MoCoRunning
MoCoRunning







3A West Regional Outdoor History

20223A West Regional
20213A West Regional
20193A West Regional
20183A West Regional
20173A West Regional
20163A West Regional
20153A West Regional
20143A West Regional
20133A West Championship
20123A West Region
20113A West Regional
20103A West Region
20093A West Regional
20083A West Regional
20073A west Regional
20063A West Regional
20053A West Regional
20043A West Regional
20033A West Regional
20023A West Regional
20013A West Regional
20003A West Regional
19993A West Regional
19983A West Regional
19973A West Regional
19963A West Regional
19953A West Regional
19943A West Regional
1991Class 3A Region II
19903A West Regional

Go To Historical Meet Index

Montgomery County Top Performances

The following is an automated database query for the best Montgomery County performances from this meet series from 2000 to 2019. Query does not constitute official meet records. Ties broken by oldest performance.

Toggle: One Performance Per Athlete | Unlimited Performances Per Athlete

Expand to TOP 10 | TOP 25 | TOP 50


EventBoysSchoolYearResult
100m DashDavid Vincent OkoliWatkins Mill201910.81
100 Dash htFidel HoggardPaint Branch200310.90
200m DashJohn JonesPaint Branch200822.03
200 Dash htJohn JonesPaint Branch200821.7
400m DashJohn JonesPaint Branch200848.83
800m RunWil ZahorodnyDamascus200801:56.19
1600m RunRyan LockettPoolesville201704:22.84
3200m RunWill BertrandClarksburg201109:32.89
110m HurdlesAmadou SilimanaWatkins Mill201914.70
110 Hurdles htAdam DurhamPaint Branch200314.00
300m HurdlesAdam DurhamPaint Branch200339.40
4x100m Relay2018 WM_RelaysWatkins Mill201842.65
4x200m Relay2012 WM_RelaysWatkins Mill201201:28.32
4x400m Relay2010 Damascus_RelaysDamascus201003:21.31
4x800m Relay2010 Damascus_RelaysDamascus201008:00.89
High JumpVaclav MalekWalter Johnson20026-07.00
Long JumpEric SyeDamascus200022-01.00
Triple JumpDonovan Beckett-simmsSeneca Valley201646-06.00
Shot PutBilly EmersonWatkins Mill201348-10.50
DiscusBilly EmersonWatkins Mill2015161-07
         
EventGirlsSchoolYearResult
100m DashSerena HarrisonJames H. Blake201912.16
100 Dash htFiona WeeksNorthwest200412.4
200m DashSerena HarrisonJames H. Blake201924.85
200 Dash htPhobay Kuto-AkoiJohn F. Kennedy200425.4
400m DashArielle StathamPaint Branch200955.59
800m RunMelissa KamekaDamascus201602:18.09
1600m RunShawnna TrueloveWalter Johnson200305:14.10
3200m RunHeather DelaplaineDamascus201611:31.93
100m HurdlesThea LafondJohn F. Kennedy201114.64
100 Hurdles htThea LaFondJohn F. Kennedy200815.2
300m HurdlesLaura ShawWalter Johnson200344.40
4x100m Relay2019 Blake_RelaysJames H. Blake201947.46
4x200m Relay2019 Blake_RelaysJames H. Blake201901:40.74
4x400m Relay2010 Northwood_RelaysNorthwood201003:57.56
4x800m Relay2016 Damascus_RelaysDamascus201609:37.26
High JumpVanessa JulesPaint Branch20095-05.00
Long JumpThea LafondJohn F. Kennedy201118-01.00
Triple JumpThea LafondJohn F. Kennedy201140-05.00
Shot PutAshley FauntleroyPaint Branch200440-05.00
DiscusVirginia Owusu-MainooSeneca Valley2011120-02
Pole VaultMia Del BorrelloDamascus201510-00.00

Email | About | Misc