-95 Invitational19-11.00
Aniella DelafosseBullis2019   Virginia Showcasei19-10.00
Wanda EvansMagruder1987   State Championship19-09.00
Cierra PylesBullis2017   Atlanta Relays19-03.00
Sierra LeonardBullis2019   I95 Invitational19-01.00
Leondra CorreiaNorthwest2015   Watkins Mill at Northwest18-11.00
Krista McFarrenWinston Churchill1979   State Championship18-10.25
Casey DowlingThomas S. Wootton2012   4A State Championship18-10.00
Toni AlukoPaint Branch2003   State Championship18-09.00
Bernadine BocusWinston Churchill1982   State Championship18-07.50
Kendra MeredithNorthwest2014   4A State Championship18-07.00
Lisa-Anne BarrowHolton Arms2014   Bishop Loughlin Gamesi18-07.00
Alyssa MoranSherwood2016   4A State Championship18-07.00
Alexis PostellBullis2017   Atlanta Relays18-06.25
Taylor JohnsonBullis2017   Atlanta Relays18-05.50
Jackie McGrowderMontgomery Blair1982   Class AA Region I18-05.00
Thea LaFondJohn F. Kennedy2011   Blue Ridge Relays18-04.50
Ashley SantiniNorthwest2017   Central Invitational18-04.00
Kara HuieThomas S. Wootton2014   4A State Championship18-03.50
Tambetta OjangPaint Branch2003   Morgan State Invitational18-03.00
Page HarrisClarksburg2009   Knights Invite18-03.00
Allyson HardyNorthwest2001   18-02.00
Stephanie BatekyNorthwest2016   4A State Championship18-02.00
Lindsay LewisBullis2017   ISL Championship18-01.75
Michelle SmithGaithersburg2000   4A Regional18-01.00
Katie RogusGood Counsel2004   WCAC Championship18-01.00
K.C. AshiogwaGaithersburg2018   State Championship18-01.00
Cori BrownNorthwest2019   4A State Championship18-01.00
Hasina OuttzGood Counsel1999   Central Falcon Relays18-00.00
Brooke ShieldsClarksburg2019   4A State Championship18-00.00

Jump to Top

Girls Triple Jump
Cutoffs: 38-00.00  
NameHigh SchoolMeet NameActual PerformanceEquivalent Triple Jump
Taylor WrightNorthwest2019   New Balance Outdoor Nationals42-02.75
Thea LaFondJohn F. Kennedy2011   3A State Championship41-08.50
Cierra PylesBullis2018   Penn Relays40-05.50
Arielle StathamPaint Branch2009   State Championship40-04.00
Alexus PylesClarksburg2015   County Championship39-06.25
Atinuke ShittuNorthwest2018   State Championship39-02.75
Monda WebbMontgomery Blair1986   State Championship39-01.50
Tamir JacobsPaint Branch2016   TC Williams Invitational39-01.00
K.C. AshiogwuGaithersburg2019   New Balance Outdoor Nationals38-09.75
Judith OwenAlbert Einstein1989   National Scholastic Championshipi38-07.75
Bianca WilliamsHolton Arms2007   ISL Championship38-05.00
Tyatianna JohnsonSeneca Valley2014   3A West Regional38-03.50
Toni AlukoPaint Branch2004   State Championship38-03.00
Taylor JohnsonBullis2017   Mullins-Russell Invitational38-03.00
Fatima AbbasWalter Johnson1999   FL Outdoor Nationals38-02.25
Audrey Gariepy-BoguiWinston Churchill2007   State Championship38-02.25
Kara HuieThomas S. Wootton2014   4A State Championship38-01.75

Jump to Top

Girls Shot Put
Cutoffs: 38-00.00   •   4 Kilogram Implement Only
NameHigh SchoolMeet NameActual PerformanceEquivalent Shot Put
Claudia AbabioClarksburg2014   4A West Regional45-10.75
Ozioma EdokobiRichard Montgomery2013   4A West Regional42-09.00
Ashley FaunteleroyPaint Branch2004   Virginia Tech Invitationali40-06.00
Debbie SimonDamascus1980   Woodward vs. Damascus39-07.50
Justina AbabioClarksburg2016   4A West Regional39-06.50
Nneoma EdokobiRichard Montgomery2012   4A West Region39-05.25
Amy SchwinnWalt Whitman1984   County Championship39-04.00
Rachel BeermanWinston Churchill1986   Jenny Rush Invitational39-04.00
Chrissie BusserSeneca Valley1988   Indoor State Championshipi39-04.00
Janise BestmanPaint Branch2018   Bullis Invitational39-02.00
Brittany MorelandNorthwest2007   Montgomery Co. Championship39-01.00
Ruth KuraQuince Orchard1997   Indoor State Championshipi39-00.00
Arleigh RoseSherwood2008   MD State Championship38-09.75
Shanika OdomQuince Orchard1998   4A West Regional38-08.50
Maria MotenMagruder1986   38-08.00
Tiffany Afolabi-BrownRichard Montgomery2013   4A West Championship38-08.00
Katelyn PossPoolesville2006   1A State Championship38-03.25
Nanette TooneNorthwood1983   County Championship38-01.50
Trinity FranklinBullis2019   I95 Invitational38-01.00

Jump to Top

Girls Shot Put - 8 Pound
Cutoffs: 38-00.00  
NameHigh SchoolMeet NameActual PerformanceEquivalent Shot Put
Beth GrupenhoffWinston Churchill1978   CYO Invitationali42-03.50
Debbie SimoneDamascus1979   Magruder Invitional40-10.00
Donna LakeAlbert Einstein1978   Class ABC State Championshipi40-05.125
Chris CulverBethesda-CC1978   Woodward Relays40-04.00
Lisa PickneyNorthwood1979   MD Class AA District II40-03.50
Pat HoranGaithersburg1974   Girls State Championship38-03.50
Hope SikesPeary1979   MD Class AA District II38-02
Penny HebronGaithersburg1976   Class AA District II38-01.50

Jump to Top

Girls Discus
Cutoffs: 120-00.00  
NameHigh SchoolMeet NameActual PerformanceEquivalent Discus
Claudia AbabioClarksburg2014   Coyote Invitational145-02.00
Donna LakeAlbert Einstein1978   Class A District Meet142-05.00
Ozioma EdokobiRichard Montgomery2014   4A West Regional141-10.50
Ruth KuraQuince Orchard1998   134-07.00
Arleigh RoseSherwood2008   4A West Regional124-06.00
Dalina JulienAlbert Einstein2016   4A State Championship123-08.00
Irina KingPaint Branch2001   State Championship123-01.00
Tracy LakeAlbert Einstein1983   Class B Region I122-09.00
Rachel BeermanWinston Churchill1987   State Championship122-08.00
Virginia Owusu-MainooSeneca Valley2011   3A State Championship122-05.00
Julie KauffmanDamascus2001   State Championship122-01.00
Tiffany Afolabi-BrownRichard Montgomery2013   RM and SpB at Sherwood120-11.50
Leslie BrownThomas S. Wootton1993   Class 4A Region I120-03.00
Trinity FranklinBullis2019   New Balance Outdoor Nationals120-00.00

Jump to Top

Girls Pole Vault
Cutoffs: 9-06.00  
NameHigh SchoolMeet NameActual PerformanceEquivalent Pole Vault
Katie BolacGaithersburg1998   4A Regional11-00.00
Victoria TothBethesda-CC2016   4A State Championship11-00.00
Paige EvansClarksburg2015   4A West Regional10-06.00
Mia Del BorrelloDamascus2015   3A State Championshipi10-06.00
Whitney SnyderNorthwest2019   UMES Invitationali10-06.00
Naami WagnerNorthwood2010   3A State Championship10-00.00
Catherine PanasenkovQuince Orchard2012   4A State Championship10-00.00
Deeya GargMontgomery Blair2019   4A North Regional09-09.00
Rebekah HarrisonSpringbrook2000   State Championship09-06.00
Jodi TaetleGaithersburg2001   State Championship09-06.00
Liz CalhounThomas S. Wootton2007   4A West Regional09-06.00
Lauren RoseGaithersburg2009   MD State Championship09-06.00
Erin ParkerDamascus2011   3A State Championship09-06.00

Jump to Top

Girls 4x100m Relay
Cutoffs: 48.00 400m Relay   •   48.28 440y Relay  
High SchoolMeet NameActual PerformanceEquivalent 4x100m Relay
Bullis2017   NB Nationals44.88
Bullis2018   Arcadia Invitational45.72
Bullis2019   Arcadia Invitational46.20
Bullis2015   NB Outdoor Nationals46.48
Bullis2016   New Balance Outdoor Nationals46.69
James H. Blake2019   Penn Relays47.25
Bullis2014   Taco Bell Classic 47.35
Watkins Mill2018   New Balance Outdoor Nationals47.40
Northwest2011   4A State Championship47.52
Gaithersburg2002   State Championship47.66
Magruder2014   4A State Championship47.71
Paint Branch1995   State Championship47.88
Northwest2019   Penn Relays47.92
James H. Blake2015   Montgomery Co. Championship47.94
Magruder2011   Montgomery Co. Championship47.97

Jump to Top

Girls 4x200m Relay
Cutoffs: 1:40.00 800m Relay   •   1:40.58 880y Relay  
High SchoolMeet NameActual PerformanceEquivalent 4x200m Relay
Bullis2018   New Balance Indoor Nationalsi1:34.75
Bullis2017   NB Nationals1:35.63
Bullis2019   Millrose Gamesi1:37.78
James H. Blake2019   3A State Championship1:38.43
Northwest2010   New Balance Outdoor Nationals1:38.86
Northwest2012   4A State Championship1:39.43
Bullis2015   New Balance Nationalsi1:39.69
Northwest2011   4A West Regional1:39.89
Bullis2016   Armory Track Invitationali1:39.89
Thomas S. Wootton2012   4A West Region1:39.90

Jump to Top

Girls 4x400m Relay
Cutoffs: 3:55.00 1600m Relay   •   3:56.37 Mile Relay  
High SchoolMeet NameActual PerformanceEquivalent 4x400m Relay
Bullis2017   NB Nationals3:39.30
Bullis2018   Virginia Showcasei3:39.60
Bullis2019   New Balance Outdoor Nationals3:39.62
Bullis2016   NB Indoor Nationalsi3:43.92
Northwest2011   4A State Championship3:46.22
James H. Blake2015   NB Outdoor Nationals3:46.39
James H. Blake2014   4A State Championship3:47.76
Bullis2015   NB Outdoor Nationals3:48.12
Northwest2010   4A State Championship3:48.28
James H. Blake2019   NB Nationalsi3:50.34
Thomas S. Wootton2012   4A West Region3:50.86
Northwest2009   MD State Championship3:51.29
Northwest2012   4A West Region3:52.91
Richard Montgomery2007   State Championship3:53.45
James H. Blake2018   Blake at Springbrookht-3:53.33:53.54
Paint Branch2014   4A State Championship3:54.39
James H. Blake2017   Penn Relays3:54.96
Gaithersburg2019   New Balance Outdoor Nationals3:54.96

Jump to Top

Girls 4x800m Relay
Cutoffs: 9:20.00 3200m Relay   •   9:23.25 Two Mile Relay  
High SchoolMeet NameActual PerformanceEquivalent 4x800m Relay
Thomas S. Wootton2010   4A State Championship9:04.39
Northwest2010   Penn Relays9:08.47
Northwest2011   Penn Relays9:10.14
Bethesda-CC1979   Penn Relaysht-9:10.49:10.64
Walt Whitman2008   MD State Championship9:16.22
Walt Whitman2007   State Championship9:16.36
Damascus2017   Nb Nationals9:19.91

Jump to Top

Girls 4x1600m Relay
Cutoffs: 22:00.00 4x1600m Relay   •   22:07.70 Four Mile Relay
High SchoolMeet NameActual PerformanceEquivalent 4x1600m Relay
Walter Johnson2014   NB Outdoor Nationals20:49.81y20:42.57
Walt Whitman2008   Arundel Relaysht-21:16.921:17.14
Bethesda-CC1979   Fort Hunt Relaysht-21:33.5y21:26.24
Bethesda-CC2015   NB Outdoor Nationals21:56.36y21:48.73
Walt Whitman2007   Annapolis Inviteht-21:51.021:51.24
Bethesda-CC2013   Woodward Relays21:53.60
Walt Whitman2012   Woodward Relays21:57.24
Walter Johnson2009   Arundel Relaysht-21:57.721:57.94
Walt Whitman2011   Woodward Relays21:57.95
Walter Johnson2016   Woodward Relays21:59.74

Jump to Top

Girls 1600m Sprint Medley Relay
Cutoffs: 4:15.00 1600m SMR   •   4:16.49 One Mile SMR
High SchoolMeet NameActual PerformanceEquivalent SMR
Bullis2018   New Balance Indoor Nationalsi4:04.37
Paint Branch2017   NB Outdoor Nationals4:05.40
Bullis2017   New Balance Nationalsi4:05.80
Gaithersburg2019   Woodward Relays4:08.08
Bullis2015   NB Outdoor Nationals4:08.26
Good Counsel2015   New Balance Nationalsi4:08.52
Paint Branch2016   NB Outdoor Nationals4:11.84
Bullis2019   New Balance Outdoor Nationals4:11.91
Holton Arms2019   New Balance Outdoor Nationals4:12.27
Walter Johnson2019   NB Nationalsi4:13.19
Northwest2012   Cougar Relaysht-4:13.24:13.44
Walter Johnson2000   FL Outdoor Nationals4:13.87
Bullis2013   Screaming Eagles Invite4:14.39
Our Lady of Good Cousnel1996   Woodward Relays4:14.64

Jump to Top

Girls 4000m Distance Medley Relay
Cutoffs: 12:40.00 4000m DMR   •   12:44.44 2.5 Mile DMR
High SchoolMeet NameActual PerformanceEquivalent DMR
Paint Branch2016   NB Outdoor Nationals12:01.32
Walt Whitman2007   Penn Relays12:08.06
Winston Churchill2008   Penn Relays12:08.84
Good Counsel1996   Penn Relays12:17.95
Good Counsel1997   National Scholastic Championshipi12:25.00
Walter Johnson2015   Last Track to Phillyi12:31.42
Montgomery Blair2017   NB Outdoor Nationals12:32.87
Northwest2009   MRW Invitational12:33.89
Walt Whitman2008   Virginia Tech Invitationali12:34.37
Walter Johnson2014   Cougar Relaysht-12:34.312:34.54
Walter Johnson2011   Woodward Relays12:36.56
Bethesda-CC1979   Woodward Relaysht-12:40.9y12:36.74
Walter Johnson2018   Last Track to Phillyi12:37.14
Northwest2008   MRW Invitational12:38.32
Bullis2018   Virginia Showcasei12:38.92
Montgomery Blair2018   New Balance Outdoor Nationals12:39.16
Bethesda-CC2016   Viking Invitational12:39.42

Jump to Top





Email | About | Misc