Home Articles Calendar Results History Schools Leaderboard Fun_Stuff Links

Welcome to MoCoRunning
Email results to results@mocorunning.com

County Championship Videos by Wootton Crew     James DeMoss Award Winners

MCPS Championship Table of Winners

    Boys		Name			School		Result		Meet History Rank
==========================================================================================
100m		Anthony Woods		Northwest	10.92			#16
200m		Avery Reeves		Richard Mont.	22.10			#20
400m		Jared Lee		Clarksburg	50.79		       >100
800m		Eldon Phillips		Northwood	1:55.84			 #8
1600m		Ryan Lockett		Poolesville	4:19.41			#14
3200m		Ryan Lockett		Poolesville	9:32.20			#18
110m HH		Elias Boussouf		Blake		15.23			#86
300m IH		Elias Boussouf		Blake		39.82			#22
4x100					Watkins Mill	42.76			 #4
4x200					Northwest	1:28.41			 #3
4x400					Northwood	3:23.56			 #7
4x800					B-CC		8:00.84			#13
High Jump	Divinus Muteba		Northwest	6-04.00			#13
Long Jump	Divinus Muteba		Northwest	21-05.00		#47
Triple Jump	Clarence Foote-Talley 	Northwest	46-11.50		 #2
Shot Put	Andrew Birgin		Walter Johnson	52-08.50		#13
Discus		Connell Oberman		Poolesville	139-07.00		#47
Pole Vault	Daniel Goodman		Northwest	11-00.00		#51



    Girls		Name			School		Result		Meet History Rank
==========================================================================================
100m		Taylor Wright		Northwest	12.32			#47
200m		Taylor Wright		Northwest	24.74			#16
400m		Meissa Kameka		Damascus	57.16			#17
800m		Abigail Green		Walter Johnson	2:16.50			 #6
1600m		Abigail Green		Walter Johnson	4:57.69			 #3
3200m		Abigail Green		Walter Johnson	10:39.33		 #2
100m HH		Eddita Pessima		Northwest	14.17			 #2
300m IH		Eddita Pessima		Northwest	46.13			#27
4x100					Watkins Mill	48.55			 #5
4x200					Blake		1:41.31			 #3
4x400					Blake		3:58.49			 #7
4x800					Whitman		9:37.27			#25
High Jump	Taylor Wright		Northwest	5-08.00			 #3
Long Jump	Atinuke Shittu		Northwest	16-11.00		#44
Triple Jump	Taylor Wright		Northwest	38-08.00		 #4
Shot Put	Janise Bestman		Paint Branch	38-07.25		 #7
Discus		Trinity Klock		Clarksburg	110-02.00		#37
Pole Vault	Karalyn Schwartz	Clarksburg	8-00.00			#14




MoCo Girls Outdoor Track Divisions - Final 2018

B-CC

5-0

Walter Johnson

4-1

R. Montgomery

2-3

Wootton

2-3

Whitman

1-4

Churchill

1-4

Northwest

6-0

Clarksburg

4-2

Quince Orchard

4-2

Seneca Valley

3-3

Damascus

2-4

Watkins Mill

1-5

Poolesville

1-5

Paint Branch

5-0

Springbrook

4-1

Gaithersburg

3-2

Sherwood

2-3

Blake

1-4

Magruder

0-5

Blair

5-0

Wheaton

4-1

Kennedy

3-2

Rockville

2-3

Northwood

1-4

Einstein

0-5

MoCo Boys Outdoor Track Divisions - Final 2018

R. Montgomery

5-0

Wootton

3-1-1

Walter Johnson

3-2

B-CC

2-3

Churchill

1-3-1

Whitman

0-5

Northwest

6-0

Watkins Mill

5-1

Clarksburg

4-2

Poolesville

3-3

Quince Orchard

2-4

Damascus

1-5

Seneca Valley

0-6

Springbrook

5-0

Paint Branch

4-1

Blake

3-2

Gaithersburg

2-3

Sherwood

1-4

Magruder

0-5

Northwood

5-0

Blair

4-1

Wheaton

3-2

Einstein

2-3

Kennedy

1-4

Rockville

0-5



Past MCPS Division Standings

Penn Relays Highlights

Masai Russell of Bullis was Penn Relays champ in HSG 400m Hurdles in 58.49
Abigail Green of WJHS finished 3rd in the 3k in 9:35.83, a new Montgomery County HS record
Bullis girls 46.10 4x100 and 3:41.51 4x400
Paint Branch boys 42.93 in 4x100 national finals, fastest by MCPS team in more than a decade
Watkins Mill girls 48.49 in 4x100 national finals
Taylor Wright of Northwest HS 5-07.25 High Jump
Cierra Pyles of Bullis HS 40-05.50 Triple Jump
Ryan Lockett of Poolesville HS 4:17.90 mile



One County, Four Meets: A Look at the Unprecedented Four Invitational Meets in Montgomery County on April 14

Viking Invitational MoCo Highlights in Photos




New All-Time Montgomery County Records at Arcadia Invitational:
Eric Allen 10.43 100m, Masai Russell 41.28 300m Hurdles
Top-5 All-Time Girls Relays: 45.72, 1:36.18, 3:44.58

On the East Coast...Walter Johnson girls clocked 12:44.2 DMR at Cougar Relays; Taylor Wright 5-06 HJ at Legard Relays





Montgomery County All-Time Rankings Updated: Boys Girls

2018 Montgomery County National Champions
====================================
Bullis Girls - Shuttle Hurdle Relay
Bullis Girls - 4x200m Relay
Bullis Girls - 4x400m Relay

2018 Montgomery County All-Americans (Top 6 in Champ Section of NBIN)
==================================================================
Eric Allen - Bullis - 200m
Ryan Lockett - Poolesville - Mile
Bullis Boys - 4x200m Relay
Bullis Girls - Shuttle Hurdle Relay
Bullis Girls - 4x200m Relay
Bullis Girls 'A' - 4x400m Relay
Bullis Girls 'B' - 4x400m Relay
Bullis Girls - Sprint Medley Relay

All-Time Montgomery County Indoor Records set in 2018
=========================================================
Leah Phillips - Bullis - 38.67 300m
Masai Russell - Bullis - 7.84 55m Hurdles
Taylor Wright - Northwest - 5-09.00 High Jump
Cierra Pyles - Bullis - 18-11.00 Long Jump
Cierra Pyles - Bullis - 40-02.25 Triple Jump
Bullis Girls - 1:34.75 4x200m**
Bullis Girls - 3:39.60 4x400m
Bullis Girls - 9:21.02 4x800m
Bullis Girls - 4:04.37 SMR~~**
Bullis Girls - 30.44 SHR~~
Eric Allen - Bullis - 6.78 60m (6.31c 55m)
Eric Allen - Bullis - 20.91 200m**
Eric Allen - Bullis - 32.84 300m
Ryan Lockett - Poolesville - 4:08.82 mile (4:07.38c 1600m)**
Bullis Boys - 1:26.77 4x200
Northwest Boys - 35.44 SHR~~

**Bests Montgomery County Indoor AND Outdoor Record
~~Mocorunning does not have official records for the SHR or SMR before 2006




Northwest Boys Won 5th Consecutive Indoor State Title
Walter Johnson Girls Won 1st Ever Indoors


Photo by James D'andrea

Photo by Eric Green

2A State Champions
=========================================================================
Girls 55m HH		Deborah Gnoumou		Seneca Valley	8.82
Girls 3200m		Nandini Satsangi	Poolesville	11:26.37
Girls 4x400 Relay				Seneca Valley	4:07.01
Girls 4x800 Relay				Damascus	9:39.39

3A State Champions
=========================================================================
Girls 4x200m Relay				Blake		1:43.54

4A State Champions
=========================================================================
Boys 55m		Khaloni Mganga		Northwest	6.44
Boys 500m		Eldon Phillips		Northwood	1:05.53
Boys 800m		Chase Osborne		Northwest	1:58.01
Boys 1600m 		Garrett Suhr		R. Montgomery	4:21.47
Boys 3200m		Adam Nakasaka		B-CC		9:26.21
Boys 4x800m Relay				B-CC		8:08.39
Girls 300m		Taylor Wright		Northwest	40.96
Girls 1600m		Abigail Green		Walter Johnson	5:05.30
Girls 3200m		Abigail Green		Walter Johnson	10:51.92
Girls 55m HH		Eddita Pessima		Northwest	8.09
Girls High Jump		Taylor Wright		Northwest	5-06




Montgomery County Championship Meet Recap


Pre-Meet Poll Results     Prediction Competition Results
2018 Record Book - Download Now     Meet History Page



Montgomery Invitational Recap: Bullis Took Down Venue Record with 1:37.28 4x200 Relay


Montgomery Invitational Heat Sheets Info Page History Page



Mocorunning's Most Viewed of 2017
Mocorunning caught up with Poolesville's Ryan Lockett after his historic 4:13.60 mile in NYC: Mid-December Notes

5-foot-8!


Northwest High School's Taylor Wright opened the season with a high jump mark of 5-08, the best by a MoCo athlete since 2011 and sixth best all-time by a MoCo girl. MCPS Meet #1 Notes

6-foot-7!


Northwest High School's Divinus Muteba cleared 6-foot-7 at the Howard County Winter Track Festival. It was the best by a MoCo athlete since 2009. Mid-December Notes



Abigail Green finished 12th at Footlocker Nationals
She is the First MoCo Athlete to Ever Qualify for Footlocker Nationals Twice

Poolesville's Ryan Lockett and Walter Johnson's Abigail Green Commited to UVA


Walter Johnson Girls Won Unprecedented Fifth Consecutive State Title: Recap Part I
Final 2017 XC Rankings   Nakasaka, Lockett, Green Won Titles: Recap Part II



Ryan Lockett

Adam Nakasaka


Abigail Green



Walter Johnson Girls Won Fifth Consecutive State Title

Stone Ridge Girls - Large School State Champs
Photo Courtesy of Sarah Walter

Jewish Day School Boys - Small School State Champs
Photo Courtesy of Jason Belinkie


Luke Armbruster of St. Andrews - Small Schools Champ
Photo Courtesy of David Brandt

St. Andrews Girls - Small School State Champs
Photo Courtesy of Verna Van Wert




Bitsberger, Tsai Secured Private School County Titles

Montgomery County Championship Meet Coverage
Week 9 Rankings   Wootton Video Coverage   Mocorunning Photos

Preseason Prediction Competition   Pre-County Prediction Competition

Lockett Fended Off Inspired Field
  WJ Girls Four-Peat


Pre-County Poll Results   Pre-County Championship Projections: Girls Boys
2017 XC County Meet Record Book (PDF Download)

Consortia Championship Recap: Feda Broke Meet Record, Led Northwood to First Team Title
Casey Led Blair to Seventh Team Title in Nine Years




MoCo Girls Cross Country Divisions 2017 FINAL

Wootton

5-0

Whitman

4-1

Blair

3-2

B-CC

2-3

Northwest

1-4

Churchill

0-5

Walter Johnson

5-0

Quince Orchard

4-1

Poolesville

2-3

Richard Montgomery

2-3

Einstein

2-3

Paint Branch

0-5

Clarksburg

5-0

Damascus

4-1

Sherwood

3-2

Gaithersburg

2-3

Springbrook

1-4

Wheaton

0-5

Northwood

6-0

Blake

5-1

Magruder

4-2

Seneca Valley

3-3

Rockville

2-4

Kennedy

1-5

Watkins Mill

0-6

MoCo Boys Cross Country Divisions 2017 FINAL

Whitman

4-1

B-CC

3-2

Churchill

2-3

Blair

2-3

Wootton

2-3

Northwest

2-3

Einstein

4-1*

Paint Branch

4-1

Walter Johnson

2-3

Richard Montgomery

2-3

Poolesville

2-3

Quince Orchard

1-4

Clarksburg

5-0

Sherwood

4-1

Springbrook

3-2

Gaithersburg

2-3

Damascus

1-4

Wheaton

0-5

Northwood

6-0

Blake

5-1

Magruder

4-2

Watkins Mill

3-3

Rockville

2-4

Seneca Valley

1-5

Kennedy

0-6


*In the event of a tie, the team that has defeated the other team(s) with which it is tied will be the champion.
If there is still a tie, then the tie will be broken by the lowest combined points scored in division meets.
If a tie still remains, the largest combined margin of victory among the teams that are tied will be used.




Week 6 Individual Rankings   Mocorunning Photos

Glory Days Invitational Recap
Lockett, Green Notched Major Victories; WJ Girls Won Team Title




Watkins Mill Wolverine Run Recap
Denied Invitational Victory, Wootton's Riker Found Positives in Race

Girls: Wootton's #7 came from behind to displace two Broadneck runners for the win



Week 5 Individual Rankings   Mocorunning Photos

DCXC Invitational Recap: Green and Lockett Return to Spotlight




Oatlands Invitational Recap: RM Boys, Whitman Girls Finish 6th
Nakasaka's preparedness resulted in 6th place, 16:15 finish




Week 2 Individual Rankings   Bullis Invitational Photos by Susie Shaffer

Track and Trail Invitational Recap: From Watching to Winning
RMHS's Mark Unger won his first XC invitational in 15:50.3

On the Track and Trail Venue: XC Course for a Horse, of Course



Preseason Poll Results: Girls Boys     Preseason Rankings
2017 XC County Meet Record Book (PDF Download)

Walter Johnson Eyes Unprecedented Fifth Consecutive State Title


2016-2017 School Year Front Page Summary

Recent Results
DateMeet
2018-05-222A West Regional
2018-05-213A West Regional
2018-05-194A North Regional
2018-05-19WCAC Championship
2018-05-174A West Regional
2018-05-15PVAC Championship
2018-05-12IAC Championship
2018-05-12County B Championship
2018-05-12ISL/MAC Championship
2018-05-12Cahoon Classic
Upcoming Events
DateMeet
2018-06-15New Balance Outdoor Nationals


Email | About